Dr. J. J. Buskes: Euthanasie in christelijke kring bespreken Mgr. Moors treedt af als bisschop N.G. theologen vragen meer naastenliefde in apartlieidsbeleid Sterke belangstelling voor Calvijn in Japan Een woord voor vandaag Euthanasie Dr. C. Leering: Arts slaat altijd alleen bij besluit Uw probleem is het onze.... Saigon straft journalist Wereldraad Kandidatenlijst van D'66 BEROEPËNGSWERK Extra zitting synode uitgesteld Sterker druk op baptisten WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 En het geschiedde, terwijl al het volk gedoopt werd, dat toen ook Jezus gedoopt werd en in gebed was, de hemel zich opende", vertelt Lucas. Van heinde en ver zijn de mensen gekomen. En onder al deze mensen is de Here Jezus. Hij komt als een mens onder de mensen. De doop was een profetie, een uiterlijk teken van wat God gaat doen. Bij de doop is immers niet alleen de dopeling betrokken. God zegt niet alleen tot hem: U bent van mij. Bij de doop zijn alle aanwezigen betrokken. God neemt mensen aan. Door de doop komt de Heilige Geest tot ons om met ons een nieuw begin te zijn. En als Christus gedoopt wordt gaat de hemel open. God Zelf zegt: Gij zijt mijn Zoon. Tot dat ogenblik kon dat nog niet gezegd worden. De reiniging kon slechts door het offer van Christus plaats vinden. Christus was de Eerste. Maar Hij zou, zoals Jesaja zegt: Velen rechtvaardig maken". De doop van Jezus was de overgave in geloof aan de opdracht die God Hem had gegeven, namelijk om de zonden der wereld op Zich te nemen. Daarom- gaat bij de doop nu ook voor ons de hemel open: God Zelf komt in Chestus door de Heilige Geest tot ons om met ons een nieuw begin te maken. We lezen vandaag: Psalm 34 vers 1 tot 23. DEN HAAG De medische technische vooruitgang van de laatste jaren stelt de medici voor hele nieuwe problemen. Het leven van iemand, die eigenlijk een „plantenbestaan" lijdt en voor wie geen kans op herstel is kan heel lang worden gerekt. Heeft, het zin? Mag het anders? Vragen, die in deze tijd meer dan ooit gaan leven. In het maandblad Op Leeftijd van de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg, wordt in ver schillende interviews uitvoerig aandacht besteed aan deze ma terie en aan het begrip euthana sie. In de interviews, waarvan we hiernaast enkele gedeelten over nemen komt steeds de naam prof. Van den Berg ter sprake. Prof. dr. J. H. van den Berg heeft het boekje „Medische macht en me dische ethiek" geschreven, dat in de artsenwereld veel stof heeft doen opwaaien. MAASTRICHT De Jezuïetenpa ter E. Rrekelberg uit Delft, die maandag voor de rechtbank in Maastricht tot een boete van 75 gul den werd veroordeeld omdat hij een steen door de ruit van een sexboetiek in Maastricht had gegooid heeft ho ger beroep aangetekend. Hij acht de uitspraak onrechtvaardig, omdat de rechtbank de Nederlandse wet niet getoetst heeft aan de wet van God en van de tien geboden. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In oehandellng worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke b. leven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat is het verschil tussen medicinale zuurstof^ dat bij adem nood wordt toegediend, en zuurstof uit een cilinder van een lasser? Kan men in noodgevallen ook van de laatste gebruik maken? Antwoord: Van een deskundige vernamen wij dat het verschil zo klein is, dat hij in noodgevallen niet zou aarzelen, dit laatste toe te die nen. Hoogstens zit er iets meer stik stof in. Men kan beter niet buiten een arts om handelen, maar op een onbewoond eiland kunt u elk bruikbaar middel te baat nemen om een mensenleven te redden. Vraag: Iemand heeft sinds 1911 een ongevallenrente getrokken van enkele tientallen guldens. Die rente is al die jaren nooit verhoogd. Is de Sociale verzekeringsbank (indertijd rijksverzekeringsbank) niet verplicht een eenmaal vastgestelde rente te verhogen, gezien de enorme geldont waarding in die jaren? Hoe zijn deze gevallen geregeld bij de Ongevallen wet? Antwoord: Gedeeltelijke ongeval lenuitkeringen zijn nooit verhoogd en er zijn evenmin krachtens andere regelingen extra-uitkeringen ge schied.. Een klein lichtpuntje is dat de uitkering gedurende net gehele leven voortgaat of wordt afgekocht. In elk geval is de raad van arbeid of de vakvereniging steeds bereid, voor een dergelijk geval alle mogelijke inlichtingen te geven en dus is het mogelijk alsnog te verifiëren of er nog bepaalde mogelijkheden zijn voor het betrokken geval, of niet. Waarschijnlijk is het ook mogelijk bij de betrokken firma, die als cou lant bekend is, via een vakvereniging iets te bereiken om het leed gedu rende al die jaren wat te verzaenten. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. teken in de dieren riem, 4. loot, 7. schoorsteenzwart, 8. maanstand. 10. getroffen, 13. rund. 14. boom, 16. gehoororgaan, 17. luchtgeest, 19. gezichtsorgaan, 20. meervoud (afk. Lat.), 21. familielid. 22. zangstuk. 24. be vel. 26. meisjesnaam, 27: moerasvogel, 28. projectieplaatje. VerticaaL 2. papegaal, 3. grote hamer, 4. voegwoord (Fr.), 5. voorzetsel, 6. voor rede. 9. kloek. 11. spil van een wiel, 12. insekteneter, 15. verlegen, 17. Turks be velhebber, 18. soort hert, 21. muziek noot, 23. bekend gebouw in Amsterdam, 25. slede, 26. telwoord. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. agami, 5. meel. 7. gallon, 9. ver let. 10. m.l., 12. wens. 13. gerei. 14. ent, 15. Bet, 16. ra, 17. eJt„ 18. Nes. 19. aga, 20. regel. 21. amen, 22. Tl.. 23. gemaal. 25. retort. 27. peer. 28. meier. Vert. 1. as, 2. agent. 3. mars, 4. Ill, 5. motet. 6. en, 8. leges. 9. venkel. 10. mer gel. 11. liaan. 12. Weert, 15. belet. 18. ne ger, 19. Amatl, 21. Aare, 24. mom, 25. re, 26. ar. ROERMOND Op zijn ver zoek is aan de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors, eervol door de paus ontslag ver leend. Bisschop Moors is 64 jaar en legt zijn ambt neer om ge zondheidsredenen. Overigens is de 65-jarige leeftijd al min of meer door de Nederlandse bis schoppen als een „emeritaats- grens" aangenomen. Mgr. Moors is door paus Paulus inmiddels benoemd tot titulair bis schop van Maastricht. In zijn functie van apostolisch administrator die hem tegelijkertijd is opgedragen kan hij de leiding over het bisdom Roer mond behouden tot er een opvol ger is benoemd. Er zijn thans in de Nederlandse kerkprovincie twee bisschoppen- vacatures, te weten in Roermond en in Rotterdam. Daarnaast komt ook kardinaal Alfrink qua leeftijd hij is dit jaar zeventig geworden in aanmerking om terug te treden. De belangrijkste ontwikkelingen in de Nederlandse r.-k. kerk hebben hem echter tot nu toe weerhouden zijn hoge functie neer te leggen. Wat de wereldverhoudingen in de r.k. kerk betreft behoeft hij trouwens nog niet terug te treden, omdat het Vaticaan onlangs als leeftijdsgrens waar- Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Ik zou willen dat zo'n boekje van Van den Berg (medische macht en medische ethiek) in kerkelijke kring niet zo maar aan de kant zou worden gelegd," zegt dr. Buskes in het blad „Op Leeftijd". „Wat mij bovendien verschrikkelijk dwars zit is dat wij op dit punt zo on gelofelijk consciëntieus willen zijn. In een tijd waarin wij ik-weet-niet-wat fabriceren om mensenlevens met miljoenen te vernietigen en dat doen wij met smaak praten wij ineens over de Eerbied Voor Het Leven als het om één leven gaat dat toch naar onze overtuiging geen leven meer is. Dan denk ik, hier hapert iets. De vraag of het geoorloofd is om met een atoombom honderdduizend zinvolle levens te vernietigen vind ik veel urgenter dan de vraag wat we aan moeten met dat ene konkrete geval waarin we zeggen, wat heeft dat nog voor zin Merkwaardig dat de mensen hier ineens verschrikkelijk tekeeer gaan tegen over Van den Berg, omdat hij onbarmhartig is, terwijl ze die andere vragen laten liggen. Ik wil beide vragen met elkaar in verband brengen, de proporties zien. Van den Berg heeft vanuit een gevoel van barmhartigheid gedacht Daar ben ik van overtuigd. Hij is zijn tijd ver vooruit." „Ik vind euthanasie een probleem. Alhoewel het tot nog toe in kerkelijke kring, voor mensen die zich christe nen noemen, eigenlijk weinig een pro bleem is geweest. Men was er mee klaar. Men heeft het zonder meer af gewezen. Moreel en uit geloofsovertuiging ongeoorloofd Maar het blijft een probleem waarop een antwoord gege ven moet worden. In christelijke kring moet dit hele vraagstuk als pro bleem aan de orde gesteld worden. Men moet er opnieuw over gaan denken, zich bezinnen. Dat zou ik van de grootste betekenis vinden. Daarom is het niet van belang dat ik zeg, ik ben er tegen of ik ben ervoor. Ik heb mijn vragen. Maar ik verzet mij ertegen, wanneer van christelijke kant, zoals momenteel sterk gebeurt, gezegd wordt dat het een onbarmhar tig boek is. Van den Berg heeft het uit barmhartigheid geschreven. Zoals een mens van Godswege het recht heeft om te leven, zo heeft h\j van Godswege het recht om te ster ven. Dat betekent dat een zieke innerlijk - ervan overtuigd kan zijn: voor mij is van Godswege het moment gekomen om te sterven: ik wens niet dat me dici mij dit recht ontnemen, waar ik de overtuiging heb dat het alles op alles zetten om mijn leven te rekken, zinloos en zelfs niet verantwoord is. Mondigheid Ik vind het pijnlijk in onze tijd dat terwijl wij in het algemeen op alle terreinen gaan spreken over de mon digheid van de mens, we wanneer hij ernstig ziek wordt, hem zijn mondig heid ontnemen en hem gaan behande len als een onmondig klein kind dat zelf helemaal geen stem in het kapit tel meer heeft. Dat vind ik dan wel de overschatting van de medische macht. Nou ja. Van den Berg heeft dat heel duidelijk gezegd, vroeger hadden de medici eigenlijk geen macht en toen had die eed zin. maar nu ze zo'n on gelofelijke macht gekregen hebben, dringt zich de vraag onweerstaanbaar naar voren, voor welk leven vechten ze. En dan betekent dit dus, dat men de vraag gaat stellen, is dit nog een zinvol leven of is dit eigenlijk, ook vanuit het geloof bekeken, geen leven meer, zoals God het leven bedoelt? DR. J. J. BUSKES mondigheid PHILADELPHIA (VS) De raad voor kerk en samenleving van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk heeft de Amerikaanse regering ge vraagd, alles te doen wat in haar vermogen ligt, om te zorgen dat Don Luce, waarnemer van de Wereldraad van Kerken in Zuid-Vietnam, zijn perspapieren terugkrijgt. Luce is de man die deze zomer het bestaan van de „tijgerkooien" in de gevangenis Kon Son aan het licht heeft gebracht. De Zuidvietnamese regering heeft daarop zijn perspa pieren in beslag genomen. De Amerikaanse presbyterianen noemen deze maatregel een bewijs van het ontbreken van persvrijheid in Zuid-Vietnam. De commissie internationale zaken van de Wereldraad heeft Saigon op heldering gevraagd. MGR. P. J. A. MOORS vacature in Roermond van overigens afgeweken kan wor den heeft gesteld de 75-jarige leeftijd. De Nederlandse kerkprovincie telt zeven bisdommen. In totaal zijn er volgens de Pius-almanak, het rooms- katholieke kerkelijke handboek, 75 Nederlandse bisschoppen, die func ties over de gehele wereld vervullen. Voorts zijn er zeven aartsbisschop pen. De benoeming van mgr. Moors zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten, omdat het hier een nogal langdurige procedure betreft. Naar mag worden aangenomen zal ook deze benoeming, evenals die thans loopt in het bisdom Rotterdam, ge schieden met inspraak van leken. Bisschop Moors heeft zich althans in die richting uitgelaten. Bisschop Moors is in Weert gebo ren, werd in 1930 priester gewijd en is bisschop van Roermond geweest van begin 1959 af. De actiegroep Leningrad heeft gisteravond in de Amsterdamse Koopmansbeurs een demonstra tieve bijeenkomst gehouden te gen het lot van de Russische jo den en uit solidariteit met hun vrijheidsstreven. Op de foto op de voorste rij links dr. W. Drees sr. en rechts pater Jan Kilsdonk, daarachter links dr. J. J. Buskes en rechts prof. dr. Karei van het Reve. (Van onze kerkredactie) STELLENBOSCH Twee prominente theologen van de Nederduitse Gereformeerde Kerk hebben scherpe kritiek uitgeoefend op een ambtelijke uitspraak, waarbij het een vrouw verboden is, om met haar man, een invalide Bantoe-arbeider, langer samen te leven. Hun huwelijk was indertijd volko men wettig gesloten, maar blijkbaar zijn de autoriteiten achteraf tot de conclusie gekomen, dat het huwelijk een overtreding betekent van de „on- zedelijkheidswet", die interraciale huwelijken verbiedt. De professoren J. J. Muller en Van der Merwe noemen de manier, waar op deze zaak ambtelijk is afgehan deld. een aanfluiting van christelijke beginselen, die wel moet leiden tot verbittering van de zijde der niet- blanken. Wanneer wettig gesloten huwelij ken op een dergelijke tragische wijze tot de ondergang worden gedoemd, kan de uitvoering van zo'n politiek niet meer christelijk genoemd wor den, daar de Bijbel duidelijk ook tot de overheid zegt: Gij zult niet echt breken. Prof. Muller voegde hieraan toe, dat men zijn uitlatingen moet be schouwen als een hartekreet van vele loyale Afrikaanders, die meer naas tenliefde en echt christendom in de toepassing van het apartheidsbeleid wensen. Ook het regeringsgezinde dagblad Die Burger heeft de gedwongen scheiding van het echtpaar afge keurd. Diezelfde prof. Muller heeft in „Die kerkbode", het blad van de Neder duitse Gereformeerde Kerk, het voor stel gelanceerd, om in elke „blanke" nederduits-gereformeerde kerk enke le „bezoekersbanken" te plaatsen voor niet-blanken. Thans worden niet-blanken alleen toegelaten bij bijzondere gelegenhe den. Muller wil dat verruimen. Ove rigens verdedigt hij de praktijk van aparte kerken voor verschillende ras sen als „gezonde politiek". AMSTERDAM e=< Tijdens het con gres van D'66 in Breda gehouden op 19 en 20 december werd gestemd voor de kandidatenlijst voor de Tweede- Kamerverkiezingen. De stembiljetten werden in een computer verwerkt. Gisteravond werd de uitslag bekend. De eerste vijftien kandidaten zijn: H. van Mierlo, Amsterdam; mej. A. M. Goudsmit, Amsterdam; A. de Goede, Leiderdorp; M. J. J A. Imkamp, Den Haag; E. Nypels, Rijswijk; E. A. F. Wilbers, Bergen op Zoom (nieuwe ling); M. Dijkstra, Beetsterzwaag; E. C. Visser. Amsterdam; M. B. Eng- wirda, Scheveningen; J. C. ter Louw, Utrecht: G. Nooteboom, Sint Maar- tensvlotbrug; J. G. H. de Vaan, Ge nnep (L); J. A. P. M. Beekmans, Dirksland; K. P. Bloema, Den Haag; C. Mertens, Amsterdam. Het weer in Europa Amsterdam geh.bew. -2 Brussel mist -2 Frankfort geh. bew. 0 Genève zw. bew. 0 Innsbruck h. bew. o Kopenhagen sneeuw 1 Locarno regen 2 Londen regen 2 Luxemburg geh.bew. -1 Madrid h. bew. 2 Dr. C. Leering, geneesheer-direc teur van het verpleeghuis Regina Pacis in Arnhem is van meningdat oude mensen zelf nodig zijn bij de opinievorming over dit onderwerp. Hij is van mening, dat een patiënt op een gegeven moment moet mogen zeggen: Dokter u moet zich onthou den van ingrepen: „Het is zelfs on betamelijk te trachten coüte que coüte een leven te rekken, wanneer de pa tiënt duidelijk niet verder meer wil leven. Nu zijn zowel de arts, als de pa tiënt aan handen en voeten gebonden. Het zou zelfs zo moeten zijn. dat wan neer passieve euthanasie niet „lukt", de arts op wens van de patiënt zijn toevlucht moet kunnen nemen tot ak- tieve euthanasie. Dus iets moet gaan doen om het leven doelbewust te be ëindigen. Dit ondanks het feit, dat het naar mijn mening niet mogelijk is, al gemeen te stellen, dat aktieve eutha nasie gerechtvaardigd is. Onderzoek Dr. Leering betreurt, dat er op het gebied van sterven, stervensbegelei ding en aangrenzende zaken zo weinig onderzoek is verricht. Dat het alles zo verschrikkelijk lang taboe is gebleven en vaak nog is: „Je kunt nergens op teruggrijpen. Je staat alleen in je be sluit. De arts en alleen de arts draagt de volle verantwoording, wanneer een leven door zijn toedoen wordt bekort of beëindigd. Passieve euthanasie wordt al toege» past in verpleegtehuizen. Natuurlijk. Vooral als we dit begrip zo ruim gaan stellen, dat je eigenlijk al passieve euthanasie bedrijft, wanneer je een bejaarde patiënt op een bepaald ogen blik in het ziekteproces een ijzeren long „onthoudt," zonder welke hij niet langer leven kan. De artsen handelen nu veelal naar de gedachte: ik doe geen heroïsche daden meer, als daar geen levensren dement van te verwachten is. Dan laat ik de patiënt rustig sterven. Maar gedwongen door al de heilige huis jes, de taboes en de wegstop-ideeën moet de patiënt dan wel zó dood gaan, dat daar de arts geen verwijten over kunnen worden gemaakt. Over de toekomstige ontwikkelingen zegt dr. Leering: „Ik voorzie, dat het spoedig broodnodig wordt, dat we ons gaan verdiepen in deze problema tiek. De gemeenschap kan geen le vens blijven rekken. Bejaarden zijn in verhouding de snelst groeiende be volkingsgroep. Ik zie gebeuren, dat aktieve eutha nasie, dus doelbewuste beëindiging van het leven, in de toekomst niet al leen getolereerd, maar zelfs gewaar deerd zal worden". NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen en te Olde- broek: P. J. Bos te Ameide; te Zeist: D. v. d. Plas te Scheveningen; te Wageningen: H. A. Winkel te Ooster beek; te Zwolle: J. F. Wagener te Voorburg. Benoemd door de generale synode tot studiesecretaris v. d. raad voor de catechese: D. v. d. Plas te Schevenin gen. Bedankt voor Hollandseveld: J. Kooien te Werkendam; voor Klaziena- veen (toez.): A. S. Klusener te Mijns- heerenland; voor Putten: H. Jonger- den te Veenendaal. GEREF. KERKEN Aangenomen naaar Oldehove: kand. C. M. Verspuy aldaar. Benoemd tot. hulppred. te Nieuwen- dijk: O. v. Noort, emeritus-predikant aldaar. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor Baflo-Warffum: M- Heemskerk te Meppel. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-west: P. Roos te Middelharnis. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Barneveld: W. Hage te Krabbendijke. Beroepen te Rilland-Bath: L. Huis man te Vlaardingen, die bedankte voor Boskoop. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen de benoeming tot geestelijk verzorger v. d. Johanna- stichting te Nieuwveen: L. Oost te Groningen, die bedankte voor Win schoten. DR. C. LEERING onderzoek Majorca Münchcn Nice Parijs Rome li Wenen II Ziirich 1. bew. geh.bew. weerlicht sneeuw regen 1 geh. bew. sneeuw Over de computer (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De extra fi nanciële zitting van de her vormde synode, die volgende maand zou plaatsvinden, is uit gesteld tot 2 en 3 april. Gelijk bekend besloot de synode haar novemberzitting, om een exti zitting te wijden aan de kerkelijke fi nanciën. De Hervormde Kerk stas er op het ogenblik erg moeilijk voor mede door de aanschaf van een com puter voor de ledenadministratie. Er is een commissie van advies in gesteld, bestaande uit leden van he breed moderamen van de synode, d generale financiële raad, de algemen kerkvoogdijraad en de generale dia konale raad. Deze commissie moet advies aan d synode uitbrengen en daarbij exaeti informaties verstrekken over all zaken, die met de computer verbani houden. Omdat gebleken is, dat de commis sie onmogelijk op zo'n korte termijn tot een rapport kan komen, is d« zitting uitgesteld. (Van onze kerkredactie) KORNTAL (Duitsland) —DeDuitse „zendingsbond voor uitbreiding van het evangelie", die intensieve contac ten heeft met christenen achter het Ijzeren gordijn, heeft een ljjst gepu bliceerd van 166 Russische baptisten, die zich in hechtenis, gevangenschap, werkkamp of ballingsoord hevinden. De lijst is opgesteld door de groep „familielleden van gearresteerde bap tisten", die ook vorig jaar een derge lijke lijst naar het westen stuurde. De nieuwe lijst is afgesloten op 15 oktober 1970. Van de 166 werden 49 dit jaar gearresteerd. In bijna alle gevallen zijn deze bap tisten veroordeeld wegens overtre ding van de wetten inzake de schei ding van kerk en staat en van kerk en school. Hieronder vallen onder meer het geven van godsdienstonderwijs aan kinderen beneden achttien jaar en het houden van kerkdiensten in de open lucht of in particuliere wonin gen. Psalmencommentaar vertaald (Van onze kerkredactie) TOKIO Deze maand is Calvijns commentaar op de psalmen in het Japans verschenen. Men gelooft in Japan, dat dit de eerste keer is dat een commentaar op een boek van het Öude Testament in een Aziatische taal is vertaald. Onder de Japanse christenen is een geweldige belangstelling voor de werken van de Geneefse reformator. Zjjn voornaamste werk, de Institutie, verscheen reeds voor de Tweede Wereldoorlog in een Japanse vertaling. In 1958 werd een speciaal Calvijnvertalingsgenootschap opgericht, dat zorgde voor een be tere vertaling. Deze nieuwe vertaling van de Institutie kwam in 1960 uit en beleefde sindsdien acht drukken, totaal 25.000 exemplaren. Van commentaren Nieuwe Testament en kleinere geschriften van Calvjjn werden in totaal 50.000 exem plaren gedrukt. Dit werd meeegedeeld door dr. John Hesselink op een conferentie van de Gereformeerde Oecumenische Synode in Gotemba, Japan. Hesselink doceert aan het Union Theological Seminary in Tokio. Hij trekt de meeste studenten met zjjn Calvjjn-collegcs. Calvijn is ook het meest gekozen onderwerp voor dissertaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2