Zaalhandbalteam tot "ireneyi-3 eenheid gegroeid Leo Duyndam wil vlammen Monteur breekt in om aan drugs te komen Oostenrijk verslagen met 23-15 René Pijnen won in Gent Veronique van der Laan winnares Limburg Coupe Gas via riool in Heerlense huizen Koppelbaas maakte schuld Monorail in Scheveningen Politie-inval bij filmvoorstelling Door kogeltje uit windbuks geraakt Eis acht maanden waarvan vijf voorwaardelijk Goedkoper eten in restaurants Mensen smullen te overdadig Arrestaties in Griekenland Boulevardblad van plagiaat beschuldigd alles goed en wel NIEUWE LEIDSE COURANT 10 MAANDAG 28 DECEMBER 197 Een beeld uit de zaalhandbalwedstrijd NederlandOostenrijk. Eddy Hiensch (midden) wint het duel met de twee hem om ringende Oostenrijkers. UTRECHT Het Nederlandse zaalhandbalteam bleek op de eer ste dag van het vierlandentornooi te Utrecht gegroeid te zijn in kracht en vooral in conditie, maar toonde tegen Oostenrijk (2315) voor alles een twee-mansploeg te zijn. Dit zijn dan de schutter Ed Hienst (acht doelpunten) en de weer geweldige doelman George van Noesel. Nederland scoorde vrij regelmatig, maar met Ed Hiensch in de ploeg- groeide de produktiviteit explosief. Zowel voor rust als in de tweede helft schoot Hiensch twee keer in krap vier minuten drie doelpunten achter elkaar langs de Oostenrijkse doelverdedigers Schallek en Ledel. In de tweede helft verving coach Jaros- lav Braz Van Noesel door wissel- doelverdediger Peter Geerts. De Amsterdammer moest moeilijk beginnen met een strafworp tegen. Hij redde het niet tegen Karg, trad nog twee keer minder sterk op en daarmee verdween de rust en zeker heid uit de Nederlandse ploeg. Oos tenrijk werkte zijn achterstand van 1013 weg en kwam met nog acht minuten te spelen op 1515. In de slotfase woog de conditie van Nederland zwaar. Een afstandsschot van Kees Keijzer bracht Nederland weer voor en met nog eens twee doelpunten in ruim een minuut brak Hiensch het verweër van de Oosten rijkers definitief. Via 1815 sprong de score in de laatste vier minuten tegen de gedemoraliseerde Oostenrij kers snel op tot 2315. Kwaliteit Zeker zo belangrijk als de overwin ning was de kwaliteit van de Neder landse ploeg. Nederland was nimmer zwakker dan de Oostenrijkers, speelde duidelijk beter dan de Fransen en Finnen, die hun eerste duel afsloten met een overwinning van 1816 voor de Fransen. Van de vier teams in de sporthal Catharijne te Utrecht bezat Nederland de goede kwaliteiten van de vier ploegen, nl. de hardheid van de Finnen, het speelse van de Fran sen, en de gedegen schematische op bouw van de Oostenrijkers. De Nederlandse verdediging sloot goed, misschien iets beter met Hein Gijsbers als eerste man van de 5-1-opstelling dan wanneer Ton van Linder "stoorde". De aanval speelde nuchter en bij vlagen zeer intelligent in weerwil van de aanwezigheid van Piet Kieviet, die betrekkelijk een ge ringe bijdrage leverde in het Neder landse succes. De grote verdienste van de natio nale ploeg was dat Ed Hiensch voor treffelijk werd vrijgespeeld en met graagte gebruik maakte van de kan sen die de soms gapende Oostenrijkse verdediging hem bood. KOPENHAGEN In een interna tionaal ijshockeytornooi in Kopenha gen om de Pon dus Cup, verloor Ne derland, voor 500 toeschouwers met 31 (21 00 10) van Denemar ken. Nederland had een goede start en Koek scoorde reeds na vier minuten. De Denen kwamen echter terug en door Anthonsen en Moeller werd het 21. In de tweede periode werd niet gescoord. De beslissende treffer kwam van de stick van Guddi Hoey- bye, die een penalty benutte. In de laatste minuten werd de Nederlandse doelverdediger van het ijs gezonden, omdat hij de puck van de ijsvloer gooide. GENT De Nederlandse wielren ner René Pijnen is op eerste kerstdag winnaar geworden van een punten- wedstrijd over dertig ronden in het sportpaleis van Gent. De Fransman Alain van Lancker werd tweede. In een koppelwedstrijd over 50 ki lometer werden Rene Pijnen en Peter Post tweede achter de Belgisch-Fran se combinatie Sercu - Van Lancker, die de 50 kilometer aflegde in 1 uur 34,5 seconde. Leijn Loevesijn eindigde als tweede in een sprintwedstrijd achter de En gelsman Johnson. De Westduitser Kemper eiste de afvalwedstijd op. Post werd daarin tweede. NIJMEGEN NEC heeft de voet balwedstrijd tegen de Duitse Bundes- liga club Borussia Mönchenglad- bach, die werd gespeeld ter gelegen heid van het ingebruiknemen van de nieuwe lichtinstallatie in de Goffert, met 13 verloren. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Het was een verdiende overwinning voor de Duitsers, die op het bevroren en met een lichte sneeuwlaag bedekte veld beter uit de voeten kwamen. De doelpunten kwamen op naam van Ha- zelhekke (30), Sieloff (32). Netzer (53) en Vogts (75). De opvallendste speler was Gunter Netzer. De wedstrijd werd door 5000 toeschouwers bijge woond. Prinses Soraya, de ex-gemalin van de Sjah van Perzië, zelden in het nieuws de laatste tijd, woonde in Rome de première by van een film, geregis seerd door een vriend van haar. KROMMENIE Bekende gezichten, maar nieuwe winnaars bij de jaarlijkse tafeltennisachtkampen. De achttienjarige Veronique van der Laan en de zes jaar oudere Carel Deken legden in Krom menie zonder één verliespartij beslag op de Limburg Coupe én de NTTB Cup. Voor beiden was er reden tot tevredenheid. De slanke langbenige Veronique bevestigde ten lange leste haar internationaal veroverde prestige ook op na tionaal niveau. Voor Carel Deken, enkele jaren geleden overgeschakeld van speler naar trainer en dit seizoen weer teruggekeerd in zijn actieve status, betekende het een mijlpaal, op de weg naar Rotterdam 1972. Het optreden bij de Europese kampioenschappen stond hem namelijk als doel voor ogen, toen hij zijn funktie van damestrainer opgaf en zich weer volop in het wedstrijd wezen stortte. De nationale kampioen Bert Schoofs eindigde achter Van der Helm en Van Slobbe als vierde. POELDIJK Terwijl een aantal artiesten van de weg in de huiskamer voor de kachel in spiratie opdoet voor volgend wielerseizoen of zich tijdelijk een baantje heeft aangeschaft „vreet" Leo Duyndam langs de kassen en de tuinderijen z'n trainingskilometers. Want op 16 januari, als in het gloednieuwe Ahoysportpaleis het startschot voor de Rotterdamse zesdaagse wordt gelost, wil Westlands wie- Iervedette „vlammen". Zijn af schuw voor alles wat met de baansport heeft te maken is voorbij. „Ik rijd nooit geen haanwedstrijd meer" verknndinde de trots van de glazen stad" twaalf maanden gele den in de zesdaagse van Amsterdam, toen hij als „kroonprins" woorden kreeg met keizerPeter Post. Promot stapte hij met ploegmaat Freddv Ennen uit Kurt Vyth's circus om zich in de toekomst volledig op de weg te concentreren. De moge lijkheden. die Ruys hem op de „pis te" in de Maasstad echter zal bieden, deden hem op zijn besluit terugko men. Fen half uurtje ..plank gas" in zijn Mercedes en Leo Duyndam be vindt zich immers bij zijn winterse broodwinning. In zijn modern ingerichte woning aan de Poeldijkse Vredebestlaan vertelt hij onder het goedkeurend oog van zijn Franse echtgenote Ve ronique over zijn komende wielerbe- drijviqheden: ..Tk boon dat de zes daagse van Rotterdam een succes wordt en dat iedereen het naar zijn zin zal hebben. Want als het gezellig is en men ziet goede sport dan ko men de mensen heus wel. Ook de Westlanders. Reken maar dat ik er voor zal knokken. In René Pijnen heb ik een goede nloenmaat. Dat kan best aardig worden. Weet je nog in 1968. toen ik met K'avs Buadahl als tweede eindiode achter Post-Sercu? Wat was er tn~n een sfeer. Op dit ogenblik ben ik hard aan het trai nen. Een naar keer per week ga ik naar Antwernen, verder doe ik wat aan condf'ietraining op het strand en als het weer een beetje aardig is maak ik nog wat kilometers op de weg." Contract Tk heb nu al een contract voor het door WIM HUISMAN demy-kampioenschap van Europa. Het belangrijkste is, of je een goede gangmaker hebt. Laatst won ik in Antwerpen een dernykoers en enke le dagen later kwam ik er met een andere gangmaker nauwelijks aan te pas bij de Grote Prijs Stan Ockers, hoewel ik zeker niet slecht reed. Nu begrijp ik, waarom Verschueren en Post altijd de zelfde gangmaker wil len hebben. Niettemin heeft mana ger Baelemans me voor de Antwerp se zesdaagse een sterke ploeg be loofd. Trouwens ik heb daar altijd al goed gefietst. Misschien rijdik ook nog wel de zesdaagse van Milaan, Grenoble en Groningen. Dat hangt van zoveel factoren af. Daarom zal ik maar afwachten." Leo Duyndam, enigszins triest ge stemd omdat voor de tweede keer dit jaar een hond van hem de „pijp aan Maarten;' gaf, is wat 1971 be treft optimistisch. In de garde van Goudsmit Hoff Balamunda, waaro ver „De Pel" de scepter zal zwaaien doet ongetwijfeld zijn uiterste best zich eens volledig waar te maken. „Bij Caballero hebben ze me goed behandeld, eerlijk waar. Het waren uiterst sympathieke mensen. Ik ben toch uan mening, dat het bij Pelle- naers beter voor me zal worden. Kijk, ik moet iemand hebben, zoals De Pel, die me achter m'n vodden zit, want soms neem ik het wel iets te gemakkelijk op. Als beroepsren ner moet je nu éénmaal keihard voor jezelf zijn. Neem nu bijvoorbeeld die kwestie met Post. Daar heb ik nooit spijt van gehad. Overigens heb ik geen hekel aan Post. We praten heel ge woon met elkaar." Z'n vele suppor ters hebben lang in het onzekere ge leefd, of de sinds z'.jn huwelijk uit Honselersdijk vertrokken Duyndam de wielrennerij niet zou stop zetten. Volgens enkele dagbladen zou hij die beslissing zelfs al hebben geno men. Ingewiiden wisten dat het een „loos alarm" was: ,Ja, ik heb wel eens gezend: ik stoo ermee, als ik geen geld kan verdienen. Dat is lo gisch. Je moet van het fietsen kun nen leven. Ik ga geen honger lijden. Zonder sponsor gaat het niet. Maar erg serieus er aan gedacht om het op te geven, heb ik niet. Er komen vol gend jaar veel koersen voor de profs in ons land. Als het meezit zo'n veertig of vijftig. Daar valt wat te verdienen. Tour Natuurlijk hoop ik ook weer naar de Tour de France te gaan. De étappes, die ik er dit jaar heb gere den, gingen lekker. Jammer dat ik na acht ritten moest uitvallen we gens een knieblessure. Ik kon m'n knie helemaal niet meer buigen. Met m'n voeten reed ik op m'n pedaal. Angst voor de beroen is er bij mij niet, hoewel je mij niet zal horen zeggen: Tsjonge, tsjonge daar komen de bergen. Het is een kwestie van moraal. In juni won ik toch ook een zware bergkoers in Zwitserland en verleden jaar werd ik bijna winnaar van een wedstrijd in Laigueglia met een col van veertien kilometer. Het is dat ik in de slotfase pech kreeg, anders had ik daar een Gimondi, Adorni en alle andere Italianen ach ter me gelaten". Vooral in het voor seizoen wil de 22-jarige talentvolle Leo Duyndam „uitslagen" maken. Sinds zijn „transfer" naar de rijen der beroepsrijders (in september 1967) weet hij als geen ander, dat de contracten voor de winstgevende criteria vrijwel geheel afhankelijk zijn van zijn prestaties in de lente: „In Parijs-Nice won ik al drie keer achter elkaar de eerste rit zonder me er speciaal op te prepareren. In de klassiekers ging het altijd minder gesmeerd. Je moet geluk hebben. Kijk, neem nu eens Pariis-Roubaix. Daarin heb ik nu al steeds pech ge had. De ene keer brak m'n frame, de andere keer ging m'n versnellings apparaat kapot en ik heb er ook wel eens drie lekke banden gehad. Als dat gebeurt wordt het natuurlijk moeilijk. Weet je waar ik blij om ben? Dat m'n club, Westland Wil Vooruit, kampioen van Nederland is geworden. Het gaf me een enorme voldoening. Nog meer als m'n titel bij de achtervolgers. Tegen de wind in hebben we alles uit de „kast" ge reden. Ik kon na afloop niet meer lopen. Twee uur heb ik daar in Dronten op een bed gelegen, zo moe was ik. Ik vind het fantastisch voor de mensen van de club. Ze doen zo veel voor je en krijgen dan soms stank voor dank terug. Voor hen geef je je toch voor de volle honderd procent?. Onbegrijpelijk Eén ding wil hij nog wel even kwijt voor hij bij zijn ouders een enigzins verlaat verjaardagsbezoek LEO DUYNDAM: „Ik wil vlammen" gaat afleggen. Met een bekend handgebaar maakt hij zijn mening over de dopingcontroles duidelijk: „Ze hebben me in België eens ge controleerd, waarna ze later iets in m'n urine vonden. Het resultaat was, ik moest voor de rechter komen. Die man stond me in m'n gezicht uit te lachen, toen ik ontkende. Onbegrij pelijk." Achttien keer, waarvan dit jaar zes maal, gapte de blonde ex- bloemenkweker de eerste prijs voor z'n professionele makkers weg. Graag wil hij er nog een heleboel triomfen aan toevoegen. Het liefst in het buitenland, want daar wordt fietsroem financieel het best beloond. Voorlopig vraagt de baan echter zijn meeste aandacht. Met „De Pijn" wil „Duyn" eerst in het Rotterdamse sportpaleis werve lende shows ten beste geven, alvo rens hij zich als dwangarbeider van de weg" verdienstelijk maakt. Char les Ruys heeft hem niet voor niets voor zijn evenement gecontracteerd. Let op: het zal er hard aan toe gaan. HEERLEN In de Heerlense woonwijk Treebeek deed gisteren een gasontploffing voor waarbij me vrouw J. T. ernstig werd gewond. Toen de vrouw de geiser wilde aan steken werd zij door de keukendeur naar biuten geslingerd. De gastoevoer in de gemeenten Brunssum, Hoensbroek en de wijk Treebeek was geruime tijd gestremd. Het. gas bleek in de rioolbuizen te recht te zijn gekomen en stroomde woningen binnen. De woning, waar zich de ontplof fing voordeed en een daarnaast ge legen winkelpand moesten worden ontruimd. Brandweer en politie hou den de wacht om direkt te kunnen ingrijpen. SITTARD Op dezelfde dag. dat ruim dertig pendelaars uit Sittard van hun koppelbaas J. M. vernamen, dat hij hun weeklonen niet kon uit betalen, heeft diens compagnon, met wie hij een sex-artikelengroothandel drijft, een aahklacht tegen hem inge diend wegens verduistering van 40.000 gulden. M. heeft bekend financiële bescheiden te hebben ver valst. Volgens de politie bedraagt de tota le schuld van M. vier ton. Hij zou onder meer de ziekenfondspremies en andere gelden voor sociale voorzie ningen niet hebben betaald. Hij is vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. DEN HAAG Wanneer Zwols- mans EMS haar zin krijgt, zal Sche veningen juni volgend jaar een mo norail hebben, die qua omvang in Europa niet wordt geëvenaard. De maatschappij denkt aan een route van drie kilometer door de badplaats, de duinen en over de pier. De trein stellen (zeven stellen van elk zeven wagons met plaats voor 78 passagiers per stel) zullen enkele meters boven de grond gaan rijden. Over het project worden thans on derhandelingen gevoerd met de ge meente Den Haag. Volgens de EMS verlopen ze hoopvol. De gemeente heeft al gezegd globaal akkoord te gaan met het project en het initiatief toe te juichen. DEN HAAG Haagse politieman nen zijn in het holst van de nacht van eerste op tweede kerstdag in het Thalia-theater, op zoek naar inbre kers, terecht gekomen in een extra filmvoorstelling. De 22-jarige filmo perateur van het theater was er bui ten medeweten van zijn directeur be zig voor welgeteld drie van zijn vrienden een voorstelling te geven van een van de rolprenten die in het theater voor vertoning gereed lagen. De onverwachte komst van de zoon van de dire'cteur, die iets kwam op halen en dacht inbrekers te horen, betekende het voortijdig einde van de hoofdfilm. DEN HAAG De 17-jarige Jouke Elzinga is op tweede kerstdag in de woning van zijn 20-jarige vriend in Den Haag getroffen door een kogeltje uit diens 4,5 millimeter kaliber wind buks. Het schot ging af toen de vriend met de buks zat te spelen. Het kogeltje trof de jongen onder het rechteroog. Hij is naar een ziekenhuis gebracht zijn zestiende jaar in Antwerpen tui sen een groepje druggebruikers recht en begon toen met urki opium. Sindsdien gebruikte hij all soorten verdovende middeltn. De tij Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De 22-jarige elec- tromonteur van V. uit Ridderkerk heeft donderdag voor de rechtbank terechtgestaan wegens diefstal van een grote hoeveelheid verdovende middelen. Van V. had in apotheken in Dordrecht, Ridderkerk en Oud- Beyerland ingebroken om aan de ver dovende middelen te komen. Bij een poging een tweede maal in te breken in de apotheek in Ridderkerk werd j de monteur door de politie betrapt en ingerekend. De officier van justitie zag de jon geman meer als patiënt dan als mis dadiger. Hij eiste een gevangenisstraf van acht maanden tegen hem, waar van vijf" maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van het voorarrest. Van V. was reeds lange tijd ernstig aan drugs verslaafd. Hij kwam op .LEI voor zijn arrestatie nam hij voorna ids* melijk palfium. Hij was er toen zo erg aan toe da hij om het half uur een inspuitin met palfiun nodig had. Als gevol Vo.c van het druggebruik raakte het ge 'f1' zichtsvermogen van de monteur er» "j stig gestoord en moest hij zeven we *7 ken in het oogziekenhuis doorbre» een. 40 De .,Ik begrijp nu niet meer dat ik i *rf ver weg ben geweest", zei van V. ofrtf' de zitting. Hij verklaarde ogenblik geen behoefte i ben aan drugs. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Horecaf zal zijn leden advi seren de prijzen van maaltijden en andére eetwaren per 1 januari met zes procent te verlagen. Deze spijzen worden met ingang van die datum in het lage BTW-ta- rief ondergebracht. Het ministerie, van economische zaken heeft zijn in stemming betuigd met het advies. CHICAGO Voor al degenen die een „smulkerst" achter de rug heb ben, een minder prettig bericht: de overvoeding blijft in de „rijke lan den den" een zeer ernstig probleem vormen. De mensheid heeft nog niet geleerd haar voedingsgewoonten aan te pas sen bij een omgeving van overvloed en weelde, waarin een betrekkelijk geringe noodzaak van lichame'rke arbeid bestaat, waarschuwde de Ame rikaanse voedingskundige dr. Charles Glen King. ATHENE De Griekse veilig heidsdiensten hebber, dit weekeinde in Athene en Saloniki verscheidene mensen gearresteerd, die van staats- ondermijnende acties worden be schuldigd, zo is door doorgaans be trouwbare kringen in Athene meege deeld. Tot de arrestanten behoren Chris- tos Sartzetakis, een voormalige rech ter, Agamemnon Koetsoiorgas, een advocaat en aanhanger van de in bal lingschap levende minister Papan- dreoe. en Ioannis Alevras, een parle mentslid van de Centrum-unie onder wijlen premier Papandreoe. -X- hl "k te hel del; ceg nt. DEN HAAG De uitgeverij het Duitse blad Stern heeft de pres dent van de Haagse rechtbank gi vraagd het Nederlandse blad Boull vard te verbieden foto's en artikelJ uit Stern over te nemen en op oven treding van dat verbod een dwanj som van 10.000 gulden te stellen. In een kort geding, dat donderda voor de rechtbank diende, stelde m H. C. Bitter namens de Duitse uitge verij, dat de NV Boulevard Pers al maart gesommeerd is het overnem vqn foto's en reportages te stakei Desondanks zou zij daar toch me zijn doorgegaan. Namens de NV Boulevard Pei stelde mr. W. Voerman, dat de schen ding van de auteursrechten niet i geschied door de uitgeefster en enig aandeelhoudster mej. L. M. Hofmai maar door de redacteur, de heer Bei Bakker. Juffrouw Hofman zou hie niets van hebben geweten. Zij heei een nauwkeuriger controle toegezegi Uitspraak 8 januari. De Loonmaatregel (3) Ik ben het volledig eens met commentaar op de loonmaatregel der het opschrift „inflatie". Er is infl w tie op allerlei gebied: zedelijkheid, i r thiek, op het gebied van de politiekXs en dat van de vakbeweging. Maar He laatste noemt u niet. Ik ben blij in uw blad stemmen de christelijke vakbeweging te beliL teren, die deze inflatie ook bij de 1 J®*; ders van de vakcentrales constaten j dus ook van onze christelijke vakb weging. I"11 Het moet mij van het hart dat ik laatste jaren bij de vele sociale oi T wikkelingen mij heb afgevraagd: wa 6- blijft toch het EIGEN geluid, waar :h het onderscheid met de niet-christfkjJ lijke vakbeweging? Wat het CNV onder voorzitterschi van de heer Lansei de afgelopen w êle ken heeft getracteerd zou naar mi 3 stellige overtuiging niet gebeurd zi Dn onder Kruithof, Amelink of Ruppe ite Dit was je reinste inflatie in het de ne ken en handelen en volstrekt in stri en met de christelijke normen en begii op selen. E DEN HAAG J. Goo Ook u kunt een MAP MET BRIEFPAPIER en enveloppen CADEAU krijgen als u deze bon invult! Ik geef op als nieuwe abonnee: Naam: I Adres: Plaats: I betaling per kwartaal Omaand. Mijn naam is: Adres: Plaats:j Stuur mij als tegenprestatie map postpapier. map posrpapier. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: j Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leidef""

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10