CLIMAX IN LOONCRISIS Commentaar PTT-bestellers gaan nog stipterpost bezorgen Het Kwartet de grote specialist Staat dreigt met kort geding Bemiddelingspoging van KVP Crita) 't Blijft droog Betoging bij huis van Roolvink Lijken gevonden in Pacific Glory Aardverschuiving eist 200 doden Arrestant Delftse moorcl vrij Kleuters steken kerstboom aan: babv komt om 1970 Nieuwe leidse Courant Maandag 14 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Diracteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoewel de drie confessionele regeringspartijen pas morgenochtend hun definitieve standpunt zullen bepalen, is in het weekend wel duidelijk geworden dat ze de nodige reserves hebben ten opzichte van hel loonmatigingsbesluit. Alleen de WD de vierde in het kabinet vertegen woordigde partij staat kritiekloos tegenover de maatregel. LEIDEN Haarlemmerstraat 163 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG /UTRECHT De spanningen aan het loonfront zijn in het afgelopen weekend tot een nieuw hoogtepunt gestegen, nadat de vakhonden van vervoerspersoneel zaterdag be sloten hun leden op te roepen om morgenoch tend van 11 tot 12 uur ook het gehele openba re vervoer (inclusief de Spoorwegen) stil te leggen. De regering heeft deze bonden vannacht laten weten, dat de directie van de NS nog van daag een kort geding tegen hen zal aanspannen als zij niet op dit besluit terugkomen. Andere ontwikkelingen, die zich in het weekend hebben voorgedaan, zijn: Het bestuur van de KVP heeft za terdag besloten een bemiddelings poging te ondernemen om de werk gevers- en werknemerscentrales alsnog tot een loonakkoord te bren gen. HieroVer werd het hele week end overleg gepleegd en de poging is vanmorgen voortgezet, overigens nog zonder succes. De drie christelijke partijen (KVP, ARP en CHU) hebben op hun ver gaderingen van zaterdag laten we ten niet met de loonmaatregel in de huidige vorm akkoord te zullen gaan. Overheidspersoneel De centrale organisaties van over heidspersoneel en de politiebon den hebben hun leden opgeroepen om het actie-parool van de drie I vakcentrales morgenochtend op te volgen, niet door staking (want dat is het overheidspersoneel verbo- Wanneer iemand bij mij komt om raad, probeer ik erachter te komen welke raad hij hebben wilen geef hem die. BILLINGS „Zo dat is dat. Je moeder zal nu zeker zien. dat we de borden ge wassen hebben." Zon en maan 15 december: zon op 8.41, onder 16.28; maan op 18.53. onder 11.07; 20 december L.K. Hoog water Hoog water. 15 december: Rot terdam le getij 6.17, 2e getij 18.43; Scheveningen 4.33 - 16.47; Vlissingen 3.15 - 15.34; Willem stad 7.05 - 19.16. DE BILT Plaatselijk een bui, maar ook enkele zonnige perioden. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DE BILT Vanuit het zuid westen drong gistermorgen zach tere en vochtige lucht ons land binnen. Het zwakke front dat de voorste begrenzing van deze lucht- massa vormde, werd gevolgd door een opvullende trog van lage druk. De drukverschillen werden hierdoor kleiner, zodat er weinig wind was. Op veel plaatsen wist zich laag hangende bewolking te handha ven, maar toch werden in de zachte lucht middagtemperaturen van 7 tot 10 graden bereikt. In middels trekt een rug van hoge druk, die vanmorgen boven de Britse eilanden lag, oostwaarts naar de Noorzee. Opklaringen die hiermee samen hangen zullen zich verder naar onze omgeving uitbreiden waar door in de komende nacht op be schutte plaatsen lichte vorst kan optreden. Overigens wordt overwegend droog weer verwacht met dezelf de middagtemperaturen als van daag of iets lagere. BAROMETERSTAND: heden 10 uur: 77 cm (1026 millibar) stij gend. den), maar door stiptheidsacties en langzaam-aan-acties. De Groningse eommunistenleider Fré Meis verklaarde zaterdag, dat dc werknemers „hard terug moe ten slaan". Hg voorspelde, dat de acties van de laatste anderhalf jaar kinderspel zijn geweest bij wat er nu te gebeuren staat. Druk beraad Het weekend kenmerkte zich door druk beraad op diverse fronten. De staatssecretaris van verkeer en water staat, de heer Keyzer, riep de bestu ren van de drie vervoersbonden gis teravond bij zich om uitleg te vragen van het zaterdag genomen besluit. Dit gesprek, dat tot in de nacht voort duurde, werd ook bijgewoond door, staatssecretaris Wiersma van justitie, en de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, mr. De Bruin. De vervoersbonden deelden mee aan hun besluit om hun leden op te roe pen morgenochtend tussen 11 en 12 uur „geen enkele vervoersdienst, ook geen treindienst uit te voeren, met uitzondering van het ziekenvervoer" vast te houden, waarop van regerings zijde is meegedeeld dat „onverkort zal worden vastgehouden aan het sta kingsverbod". Mocht daaraan niet worden tege moetgekomen dan zal het verbod via een spoed-kort geding worden afge dwongen. (Dat zal dan waarschijnlijk gebeuren via de president van de Utrechte rechtbank, die in een soort gelijk geval eerder dwangsommen op legde van 10.000 per dag en 100.000 per dag). Bemiddeling Het plan van het KVP-bestuur om een bemiddelingspoging te doen is dit weekend in diverse kringen goed ont vangen, maar de kans op succes wordt niet groot geacht. Partijvoorzitter mr. van der Stee ié het hele weekend bezig geweest om een kleine commissie van „wijze man nen" samen te stellen, die in staat werden geacht een formule te vinden, waarmee zowel de werkgevers als de werknemers en de regering akkoord kunnen gaan en die de loonmaatregel overbodig zouden maken. Er zijn geen namen bekendge maakt, maar in Haagse politieke krin gen worden genoemd drs. J. W. de Pous (voorzitter van de SER), prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp (hoogleraar aan de economische hogeschool te Til burg), dr. M. Ruppert (lid Raad van State en oud-voorzitter van het CNV) en de heer J. A. Middelhuis (oud voorzitter van het NKV) Weinig kans Het KVP-initiatief kreeg zaterdag, na afloop van de in Breda gehouden partijraadsvergadering, gestalte tij dens een spoedvergaderinig van het KVP-bestuur èn een aantal KVP- Kamerleden, onder wie fractievoor zitter drs. Schmelzer. Mr. van de Stee zei, dat indien de bemiddelingspoging kans van slagen zou blijken te heb- bén, het Kamerdebat van morgen mogelijk zou worden uitgesteld. De kans daarop werd vanmorgen niet groot geacht. Drs. S. C. Bakke nist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, liet we ten dat een bemiddelingspoging zin loos is als de vakbeweging niet bereid is akkoord te gaan met een vooraf te bepalen maximaal loonstijgingsper centage, iets dat de drie vakcentrales per sé niet willen: de kern van het hele probleem. Ruim zestig jongeren hbben gister middag op de stoep van de woning en in dc tuin van minister Roolvink in Hilversum gedemonstreerd tegen de loonmaatregel van de regering. Door middel van spreekkoren gaven zjj luidruchtig uiting aan hun ver ontwaardiging hierover en een aantal jongeren probeerde het huis van de minister, die niet aanwezig was, binnen te dringen. Dat werd echter door de politie verhinderd. De jongeren hebben ge ruime tijd voor de deur en in de tuin gezeten, zulks tot ongenoegen van de omwonenden. Ten slotte plak ten zij een petitie, die zij de minister hadden willen overhandigen, op de deur. Misverstand Gisteren is misverstand gerezen over een verklaring van de drie sa menwerkende politiebonden, dat zij zich onverkort achter het actie- parool van de vakcentrales stellen. Omdat de overheid in de veronder stelling verkeerde dat dit (evenals de vervoersbonden willen) mogelijk een staking tot gevollg zou hebben, hebben de minister van binnenlandse zaken, mr. Beernink, en zijn staatsse cretaris, mr. Van Veen, de vijf cen trales van overheidspersoneel opge roepen voor een gesprek. Daarbij bleek evenwel dat de bon den het stakingsverbod zullen respec teren, maar het oog hebben op mo del-, stiptheids- en langzaamaanac- ties. Ook de politiebonden hebben ter toelichting meegedeeld dat hun be sluit niet mag worden gezien als een oproep tot staking, maar tot een „stipte" dienstuitvoering. Bondskanselier Brandt is in West-Berlijn benoemd tot ereburger van de itad, waarvan hij vele jaren burgemeester is geweest. Hij kreeg van de huidige burgemeester Schütz een muntencollectie aangeboden. In het mid den de voorzitter van het Westberlijnse parlement, Sickert. ROTTERDAM Bij het leegpom pen van de Liberiaanse tanker Paci fic Glory in de Vierde Petroleumha ven in Europoort zijn zaterdag de lij ken gevonden van twee vermiste zee lieden. De mannen zijn omgekomen toen het schip onlangs voor de kust van het Britse eiland Wight na een door een aanvaring veroorzaakte ex plosie in brand raakte. Na de ramp werd de tanker naar Europoort gesleept om leeggepompt te worden. In totaal waren er nog acht vermiste bemannngseden, allen van Hongkong afkomstige Chinezen. De twee gevonden slachtoffers heeft men zaterdag nog niet kunnen identifice ren. BOGOTA Een enorme aardver schuiving bij het dorp Pinta, 250 kilo meter ten noordoosten van de Colum- biaanse hoofdstad Bogota, heeft za terdag een aantal auto's en autobus sen in een rivier gesleept. Volgens de eerste berichten zouden er 200 doden en 50 gewonden zijn. De aardverschuiving werd veroor zaakt door overvloedige regenval van de laatste dagen. Het loonconflict OPNIEUW is een kans benut om te bewijzen dat we als mensen ge makkelijker in de impasse weten te geraken dan eruit weten te ko men. Die impasse is ditmaal (iet slop van het loonprobleem. Het is dan ook een zotte toestand. Eerst was er het vreemde gedoe van die vierhonderd gulden, die zich als een onontkoombaar dwang- net over ons allen uitspreidde. Wat heeft men er helemaal aan overge- I houden dan met name een onbe- haaglijke kater en dan fatale las ten voor zoveel, vaak kleinere on- i dernemingen die het toch al zo moeilijk hebben? Was dat al pijnlijk, diezelfde vicr- j honderd gulden blijken nog in dit opzicht weinig winstgevend en fei- i lelijk alleen maar duur te zijn, dat ze op ditzelfde ogenblik het loon- vraagstuk nog eens extra bemoei lijken. De regering zit ermee. Ze heeft het algemeen belang in acht te nemen, en dat algemeen belang is aller minst gediend met de inflatie die de regering levensgroot over ons j ziet komen. Loonexplosie moet voor komen worden, en er is awijfel of I zowel de organisatie der werkge vers als die der werknemers de achterban trouwens voor een deel ongeorganiseerd voldoende in de hand hebben. Voorlopig heeft het respectabele be doelen vafi de regering om explosie van lonen en straks van prijzen te voorkomen alleen geleid tot explosie van protest. Deze laatste duidt op een toestand van verhit ting waarmee we overigens óók al niet veel verder komen. Veeleer lijkt ons bezinning geboden. Die bezinning zal ons dan indachtig maken dat we, al krakélcnde, op weg zijn naar een monsterlijke in flatie. Maar heeft de regering in de strijd daartegen dan alléén de ver antwoordelijkheid? Protestacties kunnen nuttig zijn om wat stoom te ialeit «ibiaicn, maar ook mol htit beleggen daarvan lijkt ons toch wel enige matiging geboden, die we dit maal ook al onvoldoende in acht genomen oordelen. Zouden we niet meer opschieten door minder fel naar de ander te zien. de regering inbegrepen, en meer vastberaden en gemeenschappelijk naar wat ons allen bijkans onont koombaar bedreigt? De zwakken onder ons nog het allermeest be dreigt. DELFT Dc 40-jarige fabrieksar- j beider D. H. uit Maassluis, die ander- halve dag in het politiebureau in Delft heeft vastgezeten in verband met de moord op Ada Lansbergen blijkt niet de wurger te zijn, maar wel degene, die telefonisch de vrou- wen van twee Delftse politiemannen heelt bedreigd. Na langdurig verhoor is hij zaterdagavond vrijgelaten. Al geruime tijd was de politie hem op het spoor. Maar de hoop in hem de langgezochte moordenaar te heb ben gevonden, verdween al spoedig tijdens het verhoor. De man bekende wel by wijze van grap de echtgenotes van hoofdinspecteur Brekelmans en rechercheur Van Strien te hebben ge beld, maar met de moord bleek hij niets te maken te hebben. Hij blijkt ook niet de man, die en kele malen de redactie van een Delft se krant belde en een aantal ver bluffend juiste details doorgaf. Het onderzoek, dat de laatste da gen helemaal op Maassluis was toe-- gespitst, is nu weer op een bredere basis voortgezet. De politie wacht op een nieuw le vensteken van de geheimzinnige briefschrijver. In diens laatste brief deelde hij de politie mee samen met een compagnon dia's van de moord te hebben gemaakt. Hoewel de poli tie zeer gereserveerd staat tegenover deze mededeling heeft ze wel laten weten geïnteresseerd te zijn in toe zending van één van de dia's. De KVP, de ARP en de CHU hebben zaterdag op partijvergaderingen in Den Bosch en Utrecht het gezamenlijk urgentieprogram aanvaard. Op de foto's van boven naar beneden onder anderen) resp. minister Udink en jhr. Sickinghe bij de CHU. mr. Biesheuvel, de ministers Bakker en Schut en dr. Veerman bij de ARP en premier De Jong met minister Klompé, applaudisserend na een rede van drs. Schmelzer op de KVP-bijeenkomst. (Verslag elders in dit blad.) LOOSDUINEN Een felle brand heeft zaterdag in korte tijd de wo ning van de familie Langeveld ver woest. De 2-jarige Roeltje Langeveld kwam hierbij om het leven. De ande re drie kinderen van het gezin wer den gered. De brand is in afwezigheid van de ouders ontstaan toen een van de kinderen de kerstboom wilde aan steken. De 5-jarige Robbie, die volgens zijn eigen verklaring tegenover de politie een lucifer in de opgetuigde kerst boom had gegooid, vluchtte het huis uit. toen de boom als een fakkel be gon te branden. Zijn broertje, de 4-jarige Richard werd later gered door de 30-jarige chauffeur Alsem- geest. De eveneens toegesnelde con structiewerker D. 'Looijer (20) deed pogingen via de voorkant van het huisje de tweeling te bereiken, die op de eerste verdieping in bed lag- De 2-jarige Sonja wist hij uit het brandende huis te krijgen, maar haar tweelingbroertje Roeltje klampte zich aan zijn ledikantje vast. Betoging tegen inschakeling van hulpkrachten AMSTERDAM De postbe- stellers in Amsterdam en Den Haag zullen hun stiptheidsactie verscherpt voortzetten, in de hoofdstad zeker tot na Nieuw jaar. Inmiddels worden de ge velgen van de acties steeds dui delijker merkbaar; de onbe zorgde post stapelt zich op. Ruim zeshonderd PTT'ers besloten zaterdag tijdens een emotionele ver gadering in Amsterdam hun instruc tieboekje nog nauwkeuriger te raad plegen. De leden werd geadviseerd „absoluut niet in discussie te treden met chef of leiding, omdat intimidatie niet uitgesloten zal zijn". Ruim vierhonderd Amsterdamse be stellers demonstreepden in Amster dam tegen het inzetten van huisvrou wen, studenten en andere hulpkrach ten bij de postbestelling. Verbetering In een vergadering zaterdag van vierhonderd Haagse PTT-bestellers, die ook besloten tot verscherping van de actie, werd een beroep op minister Bakker gedaan in het gesprek van daag met de PTT-directieraad de toe zeggingen na te komen die in mei zijn gedaan over een verbetering van de positie van het bestellend personeel. Ze spraken zich uit tegen het doen van vrijwillig overwerk, hun dienst precies volgens de taakomschrijving uit te voeren en geen genoegen te nemen met het omzetten van hun diensten. De Rotterdamse postbestellers zul len zich morgenavond beraden over voortzetting van de stiptheidsactie. In Rotterdam bleef zaterdagmorgen een kwart van de postbestellingen lig gen. Twintig- a dertigduizend brieven en zo'n duizend briefpakjes werden niet afgeleverd. De directie van het district Rotterdam vond de situatie niet ernstig genoeg om overwerk op te leggen of andere maatregelen te ne men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1