PROTEST TEGEN MOSKOU MAXI Europa trekt z'n winterjas aan MANTEL SPECIALIST Ijsgang gaat scheepvaart Doodstraf voor Basken wellicht gewijzigd Commentaar MANTELS Het Kwartet Joden streng gestraft Nieuwe processen? de specialist in e is uiteraard de voor eisen van ontvoerders DOOR VRIJLATING DUITSE CONSUL BOMAANVAL Crita) Minder koud TAXI KERKHOF» ieuwe JLeidse CowanU Maandag 28 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Aandacht afgeleid van snode Israëlische daden* De felle reacties tegen de vonnissen van Leningrad, zijn voor het Russische persbuerau Tass aanleiding geweest de Israëlische regering te beschuldigen van pogingen de aandacht van de wereld af te leiden van de „snode daden van het Israëlische militaire bestel". MOSKOU In de gehele wereld is een storm van protest op gestoken tegen de strenge vonnissen, die een rechtbank in Lenin grad na een geheim proces heeft geveld over negen Russische Jo den en twee Moskovieten wegen een poging tot vliegtuigkaping. De verontwaardiging wordt op sommige plaatsen echter over stemd door onrust over berich ten dat nieuwe processen tegen Joodse burgers in de Sowjetunie op handen zijn. In diverse steden werden in het lange Kerstweekend massale betogin gen gehouden tegen de uitspraken van de Leningradse rechtbank, die twee Joden tot de doodstraf veroordeelde en negen anderen, onder wie twee totaal 101 jaar «s»" tui**#' niet-Joden, tot in werkkamp. De nieuwe rechtszaak in Leningrad begint volgens wel ingelichte kringen op 6 januari. Negen Joden, kennelijk ook beschuldigd van (medeplichtig heid aan) vliegtuigkaping, zouden moeten terechtstaan. Verder zouden in Riga en Kitsjnef proeessen tegen Jo den in voorbereiding zijn. Uit dezelfde brort is vernomen dat afgelopen zomer in diverse Russische steden Jodèn zijn gearresteerd. De meesten van hen zouden academici zijn, die al één of meermalen aan de autoriteiten hebben gevraagd naar Israël te mogen emigreren. Het Russische persbureau Tass heeft de kritiek op de vonnissen van de hand gewezen als „opnieuw een uit barsting van anti-Sowjet-hysteric". Deze reactie van Tass wyst erop dat het in beroep gaan door de verdedi ging, die dat volgens niet-officiële be richten reeds zou hebben gedaan, wei nig zal uithalen. Nederland Onder de protesten van diverse re geringen behoort er ook een van het Nederlandse kabinet. Onze ambassa deur in Moskou is opgedragen op een door hem te bepalen plaats en tijdstip de in ons land levende ver ontrusting tot uitdrukking te bren gen. Enkele tientallen leiders en afge vaardigden van Joodse gemeenten en instellingen hielden donderdagmiddag voor de Russische ambassade in Den Haag een demonstratie. Het Neder lands Palestina Comité en de PvdA zijn andere organisaties die in reso luties protest hebben aangetekend tegen het proces. Namens 23 Nederlandse predikan ten heeft de Amsterdamse studenten predikant ds. A. A. Spijkerboer een protestbrief aan de Russische ambas sade gezonden. De tijd ontbrak om op ruimere schaal adhesiebetuigingen te verzamelen. Strafpleiter De bekende Amerikaanse strafplei ter Meivin Belli heeft de Sowjetauto- riteiten gevraagd als waarnemer het tweede proces in Leningrad tegen de joden te mogen bijwonen. Belli, die veel in Rusland heeft rondgereisd, is in het verleden onder meer als ver dediger opgetreden van Jack Ruby die in 1964 ter dood werd veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Oswald,' de vermoedelijke moordenaar van president John F. Kennedy. Het idee voor zijn reis is uitgegaan van Joodse leiders, die via een inza melingsactie miljoenen guldens bij een hopen te brengen. Een deel van de opbrengst zou moeten worden gebruikt voor de instelling van een „internationaal hof van laatste appèl". Dit hof zou waarnemers moeten zenden naar processen tegen Joden en leden van andere minderheidsgroe pen en namens laatstgenoemden een beroep moeten doen op de wereld opinie. (voor vervolg zie pag. 5) *DEN' HAAG Op het IJsselmeer en de kanalen in het noorden van het land zal het ijs spoedig de scheep vaart gaan hinderen. Het ijs op deze wateren neemt vrij snel toe. Zondagmiddag meldde rijkswater staat op het IJsselmeer een begin van ijs vorming, vooral in het westelijk gedeelte tussen Hoorn, Marken en Amsterdam. Voor Hoorn en Den Oever moest toen al met hinder reke ning worden gehouden. De oostelijke oever van het IJsselmeer was zondag vrijwel nog ijsvrij. In het Gooi- en het Eemmeer be vond zich zondag ook reeds vrij veel ijs, dat voor kleine schepen hinder opleverde. Op de kanalen in Friesland bevond zich zondag in het algemeen middel zwaar vast ijs van 4 tot 6 cm. In het Winschoterdiep en de Hoo- geveense vaart tussen Meppel en Hoogeveen was scheepvaart nog re delijk mogelijk, terwijl zich tussen de sluizen 4 en 6 van de Zuidwillems vaart licht ijs bevond. De kanalen in Drenthe waren reeds moeilijk be vaarbaar. De winter heeft kennelijk veel schaatspret in petto. Op de met ijs bedekte grachten en vaarten is het een pittoresk tafereel, met al het romantisch gekrioel onder een idyllisch bruggetje. Dit Dit sprookjesachtig decor wordt nog mooier als we de dieren niet vergeten en hun af en toe wat winterproviand toestoppen 64 Brazilianen vrij Regering zwicht RIO DE JANEIRO De Brazi liaanse regering heeft aangekondigd bereid te zijn 64 politieke gevangenen vrij te laten in ruil voor de ontvoerde Zwitserse ambassadeur Bucher. De regering houdt echter vast aan haar afwijzing van de vrijlating van 13 ge vangenen en heeft de verzetsbewe ging gevraagd deze dertien namen door andere te vervangen. De dertien nieuwe namen moeten voldoen aan de voorwaarden, die de regering voor vrijlating heeft gesteld. Deze houden in, dat geen mensen zul len worden vrijgelaten, die zijn ver oordeeld of beschuldigd van moord of deelneming aan andere ontvoeringen. Het ministerie van defensie gaf ook verklaringen af van drie gevangenen op de lijst, die liever in de gevan genis wilden blijven. BURGOS Met de vrijlating van de ontvoerde Westduitse consul Eugen Beihl schijnen de militaire rechters in Burgos nu ook aan de onzekerheid over de vonnissen tegen de zestien Bas- kische nationalisten snel een eind te willen maken. De verde digers in het proces zijn laat in de middag in het militaire hoofdkwartier bijeengeroepen om de vonnissen te vernemen. Hoewel hiervan officieel niets is bekendgemaakt, schijnt het ongewoon lange uitblijven van de vonnissen in direct verband te staan met de vrijla ting van de consul. Welingelichte kringen in Burgos zeiden gisteren, dat de vonnissen hierdoor mogelijk zijn gewijzigd. Zij meenden dit te kunnen opmaken uit het feit dat lui tenant-kolonel Horta, de rechter van Instructie, aanvankelijk gisteren al de vonnissen zou bekendmaken, maar iit plotseling uitstelde tot vandaag. Zoals bekend, is tegen zes van de zes tien Basken de doodstraf geëist. Voor consul Beihl heeft het proces een verrassend goede afloop gehad, temeer omdat de ontvoerders, allen leden van de Baskische separatisten beweging ETA, afgelopen woensdag nog nieuwe eisen hadden gesteld. Een van die eisen was, dat geen dood straffen zouden worden uitgesproken. De vrijlating van Beihl op eerste Kerstdag werd door de ontvoerders gemotiveerd als een gebaar, waarmee de ETA de hele wereld wil tonen, dat zij geen „onverantwoordelijke en bloeddorstige bende" is. Beihl zou al leen zijn ontvoerd om de terecht staande Basken te redden en de we reld opmerkzaam te maken op de Baskische zaak. Waar Beihl sinds zijn ontvoering op 1 december gevangen is gehouden, is niet bekend. Vlak voor zijn vrijlating „ergens op Spaans grondgebied" reed hij met zijn ontvoerders een half uur of een uur in een auto voordat hij aan twee Duitse verslaggevers werd overgegeven. Twee man van een Duitse tv-studio in Parijs stelden zich vrijwillig als gijzelaars ter beschikking van de ETA totdat Beihl zou zijn aangeko men „in Zwitserland, België, of West- Duitsland". Ze zijn later inderdaad weer vrijgelaten. Beihl is zaterdag weer teruggegaan naar zijn standplaats San Sebastian na eerst in Wiesbaden een persconfe rentie te hebben gehouden. Hij zei goed behandeld te zijn. Hij had de tijd moeten doden in een klein don ker vertrek en was viermaal naar een andere plaats overgebracht. BEIROET Volgens het bevrij dingsfront van Erithrea heeft de E- thiopische luchtmacht op eerste Kerstdag een luchtaanval uitgevoerd op de stad Keren in Erithrea. Er zo»u- den 500 mensen om het leven zijn gekomen. De aanval zou een antwoord zijn geweest op de operaties van de revo lutionaire strijdkrachten. Leer uw tong te zeggen: ik weet het niet. TALMUD „Ik heb u toch gewaarschuwd, toen u me opdroeg mijn zakken leeg te maken". I HIT WEER DE BILT De laaitste dagen bevonden wij ons aan de zuid flank van een rug van hoge druk, die zich over Zuid-Scandinavië naar het zeegebied tussen IJs land en Schotland uitstrekte. In de met oostelijke winden aan gevoerde lucht vroor het over dag licht en 's nachts in het al gemeen matig. Dergelijke tem peraturen werden ook in de ons omringende landen waargeno men. Intussen is een depressie door de straat van Gibraltar over de Middellandse Zee naar het noord oosten getrokken. Vtrwacht wordt dat dit over Beieren naar het oosten zal afzwenken, terwijl een nieuw lagedrukgebied, dat vanmorgen ten zuidwesten van Spanje lag, waarschijnlijk de koers van zijn voorganger zal volgen. Door deze ontwikkelin gen krimpt de wind iets naar noordoost tot noord, waardoor vanuit de Noordzee wat sneeuw- buitjes landinwaarts kunnen drijven. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 to>t 3, Min. temp.: 2 of meer graden onder normaal: max. temp.: 4 of meer graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent: kans*op een geheel droog etmaal 30 procent. Zon cn maan 29 december: zon op 8.48, onder 16.36; maan op 10.05, onder 17.37. Hoog water Hoog water, 29 december: Rot terdam le getij 5.23, 2e getij 17.39; Scheveningen 3.31 - 15.47; Vlissingen 2.09 - 14.32; Willem stad 6.01 - 18.18. LONDEN Sneeuw, vorst en een ijzige wind hebben van de Kerstmis in Europa een van de koudste van deze eeuw ge maakt. In Engeland viel tot ze ven centimeter sneeuw, waar door het verkeer werd ont wricht. Uit andere delen van Europa kwamen soortgelijke be richten. De kinderen in Barcelona kon den voor het eerst sinds acht jaar weer sneeuwballen gooien. De sneeuwgrens is sinds jaren aan de Middellandse Zee niet zo ver naar het zuiden verschoven. Zelfs de Et- na en de bergen van Mallorca dra gen nu witte toppen. In de Italiaanse steden Turijn, Mi laan en Genua veroorzaakte de sneeuwval een groot aantal ver keersongelukken. Enkele vliegvelden werden gesloten. In ons land werd hier en daar strenge vorst gemeld. Bij Leeuwar den lag de sneeuw hoger dan 14 centimeter, op de meeste andere plaatsen viel niet meer dan 3 tot 6 centimeter sneeuw. De gladheid bracht de automobilisten hier en daar in moeilijkheden. (Zie ook el ders in deze krant). Het ziet ernaar uit dat het de ko mende dagen blijft winteren. De oostelijke wind neemt nog toe. Van uit de Middellandse Zee trekt een depressie met harde wind, regen en sneeuw noordwaarts. De kansen op winterweer op lan gere termyn worden vergroot door een nieuw hogedrukgebied boven Oost-Groenland. Het is niet uitge sloten dat er in januari en februari perioden met meer strenge kou zul len komen. Gebruiks- bepalingen EERTIJDS hebben wij er op gewezen dat een gemeenteraad gebruiksbe- palingen in verband met dc be stemming van grond en gebouwen slechts mag vaststellen bij een be stemmingsplan volgens artikel 10 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Het verheugt ons, dat de Kroon bij een vernietigingsbesluit van een bepaling in de algemene politiever ordening van de gemeente Etten en Leur hetzelfde standpunt heeft in genomen. Maar tal van gemeenten hebben nog gcbruiksbepalingen in dc bouwver ordening of algemene politieveror dening, welke bescherming van de bestemming beogen. Deze bestaan dus in strijd met de wet; de wijze van totstandkoming van deze gebruiksbepalingen is dus fout. Maar dat niet alleen; deze foutieve bepalingen verbieden veel al elk gebruik in strijd met de be stemming behoudens vrijstelling van burgemeester cn wethouders. Zij houden dan niet de voorge schreven norm van de wet in, dat de voorschriften slechts om drin gende redenen een beperking van het meest doelmatig gebruik mogen inhouden. Wij achten het onjuist, dat tal van colleges van burgemeester en wet houders deze foute bepalingen han teren en juridisch niet onderlegde burgers hiervan de dupe worden. Strijdig VOLGENS artikel 208 van de Grond wet wordt het bijzonder algemeen vormend lager onderwijs dat aan de bij de wet te stellen voorwaar den voldoet naar dezelfde maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd. Deze bepa ling houdt in de zgn. financiële gc- - lijkstelling. Welke subsidievoorwaarden mag de wet nu stellen? Alleen dezulke, welke de deugdelijkheid van het geheel uit de openbare kas bekos tigd bijzonder onderwijs even af doende waarborgen als het open baar onderwijs. Bij die regeling van voorwaarden moet, aldus de Grondwet, met na me de vrijheid van het bijzonder onderwijs betreffende de aanstel ling van de onderwijzers geëerbiedigd worden. Tal van bijzondere scholen hebben in de akte van aanstelling van een on derwijzeres staan, dat zij bij huwe lijk ontslagen wordt. Nu stelt de minister voor, in de subsidievoor waarden een verbod op te nemen om een onderwijzeres bij huwelijk te ontslaan. Zodanig verbod heeft echter niets te maken met de deugdelijkheid van het onderwijs en mag dus niet als voorwaarde van subsidie worden gesteld. De Kamer zal de minister wel op onjuistheid van zijn voorstel wijzen. In dit verband onthouden wij ons van een oordeel over de ontslagbepaling zelf. NARMSTRAAT1A LEIDEN vraagt chauffeurs Ongeveer 1000 taxichauffeurs uit Rotterdam, Den Haag, Amster dam en Utrecht hebben zaterdag morgen Tweede Kerstdag hun Rotterdamse collega de laat ste eer bewezen door acher de lijkwagen aan naar het crema torium in Rotterdam-Zuid te rij den. De rouwstoet had een leng te van ongeveer 6 kilometer. Tijdens de indrukwekkende plechtigheid was er in Rotterdam alleen voor spoedgevallen een taxi te krijgen. Het onderzoek naar de dood van chauffeur J. Dijksman heeft een nieuwe ar restatie opgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1