Kerst-inn (herberg) dit goed op gang jaar gekomen Driekwart CNV-jongeren tegen één vakcentrale Prof. Kuitert geen antwoord aan Koers Belgische bisschoppen veroordelen abortus Pieter van der Meer (90) overleden Een woord voor vandaag „Palaver is religieus heidendom" Omdat Nederland niet thuisgeeft Gastvrijheid zonder bijbedoeling Enquête verschilt van VU-conclusies 1 Verschillen Vaticaan is het niet eens met ir. Vredeling DS. H.~VISSER OVERLEDEN BEROEPINGSWERK ■"1 Dr. H. Fabei hoogleraar in Tilburg DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 IflJVV „Ik stel u tot een licht der volken, opdat mijn heil reike tot het eind der aarde.Zo spreekt God door Jesaja tot de Knecht des He ren, in wie wij niemand anders dan Christus kunnen zien. Daar in het Oude Testament breekt het evangelie reeds baan tot ver buiten de grenzen van het uitverkoren volk. God houdt rekening met de heidenen, die door het volk Gods vergeten werden. Het evangelie is voor allen, waar zij ook wonen. Het Kerst licht moet de aarde omspannen. Het moet niet alleen in het duister schij nen van Israël, maar ook waar heidenen nog in duisternis wonen. We vieren met Pinksteren meestal ons zendingsfeest, maar het eerste zendingsfeest is Kerstmis. En als de zending niet op de een of andere manier meespeelt in onze kerstviering zijn wij aan hel echte kerstfeest niet toegekomen. Kerstfeest is meer dan een boom kopen, meer dan kerstkransjes eten en meer dan kerstliederen zingen. Kerstfeest is een gave Gods, maar iedere gave van God is tegelijk een opgave. Als Christus aan ons wordt gegeven, ontvangen wij Hem om Hem door te geven. We lezen vandaag: Hooglied, vers 1 tot 17. Vindt vragen niet terzake (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Prof. dr. H. M. Kuitert heeft geweigerd, om te antwoorden op de vragen, die hem gesteld zijn door het blad Koers. In een brief aan de redactie van het blad schrijft prof. Kui tert, geen waardering te hebben voor open brieven, die hem zon der voorafgaand overleg verzoe ken op maar liefst achttien vra gen te antwoorden. „Een open brief met een verzoek om publieke beantwoording van een aantal geformuleerde vragen berooft iemand van zijn vrijheid. Voor zijn fatsoen kan hij nog slechts één ding doen: antwoorden, ook al zou hij lie ver wat anders willen. Weigering zou immers betekenen, dat hij het ge sprek torpedeert, niet meewerkt, halsstarrig is". „De vragen wel beantwoorden, maakt het voor mij niet veel beter. Het brengt niet alleen veel werk mee. maar zal naar uw verwachting ook wel iets opleveren, waarop u mij, wat ik nu maar noem, zou kunnen van gen. U hebt immers al adhesiebetui gingen gevraagd voor de antwoorden binnen waren. U weet de antwoorden dus al lang en stelt mij de vragen kennelijk niet om een oprecht ant woord te krijgen, maar om mij ergens aan af te meten". Prof. Kuitert schrijft, dat hij zijn besluit om de achttien vragen niet te beantwoorden met nog meer overtui ging neemt gezien de inhoud van de vragen. ,.Ik zou niet graag meewerken aan het instandhouden van een kolossaal misverstand onder christenen, name lijk het misverstand dat in uw stellen en beantwoorden van deze vragen de ware godsdienst is gelegen, of ook dat in wat u het goede antwoord op deze vragen vindt, het kenmerk van de rechtgelovigheid is gelegen. Ik ben een christen, omdat ik voor het behoud van mens en wereld mijn vertrouwen op Jezus Christus stel en niet omdat ik in het echt of niet echt brandende braambos geloof, in de te kenen van Mozcs, enz. enz." Kans gemist Hoofdredacteur H. Verwev van Koers is door dit antwoord van prof. Kuitert teleurgesteld. Hij meent, dat de hoogleraar een kans gemist heeft. Wat het inhoudelijke bezwaar van prof. Kuitert tegen de vragen betreft, meent de heer Verwey, dat een chris ten natuurlijk zijn vertrouwen in Christus dient te stellen en niet in een brandend braambos, maar dat het niet mogelijk is, te geloven in Christus zonder het Oude Testament. Je kunt Christus niet van de Schrift losmaken. In Koers van deze week zal de brief van prof. Kuitert en het ant woord van de redactie worden gepu bliceerd. Het blad heeft een overstel pend aantal adhesiebetuigingen ge kregen. Telefoongids krijgt een nieuw jasje HENGELO De Nederlandse telefoongidsen krijgen een wat fleuriger en moderner jasje. Nog voor januari zal de eerste gids- nleuwe-stijl in het telefoondis trict Hengelo verschijnen met op de geplastiviceerde omslag een foto. De gebruikelijk lijst van bij zondere telefoonnummers moest naar de achterzijde verhuizen. De omslagfoto za' elk jaar anders zijn. De toelichtingen voorin kre gen een nieuwe kortere tekst en werden voorzien van aardige il lustraties. De in de oude gids vermelde „voorwaarden van aansluiting" heeft men laten vervallen en in een afzonderlijke brochure opge nomen, die abonnees op aanvraag wordt toegezonden. ICCC-jon geren AMSTERDAM Palaver stelt zich ten doel de Bijbel dich ter bij de jeugd te brengen. Dat doel zal niet bereikt worden. In plaats daarvan zal de jeugd volgestopt worden met bijbel kritiek en met een vertolking van de Bijbel, waarin men de Bijbel zelf niet meer terug zal vinden. Dat wordt gezegd in een rapport van ICCC-Nederland, opgesteld door de heer Geert van der Veen te Am sterdam. Volgens Van der Veen is het Praat- boek van Palaver zo opgezet, dat de lezers vernieuwing en vrijheid wordt gebracht en gepreekt. „Naast de meerdere godslasteringen staat het vol met onchristelijke gedachten, die men tegenwoordig vooral terugvindt in een zuiver horizontalistisch-semi- christendom Het hulpmateriaal bestaat uit nog verder uitgewerkte bijbelkritiek. Nergens wordt in dit materiaal ge sproken over Jezus Christus als Ver losser van zonden en de zondaar. Daarvoor in de plaats wordt gespro ken over wereldvernieuwing en - ver betering. over de God van de on derdrukten (sociaal en politiek en niet vanwege hun geloof) en over de vrijheid als belangrijkste kenmerk. Wat op het relipopfestival geboden wordt, is, zo concludeert Van der Veen „een stuk heidendom in reli gieuze gestalte; niet Jezus Christus, maar de popmuziek; niet de Bijbel, maar socialistische en wereldgelijk- vormige wereldverbetering wordt ge bracht; niet de bekering en wederge boorte van de zondaar, maar de ver betering en verandering van de mens-zonder-God wordt hun voorge houden." Van der Veen spreekt van „een re ligieuze oppepper, die als vergif haar nawerking zal hebben, in plaats van de boodschap van verzoening, verge ving en verlossing door het bloed van Jezus Christus." Op dezelfde dag, als Palaver ge houden wordt (zaterdag 2 januari in Utrecht), zullen ICCC-jongeren een bijeenkomst beleggen in de vrije evangelische kerk aan de Boothstraat in Utrecht (aanvang 19.30 uur) om „Jonge rnensen te wijzen op het ge vaar van de moderne Schriftopvattin gen en nieuwe theologie en hen op te roepen standvastig te blijven in deze tijden van grote verwarring." (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Ds. A. Kla- mer van het oecumenisch radio pastoraat schat dat er tijdens de kerstdagen 150 kerst-inns in ons land zullen functioneren. Zijn idee om een open welkom voor velen te hebben, dat ver leden jaar nog slechts in 17 ge vallen gestalte kreeg, heeft als een sneeuwbal-effect gewerkt. Daarnaast zijn er dan nog op 40 plaatsen z.g. kerstgastendagen waar men tevoren voor moest intekenen. Hiervoor worden voornamelijk conferentie-oorden gebruikt. Deze kerstgastenda gen zijn alle volgeboekt. Kerst-inns worden-gehouden in ge wone particuliere huizen of andere centra. Iedereen die er maar behoefte aan heeft is daar gratis welkom. Ds. Klamer: verleden jaar liep ik, door Apeldoorn komende, zo'n kerst-inn eens binnen. Het was half twee in de nacht. Zou de „zaak" nog open zijn? Ja hoor. Je ging maar ergens zitten BRUSSEL De Belgische bisschoppen hebben in een ge zamenlijke verklaring de abor tus veroordeeld en elke verrui ming van de wetgeving terzake afgewezen. „Het is een plicht van de aller hoogste orde, dat het menselijk le ven geëerbiedigd en op elk moment van zijn ontwikkeling beschermd wordt," zeggen zij. Zij beroepen zich op de Bijbel, die doodslag herhaalde malen verbiedt. De kerk heeft abor tus en kindermoord steeds afgekeurd. 2 3 5 6 1" 12 13 14 IS 16 L_ 1" B 19 20 21 22 li 24 2b 26 27 I 28 30 31 Kruiswoord-puzzel Hoi'.: 1. zangstem, 3. steensoort 4. eikenschors, 6. kolenemmer, 7. boom, 1JT gebod, 11. voorvoegsel. 12. bijwaprd. 14. voedsel, 15. voorzetsel, 17. lengteTTtart (afk.), 19. scheik. element (afk.), 20. mu zieknoot, 22. voorzetsel. 23. onbep. voor- naamw„ 25. tussenzetsel, 27. verlegen. 29. kan men uit drinken. 30. boom. 31. voegwoord. Verte 1. afval van steen. 2. sportterm, 3. niet vast, 5. huisdier, 7 voegwoord. 8. familielid, 9. muzieknoot. 10. meisjes naam. 11. tevens, 13. tovergodin. 14. tel woord, 16. bekend dier. 18. muzieknoot, 19. deel v. d. bijbel (afk.). 21. telwoord. 22. rund, 24. ieder. 26. oude vochtmaat. 27. graafwerktuig, 28. visje. Oplouing vorige panel Hoi'.: 1. lam. 4. eng, 7. laag. 8. e.k„ 10. Ares. 13. sr.. 14. Se. 16. aan, 17. dadel. 19 •dé. 20. er. 21. do. 22. Arno, 24. en. 26. ba te. 27. aar. 28. oer. Vert: 2. ale, 3. massa, 4. eg. 5. ge, 6. passage. 9. kantoor, 11. Rr„ 12. gal. 15. Ede. 17. den. 18. Erato, 21. dn.. 23. ree, 25. na. 26. B.R. I UTRECHT Driekwart van de jonge leden van het CNV is I tegen één grote vakcentrale. Dit blijkt uit een enquête, die „wer kende Jeugd", de jongerenorga nisatie van het CNV, onder 300 CNV-jongeren heeft gehouden. I De jongerenorganisatie verklaart tot de enquête te zijn gekomen omdat j in het onlangs door de Vrije Univer- siteit uitgevoerde onderzoek de jon geren niet zijn betrokken. „Het is onbegrijpelijk, dat juist de i categorie van 15- tot 25-jarigen, die morgen de leiding van de vakbewe ging moeten overnemen, niet in de standpuntbepaling over de toekomst van de chr. vakbeweging zijn betrok ken". aldus „Werkende Jeugd". „Werkende Jeugd" constateert op vallende verschillen in haar onder zoek met de VU-enquête. Zo zijn on danks de „onbewegelijkheidsverkla- ring" van het VU-onderzoek de jon geren van mening dat de christelijke vakbeweging nog een duidelijke toe komst heeft, mits zij antwoord kan geven op de komende sociaal-culture le en economische evolutie. Enkele opvallende uitkomsten: 52,9 pet. van de jongeren wil lid blijven van het CNV, indien dit door een of andere oorzaak hun baan zou kosten. 30,8 pet. verklaarde geen lid van een vakbeweging te zijn geworden alleen maar „om er beter van te worden". Driekwart ziet geen aanleiding de vakbeweging te verlaten wanneer het lidmaatschap geen voordeel zou ople veren. Bijna negentig pet. stelt dat de vakbeweging in het huidige sociaal- economische bestel onmisbaar is- Ruim de helft betitelde de ongeorga niseerden als „klaplopers" omdat zij meeprofiteren van verbeteringen, die i de vragen naar de rechten van de mogelijk zijn gemaakt door de vak- vrouw, maar niet minder naar de De bisschoppen erkennen dat een puur repressieve wetgeving de ver breiding van de abortus niet kan te genhouden, maar dat betekent nog niet dat een liberaler wetgeving een geëigende oplossing betekent. „In plaats van aanstaande moeders de mogelijkheid te verschaffen, zich met de ministe risico's van hun kind te ontdoen, zou de geneeskunde nieu we mogelijkheden moeten bieden het kind zoveel mogelijk beschermen tegen erfelijke misvormingen, het kind in betere omstandigheden gebo ren doen worden en de materiële en morele mogelijkheden scheppen voor een optimale opvoeding. Verbete ring van de wetgeving inzake het ge zinsbeleid en de gezondheidszorg is momenteel veel urgenter dan een wijziging in de abortuswetgeving", aldus de verklaring. Simplistisch In een dagsluiting voor de KRO heeft ook bisschop Bluyssen van Den Bosch dezer dagen stelling genomen tegen „de gemakkelijke en simplisti sche oplossing, die velen tegenwoor dig menen te hebben voor het onge wenste kind". Een vrouw die een kind verwacht, maar het om welke reden dan ook niet verlangen kan, moet natuurlijk op alle mogelijke manieren geholpen worden. Maar de opzettelijke beëin diging van de zwangerschap is door de Rooms-Katholieke Kerk in prin cipe altijd afgewezen," zei bisschop Bluyssen. „De vragen rond de abortus zijn beweging. Indien het CNV werd opgeheven en alleen aansluiting mogelijk zou zijn bij het NKV zou 71 pet. liever on georganiseerd blijven. Wanneer het NW het enig alternatief zou zijn zou dit percentage 77 bedragen. De enquête geeft voorts te zien dat de vakbeweging zich moet realiseren dat materiële -belangenbehartiging niet meer haar enige taak is. maar dat zij zich des te meer moet richten op so- j ciaal-culturele aangelegenheden- VATICAANSTAD Het Vaticaan is het niet eens met het Tweede-Ka merlid ir. Vredeling (soc.), -die be weert dat in het Vaticaan meer boter wordt geïmporteerd dan geconsu meerd. De Osservatore Romano schrijft dat het aantal consumenten zich niet beperkt tot 900, zoals de heer Vredeling meent. I Volgens een verdrag van 1929 mag het Vaticaan ook leveren aan familie leden van -het personeel, aan reli- gieuze instellingen en aan de bewo ners van Castelgandolfo. Op die ma- i nier bedraagt het aantal consumenten I verscheidene tienduizenden, aldus de 1 Osservatore. rechten van een zich ontwikkelend kind. En elk menselijk leven, al is het nog zo onvolmaakt en weerloos juist als het weerloos is dient verdedigd en beschermd te worden." DEN HAAG Op 90-jarige leef tijd is overleden ds. H. Visser, her vormd emeritus-predikant. De cre matie heeft in alle stilte plaatsgehad. Na studie in Leiden was hij sinds 1906 predikant, achtereenvolgens te Hoogwoud, Oosthuizen, Heerenveen, Arum en 26 jaar in Terborg. Na zijn emeritaat in 1946 was hij nog twaalf jaar voorganger van de afdeling Loosduinen van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden. NED. HERV. KERK Beroepen te Assen »vac. J. W. Schipper): J. A. Rietberg te Vaassen; te Bodegraven (vac. C. A. v. Harten): dr. B. W. Steenbeek te Nunspeet. Aangenomen naar Kampen: J. v. Wier te Nieuwerkerk a.d. IJssel. Bedankt voor Jaarsveld: C. v. Bart te Putten. GEREF. KERKEN (vr^gern.) Beroepen te Drachten: A. Jagersma te Groningen-oost. Bedankt voor Urk en Nagele: B. de Vos te Ten Boer. Voorbereidingen voor de kerst-inn in de technische hogeschool te Eindhoven. Vrijwillige medewerk- (st)ers brengen versieringen aan. in de gezellige ruimtte, had voordat je het wist een kop koffie in de hand en zat zo maar gezellig te praten. In to taal waren zo'n twintig, dertig men sen allergenoeglijkst bij elkaar. Zon der pretenties. Zomaar: samen. Ik voelde me er onmiddellijk thuis. Zo verging het ook de anderen die daar waren, meestal mensen die er zich juist tijdens de kerst zo buiten voelen staan. Tijdens de kerstdagen kun je, als je geen gezin hebt, eigenlijk nergens te recht. Kerstvieringen zijn er meer dan genoeg, dat wil zeggen: ver voor de eigenlijke kerstdagen, want het lijkt of de kerstviering steeds verder naar voren wordt geschoven. Van de zaak krijg je je „pakket" al halver wege december, en weken tevoren is het al kerstviering en -wijding wat de klok slaat. Niet thuis Maar op de kerstdagen zelf? Dan geeft Nederland niet thuis, is volsla gen introvert. Het is dan alleen nog feest voor de intitme kring van het gezin. Weliswaar zijn er kerkdiensten, waar „komt allen tesamen" wordt ge zongen en gezegd wordt hoe goed het is bij elkaar te zijn, waar men het heeft over het goddelijk welkom en over het samen viereri, maar er is geen vervolg op voor een vrij grote groep. Voor deze mensen wordt dat vervolg gewoon niet gehonoreerd. Hoogstens kan zo iemand door de ramen van veel huizen een aantrek kelijke etalage zien: een kerstboom, brandende kaarsen, een feestelijk ge dekte tafel. Maar dat alles is niet voor hem of haar. Het is immers al leen het feest voor de intieme kring van het gezin? Zelfs je vrienden bel je niet op gedurende die dagen. Het is zo langzamerhand haast een dooddoener om het te zeggen, maar het akelige feit wordt er niet minder om dat zich juist met kerst-zelf een stuk nadrukkelijke vereenzaming manifesteert. Deze groep heeft het gevoel nergens bij te behoren en ziet zich in een soort bedelaarspositie ge manoeuvreerd. Straten leeg Wie horen er tot deze groep? Oude ren, die hooguit op tweede kerstdag eens op bezoek bij familie durven gaan, jongeren, die het niet volhou den in de eigen kleine kring, kamer bewoners, buitenlandse werknemers, Door het introverte karakter van de huiselijke viering de straten zijn doorgaans op die dagen doodstil voelen ze zich compleet buitengeslo ten. In de kerst-inns nu kunnen deze mensen terecht. Men wil er een tot niets verplichtende gastvrijheid in bedrijven, dus zonder welke bijbe doeling ook. Kort en goed: iedereen is er welkom en kan er zijn eigen gang gaan. Dat hebben alle kerst-inns ge meen. hoewel elke werkgroep geïnformeerd door een set paperassen over mogelijkheden en ervaringen van vorig jaar, die het oecumenisch radiopastoraat samenstelde er weer zijn eigen vertaling aan zal ge ven. Gorinchem: Gebouw Mamré, Nic. Piekstraat, 25, 26 en 27 december van 16 uur tot 24 uur (gel. 01830-2441). Den Haag: Kloosterkerk, Lange Voorhout, 24 december van 23 tot 24 uur experimentele dienst met nabe spreking, film tot 04.00 uur. Verder van 25 december 's morgens 8.30 tot en met 26 december 24 uur continu open. Verder kerst-inns (inlichtingen 070-604467( in Kruispunt, Diamant horst Wilhelminakerk, Louise Henriëttestraat, Laatkerk, Ising- straat, Immanuelkerk, Heeswijkplein, Marcuskerk Jan Luykenlaan, Johan- neskapel. Bosbesstraat, Duinslag, Stadhoudersplantsoen, rk kerk Eland straat, Doopsgezinde kerk Paleis- straat, Westeinde 18, All Inn Klub, Koningskade 19. Dordrecht: Clubhuis Yin, Grote Kerksbuurt 1 op 24 en 25 december van 20 uur tot 0.1.00 uur, Mavoschool Wiel wijk, Abel Tasmanstraat op 25 en 26 december van 14 tot 24 uur. Katakorhbe Krispijn, hoek Obrecht- straat op 26 december van 16 tot 21 uur. Leiden: WSL-gebouw, Rapenburg 65, van 24 december 's avonds acht uur continu tot en met tweede kerst dag 24 uur. Oegstgeest: Taberna, Julianalaan 1, van 24 december 20 uur tot en met december 20 uur. Rotterdam: Doopsgezinde kerk, Noordmolenwerf, 23 december tot en met 30 december 15.30 uur tot 23 00 uur. 31 december van 15.30 tot 00.30 uur. (tel. 010-223069). Jeugdhuis 't Slag, Sandelingeplein 20, 24 december van 21 uur tot 02.00 uur, 25 en 26 december van 14 tot 24 uur (tel. 010-271712) Deze kerst-inn begint met een kerstnachtdienst in de Breeplein- kerk om 22 uur. Daarna naar gebouw 't Slag: napraten en o.a. rollenspel naar aanleiding van de dienst en veel muziek. Snijkenisse: Michaëlkerk, Lisstraat 24 december van 19.30 uur tot 21 uur, 25 december van 11.30 tot het afloopt en 26 december van 10 uur tot het afloopt (tel. 01880-3961). Spontaan Het fijne is eigenlijk, aldus ds. Kla mer, dat al die activiteiten niet zijn geïnstitutionaliseerd. Dat brengt er het spontane karakter in. In de ene kerst-inn, kun je gezellig praten kleuren tv-kijken, in de andere weer dichtkunst of muziek aanhoren, vaak „life" omdat ensembles zich daarvoor beschikbaar stellen. Elders kun je weer een expositie bewonderen of aan creatief werk doen. Overal kan het weer anders zijn, maar één ding hebben alle kerst-inns gemeen: ieder een kan er zichzelf zijn. Van de informatieservice hebben velen gebruik gemaakt, we kregen ongeveer 500 aanvragen. We maken propaganda voor de kerst-inns, die soms ook 's nachts open blijven via krant, radio en tv. Ook telefonische hulpdiensten bijvoorbeeld zijn op de hoogte gebracht en kunnen als ver wijs instantie dienen. Waar? Dit is tenslotte de voorlopige lijst van kerst-inns in de provincie Zuid- Holland. Alphen aan den Rijn: Gebouw On derweg. Lijsterlaan 1, 25 december van 15 uur tot 22 uur (Tel. 01720-3222). Vlaardingen: Immanuëlkerk, Rot. terdamseweg: 24 december vanaf 20 uur, 25 december vanaf 12 uur en 26 december vanaf 16 uur (t< 010-349316). Voorburg: De Heldenburcht, achter de Ogangkerk, ingang zijde laan Heldenburg van 24 december 20 tot en met 26 december 24 uur conti nu. (tel. 070-838989). .er V Marine-telegram met blijde boodschap (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Marine Verbin- dingsdinest heeft met de hoogste prioriteit een telegram aan alle mensen, alle schepen, inrichtingen en gezinnen verzonden met de vol gende blijde boodschap: 1. Verkondig met grote vreugde he den geboren Christus de Heer. 2. In alle mensen welbehagen. 3. Verzoeke huisvesting. Het ongeklassificeerde bericht, zo wordt gezegd, is in opdracht van de Allerhoogste verstuurd. De tekst van dit telegram siert de omslag van het Kerstnummer van E 69: het blad van de protestantse en rooms- katholieke geestelijke verzorging in de Koninklijke Marine. Ter gelegenheid van kertmis 1970 krijgen 9.500 marinegezinnen het blad in de bus waarin tal van in teressante artikelen staan. De re- daktie heeft geprobeerd enkele ele menten uit het kerstverhaal te ac centueren, om zo het gebeuren wat begrijpelijker te maken. Want, zo is in de inleiding te lezen, de ster, de engelen, de herders en de stal vor men het decor van het toneel, waarop zich het gebeuren voor het hele volk afspeel?: de komst van Christus op de wereld waarin wij leven. (Van onze kerkredactie) TILBURG De Katholieke Hoge school heeft dr. H. Faber (63) benoemd] tot buitengewoon hoogleraar in di godsdienstpsychologie. Dr. Faber is d« eerste niet-rooms-katholieke hoogle raar aan de theologische faculteit Tilburg. Dr. Faber is thans lector in de pas-I torale psychologie aan de Leidse uni versiteit. Hij heeft naam gemaakt als pionier in de toepassing van bepaalde Amerikaanse psychologische metho den ten dienste van het pastoraat, zoals de toepassing van „Clinical Training" op de pastorale opleiding, en zijn methodische bezinningsarbeid op de relaties en het rolbesef in het pastoraat. Dr. Faber is driemaal gepromo veerd. In 1933 verwierf hij in Leiden de doctorstitel in de theologie. In 1956 promoveerde hij aan de universiteit van Amsterdam in de psychologie en in 1969 ontving hij in Chicago een>a eredoctoraat. Voor hij zich aan de Leidse univer- e siteit t verbond, was hij van 1932 totle 1958 voorganger van de Nederlandse Protestantenbond, achtereenvolgens in Velsen, Schiedam en in Wassenaar. r Bekend priester-schrijver (Van een onzer veslaggeefsters) BREDA Op negentig-jarige leeftijd is overleden de bekende priester-schrijver Pieter van der Meer de Walcheren. Hij was een zeer boeiende persoonlijkheid in wiens werk en leven de liefde tot de mens en het bewogen bezig zijn met de diepste ellende van de mens de kern vormen. Pas in 1954, na de dood van zijn vrouw, met wie hij vijftig jaar ge huwd is geweest, trad hij als monnik toe tot de orde der Benedictijnen in Oosterhout. Twee jaar later werd hij tot priester gewijd. Zijn letterkundige en journalistieke loopbaan begon hij in 1901. Vele ja ren bracht hij in Parijs door, waar hij in 1911 toetrad tot de rooms-kat- holieke kerk. Zijn tot zes delen uitge groeide „Mijn dagboek" gaf van zijn bekering onder andere getuigenis en genoot vooral in rooms-katholieke kringen grote bekendheid. Maasbode Gedurende de jaren '14-T8 was hij oorlogscorrespondent in Parijs voor De Maasbode. Daarna keerde hij te rug naar Nederland, waar hij tot 1929 verbonden was aan het blad De Nieuwe Eeuw. Eenmaal weer in Pa rijs was hij tien jaar directeur van de uitgeverij Desclée de Brouwer. In 1940 kwam hij voorgoed naar Nederland, waarna hij in ons land zowel als in Vlaanderen vele lezingen hield. Zijn voornaamste publikaties zijn, behalve het genoemde Mijn Dagboek, Jong Leven, Vreemde Ver halen, Jacht naar Geluk. Het Verbor gen Leven, Branding, Het witte para dijs, Mensen en God, Gods uur er Het grote avontuur. De overledene was onder meer offi cier in de orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2