KAMER NA BELOFTE AKKOORD Gevechten in Poolse steden? OPROEP VIETCONG TOT ALGEMEEN OFFENSIEF Commentaar Lanser diep teleurgesteld Crita) Zachte landing op Venus? Het Kwartet VN verdeeld in resolutie tegen Israël Opklaringen Verkeersovertreders niet meer op zondag? Tijd nog niet rijp voor rampenbrigade Onderzoek naar trage justitie Nieuiwe Leidse Comramnt Woensdag 16 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdkantoor Leiden Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING «SUntvasüd» is ghebteven Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. ƒ18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vanavond zal de vakbeweging haar standpunt verder bepalen over de gevolgen van het loondebat in de Tweede Kamer. „Daar bij zal rekening worden gehouden met de parlementaire demo- cratie", zei CNV-voorzitter Lanser. „Een winstpunt is dat de werknemers zo duidelijk achter de vakbeweging staan. De „uur- staking" van gisteren was een indrukwekkende manifestatie." Kabinet zwicht voor aandrang Ontsnapt Den Uyl: Weinig veranderd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na de toezegging van het kabinet om de omstreden loonmaatregel ge deeltelijk aan de wensen van de Tweede Kamer aan te passen, was er voor de meerder heid van de parlementariërs geen reden om tegen het loonbeleid te stemmen en daarmee een kabinetscrisis te veroorzaken. Prinses Margriet heeft gisteren in Hoogeveen de officiële opening ver richt van het nieuwe ziekenhuis Bethesda. Bij aankomst overhandigden Jolanda Beukers (7 jaar) en Ronald Boensma f5 jaar) de Prinses bloe men, waarna zij in een soort minihuifkarren plaatsnamen. Het zag er vanmorgen naar uit de de fracties van de CHU, KVP (waarvan er aanvankelijk zeker vijf tegenstemmers zouden zijn), ARP (met uitzondering van drs. Boersma en me juffrouw Van Leeuwen), VVD, de GPV'er Jongeling en de heer Kronenburg (ex-boer) hun fiat aan de loonrem zouden geven. Dc stemming hierover was aan het begin van de middag. Een mogclyke kabinetscrisis werd bezworen nadat bet kabinet by monde van minister Roolvink in de afgelo pen nacht tydens het loondebat in de Kamer toegaf aan de sterke aandrang van de regeringspartijen en beloofde de loonmaatregel zo te wijzigen dat de 400 na 1 januari al in de loon schalen kan worden doorberekend. Omdat deze wijziging een vermin dering van de matiging van de loon stijging betekent, heeft het kabinet de percentages van de toegestane loon stijging in het eerste halfjaar van 1971 veranderd: tot 1 april drie pro cent en van 1 april tot 1 juli nog één procent er bij (het oorspronkelijke voorstel was resp. drie en twee pro cent). Bittere reactie Bittere kritiek hierop uitte behalve de oppositie ook CNV-voorzitter J. Lanser die zich bijzonder teleurgesteld toonde over de afloop. De concessie van de regering betekent volgens hem geen enkele verbetering. Ook was hij er bedroefd over dat de regeringspartijen niet de moed hebben gehad zich achter de vakbe weging te plaatsen. Vanmiddag zou de heer Lanser de kwestie in het CNV- bestuur en de Verbondsraad bespre ken. Vanavond beraadt het overleg orgaan van de drie vakcentrales zich over de resultaten van het loondebat. De voorzitter van he CNV zag voor het eerste halfjaar van 1971 na de concessie van de regering geen enkele verbetering van het reële inkomen. „Er is sprake van een loonsverho ging van 3'/ï procent. Deze gaat spoe dig verloren door de prijsstijgingen als gevolg van de verhoging van de BTW en als gevolg van de doorbere kening van de 400 ineens, die na 1 januari is toegestaan. Op 1 april volgt dan de huurverhoging." De heer Lan ser zag er van komen, dat de loon maatregel moet worden aangepast. (Zie ook elders in dit blad) MEN doet. ook om eigen gemoeds rust, beter niet te denken aan welk een situatie wc met z'n allen zou den zijn beland, indien het loon- conflict een vervolg zou hebben ge kregen in een kabinetscrisis. Dat het zover niet is gekomen, dan ken we, weer met z'n allen, aan de regering. Politiek is nu eenmaal een kwestie van samenvallen van wen selijkheid en mogelijkheid. Daar bij stonden enorme belangen op het spel. De regering heeft daarnaar weten te handelen. Van deze belangen is te noemen eerst het algemeen belang, met inbegrip van dat voor die groepen die nu eenmaal niet in staat zijn dwang en druk te ontwikkelen. Die groepen verdienen in deze dagen een extra brok sympathie. Een ander belang is dc naleving van de democratie. Niet te ontkennen valt, dat de t immers politieke t-* staking daarmee op gespannen voet heeft gestaan. Men mag vurig ho pen dat iets dergelijks geen gebruik gaat worden, ook niet iets waar aan men wennen gaat. Het enige was ons bespaard is ge bleven is de kabinetscrisis. Daar aan zijn we ontsnapt. Als regerings partijen, als oppositie, en als volk. 0>ok dat laatste. Deze nachtmerrie valt tenminste voor het ogenblik uit de gedachten te bannen. NEW YORK Ondanks felle pro testen van Israël, heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties haar goedkeuring gehecht aan de voortzetting van de activiteiten van de speciale commissie, die ppn on derzoek instelt naar de beweringen over schending van de rechten van de mens in het door Israël bezette Arabische gebied. De algemene ontevredenheid over een resolutie van deze strekking kwam tot uiting in de stemmenver deling: slechts 52 delegaties stemden voor, 20 stemden tegen en 43 ont hielden zich van stemming. Volgens Israël is de commissie politiek be vooroordeeld. Geen van de drie lan den (Ceylon, Joegoslavië en Somalia) onderhoudt diplomatieke betrekkin gen met IsraëL Somalia heeft zelfs verklaard dat het in staat van oorlog met Israël verkeert. Duizenden mensen waren gister avond op de Goudse markt ge tuige van het ontsteken van de I machtige kerstboom. Het werd een uniek diplomatiek fes tijn, waarover alles haarfijn staat opgetekend in onze rubriek Uit de Haagse hof geplukt, elders in deze krant. BONN In enkele Poolse steden zouden zich ernstige bot singen hebben voorgedaan tus sen burgers en leden van de vrijwillige landweer. Volgens Poolse radio-uitzendingen, die gisteravond in West-Duitsland zjjn gehoord, is een niet genoemd aantal mensen om het leven gekomen en zjjn 150 militairen gewond geraakt bij onlusten in de Oostzeehavens Gdansk en Gdynia en ook in het daar tussen liggende Sopot. De Poolse radio wijt de ongeregeld heden aan „straatschenders". De mi litairen moesten van hun wapens gebruik maken omdat zij herhaalde lijk aangevallen werden. In de drie genoemde plaatsen zou een uitgaansverbod zijn afgekondigd voor de avond en de vroege ochtend. In de uitzendingen, die van een plaatselijk radiostation afkomstig zijn en niet van Radio-Warschau, werd nog bekendgemaakt, dat gebouwen in brand zijn gestoken. Op het pu bliek werd een beroep gedaan, de orde te helpen herstellen. De Warschause bladen en de nieuwsbulletins van radio-Warschau maakten vanmorgen geen melding van ongeregeldheden. Op het vliegveld van de Poolse hoofdstad zei een functionaris van de nationale luchtvaartmaatschappij Lot dat de vluchten van en naar Gdansk waren afgelast wegens „slecht weer". Volgens sommige waarnemers zou den de ongeregeldheden het gevolg kunnen zjjn van de zaterdag bekend maakte sterke prijsstijgingen voor levensmiddelen en brandstoffen. De telefoonverbindingen tussen Warschau en Gdansk zijn verbroken, ïo werd later vernomen. Iedere ontwikkeling is vol gens mij eerst, met haar parodie voltooid. KIERKEGAARD BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77.4 cm. (1032 millibar). Stijgend. Zod en maan 17 december: zon op 8.43 .onder 16.29; maan op 21.23, onder 11.46; 20 december L.K. Hoog water Hoog water, 17 december: Rot terdam le getij 7.30, 2e getij 20.07; Scheveningen 5.51 - 18.07; Vlissingen 4.39 - 17.00; Willem stad 8.20 - 20.42. HET WEER Overwegend droog weer met plaatselijk opklaringen. In het algemeen matige wind uit zuid iot zuid-west. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. DE BILT In grote delen van Europa is het rustig en over wegend droog weer. Plaatselijk komen wolkenvelden voor, maar in Frankrijk hebben opklarin gen de overhand. De circulatie in deze omge ving wordt geheel bepaald door een gebied van hoge barome terstanden, dat zich uitstrekt van de Golf van Biskaje tot Rus land. Het zwaartepunt, dat bo ven België ligt, zal zich in het komende etmaal iets naai- het oosten verplaatsen. Hierdoöi* blijft ons land in een zuidelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, waarmee de opklaringen uit Frankrijk ook tot onze omgeving kunnen doordringen. Hier en daar zullen in het binnenland in de nacht de temperaturen tot even onder het vriespunt dalen. Vooruitzichcten voor vrijdag; aantal uren zon; 1 tot 6; min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. BOCHUM Het observatorium van Bochum in West-Duitsland meent, dat het Russische ruimtevaar tuig Venus 7 een zachte landihg op Venus heeft gemaakt Het ruimte vaartuig was met een valscherm uit gerust. Volgens de directeur van het ob servatorium is deze landing mogelijk geworden door voorbereidend werk van de Venus 4, 5 en 6. Tekorl handels balans zorgwekkend DEN HAAG Het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland noemt de toename van het tekort op de handelsbalans een zorgwekkende zaak. In een kwartaaloverzicht consta teert het orgaan dat het tekort over de eerste negen maanden van 1970 ruim 4.1 miljard gulden bedroeg, ver geleken met een tekort van 2,7 mil jard over de eerste negen maanden van 1969. Laird in januari naar Vietnam SAIGON Het radiostation van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft gisteren opgeroepen tot een alge meen militair en politiek offen sief in Zuid-Vietnam en de rest van het Indochinese schiereiland. De regering en de communistische partij van Noord-Vietnam hebben een paar dagen geleden eenzelfde oproep gedaan. Aanleiding tot de oproep werden de „provocerende acties van de regering-Nixon en de bombarde menten op Noord-Vietnam genoemd. Zuid-Vietnam heeft gisteren 3.000 man naar Cambodja gezonden om de troepen van de regering in Pnom Penh te helpen in hun strijd tegen de Viet- cong. De troepen moeten proberen het omliggende gebied van Pnom Penh weer in handen te krijgen en de be langrijke verkeerswegen die door de Vietcong zijn afgesloten, vrij te ma ken. De Zuidvietnamese regering zou er aanvankelijk niet veel voor gevoeld hebben zo intensief bij het conflict in Cambodja betrokken te worden en pas na een persoonlijk appèl op pre sident Ngoejen Van Tjieu door de Cambodjaanse leider Lon Nol beslo ten hebben troepen te zenden. De Amerikaanse minister van de fensie Laird heeft besloten begin vol gende maand naar Zuidoost-Azië te gaan om zich op de hoogte te stellen van de toestand. 99 99 DEN HAAG Het invoeren van een bepaling, waarbij hei verkeers overtreders wordt verboden op be paalde dagen, bijv. Zon- en feest dagen, te rijden, is een zaak v^in de grootste urgentie. Dit heeft de minister van justitie, mr. Polak, gisteren in antwoord op vragen van dr. Brongerma (soc.) in de Eerste Kamer meegedeeld. Zijn staatssecretaris, mr. Wiersma, verklaarde dat de wegenverkeerswet zodanig zal worden gewijzigd dat het wegslepen van autowrakken mogelijk I wordt. De katholieke afgevaardigde mr. Niers had gepleit voor krachtige maatregelen tegen „de pornografie van het landschap", nl. autokerk- hoven. Zijns inziens diende er een verbod te komen om zich van auto's die niet meer kunnen rijden te ontdoen. j DEN HAAG Het omvormen van de dienst bescherming bevolking tot een rampenbrigade zal lange tijd ver gen, aldus heeft de minister van bin nenlandse zaken, mr. Beernink, giste ren in de Eerste Kamer meegedeeld. De geesten moeten rijp worden voor een dergelijke ontwikkeling, ze verklaarde de minister. Een groep, die heroriëntatie van de BB bestu deert heeft suggesties gedaan, die zullen worden overwogen. Mr. Beernink zei dit In antwoord op een opmerking van mr. Van Hall (soc) naar aanleiding van de behan deling van de wet op de noodwach- ters. Deze wet was volgens mr. Van Hall een volkomen overbodige zaak. waaraan de minister zijn tijd had be steed, niettegenstaande het feit dat hij al jaren bekend is met de behoef te aan een rampenbrigade. Brandweer en politie zijn niet vol doende uitgerust om doeltreffend op te treden bij rampen, terwijl de BB wel materieel, maar geen personeel ter beschikking van de gemeenten stelt De wet op dc noodwachters werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met de aantekening dat PvdA, PSP eA CPN geacht werden te hebben tegen gestemd. Hij vertrekt op 5 januari en zal eerst naar Parijs gaan om overleg te plegen met de Amerikaanse afgevaar digden op de Parijse vredesconferen tie. Laird verklaarde gisteren dat de VS, op grond van de militaire situatie in Vietnam, erin zullen slagen hun troepenmacht in dit land op 1 mei te rug te brengen tot 284.000 man. Hij zegde verder steun toe aan het voor stel van senator Griffin om bij wijze van menslievend gebaar 1500 Noord- vietnamese krijgsgevangenen eenzij- I dig in vrijheid te stellen. DEN HAAG In april komen de resultaten beschikbaar van een on derzoek dat het ministerie van justi tie instelt naar vertraging bij het af wikkelen van civiele procedures. Bij dit onderzoek dat zich over alle recht banken zal uitstrekken, wordt ge bruik gemaakt van een computer, al dus heeft mr. Polak van justitie gis teravond in de Eerste Kamer meege deeld. Vrij algemeen was ln de Kamer ge pleit voor versnelling van zowel de civiele als strafrechtelijke procedures. Dr. Brongersma (soc.) noemde het „onnodig wreed" een verdachte twee weken lang op een uitspraak te laten wachten. Waarom, vroeg hij, kan een Nederlandse rechtbank niet, wat een Duitse wel kan. en wat ook Neder landse politie- en kantonrechters wel kunnen, namelijk onmiddellijk vonnis wijzen. BAZEL De synode van de her vormde kerk van Bazelland (Zwitser land) heeft het kerkordelijk mogelijk gemaakt, dat kinderen voortaan met hun ouders mee het avondmaal mo gen vieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1