„Werken in de wereld vanuit het beginsel" Dans op nu Wijn ijKabinet gaat akkoord met ontwerpwet op gewesten Minister Udink: ik lees intens in de bijbel )0 Kluwer en Nijhoff gaan samenwerken Taak voor gemeenteraden Optreden bij ^vervuiling van de zee Zes doden op Afsluitdijk r 5 ZATERDAG 19 DECEMBER 1970 ,J)e Bijbel is voor mij het levende boek van de waarheid. Ik lees i bltijd zeer intens in de Bijbel. De beginselen van het leven staan er Er zijn geen andere boekendie meer waarheid bevatten. Ik kan gewoon niet van de Bijbel afblijven" I Dit is de reaktie van drs. B. .T. meer kwetsbaar zijn) en dan zeker Rldink, de CHU-lijsttrekker voor dc niet in de laatste plaats de midden- erkiezingen van de Tweede Kamer i april, op mijn opmerking: „Er is [mij verteld, dat u zo goed thuis bent d de Bijbel." De lijsttrekker, die enthousiast lid van het nog zittende kabinet en tvig heeft meegedaan in de slag ld de loonmaatregel, antwoordt rst wat aarzelend, maar formuleert lama vlotter en zekerder. De brieven van Paulus spreken vooral aan. Daarin komen passa ges voor van zeer grote kracht, ijssttrekker Udink citeert het ge- ;lte over de grote wolk van getui- ;n en de definitie, die Paulus van ;t geloof geeft. „En dan de evangelisten zelf", ver ligt de minister Wat hij nu gaat ?ggen heeft duidelijk het karakter een geloofsbelijdenis, hoewel dat iet de opzet is: „De evangelisten ertellen wat de waarheid is. De larheid is Christus. Ze vertellen Zijn leven. Zijn sterven en Zijn standing. Het komt niet aan op on goede werken, maar op onze ver sing. Dat is het Evangelie." STILTE standers en boeren. TEGEN INFLATIE Er volgt een betoog over een eerlij ke loon- en inkomenspolitiek. Het blijkt hoe moeilijk het kabinet het met de loonmaatregel heeft gehad (al wordt dat niet direct gezegd), hoe ernstig dc storm was en hoe groot de i weerstand om het inschalen van de 400 per 1 januari toe te staan. Want het ging immers om de be- j strijding van de inflatie, waarvan de middenstanders en agrariërs zo ern stig de dupe zijn. Die strijd tegen de inflatie betekent solidariteit. De CHU-lijsttrekker zegt: „Voor de landbouw is een prijzenpolitiek nodig, die een behoorlijk inkomen garan deert. Het blijft niet bij een belofte. Minister Udink heeft dit nieuws: In april zal in Brussel een zekere stij ging worden overeengekomen van de prijzen van de zuivelprodukten. Dat betekent meer inkomen. ®Id In de werkkamer boven aan de "e lurgemeester Lefèvre de Montigny- aan in Rotterdam-Hillegersberg valt va de stilte. Er is even die geladen, en aparte sfeer, die je zo moet laten, stw; Maar ik spring er toch maar in en ichtivraag: „Maar Plato interesseert u uit! toch ook?" (In zijn eerste redevoering valais lijsttrekker legde minister Udink vooral het accent op het vraagstuk oo van het gezag, in het begin van het betoog dankbaar Plato citerend: Er werd fel op gereageerd). Udink: „Die passage was me juist (gevallen." Dan moet u toch wel veel lezen? jUdink: „Ik zie kans tussen de buien te lezen. En 's avonds voor het aan. Ook ben Ik veel op reis. F Ibben alleen nog niet in Rusland en China geweest. In de vliegtuigen heb jf ook tijd om te lezen." SOLIDARITEIT Maar terug naar het Evangelie. U- kiink is lijsttrekker van een beginsel- jartij. Hij zegt: Van het beginsel uit noet je gaan werken in de wereld- maatschappij. En dus ook in de poli- Itiek. Dat beginsel moet vertaald worden f een solidariteit in de samenleving ir van de sterken met de zwakken. Bij iet. voeren van deze christelijke poli- 'cos |iek moet het realisme voorop staan, ran Dan komt ook de econoom Udink son ian het woord. Om die solidariteit votvaar te kunnen maken, nationaal en lijn nternationaal, is een economische ;roei noodzakelijk. Om te kunnen (elpen moet je sterk blijven. Wat dan die solidariteit voor het linnenland betreft, gaat de zorg van de CHU naar de zwakken in de sa- menleving. Daarom: Optrekking van AOW en AWW tot het minimumloon, f^tttra aandacht voor de werkende oneeren (Udink: ja zij vormen wer- telijk een zwakke groep, omdat ze jgelfenet hun geringere opleiding veel i 1 RIJKEN EN ARMEN Een gezonde economie is ook nodig voor de solidariteit buiten de gren zen: de ontwikkelingssamenwerking. Straks, in het jaar. 2000, als wij er niets aan zouden doen, zal de wereld bewoond zijn door 1 miljard rijken en vijf miljard armen. Dat kan niet De ontwikkelingshulp is daarom ook een zaak van eigen belang en noodzakelijk voor het bewaren van de vreedzame samenleving. Het gesprek gaat over de versnel ling van de ontwikkeling en de revo lutionaire bewegingen om het proces te versnellen. De kritiek van „links", zegt drs. Udink, is een ouderwets pa ternalisme. Men wil zelf beslissen hoe de landen zich moeten ontwikkelen. Die kritiek is ouderwets socialistisch en marxistisch. Het gevende land moet zich voegen naar de richtlijnen van het ontvan gende land. SAMENWERKING Zaterdag 12 december hebben de CHU, ARP en KVP hun gezamenlijk urgentieprogram aanvaard. Lijsttrek ker Udink wil nie* spreken van een historische dag. Dat zal de historie zelf moeten uitmaken. Wel zal die 12e december een her- j kenningspunt zijn op de weg naar j j een verdere samenwerking. De sa- j I menwerking, zoals die nu is gegroeid i tussen de drie partijen, voldoet aan 1 I de eisen en verlangens van vandaag. I De CHU-lijsttrekker wil nog niet zeggen of er één partij uit zal groei en. Over de KVP zegt hij, dat in de r.k.-sector de politieke formatie op het ogenblik minder als machtsmid del wordt gehanteerd. Ook de ARP is veranderd. Deze partij gaat niet meer van de antithese uit. Over de eigen partij: De CHU is j inderdaad meer een politieke partij, j Men laat niet, zoals vroeger wel het geval was, de ontwikkeling maar óp j zich afkomen. De CHU heeft nu een eigen, duide lijk program. En de eigen identiteit. Deze omschrijft de lijsttrekker zo: „De Unie is een stabiliserende en sa menbindende kracht in het volk, die niet de vooruitgang blokkeert, maar samen met anderen aan de vooruit gang wil werken." VOORKEUR Wat denkt u van de verkiezingen? „Bet zal ons niet slecht gaan." Waarom niet? „Wij bieden dingen aan. die ons volk broodnodig heeft. Wij zijn vast besloten in onze beginselen en heb ben een evenwichtige opvatting over gezag en vrijheid." Udink zegt verder: „Het zal de drie christelijke partijen niet slecht gaan in de verkiezingen. De drie partijen vormen een ontmoetingspunt temid den van de versplinteringen en te genstellingen vooral aan de linker kant." Het blijkt dat de CHU-lijsttrekker niet bluft. Want als hij het later in het gesprek onwillekeurig heeft over het „behalen van de absolute meer derheid bij de verkiezingen", neemt hij deze uitlating toch weer terug. U hebt. terwijl de verkiezingscam pagne nauwelijks is begonnen, al fel le reakties en verontwaardigde kri tiek uitgelokt „Het interesseert me niet- Ik kan er wel tegen. Wat ik te verdedigen heb, is goed. Maar de grenzen van het faire worden wel overschreden. Wat bijvoorbeeld dc Haagse Post ver leden week over me schreef, zijn ko lommen flagrante leugens. Dat is een stijl, die ik geweldig betreur. PARTNER We krijgen voor de verkiezingen geen aanwijzin» van een vierde coali tiepartner? „Dat is niet helemaal waar. Wan- DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de indiening van een ontwerp van wet op de gewesten, dat Jieen formeel-juridisch kader voor "vde gewest vorming geeft. gdii Het ontwerp gaat uit van het be- zyigfins, dat de gewesten primair door en >sk*vanuit de plaatselijke besturen tot vko »tand zullen moeten worden gebracht. eefl| Het zal in beginsel aan de gemeen- teraden zijn te bepalen, of en zo ja ena neer een program van een andere partij evident hetzelfde is, doen we een uitspraak. Maar dan kijken we nog naar de personen. Stel je voor dat iemand als Van der Louw tot de personen behoort, die het program moeten uitvoeren." En de personen van de drie confes sionele partijen? „Het moet duidelijk zijn, dat de mensen die boven aan de kandidaten lijsten staan, de personen zijn op wie het aan komt Zij moeten het in de regering of Kamer gaan doen." De CHU-lijsttrekker vervolgt: „Ik kan me voorstellen, dat we een lijst pre senteren van ministeriabele figuren." Wordt Biesheuvel dan de premier? „Ik ben er op tegen van tevoren de baantjes al te gaan verdelen. Dat is niet juist tegenover de kiezers." Maar als je zo de personen aankijkt en waardeert, die in aanmerking ko men, wordt het dan toch niet Bies heuvel? Tegenvraag van de CHU-lijsttrek ker: „Is dat uw opvatting?" Ik geef door, wat je zo wel eens hoort. Of moet de premier toch uit de grootste partij, de KVP komen? „Dat hoeft niet in de nieuwe ver houdingen. Maar toch is het ook het overwegen waard, dat de KVP de premier levert." ONTMOETINGSPUNT Voorkeur voor een ministerie? „Geen ambitie. Ik wil ook wel in de Tweede Kamer gaar. zitten". Minister en lijsttrekker Udink ver telt veel. Hij maakt een onbevangen, soms haast argeloze indruk. Ineens gaat het gesprek erover. Over de eerlijkheid in de politiek. Hij verklaart: de afkeer van de politiek komt juist door de gcspeeldheid. De televisie onthult veel. Ze ontmaskert de kleine leugens. Het wordt op het scherm duidelijk of men bet meent. Die gespeelde verontwaardiging van Den Uyl bij het debat over dc loonmaatregel is zeker onderkend. Het gesprek is weer terug op het onderwerp van de week. Het is duidelijk, het probleem heeft het kabinet zeer beroerd. Het is echt waar. We hebben nog een kabinet, dat volledig in functie is. En ook de Tweede Kamer zit er nog met nog een groot deel eensgezinde confes sionele frakties. Maar dit alles mag wel een wonder heten na de loonslag van maandag en dinsdag en na de opgewonden dans langs de afgrond van een crisis. Woensdag liepen velen in Den Haag nog wat bleek en stilletjes rond, de indruk gevend, dat men een harde dreun had gekregen op het moede hoofd. Het maakte niet uit of men tot de „winnaars" of „verliezers" behoorde. Iedereen had er het smoor in na de veldslag op en vlak boven de nul lijn om tienden van procenten. Misschien, dat de televisie er in slaagde nog een opgewekte indruk van het debat te geven. Maar in de vulkaan borrelde het onheilspellend. Verrast Nee, het was geen afgesproken werk en achter de schermen was niets bekokstoofd. Premier De Jong mag bij de persconferentie over de loonmaatregel hebben gezegd, dat de fraktieleiders van de regeringspar tijen waren ingelicht, de volledige waarheid was, dat deze fraktielei ders zoals iedereen verrast werden door de inhoud Maandagavond en maandagnacht is er onderhandeld tussen de minis ters en de fraktieleiders, die verge zeld waren van deskundigen uit de frakties. De maatregel moet maar geslikt worden, kregen de Kamerleden te horen. Ze slikten het niet. Eindelijk was het Kabinet zo ver, dat ze het inschalen in de cao's van de ƒ400 per 1 januari wilde toestaan. Maar dan moest de loonstijging het eerste kwartaal niet beperkt blijven tot drie procent, maar tot twee procent. Deskundigen uit de Kamerdelega tie hadden intussen uitgerekend, dat het reële inkomen van vele werkne mers toch na 1 januari minder zou worden. Zo lagen de kaarten toen dinsdag morgen vroeg om half drie de Ka merleden het departement van alge mene zaken verlieten. Er was twee keer vergaderd met de ministers. Eerst in de vooravond. En daarna na middernacht. Pas na twaalf uur, na uren vergaderen, werden de Kamerleden weer door de regeringsdelegatie uitgenodigd. Ge zegd werd, dat ook een politiek on derhoud nodig was zonder de ka merleden-deskundigen. Dit viel zo slecht, dat het Kamerlid H. Kikkert (c.h.) niet meer meeging en zijn bed opzocht om de volgende dag weer fit te 'zijn voor de slag. Dat afzonderlijk onderhoud met de fraktieleiders is niet doorgegaan. Aards ging het wel toe. Maar de Tweede Kamer had deze klus, die eigenlijk in de Stichting van de Ar beid thuis hoort door het mislukt overleg daar, toegeschoven gekregen. In de sfeer van de Stichting moet dat proccntenprobleem worden op gelost. „Het overleg is verplaatst van de Stichting naar het parlement", zei minister Roolvink in de Tweede Ka mer en het op een gegeven ogenblik ijverig rekenende Kamerlid dr. B. Goudzwaard van de ARP veront- schuldigdt zich: „Ik ben ook nog maar één dag loondeskundige." Bezorgdheid De slag woedde uit bezorgdheid voor onze economie. Het kabinet, dat artikel 8 van de loonwet al had op gegeven vond, dat het tijd was om artikel 10 toe te passen. Dus een loonmaatregel. De conjunctuur ken tert enigszins en de wal zal het schip wel keren. Maar het tegen de wal varende schip mocht een niet al te grote vaart hebben. Vandaar de remmanoeuvres. Zonder loonmaatregel zou er een loonkostenstijging van 12 pet. optre den en met maatregel van 9,8 pet. Tussen die 12 en 9,8 pet. werd het kabinet in de storm wild heen en weer geslingerd. De ministers deden een concessie. Het percentage kwam ergens tussen de 12 en 9,8. Het ging volgens goed koopmanschap middendoor, zou je haast zeggen. Maar dat was niet waar. Daarvoor was het overleg te ernstig en diepgaand geweest. Had de regering dan de hele toe stand niet kunnen intrekken als het dan toch om een stijging van globaal 11 of 12 pet. ging? Was al die herrie wel nodig? Een overweging 'is wellicht ge weest, dat een loonmaatregel op zichzelf al effect heeft en zonder maatregel dat percentage van 12 toch weer hoger was geworden. En om zo maar een maatregel in te trekken. Die met zoveel klem en ernst is aangekondigd. Dat gaat toch niet. Tenslotte moet je ook nog blij ven regeren, moet de redenering zijn geweest. Precies, het prestige speelde ook mee. Bij het kabinet. Bij de Tweede Kamer. Maar we zijn er uit gekomen. Vraag niet hoe. Zo lag het ongeveer: Bij handhaving van de oorspronke lijke maatregel zou iedereen hebben tegengestemd met uitzondering van het uitgetreden lid van de Boeren partij mr. Kronenburg en de heer P. Jongeling van het GPV, die ten on rechte vermoedde, dat een spiegelge vecht werd geleverd. Bij de 400-concessie en de rem- percentages twee en twee zou het kabinet het misschien nog net heb ben gehaald, maar zouden de chris telijke frakties uit elkaar gespat zijn. Bij de 400-concessie en het handhaven van de oorspronkelijke rempercentages, zoals de regerings partijen wilden, zou het kabinet zijn afgetreden. Dat was de dans op de nul-lijn. Het leek vaak beneden nul te zijn. Het is goed afgelopen. We mo^en de ogen wel even uitwrijven en goed wakker worden. Ik wil de zaak niet dramatiseren. Maar het opdreunen van de feiten en percentages is al spannend ge noeg. Eind-indruk: het gezond verstand III heeft het nog net gewonnen. Kabinet en Kamerleden zijn niet tot het ui terste gegaan. Of er veel mokkend rond lopen. Men was veelal versuft. Dat was kennelijk ook de reden, dat minister Roolvink na de stemming woensdag niet van al zijn goede politieke vrienden van de a.r.-fractie een hand kreeg. Maar er is snel een krabbeltje met gefeliciteerd naar de partijgenoot-bewinds man gestuurd en er kwam een brief terug met als inhoud: „Bedankt, Bouk". BERT DE JONG Minister Roolvink wordt ge feliciteerd door Geertsema (lib.). Aards Dat voorstel van twee procent eer ste kwartaal en nog eens twee pro cent handhaafde het kabinet tot de dinsdag al was verstreken. Onder tussen deinde het Kamerdebat on rustig verder en kon de explosie zich elk ogenblik voltrekken. Het was een dans op de smalle nul-lijn. Eindelijk werd het moeilijk com promis geboren: drie procent loon stijging in het eerste kwartaal en 1 pet. erbij in het tweede kwartaal en inschaling per 1 januari van de ƒ400. Met deze regeling zou men nog met een half procent boven de nul lijn blijven, hoewel anderen met evenveel gemak berekenden, dat er het eerste half jaar in het geheel geen reële loonsverbetering over bleef. Zo is er emotioneel geknokt om de onderdelen van procenten en de ene protestantse politicus moet tegen de ander hebben gezegd: „Vergeet toch niet, dat je maar met aardse zaken bezig bent en met het maatschappe lijk bestel." DEN HAAG De ministerraad is er gisteren mee akkoord gegaan dat Nederland het internationale verdrag inzake optreden in volle zee bij. onge- vallen, die verontreiniging door oMe „4kunnen veroorzaken, ondertekent. Dit verdrag, zo deelde premier De Jong na afloop van de ministerraad riee, geeft de kuststaten de bevoegd heid in volle zee maatregelen te tref fen, als een eventuele olieverontreini- ging gevaar voor de kust (of andere belangen van de betrokken kuststa ten) dreigt op te leveren. wanneer een gewest moet worden ge vormd en welke, binnen het gestelde kader, inrichting, taken en bevoegd heden van het gewest zullen zijn. Coördineren De gewestbesturen zullen een pro gramma voor de ontwikkeling in hun gebied vaststellen en aangeven, jioe deze ontwikkeling dient te worden gerealiseerd- Zij zullen het beleid van de gemeentebesturen in hun gebied coördineren en ook het treffen van bepaalde grootschalige voorzieningen zelf ter hand nemen. Minister-president De Jong zei gis teravond. na afloop van de kabinets zitting. dat ook aan de centrale over heid bij de gewestvorming een be langrijke rol is toebedacht. De kroon zal, na overleg met provinciale en ge meentebesturen een structuurschets voor de bestuurlijke indeling vast stellen. Deze schets zal onder meer aange ven, welke in beginsel de begrenzing van de gewesten zal dienen te zijn. Zij zal geen bindend plan zijn, maar wel een leidraad, waaraan meh zich zoveel mógelijk behoort te houden. De gemeentelijke gewestregelingen zullen aan hert toezicht van de kroon onderworpen zijn. De kroon zal voorts gemeenteraden de aanwijzing kunnen geven binnen een bepaalde termijn een gewestregeling ter goed keuring aan hen voor te leggen. Zij zal tenslotte beschikken over de bevoegdheid, waar de gemeentebestu ren nalatig blijven de nodige activi teit te ontplooien, een gewestregeling op te leggen. i BERT DE JONG. Een beeld van de ravage op de weg Leeuwarden-Afsluitdijk. Bij een gecompliceerd verkeersonge luk kwamen gisteren tijdens dichte mist vijf mensen om. DEVENTER-DEN HAAG NV Uitgeversmaatschappij A. E. Kluwer te Deventer en Martinus Nijhoff's Bockhandel en Uitge versmaatschappij NV in Den Haag zijn besprekingen begon nen over de mogelijkheid van MENALDUMADEEL Bij een verkeersongeluk op de Afsluitdijk zijn gisteren vijf mensen om het le ven gekomen. Tijdens dichte mist op de Afsluitdijk wilde de bestuurder van een personenauto een vrachtauto inhalen- Er ontstond een botsing met een tegemoetkomende auto, alsmede met de vrachtauto. In de inhalende wagen zaten: de 40-jarige adjudant van de kon. lucht macht P. M. Hartman uit Leeuwar den. zijn echtgenote A. B. Hartman- Schut (40), hun dochter J. J. Hartman (12), mevrouw J. Ginkel-Hartman (48) uit Den "Haag. De bestuurster van de andere auto was de 42-jarige lerares huishoudschool A. Adema uit Drach ten. Kort tevoren had op de afsluitdijk nog een botsing met dodelijke afloop plaats- Hierbij kwam om het leven de 64-jarige fabrieksarbeider T. Groene- veld uit Minnertsga. een verregaande samenwerking. Martinus Nijhoff geniet een inter nationale bekendheid zowel als uitge ver van wetenschappelijke boeken en tijdschriften in de Engelse, Franse en Duitse taal, voornamelijk op het ge bied van de filosofie, politieke, juri dische, economische en sociale weten schappen. In Nederland kunnen de woorden boeken van Van Dale en de „Sociaal Economische Geschiedenis van Ne derland" als de meest bekende uitga ven worden beschouwd. Gegroeid Tot Martinus Nijhoff behoren ook de koninklijke drukkerij Van de Gar de te Zaltbommel. Scheltema en Hol- kema's Boekhandel en de Erven F. Bohn te Haarlem. De laatste jaren is Nijhoff sterk gegroeid, vooral op de internationale wetenschappelijke markt. Commissarissen en directie zijn van mening dat het voor een verdere ont plooiing van Nijhoff's activiteiten van belang is aansluiting te zoeken bij een grotere organisatie. Nijhoff telt 325 medewerkers. Kluwer telde eind 1969 2883 mede werkers. De groep zag in 1969 de winst stijgen van ƒ3,1 miljoen tot f 6.2 milioen. De sterke winststijging was mede te danken aan de overne mingen van het concern Overgeno men werden in '69 Ten Hagen NV, Oosthnek's Ujteeveril en ^e NV Oebr. Zomer en Keunings drukkerij Vada, binderij en uitgeversmij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5