Rapport Empeo uitvoerig in raad van Alphen besproken BEURSOVERZICHT Koopavond nu ook voor Den Ha ag Afscheid van raadsleden Aanwinsten museum in ruil voor snoep en handvol potloden Onenigheid tussen internist en ziekenfondsen over geneesmiddel Faillissement Schroder aangevraagd Als gemeenteraad akkoord gaatwekelijks op donderdag: VISSERIJ# EN MARKTNIEUWS „Woonwagenkamp voor 5 januari heropenen" Recorddrukte jeugdherberg Oekenburg Amateurvoetbal is afgelast BE* =5»EUWE leidse courant DONDERDAG 31 DECEMBER 1970 ALPHEN Na de opening had eerst het onderzoek plaats van Ie geloofsbrieven van de heren W. van Brenk en P. J. Geerlof, als ipvolgers van de beren Scherpbier en Bergsma. Bij het punt mede- lelingen bracht de heer Scherpbier de nota over gewestelijke sa- tenwerking en gewestvorming in het noordoostelijk deel van Zuid- olland, waarbij zeventien gemeenten betrokken zijn, ter sprake, [ij noemde dit een zeer belangrijk stuk en meende dat het goed er-zal zijn als de gemeenteraad op de hoogte gehouden wordt en daar in meespreekt. Burgemeester Gallas gaf een nadere toelichting; het gesprek over de wegen voerde er toe, dat men in de betrokken ge meenten een werkgroep benoemde, om te bezien of men de sa- nenwerking kan uitbreiden. Er zijn twaalf gemeenten betrokken •"bij dit eventueel te vormen overlegorgaan. De raad wordt beslist >ver de verdere voortgang ingelicht. Zoals te verwachten was kreeg het roorstel tot het aangaan van een sa- nenwerkingsovereenkomst met NV JMPEO (betreffende de vorming van en nieuwe winkel-woonwijk, de zg. rity), zeer veel aandacht. Mevrouw Tardijzer (D'66) stelde enkele zake- jjke vragen en wilde naast Empeo »ok nog andere rapporteurs. De heer Den Daas (WD) ook en wilde daar- een beslissing nog uitstellen. Dverigens wenste hij b en w sterkte, want in de Empeo heeft men keihar- je. bekwame mensen. De heer Van der Vlies (PvdA) sprak van een zekere angst, vooral daarin gelegen, dat het kapitaal van de NV Empeo een te sterke invloed zou hebben op de beslissingen, die genomen moeten worden en dat met name twee grote warenhuizen teveel in het plan domineren. De heer Winnlnghoff (KVP) had bezwaren tegen de situering. Hij was verder ook van mening dat de op name van twee grote warenhuizen, 80 pet van de beschikbare ruimte gaan nemen het karakter van winkelcentrum wegnemen, want het aantrekkelijke is juist de verschei denheid. Toet fins, De sutuering van 'n cultureel cen trum in het plan achtte spr. ook min der gelukkig. Dat in de le fase van het -ilan de hoek van de Van Boetze- laerstraat tegenover V en D nog in stand blijft vond hij onjuist. Dat men streeft naar een realisering in een periode van ongeveer vijf jaar, waardoor dit plan ongeveer gelijk zou lopen met het plan winkelcen trum Ridderveld, zag de heer Win- ninghoff als ongewenst, want het winkelbestand zou dan te sterk groeien ten opzichte van de bevol king. Ook zag spreker Empeo als een be langhebbende partij en h|j stelde dat hij toetsing van het rannort verlang de door een onafhankelijke instantie, binders kan hij zyn stem aan dit voorstel niet geven. Met klem vroeg hij het college hiertoe te besluiten. Het plan moet getoetst worden! Ten slotte vroeg hy een brief van de Rijksconsulent ook nog ter kennis van de raad te brengen. De heer P. van der Neut stelde namens de AR-fractie, dat het hier om een principe-uitspraak gaat. Met de details zal de raad nader worden geconfronteerd en daarover zich nog uit kunnen spreken. Er is door een ander gezegd, dat nu de kennisma king, de verloving nu moet volgen; en als het goed is komt het tot een huwelijk. Welnu, aldus spreker, wat ons betreft, kan de verloving wor den doorgezet en we rekenen er op dat het college zich voldoende hard zal tonen. De heer Scherplier sprak voor het laatst namens de CH-fractie. Het waardevolle van het rapport van Empeo noemde hij dat men grote mogelijkheden voor Alphen ziet. Men had net zo goed kunnen zeggen: het is daar zo'n dooie boel, we hoeven er niets oo te zetten, maar men ziet mogelijkheden. Dat is een groot pluspunt. Daarnaast wilde snrekcr toch ook aansluiting zoeken bij de heer Win- ninghoff en met aandrang vragen ook nog een onnartijdige instantie een onderzoek in te laten stellen. Het college beroept zich wel op de voorgaande tjjd, maar deze zaak Is zo ingrijnend dat deze factor niet doorslaggevend mag zijn. Middenstand Namens het college sprak eerst wethouder Duin. Deze wees erop, dat het niiet gaat om een definitief voorstel, maar hier wordt gesteld: anderhalf jaar geleden zijn we met Emoeo in zee gegaan; er is nu een ra poort. Het college had hierover zonder meer een uitspraak van de raad kunnen vragen, maar wilde dit niet doen. Aan de raad wordt al leen gevraagd: zullen we op basis van het Emoeo-rapport verder gaan werken. Omdat het gemeentebestuur de zaken in een bredere opzet moet zien, heeft men er geen behoefte aan gevoeld benaalde middenstands- organen voor advies over het Emoeo- ontwerp in te schakelen. Want dan kan men verwachten dat die tot een zekere facering zal adviseren ten einde groepsbelangen niet te scha den, in casu van de middenstand. De heer Duin ging uitvoerig op de gemaakte opmprking in, toonde zich sterk ingewerkt en men mocht stellig spreken van een goed betoog. De vraagstukken moeten benaderd wor den uit het streven naar de nieuwe structuur van Alnhen en dan moet men die met durf zien. Burgemeester Gallas schetste de gang van zaken met Empeo vanaf maart 1969. De raad meende dat er te traag gewerkt werd, het duurde allemaal te lang. Er kwam toen een advies: dat is getest door gemeente werken en andere personen, bij de ontwikkeling van de gemeente be trokken. De discussie in de raad' is te ver gegaan. Het gaat er nu alleen maar om: gaan we verder op basis van dit rapport. Komt er een samen werkingsovereenkomst met Empeo. Wordt hiertoe besloten, dan pas kan men deze overeenkomst uit gaan werken. Natuurlijk kunnen we de om mensen, die klachten hebben, direct uit de moeilijkheden te helpen. Enkele fitters zijn hiervoor regel matig aanwezig. Verder hoopt men in versneld tempo oude ijzeren lei dingen te vervangen. Men hoopt dit nare ongerief te beperken, maar men zal er toch nog wel enkele jaren hinder van kunnen hebben. Afscheid rapporten aan de rijksconsulent toe zenden en we willen begeleiding van alle deskundige, maar we mogen ons niet op laten houden; we zijn toch al achter. We moeten verder en niet al te veel theoretiseren. En hier gaat het om slechts een, zij het belang rijk, mijlpaaltje. De problematiek moeten wel duidelijk onder de ogen durven zien. Bouwbedrijf By de replieken bleef de heer Wln- ninghoff bij zijn bezwaren. Zijn colle ga-middenstander, de heer Houwe- ling, verklaarde, nadat de vergade ring geschorst was geweest voor be raad, namens de CH-fractie, dat men akkoord ging. Een voorstel van de heer Winning- hoff geen besluit te nemen voor ge rapporteerd is door het SIMK in stituut voor de middenstand en de kleinhandel kreeg geen bijval; met de stem van laatstgenoemde tegen werd het voorstel een samen werkingsovereenkomst met Empeo aan te gaan, goedgekeurd. Het voorstel inzake het huren van een kantoorgebouw voor de dienst gemeentewerken bracht nog een aan tal suggesties van raadsleden over mogelijkheden voor andere gemeen tediensten en de totstandkoming van definitieve behuizing; hierover wordt al jaren gesproken maar het is fi nancieel niet haalbaar. Het voorstel inzake het beroep, in gesteld door Bouwbedrijf Joh. West maas ir. gevestigd alhier, tegen de beslissing van b en w tot weigering van een bouwvergunning voor een houten kantoorgebouw op een ter rein aan de Van Nesstraat (het ge bouw is inmiddels verrezen, maar het wordt in strijd geacht met de brandverordening) werd aangeno men. De heer Houweling stelde voor (daarin gesteund door de heren Pen- newaard en v d Vlist) Bouwbedrijf Westmaas langer respijt te geven dan tot 1 april 1971 maar dit voor stel werd verworpen met 20-3 stem men. Dat een ontwerp-deelplan voor het gemeentelijk voortgezet .onder wijs Alphen pas mogelijkheden biedt in de serie 1973-1974-1975 vond wei nig waardering bij de heren V. d. Vlies, Den Daas en mevrouw Hard- ijzer. Wethouder Paats von de gang van /aken ook bevreemdend en was bij worbaat dankbaar voor de sterk te hem toegewenst op een in januari te houden vergadering, waar hij de Alphense belangen zal verdedigen. Keuzetconingen Het voorstel ten aanzien van de bouw van 38 keuzewoningen in het bestemmingsplan Ridderveld I deed de heren v d Vlies en Scherplier op merken dat zij hopen dat deze hui zen inderdaad voor de minstdraag- krachtigen betaalbaar zullen worden. Wethouder Duin delde mee, dat Al phen in de pas uitgekomen rijksfi- nancieringsregeling voor de woning bouw opgenomen is in de eerste klas, wat met name goede consequenties heeft voor deze woningen. Burge meester Gallas onderlijnde deze verheugende opmerking. Bij een der voorstellen tot be grotingswijziging was die, om de subsidie voor het Zeskampcomité te verhogen van f8.500 tot f 11.500. Bij een voorstel rakende een be grotingswijziging van het gasbedrijf, bracht het a.s.-raadslid de heer Van Leeuwen de klachten ter sprake over de gasverwarming. De laatste weken waren er veel moeilijkheden door verstopte branders, etc. Hü was erkentelijk voor het feit, dat de wethouder van de bedrijven, de heer Houben, met de leiding van de be drijven, opening van zaken had ge geven. Ook in deze vergadering gaf de wethouder een uitvoerig college over wat er gaande is. Het gasbedrijf doet het mogelijke Het voorstel tot intrekking van de verordening beperking verkoopge legenheid op zondag lokte protest uit van de heer Joh. v. d. Lee (SGP) en de heer Jan Bijl (AR). Eerstge noemde zag de verkoop op zondag in flagrante strijd met 't gebod Gods. Het betoog van de heer Bijl lag in het verlengde hiervan. Met de heer v. d. Lee stemde hij tegen. De heer D. van Leeuwen werd be noemd als gedelegeerde in het be stuur van de speeltuinvereniging Aarlanderveen. Aan het eind van deze laatste raadsvergadering in 1970, die als avondbijeenkomst een recordlengte had, liet burgemeester Gallas nog enkele zaken de revue passeren. In negatieve zin waren er ernstige branden (o.a. winkelcentrum Ridder- veld en Mavom), maar deze tegen slagen kregen een positieve aanpak, zodat de sporen vrijwel verdwenen zijn. Pluspunten waren de totstand gekomen 640 woningen, verder 1200 in aanbouw en de klaargekomen sportaccommodaties. Er wacht zeer veel werk en een actief meespelen van de gehele bevolking is nodig. Met een hartelijk dankwoord werd afscheid genomen van de heer H. Bergsma en ir. L. W. Scherpbier, voor het laatst als raadslid aanwezig (hun vrouwen woonden geheel of gedeeltelijk de vergadering by). U hebt, aldus spreker, op zeer construc tieve wyze heel veel goeds gedaan voor de publieke zaak. De raadsnestor, de heer Joh. v. d. Lee, dankte het college voor de be toonde werkkracht en de burge meester voor zijn goede leiding. Hij richtte zich ook tot de scheidende collega's, die namens B. en W. en de raad enkele cadeaus ontvingen. De heren Bergsma en Scherpbier spraken afscheidswoorden. Zij be treurden het dit werk te moeten neerleggen. Het is in een groeiende gemèente een boeiende, fascinerende zaak aan de ontwikkeling te mogen medewerken. Hoofdconservator in Noord-Afrika DEN HAAG In ruil voor een zak snoep, een handvol potloden en 1000 gulden heeft het Museum voor het Onderwijs de toch al omvangrijke collectie van ruim 50.000 voorwerpfen met 50 kunnen uitbreiden. Deze ruilhandel werd gevoerd in Algerije en Tunesië door de hoofdconservator van het museum, de heer Th. G. Schenk, die op deze wijze in het bezit kwam van oude voorwerpen, die va riëren van een 2000 jaar oude Phoenicische waterkruik tot een zil veren luizenkammetje, dat momenteel nog wordt gebruikt. Bruin-verband zit hij temidden van zijn kruiken, kameelzakken en Berber tapijten en vertelt enthousiast over zijn vakantie. Want dat was zijn hoofddoel van de vijf weken durende trektocht, die hij samen met zijn echt genote maakte. De heer Schenk zei, dat hij het niet kan laten, wanneer hij In een ander land is, iets moois voor het museum mep te brengen. Onvoor bereid was deze tocht niet. Zijn „lelijk eendje" was volgeladen met kartonnen dozen om daarin op de kop getikte dingen in op te bergen. Voor het op de kop tikken kreeg de heer Schenk van het museum f 1000 mee. Over zijn reis en ruilhandel vertelde de heer Schenk: „Het verschil tussen Algerijë en Tunesië is, dat er in het eerstgenoemde land verschrikkelijk moeilijk aan iets goeds te komen is. Op de markten soukhs zie je allerlei rode en gele plastic emmertjes te koop aangeboden. Uiteindelijk heb ben wij de mooiste aardewerken krui ken in een hoekje gevonden bij een oude boerderij. Daar lagen ze eeuwen oud op een grote hoop in de modder. Die boer was stomverbaasd, dat we daar belangstelling voor had den, want hij zelf vond het maar on dingen. Tegenwoordig gebruikt men plastic emmertjes om water in te ha len. In heel Algerije hebben we slechts één meisje met een kruik op haar hoofd zien lopen." DEN HAAG De internist K. Brouwer zal een kort geding aanspan nen tegen de Haagse ziekenfondsen De Volharding, AAZ, Joannes De Deo en Nutsziekenfonds. Tevens zal hU een arbitrageprocedure aanhan gig maken tegen het ziekenhuis De Volharding. De heer Brouwer neemt deze stappen omdat er een colflict is gerezen over het voorschrijven van een bepaald geneesmiddel. De toepassing van dit geneesmid del op basis van een in de loop van 20 jaar volgens wetenschappelijke nor men ontwikkeld model, dat een groot deel van de geneeskunde bestrijkt, is een ongehoord suces gebleken, zo stelt dokter Brouwer. De Haagse ziekenfondsraad, het overkoepelend orgaan van de vier ziekenfondsen en het ziekenhuis, heb ben er evenwel bezwaar tegen, dat dokter Brouwer dit geneesmiddel aan zijn patiënten voorschrijft. Zonder dat hij in de gelegenheid is gesteld zijn standpunt uiteen te zetten heeft de ziekenfondsraad de samenwerking met hem opgezegd per 1 jan. 1971. Het ziekenhuis De Volharding heeft hem met ingang van die datum ge schorst en de samenwerking opgezegd per 1 juli 1971. De heer Brouwer acht het in het belang van zijn ziekenfondspatiënten het middel voor te schrijven. Nu hem dit niet meer is toegestaan en zieken fondsraad en ziekenhuis de samen werking hebben opgezegd, heeft de heer Brouwer besloten een besÜBslng van de rechtsprekende instanties te vragen. Het gaat om het geneesmiddel rova- mycine, een antibioticum, dat alleen op aanvraag door de ziekenfondsen kan worden toegestaan. Uit (le BOLLENSTREEK LISSE De jeugdafdeling van de Sportclub Lisse organiseerde een „sport-instuif". Ruim 300 jongens van 8 tot 13 jaar waren aanwezig. Er was een gevarieerd programma met o.a. kegelen, doelschleten, hard lopen en basketbal. Tijdens de spelen gaf burgemeester A. J. Berends ook van zijn belangstelling blijk. HILLEGOM Burgemeester en mevrouw Van Niekerk houden een nieuwjaarsreceptie op maandag 4 januari van 19.3020.30 uur in de raadzaal. HILLEGOM Zaterdag 2 januari vindt de kerstboomverbranding plaats om 16.30 uur op het open terrein aan de Molenlaan. AMSTERDAM, 30 december In een overigens vriendelijk gestemde markt moest Philips op de laatste beursdag van 1970 een veer laten van f 0,20 op f 46,80. AKZO ging een dubbeltje voor uit op f 76,80, Unilever f 0,30 op f 88,70 en Olies f 0,20 op f 143,60. Het Damrak volgde weer duidelijk een eigen koers, gezien het feit, dat zowel Unilever als Olies in Amerika dinsdag lager waren en Philips hoger. Hoogovens deed het goed met een stijging van f 0.80 op f 72,70. KLM kon opnieuw f 1,70 aan de koers toevoegen op f 162. Heineken steeg f 0.40 op f 195,50 en Nationale Ne derlanden steeg verder met f 0,90 op f 73 80 De banken lagen verdeeld in de markt. Cultures waren overwegend iets ho ger. In de scheepvaartsector waren de winsten in de meerderheid. HAL ging eeji halve pnt vooruit op 94, Van Om meren 3 pnt op 293, Scheepvaartunie f 1,60 op f 83. KNSM daarentegen moest f 1 prijsgeven op f 91,50. De staats fondsen waren vriendelijk gestemd. De lokale markt sloot het jaar af in een overwegend vaste stemming. Opnieuw willig was Scholten-Honig met een stijging van f 4.80 (24 pt.), waardoor de winst in de drie dagen na het naar buiten treden van de be stuurscrisis is gestegen tot f 12. Ook in de verzekeringssector waren enige opvallende stijgingen te constateren. Delta-Lloyd voegde f 3.30 aan de koers toe en Amfas f 1.80. V. d. Grin ten steeg f 4. en Gist-Broc. f 1.50 of 15 pnt. Ook drukkerijen waren weer in trek. Drukkerij De Boer en VNU, die gisteren nog niet meededen, konden nu een winst boeken van 10 pt resp. f 3. Voor Bijenkorf Beheer waren er voor een 15 pnt hogere koers kopers in de markt. Bührmann ging f 1.80 omhoog, Ogem f 2.50 en Norit f 2. Bre dere en Wyers wisten 6, resp. 5 pnt aan de koers toe te voegen. Aan de an dere kant kwam voor het eerst na de bekendmaking van de lagere resulta ten bij Ford een notering tot stand in dit fonds. Ford moest een verlies incasseren van 15 pt Proost en Brand verloor 10 pt Fokker f 1.80, ACF f 2 en Meneba 8 pt Van Hattum en Blankevoort zette de daling voort met een verlies van f 1.50. In het anders zo rustige fonds Wijklijn trad nu een daling op van 10 pt Behalve kostbaar aardewerk heeft de hoofdconservator ook allerdaagse ge bruiksvoorwerpen voor het museum meegebracht. In een onooglijk klein smederijtje kocht hij van een doof stomme smid twee losse gietvormen armband. Verder verzamelde de heer Schenk Romeinse lampjes, zilveren Ber- berarm en hoofdbanden, cederke gels (soort denappels), kledingstukken en houten schalen. Over deze schalen vertelde hij, dat hij hem van Bedoeïnen geruild heeft. MAALTIJD „Die zwervende Arabieren waren net hun tenten aan het afbreken, toen ik die schaal ontdekte", aldus de heer Schenk, „Het vet zat er nog in van de gemeenschappelijke maaltijd die och tend. Ik er naar toe met in mijn ene hand kinderkleertjes, die ik van de conciërge van het museum had mee gekregen om ze te ruilen, en in mijn andere hand potloden, schriften en een zak snoep. Op mijn vorige reis had ik geleerd dat je op die manier met de bevolking in contact kan komen. Al met al kreeg ik de schaal voor een waarde van zo'n f 25". Voorlopig worden al deze voorwer pen voor de bezoekers van het mu seum nog niet tentoongesteld. Dit komt door de expositie over Mexico half ja nuari. In de loop van het komende jaar is er een tentoonstelling over Noord-Afrika gepland. Het waardevol le Algerijnse aardewerk kan dan in het museum aan de Hemsterhuisstraat bewonderd worden. DEN HAAG De advocaat en pro cureur mr. D. Huisman gaat het fail lissement aanvragen van de firma Schroder en van de Centrumbank. Hü doet dit in opdracht van het technisch advieshuerau Nieuwenburg en het ar chitectenbureau Prent en Landman. Deze bureaus claimen een bedrag van •>0000 gulden voor hun werkzaamhe den aan het boetiekcentrum van Schro der. Mr. Huisman deelde ons mee dat bekeken zal worden in hoeverre de heer C. M. de Ruiter, die zowel de Centrumbank als Schroder in handen heeft, peraoonlUk aansprakelijk ge steld kan worden. (Van onze raadsverslaggever) DEN HAAG Ook Den Haag krijgt z'n koopavond. Vanaf 14 januari mogen alle winkels op donderdagavond tot negen uur open zijn. B. en W. stellen voor om de donderdagse koopavond voorlopig tot 31 mei als experi ment te beschouwen. Aan de hand van de ervaringen zal be keken worden of Den Haag de finitief een wekelijkse koop avond krijgt. Het voorstel van B. cn W. zal in de vergadering van maandag 11 januari door de gemeenteraad worden behan deld. Men heeft om verschillende re denen voor de donderdagavond en niet voor de vrijdag gekozen, zoals bijvoorbeeld in Zoetcrmeer, Delft en Rotterdam het geval is. Bij de werk nemers bestaat een duidelijke voor keur voor de donderdag wat gezien de steeds toenemende weekend-re creatie begrijpelijk is. Bovendien heeft de horecasector een duidelijke voorkeur voor de donderdag, omdat de restaurants, bars, etc. op vrijdag avond al frequent klanten krijgen. Het college van B. en W. wijst er verder op, dat een koopavond het straatbeeld aanzienlijk zal verleven digen. Nu ook de city-promenade be langrijk wordt uitgebreid en uitgroeit tot een modem winkelcentrum, zal een koopavond een reële bijdrage kunnen leveren aan de verhoging van een attractief stadsbeeld. B. en W. hopen dat ook de postkantoren, ban ken, reisbureau's en andere bepaalde gemeentelijke instellingen voor zover deze in winkelcentra zijn gelegen, op de donderdagavonden geopend zullen zijn. TOERISME Opgemerkt wordt dat het ook voor het toerisme van belang kan zijn, dat de residentie een koopavond krijgt. De behaaglijke binnenstad biedt de toerist een prettige uitwijkmogelijk heid. Zoals bekend zijn de winkels in Scheveningen 's zomers al tot elf uur 's avonds open, zodat de koopavond (die naar verwacht mag worden veel publiek naar de binnenstad zal trek ken) concurrerend zal werken voor de Scheveningse toeristenbedrijven. Het college verwacht evenwel, dat het uiteindelijke resultaat toch een om- zetverhoging voor de detailhandel in zijn totaliteit zou kunnen zijn. Visserij SCHEVENINGEN, 31 december Vis serij berichten. Besommingen trawlers In guldens: SCH 628850, besommingen kustvlssers: SCH 18-8610. SCH 34—8400, GO 14—9360. Noteringen per kg: gr tong 875907, grm 940—1000, kim 863—980, tong I 838-873. II 735-810, tarbot I 970-980. II 700-780, III 410—450. IV 310-360, griet I 350—370, II 115—160; per 40 kg: grm schol 28—53, middel 45—50. klein 42—49, wijting gestrlut 79—80, m kabeljauw 56. kabel jauw III 55—62. Verwachte aanvoer voor morgen: onbekend. SCHEVENINGEN. 31 december Vis- serijberlchten. Totaal aan de markt: 20 kisten kabeljauw, 6 kisten wijting. 380 kisten schol. 2 kisten diversen. 2080 kg tong en tarbot. IJMUIDEN Woensdag werd aan gevoerd: 3200 kg tong, 540 kisten gullen, 210 schol, 50 kabaljauw, 50 wijting, 60 diversen en 280 stuks stijve kabeljau wen. IJMUIDEN Besommingen woensdag ln guldens: KW 11—9360, KW 63—2830. TX 10—6890. TX 14—6100. TX 19—6720, TX 94—6625, IJM 18—5350. spannen: VD 9 en VD 19—6320, VD 24 en VD 52—4300. VD 44 en VD 75—3140. VD 73 en VD 128— 6310, gamalenvlssers: ARM 252030. KL 7—870, KL 501860, TM 24—750, TM 27— Hoofdconservator Schenk, van het Museum voor het Onderwijs, bracht uif Noord-Afrika enige souveniertjes mee in ruil voor snoep, potloden en kleren. 780, WR 137—1120, ZK 2—1290, ZK 49- 1260. IJMUIDEN, 30 december Prijzen per kg ln guldens: tarbot I 11.49—10.42, gr tong 9—9.28, grm 10.28—9.50. kim 9.29—8.68. tong I 8.73—7.79, II 6.83-8.58; per 50 kg: tarbot II. Ill en IV 426-185, griet 45-40. gul I 70—50. II 58—40. III 37—26. wijting gestript 6440. schar 75—13, bot 7—5.50, gr schol 48—39. grm 5045. schol II 58—50. III 45-38, lever 28-26, kult 70; Jer 125 kg: gr en middel kabeljauw 112: per 10 stuks: gr kabeljauw 100—57, middel 72— 37. Markten KATWIJK AAN DEN RIJN. 30 decem ber Groenteveiling: waspeen AI 820— 880. All 280—830. BI 680—1240. Bil 280. Cl 110—390, CU 90—270. boerenkool 30—45, breekpeen 120—480, selderij 23, rode kool 7—18, spruiten AI 77—98, groene kool 13—14, uien 440—470. Aanvoer: waspeen 187.000 kg. ROELOFARENDSVEEN. 30 december Bloemenveiling: Am. Anjers 2545. Ro zen Gamettc en Carol 2942, Carina 29 —35. Nordia 61—65. Forsythlatakken 35— 70. Gerbera's 39—47 per stuk; Troschry- santen 75—200. idem jaarrond 440165, Fresia's 65—145, Narcissen 50—125, Blau we druifjes 3845, Tulpen Krelage's 135—165, Preludium 150—175, Lustige Wit- we 145—190, Apeldoorn 240—290. Christ mas Marvel 150—195. Paul Richter 165— 195, Topscore 165—175. Tommy 155—160, Brasilia 170—230. Scarlet Marvel 160— 185, Casslnl 180. Christmas Gold 185—190, Prominence 235 per bos. TER AAR, 30 december Groentevei ling. witlof 109—130, n 53-85. stek 15. uien 18—25, andijvie 78, spruiten A 92, B 56. C 15. D 95, aardappelen 20—15, win terpeen 17, koolrapen 10, alles per kg: boerenkool 280—350 per kist. HILLEGOM Woensdag 6 januari bestaat er gelegenheid grof huisvuil mee te geven. Voorburg verliest kort geding DEN HAAG De president van de rechtbank heeft de gemeente Voorburg gelast haar woonwagencentrum vóór 5 januari weer open te stellen en het voor 15 januari weer in de oude staat te herstellen. Voorburg heeft In strijd met de wet gehandeld door het cen trum op 1 oktober op to heffen. De rechtbankpresident, mr. J. H. C. Slote- maker, heeff dit gisteren bepaald in uitspraak van een kort g«ding, dat de bond ter behartiging van de belangen van woonwagenbewoners en drie be woners van het woonwagencentrum in Voorburg tegen de gemeente hadden aangespannen. De gemeente Voorburg zei het kamp te hebben opgeheven omdat het in een gebied ligt waar in mei 1971 woningen moeten worden gebouwd, een belang dat de hele agglomeratie Den Haag aangaat naar men zei. Ook had Voor burg erop gewezen dat er ln Leid- schendam een regionaal woonwagen centrum zal komen. Mr. Slotemaker vond dat Voorburg ruimschoots de tijd heeft gehad een oplossing voor de woonwagenbewoners te vinden. Hij wees daarom de vordering van de eisers toe. De wekelijkse koopavond is in te genspraak met het advies van de Ka mer van Koophandel, die een proef neming met een maandelijkse koop avond op donderdag heeft bepleit Zowel Rijswijk als Voorburg hebben dit advies echter naast zich neerge legd en hebben een wekelijkse koop avond ingesteld. Ook Den Haag zal het advies van de Kamer van Koop handel niet opvolgen. DEN HAAG De Haagse Jeugd herberg „Oekenburg" heeft gisteren de 33.000ste overnachting in 1970 ge boekt en daarmee een record bereikt. In 1969 noteerde „Oekenburg" 29.000 overnachtingen, die ongeveer vijf procent van het totaal aantal in Ne derlandse jeugdherbergen. De capaciteit van 197 bedden wordt nu volop benut, maar men hoopt ln 1971 een begin te maken met een uitbreiding tot 311 slaapplaatsen. In juni van dit jaar stelde de Haagse gemeenteraad 4 miljoen gul den beschikbaar voor de bouw van een nieuwe vleugel, de verbouwing en uitbreiding van het oude huis en andere werken. Acht maanden voor stelende koopman DEN HAAG De rechtbank heeft donderdagmorgen de dertigjarige Haags koopman B. van der V. ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest Hij stond terecht wegens inbraak gevolgd door diefstal van een groot aantal an tieke vazen, kandelaars, borden en an der porcelein in twee woningen in het Belgische Anderlegt. Verdachte kwam wel vaker bij de betrokken families aan huis en maakte gebruik van hun afwezigheid wegens vakantie om er de inbraak te plegen Hij ontkende dit evenwel. Hij zei de goederen op de markt in Brussel te hebben gekocht en daarna in verschillende plaatsen in Ne derland weer van de hand te hebben gedaan. De officier van justitie had twee we ken geleden tegen verdachte een Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest geëist Buitenlands bankpapier AMSTERDAM. 30 december Contante prijzen: Londen 8.61—8.81'/i, New York 3.59^4—3.59'/., Montreal 3.551/.—3.591/., Parijs 65.13»/.85.18'/.. Brussel 7.22'/.7.2314. Frankfort 98.61'/»—88.86V1, Stockholm 69.60".—69.65'/., Zürlch 83.36—83.41, Milaan 57.73V»—57.78V., Kopenhagen 48.03'/.48.08'/.. Oslo 50.44—50.49. Wenen 13.93'/»-13.94'/.. Lissabon 12.60»/.—12.6Z1/.. Madrid 5.06—5.26. Lit de VEENSTREEK NIEUWE WETERING Zaterdag 2 jan. is er weer een schaatspro- gramma. Om 11 uur hardrijden voor jongens en meisjes van 1013 jaar, om 13.30 uur hardrijden voor jon gens en meisjes van 14 en 15 jaar en om 15 uur hardrijden voor heren om het kampioenschap van Nieuwe Wetering. NIEUWE WETERING Zondag 3 jan. 2 uur organiseert De Gladde Ijzers een prikslee-wedstrijd. Ds. J. F. Wagener te Zwolle beroepen VOORBURG Ds J. F. Wagener, predikant van de hervormde kerk, heeft een beroep ontvangen van de kerk uit Zwolle, die pas vacant 18 door het vertrek van ds J. Schipper. DEN HAAG - De KNVB heeft ol ie wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afge last. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wed strijden voor de B-elftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Wanneer de weersomstandighe den zich de komende dagen niet ingrijpend wijzigen dan acht de grondtechnische dienst van de KNVB de velden bespeelbaar voor het betaalde voetbal. SCHEEPVAART- BERICHTEN Acteon 30Ealgon nr Slngapo- 0 NW Uhadosal Amstellaan 30 O Durban Artemis 30 Le Havre Banggal 30 ACapulco nr Ban- Ra! Bovenkerk 30 Z Las Palmas Caplsterla 30 Geelong nr Ummsald Cocdnelle 2 Ca sa blank a ver- wachh Chevron Madrid 30 Z Colom bo Chevron Eindhoven 30 N Da kar Deltadrecht 30 ZO New York Dlloma 30 NO Sokotra Esso Nederland 30 NW Kaap stad NIJkerk 31 L Marques ver wacht Papendrecht 30 Z Freetown Stad Den Haag 30 ZW Florcs Tara 30 ZW Fenerlfe TJIwangi 30 O Guam I Willemskerk 30 Bremerhaven Wonoglrl 30 Yokohama Wonosarl 23 Djakarta nr TJ1- latjap Zalra 30 O Socotra

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 25