God lacht» als wij weer wat hebben uitgevonden HOGER BEROEP JODEN VANDAAG BEHANDELD Onderzoek naar invloed drugs op de geest a Snel reageren onderweg door melk onderweg krakers mogen blijven in pand Amrobank Prijzen fotowedstrijd natuurbescherming vooral in westen r'| fc Hoofdinspecteur geschorst: reed onder invloed DRIE DODEN IN VERKEER Dak bezweek onder sneeuw: vier doden 5 WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 ird t hogt E. Dienter («au. verlaat na veertig jjaar deae kran t door Rolf Hoekstra D OTTERDAM „Ik ben nog zo'n rare die altijd een bijbeltje bij zich heeft", zegt de heer E. Diemer Gzn., terwijl hij in een icbtbrliin kerkboekje bladert. „Wanneer je bijvoorbeeld in eén We zitten in zijn kantoor op Ie eerste verdieping van het oJlotterdammergebouw, waar hij etelt als adjunct-directeur en ioofd van de advertentie-exploi- atie van Het Kwartet. trein de bijbel leest, spreekt Gods Woord weer heel anders tot je. Moet u ook 's doen. Even kijken hier staat het". Hardop leest hij het slotwoord uit Prediker voor, waarin volgens hem de kern van dit bijbelboek staat, een samenvatting die hem sterk aanspreekt. al Het lezen uit Prediker met z'n ,,al- i is ijdelheid" en „najagen van jind" ligt voo.r de hand. althans «nneer je Diemer Gzn. heet en na rertig jaar hard werken afscheid nemen van een krant, die een van jezelf is geworden. Afscheid, lat je, zoals dat heet, de pensioen- itigde leeftijd hebt bereikt. Waarom zouden krantenmensen zo inig gesteld zijn op publiciteit? De «er Diemer Gzn. vraagt zich dit af i het begin van het interview en i kom je al gauw terecht bij Pre fer, die zo mooi heeft geschreven rer het relatieve van het menselijk Voor Gzn., zoals hij mees- kortweg wordt genoemd teneinde verwarring met zijn neef en ofdredacteur E. Diemer te voorko- >n, hoeft zo'n vraaggesprek niet. IZijn talrijke relaties uit de zaken- :eld blijft een officiële afscheids- >ptie bespaard, want ook dat hoeft [iet voor de heer Diemer Gzn. Wel 1 voor een zakenman in de pu- Ifciteitssfeer. die veertig jaar lang eeft gevochten om de advertentie- urk. waarop elke krant steunt, drij- ende te houden. Waarom geen af- |cheid naar werken? Bescheidenheid? „Ik heb er geen behoefte aan. Ik ;t niet of het bescheidenheid is. icheidenheid is 'n heel ingewikkel- deugd. Soms meen je bescheiden zijn, terwijl je juist erg onbeschei- ;n bent". Wekker Hoe dan ook, vanmiddag heeft Gzn. innen de intieme kring van familie personeel afscheid genomen. Wie n zucht naar efficiëntie kent, vraagt ich misschien verbaasd af of het toe- al is dat dit afscheid precies samen- ilt met de viering van ,zijn jubileum veertig jaar. wordt wel eens de meest else geest van de Diemers ge- •md, maar die ludieke geest wordt wel gecompenseerd door zijn erfectionisme, door 'n keiharde Iraa rerkdrifl. Het Amerikaanse mode- i v roord efficiency is hem geenszins on- >haakekend. E< Typerend is de ouderwetse wekker meei z'n bureau, die om het kwartier fgaat en Gzn. het sein geeft zich op nhoo ander werk te concentreren, omdat •uwe volgens hem verloren tijd is je lUW( nger dan een kwartier met één on- 11.62 erwerP bezig te houden. Bij z'n per- meel staat hij bekend om z'n per- (onlijkheid. Hij is gewoon de problemen open- artig met de betrokkene te bepraten, 'l(lfhuwt de kritiek niet. maar waar- eert het ook indien nodig zélf flink yin de vingers te worden getikt. Be- ficht zijn z'n zelf uitgedachte inge- ieuze systeempjes, die het werk ver- ïmakkelijken maar voor sommigen bron van ellende vormen, omdat ze niet begrijpen of omdat ze er niet kunnen werken. Jn elk werk, hoe moeilijk ook en zwaar, zit een boeiend element, element te ontdekken, daarin zit levenskunst", aldus de jubilaris. Aards el'jk De vraag of hij als christen moeite >rech[eft) gehad met zulke typische aard- sullei zaken als reclame en verkoopkun- wer wordt beantwoord met de berus- oveiHr van een man die weet dat deze t 5 aag al tientallen keren is gesteld en luide f hij het antwoord nog wel 'n paar elijk onderd keer zal moeten geven. Hij -eldd gt: „Bijna iedereen verkijkt zich daar- ïlaru i. Reclame is schadelijk voor de v li< estelijke volksgezondheid, zeggen ig eiDe Bijbel heeft met alles en ieder- ontin te maken. Ook met reclame, anneer de Teclame ethisch verant- Vind oord is, en dat streven maakt ons beerk zo boeiend, is er geen sprake ense 'n schade voor de geestelijke volks ton dheid. Dan kan ik wel andere ïgen opnoemen. ge Bijvoorbeeld de publiciteit. Als nblil urnalist zou ik moeite hebben met ;roem vraag wat je nu wel of niet kan ruin ibliceren. De publiciteit die de mis- ïn iiiad krijgt in kranten, voor radio en neen levisie versterkt volgens mij het ;erd. vaad onder de jeugd. Ik spreek uit erini ervaring van m'n evangelisatie- vol erk onder jonge mensen in Dor- eids echt i af In de reclame speelt dat gevaar Ouden van dagen We moeten er eindelijk eens mee ophouden om oudere mensen benamin gen te geven als „bejaarden", „ouden van dagen" en „oudjes". Deze bena mingen zijn uit de tijd en slaan ner gens meer op. Ik spreek regelmatig op bijeenkom sten van ouderen. Als men hun be zorgde uiterlijk ziet, hun intense aan dacht voor het onderwerp dat behan deld wordt, hun belangstelling, hun activiteit en hun vitaliteit, dan zijn dit allemaal kwaliteiten die men bij veel groepen jongeren met een lantaarntje moet zoeken. Begrijpt men bovendien niet met hoeveel discriminatie deze benamingen dikwijls geladen zijn? Weggeborgen te worden in een „'bejaarden-inrichting" of in een tehuis voor ouden van da gen" enz. Begrijpt men ook niet dat het deze discriminerende benamingen zijn, die de Kamerleden èn de regering de moed gaven de AOW met een schan dalige fooi te verhogen, terwijl de vergoedingen" voor het Kamerlid maatschap destijds met honderd pro cent omhoog zijn gegaan, ondanks de vele bijbanen. Dat noemt men demo cratie. Daar komt bij dat de ouderen van nu eindeloos langer en harder hebben moeten werken dan velen op het ogen blik doen. Waarom wordt door velen, die hun mond vol hebben van de discriminatie in andere landen en daartegen massaal protesteren, niet tegen dit onrecht en deze discriminatie geprotesteerd, ter wijl het hier nota bene hun voorland betreft? BUSSUM MARY POS TRIPOLI (Libië) De rooms-katho- lieke kathedraal van de Libische hoofdstad wordt een moskee, gewijd aan de nagedachtenis van president Nasser. De kathedraal werd deze zo mer gesloten in het kader van een onteigeningsactie van Italiaanse be zittingen in Libië. DEN HAAG Staatssecre taris Kruisinga (volksgezond heid) heeft voorlopig 300.000 gulden beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de schade lijke nevenwerkingen van drugs, waaraan men psychisch verslaafd kan raken. Het betreft hier marihuana (hennep), cocaïne en de amfetamines. Tot nu toe werd hoofdzakelijk onder zoek verricht met drugs, waar van de verslaafdheid in lichame lijke afhankelijkheid ligt. Dit maal gaat het echter om de psy chische drang om het middel tot zich te nemen. Het onderzoek wordt verricht door het Rudolfus Magnus Instituut voor farmacologie van de Utrechtse uni versiteit. Naast een analyse van het versla vingsgedrag wil men ook onderzoe ken: de schadelijke invloed op de geestelijke functies, de invloed op het nageslacht wanneer de drugs tijdens of voor de zwangerschap worden toe gediend en de werking van drugs op de stofwisseling van stoffen, die in het zenuwstelsel een functie vervul len. Bij soortgelijke experimenten met apen in het farmacologisch laborato rium van de universiteit van Michi gan is gebleken, dat de schadelijkheid van deze middelen zeer groot is, al dus het ministerie. In het Rudolfus Magnus Instituut heeft men een techniek ontwikkeld, waarbij proefdieren zichzelf „soft" en „hard" drugs toedienen. Door het verlangen naar het middel te regi streren. hoopt men de psychische af hankelijkheid zichtbaar te kunnen maken. veel minder, Natuurlijk wekt de re clame begeerten op bij de mens, maar naar mijn mening ma:g je begerig zijn naar de dingen die de schepping biedt. Hoera, hoera roepen de mensen wanneer ze opnieuw iets hebben uit gevonden, maar God lacht, want wij mensen weten nog niet het miljardste deel van de dingen die in de schep ping verborgen zijn. De mens ontdekt (ontdekken, prachtig woord) alleen datgene wat God in de schepping heeft gelegd, in clusief de televisie. De produktiemid- delen en reclame helpen dat iedereen daarvan kan genieten. De uitvinder van de naaimachine is arm gestorven, omdat hij nog niet kon beschikken over de publiciteit, anders had iedereen veel eerder over deze vin ding kunnen beschikken". Paulus De heer Diemer Gzn. kwam bij de krani na het afleggen van z'n kandi daatsexamen theologie. Hij wilde geen predikant worden, „maar net als Paulus het Evangelie verkondigen én ten-ten maken". Hij wenste de open baring van Gods Woord te ervaren in alle sectoren van het lewen en vrees de als dominee buiten dat leven te staan. „Ik weet dat je als predikant niet buiten het leven staat, maar ik had het gevoel dat dat bij mij wel het geval zou zijn". Hij kwam als redak- teur op de kerkredaktie van onze krant, maar voelde zich daar niet thuis, om dezelfde reden. Hij wilde, wat z'n werk betreft, helemaal uit de kerksfeer zijn en besloot naar iets anders uit te kijken. Hij las als inwoner van Dordrecht een advertentie onder nummer in een plaatselijk blad, waarin een aantrek kelijke functie bij een krant werd aangeboden Hoewel hij niet wist welke krant, schreef hij een sollicita tiebrief die bij De Rotterdammer te recht kwam, tot grote verbazing van de directie, die iemand zocht om het Dordts Dagblad van een zekere on dergang te redden. Vechten De heer Diemer Gzn., 26 jaar oud, werkte de krant er weer bovenop, ondanks dc moeilijke crisisjaren. Hij was journalist, directeur, bezorger, agent, acquisiteur en abon nemen ten - werver tegelijk. „In die tijd ben ik van de journalistiek gaan houden. Het was vechten, vechten en nog eens vechten. Het verslag van de gemeenteraads vergadering. die vaak tot midder nacht duurde, moest je direct pers klaar schrijven teneinde de laatste trein naar Rotterdam te kunnen ha len, waar de kopij moest worden ge zet. In de wachtkamer van het sta tion legde je vaak de laatste hand aan de kopij. Ik heb in die jaren enorm veel ge leerd. Ik vond de naam „journalist" voor mij eigenlijk te mooi. Ik keek heel hoog tegen de journalisten op. Na de oorlog is dat veranderd. De journalistiek is de laatste jaren ge lukkig weer op een hoger peil geko men. Voor de oorlog was het werken, werken en nog eens werken". Het re sultaat bleef niet uit, want het aantal abonnementen van het Dordts Dag blad verdubbelde zich. Na de oorlog kreeg de heer Diemer Gzn. de functie aangeboden als hoofd van de advertentie-afdeling voor de vier bladen, die hij bij de reclamebu reaus met succes invoerde als het Kwartet. Hij deed het examen, dat vereist is voor directeuren van recla mebureaus en treedt tegenwoordig nog op als gecommitteerde bij derge lijke examens van de Nederlandse Dagblad Pers. Nieuwsgierig Hij bouwde een hechte relatie op met de grote landelijke reclamebu reaus. „Ik heb altijd geprobeerd zo open en eerlijk mogelijk te zijn wat betreft m'n godsdienstige overtuiging. Ze hebben dat altijd erg gewaar deerd. Het christelijk geloof is zo bevrijdend, zo menselijk. Ik praat er graag over met de men sen. Vaak wordt dat verkeerd opge vat. Dan denken ze dat ik 'n vrome jongen ben, maar dat ben ik echt niet. Daarvoor ken ik mezelf te goed. Ik houd veel van de dingen van de tijd zelf. Ik ben altijd enorm nieuwsgierig geweest naar wat er nog niet is. Als reclameman moet je de geest van de tijd aanvoelen en als het even kan nog iets vooruit zijn. De meeste mensen denken dat het religieuze voert tot eenzij digheid, maar dat is niet waar. Het is allesomvattend." ROTTERDAM Hoofdinspecteur F. H. A. G„ chef van de geünifor meerde politie van het hoofdbureau, is geschorst nadat hij onder drank invloed bij een lichte aanrijding be trokken is geweest. De aanhouding geschiedde in de nacht van 17 op 18 december, terwijl er in het hele land een extra controle werd gehouden op alcohol bij wegverkeer. In het betreffende persrapport, waarin achttien onder invloed verke rende automobilisten worden opge somd, werd de hoofdinspecteur om schreven als de 55-jarige ambtenaar F. G. Gebleken is dat politiemensen van het bureau van de hoofdinspecteur hem na de aanrijding in de Karei Doormanstraat hadden aangehouden. AMSTERDAM In de Am sterdamse Koopmansbeurs heb ben gisteravond ruim 1500 men sen geprotesteerd tegen het proces tegen elf Russische joden in Leningrad. De organisatie be rustte bij de actiegroep „Proces Leningrad". Tevens werd ge protesteerd tegen het proces tegen de zestien Basken. Na de demonstratieve bijeenkomst, waar het woord werd gevoerd door prof. dr. K. van het Reve, dr. J. J. Buskes, dr. W. Drees sr., mgr. Rame- laar (namens kardinaal Alfrink), stu dentenpastoor pater J. van Kilsdonk en een vrouwelijk lid van de Spaan se socialistische partij in Nederland werden telegrammen gestuurd aan de Russische regering en aan generaal Franco. In het telegram aan de Russische regering wordt o m. de afschuw be tuigd van de anti-semitische intimi datie-campagne. Ook wordt er de vrij heid in geëist van alle Russische jo den. Intussen heeft het Sowjetrussisvhe federale hooggerechtshof vandaag het hoger beroep van de elf veroordeel den in behandeling genomen. Waar nemers menen, dat de ongehoord snelle afwikkeling van het proces erop duidt, dat men in Rusland de zaak nog voor het einde van het jaar wil afdoen. Wanneer de twee doodvonnissen in hoger beroep worden bekrachtigd, kunnen de veroordeelden nog gratie vragen aan het presidium van de Op perste sowjet. AMSTERDAM De Kabou- rs, die op 24 december het leeg- aande Amro-pand aan de eizersgracht kraakten, mogen aar van de bank voorlopig blij- in wonen. Ze hebben vandaag e sleutels gekregen. In het pand tten nu drie gezinnen, waar- an een met twee kinderen en er alleenstaanden. De voorwaarden, die door de bank jn gesteld, zijn dat het huis fatsoen lijk wordt gebruikt en goed wordt onderhouden. Makelaars moet gele genheid worden gegeven het pand door eventuele kopers te laten be zichtigen. De Amro-bank stelt in de overeen komst nadrukkelijk, dat zij te allen tijde het recht behoudt het pand te laten ontruimen. Een woordvoerder van de bank verklaarde van de spor tiviteit van de Kabouters overtuigd te zijn en dat zij het pand te zijner tijd zonder strubbelingen zullen ont ruimen. Een paar dagen in Brussel levert een Nederlander een voortdurend gewetensconflict op. Moet men solidair blijven met onze Vlaamse broeders of het „bui tenslands" zijn wat oppoetsen doo: Frans tc parlevinken? In beide gevallen maakt men het zich moeilijk. De gemiddelde Ne derlander is niet zo Franstalig. En al weten we allemaal dat „Papa fu me une pipe", wie weet wat een kleerhanger, een snufje zout of „de derde straat links om de hoek van het plein is" in smeuïg Frans? Maar denk niet, dat alle zor" vergeten kunnen worden door het gebruik van eigen taal. Integendeel, men kan er een stil de volkswoede mee opwekken, die verschrikkelijker is dan grof ge weld. De woede uit zich namelijk in een vernietigend zwijgen, een verkeerd de weg wijzen of een snauw en een grauw. Nu heb ik als toerist toch altijd een tikkeltje een minderwaardig heidscomplex. Je zondigt zo snel te gen de welbekende regels van de ■"énheimers. Stapt verkeerd in de tram, weet het stopknopje niet te vinden, tobt met het fooienstelsel, geeft een hand als een hoofdknik voldoende zou zijn en knikt minzaam wanneer een handdruk verwacht wordt. En dan komt er in Brussel altijd de taalgok bij. Verkoopsters, die je liever als klant kooploos laten gaan dan een woord Nederlands te spre ken; kelners die een fooi riskeren door stuurs te weigeren het gelag in het Hollands te zeggen en dan opeens een alleraardigst Vlaam» klappend dienstertje, dat de specia liteiten van het tyuis zo aanprijst, dat het water al bij voorbaat in de mond komt. Taal Dat is dan de zeldzame keer, waarbij je het gevoel krijgt als Ne derlander toch wel welkom te zijn over onze zuidergrens. Zo ga ik al tijd ietwat op de tenen voorzichtig door Brussel. Steeds ietwat op de hoede, bereid tot concessies, hoewel het principële toch gereed blijft lig gen in het achterhoofd. Tot de maat \t>1 was toen ik bij mijn laatste bezoek >de wijdgeo pende deur van een wisselkantoor binnenstapte. Ergens op de achtergrond was een man bezig een schaal vol mos selschelpen leeg te peuteren. Hij loerde verstoord naar mij, die ge duldig stond te zijn achter de balie. Een briefje van vijfentwintig in de hand ter demonstratie van mijn wisselwensen. Eindelijk verhief hij zich treuze lend en slenterde naar voren. Keek naar het bankbiljet met een gezicht of hij een vergiftigde mossel zag. Toen barstte hij los in het aller- radste Frans, dat ik de deur dicht moest doen, dat hij niet hielp voor ik die deur gesloten had. Ik 'Staarde hem stomverbaasd aan, waarop hij met stemverheffing het nog eens en iets krachtiger zei, daarbij demonstrerend dat ook het Frans forse krachttermen heeft. Opeens voelde ik, dat hier geen toegevendheid op zijn plaats was. Dat kracht tegen kracht het enige middel was. Nu kon alleen fier zelfbewustzijn redden. Zonder dat er een woord Frans bij was siste ik venijnig: „Die deur was open en ik ben uw knechtje niet..." Reeds was ik zijwaarts gezwenkt om het pand te veriaten, toen de man achter de balie om naar de deur schoot, die zelf dichtdeed en onthutst stamelde: „Neem me niet kwalijk, waarmee kan ik u van dienst zijn?" Hij had .zelfs geen Vlaams accent- Genadig heb ik hem het biljet laten wisselen en hij gaf nog een goede koers ook.... In Moskou blijven de protesten nog steeds binnenstromen. Andrei Sacha- row, de ..vader" van de Russische H- bom en lid van de Russische acade mie van wetenschappen, heeft een beroep gedaan op president Podgorny om gratie te verlenen aan de ter dood veroordeelden. Zijn pleidooi is vervat in een open brief, waarin hij ver klaart, dat de terechtstelling „onge rechtvaardigde wreedheid" zou zijn. Hij pleit ook voor vermindering van de gevangenisstraffen van de andere joden. Ook verscheidene westelijke am bassadeurs in Moskou, onder wie de Nederlandse, hebben bij Russische fi*ctionarissen uiting gegeven aan de bezorgdheid in hun landen over de vonnissen. PEIZE Dinsdagmiddag is de 68-jarige landbouwer M. van der Heide uit Foxwolde om het leven ge komen toen hij met zijn auto slipte en op de linkerweghelft werd aange reden door een tegemoetkomende zie kenauto. BARENDRECHT Gistermorgen is de 68-jarige P. C. Hagenbeek uit Hoogvliet om het leven gekomen toen zijn auto slipte en op de linkerweg helft werd aangereden door een per sonenauto. EINDHOVEN Op de rijksweg Eindhoven-Tilburg is bij een inhaal manoeuvre een personenauto geslipt en in de sloot beland. De bestuurder, de 39-jarige J. L. M. van Moorsel uit Tilburg bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. In Israël hebben 4000 studenten uit Israël en 26 andere landen gisteren een fakkeloptocht gehouden naar de historische Massada-'berg uit protest tegen het proces. Het motto van de mars was het wachtwoord van het jodendom sinds de Romeinse verove ring van Israël: „Massada zal nlot op nieuw vallen". PARIJS Het strenge winterweer, dat een groot deel van Europa nog steeds in zijn greep heeft, heeft in Frankrijk aan zeker vijf mensen het leven gekost. In Montelimar bezweek het dak van een officierskantine onder een zware vracht sneeuw, waardoor vier militairen zijn omgekomen en vijftien personen, onder wie enkele gestrande automobilisten, werden gewond. Zuidelijker, in het Carroux-ge- bergte is gisteren het lijk van een meisje gevonden, dat maandag in een sneeuwstorm was terechtgekomen. In Pierrelatte is een pas getrouwde vrouw haar man kwijt. Op weg van Parijs naar Marseille raakte hun auto vast in de sneeuw. De man ging op hulp uit, maar is niet meer terugge komen. ROTTERDAM Voor dc nationale fotowedstrijd „Natuur in focus" zijn opvallend veel inzendingen uit het Rijnmondgebied gekomen. Van hen verwierf de heer J. J. Louman uit Rotterdam in de groep zwart-wit een tweede prijs 75 en zilveren pen ning) en de tweede prijs in de groep kleuren ging ook al naar een Rotter dammer: de heer J. P. Verhoeven. Ook voor hem een zilveren penning en 75. De eerste prijs zwart-wit ging naar de heer W. van Belkom in Til burg (ƒ150 en gouden penning), de eerste prijs kleuren ging naar de heer D. M. Visbach in Rijswijk (ZH), eveneens 150 en gouden penning De derde prijs was voor de heer N A. v.d. Burg in Vlaardingen (kleuren) en de heer B. van Wingen in Kapelle (Zld). Voor beiden een bronzen pen ning. In de jeugdcompetitie was de eerste prijs 150 en gouden penning voor de heer B. W. de Jong in Noordwijker- hout (zwart-wit), de tweede prijs was voor de heer B. v.d. Weert in Apel doorn (kleuren) de derde voor de heer H. Riphagen in Clst (eveneens kleu ren). In 'de jeugdcompetitie konden de tweede en derde prijs zwart-wit en de eerste prijs kleuren niet worden toegekend: de jury oordeelde kwali teit en kwantiteit onvoldoende. In totaal waren en 350 inzendingen zwart-wit en vierhonderd inzendin gen kleuren. De nationale fotowedstrijd „Natuur in focus" is uitgeschreven in het ka der van het Europese natuurbescher- mingsjaar-1970 door de Stichting Re creatie in samenwerking met de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Verenigingen en de Stichting Ama teurfotografie. De jury ziet het opvallend grote aantal inzendingen uit het Rijnmond gebied als een gevolg van Net feit dat men hier de gevolgen van de mi lieuverontreiniging dagelijks aan den lijve ondervindt Zij was verder van oordeel dal het gemiddelde peil van de inzendingen als voldoende kan worden aange merkt. maar dat weinig inzenders het begrip natuurbehoud en natuurbe scherming. zoals in het wedstrijdre glement was aangegeven, op juiste wijze hebben geïnterpreteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5