NIXON WIL TOPGESPREK Beter pensioen voorop stellen Zware sneeuwstorm treft grote delen van VS Commentaar Het Kwartet Ik weet meer en heb meer ervaring ik Opnieuw vaarschuwing aan Hanoi in Glasgi ;ow Bij explosie in Frankrijk 14 doden Joodse student in Rusland veroordeeld Engelse inflatie zorgwekkend NOS en KNVB zijn 't eens Secretaris chr. werkgevers: Varkensvlees is nu goedkoop! morgen lekkere verse worst Een goed stuk vlees hoort erbij banketkan wel iets goedkoper Artsen duurder Nieuwe Leidse Courant rirecteur: F. Diemer oofdradacteur: Dr. E. Diemer CKRISTUIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebieven mijn hert In teghenspoet!" Dinsdag 5 januari 1971 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen iofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 5? President Nixon keek gisteren terug op de eerste twee jaar van zijn ambtstermijn en toonde zich niet ontevreden. Als zijn belangrijkste succes beschouwt hij het feit dat de oorlog in Viet nam langzamerhand naar een eind loopt, al had hij gehoopt dat dit al veel eerder het geval zou zijn geweest. WASHINGTON President Nixon is bereid met de Russische leiders om de tafel te gaan zitten voor een topgesprek over ont wapening of andere kwesties. De Amerikaanse president zei it vannacht in een vraaggesprek Dor de televisie ter gelegenheid an het eind van de eerste twee ar van zijn ambtsperiode. Een topconferentie kan echter niet «houden worden zonder voldoende frbereidingen om zeker te zijn van resultaten, aldus Nixon. Vertrouwen Het belangrijkste wat zijn regering •ft bereikt noemde hij het feit dat j de VS heeft gezet op de weg die it Vietnam leidt „op een manier die en eervolle vrede brengt". Hij zei te vertrouwen dat de Zuid- ietnamezen zichzelf kunnen verde lgen als in 1972 alle Amerikaanse oepen zÜ" weggetrokken. Hij waar- ihuwde Hanoi opnieuw dat hij her- itting van de bombardementen op oord-Vietnam zal gelasten als de filtratie naar het zuiden wordt ergroot. Als grootste teleurstellingen in de •ste twee jaar van zijn ambts- riode noemde Nixon de tragedies de universiteiten van Kent, ickson en Wisconsin, waar tijdens «nonstraties tegen de oorlog in studenten werden gedood nannen van de nationale garde, dat hij geeen hervorming tot had kunnen brengen van het erikaanse systeem van werkloos- Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: uwe Leidse Courant, twoordnummer 267, Leiden heidsuitkeringen noemde hij teleur stellend. „Na twee jaar president te zijn geweest", aldus Nixon, „weet ik meer en heb ik meer ervaring. Ik heb veel hoop voor de komende twee jaar omdat ik denk dat ik nu beter weet hoe ik mijn werk moet doen." Ontvlambaar President Nixon wilde niet ver klaren dat de VS in een conflict in het Nabije Oosten zouden willen in grijpen om Israël een nederlaag te besparen. Hij wilde zelfs eigenlijk niets over deze kwestie zeggen, omdat hij vreesde dat hierdoor een ontvlam bare situatie zou ontstaan, terwijl er thans een bestand heerst en Israël en Egypte over vrede spreken. De Sowjetunie moet volgens de Amerikaanse president een verzoe nende rol spelen wil er kans zijn op vrede in het Nabije Oosten. De komende maanden zullen volgens hem kritiek zijn. Nixon legde de na druk op de noodzaak van geheime onderhandelingen, waardoor de kans op succes groter zou zijn. De vier grote mogendheden zouden de voor waarden van een regeling moeten garanderen. Nederlands comité: „Help slachtoffers VRIES De heer J. A. van der Veen uit het dorp Vries in Drente heeft het comité „Help slachtoffers in Glasgow" opgericht. Hij herinnert eraan dat de Nederlanders in en na de Tweede Wereldoorlog in Glasgow bijzondere gastvrijheid hebben ge noten. „We kunnen nu iets terug doen", aldus de heer Van der Veen. Giften kunnen worden overgemaakt op een speciaal voor dit doel geopende rekening bij de Amro-bank in Assen ten name van de „Nederlandse High- land Light Infantery Club". AUCH Een ontploffing, vermoe delijk veroorzaakt door een lek in de gasleiding, heeft maandagmorgen aan veertien inwoners van het Zuidfranse stadje Auch het leven gekost. Tien mensen raakten gewond. Door de kracht van de explosie werd een nieuw flatgebouw uiteen gereten en een nabijgelegen een gezinswoning ernstig beschadigd. De veertien slachtoffers werden in hun slaap verrast- Onder hen bevonden zich elf kinderen. Drie uur na de instorting slaagden bergers erin een kind uit de puinho pen te bevrijden. Zij dankte haar levep aan een zware ijzere steunbalk, die de vallende stenen had tegen gehouden. Haar vader was bij de ramp omgekomen. TEL AVIV Een 21-jarige Joodse student uit Riga in de Sowjet-Unie is door een Russische rechtbank veroor deeld tot achttien maanden gevange nisstraf wegens het verbranden van de Russische vlag. Dit is maandag in Tel Aviv verteld door mensen die net uit Rusland waren teruggekeerd. De student zou de vlag met hamer en sikkel in het openbaar hebben verbrand op het terrein van de uni versiteit van Riga tijdens de herden king van de oktoberrevolutie. LONDON In Engeland stijgen de prijzen zo snel dat de koopkracht van het pond in vijf jaar waarschijnlijk met een derde zal dalen, aldus het Institute of directors. Als voornaamste oorzaak van de inflatie ziet het instituut de macht van de georganiseerde vakbeweging en het organiseren van officiële wilde stakingen om de lonen omhoog te krijgen. HILVERSUM De NOS en de KNVB hebben overeenstemming bereikt over de door de NOS te be talen vergoeding voor het uitzenden van televisieflitsen van competitie voetbalwedstrijden. De NOS zal een bedrag van acht ton betalen over twee jaar. De over eenkomst wordt geacht te zijn in gegaan op 23 augustus 1970 en loopt af aan het eind van het seizoen 71/72. Een zware explosie heeft grote ravage aangericht in een flatgebouw van acht verdiepingen in Auch, Frankrijk. Groentes duurder door aanhoudende koude Hoewel in West-Europa de tempe ratuur langzaam gaat stijgen, heerst in grote delen van de wereld nog onaangenaam winterweer. Mist, sneeuw en yzel veroorzaken grote belemmeringen in weg, water- en luchlvarkeer. Cypr •rus In Europa bleven twee landen bui ten de ijzige greep van de winter: Bulgarije en Cyprus. Op dit eiland was het gisteren 21 graden boven nul, de hoogste januari-temperatuur van de laatste 25 jaar. Spanje ondergaat de koudste win ter van de eeuw. Tal van plaatsen zijn door sneeuwval van de buiten wereld afgesloten. In het zuidwesten werd een temperatuur gemeten van 24 graden onder nul. Ook Portugal maakt de strengste winter sedert tientallen jaren door. Behalve van ijzel, ondervindt het •verkeer in Groot-Britannië bijzonder veel last van een ijskoude mist Op het Londense vliegveld Heathrow strandden tienduizend passagiers. De scheepvaart op de Theems kwam stil te liggen. Het luchtverkeer op het Europese vasteland ondervond ook ernstige moeilijkheden door de mist. Circa tienduizend Italianen in de Abruzzen zijn van de buitenwereld afgesloten. In Alto Adige, het Itali aanse Zuid-Tirol, vriest het dertig graden. In Piemont zijn twee boeren doodgevroren. India De strenge kou in de Indiase staat Bihar heeft aan 75 mensen het leven gekost; in het district Gaya kwamen 27 mensen om. Een zware sneeuwstorm heeft gis teren een belangrijk deel van het midden der Verenigde Staten bedolven onder een laag sneeuw van byna een halve meter. Van Colorado tot Michi gan stond het verkeer praktisch stil. De sneeuwstorm veroorzaakte de dood van dertig mensen, veelal als gevolg van te grote inspanning by het duwen van auto's of het sneeuwruimen. Scholen en winkels werden in het getroffen gebied gesloten. VENLO De prijzen van verschil lende groenten zijn door het winterse weer van de afgelopen dagen sterk gestegen. Dit geldt in het bijzonder voor prei en kassla, zo bleek op de Noordlimburgse veilingen. Voor prei werd gisteren van 1,27 tot 1,95 gulden per kilo betaald, wat ongeveer driemaal zo veel is als vóór de vorstperiode. Ook de kasslaprijzen liggen beangrijk hoger., maar de aan voeren zijn nog zeer ruim. Jongen verongelukt die sneeuwbal naar auto gooide DEN HAAG De negenjarige Paulus Joh. C. Smulders uit Den Haag is gisteren in het ziekenhuis Zuidwal overleden aan de gevolgen van een aanrijding zaterdag. Het ongeluk gebeurde op de De Ge- nestetlaan, toen de jongen een sneeuwbal naar de bestuurder van een auto gooide. De automobilist stopte en reed achteruit. De jongen, die inmiddels op een vluchtheuvel was gaan staan, liep toen hij de auto achteruit zag rijden, plotseling de rijbaan over. Hij liep daarbij tegen een andere auto op en kreeg ernstig hoofdletsel. bij de stoofprei of groene kool neem gerust wat meer! Publicatie van de Stichting Voorfiehtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vieesconeervee (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Drs. H. H. de Klerk, secretaris van het Neder lands christelijk werkgeversver bond, heeft gisteren een alterna tief plan gelanceerd voor de in het urgentieprogram van de drie confessionele partijen neergeleg de suggestie om de belasting jaarlijks met een half procent te verhogen en de jaarlijkse stijgin gen van het vrij besteedbaar in komen te beperken tot 2 pro cent. Bij die beoogde stijging van 2 pro cent is, aldus drs. De Klerk gisteren op een persconferentie van het NCW, is in de berekeningen van de KVP, de CHU en de ARP geen rekening ge houden met de wenslijkheid van een adequate verbetering van de pen sioenvoorzieningen die door de werk geversbonden becijferd wordt op 1 pet. per jaar zodat er aan reële in komstenverbetering slechts 1 pet overblijft De vraag is volgens het NCW ech ter of de werknemersorganisaties met een dergelijk percentage ooit genoe gen zullen nemen en daarom verdient het, zo betoogde de heer De Klerk, ernstig overweging om er naar te streven de problematiek om te draai en en de wenselijkheid van een ade quate pensioenvoorziening voorop te stellen. rechte linie, vervanging (geheel of ge deeltelijk) van vermogensbelasting op gerealiseerde vermogenswinsten, handhaving van de reële progressie- verhoging van de btw in een EEG- perspectief en een gematigde verho ging van de vennootschapsbelasting". Het zou volgens drs. De Klerk beter zijn deze punten te plaatsen in het kader van een totaal fiscaal herzie ningsplan dat in het raam van de harmonisatie in de EEG bij het open gaan der grenzen toch noodzakelijk wordt. Ook daarbij zou zijns, inziens de SER moeten worden betrokken. DEN HAAG De prijzen van banket kunnen met 5 pet. dalen als gevolg van de verlaging van de btw met ingang van 1 januari. De Neder landse Bakkerij Stichting heeft gead viseerd deze verlaging toe te passen. BaEans PRESIDENT NIXON HEEFT halver wege zyn ambtstermijn de balans opgemaakt. Hy is zelf nogal tevre den. Als zyn voornaamste succes ziet hjj 'het einde van de strydende rol van Amerika in Vietnam, dat we thans zien'. Tegelykertyd zegt hy te vertrouwen, dat Zuld-Vietnam zich in 1972 zelf kan verdedigen. Alle Amerikaanse gevechtstroepen zullen dan zyn teruggetrokken. Geeft dit al de betrekkelijkheid weer van Nixons succes, ook andere uit latingen van de president wyzen in die richting. Na twee jaar als president meent Nixon meer te weten en meer erva ring te hebben. Hy heeft veel hoop voor de resteren de twee jaar, omdat hy denkt nu be ter te weten hoe hy zijn werk moet doen. In werkelijkheid heeft Nixon echter geen twee jaar tyd om een eind te maken aan de Amerikaanse mili taire betrokkenheid in Vietnam. Volgend voorjaar al werpen de pre sidentsverkiezingen van november 1972 hun schaduwen vooruit. Als dc terugtocht uit Vietnam in het huidige langzame tempo verloopt, zal in de loop van volgend jaar het einde niet in zicht komen. By het uitblijven van een politieke regeling wordt het "oor Nixon moei lijker troepen terug te trekken naarmate het aantal achterbljjven- den geringer wordt. In het bijzonder zal dat het geval zyn, als Zuid-Vietnam er inderdaad niet ir zou slagen de strydende rol van Amerika over te nemen. Want de president bljjft rekening houden met het voortduren van de oorlog in Indochina. Nixon zegt te hopen, dat dc geweld daden aan Amerikaanse universi teiten zullen verdwijnen, nu de oor log begint af te lopen. Hy bedoelt dan voor de Amerikaan se militairen. Want voor de Vietna- mezen en dc andere volken van Indochina zal de strijd voortduren. Onvoldoende wordt getracht een po litieke opslossing te vinden, die al jaren nodig is. Zulk een regeling hoeft niet te be tekenen. dat Hanoi Indochina op ee~ presenteerblaadje krygt aange boden. Zy zou beperkt kunnen blijven tot Zuid-Vietnam, als het generaais- bewind zou verdwijnen dat niet wil meewerken. Er zou een eind kunnen komen aan een zinloos geworden oorlog en een begin worden gemaakt met een vredige samenleving in Zuidoost- Azië. Als geen poging in die richting wordt gedaan, zal men nooit weten welke mogelijkheden er zyn. Wél zal de stryd tot een bitter einde door gaan. Twee jaar ervaring van Nixon als president ten spijt. ROTTERDAM De huisartsen mogen hun honoraria voor particu liere patiënten met vijf procent ver hogen. de specialisten met acht procent Besparingen „Voorzover zo'n voorziening geheel of gedeeltelijk wordt gebaseerd op het kapitaaldekkingsstelsel in plaats van op het omslagstelsel (zoals bij de aow het geval is) levert dat besparin gen op die kunnen worden aange wend voor de financiering van nieu we collectieve voorzieningen. In diezelfde mate zouden dan be lastingverhogingen ter financiering van die voorzieningen achterwege kunnen blijven en daarmee tevens de additionele aanslag op het vrij be steedbare inkomen" aldus drs. De Klerk, die meedeelde dat dit plan door de NCW zal worden ingebracht in de besprekingen van de Sociaal- economische raad over het conjunc tuur-politieke advies dat de raad bin nen afzienbare tijd (en niet in janua ri, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag) zal uitbrengen. Volgens hem moet daarbij ook het Centraal plan bureau worden ingeschakeld. Fiscaal beleid Drs. De Klerk uitte nog een twee kritische opmerkingen over het ur gentieprogram van de drie confessio nele partijen. „Dit program vermeldt verschil lende punten met het fiscaal beleid die op zichzelf wel opmerkelijk zijn maar die onderling te weinig verband vertonen zoals: verhoging van de suc cessierechten in samenhang met op trekking van de vrije voet in de Lawaai bewijst niets. Vaak kakelt een kip die enkel een ei heeft gelegd, alsof ze een asteroïde had gelegd. TWAIN Crita) „Ik hoi>p, dal u me wilt vergeven, 'lal ik mijn huilwerk niet geleerd heb." Zon en maan 6 januari: zon op 8.47, onder 16 44; maan op 12.23, onder 3.49; 11 januari V.M. Hoog water Hoog water, 6 januari: Rotter dam le getij 11.29, 2e getij Scheveningen 10.04-22.44; Vlissin- gen 9.02-21.45; Haringvlletdam a d. zeezijde 10 30-23 11 BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar) stabiel. kiKf UÉttttfl» WW Aanvankelijk nog opklaringen, maar morgen toenemende bewol king met voornamelijk in het zuidwesten enige sneeuw of ijzel. Tot matig of vrij krachtig toe nemende zuidoostelijke wind. Mi nimumtemperaturen van 5 aan zee tot 12 graden plaatselijk in het binnenlad. Maximumtem peraturen van 4 in het noord oosten tot 0 graden in het zuid westen. DE BILT De afgelopen nacht heeft het in vrijwel geheel Europa matig tot streng gevroren. Daarbij kwamen in ons land mi nima voor van min 5 graden aan de kost tot min 12 graden in het binnenland. Het rustige weer van de afgelo pen dagen wordt veroorzaakt door het gebied van hoge lucht druk waarvan de kern dinsdag ochtend boven de Balkan lag. Intussen heeft een front beho rende bij een diepe depressie ten westen van Ierland de kust van Frankrijk .en Zuid-Engeland be reikt. Dit front dringt de komen de 24 uur naar ons land op, waart>ij neerslag in de vorm van sneeuw en ijzel verwacht wordt. Vooral in het zuidwesten van het land kunnen de temperaturen tot aan of even boven het vriespunt stijgen. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: nul tot drie, min. temp.: van vier graden on der normaal tot twee graden bo ven normaal, max. temp.: nul tot vijf graden onder normaal; kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1