Europa gaat nu ook Twente leren kennen Reeuwijkse Plassen worden bedreigd ■Groot aantal amateurs in Rotterdamse Zesdaagse I sa Lof in Kamer voor onderwijsstrategie Indonesische ambassadeur ontsnapte ternauwernood DR. SALTET IS VERONTRUST OVER LAWAAI SPEEDBOTEN Dynamo Zagreb uitgeschakeld Schenk en Verheyen sterk in Hamar Scherpe toon bij oppositie Zuidmolukker met stengun op zijn hielen VISSERIJL EN MARKTNEEUWS -I ~l nieuwe leidse courant DONDERDAG 17 DECEMBER 1970 MBER ROTTERDAM Voor de zes daagse van Rotterdam, die van 16 tot 22 januari wordt gehouden, heeft promotor Charles Ruys al verschil lende ploegen geformeerd. Bij de amateurs is de belangstelling zelfs zo groot, dat hij heeft besloten iedere avond twee series te verrijden. In beide series (van een half uur) komen tien koppels uit. De beste zes van Iedere serie plaatsen zich voor de fi nale op de laatste avond. De volgende amateurploegen zijn reeds definitief (bij de amateurs): le serie: Cools - Barras (België), Boulard - Demeyer (België), Thomas (GB) - Van der Burg, Breur - De Wit, Moer man - Moerman, Jurriaans - Fens, Nieuwenhuis - Kneteman, Kotterer - Keuker, Westrus - Moritz en het Haagse duo Paul (ex-prof) - Van der Putten; 2e serie: Dalemans - Van Ransbeek (België), Dupontreux - Prieur (Frankrijk), Moore - Hill (En geland), Boom - Niemeyer, Van der Molen - Been, Moret - Koster (een Rotterdams koppel) en de Haagse ploeg Kipping - Van Rossum. De overige koppels worden binnenkort bekend gemaakt. Voor de zesdaagse bij de beroeps- renners was al zeker, dat Peter Post zou uitkomen met Patrick Sercu en [dat Leo Duyndam („Ik vind het ge- [weldig in Rotterdam te mogen star ten") met René Pijnen een ploeg zou vormen. De volgende formatie zijn nu ook uit de bus gekomen: Norman Hill - Hugh Porter, Wim Bravenboer - Dieter Kemper en Piet van der Lans - Tino Taback. Verder is het vrijwel zeker, dat Theo Verschueren, Gerben Karstens, Miel Severeyns en Gerard "oei zullen starten. Op de voor de pers in het sportpa leis gehouden bijeenkomst was even eens aanwezig de heer Ten Theije, de Brabantse wielermanager, die zich in de zomermaanden bezig houdt met het organiseren van wegwedstrijden voor professionals. Hij toonde zich over het aantal profkoersen voor 1971 zeer optimistisch. Op dit ogenblik is hij al zeker van negentien wedstrij den. Het zijn: Groede, St. Jansteen, Hansweert Kruiningen, Yerseke, Ulestraten, Bleyerheide, Hippolytus- hoef, Aalsmeer, Assen, Dinteloord, Woensdrecht, Mierlo Hout, 's-Herto- genbosch, Maarheeze, Hendrik Ido Ambacht, Beek (met veel buiten landse vedetten), Ulvenhout en St. Willebrord. Als men weet, dat er door organisatie-comités e.d. ook nog wed- ftrijden worden georganiseerd (o.a. taht van Chaam, Amstel Goldrace en Mterdam) behoeven de „broodrij- dfis" volgend jaar geen angst te heb- ben werkloos te zijn in eigen land. Bekerhouder ArsenaJ kwam even eens een ronde verder door tegen het Belgische Beveren Waas met 0—0 ge lijk te spelen. De eerste wedstrijd wonnen de Londenaren op Highbury met 4—0 vt- 50 ENSCHEDE Na de eliminatie van het Griekse AEK Athene en de Turken van Ekskehise Spor, was dan nu Dynamo Zagreb, ge coacht door niemand minder dan Tsjik Cajkovski, aan de beurt. Meer nog dan het bereiken van de volgende ronde, behaalden de Twentenaren enige internationale erkenning. Na een sterke eerste en een moeilijke tweede helft werden de Joegoslaven, die vooral in doelman Dautbevgovic een uiterst onbetrouwbare laatste man had den, het enge bos ingestuurd. Slechts 10: toch was het een overtui gende winst. Enige mankement: voor rust werd te weinig afstand van de paniekerig voetballende Joegoslaven genomen. FC Twente begon de wedstrijd als of er slechts een half uur moest worden gevoetbald. Dynamo schrok duidelijk van de overmoed van Twente, dat in Zagreb zo tam was gestart. Doelman Dautbevgovic schrok het meest en in de derde minuut greep hij helemaal mis op een vleu gelschot van Willy van \de Kerkhof. Arbiter Lyden keurde de treffer ech ter wegens hinderlijk buitenspel van Jan Jeuring af. Uitbundig Die tegenslag deed de Twentse storm niet afnemen en onder druk van de voortdurend beweeglijke Twentenaren maakte Zagreb meer fouten. De drift, die het hele elftal bezielde, had echter tot resultaat, dat de kansen te gehaast werden behan deld en dat de ene treffer, in de 21e minuut, ronduit op een gelukkige manier werkelijkheid werd. Uit een ver schot van Van Iersel liet Daut bevgovic de bal los. Jeuring was er nog sneller bij dan René van de Kerkhof en gaf Twente reden voor uitbundige jubel. FC Twente verdiende zijn plaats bij de laatste acht in het Runners Up-cuptoernooi, pok al had de ploeg weer een verschrikkelijke fout van doelman Dautbevgovic nodig om te scoren. Maar anders dan vorige week in Zagreb heeft Twente gedurende lange perioden de wedstrijd „gemaakt". Vooral in de eerste helft was de tomeloze geestdrift van de Twente naren voldoende om de betere tech niek van Dynamo Zagreb te neutra liseren. In de tweede helft drukte de inspanning van voor rust zwaar op de Rijvers-formatie. Stap voor stap veroverde Dynamo het middenveld. Steeds wankeler werd de schrale voorsprong van 10, die Jeuring in de twintigste minuut Twente had ge schonken. Achterberg De ruim 25.000 toeschouwers wer den stiller en stiller. De afweer in de verdediging, die Willem de Vries steeds ernstiger ging missen, werd stroever, Twente, uitgespeeld, had het niet meer. Op dat moment, er was nog iets mëer dan vijftien minu ten te spelen, hinkte Eddy Achter berg de sintelbaan op. Achterberg smeekte, nee gelastte het legioen zich nog een keer achter de ploeg te plaatsen. Het publiek gehoorzaamde. Weer stonden 25.000 Twentenaren luidkeels achter hun ploeg en die kick stimuleerde het elftal tot een laatste verweer, dat plotseling niet me§r chaotisch, maar overtuigend was. Twente had het zetje in de rug gehad en dat animeerde de ploeg tot een laatste krachtsinspanning, die de voorsprong tot het eindsignaal van de uitstekende scheidsrechter Lyden overeind hield. Daarvoor had Jan Jeuring de on dergang van FC Twente echter bin nen handbereik gebracht. Een kwar tier voor tijd speelde hij bij een hoge voorzet van rechts de bal met de hand. Scheidsrechter Lyden gaf de strafschop echter niet, omdat hij vond dat Jeuring door Rora zo uit zijn evenwicht was gebracht dat hij die handsbal niet kon voorkomen. Vlak daarop gebeurde vrijwel het zelfde en weer bedekte de scheids rechter de overtreding van Jeuring met de mantel der liefde. Vrouwe Fortuna liet Twente niet in de steek en Epi Drost en Piet Schrijvers deden na de interventie van Eddy Achter berg buiten de lijnen ten opzichte van het publiek de rest. Drost door weer enige lijn in de defensie te brengen: Schrijvers door een mag nifieke redding op een van dichtbij gelost schot van Lalic. Initiatief Tien minuten voor tijd, toen het hele Diekmanstadion weer eensgezind en luidruchtig achter zijn ploeg stond, gaf Dynamo Zagreb zich gewonnen. In de slotfase nam Twente, moege vochten maar nog net niet helemaal uitgeput het initiatief, dat zo lang en dreigend bij Dynamo was geweest, weer terug. Om na een wedstrijd waarin Piet Schrijvers geen tiende van het werk had moeten doen dat hij in Zagreb opknapte, winnend de kwartfinales van het toernooi om de Runners-Up cup binnen te stappen. HAMAR De Nederlandse schaatskernploeg heeft gisteren in Hamar, waar men een trainingskamp heeft opgeslagen, deelgenomen aan internationale wedstrijden. Ard Schenk eindigde op twee afstanden als tweede. Op de 500 meter moest hij de Noor Johan Lind voor laten gaan (41,2 tegen 41,3 seconden) en op de vijf kilometer liet de jonge Noor Wil ly Olsen 7.51,7 noteren tegen Schenk 7.52,6. De voornaamste resultaten zijn: 500 m: I. Johan Lind (Nw) 41,2 sec.. 2. Ard Schenk (Ned) 41.3. 3. Jan Bazen (Ned) 41.4, 4. Mar ten Hoekstra (Ned) 41.5, 5. Plet de Boer (Ned) 41,9. 6. Epple Bleeker (Ned) 42,5, 7. Eddy Verheyen (Ned) 42,9, 8 Peter Nottet (Ned) 43.0. 9. Kees Verkerk (Ned) 43,1. 1000 meter: 1. Verheyen *126.8. 2. Bazen 1.27.0. 3. Bleeker 1.27.7. 3000 meter: 1. Nottet 4.35,0, 2 Jan Bols (Ned) 4.35.2. 3. Jappie van Dijk (Ned) 4 39.7. 4 Ronnie Nooitgedagt (Ned) 4.40.3, 5. Plet Vink (Ned) 4.40,5. 5000 meter: l. Wllly Olsen (Nw) 7.51.7, t. Schenk 7 52,6. 3. Verkerk 8 00,9. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG „De Neder landse onderwijskar is vastge lopen in het moeras. Het is mede de schuld van het tweespan Ve- ringa-Grosheide dat de vaste grond nog ver verwijderd is. De meerjarenplanning en de pro grammering van de onderwijs- (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De Indone sische ambassadeur in Neder land, generaal-majoor Taswin, heeft tijdens de bezetting van zijn residentie in Wassenaar op 31 augustus heel wat meer risico gelopen dan tot nu toe bekend was. Gisteren op de derde dag van het proces tegen de 35 Zuidmolukkers die by de overval betrokken waren, bleek dat van dichtby een sten-gun op de ambassadeur was gericht, toen hy via de tuin in pyjama zyn woning ont vluchtte. Terecht stond de 22-jarige lasser Julius L. uit Boven-Smilde, een van de vijftien bezetters, die zich gisteren voor hun gewelddaden moesten ver antwoorden. "Ja", zei hij, "er liep een man met een blauwe pyjama voor m'n sten- gun, toen ik me in de struiken ver borgen had. Taswin of zoiets". Rechtbank-president prof. mr. W. F. C. van Hattum: "Waarom wilde u niet schieten?" Verd.: "Ik wou wel, maar de jongens achter me zeiden dat ik het niet moest doen. Ik moest proberen hem levend te pakken." Pres.: "Maar dat is niet gelukt." Verd.: "Nee, ik ben nog achter Htem aangegaan langs de tennisbaan, maar hij was spoorloos." Pres. U heeft ook nog het zoontje van de ambassadeur zien staan. Heeft u daar nog op geschoten." Verd.: "Ach nee, zo'n klein jongetje." Salvo Julius, zo bleek ter rechtszitting, had wel in de richting van hoofd agent Moolenaar geschoten, die later door Hendrik H. met een pistoolschot zou zijn gedood, (hoewel de fatale ko gel nooit is gevonden en er ook ande re duistere punten zijn). Hij had drie salvo's afgegeven om, zoals hij ver klaarde, de politiefunctionaris bang te maken. "Ik hoopte dat hij het vuurwapen, dat hij in de hand hield, zou laten vallen", voegde hij eraan toe. Pres.: "Heeft u de agent geraakt?" Verd.: "Zeker niet. Ik heb op een afstand van ongeveer 15 meter voor hem in de grond gevuurd. Bij de pilaren ketste mijn sten-gun trou wens." Een andere verdachte, de 22-jarige Marcus T. uit Boven-Smilde, beken de een van de Zuidmolukse lijfwach ten van de Indonesische ambassa deur mishandeld te hebben. "Ik kon niet aanzien", zei hij, "dat één van m'n landgenoten bij een Indonesiër in dienst was." Gistermiddag stonden voornamelijk "de jongens uit het Noorden" terecht, de Zuidmolukse overvallers dus, die uit Assen en Boven-Smilde kwamen. Een van hen, de 31-jarige electricien Paulus H. uit de Drentse hoofdstad, had in IJsseloord geen vuurwapen gekregen, omdat hij er al een bezat. Paulus verklaarde instructie te hebben gekregen zijn pistool alleen in geval van nood, voor zelfverdediging dus, te gebruiken. Tegelijkertijd zei hij dat de bezetters wel hadden door gezet, als de politie de bezetting had trachten te verhinderen. Gebedssamenkomst Voordat verdachte uit Boven-Smil de vertrok om zich naar IJsseloord te begeven, had hy in zyn eigen kerk een gebedssamenkomst bijgewoond. De naam van de voorganger wilde hy niet noemen. Pres.: "Waarom die gebedssamen komst? Waarom moest er worden gebeden?" Verd.: "Voor onze behouden terug keer." Pres.: "Wist degene die die gebeds samenkomst leidde. dan iets van de actie af?" Verd.: "Niets. Elke keer als we van huis gaan. stellen we ons leven in Gods hand." De oudste Zuidmolukker die aan de overval had meegedaan, was de 48-jarige Zadraak T. uit Boven- Smilde. De man was als soldaat tweede klas uit het KNIL overge stapt naar de Koninklijke Land macht en in 1951 naar Nederland gekomen. Uit het verhoor, dat prof. Van Hattum hem afnam via een tolk. bleek, dat de man eigenlijk helemaal niet geweten had waarvoor en waarheen hij op pad ging. Volgens de officier van justitie mr. Van 't Veer had verdachte in de ge vangenis een tijdelijke inzinking ge had. Er is een pcychiater bij hem geweest en de rechter-commissaris heeft nog overleg gepleegd of over brenging naar een inrichting nodig was. Maar hij is eroverheen gekomen, men. Matheus P. (46), die Zadraak T. had meegesleept, was de leider van het rode busje, dat uit het noorden aan de overval had meegedaan. Hij sprak nogal snel en geëmotioneerd, zodat de tolk het moeilijk bij kon houden. Er werd even een woordenwisse ling in het Maleis gehouden tussen de verdachte, president prof. Van Hattum die vroeger in Indonesië rechter was en zyn collega mr. J. de Groot. Een en ander ging met enige hilariteit gepaard, maar de ver dedigers maakten toch wel bezwaar tegen deze gang van zaken. De twee bezetters, die de uit Am- bon afkomstige bediende Sabander hadden mishandeld, gaven hiervoor als reden op, dat hij een „overloper" en „landverrader" was door dienst te nemen bij de Indonesische ambassa deur. De 22-jarige Marcus T. gaf toe de man met de knie onder de maag gestoten te hebben, terwijl Willem F. (22) Sabander met diens hoofd tegen de muur had gebeukt. Uit het gesprek tussen F. en de president bleek dat de eerste er ge vaarlijke principes op nahield. Bedreigd Pres.: „U hebt een zwaard en een pistool gehanteerd." F.: „Ja dat zwaard had ik zelf gemaakt." Pres.: „Waarvoor?" F.: „Om hout mee te hakken." Pres.„En wat hebt u er nog meer mee gedaan?" F.: In Wassenaar heb ik er de lijfwacht van de ambassadeur mee bedreigd. Die had geschoten. Hij moest mee naar beneden. Als hij niet had gewild, had ik het zwaard in zijn lijf gestoken." Tegen de „overloper" en nog twee anderen had hij gezegd: „Jullie gaan er het eerst aan. als de politie hier binnenkomt." Pres.: „Begrijpt u dat bedreiging een ernstig strafbaar feit is?" F.: „Ja, maar ik meende het wel." Pres.: ,.En hoe zit het met uw Hollandse meisje?" F.: „Die loopt niet weg." Pres.: „Wanneer willen jullie gaan trouwen?" F.: „Nou, dat weet ik nog niet." vernieuwing zijn niet van de grond gekomen. Dit span bewindslieden onder wie het KVP-paradepaard, heeft de ha ver niet ten volle verdiend." Dit zei de socialist Laban gisteren b(f de be handeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. Zijn fractie genoot Masman oordeelde iets milder: Veringa en Grosheide hebben zeker het een en ander bereikt. De sprekers van de regeringspar tijen hadden voor het werk van de minister en de staatssecretaris veel lof. Amendement De heer Ter Woorst (kath. v.) wees erop dat in de vorige kabinetsperiode de i onderwijsuitgaven 1,7 procent meer zijn gestegen dan de nationale uitgaven; in déze kabinetsperiode is de stijging 17,2 procent meer. Het ka binet heeft aan de uitgaven voor het onderwijs een bijzonder hoge priori teit toegekend. Hij prees ook de mentale instelling van de bewindslieden die het demo cratiseringsproces in het onderwijs ten goede is gekomen. De heer Schu ring (c.h.) sprak van een bijzonder goed, lofwaardig beleid en de heer Vonhoff (lib.) schonk minister en staatssecretaris „zeer grote waarde ring", omdat zij op weg zijn gegaan naar een onderwijsstrategie. De materie van onderwijs en vor ming aan de werkende jeugd leidde tot verklaringen van alle kanten over het goede hart dat men de belangen van de werkende jongeren toedraagt en tot een menigte suggesties voor gehele of gedeeltelijke veranderingen van de plannen. Prioriteit Mejuffrouw Kessel (PPR) heeft een amendement ingediend om per 1 augustus twee dagen partieel onder wijs per week verplicht te stellen voor degenen die nog - geen zestien zijn en leerplichtvrij. Een andere door velen aangesneden kwestie was de gewenste samenhang tussen kleuteronderwijs en basison derwijs die men in de nieuwe opzet voor het basisonderwijs te weinig aan haar trekken ziet komen. Een socia listische motie vraagt om één wette lijke regering voor het gehele onder wijs van de vier- tot elf twaalfjari gen. Enkele sprekers hebben er de aan dacht op gevestigd dat het salaris van een kleuterleidster onder het mini mumloon begint. Over de afnemende animo voor de pedagogische acade mies maken alle fracties zich zorgen. De heer Dijkstra (D'66) betoogde erg nadrukkelijk dat de belangstelling voor het onderwijzerschap gestimu leerd moet worden. Hoe, werd by interruptie gevraagd. Het bleek erg moeilijk dat aan t« geven. Prof. Diepenhorst (a.r.) kantte zich tegen het ch-plan om de studie van het milieubeheer geheel te concentre ren in Twente De CHU had dit keer nóg een plan: er komt een nota-Schuring-Tilanus die pleit voor een „gespecialiseerde universiteit" die In de jaren zeventig in Friesland gevestigd zou moeten worden. Na de eerste wedstrijd in Hongarije met 01 te hebben gewonnen, werd Pecsi Dosza nu in Turijn met 20 geklopt. De doelpunten vielen beiden kort voor tijd. Het was tweemaal in ternational Anastasi, die in de 85ste en 87ste minuut scoorde. Er waren slechts 6.000 toeschouwers. REEUWIJK „De motor bootverenigingen willen zelf een plafond stellen wat het aantal vergunningen voor motorboten betreft. En dat terwijl er een groeiende be hoefte is aan zo'n vergun ning. Ze zijn zelf discrimine rend ten opzichte van lief hebbers van het snel varen, die nog geen vergunning hebben. Kennelijk zijn ze bang hun bevoorrechte posi tie te verliezen als ze enige solidariteit tonen met hun mede-snelheidsmaniakken". Dit antwoord gaf dr. J. F. Sal- tet (50) op myn opmerking dat het zo eenvoudig is minderheids groepen te discrimineren. Dr. Saltet. die al ongeveer dertig jaar aan de 's Gravenbroekse Plas in Reeuwijk woont, is zichtbaar verontrust, verontrust als arts en als vader, die bang is dat zijn kinderen straks in een onleefbaar milieu moeten wonen. „In dertig jaar heb ik gezien hoeveel vernield is aan de flora en de fauna in Nederland. En dat was helemaal niet nodig. Het is technisch mogelijk de natuur schoon te houden. Als we maar willen en beseffen dat een econo misch voordeel, als we nu niets doen, kan omslaan in een econo misch nadeel. Men neemt het een medicus niet kwalijk als hij er niet in slaagt kanker te genezen, maar wel als hij faalt in het ge nazen van een eenvoudige long ontsteking. Met het milieube heer is het net zo", meent dr. Saltet. De idealistische dokter vindt het een beetje querulanterig een protestactie te beginnen. Maar deze zaak ligt hem dermate na aan het hart dat hij zijn stem wel moest verheffen. Broedplaats De eerste keer deed hij dat in 1965. Toen schreef hij een brief aan het gemeentebestuur waarin hij van zijn verontrusting blijk gaf voor het voortbestaan van de Reeuwijkse Plassen als broed plaats voor de vogels. Hij wees toen al het lawaai, dat de speed-, boten produceren, als de grote boosdoener aan. Tot zijn verba zing werd kort daarop (in 1968) een motorbootclub in Reeuwijk opgericht. „Op de één of andere manier slaagde deze vereniging erin meer vergunningen voor speedboten bij het gemeentebe stuur los te krijgen", aldus dr. Saltet. Zijn activiteiten namen rechte venredig toe met het aantal speedboten. Hij vond een aantal medestanders in de Hengelsport- vereniging Gouda (150 leden), de vereniging Zomers Buiten, een Goudse recreatievereniging, die beschikt over een stuk grond met steigertjes aan de plas Klein Elf hoeven (350 leden) en de groep van de stille armen, een door dr. Saltet zelf in het leven geroepen vereniging die bestaat uit de be woners van het plassengebied. Namens deze verenigingen voerde hij het woord op de hearing voor watersportorganisaties op 10 no vember over de toekomst van de recreatie op de Reeuwijkse Plas sen. Tijdens de tweede hearing op 25 november hoorde dr. Saltet veel gelijkgezinden. Van de zes tien woordvoerders keerden zich toen veertien mensen tegen de motorboten op de plas. „Een dui delijker vingerwijzing voor het gemeentebestuur bestaat niet. Bovendien ben ik nog benaderd door 24 mensen, die net zo ver ontrust zijn als ik ben." In de nabije toekomst is dr. Saltet van plan de mensen op merkzaam te maken op het la waai van speedboten en de me dische en psychische schade, die dat met zich meebrengt. Misdaad Hij noemde het symptoom om bewust lawaai te produceren een misdaad met voorbedachte rade. „Hotels die aan drukke straten liggen worden minder vaak be zocht. De agressie van de speed- bootvaarders is duidelijk. Het is jammer dat het gevaar van ge luidshinder niet in cijfers is uil te drukken. Het gemeentebestuur en de politie tellen alleen maar de geregistreerde, officiële klach ten. Daarom bagatelliseren zy dc zaak." Dr. Saltet is van plan aan Pro vinciale Staten te verzoeken het vaarverbod voor speedboten, dat nu alleen voor de plassen Klein Elfhoeven en Ravensberg bestaat, uit te breiden tot alle plassen in Reeuwijk. „Het behoort tot de oerbescha ving dat de mensen elkaar niet hinderen. Het is te gek dat enke le tientallen speedboten de over ige waterrecreanten kunnen ter roriseren. Om dat tc verhinderen moeten we scheidingen gaan aan brengen. We hockeyen toch ook niet op de openbare weg. Ik ben een enthousiast bergbeklimmer. Om dje sport te beoefenen moet ik een lange reis maken. Een liefhebber van waterskiën of snel varen moet ook maar wat meer moeite doen om zijn favoriete sport te beoefenen en naar een geschikte plas reizen als het IJs- sclmeer of de Zeeuwse binnen wateren." Milieubeheer Met graagte citeert dr. Saltet drs. R. Hueting, die in het boekje „Wat is de natuur ons waard?" uiteenzette hoe de ruimte door lawaai wordt beperkt. „We heb ben een plaats nodig waar je je kan terugtrekken. Daarvoor moe ten we vechten. Eigenlijk hebben we een ministerie voor milieube heer nodig. Dit ministerie kan dan ten strijde trekken tegen de grootste bedreiging van deze tijd, de aantasting van het milieu. Het leger en het ministerie van de fensie zijn oude, traditionele in stellingen, die hiervoor best kun nen wijken. Als het land verziekt wordt, is het niet waard zoveel geld ni defensie te stoppen." Ter illustratie wijst hij nog op de situatie in het Sneekermeer. „Op dit negenhonderd hectare grote meer is het snel varen ver boden. De Reeuwijkse Plassen zijn samen ook ongeveer negen honderd hectare. Bovendien ma ken de vele eilandjes de situatie onoverzichtelijk en dus gevaar lijk. Maar het zal wel duren tot dat een ernstig ongeluk ls ge beurd voordat een verbod van kracht wordt", denkt dr. Saltet Desondanks blijft hij optimis tisch. „In 1956 vond iedereen ook doodnormaal dat het werd verbo den harder dan vijftig kilometer per uur in de stad te rijden". We zullen in de nabije toekomst nog wel meer horen van deze arts, die zich niet alleen inzet voor de zie ken. STEEF LOBENSTEIJN Visserij SCHEVENINGEN. 17 december Vis- serijberichten. Besommingen trawlers ln guldens: SCH 62—13.440, besommin gen kustvissers: SCH 65—1200, SCH 68— 990, OD 1—2380, OD 2—2730, OD 4—2880. OD 7—3200, OD 10-^17.260, GO 9—15.380. GO 17—2200. GO 21—13.200. GO 26—10.440. GO 36—12.230. GO 43—1420. SL 16—1700. TH 6—1200. TH 36—1700. TH 37—1240, OD 17—1360. OD 19—13.520. IJM 5S—1100. UK 110—740. BH 1—550. WR 136—870. besom mingen spanvlssers: UK 7 en UK 10— 1660. UK 142 en UK 236—1780, UK 35 en UK 89—1800. UK 205 en UK 207—610. SL 5 en GO 10—4080. ARM 12 en ARM 35— 1280, TX 25 en TX 38—16.100. TX 37 en TX 56—17.720. TX 40 en TX 42—8120. No teringen oer kg: er tong 690—710. grm 737—770, kim 785—870. tong I 850—980, II 880—980, tarbot I 800—970. II 620—750. III 320—375. IV 260—300. griet I 280—320. II 180—220: per 40 ke: grm schol 24—38. midel 3645. klein 3fi44. wiitlne gestrlnt 16—24. idem dicht 9.60—16, schar 25—30. bot 12—12. sprot 16—16. m kabeljauw 55 —98. kabeljauw I 38—52. II 20—28. Ill 1920—22: Der ion ke: gr kabeljauw 110 —180: Der 50 kg- verse baring 27.5040 verse makreel 11.50—13: aanvoer garnalen 400 ke: orils oer k»: handelsearnalen 410421. verwachte aanvoer voor mor gen- ca. ?5 kust- en sDanvissers. SCHEVENINGEN. 17 december Vis- serliberichten. Totaal aan de markt: 810 kisten schol. 420 kisten wlltine.r 1950 kisten kabeljauw. 15 kisten schelvis, 1230 kisten verse haring. U0n kisten makreel. 850 kg tone en atrbot. 600 kisten snrot. 110 kisten diversen IJMUÏDEN Besommingen van 16 december in guldens: soanvlssers: KW 109 en KW 177—1400. KW 16? e" Kv* 190—1900. UK 54 en UK 56—330. UK 78 en UK 93—1130. UK 135 en UK 145—2800 UK 47 en UK 147—2500 UK 18 en UK 148—1000. UK 15 en UK 197—2030. UK 205 en UK 207—7800, UK 196 en UK 2344980. UK 159 en UK 237—3?nn 'T" 70 en UK 249—3600. EH 7 en KP 2—42000 EB 28 en UK 200—260. HA 50 en HA 208—1940. VD 9 en VD 19—7000. VD 44 en VD 75—6050, VD 46 en VD 77—2140. VD 15 en VD 89—4900. VD 6 en VD 115 350 VD 73 en VD 128—14.700. Garnalen- vissers: YE 138—2500. YE 25—1490, KL 7—1530. KL 50—940. ZK 8—690. ZK 11- 1290, ZK 46—570. ZK 49—1100. ZK 2—760 Z 588—11.600. IJM 4—14.500. IJM 23—1230. KW 51—14.900, KW 214—4500. UK 5—2200 UK 16—9900. UK 161—6690. VD 25—4400. IJMUÏDEN Dinsdagmorgen aange voerd: 250 kisten schelvis. 235 kl. kisten schelvis, 90 kisten en 15 kl. kisten 0CS IV uaadSBAV .3UII!SAS)U3OJO schol, 120 diversen. 140 stijve kabeljau wen. 2000 kg tong. IJMUÏDEN. 17 december Prijzen per kg: tarbot 865—844. gr tong 711—669, grm 759—736, kim 802—761, tong I 812—779. II 783—755. per 50 kg: tarbot 300—115. griel 156—82, schartong 80—41, gul I 65—53. II 52—51, III 31—24. gr schelvis 75—50. schel vis I 57—32, wijting dicht 40—24. schar 52—35, bot 25—16. gr schol 48—43. grm 56—45. schelvis II 62—54, III 68—53. kreeft 28, gr kreeft 64, sprot 2410. makreel 9.90—11.60. haai 52, lever 37—34, per 125 kg: gr kabeljauw 136—122. per 10 stuks: gr kabeljauw 13892, middel 11252. Markten BARNEVELD. 17 december Flulm- veemarkt. Prijzen (in guldens per kg): slachtkippen lichte 65—85, zware 100—140. Aanvoer ca. 10.000 stuks, handel kalm. BARNEVELD. 17 december Coöp. Veluwse Eiervelling. Aanvoer 1.182.890 stuks, stemming rustig. Prijzen (ln gul dens per 100 stuks): eieren van 50-51 gram 915—935, 55-56 gram 965—970. 60-61 gram 975—1020. 65-66 gram 1000—1040. BARNEVELD. 17 december Eler- veiling. Aanvoer 554.810 stuks, stemming rustig. Prijen (ln guldens per 100 stuks): 51-52 gram 980—1001, 56-57 gram 1000— 1017, 61-62 1026—1061, 66-67 1055—1099. BARNEVELD, 17 december Eier markt. Aanvoer ca. 1.650.000 stuks, han del vlot. Eieren van 50-58 gram 1000— 1070, kg-prijs 200—184. 59-64 gram 1085— 115. kg-prljs 184—174. 65-69 gram 1130— 1170. kg-prijs 174—170. Witte eieren van 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 16 december Bloemenveiling: Am. Anjers Sim rose 39—51. Sim rood 38—50, Sim wit 50—56, Sim Keefer 42—50, Lena en Fanfare 31— 34, Princes Ann en Esperence 49—51, Rozen Garnette en Carol 2537. Rose- landia 2537. Baccara 52—92. Zorlna 34 39. Carina 29—37. Faberge 33. Junior Miss 41—53, Spanish Sun 56, Nordia 36— 58. Sonora 3241, Coral Princess 2746, Ilex Verticlllata 50—100, Euphorbia 29 47, Anthuriumbloemen 165—185. Nerlne 71—74, Hyacinthen 18—37, Brilliant Star 11—16 per stuk; Trosanjers 155—270. Tros- chrysanten 115—185, idem jaarrond 310 —370, Fresia's 100—335, Tulpen Krelage. Levant, Tommy 170—190, Lustige Wltwe 285—305, Overdale. Preludium, Christmas Gold. Sulpher Triumph 190—220, Christ mas Marvel. Paul Richter 220—225, Apel doorn 230—245. Narcissen Buxton 50—85, Carlton 110—125. Early Glory 85—100, Fortuna 85—100 per bos. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: m naam:. adres: woonpl. I betaling per lm kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11