Geen akkoord bereikt over de bouw-cao Machtswisseling Polen voltooid Commentaar Halt voor onze eieren Nederlanders kochten meer kaarsen dan ooit He Kwartet TAXI KERKHOF W eer onrust verwacht Verbetering is nihil Crita) Koude Kerst Italiaanse boot zinkt: 22 doden Ook grote vraag naar kerstbomen "M i Nieuwe leidse Coiirainit Donderdag 24 december 1970 51ste jaargang voori' rifaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er is een pijn van eenzaam heid en honger naar geluk over de wereld Wij doen de ander dagelijks duizend dingen aan die zonder liefde zijn totdat in één moment de horizon gewoonvanzelfsprekend openbreekt en het licht bezit neemt van het stadsbeton en van ons hart Het Kind is er het Kind, dat al onze haat tot liefde zal vergruizen en onze leegheid in Zijn knuistjes tot ongekende rijkdom warmt HENNY TURPIJN ',75 ,00 Jen WARSCHAU De jiieuwe -"poolse leiders hebben de machts- isseling voltooid, die volgde op Ie onlusten in de Baltische ha rensteden. Premier Cyranbie- icz werd president, de ge- vraakte hoge voedselprijzen zijn roor twee jaar bevroren, arbei- lers met lage inkomens krijgen en tegemoetkoming en de be- 11 rekkingen met de rooms-katho- !|ieke kerk zullen worden ver- leterd. Waarnemers menen, dat Cyrankie- kricz naar de achtergrond is gescho- i,0( *n omdat hij de man is geweest, die level had gegeven, zonodig op op- ndige elementen te schieten. Ove- igens heeft hij opnieuw getoond, dat ij altijd een ernstige politieke crisis crte boven komt; hij verloor zelfs zijn Tunctie als lid van het Politburo niet. De 59-jarige Cyrankiewicz, een so- ialist, die in 1948 naar de communis- ;che partij overstapte, werd 21 jaar •leden premier. Er was een onder- reking van twee jaar (1952-1954), Den de president tevens premier was. tls intelligent politicus en geestig re- enaar overleefde hij de stalinistische ',50uiveringen die de val van Gomoelka rachten. Toen deze in 1956 werd ge- ehabiliteerd, hielp Cyrankiewicz em mee, de wonden van het verle en te helen. De nieuwe premier, Pjotr Jarosze- ricz, is een economisch deskundige. sinds 1952 was hij vice-premier, én van zijn belangrijkste taken was evordering van economische samen- verking in het buitenland. Hij was 'ools vertegenwoordiger in de Come- on (economische samenwerking van ommunistische landen). I In het parlement zei de nieuwe Pï irtijleider, Gierek, dat 6,5 miljard 11 ulden wordt gereserveerd om de ge- innen met lage inkomens en veel inderen te helpen. Meer geld kan t worden uitgetrokken wegens het Tote inflatiegevaar. De afgetreden president, maar- chalk Spychalski, was nog maar wee ja?« in functie. Hij was een ,oede vriend van ex-partijleider Go- oelka. Ook hij viel in 1949 in onge- ide en bracht zes jaar in de gevan- K NARMSTRAAT1A LEIDEN beide Kerstdagen dag en nacht geopend Vonnis (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De onderhandelingen over de nieuwe cao voor het bouwbedrijf, die op 1 januari zou moeten ingan, zjjn gisteravond vastgelopen. Het gaat hier om de eerste grote cao (250.000 werknemers), die na het in werking treden van dè algemene loonmaatregel aan de orde is. Het verloop van de onderhandelingen over deze cao wordt dan ook van grote betekenis geacht voor de overige bedrijfstakken. Over de cao-verbeteringen geduren de het eerste halfjaar bestond een klein verschil van mening: de werk geversorganisaties wilden de verwer king van de 400 bepalen op 14 cent per uur, de bouwvakbonden meenden dat het 15 cent zou moeteen zijn. Dat is echter een kwestie van reke nen, temeer omdat in de algemene loonmaatregel is bepaald dat de door berekening in de loonschalen niet meer mag bedragen dan 7,70 per week of 33,35 per maand. Over de toelaatbare loonstijging van 3 procent per 1 januari en 1 procent per 1 april bestond overeenstemming. De moeilijkheden ontstonden bjj het bepalen van het stijgingspercen tage per 1 juli als de loonmaatregel niet meer van kracht is voor cao's die op 1 januari ingaan. De werk gevers wilden niet verder gaan dan een verhoging van 4l/> procent. De vakbonden verklaarden daarmee geen genoegen te kunnen nemen, omdat volgens hun berekening er dan vol gend jaar van een reële inkomens verbetering geen sprake zal zijn. De werkgevers ontkenden dat en bleven aan de 4% procent vast houden. waarmee de onderhandelin gen werden afgebroken zonder dat van werknemerszijde een percentage werd genoemd. De vakbonden gaan er in hun berekening van uit dat de geboden Gistermiddag heeft het konink lijk gezin in Huis ten Bosch I kerstfeest gevierd met personeel uit Den Haag en omgeving. Op de foto prinses Beatrix voor grondkoningin Juliana en prins I Bernhard bij het uitdelen van f de kerstgeschenken. 4% procent op jaarbasis neerkomt op 2,25 procent. De stijgingspercen tages 3 en 1 in het eerste halfjaar komen op jaarbasis neer op 3,75 pro cent, zodat er sprake is van een totale stijging van 6 procent en dat is precies het percentage van de voor 1971 verwachte prijsstijging. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben gisteravond een verklaring uitgegeven waarin zij zeg gen hun leden te zullen adviseren de bestaande cao-bepalingen na 1 januari te blijven toepassen met uit zondering van de wijzigingen die zijn toegestaan op grond van de alge mene loonmaatregel. Over wat er per 1 juli moet gebeuren laten zij zich niet uit De bouwvakbonden zijn door deze gang van zaken erg teleurgesteld. De voorzitter van de Nederlandse chris telijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, de heer J. H. Hazes, zei ons gisteravond dat de werkgevers hebben geweigerd aan te tonen op welke wijze en in hoeverre er met hun bod van 4% procent per 1 juli sprake zal kunnen zijn van een reële inkomensverbetering. „Het is onbegrijpelijk en ik ver wacht dan ook zeker onrust onder de werknemers als de feestdagen en de vorst voorbij zijn." De bonden nemen geen genoegen met een verlengde cao, maar willen een cao voor het hele jaar. waarin een reële inkomensverbetering ge garandeerd wordt en anders helemaal geen cao, aldus de heer Hazes, die er nog op wees dat in de nieuwe cao voor de timmerfabrieken per 1 juli een loonstijging van 7 procent is overeengekomen, inbegrepen even tuele loonaanpassing bij de prijs ontwikkeling. De wereld is als een spiegel: kijk er boos in, en zij kijkt boos naar je terugglimlach, en zij glimlacht ook. LORD SAMUEL Hoog water Hóóg water, 25 december: Rot terdam le getij 2.10, 2e getij 14.21; Scheveningen 0.17 - 12.42; Vlissingen 11.22 - 23.56; Willem stad 2.50 - 15.13. Hoog water, 26 december: Rot terdam: Rotterdam le getij 3.05, 2e getij 15.11; Scheveningen 1.12 - 13.31; Vlissingen 12.14 - -.-; Wil lemstad 3.42 - 15.59. Hoog water, 27 december; Rot terdam le getij 3.50, 2e getij 16.01; Scheveningen 1.59 - 14.16; Vlissingen 0.42 - 13.00; Willem stad 4.27 - 16.46. Hoog water. 28 december: Rot terdam le getij 4.38, 2e getij 16.49; Scheveningen 2.46 - 15.02; Vlissingen 1.25 - 13.45; Willem stad 5.13 - 17.32. ..Ik sped een slaapliedje voor Jum bo.' Zon en maan 25 december: zon op 8.47. onder 16.32; maan op 5.55. onder 13.43; 28 december N.M. 26 december: zon op 8.48, onder 16.33; maan op 7.14, onder 14.09; 28 december N.M. 27 december: zon op 8.48, onder 16.34; maan op 8.26. onder 15.01; 28 december N.M. 28 december: zon op 8.48, onder 16.35; maan op 9.24, onder 16.12; Nieuwe Maan. De beide kerstdagen plus de zondag zullen winters verlopen. Zwakke storingen trekken van Midden-Europa met een lichte sneeuwval naar het westen. De kans op een plaatselijk witte kerst blijft hierdoor nog bestaan. 's Nachts is lichte tot matige vorst te verwachten en ook over dag blijft het kwik beneden het vriespunt. Dit winterse weer zal wellicht langer dan drie dagen aanhouden, waarbij de sneeuw- kans toeneemt. De Bilt verwacht tot vrijdag avond: Wolkenvelden, en in het Waddengebied enkele sneeuw- buitjes. Matige tot vry krachtige noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Barometerstand: heden 10 uur l 76,6 cm (1021 millibar) stijgend. genis door. Zondag was hij al onthe ven van .zijn functie in het Politburo. In november overleefde hij een aanslag op zijn leven, toen op het vliegveld van Karatsji (Pakistan) een bagagewagen op hem inreed. Enkele leden van zijn gevolg werden gedood. PESCARA Het 500 ton metende Italiaanse schip Rodi is met 22 opva renden aan boord langs de Adriati- sche kust ten noorden van Pescara gezonken volgens het Italiaanse pers bureau ANSA zijn vermoedelijk alle opvarenden om het leven gekomen. De oorzaakvan het ongeluk is niet bekend. Italiaanse vissers zouden de kiel van het gezonken schip nog bo ven water hebben zien steken. Toen zij ter plaatse waren vonden zij al leen een lege reddingboot. VRIENDELIJK VERZOEK om niet zelf het abonnementsgeld te gireren maar de accept-girokaart af te wachten, en uitsluitend daar mee te betalen HET BESTUUR van de PvdA beeft met zijn verklaring over de popli- tieke situatie de partij in een moei lijke situatie gemanoeuvreerd. Het debat in de Tweede Kamer ver leden week over de loonmaatregel was de druppel die de emmer deed overstromen. Het bestuur meent, dat de Pvd A de komende rege ringsperiode niet kan samenwerken met de drie, wat genoemd wordt. CDU-partijen. Het alternatief voor de PvdA is een samenwerking met de PSP. PPR, en D'66. Maar om met deze partijen een op een meerderheid steunende rege ring te kunnen vormen, moet een verkiezingswinst van 32 zetels wor den behaald. In de verklaring wordt verzucht, dat hiervoor een „politieke aardverschuiving" nodig is. Bovendien geeft het bestuur toe. dat met D'66 en de PSP vermoede lijk niet op tijd een akkoord kan worden bereikt. De verklaring van hel bestuur van de PvdA is, zoals steeds is beloofd, geen keus voor de verkiezingen. De verklaring is een vonnis. Uitspraak nog eens vier jaar oppositie. In beroep? DE VERKLARING van de PvdA is te betreuren. Omdat vele kiezers, die de partij trouw willen blijven, bij voornaat op de oppositie moeten stemmen. En ook, omdat een onna tuurlijk element in de politieke verhoudingen is gebracht. De WD zal ook wanneer dit door de confessionele partijen wordt ont kend, een sterke oppospitie gaan in nemen bij de komende onderhande lingen over de kabinetsformatie. De bedoeling van de verklaring zal weer moeten zijn de polarisatie t« bevorderen en de stemmen van de confessionele partijen naar „rechts" en „links" te drijven. Deze partijen erkennen deze tegen stelling niet en wensen hun eigen principiële aanpak en hun eigen urgentieprogram te handhaven. Jammer, dat het bestuur van de PvdA van deze realiteit niet wil weten. He vonnis is gisteren getekend. Maar er is een instantie voor hoger be roep. Namelijk het partij congres in februari, dat de beslissing zal ne men. Laat dat dan een lichtpuntje zijn. Trouwens, hoe duidelijk de verkla ring ook is, het bestuur zelf laat de deur nog op een tochtkiertje staan. Gesproken wordt nog over de mo gelijkheid van ingrijpende veran deringen in de opvattingen van de christelijke partijen. Zou men het op slot doen van de deur dan toch te dol hebben gevon den? DEN HAAG West-Duits- land heeft met ingang van van daag de invoer van eieren uit Nederland stopgezet wegens de pseudo-vogelpest, die al enige tijd in ons land heerst. Kiemen van deze ziekte zouden op de doppen en zelfs in eieren kun nen voorkomen. Voor de Nederlandse legpluimveehou- ders. die het hele jaar al geplaagd zijn j door uitzonderlijk lage eierprijzen, be- I tekent dit verbod een zware klap. Per week gaan bijna twintig miljoen Ne derlandse eieren de Duitse grens over, een vijfde deel van de totale produktie. De waarde van deze export bedraagt wekelijks tien miljoen gulden. Het invoerverbod betekent voor de Nederlandse consument, dat de eier prijzen waarschijnlijk sterk zullen da len, zelfs tot onder de kostprijs. „Deze ontwikkeling zal desastreus zijn voor de legpluimveesector", zei men gisteren bij het Produktschap voor pluimvee in ZeisL Op het ministerie van landbouw sprak men van een ramp. Er wordt met Duitsland druk overleg gepleegd om voor een aantal pluimvee- bedrijven ontheffing van het verbod te krijgen voor de bedrijven, waar de ziekte niet v oorkomt doordat het pluimvee daartegen is ingeënt. Dit is met een beperkt aantal bedrijven het geval. Door de slechte resultaten van het afgelopen jaar hebben veel bedrij ven deze maatregel verzuimd. Om te voorkomen dat besmet pluim vee wordt geslacht, zal het produkt schap een slachtverbod uitvaardigen voor kippen en kalkoenen waarvoor geen gezondheids- of entverklaring is uitgegeven. DEN HAAG De Neder landse kaarsenfabrikanten heb ben de laatste weken een top drukte moeten verwerken. Vol gens een ruwe berekening gaf de Nederlandse bevolking alleen al aan kerstboomkaarsen ruim 15 miljoen uit. Over het gehele jaar genomen bedroeg de aanschaf van „levend licht" ca. 35 miljoen (in 1969 was dat 30 miljoen). In de af gelopen vier weken de vraag naar kaarsen begon al voor Sinterklaas is ongeveer tien procent meer kaarsen verkocht dan in de overeenkomstige periode van 1969. De heer G. Kllngers, medewerker BIJ Nederlands grootste kaarsenfa briek, de NV Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda-Apollo in Gouda, heeft de indruk, dat de kaar- senomzetten dit jaar belangrijk hoger liggen dan in vóórgaande jaren het geval <was. „We hebben dit jaar onge veer 25 miljoen kaarsen aan de man gebracht Het kaarsenverbruik is over het hele jaar genomen regelmatig geste gen maar de Kerstdagen betekenen nog altijd de absolute top", aldus de heer Klingers. die een duidelijk merkbare smaakverandering van het koperspubllek heeft geconstateerd. GEKLEURDE „Steeds meer mensen willen in plaats van witte, gekleurde kaarsen hebben, maar bovendien is er een stijgende vraag naar duurdere kaar sen", zojneent hij. Zowel de vorm als de kleur spelen bij deze luxere kaar sen een rol. De prijs (ƒ20 ƒ40) is voor velen geen bezwaar. De snelste groei bij de Goudse kaarsenfabriek vertoont de een meter lange witte kaars. Bestsellers zijn als vanouds de witte gotische kaarsen, die nu ook in kleur worden geleverd. De totale Nederlandse kaarsen- omzet. aldus de heer Klingers, over 1970 ligt 10 tot 15 procent hoger dan in 1969. Ondanks de concurrentie van de „elektrische peertjes", stijgt de verkoop van de kerstboomkaarsen nog ieder jaar. Volgens de woord voerder van de Goudse kaarsenfa briek heeft nog een kwart van alle Nederlandse gezinnen 750.000 „echte" kaarsen in de boom hangen. WINSTGEVEND Het Nederlandse publiek tastte niet alleen diep in de portemonnaie voor de aanschaf van kaarsen en kerst boomverlichting, maar ook de handel in kerstbomen bleek dit jaar een lu cratieve bezigheid te zijn. Een woordvoerder van staatsbosbe heer in Utrecht zei woensdagmiddag dat volgens hem in drie van de in totaal 3,5 miljoen woningen in Neder land op het ogenblik een kerstboom staat opgetuigd. Met een gemiddelde prijs van 6 betekent dat een omzet van 18 miljoen. Volgens hem wordt het grootste aantal zogenaamde fijnsparren op de Nederlandse markt geïmporteerd uit België en Luxemburg. Daarnaast ko men de dennen (met een maximale lengte van 2 meter voor de huiska mer) in de handel via Staatsbosbe heer. particuliere kerstboomtelers, d« Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en de provinciale land schapsveren igin gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1