'Vlietcomplex' voor studentenhuisvesting Leiden over BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN Meester Van Daalen zei school vaarwel MAGAZIJNBEDIENDE TAXI KERKHOF» ATTENTIE Geestig „HOUTWERF-LEIDEN" - N.V. 44 jaar voor de klas Tien miljoen voor verbetering theater- en zwembad-accommodatie en cultureel centrum Oud-Leiden verontrust 970 IJUWE LEIDSE COURANT it in VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 15IDEN De stichting „Leidse Studentenhuisvesting" heeft het ^Vlietcomplex" gekocht van de Exploitatie Maatschappij Schevc- iiiDgen. Een deel van de voorma lige fabrieksgebouwen van Van Wijk en Heringa zal verbouwd worden tot een flat-achtige stu dentenbehuizing. met een capaci- leit voor ïn totaal 217 studenten en studentenechtparen. De verwe zenlijking van deze plannen begint eiJj" over enkele weken. De verbouwing 'van de reeks van kleine panden OUW langs de Vliet geschiedt in over sa"jeg met de Rijksdienst voor Mo ïentenzorg, die subsidie heeft ezegd. ikele maanden geleden al hadden "t studentenhuisvesting en EMS een voorlopig koopcontract gesloten ie^ voor de ruim 6.700 m2 binnenstad reeB tussen Rapenburg. Vliet. Bakker- 0Ve! iteeg en Kaiserstraat. Het gebied was al acht jaar in handen van ie EMS, die aanvankelijk de be loeling had, er kantoorflats ti louwen. Die plannen konden niet loorgaan. Vijf .jaar geleden al irilde Studentenhuisvesting huis- fabrieksterreinen en -opstal- tn kopen. Toen nog voor méér dan de EMS ervoor had neerge- ;ld. Nu viel het object de stich- mg na krachtig schudden aan de 'EMS-boom als een rijpe appel toe oor circa 200 per m2 bebouwd iter- ier 's' ^at 'n Jaren (je lat ze het Vlietcomplex in handen hel leeft gehad, er door renteverlies van. nz. al gauw een miljoen gulden .verd 'P heett tocgeleSd- ïn. plannen die het Leidse architec- m( enbureau H. Kroneman voor Stu- m lentenhuisvesting heeft ontwik- leid, omvatten het verbouwen van grj5t iet fabrieksgebouw aan de Kai- e, ierstraat, Bakkersteeg-kant (A), it een studentenflat van 46 ka- ioot?ners- Deze worden verdeeld over >*gane grond en drie verdiepingen. de laagbouw aan de Bakker- ,gj teeg-zy de is een conciërgewoning feprojecteerd. ia| het gebouw op het middenterrein v.j B) worden kamers gemaakt ten ^hocve van 80 studenten. derde deel van het plan be staat uit een reeks woninkjes aan ie Vliet. (C). Daarvan wordt de markante gevelwand in de odr- a- K NARMSTRAAT1A LEIDEN vraagt chauffeurs Self-service' in wegrestaurant tdn li LEIDERDORP Op 19 deccm- ebbpr wordt in de Albert's Corner Leiderdorp overgegaan van traditionele bedieningssys- em naar self-service. Daartoe eeft een tamelijk uitgebreide irbouwing plaats gevonden. h« et de doorvoering van self-ser- teed ce wil de directie vooral tege- t Cjoetkomen aan de wensen van „haastige" klant, die in korte :t n> d een goede en volledige maal- an n d wil gebruiken, dat botyt Promotie J. F. M. Aarts ÏIDEN Aan de Leidse Univer- t is de heer P. W. van Hoeve, inschappelijk medewerker in 1st van de Stichting Fundamenteel erzoek der Materie, tot doctor in wiskunde en natuurwetenschap- gepromoveerd op een proef- ift, getiteld „The effect of additi- of low molecular weight on the ind zit m hanical damping of some poly- s' Promotor was prof. dr. A. J. merman. rkeerslichten kruispunt ge- ationsplein-Stationsweg iej IIDEN Gisteren is voor het rie öe nicuwgeplaatstc vcrkcers- syn eninstallatie op het kruispunt id ®nsplein Stationsweg getest, il het aansluiten en afstemmen installatie bij het Rijnsburger- el)! ukt bleek voorspoedig te verlo- Er dient echter wel rekening te worden gehouden, dat het Hei J|etc systeem van verkeerslichten lejd net Stationsplein een inloopperio- er, jjan circa 14 dagen nodig heeft om lijn* 'e gunstigste wijze te worden ge- ten M- spronkelijke styl gerestaureerd Maar inwendig worden ze door een reeks doorbraken en uitbrei dingen tot een complex van flat jes dat onderdak biedt aan 91 stu denten. De delen 1, 2 en 3 worden zo spoe dig mogelyk aanbesteed. In sep tember 1971 hoopt het stichtings bestuur) zyn de delen 1 en 2 ge reed om de stroom van nieuwe studenten op te vangen. Het gebouw op de hoek van de Kai serstraat (E) is aan curatoren ver huurd; het huurcontract loopt nog zes a zeven jaar. In dit gebouw is een deel van de universiteitsbi bliotheek ondergebracht. Ook de Bakkcrsteeg wordt in de toekomst in authentieke staat hersteld. Alle opstallen op het binnenterrein zullen worden afgebroken. Over de bedrijfsgebouwen aan de Ra penburgzijde van de Kaiserstraat is nog geen beslissing genomen. Er is vooralsnog geen bestemming voor in het kader van de huisves tingsplannen. De stichting heeft zich jegens het gemeentebestuur bereid verklaard, ze af te stoten, wanneer dat in het raam van ge meentelijke plannen wenselijk mocht zijn. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Patrick z.v. W B G Wolters en C A Muijzert; Cindia d.v. A Bodijn en M Ramak; Jacqueline Jantina Maria d.v. W van Leeuwen en W C van der Boog; Eli sabeth d.v. P de Vreugd en T van Duijn; Frieke d.v. W M M Dekkers en P J M Bastiaansen; Anastasia Cornelia Geertruida d.v. W J Ver- steege en H A Frohwein; Walter Ma ria z.v. N W van Schei en J M C den Hollander; Kees Sjoerd z.v. J J Nij- dam en T de Ruiter; Edwin Petrus Gijsbertus z.v. R A van der Zwet en W J C Geerlings; Michiel Jan z.v. J van Egmond en R L van Mulbregt. Gehuwd: W L M Schoonebeek en J R ter Hoeven; M S M P Bremmer en C H A A van Rooij; J van Zeist en J Kranenburg; G C J van Lingen en M J F van Kan; L E de Moulin en D M C van der Gulik; T Schouls en E J Kraaijenbrink; J Selier en C C Cor nel isse; A H van den Haak en P H van der Lelie; T H A ten Harkel en M Noort; AAM ALkemade en M A Snoek; TAJ van Rijn en E G L de Haas; F A Aarts en C A M van La tum; G M Tijssen en H A van den Burg; R P Dessing en J E M Gerrits- ma; J C M Visser en M C A E van Noort; P C van Leeuwen en L J M Kitselaar; H Cozijn en J Damen; T J Vlasveld en H J M Wennekers; D Devilee en A E F Janssen; I A Stok- kel en C Hartevelt; J Chaudron en M C schuchhard; W van den Hoven en J Buursink; P de Vos en A J den Daas; W de Winter en P C Berkhout. Ondertrouwd: W Cvan Haasterecht en M M Janssen; H Pasman en B de Groot; D S W Chin en C H A M Feenstra; W L M van Emmerik en E J Ruiten; T P M Goossens en M E A Huijbers; R M Kuijper en J P M Houps; R Ladan enCCWM Devi lee; L van Noort en A van der Meij; ABA Kuipers en M C Verberg; J C Steenkamer en M A Barendse; J Hel- versteijn en M J Juffermans; J G Stevens en B E Draijer; T F T M Geurts en C J M van Wieringen; C W C M Stolwijk en G M W Wiegmans; H van der Haven en A J M van der Holst; C van der Blom en E H Pont; J M van den Burg en M Stoof; W Aalbersberg en E Roefstra; A van Doorninck en A Keur; RFC Huijgen en G F Holm. LEIDEN De huisvuilophaalbeur- tcn voor vrijdag 25 december (eerste kerstdag) en vrijdag 1 januari (nieuwjaarsdag) komen te vervallen. Bewoners van wijken die op vrijdag aan de beurt zijn. mogen de dinsdag na de feestdag een dubbele portie huisvuil aanbieden. len ft UTO FINANCIERING W OUWEHAND S m AUTOVERZEKERING ASS. KANTOOR 197(piNSES MARIJKELAAN 14. KATWIJK AAN ZEE Telefoon 16500 Of dec Lage auto-premies Hoge no-clalmkortingen. -fc Een vlotte afwikkeling van uw schadeverzekeringen gegarandeerd. -X- 20% korting by iedere nieuwe auto-aanmelding oplopend tot 40% Ambtenaren speciaal tarief. Parkeergelegenheid heeft bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d Werf straat. Oude Rijn. Kaasmarkt Twee minuten Hooigr (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeliger" geen .valse leuze „van zoveel voor zoveel' maar net gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit. door echte vakservice te bieden Ooet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovingsringen, horlo ges, klokken cassettes, verzilverde geschenkartikelen brillant. De beste merken de ruimste keuze Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Academische examens LEIDEN Geslaagd: doet,ex geschiede nis de heer R F Claassen (Blciswijkh mej D Colijn (Den Haag): kand ex psycholo gie de dames G Brons (Den Haag, K G Rietberg (Winterswijk), D B Meijer (Sas- senheim), A W M v d Wiel (Leiden): kand ex pedagogiek mevr W J C Boelen-van der Loo (A'dam), de dames M L H G Bon tenbal (R'dam), A E Duvekot (Den Haag), A E D van Rij de Jong (Leiden), de he ren J Relngoud (Vlaardingen), F J Slobbe (Leiden), J M Wolf-Holslag (Den Haag), E Gerritsen (Hillegom); doet ex pedago giek mej C Boomsma (A'dam); doet ex psychologie mej C A Beneder (Middel burg), de heren J A Belksma (Den Haag), H A van Dijk (Den Haag), P H M van Hasel (Den Haag); kand ex Slavische taai en letterkunde mevr N A Smeets-Siroko- wa (Leiden); de heer F J Binnerts (Den Haag); doet ex Franse taal- en letterkunde mevr MME Mintreins-van Duykeren (Antwerpen); kand ex kunstgeschiedenis mej A Th van Oven (Wassenaar); kand ex N W Sociologie de heer H G Claymans (Made). OEGSTGEEST Op zondag 20 december om 20.15 uur is er kerst zang in de verwarmde garage van Kamsteeg. Een commissie uit de verschillende kerken heeft weer de samenzang voorbereid. Diegenen, die een zitplaats nodig hebben, moeten wel vroegtijdig aanwezig zyn. LEIDEN De begrotingsbe handeling door de Leidse raad kenmerkt zich dit jaar door een nogal ludieke sfeer. Een aantal jeugdige raadsleden en het door de voorzitter getole reerde interrumperen van spre kers dragen het hunne daartoe bij. Tijdens sommige ludieke hoogtepuntenlijkt het zelfs wel alsof niemand niemand meer serieus neemt, wat hij of zij ook zegt. Een enkele keer ivordt de voorzitter het interrumperen te bar. Gistermiddag werd PvdA- er Van Peype, nadat hij op zijns inziens ondemocratische toe standen bij het bijzonder on derwijs had gewezen, geïnter rumpeerd door D'66-er Kui per. Loco-burgemeester Menken wilde er een eind aan maken; hij adviseerde Van Peype vrien delijk: ..rusti doorgaan". „Ja maar, meneer de voor zitter", reageerde Van Peype, „ik vind hèt helemaal niet erg als de heer Kuiper interum- peert; hij maakt soms van die geestige opmerkingen" Meent u dat?", interrum peerde daarop KVP-er Ham. Smaken verschillen", zo rondde de heer Menken de dis cussie af. Even later deelde Kabouter Gerkema, in het geioone leven wiskundeleraar aan het Dalton lyceum in Voorburg, elk lid van de raad en college de raad eerst! een snoepje uit, vlak voordat hij zelf aan het woord kwam over onderwijszaken. „Waaraan heb ik dat ver diend?", vroeg wethouder Harmsen verbaasd. Reactie van Kabouter Gerkema: „Dat snoepje is geen verdienste maar genade". Kabouter Gerkema ging daarop het verschil uitleggen tussen autoritair onderwijs („Jantje, ga aan je werk!") en niet-autoritair onderwijs (.Jan tje, zou je niet aan je werk gaan, het is zo nuttig voor la ter Dit gepraat werd KVP-er Cornelissens te bar. „U bent bezig de lachlust op te wekken, terwijl wij hier met bestuurs zaken bezig zijn", interrum peerde hij. Het eind van het lied was, dat zowaar de heer Gerkema uit zijn Kabouter- rol viel en echt boos werd op de heer Cornelissens, wie hij het „hoogst kwalijk nam", dat deze „hem niet serieus nam". showroom nieuwe rijn 87, tel. 34544 (4 lijnen) LEIDEN Honderden leer lingen, oud-leerlingen, collega's en oud-collega's en niet te ver geten ouders waren gisteravond naar speeltuin Ons Eiland ge komen om afscheid te nemen van onderwijzer J. W. van Daa len, die maar liefst 44 jaar heeft lesgegeven aan de Konin gin Julianaschool, of, zoals hij beter bekend staat: De Jonge's school aan de Oosterstraat. De heer M. I. de Jonge is het hoofd van de school. Hij heeft meester Van Daalden 24 jaar meegemaakt en zegt over zijn onderwijzer: „Hij heeft ontzag lijk hard gewerkt. Hij ging met zijn klas om als met zijn eigen kinderen en haalde er uit wat er in zat. Volgens de nieuwe onderwijswet staat het kind in het middelpunt, nou, daar had meneer Van Daalen geen moei te mee, het was voor hem oude koek. Je kunt eigenlijk wel zeggen dat hij met de school vergroeid is, want wie De School aan de Oosterstraat zegt, zegt meester Van Daalen en andersom". De heer Van Daalen, een ge zellige grijze man met pret lichtjes in zijn ogen, weet nog wel hoe hij, op 1 januari 1927 voor het eerst voor de derde klas van de Koningin Juliana school stond. De klassen en de kinderen, die hem gisteravond iveer allemaal even de hand kwamen drukken, hij kent ze nog. Hij heeft vele prettige her inneringen, vooral aan de schoolreisjes door heel Neder land, de ouderavonden en de feestavonden, waaraan hij al tijd veel steentjes heeft bijge dragen. Op een vraag aan een oud leerling, hoe hij zijn meester vond, antwoordde de jongen LEIDEN Zowel de minister als G.S. hebben laten we ten, dat de kapitaalreserve van rond f 10,4 miljoen, die icas bestemd voor de bouw van de nieuwe schouwburg niet behoeft te worden gebruikt voor dekking van de Leidse begrotingstekorten, nu de nieuwe schouwburg niet doorgaat. Het geld zal worden bestemd voor: verbe tering en uitbreiding van de theater-accommodatie, in richting van een cultureel centrum en verbetering van de zwembad-accommodatie. Over enkele weken zullen B. en Wde raad hiertoe een afgerond voorstel voorleg gen. Wethouder Harmsen kon dit tot zijn genoegen gisteravond laat aan de nog steeds in begrotingsvergadering bijeen zijnde gemeenteraad meedelen. Wat de begrotingstekorten betreft, moest hij minder positief zijn. Pas medio volgend jaar kan uit Den Haag de beslissing worden verwacht op de door Leiden voor 1970 aangevraagde aanvullende bijdrage. Op zeer korte termijn zullen B. en W. de raad het investerings- en sane ringsplan voor de periode 1970-1974 voorleggen. Het saneringsplan-op- langerc termijn moet worden gezien in het licht van de ook voor het ko mende jaar aan te vragen aanvul lende bijdrage. De raad krijgt er ui teraard inspraak in. De wethouder verwacht, dat in de toekomst tegen de achtergrond van de meerjarige plannen de begrotingsbehandelingen korter kunnen worden. Over het al weer bijna tot 100.000 gedaalde aantal inwoners van Leiden kon de heer Harmsen niet optimis tisch zijn. Over vijftien jaar zal al het nu nog beschikbare Leidse grond gebied zijn volgebouwd en het aantal inwoners zal dan waarschijnlijk met slechts enkele duizenden zijn geste gen. Schoolstrijd Gistermiddag gedane opmerkingen van de PvdA'er Van Peype over „on democratische wantoestanden" bij het bijzonder onderwijs waren aanleiding voor een „schoolstrijd" tussen me vrouw Geelkerken (prot.-chr.) en de heer Cornelissens (KVP) enerzijds en de heren Van Peype en Amptmijer (PSP) anderzijds. Mevrouw Geelkerken bracht tegen de beweringen van de heer Van Pey pe onder meer naar voren, dat som mige verenigingen voor bijzonder on derlijs nog „fondsen" bezitten, in hel verleden bijeengebracht door ouders. Deze zijn het onvervreembaar bezil van de verenigingen. Dat het bijzonder onderwijs meet geld uit de overheidspot zou krijgen dan het openbaar onderwijs, is een fabeltje, aldus mevrouw Geelkerken Dit fabeltje is ontstaan doordat bij het bijzonder onderwijs een aantal werkzaamheden vaak door vrijwilli gers wordt verricht zodat er meer van het beschikbare geld overblijf' voor andere zaken. Tot de heer Van Peype zei mevr. Geelkerken, dat deze wèl als vader iets aan door hem veronderstelde „wantoestanden" bij het bijzonder onderwijs kan doen maar niet als raadslid. Deze opmerking bracht PSP'er Amptmeijer in het geweer. Hij con stateerde een „a-symmetrische ver houding". „Ik mag als raadslid niet meebeslissen over 't bijzonder onder wijs," zei hij tot mevrouw Geelker ken. „maar u mag (als bestuurslid van het bijzonder onderwijs - red.) wel als raadslid meebeslissen over het openbaar onderwijs Drugs Ook over het gebruik van drugs kruisten mevrouw Geelkerken en de heer Amptmeijer de degen. Mevrouw Geelkerken zei, dat haars inziens drugs het grootste kwaad zijn, dat de jonge mensen momenteel bedreigt. Misschien zit er wel iets in het legali seren van de handel omdat de drugs dan de „glans" van de winst en het verbodenen verliezen, vervolgde zij, maar zover is het nog niet. Wethouder Harmsen. De heer Amptmeijer trok daarop 'n vergelijking met de weerstand, die aanvankelijk het gebruik van aardappels, koffie en tabak opriepen en hij zag in drugs uitsluitend een maat schappij-wetenschappelijk pro bleem. Als het college zijn zin krijgt, wordt vandaag de begrotingsbe handeling afgesloten maar het was gisteravond twijfelachtig of dit haalbaar is. Negen promoties in januari LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit zullen in januari negen promo ties plaatsvinden, te weten twee in de faculteit der geneeskunde, vier in de faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen, twee in de faculteit der letteren en een in de faculteit der sociale wetenschappen. PAK-compliment voor Harmsen LEIDEN Het lykt erop, dat de zozeer in de ogen van Pro gressief Akkoord verguisde wet houder Harmsen gisteravond met zijn antwoordrede over het fi nanciële beleid by het PAK een enorme goodwill heeft gekweekt. PAK-voorzitter In 't Veld, die als eerste op dc rede van de wethouder inging, maakte de wethouder een welgemeend com pliment voor zyn visie. Speciaal het feit dat de heer Harmsen in feite toch verbonden met de re geringspartijen, zich zo sterk ver zet tegen het financieringsbeleid van de landelijke overheid, had de heer In 't Veld en de zynen zeer prettig getroffen. „Ik ben niet zo rechtlijnig als u denkt als het om de belangen van Lei den gaat", reageerde wethouder Harmsen. LEIDEN Op het Utrechtse Jaag pad werd gistermorgen een 30-jarige fietser onwel. Hij viel en moest met een hersenschudding per EHD naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. spontaan: „een léuke meester!" Meester Van Daalen: „Nu loop ik maar even weg, als ze over mij gaan praten". LEIDEN 'Met grote verontrusting hebben wij kennis genomen van de prinoipiële bereidheid van uw col lege, mede te werken aan de bouw plannen van C en A en V en D; aldus Oud-Leiden aan b en w. 'Met uw streven, de winkelfunktie van de binnenstad in het algemeen en van de Breestraat in het bij zonder te bevorderen, stemmen wij volledig in. Wij menen evenwel, dat nog eens met nadruk gewe zen dient te worden op de vol gende punten: 1. Is in het algemeen de Leddse winkelstand gebaat bij een eenzij dige bevoorrrechting van het groot winkelbedrijf? 2. Zal de te verwachten uitbouw van twee grote concerns niet lei den tot verstoring van het straat beeld, niet alleen in architectonisch maar ook in funktioneel opzicht? 3. Wat staat te gebeuren met de aan de stadhiuiszijde vrijkomende ruimte, wanneer C en A naar de overzijde verhuist? Deze vraag wordt des te klemmender, nu in de omgeving van de C en A-ves tigingen Gerzon gesloten wordt. Ligt het niet meer voor de hand, in deze richting naar mogelijkhe den voor uitbreiding te zoeken? 4. Is het wel verantwoord, tot ver dere onttrekking van woonruimte over te gaan, met name in een stadsgedeelte .dat zich in hoge mate leent voor regeneratie en verbete ring van het bestand aan wonin gen?' Promotie C. E. S. Arps LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer C. E. S. Arps, assis tent bij het Rijksmuseum van Geolo gie en Mineralogie te Leiden, tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen gepromoveerd op een proef schrift, getiteld „Petrology of a part of the western Galician basement be tween the Rio Jallas en the Rio de Arosa (N.W. Spain) with emphasis on zircon investigations". Promotor was prof. dr. E. den Tex. LEIDEN Het Leids City Cen trum, waarin verenigd middenstands- en grootwinkelbedrijven heeft aan zijn leden de volgende openstelling geadviseerd voor de Kerst-periode: Van maandag 21 december t/m woensdag 23 december tot 21 uur ge opend. Maandagochtend gesloten. Donderdag 24 december om 17 uur gesloten. Oudejaarsdag om 17 uur gesloten, met uitzondering van een aantal slijterijen en bakkers. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 Official Dealer voor Mercedes Benz Personen-, bestel- cn bedrijfswagens vraagt voor spoedige indiensttreding Rijbewijs B-E vereist. Sollicitaties te richten aan N.V. L.I.A.M., v Vondellaan 45, Leiden, tel. 01710—44545, toestel 23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3