'alaver: een geslaagd feest met 20.000 bezoekers Boekenhoek LIEFDE IN DADEN GAAN OMZETTEN 'AAT DE KINDERTJES TOT MIJ KOMEN" "INNEND LIED OP RELIPOP-SONGFESTIVAV Dr. Buskes: dit gebeurt toch maar „X" geeft de politie uitstel Uit de Haagse hof geplukt 01^- "N Zoeken naar vijf zeelui is gestaakt Miljoenen- roof schilderijen m MAANDAG 4 JANUARI 197| Hier en daar streken groepjes op de grond neer voor een, klei ne consumptie-happening. (Van een onzer verslaggeefsters) TTRECHT Het Palaver-feest zit erop. De grote manifestatie, die zaterdag ruim 20.000 jongeren naar de Irene- en Marijkehal van Utrechtse jaarbeurs trok om hen te confronteren met de bijbel de wereld van vandaag is ten einde. Hoe onoverzichtelijk een irgelijk evenement met een uitgebreid aantal programmapunten >k mag zijn, de algemene indruk is die van een geslaagd feest. Dat is gebleken uit de grote op komst vier jongens waren al de avond tevoren gekomen om in hun slaapzakken in de Marijkehal te overnachten, bang dat ze geen kaar ten meer konden krijgen dat sprak uit het enthousiasme waarmee werd gezongen en geklapt en dat werd vooral bewezen door het feit, dat de meesten tot het eind van het middag programma bleven. „Het is nu echt afgelopen, ze komen niet meer terug. Maar we hebben nog nooit zo'n fijn publiek gehad". Zo moest Jan Filius een eind aan het middagprogramma maken. En daarna het was toen half zes gingen weer grote groepen naar de speakerscorners op de Pala- vermarkt om te discussiëren met ont- wikkelings- en sociale werkers. Ze konden er niet genoeg van krijgen De markt was 's morgens al om negen uur open. Drie verdiepingen waren gevuld met marktkraampjes, speakerscor ners, een bioscoopje en een theater voor de troubadours. Er was een der- de-wereldhoek met stands van onder andere het Angola-comité, het Cuba-comité. het Palestina-comité, het comité Vrij Griekenland, de ak- tiegroep ontwikkelingslanden Vrije Universiteit. Verder kwam het jeugdwerk aan bod met de christelijke plattelands jongeren, het gereformeerde jeugd werk, ICCC-jeugdcontact, de Neder landse jeugdgemeenschap en Youth bor Christ. Dan zagen we: Tot heil des volks, Kerk en vrede, Kerk en wereld en natuurlijk het Leger des Heils. Speakers-corner „Geruggesteund" door een gebogen plastic schot staat prof. Verkuyl in de speakerscorner Evenals Albert van den Heuvel en Philip Potter van de Wereldraad. George Brucks van Youth for Christ en rector van Doom is hij gangmaker van een discussie. Rhoda Scott wist als zangeres uan negrosprituals en jazzorga- I niste de 20.000 jongeren in de Irenehal in vervoering u bren gen. Prof. Verkuyl getuigt wat de bijbel voor hem betekent. Ds. Overduin heeft zeer geinteresseerd een plekje gevonden aan de voeten van prof. Verkuyl tussen de vele jongeren. „Er staat: de bijbel is een lamp voor mijn voet. Hij is voor mij geen schemerlamp, geen bureaulamp om alleen theologie bij te studeren, maar hij is voor mij een stormlamp. Zon der zo'n stormlamp verongeluk je in- deze tijd. We moeten de bijbel ge bruiken bij het oplossen van de vra- van deze tijd. De jonge generatie worstelt met de vragen van deze tijd over de verschillende rassen, over rij ke en arme landen'en over vrede en oorlog. Bij al deze vragen is de bijbel een stormlamp." Mensen uit het publiek zeggen daarna hun zegje. Sommigen getui gend, sommigen erg fel. „We moeten niet alleen ageren of protesteren, maar ook luisteren en zo terug naar de bijbel" vangen we op. Het is niet altijd best te verstaan, want niet ver van de corner golft de muziek van een bandje over de hoofden. „We moeten niet alleen wijzen op een ander, maar op jezelf. Krijg zicht op de wereld en begin bij je,zelf, meent een ander. Iemand, die zegt jeugdleider te zijn pakt het drastisch aan: „Hoeveel van jullie gebruiken geen hasjisch, drugs, lsd of denken vanavond draai ik de gaskraan maar open. De luisterende jongeren zien er niet naar uit. Maar de spreker zou ze op zo'n manier op een idee kunnen brengen. Je bent jeugdleider of niet. Je moet de zaken hard aanpakken, anders ben je niet „in". Een vergrijsde „kraker" meent, dat de kerk te weinig gebouwen beschik baar stelt voor de jeugd. Meer ener gie. dan welke spreker ook heeft een rood-gekousde dame, die „in Lou is" Jongeren vallen haar aan. Maar het blijkt een kwestie van wie het meeste uithoudingsvermogen heeft. Veel wordt tijdens de discussie losgewoeld en heel veel langs elkaar heen ge sproken. Intussen zingen en spelen trouba dours als Erich Weingartner, Jo Ali ce, Pauline Filbey en Auke Ozinga in het theater op de bovenste verdie ping. De 250 zitplaatsen bestaan uit sinaasappelkistjes. „Peace, no vio lence" dreunt het en de handen wij zen met het V-teken naar de honder den balonnetjes, die het plafond ver sieren. Songfestival Aan het eind van de morgen staan de deuren van de Irenehal waar het relipop-songfestival wordt gehouden bijna bol. Duizenden dringen om een goed plaatsje te bemachtigen. De Joy-strings, de Engelse beathand van het Leger des Heils moeten de zaal op „temperatuur" brengen. Ze doen dat met een eigen goed programma, met als soliste en tevens leidster Joy Webb, die een speciaal voor Palaver geschreven lied zingt. Mededingers op het festival zijn de Franlaise Frida Boccara met Un so- leil d'amour, de zeventienjarige Mi- cha Marah uit België met De Leider, dat ze voor deze gelegenheid in lf?t Nederlands heeft vertaald, de Italiaan Ettore Lombard met Verra il giorno (Kyrie Eleison), de Nederlandse Lise- lore Gerritsen met het bekende Laat de kindertjes tot mij komen en ten slotte de Engelsman Eli Bonaparte het eveneens bekende Everything is beautiful. Alleen het lied werd zaterdag be kroond en daarom -viel de eerste prijs van duizend gulden op Laat de kin dertjes tot mij komen, de tweede prijs van vijfhonderd gulden op Un soleil d'amour en de derde priis van 250 gulden op Everything is beautiful. Gerritsen wiens liedje il,Laat de kindertjes tot mij ko mmen' een eerste prijs vion. En- vofhousiaste jongeren vierden Pa- ira laver. Mi deze krant behoort tot j Het Kwartet] In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Zowel aan dr. J. J. Buskes, als aan ds. J. Over duin, die de hele dag het Pala ver-feest hebben meegemaakt hebben we hun reacties ge vraagd. Dr. Buskes: „Weet u, dat ik als 71-jarige het fijn vind,, dat dit dan toch maar gebeurt." Het bijbels getuigenis klinkt op een andere manier door dan meestal gebruikelijk is. Maar bij het zingen van Rhoda Scott bij voorbeeld en bij de toespraken van die mensen uit de verschil lende continenten is toch sprake van getuigenis Als de jeugd niet meer wordt geboeid door de preek, maar wel door het lied, nou dan maar door het lied. Het probleem is nu vormen te vinden, waarin het wezenlijke van de preek doorkomt in liede ren. We moeten eens ophouden met klagen, dat alles doodloopt, dat het misloopt. Het is l^loofd, dat het gebeuren zal, ook al zal dat langs andere kanalen dan die van de kerk kunnen gaan. Bij al dat klagen ontbreekt het geloof in God. Je moet deze manifestatie zien als iets, dat doorwerkt. De jeugd kan aan allerlei activiteiten mee doen. Er is genoeg te doen bij allerlei groeperingen. De jeugd moet zelf zoeken en vinden. Maar het is niet een kwestie van alleen activisme. Het gaat om de hemel én om de aarde, om beiden. Ds. Overduin meent, dat hori zontaal en verticaal teveel uit el kaar werden gerukt. Men kan niet denigrerend spreken over beide zaken. Ze vormen het kruis en horen bij elkaar. „Waarom op hol slaan met de helft van de waarde. Van de integraliteit is niet zoveel uitgekomen op Pala ver", vindt hij. Hij noemt het een vooruitgang, dat jonge mensen verantwoorde lijkheid voelen, maar hij betreurt het, dat ze niet inspringen in het integrale van de bijbel. Ds. Overduin zag goede ele menten en positieve dingen. Maar hij is verontwaardigd over de wijze, waarop prof. Verkuyl werd aangevallen. Alsof de kerk nooit iets heeft gedaan. Men moet wel billijk blijven. De liedjes van Jules de Corte vindt hij een moeilijke zaak. „ze zijn zo negatief", Op zichzelf vindt hij ze aangrijpend, maar gezien het feit, dat De Corte zegt niets meer te geloven vindt hij het vreemd dat organisatoren die de bijbel en bijbelse boodschap verspreiden zo iemand laten mee werken. „Het blijft bij hem altijd in het negatieve, terwijl de bijbel in gevallen waarin de mens zegt niet te kunnen geloven altijd een positief antwoord geeft. Zovelen hebben daarmee gezeten, maar de bijbel geeft altijd antwoord, niet zo'n vlak antwoord, maar Chris tus zelf is het antwoord." DELFT De vermoedelijke moor denaar van de Delftse Ada Lansber gen heeft de politie uitstel van betaling gegeven van het „smartegeld" van 20.000, dat voor het einde van het jaar op de rekening van de echtgenoot van het slachtoffer gestort had moeten zijn. In twee telefoontjes met een plaatse lijk blad dreigde „X" dat er voor 12 januari een nieuwe moord nu in Den Haag zal worden gepleegd wanneer het geld niet wordt gestort. De politie heeft de eis van de tele foonmaniak naast zich neergelegd. Bo vendien bestaat er twijffl of de twee laatste telefoontjes wel authentiek zijn. Kf la tdi h< o Vandaag is het de Haagse dag der joede wensen geweest. De departementen hebben ervan [egonsd. In alle toonaarden. Joviaal, ninzaam, eerbiedig heeft men el- caar het „zalig" en „gelukkig" lieuwjaar. al naar origine en rang, oegekaatst. En dat na een vermoeiend lang veeke-nde. Vermoeiend door het als naar tT'"blikken en het hoopvol- egen-de-küppci-op vooruit zien, -a' d'ir'r het op je tellen lessen bij het oeenblik zelf. waarop en s'ep buiten de deur gezet werd! te, Dat is nu gek. hè Den Haag nre- j endeert een eigen sfeer te hebben. 'eeft dat nok wel. Iets van zwier, j^ets van graag mooi zijn, iets van '.-"■fijnde stijl. Maar dat is allemaal afgelopen na fn enke'e sneeuwbui Laat staan na ie dagen sneeuw, een motregentje, oi en opvriezen... Dan is Den Haag alleen nog glij- baggerpoel en spatprut. J Zoals vrijwel alles is ook dit histo- „jir"h te verklaren. 1 Door de eeuwen heen heeft de Haagse mevrouw haar stoep laten ]ch robben. Door ,,de meid" of anders door „de Maar nu die beiden zijn verdwenen of vrijwel verdwe nen en plaats hebben gemaakt voor „de mevrouw-die-helpt" en die bo vendien rond de feestdagen het in eigen huishouding te druk heeft en dan dus niet bij „de mevrouw" ver schijnt, worden er geen stoepen meer geschrobd Niet meer door ge dienstige handen en niet door de handen van iemand anders. Door niPmand niet. Mevrouw kan de auto wassen, me neer kan de auto wassen, dat ver- Haags mindert niets aan hun status; maar een bezem en een schop hanteren is te veel gevraagd. Er zijn grenzen aan de democratisering. Dus is er ondanks politieverorde ningen geen Haagse stoep geveegd. Zelfs de Paleispromenade, parade paardje met zijn veulentje de Pape straat, bleef nekbrekend glad en vuil. In de woonwijken is het niet be ter. Hoogstens een paadje van de deur naar de stoeprand om veilig in de auto te komen. Zodra een huis dubbel bewoond is, zelfs dat niet want stel je voor, wie moet het doen? De benedenmensen hebben dat ge loop van de bovenmensen toch al tot hun ergernis en de bovenmensen hoeven toch zeker niet het paadje van die benedenmensen te effenen? Zo blubbert Den Haag elke sneeuwdag door. Tenzij men de andere weg kiest. De grote weg, die gemeentelijke zorg krijgt. Eerlijk is eerlijk, die is geruimd tot de laatste blanke kruimel. Enig probleem daar dat de lope- laar er onrechtmatig vertoeft. En er al evenzeer het leven waagt. Of, zo de weg breed genoeg is om veilig langs het kantje te gaan, dan is er nog altijd wel een medeburger ach ter het stuur, die met wiskundig ta lent de plassen weet te vinden en een fraai vies zijgordijn laat opspui ten tegen de verkeerszondaar. O hoffelijk Den Haag, met uw re cepties en nieuwjaarswensen-in-gro- te-stijl, een tikje burgerzin voor het eigen stoepje, dat met alle andere eigen stoepjes de trottoirs vormt, is het enige wat ontbreekt... Maar een bezem en een schop, het blijven moeilijke grove dingen voor Haagse handen. Dreiging uit Ladakh Bhabani Bhattacharya vert. L. Mendelson- Wolsak, uitg. Stok Den Haag (Cul tuurserie) 354 blz. De Indiase schrij ver Bhabani Önattacharya beschrijft in zijn boek de botsingen tussen de bestaande levensbeschouwingen in India. Na een aanval op het plaatsje Ladakh komt dit fel naar voren tus sen de vooruitstrevende westers-ge- oriënteerde ingenieur, Bhashkar en een aanhanger (volgeling) van de leer van Gandhi, het dorpshoofd Mahatma Gandhi. Op verrassende wijze komt de oplossing. Een boeiend boek. Het jaar der paardestaarten R. F. Tapsell vert. E A. van Leent-Sie- burgh, uitg. Stok Den Haag (Cultuur serie) 281 blz. Paardestaarten hangen aan een lans in bezit van de Kagan, leider van de Toegaren, een nomaden horde in de tijd van Atilla in Cen traal Azië. De schrijver behandelt een nooit aflatende strijd tussen de stammen. Aan het eind van het boek lukt het een van de dappere krijgers gevlucht naar een andere stam de heerschappij van de Kagan te breken. Ee spannend> boek over onderdruk king en oorlog. 3.12 uur, Manhattan bezet door op standige negers Edwin Corley vert. H. J. van Slingerlandt, uitg. voor Ne- derlartd De Boekerij Baarn 316 blz. 14,90. Het zou aanbeveling verdie nen als velen dit boek, .dat in Ameri ka een best-seller was, zouden lezen. Het is aangrijpend geschreven, boei end tot de laatste bladzijde. Het pro bleem is oud en veelomvattend doch gebracht op een wijze die aanzet tot nadenken. Gray, leider van een ondergrondse neger actie, doodt om zijn doel te be reiken, (een eigen staat voor Ameri kaanse kleurlingen) meedogenloos zijn rasgenoten. Tot de slachtoffers beho ren o.m. een Amerikaanse neger-ge neraal, die terugkomt uit Vietnam. Onbekend met de methoden van Glay sluit hij zich aan bij de organisatie. Manhattan Island midden in New York wordt ten slotte door de negers bezet. Hierdoor ontstaat een nieuwe situatie, voor velen gruwelijk, voor anderen onvermijdelijk. Lincoln Lord's Carrière Cameron Hawley uitg. Stok Den Haag, verta ling P. A. Zandstra, 476 blz. ƒ22,90. Onderwerp een zakenman, die gedu rende 10 jaren aan het hoofd van 5 ondernemingen heeft gestaan en moeilijk een nieuwe functie kan vin den. Line en zijn vrouw ondervinden dat de Newyorkse zakenwereld een harde zaak is waarbij geen rekening wordt gehouden met persoonlijk ge luk. Een lijvig boek. De slechte zet ting maakt het niet aantrekkelijk. Jc speelt hoog spel Sipke van der Land -uitg. La Rivière Voor hoeve Zwolle. 166 blz. Rick. student van de opleiding voor onderwijzers, wil zich inzetten voor de ontwikke lingshulp. In zijn omgeving moet hij zijn ideaal zien waar te maken. Het boek, hoe goed ook bedoeld, is over dreven en mist elke show. Gezien de wegwijzer is de bedoeling belangstel ling voor de ontwikkelingshulp op te wekkeix (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT Het is niet mak kelijk hoogtepunten uit een der gelijke massale gebeurtenis als Palaver te halen. Maar ze waren er. De reactie van de zaal op het optreden van Rhoda Scott, de Amerikaanse neger-jazzorganis- te, die voor het eerst spirituals zong deed zelfs even denken aan de reactie op Palaver '64 op Ma- halia Jackson. Er werd enthou siast meegezongen en een gol vende handenzee hoog boven de hoofden klapte het ritme van Glory Hallelujah. Dat zette zich voort bij „To my fathers house" van Les Humphries singers. Ze maakten deel uit van het mid dagprogramma, dat niet minder dan 21 punten bevatte. Verschillende bij belgedeelten werden gelezen, waarna Jules de Corte zong. De Belg Louis Neefs weerde zich tegen de „natuur- bezoedeling" in 't nieuw-geschreven „Laat ons de bloem zien". Martine Bijl bracht „Het laatste Nieuws" De Rivals onder leiding van Rob van Dijk met medewerking van het trio van zijn broer Louis zongen „Stan ding in the need of prayer." Palaver song De Palaver-song, met tekst van Jan Filius en muziek van Hans van He- mert, n.a.v. 1 Cor. 13 vers 13 werd gezongen door D C. Lewis bekend door „Mijn gebed". Daarna vertelden zeven "onbeken den" uit verschillende continenten over hun ontwikkelings- en sociaal werk. Dr Doan Thanh Lyem, een Noord-Vietriamees, werkzaam in Zuid-Vietnam: „We zijn niet bezig met liefdadigheid, maar delen in hun nood en honger". De Belgische pater Armando Jansens uit Venezuela: „Ik kom van die landen, waar honger en onwetendheid voornamen zijn." Negerpredikant ds. Vivian uit Chi cago: wat kan een baptistenpredikant zeggen fci twee-en-een halve minuut. Maar daar gaat het juist om, doe de palaver weg en komt tot actie. Van dr. Martin Luther King wiens mede werker ik ben geweest heb ik de uit spraak geleerd: Een volk leert zich- qeAPKafo ef£u. Tevens voor allerlei bruikbaar Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: gironr.: tel.: Betaalt per O kwartaal O maand BON- Mijn naum: straat: plaats: Als beloning voor w.uuuig vuur mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Platina 1 schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden zelf pas kennen en weet hoe diep de zonde zit als het in aktie komt uit het evangelie. De maatschappij in Nederland en de Verenigde Etaen heeft niet het antwoord op de nieu we situatie. We moeten komen met een nieuw programma." Andere sprekers waren: pater Vin- cente José Rafaelo uit Angola, ds. Emanuelo Santi uit Italië, ds. D. R. Maitimoe uit Indonesië en Karei Rig- ters uit Ghana. Aan 't slot van de rj ddag voeg den Les Humphries, the Rivals en het koor uit Odijk zich tot een groot koor en orkest, die de jeugd in de zaal meesleepte. Er werd meegezongen en in de handen geklapt, door een gol vende massa jongeren, En temidden van deze woelige ba ren stond Jan Filius. de programma leider met het gezicht van een kapi tein, die weet dat de vaart ook deze keer een goed einde zal hebben. Evenals bij Palaver '64 is hij ver antwoordelijk voor een vlotte afwer king van het programma. Een pro gramma, dat bij de samenstelling zo veel voeten in de aarde heeft gehad. Tevreden Op de vraag na afloop "bent u te vreden" is het nuchtere antwoord: „Ik wel, maar het gaat om de jeugd". En die jeugd demonstreerde die te vredenheid wel, ,zij het dat er na tuurlijk altijd kritische geluiden zijn. Op hun beurt waren de medewer kers, waaronder bekende sterren, content. „We hebben het gevoel voor heel ander publiek te hebben opge treden." „Ik kijk steeds tegen van die frisse gezichten aan" was de opmerking van iemand, die bij haar marktkraampje stond. „Geen wanklank gehoord", is de reactie van Jan van Capelleveen, de publiciteitsman van Palaver. We zijn dik tevreden en de zaal is bijzonder enthousiast. Financieel komen we er ook wel uit. De kosten bedroegen na aftrek van de radio- en televisiebij- dragen ƒ250.000. die door de kaart verkoop en de concumpties zullen worden gedekt." Wat komt er uit Palaver voort is een vraag, die veel is gesteld. ..Let's stop our Palaver en let's do what Je sus says. Let's put love into action.'* is de kern van de Palaversong. En> daarmee is veel over het vervolg van Palaver gezegd: Naar het woord van Jezus liefde omzetten in daden. Hoe? Dat is op de palavermarkt bij de ver schillende stands getoond en dat heb ben sprekers en zangers verwoord op het Palaverfeest. De jeugd kan er een. keus uit maken. PORT ELIZABETH Het zoeken naar de vijf zeelui, die worden ver mist sinds hun bevoorradingsschip Smit-Lloyd 102 op Oudejaarsdag voor de kust van Zuid-Afrika bij Port Eli zabeth in zware storm verging, is ge staakt. Alle hoop voor de vijf vermis ten is opgegeven. Het 870 ton metende scheepje had zeven man aan boord. Twee van hen wisten de kust te bereiken. Zij zijn inmiddels per vliegtuig in ons land aangekomen. De vermisten zijn kapitein T. Dragt. eerste machinist J. Roeterrlink, tweede machinist J. van de Schip, matroos F Post ma en kok S. de Vried MUENCHEN Of Nieuw, au isdag hebben dieven uit een pa:' 'culiere kunstcol'eclie voo» een wparde van naar schatting twee miljoen ma k aan schilderijen gestolen Vermist worden onder meer vi f Picasso's, een Chagall en een pof,oodschets van Adolf Hitler, voorstellende een ha kenkruis en zwaard Het huis, waaruit de werken wer den gestolen, was tiidens de feestda gen niet bewoond De diefstal werd zaterdag ontdek' MARACAIBO On hd meer I Maracaibo. veeri:" kilompter van de Venezolaanse stad Marara'bo zün za terdag twaalf mensen, onder wie Den kinderen, verdronken topn.de klr'ne boot waarin ze zaten omsloeg. Het vaartuig, volgenekt met pcht'ien mensen, zonk vlak bij de oever van 1 het meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7