m Klacht gedetineerden gedeeltelijk juist J Prawda noemt 1970 een positief jaar H23- jjüacht tegen Hiltermann ongegrond er „Te gauw in hechtenis" Politiekapel met UNICEF de boer op Ter Meulen gaat reizen verkopen WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 ^)gin- van 1 de LPG AMSTERDAM De raad voor de in lurnalistiek heeft de klacht van drs. chap- M- M- van der Pluym, hoofdredac- »ur van de Volkskrant, tegen de lurnalist mr. G. B. J. Hiltermann ïzake uitlatingen van de laatste over oti-semitisme voor de Avro-radio n,gegrond: verklaard. Mr. Hiltermann ad op 12 oktober vorig jaar in zijn ibriek „de toestand in de wereld' de olkskrant „rondweg anti-semitisch, Ithans anti-IS(raël" genoemd. Over deze uitlatingen zegt de raad: betrokkene heeft, kennelijk geïrri- lerd door een artikel in de Volks- rant van de, vorige dag, in een kort i Den estek te veel willen zeggen. Naar de voor- lening van de raad, zou hij in nd in jdnood geraakt er verstandiger an in an hebben gedaan deze uitlatingen iet 311 de radiotoespraak achterwege te negen iten om er bij een volgende gelegen- eid breder gemotiveerd en toegelicht p terug te komen. De raad vindt chter niet, dat mr. Hiltermann met eze uitlatingen de waardigheid van e stand der Nederlandse journalis- >n heeft geschaad. Het is, wanneer ij naar zijn mening gevaarlijke ont- 1 nkkelingen ziet in de voorlichting ver het conflict in het Nabije Oosten ijn goed recht, deze als journalist te ignaleren en te bestrijden". De affaire was eerder al voor de urgerlijke rechter geweest. In eerste hstantie wees de president van de ïaaF msterdamse rechtbank een vorde- jng in kort geding van drs. Van der luym af. In hoger beroep echter Iich- het dat ,-erd mr. Hiltermann veroordeeld om zijn eerstvolgende radiopraatje april£iee te delen, dat naar het oordeel band ran het hof de gewraakte uitlating chterwege had moeten blijven, In- leidt Roulectro-spel ge- 1 r'S;in Scheveilingen ggen C7 DEN HAAG De 81-jarige Hage- aar J. J. Weissman heeft van het gemeentebestuur van Den Haag een rergunning gekregen om het door lem uitgevonden behendigheidsspel toulectro te exploiteren. Het spel zal Scheveningen gespeeld gaan wor- len. De Haagse officier van justitie, het ■ninisterie van justitie en de Haagse lolitie hebben er hun fiat aan gege- en na het spel eerst grondig te heb- ien uitgeprobeerd. Roulectro wordt gespeeld door Imaximaal 24 personen. Het kent geen croupiers, maar spelleiders. De deel nemers spelen tegen elkaar. Elk van Ihen schiet een met een letter gemerkt IJpcogeltje af, daUvia rails terecht komt lllop een electrisch aangedreven schijf, die 21 omwentelingen per minuut maakt. Op zijn schijf zijn vakjes aan- ijgebracht met de getallen 0 tot en met U36. Winnaar is degene die in een serie ran zes spellen de meeste punten lerzamelt. Er geldt een handicap Ir oor degene, die driemaal in een serie [van zes de spelprijs wint. DEN HAAG De klachten van een aantal gedetineerden uit het Groningse huis van bewa ring over de rechtspleging in het arrondissement Groningen zijn voor een deel juist gebleken, maar de meeste waren onge grond. Dit komt naar voren in een brief van staatssecretaris Wiersma (justitie) aan de ge detineerden. De belangrijkste klacht was, dat te vaak voorlopige hechtenis wordt toe gepast. Hoewel de staatssecretaris geen algemene conclusies wil trekken, houdt hij het voor mogelijk, dat men in Groningen een wat straffer beleid heen gevoerd bij de toepassing van preventieve hechtenis dan de andere arrondissementen. Mr. Wiersma heeft het openbaar ministerie in Groningen er daarom op gewezen, dat het wenselijk is zorg vuldig te onderzoeken of het nodig is in een bepaalde zaak preventieve hechtenis te vorderen. „Maar uitein delijk beslist daarover de rechter", zo De winter trekt zich van alle politieke besognes weinig aan en strooit ook in Moskou kwistig met zijn witte romantiek. Hier een moeder tijdens een winterwandéling bij het Kremlin in Moskou, bij een temperatuur van circa 14 graden onder nul. De kleine zal wel oerstevig ingepakt zijn. Bob Rooyens regisseerde voor de AVRO een beat-explosie van Ne derlandse popgroepen (vanavond op Ned. 2) op zijn bekende aparte wij ze. Zo werden bijv. in het Flevomeer een aantal plateaus aangebracht waarop de artiesten werken en Bob zat in een helikopter met de camera man die het geheel uit de lucht film de. Het werd een co-produktie met de Westduitse Omroep. Op de foto: de Shocking Blue in het succesnummer Venus. MOSKOU De Prawda heeft 1970 een jaar genoemd waarin „veel positiefs" is bereikt. Tot de positieve feiten van het af gelopen jaar rekent het Russische partijblad de ..verdragen van Bonn met Moskou en Warschau, de vrucht bare samenwerking met Frankrijk en sommige andere landen, .gebaseerd op de beginselen van vreedzame coëxistentie." Het blad noemt verder de belang stelling van veel landen voor het or ganiseren van een Europese veilig heidsconferentie verheugend. „Dit zijn allemaal stappen in de richting van een radicale wijziging van het politiek klimaat op het Euro pese continent," aldus de Prawda. Ditishetrecept:. Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Don 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgene 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met afmaken met rout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. m DEN HAAG De jubileumtour nee van de Rijkspolitiekapel is met succes beëindigd. Het Korps Rijkspo litie bestaat in 1970 vijfentwintig jaar en de Rijkspolitiekapel heeft ter gele genheid van dit jubileum een con cert-tournee door Nederland ge maakt, die in januari in Rotterdam is begonnen en die in december in Zuid-Limburg is geëindigd. De muzikale politiemensen noem den de concerten van deze serie „mu zikale handdrukken". Gedurende het tweede deel van de ze tournee heeft de rondtrekkende politiekapel nog een andere taak op zich genomen: de verkoop van wens kaarten en agenda's van de UNICEF, daarmee het streven van de UNICEF onderstrepend: het werken aan een betere toekomst voor de kinderen van nu en dus de volwassenen van straks. De UNICEF bestaat in 1971 vijfen twintig jaar en die verkoop werd rus een handdruk van de ene jubilaris aan de andere. Bij de kaarten en agenda's van de UNICEF valt op de bureau-agenda met ringenband, geïllustreerd met ge kleurde tekeningen van kinderen u'it alle landen ter wereld. Een aantrek kelijk geschenk voor relaties en vrienden en ook heel geschikt om aan zichzelf cadeau te doen. Die agenda is, ook al is de tournee van de Rijkspolitiekapel afgesloten, natuurlijk nog te krijgen. Bij de heer J. C. van Nietschoten, De Kreek 29 in Barendrecht en bij het Regionale UNICEF-comité Maasdelta, Markt 12 in Heenvliet. onderstreept de staatssecretaris. „En in het beleid van de rechter mag en wil ik niet treden". Gedeeltelijk juist was de beden king, dat de verdachten niet door de officier van justitie werden gehoord^ voordat de rechter-commissaris de vordering tot in-bewaringstelling be handelde. Er zijn al maatregelen ge troffen om dit in de toekomst te voorkomen. Een andere klacht was, dat in Gro ningen de preventieve hechtenis lang duurt. Mr. Wiersma kon ook hierover niet tot een algemene slotsom komen, wat hij motiveert met cijfermateriaal over de eerste twee kwartalen van dit jaar. In het eerste kwartaal zat landelijk 71,1 procent van de voorlopig gehech- ten korter dan drie maanden in hech tenis; 25 procent zat langer dan drie maanden en 3,9 procent meer dan een half jaar. Voor Groningen waren die percentages resp. 51,9, 41 en 6. Het tweede kwartaal waren de lan delijke percentages achtereenvolgens 65,3, 29,9 en 5,8. Voor Groningen wa ren de cijfers 75,8, 20,8 en 3,4. Vanavond zien te Ned. 1 NOS 7.07 uur Vrij-uit, met o.a. de Crazy race 7.30 uur (kerkelijke zendgemachtig den) Kenmerk 8.35 uur portret van Benny Good man 10.25 uur Studio sport 10.50 uur Eigentijds: protest-rock- musical Stomp Ned. 2 AVRO 7.04 uur Beat-explosie van Neder landse popgroepen 8.20 uur Sportpanorama met de sportman -vrouw, -ploeg en -stad van het jaar 9.40 uur Max Tailleur stopt 1970 in de Doofpot Vanavond horen te Hilversum I NOS 7.10 uur Tweede programma over weduwen en weduwnaars 8.00 uur Radio Kamerorkest koor ën solisten in de opera „L'Ormindo" van Cavalli 10.30 uur Cosa NOStra actueel ma gazine Hilversum II VARA 8.10 uur Promenadeorkest speelt 8.45 uur Confrontatie van nieuwe ideeën en bestaande toe standen 9.15 uur „Nou enkritisch pro gramma 9.40 uur Stereo-pop 10.55 uur jazzmagazine daarna pia nomuziek alleen maar voor vrouwen van stand voorbehouden - en niet voor zo'n duivelin, die rattegif in de soep van haar eigen man strooit?'' "Zij heeft tenminste een man gehad", zei Jewdokija. "Jij daaren tegen hebt alleen maar een spitse tong. Je zou je erin moeten ver- slikken 1" "Eri jij?" De vrouw met het spitse gezicht gleed op haar kniecn over de brits naar Vera terwijl zij haar schuin in haar gezicht keek. "Heb jij ook al een man gehad? Hoe was dat? Vertel 1 Dan zal ik jou vertellen hoe ik door een officier verleid ben." Zo ging het al drie dagen. Drie dagen en nachten in deze benauwde cel met het kleine, ge traliede venster vlak onder het plafond, een houten brits, smerige, zu rig ruikende wollen dekens - en met deze vreselijke vrouwen, die haar geen minuut met rust lieten. Wie ben je? Hoe heet je? Waarom heeft men je hier gebracht? Heb je familie? Een minnaar? Heb je jouw minnaar misschienJe be grijpt wel? Hoe lang nog? vroeg Vera zich wanhopig af. Wanneer komen ze me halen, wanneer vertellen ze mij waarom ze mij gearresteerd heb ben? Het zou gemakkelijker zijn, alles zou gemakkelijker en eenvou diger zijn, als ik dat maar wist! Twee moordenaressen. Een dievegge. En zijzelf: Vera von Cosel. Dochter van een geleerde, wiens reputatie ver buiten de grenzen van Rusland bekend was geweest. En na zijn dood samen met haar broer Jan, erfgename van een meer dan vijfduizend hectare groot landgoed dat sedert driehonderd jaar familiebezit was geweest. Jan, dacht ze, als Jan wist dat ik hier benHij zou mij eruit ha len. Het is een vergissing. Hij zou komen, haar grote broer en die vergissing uit de wereld helpen, die verschrikkelijke mannen tot reut brengen Maar hoe kon ze hem een bericht sturen? Ze wist immers niet eens waar hij was. Ergens in de ICaukasus. Zijn laatste brief was uit Tifiis gekomen: ...Inde komende toeken zal ik amper de tijd bebben om te schrijven: maken jullie je dus niet ongerust als jullie langere tijd niets meer van mij boren "Je moet niet zoveel piekeren", zei Jewdokija terwijl zij met een moederlijk gebaar haar grote bleke hand op de schouder van Vera legde. Onwillekeurig deinsde Vera terug. Jewdokija scheen het niet te merken. "Als jij teveel piekert kan het jou net zo vergaan als haar", sprak ze terwijl ze naar de vrouw in de hoek wees. "Zij heeft haar man vergiftigd. Hij moet een echte duivel geweest zijn. Sloeg haar elke dag. Ze ging naar RaspoetinVeel vrouwen gingen naar hem toe. Smeek de Heer dat hij je helpt je last en je verdriet te verdragen zei hij tegen haar en stuurde haar weg. Zij ging naar huis en toen zij haar last niet meer kon dragen, vergif tigde zij hem. Nou? En wat dan nog? Wat gebeurd is, is gebeurd. Zij echter begon te piekeren, sloeg zich op haar borst, bad, huilde, pie kerde En je ziet wat er van haar is geworden. Het gepieker heeft haar verstand verduisterd." "Veel viel er niet te verduisteren", zei de vrouw met het spitse gezicht. "Waanzinnigen zijn heilig", zei Jewdokija. "Houdt je praatjes over haar dus voor je." "Zal ik je vertellen wat dat met die officier en mij was, mijn kleine, onschuldige engel?" fluisterde de vrouw met het spitse gezicht Vera in het oor. "Let maar eens op. (Wordt vervolgd) (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De uitbreiding van de verkoopruimte van Ter Meu len van 4000 m2 tot 10000 m2 is ge paard gegaan met een noodzakelijke uitbreiding van afdelingen en dien sten. In deze uitbreiding past ook het verkopen van reizen. Vanaf 2 januari gaat Ter Meulen dan ook via zijn warenhuis en postorderbedrijf door het Duitse bedrijf Neckermann geor ganiseerde reizen verkopen. Het boekingskantoor heeft een plaatsje gekregen bij de kelderin gang. Tot 31 januari zal Ter Meulen werken met een speciale korting voor tweepersoonsreizen. Hilversum I. 402 m.: NCRV: 18.30-18.40 Nieuws). NOS: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Je sport, leert er 'n beetje mee te le- protest ven--. (II): De Weduwen, docu mentaire. 19.50 Programma voor blinden en slechtzienden. 20.00 (S) L'Ormindo. opera van Cavalli. door Radio Kameror kest en solisten. 22.30 Nieuws. 22.38 (S) Cosa Nostra - ook Uw zaak. 23.55-24.00 nieuws. Hilvei l II. 298 l kerk en samenleving. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS. 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. 20.20 Politieke Par tijen: Uitzending van de PPR. 20.30 (K) Uitzending Stichting Socutera. 20.35 (K) The Benny Goodman Story, speelfilm, (al- leeftijden). 22.25 Studio 22.50 (K) Eigentijds: rook-musical Stomp. 23.35-23.40 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. 19.04 "6 m. 2... N.A.P een beat-explosie van Nederlandse topgroepen. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: Mantilla de feria, Ro- Hilversum II 298 n mance a Cordoba, Kelly koub, Perfll norteno, Yo vendo unos tendgymnastlek, ojos negros. La flor de la ca- met een plaatje: nela. La mucura. Cucurrucu- mofoonmuzlek. AVRO: 7.00 Nieuws en och- 7.20 (S) Dag lichte gram- Nieuws, cu, Pajaro chogui, Camptown 8.11 Radiojournaal, 8.20 (S) Dag races. Sicilian circle. Turkey in the straw, Lamplighter;s reel. Little brown Jug, Elizete, Sc tarde, me perdoa, Nao diga nada, Vai querer, Ten- met een plaatje (vervolg), (8.30-8.33 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Neder lands Kamerkoor met orgelbe geleiding, 9.35 Waterstanden taeao do inconveniente, Stompy 9.40 (S) Kinderkoor met plano- Jones, Squeeze me, Going up. 18 00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van het GPV. 18.30 (S) Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.30 Buitenlands weekover zicht. 19.45 (S) VARA-Dansor- kest met diverse solisten. 20.10 (S) Promenade Orkest en zangsollste. 20.45 Confrontatie: discussieprogramma. 21.15 Nou, en...: satirisch programma. 21.40 (S) Stereo Pop. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Radio Jazz-Magazlne. 23.25 (S) Piano recital: 23.55-24.00 Nieuws. VARA: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 Reclame. Sportpanorama: Sportvrouw, Sportploeg Sportstad van het Jaar. 21.40 (K) Max Tailleur stopt 1970 ln de Doofpot: showprogramma. NOS: 22.40 (K) Journaal. TE- LEAC: 22.45-23.15 Dammen voor beginners - les 15 (herh.) AVRO: 20.20 Hilversum 1 40 2m de Sportman. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord, 7.16 (S) Badl- nerie: klassieke en moderne Hilversum III 240 m muziek (gr). (7 30 Nieuws: begeleiding. 10.00 Voor kleuters, 10.10 Arbeidsvitami nen, (11.00 Nieuws) 11.30 Voor de vrouw, (11.55 Beursberich ten), 12.30 sportrevue, 13 00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Omroeporkest, 14.30 't Is historisch: over geschieden is. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws, 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 AVRO's Toppop. 17.30: Jongerenpro gramma, 17.55 Mededelingen. NCRV: 9.00 Nieuws. voor de hulsvrouw), NOS: 10.00 sen, VPRO: 12 00 Nieuws. 12.0: Wat heeft dat kind? pedago- Joost mag het weten, met Tip- 19.25 Zandmannetle. 19.30 Zoek- gische kroniek, 10.20 (S) Mu- Parade. 13.00 Nieuws. 13.03 De licht 19.35 Politieke tribune: ziek uit de Barok (opn), KRO: Felix Meurders Show, KRO: L— -uMj11.00 Nieuws, 11.03 Voor de zie- u.00 Nieuws, ken, 11.55 Mededelingen, NCRV: 12.00 Los-Vast: geva- Nieuws). (12.26 Me- land- Jan tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu; actualiteiten), Oudejaarsdlenst, 13.10 Los-Vast (vervolg), (13.14 Re- Christelijke Volkspartij. 19.50 Hier spreekt men Neder lands. 19.54 Mededelingen en de weerman. 20.00 Nieuws, rieerd programma, 20.25 Jaaroverzicht 1970. 21.45 dedellngen Herdenkingsprogramma Boon., n.a.v. het overlijden 'van 'dë bud-'dfrecteur-generaal *- van de B.R.T.. tien jaar gele den. 22.15 Gastprogramma: Het bus>- D.OO Bij de tijd: infor- Nederland I. NOS: 18.45 <K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 Vrij-uit: programma over het wel en wee van de rekreatle. IKOR CVK/RKK: 19.30 Ken- GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOM ROEP VANAVOND van 18 - 20 uur Aufforderung matle over ontwikkelingen in de samenleving, 14.20 (S) Klas sieke muziek (gr). 14.30 Coun try and western rubriek, 15.00 kantleprogramma. Gereformeerde (1.600-16 02 België Nieuws). NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: feiten en gebeurte- Tanz nissen van deze oudejaarsdag van het Smidje Verholen en de rare alchimist' 100: „Dat zul je vaak vinden in huizen van ge leerden," zei professor Nosco. „Voor onze weten schappelijke proeven heb ben we veel stroom nodig, zie je." De smid kon niets meer zeggen, want prrrtdaar ging de telefoon en professor Nos co verdween de kamer uit om antwoord te gaan ge ven. De smid ging dus aan het werk met zijn meet apparaat, en waaratje daar hód hij de fout! Ter wijl hij even aan een I nieuwe draad frommelde, j hoorde hij iets knetteren en er sloegen een paar blauwe vonkjes uit. „Daar I hebben we de oozaak van de ellende," mompelde hy en hy trok nog eens aan die draad. Deze schoot los en een oude, vieze draad kwam tegelijk mee naar boven vol met spinrag, stof en andere rommel. „Bah, wat een bende," gromde hy. „Eerst maar eens schoon maken, dat ding, anders kan ik niet verder." Doch omdat hij geen vodje of lapje had om mee te vegen, keek hij brutaal in een rommelkast of daar misschien iets te vinden was. Er lag inderdaad een inelkaar gefrommelde oude lap op de bodem. De smid greep dat zwarte stuk textiel en wilde er juist de vieze draad mee schoonmaken, toen professor Nosco de kamer weer binnenkwam. „Ik heb de fout gevonden, geleerde," lachte de smid vriendelijk. Maar de professor reageerde helemaal niet vriendelijk. Met een gil stortte hij zich op de smid en rukte hem krachtig de zwarte lap uit de hand. „Brutale vlerk! Hoe kom je daaraan!?" brulde hij. Smidje Verholen schrok er natuurlijk even van en keek sip. Maar hij had al weer Rauw zijn positieven bij elkaar en snauwde: „Niet zo tegen me schreeuwe, geleerde! Mag ik misschien effe een lappie pakke om uw eigenste vuile dradenboel mee schoon te vegen?" „Uilskuiken brulde de professor. „Noem jij dat een lappie? Zie je dan niet dat dit mijn zwarte pak, eh....] ja tabberd, nee eh mijn professorstoga is?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9