Winst PTT met 100 miljoen gedaald Sterfte bij hartoperaties in Utrecht niet groter Egypte besluit tot vliegverbod Comets STRENGE WINTER EIST ZN TOL t m M Drastische tariefsverhogi ngen Ethervervuiling neemt toe Moeder doodt krankzinnige dochter Jarring bereidt nieuw gesprek over vrede voor Na ramp in Tripoli Burgemeester van Gaza ontslagen Man in buik gestoken Door ijs gezakt en overleden Ibrox-park staat niet alleen Turk overleden aan verwondingen lAiMlMltlH U' I I. 7 MAANDAG 4 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggeveres) DEN HAAG De totale winst van de PTT zal over 1970 onge veer 170 miljoen gulden bedra gen tegen 261 miljoen gulden in 1969. Deze lagere uitkomsten van b\jna honderd miljoen gul den zjjn het gevolg van de extra uitkeringen en prijsstijgingen, al dus de heer H. Reinoud, direc teur-generaal van de PTT, m zjjn vandaag tot het personeel uitgesproken nieuwjaarsrede. Het verlies van de posterijen wordt geschat op 120 miljoen gulden tegen 38 miljoen gulden in 1969. Voor dit jaar wordt een nog hoger verliescijfer verwacht. Drastische tariefverhogin gen zullen nodig zijn om het verlies van de posterijen tot redelijke pro porties terug te brengen, zo kondigde de heer Reinoud aan. Het afschaffen van de huis-aan- huis-bestelling, zoals nadrukkelijk is voorgesteld door een organisatiebu reau, wordt een te vergaande ingreep geacht. Het publiek zou dan de post zelf moeten afhalen via postbussen. Door decentralisatie en uitbreiding van de postbusbatterijen wordt wel in die richting gewerkt. Giro De postcheque- en girodienst kon zich goed handhaven, dank zij de toe neming van de saldi en doorwerking van de stijging van de rentevoet. On danks de rentevergoeding aan de re keninghouders, die sinds de invoering op 1 augustus 1970 tot aan het eind van dat jaar ongeveer twaalf miljoen gulden bedraagt, steeg de winst van de giro met zes miljoen gulden tot 27 miljoen in 1970. Zouden over de aan de schatkist gestorte girogelden een normale rente zijn ontvangen, dan zou de winst zelfs 57 miljoen gulden hebben be dragen. De winst van de Rijkspost spaarbank liep terug van 42 tot 30 miljoen gulden, voornamelijk door de overgang van lager rentegevende op korte termijn opvraagbare rekenin gen naar de hoge rentegevende lange- termijnrekeningen. De heer Reinoud voegde eraan toe, dat ..wij winst maker, bij de PTT niet de hoogste wijsheid vinden'. Hij wees daarbij op bijzondere lasten, die in die mate niet voorkomen bij parti culiere ondernemingen. Zo draagt de PTT uit sociaal-cultu rele overwegingen een verlies op de nieuwsbladen van ongeveer vijftig miljoen guldén. Eveneens uit sociale motieven houdt de PTT de openbare telegraafdienst in stand met een ver lies van ongeveer vyftien miljoen. Ingewikkeld „Het besturen van een grote onder neming als de PTT met 70.000 perso neelsleden, een jaarlijkse investering van thans 700 miljoen gulden, een omzet van 2.700 miljoen gulden en 13 miljoen klanten, blijft een ingewik kelde en veeleisende aangelegenheid", aldus de heer Reinoud. Op 1 februari wordt een nogal in grijpende verandering in de struk- tuur van dè posttarleven doorge voerd. Het kernpunt daarvan is. dat de nieuwe tarieven zijn afgestemd op de zogenaamde losse post, die van de particulier, en de partijenpost, af komstig van massa-verzenders. De laatste vraagt een nauwkeurige af stemming van het tarief op omvang en eigenschappen van de te verzen den partij. Telefoon De wachtlijst voor telefoonaanslui tingen, die eind 1969 119.400 beliep, is thans tot 132.000 opgelopen. De vraag naar telefoonaansluitingen steeg met meer dan 25 procent en wel van 328 000 in 1969 tot 413.000 vorig jaar. Verwacht wordt, dat de 2,5 mil joenste rekeninghouder van de post cheque- en girodienst zich eind 1971 zal melden. Het saldo tegoed steeg tot vijf miljard gulden. Het aantal re keninghouders nam met vijftien pro cent toe tot 2.225.000. Met de Rijks postspaarbank samen steeg het te goed tot ruim elf miljard gulden. Ethervervuiling Naast lucht- en watervervuiling hebben we ook de ethervervuiling, veroorzaakt door de verontrustende stijging van het aantal klandestiene zenders. Ze veroorzaken ernstige sto ringen in de landelijke omroep- en televisieontvangst. Men acht extra wettelijke maatregelen noodzakelijk. Ook de omroepuitzendingen vanaf de schepen op de Noordzee hebben vorig jaar veel last veroorzaakt, waarbij vooral de storingen van de maritieme verbindingen grote geva ren kunnen opleveren voor het vei- ligheidsverkeer, aldus de directeur- generaal. Hij zei te blijven vertrouwen op een nieuwe rechtspositie voor de PTT dit jaar. De nieuwe status zou zich vrijwel in de kapitaalvoorziening moeten beperken, omdat daarin een ernstig knelpunt opgesloten zou zitten voor een slagvaardig beleid. Denk aan de vogels, zeggen de dierenvrienden ook dit jaar weer, nu het ernaar uit gaat ziendat ze het moeilijk krijgen met de sneeuw en de vorst. Daarom hun verzoek: vergeet ze niet. Heeft u voedsel over, gooi het niet in de vuilnisem mer, maar bewaar het voor de dieren. NEVERS De zestigjarige me vrouw Julie Gasc is zaterdag gearres teerd op de beschuldiging dat zij haar dochter Lydië heeft gewurgd in een krankzinnigengesticht, zo heeft de politie van Nevers in Frankrijk zon dag meegedeeld. De moeder zou haar dochter op haar dertigste verjaardag om het leven hebben gebracht. De politie zei, dat mevrouw Gasc haar dochtertje eerst verdovende middelen had gegeven voor zij haar op Nieuwjaarsdag doodde in het psy chotherapeutisch centrum in het stadje Charite-sur-Loire. Mevrouw Gasc, een weduwe, kwam haar doch ter elke middag opzoeken. De moeder is na haar arrestatie in een zieken huis in Nevers opgenomen. NEW YORK VN-bemiddelaar Gunnar Jarring is voorbereidingen aan het treffen voor de hervatting van de vredesonderhandelingen in het Nabije Oosten. Wanneer de besprekingen zullen worden hervat, is nog niet te zeggen. Het huidige verlengde bestand I tussen Arabieren en Israëliërs, loopt op 5 februari af. Minister Luns heeft tijdens zijn be zoek aan Iran de politiek inzake het Nabije Oosten geprezen. Hij toonde ook waardering voor het Iraanse streven de vrede en veiligheid in het gebied rond de Perzische Golf te be waren. Het betrokken gebied is vol gens de minister van groot gewicht voor de Nederlandse oliebelangen. Volgens de Daily Express is Enge land met Iran overeengekomen zo'n 125 Chieftanks te leveren „ter stabili sering van de situatie aan de Per zische Golf voor het tijdstip dat En geland daar het merendeel van zijn strijdkrachten terugtrekt". De rege ring in Londen heeft Israël en Libië geweigerd Chieftanks te verkopen. Nieuwe arrestaties in Spanje MADRID Opnieuw zijn in Span je arrestaties gemeld in het optreden van de regering tegen klan destiene linkse groeperingen. Het be treft zeven mensen uit Barcelona, die beschuldigd worden van subversieve activiteiten. Sinds de toespraak van president Carrero Blanco op 21 december, waarin de straffere maatregelen wer den aangekondigd, zijn nu meer dan zeventig Spanjaarden in hechtenis ge nomen. TRIPOLI-MADRID Het is zo goed als zeker dat er geen overleven den ztfn van twee toestellen, die het afgelopen weekeinde zijn neer gestort in het westelijk Middellands Zeegebied. Het totaal aantal slacht offers bedraagt dan 48. Zaterdagmorgen stortte een Cornet van de Egyptische luchtvaartmaat schappij United Arab Airlines neer in de woestijn ten westen van Tripoli. Het ongeluk gebeurde een paar mi nuten voordat het toestel, op weg van Algiers naar Cairo, voor een tussen landing Tripoli zou aandoen. Aan boord bevonden zich, acht pas sagiers en negen bemanningsleden die allen de dood vonden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De Egyptische luchtvaartautoritei ten hebben besloten alle Cornet-toe stellen aan de grond te houden. Uit gekeken zal worden naar andere ty pen vliegtuigen om dit toestel van Britse makelij te vervangen. Al eer der zouden mankementen zijn gevon den aan de Cornets. President Anwar Sadat van Egypte riep zondag een nieuw ministerie in het leven, dat met de algehele leiding van de burgerluchtvaart is belast. De directeur van United Arab Airlines is met verlof gestuurd. Spaanse, Algerijnse en Franse vliegtuigen zoeken nog steeds in de Middellandse Zee naar het sinds Oudejaarsavond vermiste charter vliegtuig van het type Nord-262. dat onder meer spelers van het Algerijn se voetbalelftal Adal aan boord had. Het was óp weg van Algiers naar Menorca en had tegen middernacht nog een noodsein uitgezonden. In verband met de hoge zeegang op de vermoedelijke plaats van het on geluk is het volgens de leiders van de reddingsactie weinig waarschijnlijk, dat nog overlevenden zullen worden gevonden. Het Franse dorpje Peyrus is door de sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Twee artsen en een verpleegster banen zich moei zaam een weg door de sneeuw, nadat ze per helikopter bij het dorpje zijn gebracht. GAZA De burgemeester van Ga za, Radjib el Halami, is door de Israëlische militaire autoriteiten ont slagen. Deze maatregel is genomen na een nieuwe golf van terreurdaden. Zo kwamen zaterdag twee kinderen bij een bomaanslag om het leven, hun ouders raakten gewond. De burgemeester werd in 1965 door de Egyptische regering aangesteld. Na de zesdaagse oorlog in 1967 lieten de Israëlische bezetters hem in deze functie. Volgens waarnemers nam hij echter een steeds vijandiger houding aan tegenover de Israëliërs en voerde hij een slecht beleid Hij is de derde burgemeester in de bezette gebieden die dit lot ondergaat. De andere twee waren die van Ra- mallach en van Oost-Jeruzalem, de i „oude stad". AMSTERDAM Bij een steekpartij op een tramhalte is zaterdagavond de 27-jarige diamantbewerker J. Boots- ma met een mes in de buik gestoken door de negentienjarige glazenwas ser De V. Bortsma wilde partij trekken voor de vader van De V., die ruzie maakte met zijn zoon. Bij de woordenwisse- j ling die daarop volgde, trok de zoon een mes en stak toe. Bootsma is ter I observatie in het ziekenhuis opgeno men. De dader is voortvluchtig. I HOOFDDORP Zaterdagmiddag is de zesjarige J. C. Koning voor zijn huis door het ijs gezakt. Na een half uur werd zijn stoffelijk overschot on der het ijs vandaan gehaald. Prof. Wieberdink verbreek! stilzwijgen UTRECHT Prof. dr. J. Wieber dink, hoogleraar in de hart- en vaat- chirurgie te Utrecht en betrokken in het conflict over de doelmatigheid van de kliniek voor hart- en vaatchi- rurgie van het Utrechtse Academisch Ziekenhuis, heeft opening van zaken gegeven. In een brief aan een aantal dagbladen verklaart hij, dat de sterf te bij de hartoperaties in de Utrechtse kliniek niet wezenlijk ver schilt van de ervaringen elders. Dit is volgens hem gebleken uit het onderzoek van hartchirurgen van de zogenaamde commissie-Donner. Deze commissie had gekozen voor een be sloten onderzoek, maar prof. Wieber dink vindt publikatie van belang, vooral voor de nabestaanden van de patiënten, die in de kliniek zijn over leden en voor de hartpatiënten, die nog op een operatie moeten wachten. De commissie-Donner is, zo onthult de hoogleraar, tot de conclusie geko men dat het ontslag van prof. Wie berdink nodig is op grond van artikel 99 van het algemeen rijksambtenaren reglement (onverenigbaarheid van karakters). Gezien de goede verhou dingen in ons instituut moet dit, al dus de hoogleraar, wel voornamelijk betrekking hebben op de verhoudin gen in het Academisch Ziekenhuis. Verloren Prof. Wieberdink meent dat hij zijn stilzwijgen tegenover de pers ook moet verbreken, cmdat door zijn ont slag een behandelingsmogelijkheid voor hartpatiënten verloren gaat. De wachttijd voor grote hartoperaties in ons land is onlangs geschat op twee jaar. Verminderde kansen door wach ten en zelfs „sterven op de wacht lijst" zijn hiervan gevolgen. Het aantal Nederlandse chirurgen, dat geacht kan worden de gehele mo derne hartchirurgie te beheersen, be draagt slechts tien tot vijftien. Het aantal van negen hartchirurgische centra in ons land zou met zes moe ten worden uitgebreid. V erantwoordeli jkheid „Onder deze omstandigheden rust een zware verantwoordelijkheid op Kroon en regering, die zullen moeten beslissen over mijn ontslag", aldus prof. Wieberdink. Dit geldt temeer, |Vietcong: 100.000 Amerikanen gedood HONGKONG In een radio-uit zending heeft de Vietcong beweerd gedurende het afgelopen jaar 420.000 soldaten van de geallieerde troepen te hebben gedood of gewond, onder wie meer dan 100.000 Amerikanen. Ze zouden 5900 Amerikaanse vlieg- f. tuigen hebben vernield, 7400 tanks en gevechtswagens, 6700 andere militaire voertuigen en 1850 stuks geschut en zware mortieren. Meer dan 10.000 ge weren, pistolen e.d. werden buitge maakt. waarbij ongeveer 1000 opslag plaatsen zouden zijn vernield of zwaar beschadigd. Deze cijfers zijn vijf tot twintig keer hoger dan de cijfers, die door de geallieerden worden genoemd. Het aantal Amerikaanse doden is bijvoor beeld officieel gesteld op minder dan 5000, gedurende 1970, en het aantal gewonden op minder dan 20.000. Onder auspiciën van de pro> vinciale Drentse VVV is zaterdag weer de traditionele tocht met arresleden gehouden door het besneeuwde land. GENEVE Het strenge winter weer houdt grote delen van Europa in een ijjige greep. Terwijl in het midden en zuiden van Italië reeds 48 uur lang zware regenval wordt ge meld, worden in het noorden van dit land temperaturen gemeten van 27 graden onder nul. De vorst heeft zich ook uitgestrekt tot de Middellandse Zeekust van Frankrijk, waar in Marseille min vijf graden werd gemeten. De sneeuw stormen in de Rhönevallei hebben aan zeker tien mensen het leven ge kost. Verscheidene mensen worden vermist. Meer dan honderd dorpen zijn door de zware sneeuwval van de buiten wereld afgesneden. Militaire helikop ters zorgen voor de aanvoer van voedsel. In Messina op het Italiaanse eiland Sicilië zijn zaterdag twee mensen ge dood en veertig gewond door een wervelstorm. Voetgangers werden op getild en tegen gebouwen gesmeten, bomen werden ontworteld en auto's ernstig vernield. Een bejaarde voet ganger werd door de wind opgeno men en door een ruit geworpen. Hevige slagregens veroorzaakten zaterdag aan de baai van Napels een aardverschuiving, die een hotel en boerderij verwoestte. Twee doden zijn geborgen. Er waren veertien ge wonden. Mogelijk zijn er nog meer slachtoffers. Het Zwitserse lawine-instituut in Davos heeft gewaarschuwd voor ge vaar van grote lawines in het kanton Ticino. Niet alleen in Europa, maar ook in het noorden van India heeft het win terweer hard toegeslagen. De afgelo pen dagen zijn daar minstens 45 mensen van koude omgekomen. Al leen al in de staat Bihar stierven 24 mensen bij voor dit gebied ongewoon lage temperaturen de bevriezings- dood. omdat het er volgens hem naar uit ziet dat het door de commissie-Don ner gehanteerde artikel 99 hier niet van toepassing is. „Gedurende driekwart jaar is ons het opereren van hartpatiënten on mogelijk gemaakt, hoewel hiervoor een volledig team beschikbaar was en inmiddels de nieuwe kliniek kon worden betrokken, die door binnen- en buitenlandse deskundigen gepre zen werd als een voor dit doel voor beeldig vooruitstrevend instituut", al dus prof. Wieberdink. GLASGOW Het ongeluk, dat zaterdag in het stadion van Ibrox- park te Glasgow na de wed strijd Rangers-Celtic gebeurde en dat 66 doden en een zestigtal ge wonden eiste, is niet het ernstig ste ongeval, dat zich bij voetbal wedstrijden heeft afgespeeld. Op 23 mei 1964 keurde de scheids rechter te Lima tijdens de wed strijd Peru - Argentinië voor de eliminatieronden van het Olym pisch tornooi een doelpunt van Peru af. De daarna volgende op stand" onder de toeschouwers had een dodental van 320 en bij na 1000 gewonden tot gevolg. Ook op 23 juni 1968 zorgden Zuidamerikaanse tonelen in Bue nos Aires tijdens de wedstrijd River Plate - Boca Juniors voor een tragedie. Door toeschouwers ontstoken vreugdevuren deden paniek ontstaan en bij het ge drang aan de draaihekken kwa men 80 personen om het leven en raakten 150 mensen gewond. De lijst van ernstige ongeluk ken bij voetbalwedstrijden is> aanzienlijk geworden: 1920: in Ibroxpark: een veertig tal doden en 510 gewonden tij dens de wedstrijd Schotland - Engeland, doordat enkele trappen instorten, instortten. de wedstrijd Gabon - Congo ont aardt in een algemene vechtpar tij, 9 doden en 30 gewonden. 4 maart 1964: tijdens de wed strijd Sunderland - Manchester United bezetten te veel mensen de tribunes, 2 doden en ongeveer 100 gewonden. 29 april 1966 in het Hampden- park te Glasgow, na de finale wedstrijd om de Schotse beker tussen Celtic en Glasgow Rang ers, hebben vechtpartijen drie doden en veertig gewonden ten gevolge. 17 september 1967: in Kayseri (Turkije) geven relletjes tijdens de wedstrijd Kayseri - Siwas een trieste balans te zien: 40 doden en 600 gewonden. 25 juni 1969: Na een competi tiewedstrijd in de Turkse plaats Kirikale raken supporters slaags, 10 doden en honderd gewonden. 25 september 1969: 27 personen vonden de dood en talrijke toe schouwers moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen toen de uitgangen na een wedstrijd in Bukavu (Kongo - Kinshasa) ge sloten bleven en men onder de voet werd gelopen. Daarbij komt nog het gevolg van de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschapstornooi in Mexico tussen El Salvador en Honduras in juni 1969. die uit mondde in een complete oorlog tussen beide landen ROTTERDAM De felle uit slaande brand in een pension voor Turkse gastarbeiders, die de Rotter damse brandweer bij het begin van het nieuwe jaar handen vol werk gaf, heeft één dode geëist. Het slachtoffer, dat direct na het ontstaan van de brand in paniek vanuit de tweede etage naar beneden sprong, is de 29- jarige Yarcamber. Hij is zondag in het Zuiderzieken huis overleden. De overige gewon den verkeren niet in levensgevaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9