KVP, ARP en CHU hebben gezamenlijk program CHU, AR en KVP praten afkeurend over loonrem Politiemacht maakt eind hongerstaking Ambonezen Bloemengroet als protest Scherpe discussie in ARP over de kernbewapening Historischebeslissing onder spanning Van Hulst: Tevreden met wat bereikt is Actie beëindigd zonder incidenten SGP wil niet op één lijst met Boerenpartij Comité erkenning DDR opgericht Geertsema lijst trekker VVD A. Borstlap (CXV) wil bedanken MAANDAG 14 DECEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) UTRECHT/BREDA De KVP, ARP en CHU, die zaterdag in Utrecht en Breda vergaderden, hebben het gemeenschappelijk urgentieprogtam voor de komende verkiezingen en regeringsperiode aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse po- ij litie heeft gistermorgen in alle vroegte een einde gemaakt aan de hongerstaking van een aantal Zuid-Molukkers, die woensdag door vier jongelui werd begon nen. In de loop >van vorige week sloten zich nog zeven Zuid-Mo- lukkers bij de demonstratieve actie aan. Zestig tot de tanden gewapende po litiemannen zorgden voor het „machtsvertoon", waarnvee de Zuid- Molukkers duidelijk voor ogen werd nehoudcn, dat verzet zinloos zou zijn. Ei deden zich dan ook inderdaad gun incidenten voor. Na lang praten met diverse instan tie» besloot de Haagse korpsleiding de I /i.qhgerstakers, die zich naast de in- gang van de Ridderzaal op het bin- nenhof in slaapzakken en plastic had- I den gehuld, ongemoeid te laten. De justitie drong echter aan om de.actie voor het begin van het proces voor de Haagse rechtbank te laten beëindigen. De politie koos de rustige zondagmorgen om tot actie over te gaan. Verklaring Om zeven uur werden de drie toe gangswegen naar het Binnenhof her metisch afgesloten. Twintig gehelmde politiemannen met karabijnen stelden zich tegenover de hongerstakers op, aan weerszijden van het groepje Zuid-Molukkers groepeerden zich 22 man met de lange wapen lat. ,.T,e moet altijd met de mogelijkheid van onge regeldheden rekening houden"', gaf hoofdinspecteur Van Andel als ver klaring voor de politiemacht- De Zuid-Molukkers werden, nadat de mobiele eenheid zijn posities had ingenomen, gesommeerd te vertrek ken. Hieraaan voldeden zij niet. Nadat agenten eerst wat bakstenen hadden opgeruimd, die waren gebruikt om het opwaaien van het plastic te voor komen, werden de zeven sympathi santen gefouilleerd en de arrestan tenwagen ingedragen. De vier hongerstakers van het eer ste uur, V. Latumahlna (18), S. Patti- peilohy (17) en de broers P. en J. Timisela (19 en 18), werden nadat enige leiders van de Zuid-Moluksee gemeenschap hierop hadden aange drongen, per ziekenwagen afgevoerd naar het ziekenhuis Zuidwal voor on derzoek. Volgens de artsen van het ziekenhuis was de gezondheidstoe stand van de vier uittsekend en mochten zij naar huis. Ze kregen van de politie geen proces-verbaal omdat ze toestemming van de politie voor de actie hadden gekregen. De groep van zeven hongerstakers vroeg alsnog aan hoofdcommissaris Peyster. die hij de operatie aanwezig was, een vergunning maar die werd door de korpschef geweigerd.'„Schiet ons maar dood hier", beet een Zuid- Molukker de hoofdcommissaris toe, maar ook dat werd geweigerd. Nadat de achtergebleven slaapzakken en stukken plastic in een politiewagen waren -geladen, trokken de man schappen zich omstreeks kwart over negen terug. Om in verband met de maandag in Den Haag beginnende berechting van de 3 Zuid-Molukkers op eventualitei ten te zijn voorbereid, staan in Am sterdam sinds zaterdagmorgen de In donesische gebouwen, woningen van d-e consulaire staf, alsmede het paleis van justitie, het kantongerecht en het instructiegebouw van de rechters- commissarlssen o-nder politietoezicht. BARNEVELD De Boerenpartij zal bij de komende kamer-verkiezin gen niet met de SGP samenwerken. Met een mogelijke kiesdrempel in- het vooruitzicht hadden de Boeren een desbetreffend voorstel gedaan. De Staatkundig gereformeerden hebben dit afgewezen. Zaterdag ging de Boerenpartij wel in principe akkoord om "de zevende plaats van de kandidatenlijst ter be schikking te stellen van het Partijre ferendum, dat bij een vorige verkie zing te weinig stemmen voor een Ka merzetel kreeg. Voorzitter Koekoek riep de leden van de Boerenpartij op geen mede werking te verlenen aan de volkstel ling maar alleen de van onderge schikt belang zijnde vTagen te beant woorden. AMSTERDAM Tijdens een sym- posiufn in Amsterdam Is zaterdag een comité opgericht dat de erkenning door Nederland van Oost-Duitsland, de DDR, nastreeft. Het comité hoopt door haar activi teiten zakelijke en objectieve docu mentatie over de DDR te verschaffen, l De drie partijvoorzitters (mr. Van der Stee in Breda, dr. Veerman in de Irenehal in Utrecht en prof. dr. Van Hulst in Pays Bas te Utrecht) spra- ken over de duidelijkheid, die de drie j en over de duidelijkheid, die de drie christelijke partijen nu in de poli- I tiek brengen, Maar de partijraad van de KVP, het Convent van de ARP en de Unie raad van de CHU namen hun „his torisch" besluit in een sfeer van po litieke spanning, veroorzaakt door de loonmaatregel van de regering. Geen problemen De Unieraad aanvaardde het pro gramma na twee uur vergaderen zon der hoofdelijke stemming. Aanmer kingen of problemen waren ér nauwelijks: alle voorgestelde verande ringen waren of redactionele ver beteringen of kleine toevoegingen. Zo wilde de Unieraad een duide lijke uitspraak over de moeilijke si tuatie van gemeenten en provincies, aandacht voor een nationaal sport beleid en meer erkende bejaarden tehuizen en het abortusvraagstuk. Fundamentele kritiek had niemand meer. Veel amendementen, die de Unieraad enkele weken geleden voor stelde, zijn overgenomen door de Stuurgroep, Voorzitter Van Hulst zei: „Het is een hoopvol perspectief, waarvan de drie partijen uitgaan. Het fundamentele uitgangspunt is de dynamische kracht van het evangelie. Ik hoop, dat deze daad een belangrijke stap /nag zijn voor het welzijn van Nederland in de komende periode." De Chpistelijk-historische jongeren „waarderen het programma zoals het nu op tafel ligt positief", zei voorzitter Folkert Boersma. „De samenwerking tussen ARP, CHU en KVP maakt hier mee een goede start". Unievoorzitter prof. Van Hulst voeg de hieraan toe: „Als er na honderd jaar gescheiden optrekken één tro- gramma wordt opgesteld kan men niet verwachten, dat er onmiddellijk een optimale en ideale situatie is ont staan. Met wat nu bereikt is, kunnen we tevreden zijn". Een dissonant in de harmonie tus sen de drie partijen bleek het aan- BIJ DE FOTOS: Zondag, bij het ver strijken van hun demonstratiever gunning, zijn de Zuidmolukse jon- gerenop het Binnenhof te Den Haag in hongerstaking, door de po litie verwijderd. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Een van de politiemannen had bij de operatie een pop, juffrouw Hogenboom", de mascotte van de mobiele eenheid van de Haagse politie, bij zich. maar over de precieze taakstelling moet het bestuur nog gaan praten. Het symposium werd ingeleid door onder andere mr- dr. H. J. Roethof en dr. Schneider. UTRECHT ,De verkiezingsraad van de VVD heeft zaterdag de voor lopige kandidatenlijst voor de Twee de Kamerverkiezingen 1971 opgesteld. De verkiezingsraad heeft een vaste lijstaanvoerder voor het gehele land aangewezen. Op de plaatsen 2 tot en met 13 zullen 12 kandidaten worden gesteld, die per kieskring in wisse lende volgorde op de lijsten kunnen worden geplaatst. De volgorde zal dan door de kies kringen zelf worden bepaald. Lijst aanvoerder wordt mr. Geertsema. 2 tot en met 13 in alfabetische volg orde: dr. Berkhouwer, dr. Van Dijk, drs. Joekes, mej. mr. Kappeyne van de Copello, mr. Koning, De Koster, mr. Portheine, mr. Rietkerk, Ir. Tuinman, mevrouw mr. Vedersmit, Vonhoff, Wiegel; 14 tot en met 23 volgen in vaste volgorde: 14 mr. Geurtsen, 15 Koudijs, 16 De Beer, 17 Van Aarden- ne, 18 Keja, 19 Waalkens, 20 me vrouw dr. Smit-Kroes, 21 drs. Pais, 22 Dees, 23 dr. De Korte wijzen van de kabinetsformateur door de Tweede Kamer te zijn. Op ver zoek van de Unieraad van de CHU verdween dit punt van het pro gramma. Maar de KVP-partijraad nam za terdag meteen een resolutie aan, waar in men de fractie in de Tweede Ka mer opdracht gaf een procedure vast te stellen om de voordracht van de formateur te regelen. In het Convent van de ARP kwam de kwestie ook ter sprake. Hier koers te men weer in de richting van de CHU. Op voorstel van de heer A. K. Koekkoek (kieskring Tilburg) sprak het Convent met 58—37 stemmen- uit de voor- en nadelen van een kamer debat over de formateur nog eens te bestuderen en op het voorjaarscon vent weer ter sprake te brengen. Fraktieleider mr. B. W. Biesheuvel kwam er toen tussen: „Het heeft toch geen effect. De kwestie komt eerder ter sprake in de Kamer." Mr. Bies heuvel wees in dit verband op de eigen verantwoordelijkheid van de fraktie. Duidelijkheid ARP-voorzitter dr. A, Veerman liet zich zeer positief uit over het geza menlijk program. Het biedt een op timale duidelijkheid aan de kiezers. De voorzitter ontkende, dat slechts een klein clubje het program had opgesteld. Uit het program blijkt, zei dr. Veer man, dat de christelijke politiek geen afgedane zaak ls. Het program is een antwoord op het pragmatisme. Dr. Veerman maakte duidelijk, dat de samenwerking tussen KVP, CHU en ARP niet exclusief is. Men staat open voor andere partijen. Op basis van wederkerigheid w"il I men voor de verkiezingen een inten tie tot samenwerking uitspreken. Maar de liefde kan niet van één kant komen. Het is de bedoeling, dat 5 januari j de tekst van het programma wordt vastgesteld. De besturen van de par- tyen geven dan hun fiat. Het pro gram wordt vervolgens aan alle pro gressieve part(jen in Nederland voor gelegd. Vooropgesteld, dat men het over personen, die het moeten uitvoe ren, eens kan worden, zal worden ge vraagd wat nog aan het programma moet worden toegevoegd. Zaterdagmiddag hebben gastarbeiders in Amsterdam een demonstratieve optocht gehouden naar aanleiding van de brand in een pension in de Am- stelstraat waar negen gastarbeiders omkwamen. Bij het uitgebrande pension werd een krans opgehangen. (Van onze parlementsredaktie UTRECHT/BREDA De loonmaatregel, zoals door het Kabinet afgekondigd, maakt weinig kam door de Tweede Kamer ge accepteerd te worden. Dat is zaterdag duidelijk gebleken op de vergaderingen van de Unieraad van de CHU. hqt Convent van de ARP en de partijraad van de KVP. Alleen de VVD staat kritiek loos tegenovej- de maatregel. CHU-fractieleider Mellema zei: „Ik sta .zeer kritisch en zeer sceptisch tegenover de loonmaat regel, maar over de politieke consequenties is nog geen zinnig woord te zeggen". Mr. Biesheuvel op het Convent: „Voor ons staat vast, dat het tijd ien mag worden verwerkt, vervroegd moet worden. Een loonexplosie moet voorkomen worden en in geen ge val mag de tegenstelling tussen werkgevers en werknemers ver scherpt worden. Achteruitgang In zijn openingstoespraak van de KVP -raad liet mr. Van der Stee dG I reet stevige kritiek horen. Hij betoog de dat de loonmaatregel voor enkele groepen werknemers per 1 januari een achteruitgang zou betekenen in het besteedbaar inkomen. Hij deed een beroep op zijn eigen fractie een betere spreiding van de loonmaatregel te bepleiten. Dat beroep bleek uitwerking gehad te hebben. Uit de toespraak van fractieleider Schmelzer viel op te maken, dat de houding tegenover de loonmaatregel gereserveerder was ge worden. Overigens zullen de fracties pas dinsdagmorgen definitief hun standpunt bepalen. Fractievoorzitter Mellema zei in de vergadering van de Unie raad in Utrecht eraan te twijfe len of de loonmaatregel wel effect zou hebben. Hij zei: „In een poli tiek en economisch gevaarlijk mijnenveld zullen we behoed zaam manoeuvreren. Niemand is gebaat bij sociale on rust en politieke agitatie, uitgezon derd misschien uiterst links en uiterst rechts. Dan denk ik met name aan de CPN en aan-Fré Meis." Over de mogelijkheid van een kabi netscrisis als de Kamer niet akkoord gaat met de loonmaatregel wilde de heer Mellema geen uitspraak doen. Aanpassing voor zover het gaat om de „vier-honderd-gulden-golf" achtte hij niet onwaarschijnlijk. Maar dan moet de regering met een nieuwe maatregel komen. Unieraadslid en CNV-secretaris Van Dalen zei, dat het in protestants- christelijke kring een moeilijke be slissing was geweest het werk als protest tegen de maatregel een uur neer te leggen. De heer Van Dalen vervolgde: „Maar men moet wel weten, dat wij deze zaak hoog opnemen en wij heel duidelyk onze verantwoordelijkheid voelen. De vakbewegiug was juist op weg via normaal overleg mee leiding tc geven aan de vr|je loonvorming. We z|jn nu in een hoek gedrongen, omdat de werkgevers de weg van do minste weerstand kozen en de zaak aan dc regering overlieten". Voor de fractie van de ARP, zei mr. Biesheuvel in de conventsvergadering, blijft een reële verbetering van het loon uitgangspunt De heer Biesheuvel vroeg begrip voor de realiteit, waarvoor de vak beweging staat Uitgangspunt van de fractie zal ook zijn, dat een zekere matiging van de loonstijging nood zakelijk is. Mr. Biesheuvel deelde ons nog mee, dat het moderamen het geheel eens is met de voorlopige zienswijze van de fractie. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Het verkiezings program van de ARP is volledig. In de Irenehal in Utrecht stelde het Convènt zaterdag de voor gestelde tekst van de paragrafen „Veiligheidsbeleid" en „Verdedi ging" ongewijzigd vast. Maar het j is niet van harte gegaan. Er ontstond zelfs weer een kleine j breuk. De heer A. Borstlap, tweede I voorzitter van het CNV, liet weten voor de party te bedanken. Zelfs het voorstel van Den Haag om te verkla- j ren, dat de NAVO-landen niet als eer ste de kernwapens zouden gebruiken, i werd niet door de vergadering aan- I vaard. Dit was te veel voor de heer Borstlap. Andere tegenstanders van het pro gramma-onderdeel, prof. J. Verkuyl en ds R. J. van der Veen beraden zich nog op het lid blijven van de ARP. De tekst voor het verkiezingspro gram was geredigeerd naar aanleiding van het rapport „Atoomwapens als on derdeel van het veiligheidsbeleid". Teleurgesteld Het bleek echter, dat veel sugges ties, die in het rapport waren ver meld, niet in de tekst waren opgeno men. Er ontstond dan ook een scherpe discussie, die veel leek op het debat over dit vraagstuk op het Convent van 12 en 13 juni. Zo zei prof. J. Verkuyl, dat h|J diep was teleurgesteld. Alles bl|jft b|j het oude. De oude NAVO-ldeologie blijft bestaan en dat was juist niet de be doeling van het rapport „Ik ben diep teleurgesteld", zei prof. Verkuyl. De basis van de afschrikkingstheorie is al lang weggevallen. Ook het dreigen er mee is tegen Gods gebod. De hoogleraar deelde mee, dat vijf commissieleden hebben gepleit voor een atoomvrij West-Europa. Dat is weggelaten, evenals een geclausuleerd niet meedoen aan de atoombewape ning in de NAVO. Het is niet democratisch, dat de sug gesties van leden van zo breed samen gestelde commissie niet zijn overge nomen. Prof. VerkuyJ, die een harte lijk applaus kreeg, zag ook een posi tief punt in het program: de kernwa pens worden onwettig verklaard. Een felle tegenstander van de hoog leraar was overste Meijer uit Ede. Deze sprak over sterk pacifistische elemen ten in de commissie, die het rapport opstelde. Het is juist immoreel de kernwa- j pens niet te bezitten, zei de overste. Want dan gaan de anderen er mee gooien. De heer Meijer vond het laf om West-Eu/opa vrij van atoomwa pens te maken. Prof. Verkuyl had gesproken over „de weg des doods". Maar overste Meijer vond het de „weg. des doods" als men lichamelijk en geestelijk een slaaf moet worden van het communis me. Het bezwaar van mr. P. J. Idenburg uit Den Haag tegen het voorstel was, dat er te weinig concrete maatregelen in voorkwamen. Hij stelde voor, dat Nederland afziet van nucleair wapen- gebruik zonder overigens de defensie- lasten te verminderen. De Arjos was evenmin gelukkig met de veiligheids- en defensieparagraaf In- het program. De heer Plattee) zei het geheel met prof. Verkuyl eens te z|jn. We w|jzen wel een massale stra tegische nucleaire aanval af. maar we gaan er wel mee dreigen. Arjos-voorzitter Van Dongen vroeg nogmaals niet mee te doen aan het ge bruik van de kernwapens. Dat kan voor een christelijke partij niet aan vaardbaar zijn. Hier ligt een stuk eigen identiteit van de partij. Ds. v.d. Veen zei duidelijk: Hier ligt weer een kans van de christelijke partijen om haar be tekenis difidelijk te maken. Die kans werd niet benut, toen het kabinet-Co- lijn de vluchtende joden niet toeliet en bij de dekolonisatiepolitiek tegenover Indonesië. Nu vraagt de bevolking van de derde wereld bevrijd te worden van het arrogante machtssysteem van de twee blokken in de blanke weréld. De christelijke politiek moet wereld politiek worden. We moeten de moed hebben uit te treden en een ongebon den natie te worden met een alterna tieve wereldpolitiek, zei ds. Van de Veen. Niet eerlijk Het commissielid ds. N. A. Schu- man bevestigde, dat men in de com missie dichter bij elkaar was geko men. Maar het was niet waar, zoals was gesteld, dat de principiële ver schillen over het beleid waren wegge vallen. Van ds. Schuman was In de dis cussie de uitspraak: „Waarin doen we dan meer dan de heidenen?" Prof. P. H. Kooijmans, ondervoor zitter van de partij, zei in zijn ant woord het niet eerlijk te vinden de Zwarte Piet naar de Verenigde Sta ten te sturen door West-Europa vrij van atoomwapens te maken. De vergadering ging tenslotte ak koord met de door het centraal comi té voorgestelde tekst. Het amendement van de kieskring centrale Den Haag om niet alleen de massale inzet van kernwapens, maar elke massale inzet van massavernietigingswapens af te wijzen, haalde het niet. Ook de ande re amendementen werden afgewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5