VIER TURKEN GEWOND BIJ BRAND IN ROTTERDAM Nieuwjaarsboodschappen met veel optimisme GEZINNEN DAKLOOS MAN STAK EIGEN HUIS IN BRAND Agenten mishandeld door Ambonezen Jaarwisseling rustig verlopen "m BIL *"- /jÜ BaMËÉifigaaiMffl /- II Nog meer EEN DODE BIJ FELLE BRAND Engelse kranten in moeilijkheden BIJ REL IN WINTERSWIJK (gS3k-A** sucA Franse politie vindt 140 kg morfine McCartney wil Beatles ontbinden Twee doden door gasverstikking Half jaar voor koster die kerk in brand stak Burgemeester W. Thomassen kwam zich op de hoogste stellen van de vorderingen bij de blussing aan de 1 Parallelweg. Een gastarbeider sprong in paniek door de ruit van de ticeede etage. Zwaar gewond moest hij worden weggebracht. Op enkele honderden meters van de Parallelweg moest de brandweer opnieuw groot alarm slaan. Een huis aan de Joubertstraat ging in vlammen op. Aan de Goudseueg te Rotterdam I tenslotte vierde het vuur opnieuw nieuwjaar. Tweede etage en solder brandden uit. De brandweer had op nieuwjaars dag de handen vol aan de bestrij ding "van een zeer felle brand in een pension voor gastarbeiders in Rotterdam-Zuid. Ongeveer vijftig brandweerlieden brachten nieuw jaarsdag in de kou door. ROTTERDAM Groot alarm werd later op nieuwjaarsmorgen geslagen voor een uitslaande brand in het pand aan de Joubertsstraat 41. De beneden woning van de 28-jarige bouwvakker J. Mahn brandde volledig uit. De bovenliggende woningen, waar van de bewoners niet thuis waren, kregen ernstige brand- en waterscha de. De bouwvakker is met enkele lichte brandwonden in het Zuiderzie kenhuis behandeld. De brand sloeg via de achterzijde m de woning over naar het pand iloemfonteinstraat 43e van de bloe- ïtienhandelaar H. H. E. Boerma. Ook dit pand kreeg veel schade. De brand ontstond doordat de hond van de heer Mahn, geschrokken van vuurwerk dat buiten werd afgestoken, n het souterrain een oliekachel om verliep. Toen de brand uitbrak, lag iet echtpaar Mahn te slapen. Om kwart over acht werd middel- ilarm gegeven voor een uitslaande irand aan de Goudseweg. Door onbekende oorzaak was brand mtstaan op de eerste etage van het voonhuis van de vis- en patatzaak lohn van Gooi. De brandweer had iet vuur binnen een half uur onder Ie knie. De tweede etage en zolder- êrdieping brandden uit. De bewo- lers waren niet thuis. De brandweer ondervond moeite ioor de vele op deze niet al te brede veg geparkeerde auto's. Maar politie n brandweer kregen grote medewer king van de omwonende burgers om Ie weg vrij te maken. SYDNEY Niel overal ter wereld I het inluiden var. het nieuwe jaar onder incidenten verlopen. In lustralië werden 181 jongelui gear resteerd die de politie bekogelden niet flessen, eieren en vuurwerk. HOOGERHEIDE De Rijkspolitie in Hoogerheide heeft gisteren de 62-jarige C. J. uit die plaats gearres teerd en ingesloten nadat hij onder invloed, van alcohol tweemaal binnen enkele uren tijds geprobeerd had brand te stichten in zijn woning. Vol gende week zal hij aan de officier van justitie te Breda worden voorge leid. Om twaalf uur gistermiddag werd de brandweer van Woensdrecht ge alarmeerd voor een brandje in de gang van de woning van J., die toen alleen thuis was. Bij onderzoek bleek de gangmat doordrenkt te zijn van petroleum. Toen de politie de man hierover aan de tand wilde voelen, ging hij aan de haal. Rond half drie» kwam er rook uit het dak van de woning. De man had toen brand ge sticht na eerst petroleum te hebben rondgestrooid in de woonkamer, de slaapkamer en op de zolder. Hij kon daarop door de politie wor den aangehouden. ROTERDAM Op nog meer plaat sen in de Maasstad sloegen vlammen een gat in het nieuwe jaar. Bij de NV Rijnmond was brand door een kapotte leiding in een kraak installatie. De brandweer bestreed het vuur met twee waterkanonnen en vier stralen. Op de negende verdieping bij de af deling patalogie van de Medische Fa culteit raakte een thermostaat defect. I Door oververhitting ontstond brand, die een schade van 60.000 gulden aan richtte. Aan de Van Weerden Poelmanweg kreeg Holland Plastic Industrie met vuur te maken. De brandweer kon het allemaal niet meer op papier verwerken. De meld kamer van de brandweer verzuchtte op 2 januari: „Verdere gegevens on bekend, gelukkig Nieujaar." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Brandweer en politie zullen zich de jaar wisseling lang heugen door twee ernstige branden in de bin nenstad, kort na elkaar. Ge sproken wordt van de ergste branden sinds jaren. Op 1 januari moest de brand weer nog driemaal uitrukken. Er zijn vijf gewonden, van wie er één in zorgwekkende toestand in het Zuiderziekenhuis is op genomen. Kort na één uur op de nieuwjaars morgen werd een uitslaande brand in een hoekhuis aan de Parallelweg-Hil- ledwarsstraat in Rotterdam-Z. gemeld. Na een uitermate fel gevecht wist de brandweer, die met ruim vijftig be roeps- en vrijwilligers in actie kwam, het vuur be bedwingen. De verkleumde brandweerlieden waren nog maar net met de nablus sing begonnen, toen in de Joubert- straat, enkele honderden meters van de eerst brand, het vuur opnieuw toesloeg. Ook hier ging een huis in de vlammen op. De brand in het grote hoekhuis aan de Parallelweg, waar op dat moment twaalf buitenlandse gastarbeiders en een Nederlandse familie de jaarwis seling vierden, ontstond op de eerste etage. De 27-jarige pensionhouder J.V. vulde een brandende oliekachel bij, uit een plastic jerry-can. Hij struikelde en er stroomde olie weg, die onmiddellijk vlam vatte. De kleren van de man raakten in brand. Hij rende naar buiten om het vuur in de sneeuw te doven. Voorbij gangers boden aanvankelijk geen hulp, omdat ze* dachten dat hij met vuurwerk bezig was... Paniek Het vuur breidde zich snel over de eerste verdieping uit en zocht zich via het trappenhuis een weg naar bo ven en beneden. Op de tweede etage waren acht Turken. Drie ontkwamen via de trap, de overigen renden naar de ramen. Een van hen sprong door de ruiten. Hij moest in kritieke toe stand worden weggebracht. De ande re vier sprongen vrijwel tegelijkertijd in de vangzeilen van de brandweer. Doordat zij echter in het glas van de gebroken ramen en ook op elkaar te rechtkwamen, moesten ook zij in zie kenauto's worden weggebracht. Drie van hen bleken gewond te zijn. Qp de begane grond vierden vier Turkse arbeiders oud en nieuw. Zij wisten zich te redden. Bij aankomst van de brandweer brandde het huis al over de hele lengte. De brandposten Brielselaan en Stadion dirigeerden al het beschikba re materieel naar de brand. Onder het publiek ontstond in het begin enige beroering toen door de taalmoeilijkheden het gerucht ging dat er nog mensen in het brandende huis zouden zijn. Toen de ergste vuurhaard bedwon gen was, leerde een grondige in spectie, door brandmeester Clouwens en een rechercheur van politie, dat dit gerucht ongegrond was. De brandweer bestreed het vuur met negen lagedruk- en drie hoge- drukstdalen. Twee ladderwagens wer den gebruikt. Zelfs staande boven op de materieelwagens bestreed de brandweer de vlammen. Het bluswater veroorzaakte een glad wegdek. Op Nieuwjaarsdag leek de geblakerde ruine een ijskasteel. Halverwege de brandbestrijding kwam burgemeester W. Thomassen kijken. Talrijke hooggeplaatste poli- AMERSFOORT Bij een felle brand in Amersfoort is op nieuw jaarsochtend de 68-jarige J. v. d. Koot om het leven gekomen. De brand woedde op de eerste en tweede etage boven een rijwielhandel, die vandaag geopend zou worden door een kleinzoon van de heer Van de Koot. Bij een brand in een flatgebouw in Alkmaar hebben drie brandweer lieden en een kind vrij ernstige ver wondingen opgelopen door in het rond vliegende glasscherven tenge volge van een gasontploffing. LONDEN De populaire Engelse dagbladen, de Sun en de Daily Mir ror, lopen de kans opgeheven te wor den als gevolg van een wilde staking onder 600 journalisten. Beide bladen verschenen gisteren met noodedities, vervaardigd door hoger personeel. De stakers protesteren tegen een cao, die voorziet in een jaarlijkse sa larisverhoging van minimaal 3200 gulden en een minimum salaris van 20.000 gulden. De directies hebben een harde hou ding aangenomen tegen de staking en hebben gewaarschuwd dat deze kan leiden tot opheffing van de dagbla den. WINTERSWIJK Twee hoofdagenten van politie in Winterswijk zijn op nieuwjaars morgen in de vroegte door een groep Ambonese jongeren aange vallen en mishandeld. Beiden werden in het gezicht gewond. Hoofdagent J. S. is er het ergst aan toe. Zijn herstel zal geruime tijd vergen. Zijn collega G. H. C. zal over enkele dagen wel weer dienst kunnen doen. De twee hoofdagenten gingen op een alarm af, dat een groep Ambone zen bezig was een sigarettenautomaat te vernielen. Toen zij arriveerden, was de groep reeds verdwenen. Een eind verderop troffen zij in de Ambo nezen wijk een aantal jongeren, die nogal luidruchtig was. Hoofdagent S. stapte uit de wagen om de groep tot stilte te manen. Voor hij echter een woord had kunnen uitbrengen, viel een aantal Ambonezen aan. De hoofdagent werd tegen de grond gewerkt en kreeg trappen in zijn gezicht. Zijn collega, die achter het stuur van de auto zat en te hulp schoot, onderging hetzelfde lot. Dank zij hulp van twee Ambonezen, en onder be dreiging van het door agent G. ge trokken pistool, slaagden de beide po litiemannen erin de auto weer te be reiken en weg te rijden. Enkele ureri later deed een peloton van 25 man politie een inval in een huis in de Ambonezenwijk, die resul teerde in zes arrestaties. Er werd geen weerstand gefboden. Later op de dag is elders in de wijk nog een ze vende verdachte aangehouden. Bij de arrestanten waren eerst ook de twee, die de politie hulp hadden geboden. Zij zijn in de loop van de dag vrijge laten. De vijf overigen, allen in de leeftijd rond 20 jaar. zijn naar Zut- phen overgebracht om te worden voorgeleid voor de officier van justi tie. tie- en brandweerfunctionarissen wensten intussen hem en elkaar een voorspoedig nieuwjaar. Behalve door de kolkende rookwol ken werd de brandweer in het uit zicht belemmerd door een dikke mist. De uit het huis weggevluchte gast- arbeiders stonden in kleine groepjes ook in de aangrenzende panden wonen buitenlanders naar het schouwspel te kijken. Zij moesten toezien hoe al hun bezittingen door vuur en water werden verwoest. Zichtbaar aangedaan door de emoties werden zij in café Havenzicht weer wat op verhaal gebracht. Ook bewo ners van de Hilledwarsstraat openden hun deuren voor de daklozen. De politie had er de handen vol aan om de talrijke nieuwsgierigen, die door het enorme lawaai van sire nes naar de brand waren gekomen, op veilige afstand te houden. Gastarbeiders Eerder brandde in Amsterdam een dergelijk pension voor gastarbeiders af. Het mag een wonder heten dat bij deze tweede brand geen ernstiger on gelukken zijn gebeurd. Het huisvestingsprobleem voor bui tenlandse werknemers, vooral in de grote steden, is opnieuw op de voor grond getreden. ROTTERDAM Staatshoof den en regeringsleiders hebben traditiegetrouw gisteren weer nieuwjaarsboodschappen uitge sproken. Bondskanselier Brandt van West- Duitsland zei, dat zijn land in 1971 standvastig zal blijven aan de zijde van zijn westerse vrienden en tege lijkertijd voort zal gaan met pogingen om tot ontspanning in Europa te ko men. Partijleider Ulbricht van Oost- Duitsland herhaalde zijn aanbod om met West-Duitsland te onderhandelen over een overeenkomst voor het ver keer van en naar Berlijn. President Tito van Zuid-Slavië riep de bevolking op de binnenlandse eco nomische problemen niet te dramati seren. Alle landen kampen nu met dergelijke problemen. In Zuid-Slavië zullen deze zeker worden opgelost. Het land zal de samenwerking met de socialistische landen versterken. De Griek Papadopoulos zei naar een constitutioneel bewind te willen te rugkeren, „maar niet het recht te hebben het lot van het land te riske ren me voorbarig handelen". „De de mocratie, die wij nu in Griekenland hebben is veel substantiëler dan die in verscheidene landen". Premier Vorster van Zuid-Afrika waarschuwde, dat de pogingen om Afrika te isoleren dit jaar sterker zullen worden, maar vond het ver heugend, dat de Zuidafrikaanse poli tiek van het maken van vrienden in Afrika het afgelopen jaar succes heeft gehad President Soeharto van Indonesië hernieuwde zijn belofte om in juli dit jaar verkiezingen te laten houden in Indonesië. Premier Smith van Rhodesië gaf zijn landgenoten de verzekering, dat 1971 nog meer economische vooruit gang te zien zal geven. Hij waar schuwde echter voor optimisme met betrekking tot de sancties tegen het land. Opvallend in de toespraak van de Russische, partijleider Brezjnjef was het ontbreken van krachtige opmer kingen aan het adres van het westen. Slechts in één zinsnede sprak hij er over toen hij zei, dat Moskou zal blij ven werken aan het samenbrengen van alle anti-imperialistische krach ten. In de rede werden Amerika, Vietnam, het Nabije Oosten noch China met name genoemd. De nieuwe Poolse partijleider Gie- rek deed een beroep op het Poolse volk beter te werken om beter te kunnen leven. Hij pleitte voorts voor ontwikkeling van de socialistische de mocratie en een grondige reorganisa tie van de staatsorganen en het eco nomische apparaat De Franse president Pompidou drong er op aan te blijven streven naar vriendschap met andere volke ren en in Frankrijk zelf de zin voor tucht en verdraagzaamheid te ont wikkelen. Premier Heath van Engeland ver klaarde, dat 1971 een keerpunt moet worden in Engelands industriële ont wikkeling. 1970 was een jaar van cri ses, waarin meer gestaakt werd dan ooit tevoren; dat kan niet zo door gaan. De Zuidvietnamese president Van Ik geef op olt nieuwe abonnee: betoling per kwartaal □ntoand. Mijn naam is: Stuur mij als tegenprestatie de mop postpapier. moet U óók doen nil de bon maar in! Thieux zag veelbelovende perspectie ven voor een vrede in vrijheid, zoals hij zei. Hij voegde eraan toe, dat de veiligheid in vrijwel het hele land was hersteld. LUNTEREN Ongeveer veertig jongelui tussen de 15 en 20 jaar heb ben in de oudejaarsnacht de politie en brandweer van Lunteren de nodi ge last bezorgd, toen zij in de Dorps straat kerstbomen en autobanden in brand staken en de. brandweer belet ten het vuur te doven. Verder moes ten de ruiten van brandweer- en po litieauto's het ontgelden. De politie heeft enkele malen getracht de bal dadige jongens en meisjes met de wapenstok uiteen te drijven. In Amsterdam is de jaarwisseling bijzonder rustig verlopen. Tradi tioneel woedden er in de stad op vele plaatsen straatbrar.djes, waarvoor de brandweer ongeveer 25 keer moest uitrukken. Alleen in Amsterdam- West werden evenals vorig jaar ver keersborden uit de grond gerukt en op de rijksweg gegooid. In Den Haag heeft -de politie enige charges moeten uitvoeren in de Zus terstraat, waar de brandweer en de politie met brandende benzinebom men bekogeld werden. Ook in Loos duinen en op de Goeverneurlaan heeft de politie moeten optreden. Vijf politiemannen werden licht gewond bij diverse acties. De Utrechtse politie kenschetste de jaarwisseling als de rustigste en waardigste sinds jaren. De politie gaf zelf het startsein voor het vuurwerk- afsteken. Verder is de jaarwisseling in het hele land rustig verlopen behalve in het Groningse Bedum waar relschop pers brand stichtten. Traditiegetrouw hebben tienlallen Londenaren het jaar afgesloten met een ijskoude douche onder de foi teinen van Trafalgar Square, tiaar I tienduizenden mensen zich hadden verzameld voor een vrolijke jaar wisseling. De hoornblazer in het mid den tan de foto produceerde onver droten „cool musicn. NICE De Franse politie heeft op >udejaarsavond haar meest spectacu laire narcotica-vangst van de laatste jaren gedaan. Bij een grenspost in Menton trof zij in een auto 140 kilo ruwe morfine aan, met een waarde van 6.5 miljoen gulden. De bestuur der, een Libanees, is gearresteerd. LONDEN Paul McCartney heeft in Londen stappen ondernomen tot het wettelijk opheffen van de Beatles. Al maanden gingen er ge ruchten dat de Beatles voorgoed uit een zouden gaan. Hun laatste geza menlijke optreden had meer dan twee jaar geleden plaats. McCartney eist ook de ontbinding van de Apple Corporation, een geza menlijke firma, die in 1968 werd op gericht. Hoeveel de vier Beatles nog "waard" zijn is niet nauwkeurig be kend. Maar zij zouden elk jaar aan royalties (op grammofoonplaten o.m.) nog een bedrag van 60 miljoen gul den incasseren. AMSTERDAM Twee jonge men sen van 19 jaar zijn in de nacht vah donderdag op vrijdag in Amsterdam- West door gasverstikking om het le ven gekomen. De slachtoffers zijn de 19-jarige Amsterdammer H. S. en een Engels meisje. De brandende gashaard was niet op de schoorsteen aangesloten. Ze zijn door zuurstofgebrek omgekomen. HAARLEM De Haarlemse recht bank heeft de 44-jarige ex-koster G. J. S., die geprobeerd heeft de her vormde kerk in zijn woonplaats in brand te steken, veroordeeld tot zes maanden celstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De man moet zich onder psychiatrische be handeling stellen. In september had de koster moei lijkheden in zijn gezin en met het kerkbestuur en wilde daarom de kerk in brand steken. Toen zich in de klokkentoren rook ontwikkelde werd dit ontdekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7