Tegenstellingen spitsen zich toe in heel Spanje van Vakbeweging let op zwart loon Buitenhaven voor A'dams levensbelang havengebied ISRAELI'S PROTESTEREN TEGEN RUSSISCH PROCES E. W. Tuinstra gepromoveerd Stiptheidsactie PTT wordt opgeschort 111 Economische groei arme landen vooral ten goede aan de rijken relatiegeschenk? Gematigder opstelling dank zij houding CNV Oproep premier mee te werken aan de loonrem Christelijke honden: beëindigen Verdachten van pensionbrand vrijgelaten hij maakt er een fijn cadeau van 9 DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 (Vervolg van pag. 1) UTRECHT Daar in de gis teravond uitgegeven verklaring van de drie vakcentrales (die gistermiddag elk afzonderlijk overleg pleegden met hun bon den) gesproken wordt van een .enigszins" achterblijven bij de produktiviteitsstijging (geschat op 3,5 pet.), kan worden aange nomen dat aangestuurd zal wor den op een verbetering van het besteedbare inkomen met 3 pro cent. Er wordt een prijsstijging voorzien van 6.5 procent, zodat de contractio- over het gehele jaar genomen globaal met minstens 9.5 procent moe ien stijgen om dat doel te bereiken, waarbij dan geen rekening is gehou den met allerlei incidentele factoren als arbeidstijdverkorting, periodieke loonstijgingen e.d. Verwacht mag dan ook worden dat na de 3 en 1 procent in het eerste halfjaar door de vakbonden gestreefd zal worden naar nog tenminste 5.5 procent in het tweede halfjaar. Als ervan wordt uitgegaan, dat die 5.5 pet. op jaarbasis „slechts" 2.75 pet. is, zal dit percentage nog aanzienlijk hoger zijn, ook indien met de inci dentele factoren rekening wordt ge houden. De onderhandelingen, die nu wel heel spoedig meer gestalte zullen krijgen, moeten dit alles uitwijzen. Zivarte lonen In hun verklaring waarin de loon maatregel „als ene feitelijk gege- wordt aanvaard, zeggen de vak centrales voorts: „Er kunnen zich omstandigheden voordoen, met name wanneer werkgevers afwijken van gesloten overeenkomsten of de be reidheid tot afwijking vertonen, waarin de bonden niet lijdelijk zullen toezien." Hiermee wordt het betalen van .zwarte lonen" bedoeld. NW-voorzit- ter A. H. Kloos: „Wij zullen dat niet tegenhouden, integendeel, wij zulen dan opkomen voor de rechten van al le andere werknemers.;' Een duide lijke waarschuwing aan het adres van de werkgevers dus, dat indien zij zich niet aan de overeenkomsten houden nieuwe oonexposies mo- glijk zijn. Gematigder Dt opstelling van de drie vakcen trales na aanvaarding door de Twee de Kamer van de (gewijzigde) loon maatregel der regering is dankzij het CNV aanmerkelijk gematigder dan het NVV en NKV wel hadden gewid. Het verbondsbestuur van het CNV had 's middags uitdrukkelijk besloten dat de loonmaatregel als zo danig moest worden geaccepteerd en dat geen pogingen zouden moeten worden gedaan haar door middel van akties e.d. te ontduiken en te ont krachten. De opsteling van het NVV en het NKV was aanvankelijk veel feller en dit had tot gevolg dat het overleg (bijgewoond door ca. 35 bestuurders, economen en loondeskundigen van de vakcentrales) een zeer moeizaam ver loop had en de vergadering op verzoek van het CNV eenmaal moest worden geschorst voor afzon derlijk intern beraad (De heer Kloos zei daarvan na af loop niet meer dan „dat formuleren voor vakbondsbestuurders moeilijker is dan voor journalisten"...) De CNV-delegatie bleef echter op haar standpunt staan, daarmee het risico nemend van een openlijk con flict bij het uitstippelen van de te volgen koers, waarop NVV en NKV tot een gematigder opstelling kwa men om de eenheid naar buiten on der de huidige omstandigheden te be waren. De vakcentrales zeggen in hun ver klaring „diep teleurgesteld en ge griefd" te zijn over de uitslag van het GRONINGEN Vanmiddag is aan de Groningse universiteit gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid de heer E. \V. Tuinstra tc Yde (Dr.). De heer Tuinstra vertrekt over en kele weken naar Ambon, om daar werkzaam te zjjn by de opleiding van predikanten. Hij is door de raad voor de zending van de Nederlandse Her vormde Kerk ter beschikking gesteld j van de Protestantse Molukse Kerk. De heer Tuinstra is 32 jaar. Het proefschrift, waarop de heer Tuinstra bij prof. dr. A. S. van der Woude promoveerde, is getiteld „Her meneutische aspecten van de Targum van Job uit grot XI van Qumran." Een targum is een vertaling van een bijbelgedeelte in het Hebreeuws, j De heer Tuinstra vermoedt, dat het door hem besproken geschrift de tar gum van Job is geweest, die door Ga- maliël, de beroemde leermeester van Paulus, uit de roulatie genomen werd, en dat de sectarische oorsprong van het werk voor Gamaliël de reden tot I zijn verbod is geweest. I Job wordt in deze targum nog veel sterker dan in net bijbelboek onder scheiden van zijn omgeving. Hij is ook met bijzonder inzicht begiftigd, terwijl van een boetedoening en een herroeping aan het slot geen sprake is, in tegenstelling tot het bijbelboek. De heer Tuinstra veronderstelt, dat Job als type heeft gefungeerd en een voorbeeld is geweest voor de sekte der Essenen, van wie de Dode-Zee rollen afkomstig zijn. loondebat in de Tweede Kamer. Zij zien hierin een „duidelijk gebrek aan vertrouwen in de vakbeweging" en lij achten de werkgeversorganisaties daaraan in hoge mate mede schuldig. In de massale protetactie van de werknemers zien de vakcentrales „een onderstreping van het gevoerde beleid en een aansporing om een werkelijke inkomensverbetering tot stand te brengen." Met verontwaardiging hebben NVV, NKV en CNV vernomen dat en kele werknemers als gevolg van de uur-staking zijn ontslagen. „Alles zal worden gedaan dergelijke ontslagen ongedaan te maken, als deze werkne mers zich bij de bonden melden." DEN HAAG Premier De Jong en minister Roolvink hebben gisteren na het aanvaarden door de Tweede Ka mer van de loonmaatregel een beroep op alle betrokkenen en met name op de vakbeweging gedaan zich als goede inwoners en instellingen van een democratisch land te zullen hou den aan de beleidsmaatregelen. „Alle maatregelen, gericht op het tegengaan van de geldontwaarding, zijn van groot belang voor elke Ne derlander en ook deze", zei de pre mier. „Ik hoop en verwacht dat ieder een er nu zijn schouders onder zal zetten om het beoogde effect van het loonmatigingsbesluit te bereiken". De premier verwacht verder geen moeilijkheden omdat de maatregelen tot stand zijn gekomen in een open, vrije discussie in democratisch over leg. Minister Roolvink noemde acties het goed recht van de vakbeweging en zelfs haar plicht, dat zij het uiter ste heeft gedaan om haar standpunt naar voren te brengen. DEN HAAG Het bestuur van de Algemene Bond van Ambtenaren heeft gisteravond besloten de leden onder het bestellend personeel van de PTT te' adviseren de stiptheidsactie op te schorten. Zaterdag wordt een vergadering gehouden met de leden om de ontstane situatie te bespreken, waarschijnlijk te Amsterdam. Gezien de standpunten, die tijdens het overleg van gistermiddag werden ingenomen door deNederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel, de Katholieke Bond van Over heidspersoneel, de directie van PTT en minister Bakker (Verkeer en Wa terstaat) heeft het ABVA-:bestuur be sloten de leden niet te adviseren de actie te beëindigen zoals de NCBO en KADO deden maar mee te delen, dat de actie moet worden ge schorst. In een na het overleg uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de pe riode, waarover een extra overwerk vergoeding kan worden uitgekeerd, zich zal uitstrekken van 1 december tot half januari, in plaats van over de maand december. In verband hier mee is het maximum van deze extra vergoeding bijgetrokken tot 250. Andere groepen personeelsleden, die met name in december onder bij zonder zware belasting hun werk moeten verrichten, zullen voor een uitkering in aanmerking komen, over eenkomstig de normale daarvoor bij PTT geldende regelen in het raam van het gratificatiebudger. De getrof fen maatregel over de versnelde door loop naar besteller I (op 26-jarige leeftijd) blijft van kracht. Minister Bakker is verder bereid het overleg met het ministerie van binnenlandse zaken over de vraag stukken van de verbetering van de jeugdlonen bij de PTT met kracht voort te zetten. Onderzoek Verder zal onderzocht worden, of de door dc bonden genoemde „neven factoren" aanleiding kunnen zijn tot verhoging van het salarisniveau van de bestellers. Dit onderzoek en het daarbjj behorende overleg met het ministerie van binnenlandse zaken moet op 1 maart 1971 zijn afgerond. Mogelijke resultaten zullen met terug werkende kracht tot 1 oktober 1970 worden gerealiseerd. De bonden hadden de nevenfactoren als volgt omschreven: zware fysieke arbeid, het langdurig zwaar belast zijn, vroege begintijden, waardoor deelneming aan het maatschappelijk verkeer in de avonduren wordt be lemmerd, onder alle weersomstandig heden moeten verrichten van werk zaamheden in de open luchten het ontbreken van een vrije zaterdag. Dit is eigenlijk een stukje voor mensen, die nooit meer tijd voor iets hebben. Een poosje geleden was ik in dat stadium. Rende van kastjes naar muren en na de kop gestoten te hebben, rende ik weer naar de kast. Het enige waar nog een schamele I minuut voor af te knabbelen was bleek in de praktijk het zelfbeklag te zijn. Zo van.... ik kan niet naar die televisie-uitzending kijken... nee I wandelen doe ik niet meer...geen tijd....zo moe.... En dan wordt er gezegd, dat je eens een kijkje moet gaan nemen op Renesse in De Ark. Voor de krant, dus dienst. Je roept heel hard, dat twee dagen er uitbreken een onmogelijkheid is en pakt in de koffer nog flink wat serieus papier om vooral te kunnen I werken daar. Want je hebt geen tijd om zomaar wat rond te lummelen- Op het allerlaatste ogenblik kreeg ik toch een heldere gedachte en smeet nog ijlings mijn geliefd hand werk, elke dag een steekje petit point, in de weekendtas. Van Rotterdam door de lage lan den en over bruggen naar Renesse. Een dorpspleintje slaapt rond de kerk, nog even... De Ark met een groot bord „Beauty Farm". Drie minuten later sta ik in een ruime kamer, gezellig met een bank stel schemerlampen en een schaal fruit, geflankeerd door mes, vork en servetje uitnodigend op een tafeltje. Ik begin met het belangrijke rapport dat zonodig gelezen moet worden er naast te leggen en dan... aarzelend mijn beminde handwerk.-., je kunt nooit weten- Geen telefoon op de kamer... las tig, is de eerste gedachte, maar na een kwartier dringt het tot me door, dat ik in een onbreekbare rust ben gearriveerd zonder die dreiging van een alarmbel. Spoedcursus En opeens is er tijd... ondanks een programma, dat keurig uitgetikt mijn dag indeelt. Er moet van alles gebeuren. Maar dat gebeuren is vooral zelf niksdoen. Je uitstrekken op een rustbank met een zacht mu ziekje aan de oren en een infrarood- lamp er boven. Relaxbed heet de bank. De eerste drie minuten denk je nog, jammer van mijn tijd, dan doe zel je weg en laat de klok tik-tak- d raaien. Je mag ook in de sauna en op de hometrainer en een uur wandelen. Dat laatste laat ik maar en ga, alle schemerlampen op, zitten borduren en lach het zwaarwichtg rapport recht in zijn gezicht uit: „Jij komt morgen wel aan de beurt..." Die morgen begint met een gewel dige kan koffie. Omdat ik gezegd heb alleen daarmee het barre leven weer aan te kunnen, maar er staat een vermanend glas sinaasappelsap naast. Nou goed, ik wil wel meewer ken. Drink ook dat gehoorzaam op. Muis een broodje, lepel een eitje. En pik het rapport op, mijn helde re hoofd slorpt het gewillig op. En even gewillig volg ik het pro gramma van die tweede dag. waarop ik niks anders te doen heb, dan an deren wat te laten doen. Massage, pedicure, manicure, maskertje, kap- beurt. Als een Phoenix rijs ik op uit de as van mijn vermoeidheid onder de bewonderende blikken van een aantal collega's, die hetzelfde hebben ondergaan en naar wie ik met ver baasde goedkeuring staar. Een tiental altijd gehaaste, steeds rennende vrouwen zien er niet al leen uit, maar doen en bewegen zich ook alsof ze alle tijd van de wereld ter beschikking hebben gekregen. Twee dagen De Ark, een spoed cursus uitrusten.... BONN Alle fracties in de West- duitse bondsdag hebben de regering opgeroepen alle mogelijkheden te be nutten om de Nederlandse regering ervan te weerhouden haar plannen door te zetten afvalwater uit de Gro ningse industriegebieden in de Dol- lard te lozen. Volgens de drie Westduitse partijen moet de bondsregering tevens nagaan welke diplomatieke wegen zij kan bewandelen om Den Haag van zijn plannen af te brengen. Met verwondering stellen de par tijen vast dat de recente debatten in het Nederlandse parlement, hebben duidelijk gemaakt dat Den Haag de aanleg van de „smeerpijp" zo snel mogelijk wil verwezenlijken, zonder acht te slaan op Duitse bezwaren of wetenschappelijke onderzoekingen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Om zijn in principe sterke konkurrentie- positie volledig uit te buiten heeft Amsterdam een diepe ha- I ven nodig, zodat het alle schepen I met uitzondering van mammoet olietankers zal kunnen ontvan- gen. Zo'n diepe haven, waar in j de eerste plaats mammocterts- tankers ontvangen kunnen wor den, kan gevonden worden in een buitenhaven bij IJmuiden. Samen met een 19 meter diepe vaargeul en een toegang door de IJmuider zuiderpiei kan Amsterdam een belangrijke multi-purpose haven worden, die tevens voorkomt dat Ne derland bepaalde trade's gaat missen omdat Rotterdam ze niet meer kan verwerken. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het rapport Current Potential and Future Scope within the Netherlands dat als Port Appraisal door het leven zal gaan. Het rapport is samengesteld door de Britse Inhucon-groep in op dracht van de gemeente Amsterdam. Scheepvaart Vereniging Noord en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. Positief Het rapport, dat woensdag door burgemeester Samkalden werd gepre senteerd is bijzonder positief voor wat deze spectaculaire uitbreiding betreft. Zonder eer. buitenhaven zal het niet mogelijk zijn alle overheids- en particuliere investeringen, die reeds in het havengebied zijn gedaan, te beschermen. Verwacht kan dan worden dat een aantal terminals zal moeten sluiten. Behalve aan een buitenhaven heeft Amsterdam dringend behoefte aan een meer slagvaardig marketing-be- lekl, gericht op dp transport- en in dustriefunctie van de haven, aldus het rapport. Een buitenhaven bi i IJmuiden van 200 ha. zoals die het Britse adviesbureau voor ogen staat kan in drie fasen aangelegd worden en zal totaal 265 miljoen gulden gaan kosten. De eerste fase is de aanleg van 100 ha droog terrein en een vaargeul van 18 meter diepte, gevolgd door fase twee met een uitbreiding van het ter rein tot 150 ha en een uitdieping van de „ertsgeul" tot 19 meter. Fase drie tenslotte moet de 200 ha volmaken. Naast de ertsbehandeling zal de ha ven ook geschikt zijn om containers over te slaan. Voor de Amsterdamse zeehavcnagglomerntie rekent het rao- port op 79 miljoen ton lading in 1990 tegen 21.4 miHoen ton lading in 1969. Voor de Nederlandse zeehavens wordt de totale ladingbehandeling in 1990 op 734 miljoen ton geschat. Eenzijdig Door het aanleggen van de buiten haven wordt voorkomen, zo zegt het rapport, dat door de opdrachtgevers zonder uitzondering met enthousias me is begroet, dat de Nederlandse zeehavens zich eenzijdig ontwikkelen. Het rapport wijst erop dat een een zijdige ontwikkeling risico's met zich mee brengt. Een van de problemen waar de Amsterdamse haven mee te kampen heeft en waardoor de ontwikkeling wat teleurgesteld heeft is het door de regering niet meer hanteren van het gelijkheidsprincipe geweest. Rotter dam kwam in het voordeel nadat besloten werd deze haven geschikt te maken voor de ontvangst van de gro te olietankers. Uit de toelichting die woensdag o.a. door burgemeester Samkalden en ha venwethouder mr J. Bootsma op het rapport werd gegeven, bleek dat men de mening is toegedaan dat juist op grond van dit gelijkheidsprincipe Amsterdam als haven voor erts- mammoetschepen in aanmerking zou moeten kunnen komen. DEN HAAG De econo mische groei in arme landen komt vooral ten goede aan de rijken. Het voordeel van de grotere opbrengst van de nieuwe graansoorten („groene revo lutie") komt hoofdzakelijk te recht in de zakken van de rijke bevolkingsklassen en vergroot de ongelijkheid in de platte landsgebieden. Dit wordt gezegd in een overzicht van de OESO-commissie voor econo mische ontwikkeling, waarin de ont wikkelingslanden kritisch worden be keken. De commissie verwacht explosieve sociale toestanden in de ontwikke lingslanden als in de loop van de ja ren zeventig geen verbetering wordt gebracht in de verdeling van de vruchten van de economische groei. Onopgelost In deze landen blijven vraagstuk ken op het gebied van de werkgele genheid, onderwijs en voeding onop gelost. Er moet nog veel worden ge daan om de politieke stelsels in deze landen zo te hervormen dat zij meer in staat zijn een constructieve bijdra ge te leveren aan de economische en sociale ontwikkeling. De werkloosheid in de grote steden van de arme landen neemt in onrust barend tempo toe, terwijl ook op het platteland sprake is van minder werkgelegenhed. In bijna alle arme landen verwacht de commissie tegen het jaar 1980 ex plosieve situaties als gevolg van dit probleem, terwijl het niet uitgesloten is dat die crisis al eerder tot een uit barsting zullen komep. Ondanks het succes van nieuwe soprten rijst, tarwe en mais is er wat de ondervoeding'betreft in de arme landen nog geen vooruitgang te be speuren. Die ondervoeding is vooral ernstig voor kinderen onder de zes jaar, die er blijvend nadeel van kun nen ondervinden. MADRID De politieke tegenstellingen in Spanje spit sen zich toe. Terwijl in het ge hele land betogingen zijn losge barsten tegen het Franco-regime naar aanleiding van het proces in Burgos tegen 16 Basken, be ginnen er acties op gang te komen, waarbij trouw aan Franco en zijn bewind wordt be tuigd. In Burgos hebben byna tienduizend Spanjaarden gisteren gedemonstreerd ten gunste van Franco. Ook in andere delen van Spanje maken religieuze en maatschappeiyke groeperingen zich op pro-Franco betogingen te houden. Betrouwbare zegslieden in Bur gos hebben verklaard dat het mili tair tribunaal reeds overeenstem ming heeft bereikt over de vonnissen tegen de 16 Baskische nationalisten. Tegen 6 van hen is de doodstraf ge- eist. Arrestaties Verdere ontwikkelingen in Spanje, waar Franco de noodtoestand heeft afgekondigd voor zes maanden: Franco heeft alle ministers van zijn kabinet bijeengeroepen voor een vergadering aanstaande vrijdag. Ver wacht wordt dat de regering beslui ten zal nemen over de vonnissen. Uit verschillende delen van het land worden arrestaties gemeld. De politie kan personen in hechtenis nemen zonder dat zij hoeven voorge leid voor de rechter. Admiraal Blanco, vice-president, zal maandag in een rede in de Cortes zeggen dat de staat wordt onder mijnd door een „marxistisch- leninistisch complot". Pablo Picasso, de beroemde schil der van Spaanse afkomst, heeft het gemeentebestuur van Barcelona ver boden het nieuwe museum waarin al zijn werken worden tentoongesteld, officieel te openen. Hiermee wil hij protesteren tegen het proces in Burgos. Picasso is na de overwin ning van Franco in 1939 niet meer in zijn geboorteland terug geweest. Bezetting Een actiegroep van Amsterdamse studenten heeft aangekondigd zater dag de Spaanse officiële vestigingen in de hoofdstad te zullen bezetten, indien in het proces doodvonnissen worden uitgesproken. Als de Amsterdamse politie dit zou willen verhinderen, dan overweegt de groep een vestiging van het Spaanse regime elders in het land te bezetten. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft gisteren een ver klaring gepubliceerd waarin het zijn afschuw uitspreekt over de manier waarop in Burgos het proces is ge voerd. AMSTERDAM De 15-jarige tweelingbroers Adri en Wiegert W., die gearresteerd waren op verdenking van brandstichting in een Amster dams pension voor gastarbeiders zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgela ten. Bij de brand op 5 december kwamen negen gastarbeiders om het leven. De twee jongens hebben steeds ont kend iets met de brand te maken te hebben. (gratis fraaie geschenkverpakking) Nadeel Als niet onmiddellijk wordt geïn vesteerd gaat de schaalvergroting el ders opnieuw in het nadeel van Am sterdam werken. Het verschil dan zal echter zijn dat dit niet ten gunste zal gaan van Rotterdam zoals voor heen steeds het geval wan maar van het buitenland. Voor wat het havenbeleid betreft ziet Port Appraisal een logische op lossing in een havenbeheer waarin gemeente, provincie en Rijk verte genwoordigd zijn. JERUSALEM Het Is raëlische parlement is gisteren in een bijzondere zitting bijeen gekomen om te protesteren tegen het proces in Leningrad tegen 11 mensen die worden beschul digd van vliegtuigkaping. Volgens de Israëlische-vice-prem«i* 1 Allon hebben zeven van de 11 ver dachten onmiskenbaar joodse namen. „We zouden niet verbaasd zijn als sommige verdachten zelfs een mis daad zouden „bekennen" die ze niet gepleegd hebben, in overeenstem ming met de beste tradities van het Stalin-tijdperk", aldua Allon. Hij zei dat sinds juni 35 joden zijn gearresteerd in Rusland in verband met de beweerde poging een vlieg tuig naar Helsinki te kapen. De 11 verdachten staan terecht wegens overtreding van een wetsartikel over verraad, waarop maximaal de dood straf staat. Ook elders in Isracl wordt tegen het proces geprotesteerd. Volgens berichten uit Cairo heeft de Sowjetunie op dit moment reeds meer dan 20.000 militairen en tech nici in Egypte. In de afgelopen weken zouden enkele duizenden Rus sen in Egypte zijn aangekomen ter versterking van de daar reeds aan wezige miltairen om het raketstelsel van Egypte uit te breiden en te be zetten. Voorheen schatte men het aantal Russen op rond 17.000, nu zouden er veel meer dan 20.000" zijn. De be richten zijn in tegenspraak met mede delingen in de Egyptische pers dat Rusland zich zou voorbereiden op het terugtrekken van militairen en technici. Het toestromen van nieuw Rus sisch personeel zou volgens waarne mers ook een gevolg kunnen zijn van het blijvende gebrek aan ver trouwen van Moskou in de Egyp tische deskundigheid wat betreft de bediening van de raketten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9