Ajax vernedert Nederland na zuinige zege Eintracht Fr.: 6-2 op Finnen winnaar, maar.. Onderwijs onderweg Sijbrands en Gantwarg wonnen Suiker-toernooi 5- Zaalhandbalteam won vierlanden-toernooi Clay-Frazier Twaalf koppels Rotterdamse Zesdaagse Tankauto zakte door achteras Benzine 2,7 r cent duurder^ Koopavond in Den Haag m RIJEXAMEN DUURDER Matt Busby terug bij Manchester United Wilf ried van Moer voetballer van het jaar in België IJzel in en mist Limburg Nederlands schip gezonken WOENSDAG 30 DECEMBER 197{ I AMSTERnAM Kintranht EVa„U_ UTRECHT Jaroslav Mraz, coach van het Nederlands zaalhand balteam, heeft zijn succes. Nederland is ongeslagen winnaar gewor den van het vierlandentoernooi in de Utrechtse sporthal Catherijne. De laatste van de overwinningstrilogie was een zuinige 1311 zege tegen de Finnen. Vooral zuinig omdat de Nederlandse verdediging tegen de individueel begaadfe Finnen geen sluitende muur kon op bouwen. Het geluk wa6 met Nederland doordat de scheidsrechters bij een paar Finse treffers de voordeelregel niet toepasten. Boven dien moesten aan de cirkel vrijgespeelde Finnen met opvallende regelmaat onreglementair worden gestuit. De straf op deze zonden waren zeven strafworpen, waarvan de Finnen er slechts drie ge bruikten. Het was minder een prestatie van de verdienstelijke doel man Peter Geerts,' de minste van het trio Van Noesel-Norbart- Geerts, maar een gevolg van Back, Westerdahl, Elo en Kaj Aastrom, die ieder een keer faalden. In de eerste tien minuten was de Finse onmacht van de zevenmeter- streep beslissend. Na tien minu ten was de stand pas 22, maar in die periode had Finland al twee strafworpen gemist. Nederland kreeg daardoor in een slecht gespeelde wedstrijd een onmisbare steun. De punten waarop Nederland het meest tekort schoot waren: zelfvertrouwen en beheersing. In de driedaagse pe riode met wedstrijden, en verder een verblijf op het sportcentrum Papen dal. Blessures Een reeks kleinere en grotere bles sures had de ploeg aangetast. Een probleem dat zonder twijfel ook op de lijst van bondscoach Mraz zal staan. Deze technische en tactische opbouw verliest al zijn waarde wan neer de spelers de instelling missen die nodig is voor langdurige en in spannende toernooien. Juist daarop richt al het werk van Mraz zich. In de eerste plaats op de voor-Olympi sche wedstrijden begin 1972 in Spanje en verder mogelijk op München. Voor een dergelijke krachtmeting mist Nederland ook nog enkele com plete spelers. Een man als Ed Hiensch heeft een gouden rechterarm, maar valt verder door de mand. Voor Meershoek, indien hij meedoet en Jansen geldt vrijwel hetzelfde. De in ventiviteit van de ploeg valt of staat met de aanwezigheid van Guus Can- telberg. Aanvalsvariaties buiten de gebaande en gisterenavond niet zo snel uitgevoerde schema's, kunnen niet zonder Henny Loeffen. Net als Nederland toonde Finland een ploeg in opbouw te zijn. Het gro te Finse voordeel is de gerichtheid op alleen zaalhandbal en de concentra tie van vrijwel alle internationals in Turku en Helsinki, wat de training vergemakkelijkt. Het is niet onwaar schijnlijk dat Finland de nu nog aan wezige achterstand in tactiek kan in lopen omdat de techniek aanwezig is. Weer Cantelberg Nederland heeft van deze Finnen pas in het begin van de tweede helft afstand kunnen nemen door de pro- duktiviteit van Cantelberg (5) en Henny Loeffen (3). De andere spelers konden aan de produktie nauwelijks bijdragen. Tegen een beter schietende ploeg was de Nederlandse aanvalson- macht op deze derde dag van het toer nooi afgestraft Een weinig bemoedi gende gedachte te meer omdat bij voorbeeld de Finnen groepstegen- stander bij de olympische kwalifica tiewedstrijden hun beste man Kari Lestolainen hadden moeten thuisla ten. Daar staat tegenover dat Kees Keijzer zijn 25ste interland ook dui delijk gehandicapt speelde. De twee voortanden die hij maandagavond kwijtraakte in de botsing met Frank rijk hadden bij hem niet alleen een zekere leegte, maar ook een bepaalde schroom achtergelaten. Daardoor liep de Nederlandse ploeg mank, want de 100 procent aanwezigheid van slechts een linkse schutter. Piet Kievit, dwong de ploeg tot een te eenzijdige aanvalsspel, waarop Finland zich vin nig en niet al te moeilijk kon instel len. Nederland versloeg de Finnen dus met 1311 na een ruststand van 64. De doelpuntenmakers waren: NEDERLAND: Loeffen 3. Kievit 2, Cantelberg 5, Hiensch 2, Keijzer 1. FINLAND: Back 1, Kaj Aastrom 2, Rajmo Elo 1, Rajmo Aarnio 4, Claes Aastrom 1, Kristen Wertenberg 2. De eindstand van het toernooi werd mede doordat Frankrijk met 1711 van Oostenrijk won: 1. Nederland 3 3 0 0 6 4835 2. Frankrijk 3 2 0 1 4 44—39 3. Finland 3 1 0 2 2 41—44 4. Oostenrijk 3 0 0 3 0 3954 Guus Cantelberg, dé crack in het Ne derlands zaalhandbalteam, toont vol trots de door Nederland veroverde eerste prijs. Op de foto zijn v.l.n.r. te zien: Piet Kivit (Sittardia), Peter Geerts (Niloc), Hen ny Loeffen (Swift A), Bob Sondaar (AHC '31), Heim Gijsbers (Swift A), Wim Bud ding (ESCA/VC), Joop Meershoek (AHC '31),Ton van Linder (Swift A), Guus Can telberg (Sittardia), Kees Keijzer (Attilla) en topscorere Eddy Hiensch (Niloc). NEW YORK Het kan nu als vaststaand worden aangenomen dat het grote gevecht om de wereldtitel zwaargewicht tussen de huidige kam pioen, Joc Frazier, en zijn uitdager Mohammed Ali (Cassius Clay) op 8 maart zal worden gehouden in de Madison Square arden te New York. Het gevecht zal dan per gesloten televisie-circuit worden uitgezonden. Men verwacht dat de wedstrijd tien miljoen dollar aan alle rechten zal opbrengen en dat daarvan de helft in de zakken van de twee bok sers zal vloeien, waarvan dan te zij ner tijd de belasting een zeer fors graantje gaat terugpikken. De organisatoren van de wedstrijd hopen na afloop van alle kosten een miljoen dollar schoon te zullen over houden. Morgen zal te New York een lunch worden gehouden door de di rectie van De Garden waaraan ook Frazier en Ali zullen aanzitten. Hier uit kan worden afgeleid dat de voor bereidingen thans rond zijn. AMSTERDAM Eintracht Frank- I furt, enkele jaren geleden in West- Duitsland nog behorend tot de gerc- nommeerde topploegen, maar nu be- i dreigd door degradatie, heeft van I Ajax een lesje gekregen in het voet- ballen onder moeilijke omstandighe den. Die waren er gisteravond zeer I zeker in een met vier duizend toe- I schouwers slecht bezet Olympisch i stadion. Een bijna tien centimeter dik sneeuwdek vertraagden de vertrouw de acties en deed de bal de grilligste capriolen ondernemen. Ajax, dat de nieuwe aanwinst Horst Blankenburg een volledige wedstrijd liet spelen, was de moeilijkheden het eerst en het best de baas. Vooral in de eerste helft toen de Amsterdammers met secure combinaties de Duitse defensie ontre gelden en Dick van Dijk (met een kopbal) Mühren (uit een scrimmage; en Vasovic (met twee treffers van grote afstand) het overzicht op de Duitsers al duidelijk uitdrukten. Na rust had Michels Mühren en Neeskens door Keizer en Rijnders vervangen en bleef Ajax excelleren. Toen Swart en Blankenburg het hal ve dozijn compleet hadden gemaakt, blies Ajax stoom af en kreeg Ein tracht, dat daarvoor etn zeer zwakke indruk had gemaakt, de kans om her haaldelijk tot het doelgebied van Stuy door te dringen. Maar pas in de slotfase slaagden de Duitsers er ook in te scoren. Aanvoerder Grabowski bracht de achterstand terug tot 61, zag vervolgens een door hem slecht genomen penalty door Stuy gekeerd, waarna Wagner de eindstand op 62 bepaalde. ROTTERDAM In dc derde naoorlogse Zesdaagse van Rotterdam, het openingsevenement in het nieuwe Sportpaleis Ahoy, die van 16 tot en met 22 januari wordt gehouden, zul len twaalf profkoppels aan de start komen. „Ik wil „de blauwe trein" zo kort mogelijk houden om ook de jon gere renners een kans te geven. Daarom ontbreken enkele bekende namen, zei Charles Ruys, directeur sportief van het sportpaleis dinsdag morgen, toen bij de namen van de twaalf ploegen prijsgaf. Peter Post, de Nederlandse zes- daagse-keizer, die twee jaar geleden in Rotterdam zegevierde, rijdt met de Belg -Patrick Sercu. In totaal nemen er drie volledig Nederlandse ploegen aan de Rotterdamse zesdaagse deel. Het zijn Leo Duyndam/René Pijnen, Albert van Midden/Harry Jansen en Piet de Wit/Cees Stam. Ten aanzien van het starten van Cees Stam, de wereldkampioen bij de amateurs tayers, bestaat nog enige onzekerheid, omdat de Zaankanter nog steeds niet definitief besloten heeft over te gaan naar de beroepss port. Mocht Stam in het nieuwe jaar niet als professional uitkomen, dan zal Ruys een andere koppelgenoot voor De Wit contracte ren. De samenstelling van het veld van de Zesdaagse is: Lijn Loevestijn/Al- bert Fritz (Ned/Wdl), -Wim Brave- boer/Dieter Kemper (Ned/Wdl), Peter Post/Patrick Sercu (Ned/Bel), Leo Duyndam/René Pijnen (Ned), Piet van der Lans/Miel Severijns (Ned/- Bel), Fritz Pfenninger/Erich Spahn (Zwi), Hugh Porter/Norman Hill (Grb), Gerben Karsteas/Norbert Seels (Ned/Bel), Cees Stam/Piet de Wit (Ned), Theo Verschueren/Sigi Renz (Bel/Wdl), Gerard Koel/Graham Gil more (Ned/Aus), Albert van Mld- den/Harry Jansen (Ned). ROTTERDAM Op de Charloisse Lagedijk is maandag een tankauto, geladen met 6.000 liter normale en 15.000 super benzine, door de achteras gezakt. De bestuurder had de combi natie op de parkeerplaats van Delta- poort gezet. Tijdens het overpompen in een andere tankwagen werd van wege brandgevaar de Charl. Lagedijk tussen de Groene Kruisweg en de Dorpslaan afgezet voor het verkeer voor de tijd van ongeveer twee uur. De brandweer was ter plaatse. Later werd het restant uit de auto overge pompt, waardoor het verkeer weer gedurende een half uur werd omge leid. Guus Cantelberg scoort tegen Fin land één van zijn vijf doelpunten. De politie in het Westduitse Wiesbaden heeft de hand gelegd op een bende valsemunters, die zich had toegelegd óp het namaken van honderdmarkbil- jetten. In totaal werd voor 2,7 miljoen mark aan biljetten gedrukt. Op de foto boven de drukpers en onder een deel van de inbeslaggenomen bankbiljetten. DEN HAAG Met ingang van 1 januari zullen zowel de super- als de gewone benzine 2,7 cent per liter duurder worden. Gasolie en LPG worden een halve cent per liter in ,urJ? prijs verhoogd. De oliemaatschap- pijen reageren hiermee op de stijgin- ur rnrr izak nti-: rvge) ad i ibri olki Itha Ov( betr erd gen van de accijns en de BTW. ranl DEN HAAG «s B. en W. vanAjen este Haag hebben de gemeenteraad voor- leni gesteld een wekelijkse koopavond in jdn< te stellen. De winkels zouden dan in de periode 12 januari tot en met 31 i m mei 1971 op donderdagen tot negen iten uur open mogen blijven. Koningin begin volgend jaar niet naar Indonesië DEN HAAG De Rijksvoorlich-' tingsdienst heeft het bericht van het, persbureau AP tegengesproken dat koningin Juliana begin volgend jaar een bezoek zal brengen aan Indonesië. Volgens AP verwacht het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken dat het Nederlandse konink lijke bezoek tussen januari en april zou vallen. Dat tijdstip zou verband houden met de algemene verkiezin gen die zowel in Nederland als in In donesië in april worden gehouden. De rijksvoorlichtingsdienst meldt dat de Koningin zeker niet in de ge noemde periode een bezoek aan In donesië zal brengen en dat voor de rest van het jaar nog niets te zeggen valt. ken en men sprak nog niet eens van repressieve tolerantie. Ontkracht AN d< eid t< chte eze e si in 1 Ij n rikk .zr.a De urgi ista jnsl ing luy: /erd Kennisfabriek Opvoeden ten gerieve van de huidige maatschappij of juist er tegenin? De vraag naar de maatschappij-kritische functie van het onderwijs is nog steeds aan de orde. „De scholen worden omgebouwd tot geïndustrialiseerde en geratio naliseerde kennisfabrieken die on kritische vakidioten moeten afleve ren, met wier hulp de technisch- wctenschappelijkc vooruitgang op timaal uitgebuit kan worden. On derwijs en vorming zijn verlaagd tot bruto produktiefactoren." Aldus enkele passages van een discussiestuk van het „Onderwijs- front". Een half jaar oud maar een heel recent papier, de kritiek uit dezelfde bron op een onderwijs nota van B. en W. in Den Haag, vertelt hetzelfde verhaal. En is het begin van dit schooljaar was er de nieuwe „Nieuwsbrief" van de Kritiese Leraren met de uitspraak dat als een zo 'maat schappelijk en politiek instituut als het onderwijs zich met vorming gaat bezighouden, dit neerkomt op het aanpassen van het kind aan de waarden van de bestaande maat schappij. Maar, zegt de Nieuwsbrief elders, „vrede kan alleen gebaseerd zijn op solidariteit van mensen die de bestaande waarden verwerpen". Het jargon barst van de over drijvingen. Bovendien bestaat er toch bij velen een neiging de ste kels op te zetten omdat de kritiek uit een bepaalde hoek komt. Maar de nuchterheid gebiedt te constate- DEN HAAG Het rij-examen wordt duurder. Vanaf maandag wor den de inschrijfgelden met 1,50 ver hoogd. Het Centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen deelde mee dat het mi nisterie van verkeer en waterstaat de verhoging heeft vastgesteld. door Ton Elias ren dat de doordravers van nu in de grond van de zaak geen ander probleem aan de orde stellen dan de bedachtzame 'onderwijsbehoe- ders die er tien en vijftien jaar ge leden al hun zorg over uitspraken dat de school dreigde te verworden tot een toeleveringsbedrijf van ar beidskrachten voor het bedrijfsle ven. Studentenraad De landelijke organisatie, van de studenten is aan haar principieel- ideologische opstelling aan het be zwijken. Het parlementje spelen van de Nederlandse Studentenraad van een aantal jaren geleden met frac ties van NSA en SVB die elkaar voortdurend in de haren zaten, sprak slechts een deel van de stu denten iaan. Maar de zweverige club die nu overgebleven is, zegt naar ik sterk vermoed, de grote studentenmenigte nog veel minder. Destijds leverde de NSR de over heid een tegenspel waar vriend en vijand rekening mee had te hou den. Zo heeft de gedegen kritiek op het wetsontwerp van Diepenhorst voor een studentenstop bij de me dicijnen-studie er niet weinig toe bijgedragen dat de minister zijn plan er niet door kreeg. De laatste keer dat de NSR naar buiten optrad, is meen ik, geweest onder het bestuur-Bomhoff bij een discuksie met Veringa in Leiden. Dat was in september 1968. Lang geleden; de minister liet, ondanks de herinnering aan het rookbom- metje van een vorige discussie voor iedereen een biertje aanruk- Maar daarna is het accent komen te liggen bij de plaatselijke grond- raden en faculteitsgroeperingen. Het landelijk bestuur ging zich vermeien in theoretische beschou wingen over de studentenoppositie in bewoordingen die voor niet-he- vig-ingewijden steeds minder te volgen zijn. Tekenend is dat men nauwelijks meer wist dat Bert Cremers voor zitter van de NSR is/was. Afgelo pen week kwam het landelijk be stuur echter ineens in het nieuws: het was naar huis gegaan en liet het hoofdkantoor onbeheerd achter. Spoedvergadering van de gezamen lijke grondraden. Men heeft de boekhouder en secretaresse garan ties gegeven dat ze toch nog hun salaris zullen krijgen. Geconsta teerd is dat het bestuur de NSR- schuld van ƒ42.500 heeft terugge bracht tot ƒ33.000. Het financiële beleid was dus niet zo belabberd als boze tongen beweerden. Maar met dit al heeft het gebio logeerd zijn door ideologische Ver togen zonder eind de stootkracht van de landelijke studentenorgani satie flink ontkracht En verder .....zei laatst dr. Tans die zich be zig houdt met de voorbereiding van de medische faculteit in Maastricht, dat over de huisvesting van de stu denten zeker overleg gepleegd zal worden met de studentenwereld. ;emf •ergi lem lOUl n S "Se mini ïolit: ren >en Ro naxi crou] nem< hen i koge dp e' die maal gebr; K. V Bc AVI derlt Ned. LONDEN De Engelse voetbal club Manchester United heeft zijn manager, Wilf Mc Guinness, ontsla gen en als opvolger aangesteld dc man die de club destijds tot grote prestaties voerde, Sir Matt Busbv. Manchester United staat thans on deraan in de eerste divisie van het Engelse voetbal, in weerwil van ster ren in het veld als George Best, Denis Law, Pat Crerand, Brian Kidd en Da vid Sadler. Het besluit om de 35-jarige Mc Guinness te ontslaan en de 60-jarige Busby weer in dienst te nemen werd vandaag genomen op een speciale vergadering van het bestuur van de club Mc Guinness zal evenwel niet hele maal de dienst van Manchester verla ten. Hij blijft aan als oefenmeester van het reserve eerste elftal. BRUSSEL Wilfried van Moer, de middenvelder van Standard Luik, die in Mexico een vooraanstaande rol speelde bij bet wereldkampioenschap, is uitgeroepen tot Belgisch voetballer van het jaar. Zijn clubgenoot Chris tian Piot eindigde op de tweede plaats vóór Jean Dockx van Racing White en Nico Dewalque van Stan dard Luik. Pol van Himst (Ander- lecht) werd vijfde. Wilfried van Moer is reeds twee maal eerder tot voetballer van het jaar uitgeroepen, namelijk in 1966 en 1969. Bij degenen, die punten kregen wa ren ook drie Nederlanders. Jan Mul der (Anderlecht) werd samen met Pierre Carteus (FC Brugge) en Jean Thissen (Standard Luik) de gedeelde zesde plaats waardig gekeurd. Rob Rensenbrink kwam op de dertiende plaats en Henk Houwaart werd 27ste. Johan Devrindt, de thans van PSV uitkomende Belg, staat op de twintig ste plaats. AMSTERDAM In de laatste ron de van het internationale Suikcr- damtoernooi in Amsterdam heeft de Europese kampioen Ton Sijbrands door een overwinning op de Zwitser I Cazemier zijn concurrent, dc Rus Gantwarg nog net kunnen inhalen. De Rus kwam reeds na 20 zetten re mise overeen met Baba Sy. Sijbrands zette zijn Zwitserse tegenstander bij het horen van dit resultaat hevig on der druk. maar de Helveet verde- digde zich bekwaam. In het laatste j middenspel kreeg Sijbrands wat meer j vat op dc stelling van Cazemier, die in moeilijkheden geraakte. Hij tracht- i te door middel van een tijdelijk j schijfoffer dc stand in evenwicht te brengen, maar werd door een dam- I combinatie verrast, die voor Sij- brands een gewonnen eindspel over- liet. Gantwarg en Sijbrands mochten nu de eerste en tweede prijs delen., wat hun elk 1250 gulden opleverde. Koeperman legde nog juist beslag l op de derde prijs door een overwin ning op Drost, die in een klassieke I stand de draad kwijtraakte. Lang daarvoor had Andreiko winst geboekt op Mostovoj, die een combinatie in zette waarvan hij verwachtte dat de ze hem een puntenverdeling zou brengen. Andreiko had dit beter be rekend en Mostovoj verhaastte nog zijn einde door een fout. Hisard ten slotte won in een sterk gespeeld eind spel van Van der Sluis. De uitslagen van dc laatste ronde waren: Hisard (Fr) Van der Sluis (Ned) 2—0. Andreiko (Rus) Mostovoy (Fr) 2—0, Ca zemier (Zwi) Sijbrands (Ned) 0—2, Koe perman (Rus) Drost (Ned) 2—0, Smith (VS Wiersma (Ned) 1—j, Gantwarg (Rus) Baba Sy(Sen) 1—1. De eindstand werd: Gantwarg en Sij brands 17 punten. Koeperman 15 pnt, An dreiko 14 pnt.. Baba Sy 12 pnt. Smith 10 pnt, Drost 9 pnt, wiersma 9 pnt., Hisard 8' pnt, Cazemier, Van der Sluis en Mostovoy 7 pnt. Meestergroepuitslagen laatste ronde: HermoUnk (Ned) Steijntjes (Ned) 1—1. Van Heerde (Ned) Kadebarek (Tsj) 2—0. DameUnourt (Fr) Kemp (Sur) 1—1. pip- pel (Ned) Claessens (Bel) 2—0, Werner (Ned) Bastiaannet (Ned) 1—1. De Jong (Ned) Metsjanski (Rus) 1—1. De eindstand werd hierdoor: Hermellnk 17 pnt, Metsjanski 15 pnt. De Jong 14 pnt. Bastiaannet 14 pnt. Van Heerde en Pippel 13 pnt, Kemp en Werner 11 pnt, Claessens 8 pnt, Steijntjes 5 pnt en Kadebarek 2 pnt. DRIEBERGEN In de provincie Limburg heerste vanmorgen een barre wintertoestand op de wegen. Het was er glad tengevolge van ijzel en er hing een dichte mist met een zicht van honderd meter. De alarmcentrale van de rijkspolitie in Driebergen zei dat in het overige deel van het land uitsluitend de bin nenwegen plaatselijk glad waren door sneeuwresten. HULL In de monding van de Humber in Engeland is gisteravond het 500 ton metende Nederlandse schip „Dutch Master" na een aanva ring gekapseisd. Alle tien opvarenden zijn gered en naar Grimsby gebracht. De tanker -is eigendom van de N.V. I Tankvaart in Rotterdam. Twee tijgerinnen hebben gisteren in een circus in de Italiaanse stad Palermo een strijd op leven en dood gevoerd om een mannetje. De strijd liep zo hoog dat een van de jaloerse vrouwtjes het met de dood moest bekopen. Op de foto boven Hinda, de trotse winnares, onder het slachtoffer Amora. Hei gevecht kwam het circus op de lieve som van. 17.000 gulden te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 8