DE BETOGINGEN IN SPANJE GAAN NOG STEEDS VOORT Zn Dayan ziet niets in vredesmacht Geen kerstverlichting in Engeland'1 Verontruste huurders willen 2 uur staken Vermoedelijke dader Groningse moord legt bekentenis af wer Blad Sit-in-demonstratie van 300 intellectuelen Ook Cernik is nu uit de partij gezet alles goed/ en \rouw bij „autorace'' gedood 6 MAANDAG 14 DECEMBER 197Q BARCELONA De heftige anti-regeringsbetogingen in ge heel Spanje uit protest tegen het proces in Burgos tegen 16 Basken hebben dit weekeind steun ge kregen van 300 Spaanse intellec tuelen en kunstenaars. In het eeuwenoude benedictijnen klooster Montserrat bij Barcelona gingen zij in een sit-in-demonstratie* De politie leidde het verkeer naar het klooster om en verhinderde dat nog meer mensen naar het klooster gin gen. Bij de betogers zijn de schilders Tapies en Cuixart, de filmactrice Es- pert en de filmregisseur Moreno. Sinds in de Baskische provincie Guipuzcoa de noodtoestand werd af gekondigd zijn ongeveer 200 mensen gevangen genomen. Zaterdagmiddag werden 40 bankbedienden in San Se bastian gearresteerd die een stille staking hielden. Uitspraak Het overleg van de krijgsraad in het proces tegen de 16 Basken, die worden beschuldigd van rebellie te gen de staat, is gisteren de vijfde dag ingegaan zonder dat bekend werd wanneer uitspraak zou worden ge daan. De meeste waarnemers verwachten dat het militair tribunaal dinsdag uit- .spraak zal doen. Dertien van de zes tien verdachten hebben bekend lid te zijn van de verboden Baskische 'guerrillaorganisatie ETA. die de Westduitse consul Eu gen Beihl heeft ontvoerd. De organisatie heeft be kendgemaakt dat hij hetzelfde lot zal ondergaan als de verdachten in het proces. In Madrid verwacht men intussen dat geen van de verdachten terecht gesteld zal worden, zelfs als het tri bunaal enkelen van hen tot de dood straf veroordeelt. De schilder Pablo Picasso heeft in een telegram aan een protestvergade ring in zijn woonplaats in Frankrijk zijn solidariteit betuigt met de 16 Basken. In veel plaatsen in West- Europa is het dit weekeind tot beto gingen gekomen tegen het Spaanse regime. In Nederland demonstreerden zaterdag 40 Spanjaarden voor het rijksmuseum tegen de evéntuele doodvonnissen in het proces. De PPR heeft de Nederlandse rege ring gevraagd bij de Spaanse machts- - hebbers haar verontwaardiging ken baar te maken over het proces. De Amerikaanse zangeres Nancy Sinatra is zaterdag haar vaders verjaar dag in het huwelijk getreden met de choreograaf Hugh Lambert. Op de foto Frank Sinatra, die zijn dochter de kerk van Palm Springs binnenleidt, waar het huwelijk met speciale dispensatie van het Vaticaan, aangezien bruid en bruidegom al eerder gehuwd waren, werd voltrokken. ROTTERDAM Onder het motto .,Een uur meer, tegen de huur" wil het „voorlopig lande lijk actiecomité tegen de huur- verhogingsvoorstellen van mi nister Schut" de landelijke sta king van morgen met een uur uitbreiden en wel van tien tot twaalf uur. Dit is zaterdagmiddag besloten tij- GRONINGEN Een ver keersovertreding in Duitsland is de vermoedelijke dader van de Groningse wurgmoord noodlot tig geworden. De man, de 49- jarige chauffeur H. R., werd za terdag op de autobahn bij Alt- horn aangehouden en legde na een drie kwartier durend ver hoor tegenover Groninger re chercheurs zaterdagavond een voorlopige bekentenis af. R. heeft toegegeven dat hy op een parkeerplaats in Groningen heeft ge vochten met het slachtoffer. De 52-ja rige invalide Groningse barkeeper J. J. Koning. Hij ontkende echter de man te hebben gdwurgd. Ook heeft hij toegegeven het slachtoffer van ongeveer vijfduizend gulden te hebben beroofd. Van dit bedrag was bij zijn aanhouding slechts 200 gulden over. Over de be steding van het ontbrekende bedrag wilde hij zich niet uitlaten. Uit het onderzoek bleek, dat R. weinig moeite heeft gedaan om zijn opsporing te bemoeilijken. Een broek, die hij bij het misdrijf moet hebben gedragen en die met bloedvlekken was besmeurd, lag bij zijn aanhou ding nog achter in de auto. R. pleegde bij zijn aanhouding ir. Duitsland geen verzet. Hij verklaarde sameft met het slachtoffer naar Duitsland te zijn gereden om daar handel te drijven in diamanten. Hij houdt het tot nu toe op een fataal afgelopen vechtpartij, maar voor de politie zijn er nog veel vraagtekens die de verklaringen van R. op losse schroeven zetten. De man zegt het slachtoffer slechts één slag op het hoofd te hebben gege ven met een door de politie op de plaats van het gevecht teruggevonden stalen sleutel. Ook zegt hij dat het slachtoffer nog leefde toen hij de wa gen verliet. De politie had een sterke aanwij zing dat R. bij het misdrijf was be trokken. nadat in de woning van de barkeeper een briefje was gevonden met de naam van R. Als een langzame terging kroop het naderbij. De deur van de huis kamer vertoonde kuren. Eerst een enkele maal, later steeds vaker. Een klein plagerijtje werd een kwelling. Het is een heel gewone deur met een heel gewoon handvat. Sinds jaar en dag een gehoorzaam instrument, dat meegeeft wanneer men er aan draait. En dan gaat de deur open. Maar opeens bleef die dicht. Wrik ken, duwen, trekken, bonzen.en plotseling met een schok deed ie het. Dat was dan wel even een over winning. maar het bleef lastig. En werd steeds lastiger. Mijn ontechnisch oog bestudeerde het handvat. Ei. ei. ik zag het. Door dat ding gaat een klein pinnetje. Het enig mechaniekje, dat er aan te ont dekken is. Nu kan ik mechaniekjes alleen repareren door er een schop tegen te geven. Heus het is merkwaardig hoe dik wijls dat helpt. Maar schop nu eens tegen een handvat op kamerslot hoogte? Geen schop dus. Dan maar een klap. Met een hamer. Klap op de kop van het palletje. En werkelijk de deur liet zich openen. Wekenlang lag de hamer grijp klaar, want het palletje is net ,zo eigenwijs als ik en scheen aldoor de kop weer op te steken. Maar zaterdagochtend in de vroe ge vroegte was het afgelopen. Ik kon tikken, slaan, meppen wat ik wilde. De deur bleef dicht. Slof Omlopen en via de gang het euvel benaderen. De deur was open en ging niet meer dicht! Ook geen ideale oplossing. Welke amba htsman zou te bena ren zijn om dit euvel té verhelpen? Op zaterdagochtend geen enkele, maar zelfs op een normale werkdag, zag ik zo'n reddende geest ook niet in het verschiet. Moeizaam raapte ik al mijn ver stand bij elkaar. Bestudeerde het handvat, de pal; trachtte me voor 4e stellen hoe het werkte. Heel de kruk slopen? Een rilling liep me over de rug. Ik heb daar ervaring mee. Er raakt altijd een onmisbaar onderdeeltje weg of ik weet de volgorde van het inzetten niet meer. Opeens een lichtstraal in mijn moeizaam ontleden van de werking van een slot. Er is ook nog zo iets als een gat waar het slot in terecht moet komen. Op de stijl van de deur. Misschien? Kritisch in de uitholling turen. Niks bijzonders. En dan nog een bliksemlicht. Daar was het. De miniatuurnis bleek gebed in een stalen plaatje op het hout beves tigd en dat plaatje stond volkomen bol. Blokkeerde het slot volkomen. Eén hamerslag en het plaatje voegde zich weer spiegelglad op het hout. Het slot werkte iweer als een trein. Zonder enige rancune voor alle forse tikken op de kop van het pal letje. En ik maar nijver heen en weer lopen tussen kamer en keuken. „Blijf toch eens zitten", zeggen de huisgenoten. Weten zij veel, hoe triomfantelijk ik me voel, telkens als ik die deur moeiteloos opendoe? PRAAG Oldric'n Cernik. de vroegere Tsjechoslowaakse premier, I die na de invasie van zijn land in 1968 naar Moskou was gebracht, is uit de communistische partij gestoten. Cernik is net als de vroegere secre taris-generaal van de Tsjechoslo- j waakse partij Alexander Dubcek, met wie hij in de liberalisering van 1968 nauw heeft samengewerkt, in onge nade gevallen. Zowel Cernik als Dubcek zijn ten tijde van de invasie op 21 augustus I 1968 naar Moskou gebracht, waar de Russische leiders hen en de Tsjecho- Slowaakse president Svoboda op 26 1 augustus „het akkoord van Moskou" afdwongen, waarin de normalisatie in aanwezigheid van de Russische troe- pen werd geregeld. dens een roerige vergadering in Ons I Huis. Deze bijeenkomst was belegd I door het voorlopig comité om groepe ringen uit heel het land met elkaar in contact te brengen en nieuwe ideeën en plannen uit te werken. De actie is een initiatief van de Rotterdamse actiegroep het Oude Westen. Er waren zaterdag een zes tigtal mensen aanwezig, die ongeveer 180 groepen, organisaties, zoals Dolle Mina, Kabouter, wijkhuizen, wijkor- ganen en wijkraden vertegenwoordig den. Onder hen was een vrij grote afvaardiging uit Amsterdam, uit buur ten zoals de Pijp en de Jordaan. De stemming waarin over de nieu we voorstellen van minister Schut werd gediscussieerd was vrij geladen. Zo zelfs dat werd aangedrongen op een landelijke actie om geen huur meer te betalen. Zo ver is het nog niet gekomen. Voorlopig wilde men het laten bij het oproepen via de vak centrales om een uur extra te staken. In een manifest worden alle huur ders er voor gewaarschuwd dat als de plannen van minister Schut door gaan in korte tijd de huren van ou de huizen zullen worden verhoogd tot die van huizen die vijf jaar oud zijn. en dat dan van alle verbou- wingskosten die men zelf heeft uit gegeven alleen de huiseigenaar be ter wordt. Overigens was men duidelijk onte vreden over de houding van de vak bonden. Er werd opgemerkt dat de bonden na zestig jaar vechten voor de eigen boterham zich nu eens het lot van de leden moeten aantrekken en voor hen op de bres moeten staan en dus kleur moeten bekennen. Besloten werd, de vakcentrales te verzoeken zich achter de aktie te scharen. Ook zal het comité zorg dra gen voor de „nazorg", wat inhoudt dat als een huurder die toch een huur- staking toé gaat passen, en daarbij ernstige moeilijkheden ondervindt, zich verzekerd weet van de hulp van een „kritische" jurist Ontsteld Hoewel wat laat, moet ik toch rea geren op uw artikel over Picter van Goudzwaard. Stellig zullen velen met mij hierover ontsteld zijn. Dat u ons meent kritiekloos te moeten informe ren over het doen en laten van zo'n man en zijn ideeën en dat u die gods lasterlijke uitspraak van hem door geeft! Van Goudzwaard voelt in zijn grote geestelijke armoede nog ergens een rood lichtje branden. U had hem iets moeten zeggen, namelijk dat een christen zijn krant niet laat gebruiken als spreekbuis voor zulke gruwelijke taal. Ik hoop dat u ons voortaan derge lijke artikelen besparen wilt en ik wens u toe dat u in de tijd overtuigd zult raken van de gratie en heiligheid van de Heiland, de Christus van het Evangelie. Ik kan u van harte aanbe velen Efeze 4: 17 tot 24 te lezen. SOMMELSDIJK S. D. Buth-Caron Baptisten In uw krant las ik een artikel over de groei van de baptisten in Rusland. Daar werden in drie jaar tijd 13.000 mensen gedoopt. U vergelijkt dit' met de groei van de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Maar die vergelij king gaat niet op omdat de baptisten 'de bijbelse „grootdoop" kennen. Hun doop is hun belijdenis. Men moet de leden van de Gerefor meerde Kerken die belijdenis hebben gedaan vergelijken met degenen in Rusland die op hun geloof gedoopt zijn. Zouden dat er in drie jaar ook 13.000 zijn? VOORBRG Horloge uit 18 kleuren koudwaterverf, 47 kleuren warmwaterverf en vijftien tinten vloebare verf geschikt voor grote stukken die in de wasmachine geverfd kunnen worden. U kunt een donker stuk eerst nog ontkleuren waarna het in een lichte kleur kan worden overgeverfd. Recepten Deze maxi-cocktailjapon valt op door eenvoud, een glad gesneden lijfje met aangerimpelde rok. De charme zit 'm in het dessin, dat on stond door de bind-en-verf-techniek. De resultaten zagen we deze zomer vaak op T-shirtjes, Het verrassende van deze techniek is dat ieder resul taat anders is. Door één of meerdere knopen in de stof te leggen kunt u originele patronen te voorschijn roe pen, de stof in de knoop wordt na melijk tijdens het verven niet mee- geverfd. Verfvariaties zijn mogelijk met een paar tinnetjes textielverf. Begin met zo'n eenvoudig shirtje misschien ligt er nog een ongebruikt interlock je in de linnenkast of een witte lap katoen. U hebt keus Hebt u een rest oud brood? Ver meng 150 g. fijngewreven witte- broodkruim met 2 eieren tot een gladde massa. Voeg scheutje voor scheutje 1/4 liter kokende bouillon toe. Laat het mengsel enkele minu ten zachtjes doorkoken. Klop er van het vuur af 75 g. geraspte oude kaas door, maak de „mille fanti" soep op smaak af met zout en noot. Geef fruit toe. Fondue eten en een barbecue hou den zijn moderne genoegens. U kunt ze verhogen door de wetenschap, op te diepen uit het aardige boekje Fondue en barbecue door Els van Limburgh en Kathinka de Monchy uit de serie Van Dishoeck-kookboek- jes: tips, recepten, tekeningen en fo to's met en adviezen over welke drank u geeft bij welk gerecht. (80 blz. 5.45). Kussenovertrek Gezellig handwerk voor de lange avonden is een kussenovertrek. Dit voorbeeld is gefnaakt in grove kruis steek en dus geschikt voor oude ogen. De randen zijn zwart, de rozen rood omkranst met groene bladeren op lichte achtergrond. Kant-en- klaar pakket in goede handwerkza ken voorradig. Wilt u oma een ca deau doen: koop er dan een kant en-klaar kussen van 43 x 43 cm bij, dat zal haar aansporen het werk ge- Dit horlqge won de Prijs van de Stad Genève 1960. De opdracht was de kleding van een armbandhorloge voorzien van een electronisch drijf werk met kwartssteen. Hans Boeckh uit Rio de Janeiro is de maker van dit moois, uitgevoerd in grijs goud. Als contrasterend element werd voor de onderkant van de armband leder gebruikt. reed te krijgen. Let erop dat u steeds dezelfde richting uitwerkt zo dat de kruissteken alle gelijk ko men? S. Ausma (In de jaren 19671969 werd in de Gereformeerde Kerken in Nederland door 36.754 mensen belijdenis des ge loof s afgelegd, terwijl 3.643 mensen uit andere kerken als belijdend lid wer den toegelaten, red.) WASHINGTON „Israël heeft zeer slechte en bittere er varingen opgedaan met interna tionale vredesmachten. Wij zul len dan ook geen vredesmacht als onderdeel voor een regeling in het Nabije Oosten op ons grondgebied aanvaarden." Dit zei de Israëlische minister van defensie Mosje Dajan gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. In een andere Amerikaanse tv-uitzending verklaarde koning Hoes sein van Jordanië zich wél een voor- stander van een internationale vre desmacht. Rusland en de VS zouden daarin moeten zijn vertegenwoordigd, zei hij. Amerikaanse functionarissen heb ben al eerder verklaard dat hun rege ring bereid is een dergelijke moge lijkheid te overwegen. De Syrische premier Hafez Al As sad maakte gisteren bekend dat Egyp te, Syrië, Libye en iaedan een ver drag hebben ondertekend, waardoor de strijdkrachten van de vier landen onder een gezamenlijk opperbevel komen. Het verdrag moet de rugge- graat vormen van de toekomstige be vrijdingsoorlog tegen Israël, aldus de premier. Assad zou bereid zijn om Egypte luchtbases in Syrië toe te staan voor korte afstandsvluchten tegen Israël, wanneer de vijandelijkheden in het Nabije Oosten weer geopend zouden worden. In Jordanië hebben de Palestijnse commando's en de troepen van koning Hoessein gisteren een overeenkomst bereikt over het streven een eind te maken aan de gevechten, zoals die onlangs weer tussen beide partijen waren uitgebroken, zo werd in Am man bericht. Voor Rusland geen Britse computers LONDEN Een Britse onderne ming heeft wegens bezwaren van de VS afgezien van de levering van twee grote computers aan Rusland voor ƒ51 miljoen gulden, zo meldt de Dai ly Express. Amerika beweerde dal het om stra tegisch materiaal ging, dat wellicht voor militaire doeleinden zou worden gebruikt. Dit weekeinde werd in de RAI te Amsterdam de grote kattententoon stelling Felicat gehouden. Meer dan duizend katers en poezen verteder den of imponeerden de liefhebbers en kenners. AMSTERDAM Op de Haarlemi i merweg in Amsterdam heeft dit C weekeind een vrouw het leven verl 1 loren, toen de auto waarvan zij inzit- i tende was mee ging doen aan eel A „autorace" en teeen een lichtmast^ botste. (8s Twee auto's reden om het hardslje van Haarlem richting Amsterdam. Biife het Coentunnelviaduct raakte een derjê auto's in een slip, botste tegen eenji lichtmast en kwam twintig meter je verder tot stilstand. Tweeinzitten- den werden uit de auto geslingerd,je onder wie mevrouw Cora F. Veld-kj huizen, die later in het ziekenhuisk; overleed. Twee mensen werden ge-je wond. fe Een achterop komende Mercedespt trachtte het ongeval te ontwijken en' kwam op de andere weghelft in bot-h| sing met een tegenligger. Na dezejê aanrijding is de Mercedes zonderjo stoppen weggereden. g Dit weekeind kwamen verder 01% het leven in Uitgeest de heer V. Ja- novic (27), in Den Haag de 30-jarigejj mevrouw G. E. Burne-van der Wijsth, e eveneens in Den Haag de 68-jarige r, S. J. A. Barkhuysen, in Appingedam de 43-jarige J. S. uit Delfzijl, in Zuid- r broek de 22-jarige K. J. de Jager en r in Bakel de 61-jarige C. H. J. C. de k Groot en de 58-jarige H. J. van den Baar, beiden uit Helmond. LONDEN Het ziet ernaar uit dat Londen het dit jaar zon der zijn traditionele wereldbe roemde kerstverlichting zal moe ten stellen. Koningin Elizabeth kondigde zater dag de noodtoestand af in verband met de stiptheidsactie van het perso neel van de elektriciteitscentrales. Als eerste maatregel heeft premier Heath het gebruik van electriciteit voor reclameverliching verboden. Overtreders kunnen worden ge straft met drie maanden gevangenis straf of een boete van 860 gulden. De maatregelen zijn vandaag aan het parlement voorgelegd en kunnen 28 dagen duren. De minister van handel en indu strie, John Davies krijgt door deze maatregelen het recht de controle over de elektriciteitsvoorziening in het gehele land in handen te nemen. De minister zou zelfs het leger kunnen bevelen de taak van de werknemers in de elektriciteitsbedrij ven over te nemen. Voorlopig zouden er nog geen plan nen bestaan een strenge controle uit te oefenen op het gebruik van elek triciteit voor verliching en verwar ming van de 18 miljoen huizen van de Britse bevolking. De meeste Britten hebben al gehoor gegeven aan de oproep van de rege ring om spaarzaam te zijn met het gebruik van elektriciteit. De minister voor de werkgelegen heid, Robert Carr, is er gisteravond niet in geslaagd een oplossing te vin den. Hij sprak zeven uur met verte genwoordigers van de vakbonden en van de elektriciteitsraad waarin de werkgevers zijn verenigd. Werkgevers en werknemers eisten dat er een commissie van onderzoek zou komen die de looneisen zou moe ten onderzoeken. Dan zouden de vak bonden bereid zijn hun actie te sta ken. Maar minister Carr probeert de vakbonden er toe te bewegen, hun actie te beëindigen zonder er op te staan dat de commissie zich uitslui tend met hun looneisen bezig houdt Rekening zou ook moeten worden ge houden met het inflatieprobleem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6