Twee Apollo's naar maan, Mariners naar Mars Allende vordert ook kolenmijnen ARREST DEZE WEEK Bijzondere combinatie op Nieuwjaarsconcert TV-commentaar Jaarwisseling op tv speels en luchtig Steekpartij op Libanese boot TIENTALLEN BASKEN IN Vaticaan wil kernstopverdrag tekenen Gezegd Pluimveehouders willen hogere eier prijs Kolonel Nijman chef-secretaris Leger des Heils Drie vliegongelukken Het Loo museum krant van formaat Nasa maakt plannen voor dit jaar bekend ZATERDAG 7 JANUARI 1971 WASHINGTON Het Ame rikaanse bureau voor de lucht en ruimtevaart (Nasa) heeft het officiële programma bekendge maakt voor de ruimtereizen van dit jaar. Hoogtepunten zijn twee bemande reizen naar de maan met de Apollo's 14 en 15 en het zenden van twee onbemande Mariner-satellieten naar Mars. Voor het eerst zal worden getracht deze onbemande ruimteschepen in een baan rond de rode planeet te brengen op ongeveer 1600 km hoogte. De satellieten worden met tv-came- ra's en andere observatie-instrumen ten uitgerust. Daarmee moet ongeveer 70 procent van het oppervlak van Mars worden verkend. De Mariners worden in mei van Kaap Kennedy gelanceerd. In novem ber zal worden geprobeerd ze in een baan om Mars te brengen. Volgende maand of maart zal een Interplanetair waarnemingsplatform de ruimte in worden gezonden en in april wil de Nasa een satelliet voor de verzameling van gegevens over de zon lanceren. Wat betreft het bemande deel van de projecten: de Apollo 14 met She- pard, Roosa en Mitchell aan boord, moet 31 januari van start gaan. Op 25 juli volgt de Apollo 15 met als astro nauten Scott, Worden en Irwin. Zij zullen een met kleuren-tv uitgerust maanvoertuig meenemen voor een tocht door de noordelijke maanvlakte, in de omgeving van de Apenijnen. Op luchtvaartgebied gaat de Nasa dit jaar uitgebreide proeven nemen met een nieuw soort vleugel, de zgn. superkritische vleugel. Doel van deze vleugel is de kruissnelheid te verho gen van vliegtuigen, die juist onder de geluidssnelheid blijven, en ver mindering van het gewicht te berei ken van toestellen met een middel matige snelheid. MAASLUIS Enkele Maasslulse atle ten hebben successen geboekt op de Duin- digt-cross ln Wassenaar. Agaath van Tlelen liep op de 1500 m. dames op naar de twee de prtaats en passeerde na de landskam pioene Anneke de Lange de finish ln 6 minuten 8.6 seconden, ellen Campo zorgde bij de C-meisjes voor een derde plaats met 3 min. 33.8 sec. Hans van den Heuvel ein digde bij de 7 km voor senioren op een fraaie 15de plaats. Tweede werd hier Jo han Kijne uit Vlaardlngen. President Nixon ondertekende op de valreep van hel oude jaar de belangrijke ivet op de luchtvervui ling. Op de achtergrond wordt ge applaudisseerd door William D. Ruckelhaus (links), president van het nieuwe bureau voor de milieu bescherming, en Russel E. Train, voorzitter van de raad ter verbete ring van het milieu. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij het verdrag zal ondertekenen voor de non-proliferatie van kernwapens om haar morele steun te geven aan de principes waarop het internatio nale verdrag is gebaseerd. De datum van de bekendmaking 1 januari werd gekozen, omdat paus Paulus VI deze dag als wereld- vrededag heeft uitgeroepen. HET NIEUWS van een hele week kan ervaring van jaren met deze rubriek heeft het ons geleerd met een dosis goede wil en soms een beetje duwen, worden samen gevat in driekwart kolom. Nu we twéé weken hebben te overspan nen, blijft er ondanks alle feestda gen toch veel te noteren over. Om te beginnen Spanje, Rusland, Griekenland. Bolivia, Polen het is niet bepaald de democratie die de laatste dagen van 1970 de toon aangeeft. Maar de dictators van Moskou en Madrid moeten dan toch het hoofd buigen voor de felle pro testen die in eigen land, maar voor al daarbuiten, gerezen zijn tegen de zware vonnissen resp. tegen be weerde vliegtuigkapers en Bas- kische vrijheidsstrijders uitgespro ken. Het hooggerechtshof in Mos kou wijzigt twee doodvonnissen, in Leningrad tegen jonge joden ge veld. in vijftien jaar Siberië. Gene ralissimo Franco verleent de zes ter dood veroordeelde jonge Basken gratie, waardoor ze in totaal enkele eeuwen gevangenisstraf over houden. Bolivia laat de Franse communis tische journalist Debray vrij. In Polen luwt de storm, nadat de hele politieke top, Gomoelka voorop, is vervangen en de R.K. Kerk wat meer armslag heeft gekregen. Grie kenland gaat ook het nieuwe jaar zonder parlement in. Verder in het buitenland: Chili naast de Amerikaanse konermljnen. De jodenmoordenaar Stangl krijgt levenslang. In het Nabije Oosten neemt de snanning toe: Egyptes president Sadat roept op tot pa raatheid, Israël wil het vredesover leg hervatten, en gewaagt meteen van de modernste wapens waarover het beschikt. Intussen valt er sneeuw in Euro pa wat de tienduizenden win- tersportgasten welkom is. maaT el ders met gcmencder gevoelens wordt ontvangen. De vorst brengt behalve wat ongemak vooral vreugde voor de vakantievierende schooljeugd. Zo glijden we het ene decennium uit. het andere in (immers, de jaren zeventig mogen dan een jaar oud •""i'n. het nieuwe decennium begint toch op 1 januari 1971, zeggen de rekenmeesters onder ons). De post heeft weer schoonschip gemaakt. Het departement van verkeer en waterstaat heeft' een stoutmoedige toekomstprojectie voor 2000 gepu bliceerd. De Tweede Kamer wil ho ger soldij, maar Den Toom is tegen. De Eerste Kametr aanvaardt de be lastingvoorstellen en de hogere loongrens voor het ziekenfonds. Rotterdam krijgt een nieuwe bis schop in de persoon van de jonge, conservatieve, Haagse kapelaan dr. A. J. Simonis. De Rotterdamse taxichauffeurs zijn in beroering door de moord op een van hun col lega's. Op Oudejaarsdag wordt meer vuurwerk afgeschoten dan ooit tevoren. De bevolking is dit jaar met 1,2 procent gegroeid tot 13,1 miljoen (onder wie naar schatting zo'n 9300 miljonairs, maar enfin...) en hoe die 13 miljoen hun natje en droogje en nóg het pen en ander krjjgen, is een hele zorg. De welvaart is groot (autoverkopen 25 pet. hoger dan in 1969), maar de bezorgdheid groeit met de dag. Het tekort op de beta lingsbalans is al meer dan een mil jard groot. Dr. Jelle Zijlstra ziet in 1971 de bom wel barsten tenzij het vuur nog wordt getemperd. De prijzen zullen in 1971 6 pet. stijgen». Benzine is weer 2,7 cent duurder geworden, maar (mede door de wijzigingen in de BTW) er gaat natuurlijk nog veel méér ver anderen. Er kan zelfs het een en ander goedkoper worden, buitens huis eten bijvoorbeeld. Simpialux gaat failliet (ontslag voor 180 man), Gerzon gaat meer filialen sluiten (ontslag voor 400 man). Er is bezorgdheid over de ontwikkeling bij de KLM. Kluwer neemt Nijhoff over. Hoogovens komt in 1971 tot een fusie met Hoesch. De koelhuizen stromen vol eieren, nu Duitsland de onze niet meer af neemt. Het gesprek over de bouw- cao loopt vast, een bron voor nieu we onrust. Staatssecretaris Kruisinga, ongc- twijfcldd een van onze actiefste poli tici. ziet de fosfaten nog niet uit de wasmiddelen verdwijnen en vindt dat De Klok alleen maar de klok terugzet. Zo slepen we van alles uit 1970 het nieuwe jaar mee in: de inflatie en de dictatuur en de milieuveront reiniging en de verkeersonveilig heid. En de welvaart en do voor spoed en de vrijheid niet te verge ten. Het zou net iets voor Nederland zijn om voorop te lopen bij het ont wikkelen van luchthavens in zee. Een mooi nationaal project na vol tooiing van de Deltawerken. (Prins Claus) ROTTERDAM Het gebrui kelijke concert bij de aanvang van het nieuwe jaar, gistermid dag in de Laurenskerk, werd verzorgd door een unieke com binatie van twee trompetten, bespeeld door Frans Vreugden- hil en Peter Masseurs, leden van het Philharmonisch orkest, en Johann Th. Lemckert, organist der kerk. Ondanks de barre win terse omstandigheden waren er vrij veel toehoorders, die het gebodene met intense aandacht volgden. Afgezien van Franck's „Prélude, fugue et variation" voor orgel was het programma geheel aan de barok gewijd. Organist Lemckert bewees zijn grote dispositie voor het instru ment met een feilloze en muzikantes- ke interpretatie van de aantrekke lijke variatiereeks „Ach wie nichtig, ach wie flüchtig" van Georg Böhm, waarmee het concert werd ingezet. Samen met de attent begeleidende organist brachten de goed op elkaar ingespeelde trompettisten een klank vol Adagio en een levendig humoris tisch getint Allegro van Giuseppe Tartini. Vooral in dit laatste deel le verden de heren Vreugdenhil en Masseurs een fraai staal van hun kunnen met ook in dynamisch opzicht schitterend verzorgd spel. Na de beheerst en doorzichtig ge speelde voornoemde compositie van Franck, waren de trompettisten an dermaal te bewonderen in het spiri tuele concert voor twee trompetten en orgel mooi sfeervol bespeeld door Lemckert van Vivaldi. De knappe dialoogstijl, die de „rode priester" in dit werk tot uiting liet komen, werd bijzonder goed door de begaafdé instrumentalisten getroffen. Nadat de organist twee toepasse lijke koralen van Bach „Das alte Jahr vergangen ist" en „Wachet auf ruft uns die Stimme" op heldere en stijlvolle wijze had vertokt, traden de trompettisten nog eenmaal en wel solistisch op in een reeks van zes dansstukken van Joseph Bodin de Boismortier. Enkele vlekjes deden hierbij nauwelijks of geen afbreuk aan een gunstige totaalindruk van di verterend musiceren. Johann Th. Lemckert besloot het concert, dat blijkens het hartelijke applaus na afloop kennelijk in de smaak was gevallen, met een impo sante reproductie van Bach's immer weer pakkende Toccata en fuga in d, waarin alleen enkele ontstemmingen van het instrument aan de dag tra den. Het eerstvolgende Laurensconcert, maandag 18 januari a.s., zal worden verzorgd door Jet Dubbeldam, orga- niste van de Duitse Kerk. P.V. BURGOS De Spaanse politie heeft de afgelopen dagen enkele tien tallen arrestaties verricht in de Bas- kische provincies. In het industriestadje Sesao di Bil bao gingen ruim 50 Basken de cel in in verband met de grootscheepse sta kingen, die eerder deze week zijn ge houden. De stakingen waren ook na de gratieverlening door Franco voort gezet uit protest tegen het vasthouden van enkele stakingsleiders door de politie. De politie van Bilbao heeft vijf mannen gearresteerd, die hebben ge tracht een tv-station in Barbarena op te blazen tijdens de toespraak van Franco. Bij het vuurgevecht zou een politieman ernstig gewond zijn. Het tv-station bleef onbeschadigd. De ge arresteerden zouden lid zijn van de Carlistische beweging, waarvan prins Carel Hugo van Bourbon-Parma, echtgenoot van prinses Irene, de lei der is. AMSTERDAM Kolonel L. Nij- 1 man is benoemd tot chef-secretaris van het Leger des Heils >i Nederland. De benoeming gaat 25 februari in. Kolonel Nijman is thans bevelvoe rend officier van het Leger des Heils in België. De functie van chef-secretaris is in een territorie de hoogste na die van de commandant. Kolonel Nijiman ls 63 jaar. Hij kreeg grote bekendheid als tolk van Billy Graham 'bij diens campagnes in Nederland. Ook verleden jaar trad hij op als tolk bij Grahams Euro '70-campagne. Hij heeft in Nederland onderschel den functies in het Leger des Heils bekleed, laatstelijk die van territo riaal jeugdsecretaris. Voor België was hij bevelvoerend officier in de Fhilip- pijnen. De huidige chef-secretaris kolonel Ph. D. van Dalen zal vanaf 25 fe bruari tot zijn officiële pensionering in juni bijzondere dienst ondernemen. ALGIERS Een Algerijns twee motorig vliegtuig met 31 mensen aan boord wordt sinds oudejaarsnacht bo ven de Middellandse Zee vermist. Het maakte een chartervlucht van Alge rije naar Menorca. Onder de passagiers zouden zich 23 spelers en bestuursleden van de Al gerijnse voetbalclub Asal bevinden. In Oost-Pakistan is, 250 km ten noordoosten van Daca, een Fokker Friendship van Pakistan Interna tional Airlines met 30 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord neergestort Er waren zeven doden en 20 gewonden. Een Egyptisch lijntoestel is maan dag op het vliegveld van Tripoli neer gestort. Men vreest de dood van de 26 inzittenden. Dominee David Mann uit Marsfield in de Amerikaanse staat Ohio heeft besloten een nier af te staan aan zijn zeven maanden oude zoon Mark. Voor zover bekend, wordt het de eerste transplantatie tussen een vader en zijn zoon. fHAMPAGNE, kaviaarhapjes en kaarsen flatteerden royaal de in formele interviews die AVRO-mede- werkers gisteravond een aantal mi nisters tijdens een ongedwongen schijnende nieuwjaarsparty afnamen. Er werd quasi-gemoedelijk gepraat, waarbij premier De Jong zich liet verleiden te zeggen dat hij nog geen verhuizer heeft besteld, maar wel rekening houdt met de mogelijkheid dat hij naar zijn eigen mooie woning zal terugkeren. Minister Udink verwierp met kracht de veronderstelling dat hij voor de camera's niet zichzelf zou zijn. Hij vind het generatieconflict niet zo scherp gesteld, maar meent dat in het algemeen de onverdraagzaamheid toe neemt. Dat bemoeilijkt het gesprek. Hij neemt 't het blad Sjaloom kwalijk, dat dit hem schijnheilig heeft ge noemd. Uit deze antwoorden blijkt, hoe „on gedwongen en speels" er werd ge vraagd. Zo ook erkende minister Roolvink lachend dat hij zondagsar- ZEIST De Nederlandse organi satie van pluimveehouders (NOP) vindt de prijs, die de minister heeft vastgesteld voor eieren, die in koel huis worden opgeslagen, veel te laag. Zij zegt dit in een telegram aan de minister. De organisatie vraagt de minister de prijs zo vast te stellen, dat deze voor de eierproducenten tenminste gelijk is aan de producentenprijs in België, het andere land met een tra ditionele eierexport naar Duitsland. AMSTERDAM Paleis Het Loo is met ingang van gisteren rijksmuseum geworden. Prinses Margriet en haar man zullen voorlopig nog in een van twee gewonden geëist. Met de leiding van de reorganisatie is Ton Koot belast, slotvoogd van het Muiderslot. Gedurende de reorganisatiewerk zaamheden is het paleis nog niet voor het publiek te bezichtigen. Wel zal voor mei een tentoonstelling worden voorbereid in de stallen van het pa leis. Hel winterse ueer bracht velen op de schaats ook tijdens de 40 kilo meter toertocht rond Uithoorn, waar het schaatsen tussen de kassen dit stemmige plaatje opleverde. SCHIEDAM Een steekpartij aan boord van de Libanese tanker Golden Jubilee, die bij Tankèrcleaning in Schiedam ligt, heeft gistermiddag twee gewonen geëist. Om half twee kregen de 23-jarige B.M. en de 28-jarige A.P. ruzie. Eerstgenoemde pakte een mes en stak A.P. in de rug en de buik. B.M. liet zich ook niet onbetuigd, want voordat hij neerstortte sloeg hij zijn collega buiten westen. Het' tweetal werd naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd, waar de verwondingen nogal bleken mee te vallen. B.M. kon ter plaatse worden verbonden en Jwerd per keraide post naar zijn boot terug gebracht. A.P. moest met lichte verwondingen ln het ziekenhuis blijven. SANTIAGO President Salvador Allende van Chili heeft aangekondigd, dat zijn regering de belangrijkste kolenmijnen van het land gaat nationaliseren. Met de directie van de grootste mijn, Lota Schwager, eigendom van een Chileense maatschappij, is al een overeenkomst gesloten voor de overdracht. Dc mijn, die 15000 mensen in dienst heeft, heeft een dagproduktie van 3800 ton en levert daarmee meer dan de helft van de nationale produktie. Eerder kondigde Allende al de na tionalisering aan van alle particuliere banken en van de Amerikaanse ko permijnen. Ook op het gebied van landhervor mingen treft Allende drastische maatregelen. Tot nu toe zijn al 528.000 hectare land van een particu liere veeteeltonderneming onteigend. Eerder werden twee andere lande rijen, die samen 200.000 hectare be slaan, door de staat gevorderd. beid had verricht toen de ruiten van zijn huis met lippenstift beklad wa ren: „We hebben ze maar even schoongemaakt". Erg blij ls hij met de manier waarop zijn vrouw meeleeft. Minister Veringa blijft de studen tenproblemen begrijpen, ook omdat zijn vijf kinderen hem jong houden. Hij liet zich in het gesprek niet van gen voor een uitspraak over zijn kans op een premierschap. Trots vertelde minister Den Toom van het feit dat bezorgde mensen hem wel kleine bedragen toezenden voor de defensie. En over de Belgische prijs die hij kreeg als succesvolste minister, na zijn stichting van het Europese fonds. Tenslotte was minister Luns gewil-^ lig slachtoffer. Hij zei nog eens open lijk dat hij wel populair is bij de massa, maar niet bij links en de in tellectuelen. Het wegvallen van alle taboes vind hij geen winst. De kamer debatten worden steeds moeilijker, maar toch gaat hij straks zonder spijt of wrok weg: een politicus moet scherpe aan vallen kunnen pareren. Luns betreurt de intolerantie, maar gelooft in het Nederlandse volk en zal altijd palstaan voor zijn land. Dat hij 's avonds thuis anders is dan in groot gezelschap, geeft hij grif toe: „Zonder enig acteertalent kun je geen politicus zijn". Daarvan gaf hij een ogenblik later weer blijk door bij Seth Gaaikema in de zaal waarderend glimlachend een kritisch liedje voor zichzelf te incasseren. Muziek Dat was de tv-entree voor de nieuwjaarsavond, 's Morgens kon men weer oprecht genieten van het tradi tionele Weense nieuwjaarsconcert, een stuk vreugde op de triestige win terochtend. De KRO bood 's avonds de spotten de musical „De Kleine Parade", die het voor de camera's niet minder deed dan in het theater; ook Willem Duys had erg veel muziek en zang in zijn Vuist, alsmede traditiegetrouw naïeve gesprekjes. We zagen o.a. Abe Lenstra, Lenny Kuhr, Frida Boccara en Marco Bakker, die met het hele Haagse Kerkkoor The Holy City zong. De VPRO blijft de omroep met de verrassingen. Op deze oudejaarsavond geen gepicknick met popjeugd en zelfs geen actuele problemen, maar een platvloers lolprogramma op de slap- sticktoer, met een gespeelde smartlap (niet al te slecht), gooien met room taarten (hetgeen iets uit de hand liep), een dolle zeskamptruc en een gewel dige confettioestand tot slot. Soms kijk je toch je ogen uit bü de VPRO-vondsten. Maar een studio vol mensen had enorm veel plezier en een heleboel kijkers vast ook wel. De TROS had zijn Heintje-show. Heintje blijkt behalve goud in de keel ook een goed geheugen te heb ben, want hij had zijn presentatie woord voor woord uit het hoofd ge leerd. En dat het dan een school feestje lijkt, ligt aan zijn leeftijd. In elk geval was het. de gevierde Lex Goudsmit niet te min, om een aller aardigst duet met Heintje te zingen. Hij kende de conference bovendien lang niet zo goed uit het hoofd als de Limburgse nachtegaal zelf, maar vertederend en hartbrekend was het wel, die twee zo vertrouwelijk naast elkaar. Aan het eind van de Jos Brink show zorgden Anita Kerr en haar groep voor een mooi tv-jaareinde. Dat had de TROS prima verzorgd. Directeur sprak nog een kort woord en het sierde hem, dat hij daarin niet om nieuwe TROS-leden vroeg. De KRO-radio ging het nieuwe jaar in met anderhalf uur luchtige vraag gesprekken met medewerkers aan de eigen omroep. Een leuk idee, maar het stond allemaal wel op de band. Al te veel mag men in de nieuw jaarsnacht ook niet vergen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5