Ridderlijke kabouters ;g Minister dreigt NOS met vordering zendtijd GUN ENGELAND MEER TIJD Narcotiseur erg in dat het had er geen zondag was rrico Huib Goudriaan Alle contacten verbreken met Zuid-Afrika Bromfietshelm pas over enkele jaren verplicht ABER li ZATEKDAG 12 DECEMBER 1970 eKinij at. J van t. lij kJii (K1 zo r; estei en lenix kon dat bijzo tredi indi ROTTERDAM Het „langharig, werkschuw tuig* is niet zo werkschuw als wordt beweerd. In Rotter- F dam en omgeving kunnen steeds meer mensen, die op de een of andere manier hulp nodig I hebben, daarvan getuigen. Tastbare bewijzen: vers behangen muren, opgeknapte kamer tjes en onderhouden tuintjes. Het „Departement Dienstverlening" van Rotterdams Oranje-Vrijstaat verricht sinds juni van dit jaar kosteloos karweitjes voor mensen, die daarom verzoeken en die het echt nodig hebben. Kabouter Marcel van Soest (141 in het leven van alledag LTS'er is een de ongeveer 40 jongens en meisjes van de groep. Hij zegt in een rustpauze, tijdens het betimmeren van' een zolder van een Rotterdams gezin: „Ze kunnen ons nou wel langharig noemen, maar we zijn gewone jongens en meisjes, j die dit werk graag doen. Ik was hiervoor bij de padvinderij, maar dit bevalt me beter: je wordt zelfstandiger, want het is niet autoritair als de padvinderij." Marcel en zijn vriend Hans van Westrenen (ook 14 jaar en LTS 'er) besteden een fors deel van hun vrije tijd aan het opknappen van karweitjes voor hoofdzake lijk bejaarden en invaliden, in dienst van Oranje-Vrijstaat, de „staat in de staat" die met zijn baardige, langharige onderdanen de plasticwereldvan Neder lands doorsnee-burgers ook heeft verontrust. De eind januari door ex-provo Roel van Duyn en sociologiestu- dent Ruud Vermeer in Amster dam uitgeroepen Oranje-Vrij staat meent de kiem te vormen van een nieuwe maatschappij. Volgens de proclamatie: „Deze groeit als een paddestoel op een rottende boomstronk; uit de sub cultuur van de bestaande orde groeit een alternatieve samenle ving. De ondergrondse maat schappij van de opstandige jon geren komt boven de grond en gaatonafhankelijk van de nog heersende autoriteiten, zichzelf sturen." 9 „Allemaal gelijk" Tot op heden lijkt de paddestoel voorspoedig te groeien, dankzij het uitgangspunt van Roel van Duyn, dat niet de utopische gedachte alleen be palend mag zijn, maar dat er wortels moeten zijn in de bestaande maat schappij. Eén van die wortels is het Departement Dienstverlening, dat vooral in de oude stadswijken van Rotterdam een goede naam heeft gekregen. Marcel van Soest: „De mensen kunnen ons bellen bij de Raad voor Jeugd en Jongeren (tel. 231242) waar we ruimte hebben gekregen. Wij w tnjgen dan weer bericht: er is hier oi daar een karweitje te doen. Bij Oranje-Vrijstaat zijn we allemaal ge lijk, niemand staat boven de ander, maar omdat het werk moet worden ingedeeld, gebeurt dat door „werk verdelers". „Ik ben met de kabouters in aanra king gekomen, doordat ik in de bus naar school een jongen leerde ken nen. Hij was lid van Oranje-Vrijstaat en ik heb hem eens om inlichtingen gevraagd. Het leek me erg leuk en ik ben toen lid geworden en ingedeeld bij Dienstverlening." Marcel is nu twee maanden Kabou ter en heeft sindsdien gewit, behan- cteii gen en getimmerd. Ook richtte hij :nkf evenals Hans slaapplaatsen in voor de deelnemers aan het jongerenmi- lieucongres, dat eind oktober in Rot terdam werd gehouden. Hij vindt het vooral prettig bij de Kabouters, omdat niets van bovenaf wordt opgelegd, maar „alles vrijwillig gebeurt" Zijn vader had aanvanke lijk bezwaren: „Hij was bang dat we drugs zouden gaan gebruiken: maar ik weet er niet van dat die worden gebruikt." Witte winkel Het „stadhuis", zoals dc kabouters hun administratief centrum noemen, is gevestigd in de Eendrachtsstraat 174/176. Hier zijn de kabouters ook een winkel begonnen. „We verkopen voorlichtende boekjes, witte boekjes en witte grammofoonplaten en we willen ook macrobiotisch voedsel gaan verkopen." Dit zegt een woord voerder van Oranje-Vriistaat, die zijn naam niet in de krant wil zien Hij vertelt dat Oranje-Vriistaat in Rotterdam 100 actieve leden heeft, met ongeveer 1000 jongelui, die „sup porters" zouden kunnen worden ge noemd. „Ziin persoonlijke visie op het doel van Oranje-Vrijstaat is: ..Proberen van binnenuit de maatschappij te veranderen door middel van zoveel mogelijk contact met de bevolking." M^ar hii vindt Rotterdam een moet- ll'ke stad om iets te bereiken: ..De bevolking is erg passief. In het Oude Westen en het Oude Noorden staan wel veel mensen achter ons. maar verder is er meer .interesse voor Feiienoord." De dienstverlening beantwoordt aan de doelstelling. „Het loopt vlot, we krijgen soms een stuk of tien aan meldingen op een dag. Het gaat hoofdzakelijk om kleine karweitjes in woningen, waar de gemeente niets aan wil doen, maar die bejaarden of invaliden niet zelf kunnen opknap pen. Sommigen vinden het ook fijn omdat er iemand komt met wie ze kunnen ptaten." „Sociale Dienst" Naast het Departement Dienstver lening is er nog een groep kabouters, die zich bezighoudt met het geven van sociale bijstand aan jeugdigen, die bij voorbeeld van huis zijn weg gelopen of slachtoffer van drugge bruik zijn geworden. Deze groep, de kabouter Sociale Dienst (KSD), werkt samen met Release, het Leger des Heils en de Gemeentelijke Genees kundige Dienst. De samenwerking met de politie vlot niet zo. volgens de kabouters: „Er is een slechte commu nicatie en er komen ook mensen (van ?eg flo Nieuwe oproepen VN NEW YORK De VN-beheer- schapscommissic heeft gisteren een ontwerp-resolutie aangenomen waar- In bij alle VN-organisaties wordt aangedrongen op beëindiging van „al le samenwerking" met Rhodesië, Zuid-Afrika en Portugal. Dat gebeurde met 71 stemmen voor, vier tegen (Engeland, de VS. Zuid- Afrika en Portugal) en achttien ont- hocdingen. Tevens werd aan alle speciale VN- bureaus gevraagd op uitvoering van alle VN-resolutics met betrekking tot hulp aan de nationale bevrijdingsbe wegingen in Zuid-Afrika. De sociale commissie van dc VN heeft gisteren alle regeringen, die nog betrekkingen onderhouden met Zuid- Afrika en Rhodesië, opgeroepen deze te verbreken. Tevens veroordeelde de commissie rassendiscriminatie, ras senscheiding en apartheid in Zuid- Afrika en verzocht zij Engeland de legaliteit in Rhodesië te herstellen. De resolutie, die aan de voltallige algemene vergadering zal worden voorgelegd, werd met 66 stemmen voor, één tegen en 29 onthoudingen aangenomen. De tegenstemmer was Portugal. Zuid-Afrika stemde niet. DEN HAAG De verplich- ting voor bromfietsers om een helm te dragen, zal waar schijnlijk pas over enkele ja ren kunnen worden ingevoerd. Dit heeft minister Bakker mee gedeeld in een bespreking met de vaste Kamercommissie voor ver keer en waterstaat. Eerst zal de Stichting Weten schappelijk onderzoek verkeers veiligheid de keuringsnormen moe ten opstellen. Daarna dient de in dustrie zich in te stellen op de produktie van miljoenen brom fietshelmen. Uiterlijk Minister Bakker zei niet over gegevens inzake de wensen van vrouwen ten aanzien van de val helm te beschikken. De RAI heeft enige tijd terug opgemerkt, dat naar alle waarschijnlijkheid de winkelende huisvrouw er niets voor zal voelen een bromfietshelm te dragen. Daarbij zouden dan moeilijkheden met het. kapsel en het onelegante" uiterlijk een rol spelen. Tegenover het bezwaar dat het kapsel platgedrukt wordt door de helm staat, aldus minister Bakker, dat zonder helm het kapsel ver waait. De fabrikanten zullen vol gens hem zeker een goede markt ontdekken in elegante bromfiets helmen. Onvoldoende Er zijn volgens de minister nog onvoldoende gegevens beschikbaar over de wenselijkheid de duopas sagier een helm te laten dragen. Hij zei de indruk te hebben dat de duopassagier niet meer gevaar loopt dan de bestuurder van de bromfiëts. De minister achtte ook voor kin deren het dragen van een valhelm, in verband met hun veiligheid, een goede investering, ondanks de hoge kosten (een helm zal 35 tot 45 kosten). Eis anderhalf jaar voor vervalsing diploma's Marcel, van Soest rechtsen Hans van Westrene: zonder betimmeren, behangen en witten overheidsdiensten) op allerlei sluwe manieren binnen om te weten te ko men wat hier gebeurt." Binnenkort hoopt Oranje-Vrijstaat zijn activiteiten meer in de openbaar heid te brengen: „In Exit Een drachtsstraat 87a zullen we vanaf 21 december elke veertien dagen op maandagavond een openbare verga dering houden. Iedereen is welkom." Zaken van openbaar belang als bij voorbeeld stedebouw, milieubeheer en het verkeer zullen aan de orde kunnen worden gesteld. Wie kennis neemt van de uitgave „Leven in de grote stad" van de „ka bouterpers- en informatiedienst" krijgt bewondering voor de moeite, die de samenstellers hebben besteed aan het analyseren van de proble men. We lezen in deel 1. het verkeer: „Brede verkeerswegen werden aange legd. die je het gevoel geven op een eiland te zitten, omspoeld door van alle kanten aanstormend verkeer. In Rotterdam zijn Weena. Coolsingel en Westblaak verkeersmaehines die de stadsdelen van elkaar scheiden." „Dit alles is zo ongrijpbaar omdat een auto erbij niets uitmaakt, maar 50.000 wel. In het westen is de auto de heilige koe, en de voetganger de perspectieven voor mensen, die hulp nodig hebben. „Er zijn din gen die erg belangrijk voor mensen kunnen zijn, maar waar ze zelf niets aan kunnen doen: Foto Herbert Behrens bij voorbeeld het tuintje van een invalide, waar hij de hele dag tegenaan kijkt." Aaardige, heel aardige jongens, die kabouters. (Door Zettie Leeuwenburgh) UTRECHT Op zondag wordt zelden of nooit een exa men afgenomen, noch in Neder land, noch in het buitenland. Dit is nu juist de enige vergissing die de 31-jarige Fransman George F. maakte, bij het ver valsen van diploma's waaruit had moeten blijken dat hij de bevoegdheid had om als anesthe sist in een ziekenhuis te mogen werken. In het buitenland, ja. maar in Ne derland niet. Hier kan slechts een arts zich specialiseren tot narcotiseur en dat kost hem dan nog vijf jaar extra studeren. George liet echter in augustus in Utrecht, één straat verwijderd van het gerechtsgebouw alsof dat de zaak nog ernstiger zou maken een voOraadje diploma's drukken, waar op was vermeld dat hij op 22 juni in Parijs voor de vereiste examens was geslaagd. Sollicitatie Triest genoeg voor hem. bleek bij een nader onderzoek dat de bewuste 22 juni op een zondag viel. Voordat dit onderzoek werd ingesteld, werkte George echter al een tijdje als narco tiseur in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, aangenomen na een solli- citatiebezoek aan prof. dr. B. Smal- hout. Helemaal onbekend met deze mate rie was George niet. Als verpleger gedipolmeerd heeft hij in Duits land cursussen gevolgd, die hem in Frankrijk, Zwitserland en Duitsland de bevoegdheid geven op te treden als verpleger-narcotiseur in zieken huizen. En als bewijs hiervan toont zijn raadsman, mr. B. F. J. Simon, de rechtbank een brief van de chef-arts van een Duits ziekenhuis waaruit blijkt dat deze zeer tevreden was over het werk van verdachte. Hij zou in dat ziekenhuis tussen augustus 1968 en april 1970 meer dan negen honderd narcoses hebben uitgevoerd. Met dit stuk bestrijdt mr. Simon de opvatting van de officier van justitie. mr. A. Somerwil, dat men hier met een charlatan te maken heeft en dat dc hemel m<>et worden gedankt, dat deze man niet daadwerkelijk aan narcoses heeft gewerkt. En hier ont staat dan een twistpunt waarover een getuige ond.er ede slechts uitkomst kan brengen. Assistentie Prof. Smalhout verklaart in een brief hij verscheen niet tijdens de I zitting dat George gedurende zijn werktijd in het ziekenhuis alleen maar heeft geassisteerd bij tien nar coses. „Zijn kennis van de medische I wetenschap was beneden peil", zo schrijft prof. Smalhout. George daar- entegen beweert de narcoses zelf- j standig te hebben uitgevoerd. Wat betreft zijn kennis van de medische wetenschap geeft hij volmondig toe, dat de diploma's ten eerste vervalst waren en ten tweede in Nederland niet de bevoegdheid geven als anes thesist op te treden. Als reden voor de vervalsingen verklaart hij dat hij an ders geen enkele kans had gehad kennis te maken met nieuwe narcose- apparatuur, die volgens zijn infor matie in het Utrechtse ziekenhuis werd gebruikt en waarvoor hij be langstelling had. Bij zijn aanstelling voorlopig een maand op proef met een voorschot op zijn salaris van 600 heeft hij zich weliswaar niet uitdrukkelijk voorge daan als „medisch-anesthesist", maar ook niet als „verpleger-anesthesist". What's in a name? Prof. Smalhout heeft verklaard, dat hij van het begin af aan twijfelde aan de medische be- kwaamheden van George, een twijfel j die werd bewaarheid toen bleek dat de diploma's waren vervalst. Geheim De politie werd gewaarschuwd, Ge- orge aangehouden, maar op verzoek van het ziekenhuis verzweeg de poli tie de aanhouding aan de publiciteits media tot enkele dagen later toch be kend werd dat er een „nep-narcoti- seur" in het Academisch Ziekenhuis had'gewerkt. Ijlings organiseerde prof. Smalhout toen een persconferentie waarop hij 1 behalve mededelingen over George ook mededelingen deed over de ver- i waarlozing van het specialisme anes- j thesiologie in het Academisch Zieken huis in het verleden. Dat zou hebben geleid tot een groot tekort aan deze specialisten, dat nu gedeeltelijk werd opgevuld door buitenlandse medici. Wat is cr nu precies gebeurd? Een buitenlander biedt zich aan als nar cotiseur en toont daarbij ogenschijn lijk echte diploma's. Er rijst twijfel, maar een onderzoek naar de echtheid van de diploma's wordt pas ingesteld als de man al is aangenomen. Wegens valsheid in geschrifte eist de officier anderhalf jaar celstraf tegen hem met 'aftrek van het voorarrest, de man in zijn requisitoir afschilderend als een hoogst gevaarlijk individu. De raadsman trekt fel van leer: „Natuurlijk, die diploma's waren zo vals als de nacht: er is echter geen enkele fout gemaakt". En om er nog even dc nadruk op te leggen dat de kennis van Georg^toch niet helemaal beneden peil was: „De medische stu die in Nederland is grotendeels geba seerd op de Duitse. Er wordt dan ook bijzonder veel gebruik gemaakt van Duitse studieboeken". Brief Verbaasd toont mr. Simon zich wel, dat de brief van de Duitse chefarts nog in het bezit was van George ook tijdens de periode dat hij gedetineerd was: „Alle speurders en zoekers heb ben deze brief in zijn eigen porte feuille laten zitten. Er stond wel iets in van „Krankenpfleger", maar dat deed er kennelijk niet toe". Het knelpunt, ook tijdens het plei dooi, is de verklaring van prof. Smal hout, dat George slechts als assistent werkzaam is geweest. George ontkent dit: „In de tien gevalen ben ik alleen in het begin van de operaties geassis teerd door een vrouwelijke specialist, maar het is voorschrift dat het in brengen van een slangetje in de neus van de patiënt om de ademhaling te regelen door twee mensen moet ge schieden. Voor de rest van de opera tie heb ik volledig zelfstandig ge werkt". De rechtbank doet op 22 december uitspraak. volle maan vanavond niet vergeten* fHco eten (Van onze radio en tv-redactte) HILVERSUM In een brief aan het NOS-bestuur heeft mi nister Klompé haar misnoegen geuit over de wijze waarop in de extra rubriek Tervisie woens dagavond het interview met de m'n^s^ers Jon£' Roolvink en paria/Beke?ïen vanuTt hët'standpunt 1 Nessen is verlopen. Zij dreigt J- i de NOS in het vervolg, wanneer het om zulke ernstige zaken gaat, zendtijd voor de regering te zullen vragen. De minister deelt mee, dat zij in de ministerraad, toen ter sprake kwam of er ook tv-zendtijd zou dienen te worden gevorderd, om de regering de loonmaatregel aan het volk te doen meedelen, „zoals gewoonlijk" heeft gepleit daarvoor liever het gezamen lijk programma van de NOS te kie zen. Zij heeft de uitzendnig gezien en betreurt de wijze waarop die werd uitgevoerd zeer. „Er was van tevoren duidelijk af gesproken". aldus de minister in haar* brief, „dat de minister-Dresident een korte verklaring zou afleggen, waar na aan de beide andere ministers vragen konden worden gesteld. De minister-president kreeg echter niet eens de kans uit te spreken, omdat de interviewer er doorheen begon te spreken en de vraagstelling richtte zich voornamelijk op politieke vraag- /an de autobezitters is het helemaal niet gek dat ze het autootje willen gebruiken. Dus zijn ze emotioneel voor het uitbreiden van verkeerswe gen en parkeergelegenheid in de stad. En zo kiest men staoje voor stapje toch voor de autostad." Blindelings volgen? „In de Verenigde Staten doen ze alles om de stadscentra te redden; misschien kan die strijd ten koste van veel geld gewonnen worden, mis schien niet. En wij zouden in Neder land zo stom zijn de Amerikanen blindelings- te volger.? Ja. we zijn hard op weg dezelfde fouten te ma ken als daar gemaakt zijn." Hiermee hebben de Kabou ters een heldere visie, met op lossingen, geleverd op de als maar voortgaande afbraak van onze binnensteden. Met hun dienstverlening openen ze jes, bijv. waarom de heer Roolvink niet was opgestapt. De regering heeft in deze uitzending niet de mogelijk heid gekregen te zeggen, wat zij het Nederlandse volk wilde mede'delen." Alle vrijheid De minister merkt op, dat de NOS alle vrijheid heeft om .haar program ma's naar wens in te richten, maar zij betreurt het, dat de NOS „haar niet helpt bij het streven het vorde ren van zendtijd voor de regering tot het uiterste te beperken (zij deed dit pas één keer in verband met de ver hoging van de defensie-uitgaven na de inval in Tsjerhoslowakije) en bij haar pleiten voor de betekenis van het gezamenlijk programma". Onomwonden deelt de minister mee, dat de minister-president na af loop van het interview zijn misnoe gen aan de beide interviewers heeft kenbaar gemaakt en dat het ook voor haar onbegrijpelijk is, dat de NOS voor deze belangrijke uitzending niet meer ervaren medewerkers ter be schikking heeft gesteld. „Ik zal uit het gebeurde een goede les trekken", zo besluit zij haar brief, „en in het vervolg wanneer het om zulke belangrijke zaken gaat. niet schromen zendtijd voor de regering te vorderen, een beleidslijn die ik ook mijn ambtsopvolger zal aanraden," Dit dreigement liegt er niet om en hpt NOS-bestuur. dat gisteren over de begroting had willen vergaderen, heeft dit belangrijke onderwerp een week uitgesteld om over deze brief te spreken. Resultaat: aan de heer En kelaar (hoofd programmadienst) is gevraagd, onderzoek in te stellen naar de gehele gang van zaken en schriftelijk rapport uit te brengen aan de Raad van Beheer, die het rap port weer met advies het bestuur ter hand zal stellen. Het bestuur wenst de twee jonge medewerkers aan Ter Visie niet af te vallen in het openbaar: „Indien een medewerker goed of fout handelt is dit een interne kwestie", aldus voor zitter Schüttenhelm in een persconfe rentie. „wij zullen daarover ook ver der geen mededelingen meer doen." Op onze directe vraag: „Hoe vond U zelf de uitzending?", antwoorde de heer Schüttenhelm: „Ik vond dat •door elkaar praten niet zo goed". Het NOS-bestuur is echter wel van mening, dat een minister in een tv- uitzending geen „voorkeurs-behande ling" behoort toe te vallen. Xvdvrtnnds ronrsttd in EEG BRUSSEL Nederland heeft de andere landen van de EEG voorgesteld Engeland een over gangsperiode van acht in plaats van vijf jaar toe te staan om zich bij toetreding tot de EEG aan het financiële stelsel van de gemeenschap toe te passen. Ons land had al eerder als ziin mening te kennen gegeven dat Enge- ,a"d drie jaar meer zou moeten krijgen dan de Europese commissie Nederlandse snoepjes r,ppor'ov" in Tokio verboden TOKIO Het bestuur van Tokio heeft de verkoop van sommige Neder landse snoepjes verboden omdat deze kleurstoffen bevatten die in Japan niet mogen worden gebruikt wegens gvaar voor kanker. Het Nederlandse voorstel echter officieel ingediend als aanvul ling op het rapport. Te grote stap Volgens zegslieden zou Nederland van mening zijn dat de overschake ling opeen automatisch systeem 'van heffingen na vijf jaar van gelei delijke aanpassing een te grote stap/ is zonder aanvullende aanpassings maatregelen. De overgang zou geleidelijk moeten gebeuren in de jaren 1978, 1979 en 1981, aangenomen dan dat Engeland op 1 januari 1973 lid van de EEG wordt. Nederland zou zijn voorstel hebben ingediend om een einde te maken aan de impasse waarin de Gemeen- I schap verkeert met betrekking tot de houding die de zes regeringen tegen over het rapport van de commissie moeten aannemen. j De ministers van buitenlandse za ken van de zes landen zuilen de kwestie maandag opnieuw bespreken. Ofschoon het Nederlandse voorstel j van het rapport afwijkt terzake van de Britse aanpassing aan het Euro pese begrotingssysleem. is ons land het in grote lijnen met de overige 1 overgangsmaatregelen eens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5