Opschrift van hetkruis als symbool EMANCIPATIE BEGINT THUIS Doordringen in wereld van super-kleine en super-grote Mevrouw prof. dr. H. M. in 't Veld: door Paul v. Langstraat 4 1 ZATERDAG TZ DECEMBER 1»70 LANSER noemt de regerings maatregel om de lonen te mati- "§en „onbegrijpelijk, onwijs en on verantwoord". Kloos „onzinnig" ^an Mertens „dom" en dat tekent iJwel de sfeer waarin we beland ijijn nu de regering zich met te- 2)'g»nzin genoodzaakt ziet een knoop door te hakken. dia Werkgevers en werknemers kun- 19 btlnen het. niet eens worden over het hoe van de matiging, de re- rte ujfcgering schrijft een maximale stij- 5.- ging van de cao-lonen van 3 pro- cent tot 1 april en 2 procent tot 1 ui't juli voor. En pas dan verwerking 1 van de beroemde f 400 in de cao's. Minister Roolvink blijft rekenen 'lep een reële inkomensverbete ring van 0 tot 2 procent, anderen ..„.J vrezen een achteruitgang. 1.50 uil ding cJ De Kamer debatteert er dins- -75"iarijdag over de regeringspartijen (zijn het nog niet duidelijk eens. Oppositieleider Den Uyl Iaat t woord „crisis" vallen en het [jjis duidelijk dat met name de vak bonden met argusogen naar de politici kijken. Bij sommige werven (waar de 400-gulden-golf begon) wordt weer op moderne manier ge staakt (d.w.z. gediscussieerd), de bouwbonden zeggen hun loonei- eoiojk sen door te zullen drukken, funks Ook op andere fronten is de st verre. Politie protesteert Da, luidkeels met „Beernink ha ha ha". De bonden steunen een stiptheidsactie bij de PTT, wat de bezorging ernstig gaat vertragen. Ka plai In li 2. eoi srkt lerspS Ba sela* i Har whal'i Intussen blijft de arbeidsmarkt onverminderd overspannen. Maar hoe lang nog? ei Uit* am. f Nede^ Dl Tweede Kamer behandelt de bigroting van de scheidende m/n/ster Luns, wiens benoeming 'ot secretaris-generaal van de NAVO nu toch wel zeker lijkt. De minister noemt de „opstand" van een aantal referendarissen tegen het personeelsbeleid ten departe- mente een storm in een vinger hoed. Minister Witteveen wil van de oude, grote, zilveren rijksdaalder af. De Kamer is tegen vertraging van de aanleg van de omstreden smeerpijp In Groningen. De Eer ste Kamer aanvaardt de wet-Ve- inga voor de herziening van de structuur der universiteiten. schit ^weet*e Warner aanvaardt ®c18^een extra verhoging van de loon- Pai' grens voor de ziekenfondsverzeke- ,or^| rin9- Een conflict om de luchtver- binding Paramaribo - Amsterdam lijkt even op een oplaaien van - neo-kolonialisme en bevoorrech ting van de KLM, maar al spoe dig blijken ook in Suriname be zwaren te leven tegen de manier waarop Amerikaanse invloed op de Surinaamse luchtvaart verwe zenlijkt zou moeten worden. Ook deze hele week houdt de Delftse moord de gemoederen bezig. De geheimzinnige X met zijn brieven en telefoongesprek ken heeft nu gezelschap van Iemand die zich mededader noemt. In Amsterdam komen ne gen gastarbeiders bij een brand in een pension om, wat nieuwe vragen doet rijzen rondom de huisvesting van deze mensen. Een brand bij Verheul in Gouda richt voor tientallen miljoenen guldens schade aan. Spectaculair is de arbeidson- emm rust in Engeland, waar een sta- king bij de elektriciteitswerkers het land al dagenlang af en toe an h het donker zet. De dagen van Dickens herleven, en dat lijkt wel romantisch, maar hier en daar de ziekenhuizen bijv. ontstaan noodsituaties. De NAVOIanden gaan pas naar een door de communisten zo vu rig begeerde Europese vellig- heidsconferentie als er over Ber- j'ijn een akkoord is bereikt, en opperen een plan voor een wa- penvrije zone in centraal Europa. In de EEG wordt gepleit voor een Europese spoorwegmaatschappij. Bij de Verenigde Naties wordt opnieuw de Zuidafrikaanse apart heid veroordeeld. De Velllgheids- r«sd wijst Portugezen aan als In- vallers In Guinee. »n Poolse Voiksduitsers mogen •Is ze willen naar de Bondsrepu- Wiek. Er zijn weer schermutselin gen in Jordanië met Palestijnen. Baaken protesteren fel tegen het Proces waarin nu al zes maal de doodstraf is geëist. In Rio de Ja neiro wordt de Zwitserse ambas sadeur ontvoerd. Nixon dreigt Hanoi met nieuwe ■•nvallen als de terugtrekking j ^sn Amerikaanse troepen in <uid-Vietnam niet rustig kan ver- 'epen. En op Cuba wordt het kerfeest uitgesteld tot de suiker- •ogst binnen is. rdjl Rotterdams eerste vrouwelijke hoogleraar is klein van stuk, aan de tengere kant, ze draagt een kort kapsel, een fleurige japon gecompleteerd met zwarte kousen en lange zwarte laarzen: mevrouw prof. dr. H(ennie) M. in 't Veld—Langeveld uit Leiden die hoogleraar is in de sociologie aan de Neder landse Economische Hogeschool, moeder van twee kinderen. Binnen de NEH is ze „In 't Veld"; men spreekt haar meer met mevrouw dan met professor aan. Het laat haar koud. Wel vindt ze dat een geëmancipeerde vrouw de naam van haar man niet moet aannemen, „hoewel dat in de praktijk niet handig is. Zoals Hedy d'Ancona, die als feministe haar meisjes naam gebruikt, als sociologe is ze mevrouw De Boer". Wat verstaat professor In 't Veld onder een geëmancipeerde vrouw? „Ze moet niet per se een baan erbij hebben. Ze moet wel be wust gekozen hebben voor het niet-baan-hebben. Ze is iemand die zelfstandig oordeelt en kiest. Ook als ze geen baan heeft, is het zaak dat ze zich niet volle dig opsluit in het huishouden. Er .zijn natuurlijk allerlei ma nieren om dat te doen. Bij de gehuwde vrouw is het kardinale punt dat ze in vrijheid kiest. Daar versta ik eigenlijk onder: onafhankelijk van het ge trouwd-zijn. Uiteraard zal ze dan overleg met haar man ple gen. Ze moet echter niet per se het huishouden kiezen omdat „men" dat nu eenmaal wil. Ze moet verder zien dan haar huis houden, een wat grotere kring hebben". Wat die beroepsarbeid aan gaat, vindt mevrouw In 't Veld dat vrouwen het beter moeten doen dan mannen om voor be paalde functies in aanmerking te komen. Zelf zit ze in een kring sociologen, die vrij pro gressief zijn. Haar kinderen zijn twaalf en zestien jaar, dus leve ren geen probleem op voor moeders wetenschappelijke ar beid. Mevrouw In 't Veld: „Maar ik heb geboft. Toen ze klein wa ren, had ik werk dat ik gro tendeels thuis kon doen. Later, toen ik halve dagen werkte. was er een uitstekende moeder lijke hulp, vijf jaar lang." „Ik geloof dat het gezin een te kleine besloten eenheid is, waarin moeder zit opgesloten. De volwassene moet zich bij de opvoeding voortdurend neerbui gen naar het niveau van het kind, zo wil de opvoedingsleer. Die ouder-kind-verhouding is specifiek voor de laatste paar eeuwen. Vroeger werd een kind vanaf het zevende jaar meege trokken in de grote-mensen- wereld." „De huidige situatie stelt te hoge eisen aan de vrouw. Ik wil het gezin wel handhaven, zij het met meer openheid. Dat is geen wetenschappelijk oordeel maar een persoonlijke mening. De verzorgende rol is altijd aan de vrouw toegedacht. Het is denkbaar dat mannen ook die verzorging op zich gaan nemen. In de verpleging gebeurt dat al, de verpleging vermanlijkt." Joke Kool - Smit van Man- Vrouw-Maatschappij noemt in haar studie „De rechten van de vrouw" (Studium Generale Rot terdam) het feit dat ons land veel eters heeft en weinig ver dieners. In Frankrijk zijn er honderd werknemers die voor 237 mensen produceren, in ons land moeten honderd mensen voor 270 de kost verdienen. Wat zegt zij daarvan als hoogleraar aan de Economische Hoge school? „Al ben ik geen econoom, ik vind dat het niet-werken van de gehuwde vrouw ongetwijfeld invloed heeft op *t welvaarts peil van een land. Mevrouw 't Hooft, econoom aan de Vrije Universiteit heeft dat op het congres in Utrecht van de Ne derlandse Maatschappij voor nijverheid en handel gewijd aan „de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw" nog eens on derstreept: 'Het werken van de gehuwde vrouw levert een an der soort winst op dan in geld is uit te drukkeni, En wat ze verdienen is altijd meegenomen. Thuis dragen ze voor geen cent bij aan het bruto nationale pro- dukt'." Sociale Dienstplicht voor meisjes (Hannie van Leeuwen, lid van de Tweede Kamer voor de ARP noemde het onlangs nog in een radio-uitzending voor-de-vrouw) wat vindt pro fessor In 't Veld daarvan? „Daar ben ik faliekant tegen; het is in de eerste plaats niet nodig om jonge meisjes te mo biliseren. In de tweede plaats krijg je dan een toevloed van volkomen ongeschikte krachten die ongeïnteresseerd zijn. Met straffe discipline kun je jongens desnoods tegen hun wil of ongeïnteresseerdheid in. inzet ten voor een leger. Maar zo kun je meisjes niet loslaten op bejaarden of op zieke moeders met jonge kinderen. Het is trouwens een anachronisme dat alleen de vrouw moet „zorgen". Een zeer groot aantal oudere gehuwde vrouwen die wel ken nis en ervaring hebben met het huishouden zouden na een korte gerichte opleiding de samenle ving kunnen verrijken in de verzorgende beroepen. Het is toch wel wrang dat er wacht lijsten zijn met gehuwde vrou wen die een part time-baan willen, terwijl er anderzijds zo'n tekort is aan verzorgsters." Dat congres was dan toch maar uitgeschreven door een aantal mannen die bereid wa ren de problemen te bestuderen In de vorige eeuw kwam het zelden voor dat wetenschappelijke onderzoekers^ zich bezighielden met voorwerpen die meer wogen dan een paar duizend kilogram of lichter waren dan enkele grammen. Zij hadden geen instrumenten om meer te onderzoeken. Dat is tegenwoordig wel anders. Het gewicht van aarde, maan en andere hemellichamen kan vrij nauwkeurig worden berekend, maar tevens het gewicht van atomaire deeltjes. Deze meettechniek heeft niet slechts geleid tot een vergroting van de theoretische kennis. Ze heeft onmiskenbaar doorgewerkt in de technische ontwikkeling. Bijvoorbeeld de mogelijkheid om zeer nauwkeurig kleine verontreinigingen in het element germanium aan te tonen heeft de ontwikkeling van de transistor mogelijk gemaakt, die een revolutie in de electronische industrie teweeg bracht. van de vrouw ln de maat schappij. „Nee nee" zegt ze gedeci deerd. „Veel mannen hadden hun vrouwen afgevaardigd in plaats van zichzelf. Als zodanig functioneerde dat congres niet. Mijn lezing ging over de vraag: wat voor problemen dagen er in het bedrijfsleven op wanneer men part-timers inschakelt? Uit de afwezigheid van de heren bleek al heel weinig bereidheid om de vrouw part time in te schakelen. Van part time-banen zullen we het voorlopig moeten hebben bij de huidige maat schappijstructuur." „Over het algemeen lk heb daar vroeger onderzoek naar gedaan schrikken mannen ervoor terug om vrouwen op aanmerkelijke schaal part time functies te geven. Het is vrijwel onmogelijk dat vrouwen naast een gezinstaak een volle dag werken in het bedrijf. Part-ti me werkers vereisen aanpassing van het bedrijf. Dat veronder stelt de mentaliteit om te orga niseren, roosters op te stellen en soepel te zijn." „Mijn man is hoogleraar in Delft. Hij stuurde een student voor stage naar een bedrijf om te laten onderzoeken of je daar met part time-krachten kon werken. Dat bleek qua organi satie er. kosten heel goed moge lijk. Nochtans zette de student in zijn scriptie dat er voor de gehuwde vrouw geen mogelijk heid tot arbeid was in het be drijfsleven! Men gaat uit van een vooroordeel. „Op het congres in Utrecht werd door de C.O.P. (Commissie Opvoering Produktiviteit) een onderzoek gevraagd. Tot mijn spijt stelde de eerste inleider voor om bij vrouwen navraag te doen wat ze nu precies wilden. Dat is nu juist een onderzoek gebruiken om daden uit te stel len. Die mannen gaan heus hun bedrijf niet veranderen als ze weten: 'dat willen ze'. Ik heb Farmaceutische onder zoekers in de Verenigde Staten gebruiken een weegschaal die het 300 mil joenste van een gram aan geeft. Dat is ongeveer het gewicht van grafiet in het achtste deel van een scherpe potloodstip op papier. Niet alleen weegtech nieken zijn verbeterd, ook tijdmetingen worden met een zeer grote precisie uitgevoerd. Vijftien jaar geleden meenden chemici dat het meten van reacties die zich in een duizendste seconde voltrokkenniet slecht wasThans rekenen zij met nanoseconden (een duizendmïljoenste secon de). Natuurkundigen ana lyseren kosmische straling die per seconde 30.000 mil joen miljoen miljoen keer trilt (30 met 21 nullen). Op velerlei gebied wor den deze zeer verfijnde meettechnieken toegepast. Seismologen hebben ont dekt dat zware aardschok ken worden vooraf gegaan door een nauwelijks waar neembare uitrekking van het aardoppervlak. Derge lijke kleine veranderingen zijn niet met mechanische middelen te constateren. Een temper atuursstij ging van één graad doet bij voorbeeld een metalen draad tien tot honderd keer meer uitzetten dan bij de aarde het geval is. Door echter de fractie van een seconde te meten die een laserstraal nodig heeft om een bepaalde afstand af te leggenkunnen de onder zoekers afwijkingen daar in tot een miljoenste centi meter aantonen. Onlangs is dr. Albert Crewe, een natuurkundige verbonden aan de univer siteit van Chicago, er in geslaagd een atoom te fotograferenDat was de eerste keer dat een afbeel ding werd gemaakt van een voorwerp, een mil joenste fractie van een centimeter. Op 30 april van dit jaar en herhaald op 10 mei heb ben Amerikaanse dstro- nomen radiosignalen ge bruikt om de afstand te meten tussen de aarde en een onbemand ruimteschip op ruim 350 miljoen kilo meter afstand. Bij deze poging maakten zij een C R THfc: MICROFORM HÓLY BIBLE - vergissing van slechts 30 meter. De tijdklokken die hier voor worden gebruikt zijn zo nauwkeurig dat zij bin nen 30.000 jaar geen seconde voor of achter lopen. Voor astronomen is het routine om melkweg stelsels te bestuderen die ruim achttien miljoen mil joen miljoen kilometer van de aarde zijn verwijderd. Het licht dat zij waarne men en andere straling, heeft miljarden jaren ge reisd voor het de aarde bereikte. Ook bij temperatuur- metingen worden lang zamerhand de uiterste grenzen bereikt. Zowel het absolute nulpunt 273 C) als de miljoenen graden hitte die in de zon heerst worden benaderd. Sommige van deze ge avanceerde meettechnie ken hebben reeds ge leid tot opneming in het standaard-instrumen tarium van vliegtuigen en ruimteschepen of in in dustriële apparaten- Massa- produktie wordt pas eco nomisch verantwoord wan neer de onderdelen ver wisseld kunnen worden. Dat maakt het echter nood zakelijk hen volstrekt iden tiek te maken, hetgeen nauwkeurige meettechnie ken vereist. De ontwikkelde precisie maakt dat de mens steeds verder doordringt in de wereld van de minuscule en die van de gigantische maten. Complete bijbel op microplaatje ledereen kent het verhaal van de rijstkorrel waarop een ge lovige Chinees het Onze Vader had gegraveerd. Maar ook In onze tijd zijn er metho den om het geloof te miniaturi- seren. Een Amerikaanse onder neming op het gebied van micro foto's heeft een complete bijbel van 1245 pagina's op één kaar tje van ca 3V» cm in het vierkant ondergebracht, (zie foto) Alle 773.746 woorden van het Oude en Nieuwe Testament zijn duidelijk te lezen door een microscoop die 100 keer ver groot. voorgesteld om te experimente ren, om te werk gestelde vrou wen te begeleiden door een on derzoek." „Hedy d' Ancona wil een on derzoek naar de moederrol. We tenschappelijk is dat nodig-zijn van moeder nog niet aange toond. Ik ben er voor als moe der de eerste levensjaren van haar kind thuis is. Uit gevoels overwegingen, om erbij te zijn als het kind opgroeit Later kan de band wat losser worden. Over-bescherming en over-op- voeding vind ik te veel voorko men in onze maatschappij. En dan: er zijn moeders en moe ders. Trimbos zegt dat een kwart van on,ze bevolking neu rotisch is." Mevrouw In 't Veld schreef een studie „Vrouw-beroep- maatschappij, analyse van een vertraagde emancipatie" (Bijle- veld paperback). Verwacht ze verdergaande emancipatie van dat soort congressen als in Utrecht gehouden? „Wanneer het slechts een paar honderd mannen zijn die dan hun vrouw nog sturen, daar zal de maatschappij niet door veranderen. Wel krijgt de positie van de vrouw door zo'n congres voortdurende aandacht ln de pers." Ze vindt haar vrouwelijke studenten over het algemeen geëmancipeerd. Een deel huwt en blijft daarbij studeren. Het is heel gewoon om te praten over de planning van een baby op een gunstig moment De vrouw heeft binnen het gezin alle rechten gekregen. Met het schrappen van de bepaling dat de man het hoofd der echtver eniging is, werd het partner schap van man en vrouw ten volle bevestigd. De aanpassing aan de maatschappij wordt be paald door de opvoeding in het gezin. De opvoeding in het gezin heeft een veel belangrijker functie dan de opvoeding op school. Wie thuis niet goed toe gerust is voor school, kan op school niet mee. „Naast functie verlies van het gezin is er in de moderne tijd ook een duidelijke functiewinst", aldus mevrouw prof. dr. Hennie In 't Veld-Lan- geveld. „Emancipatie begint thuis!" „De Bijbel vermeldt Gods daden in de tijd, maar dat niet om ons hier over wetenschappelijke informatie te geven. Dat is de opdracht van de mens. Daarbij kan er dus tussen de vermelding van Gods daden en de wetenschappelijke ontdekking geen konflikt bestaan. Als dit toch het geval zou zijn, dan is dat toch wel vanwege onze zeer gebrekkige kennis en ons zeer beperkt verstand. Wij mogen in geen geval een waterdicht schot plaatsen tussen Bijbel en wetenschap. Voortgaand onderzoek van Schrift en schepping zal te zijner tijd wel het juiste inzicht schenken. In zoverre is er verschil tussen geloof en wetenschap, dat de wetenschap eerst wil zien en dan pas gelooft en de gelovige eerst moet geloven en daarna zal zien." Dit is een (wat uitvoerig uitgevallen) citaat (bl. 14) uit het populair geschreven boekje van de arts J. A. Hendriks, getiteld Levend Water, op weg naar een nieuwe wereld: een uitgave van Kok te Kampen (88 blz.. f 5.90). De schrijver is een oprecht gelovig man, die uit hoofde van zijn vak de con frontatie tussen geloof en wetenschap aan den lijve heeft ervaren. Hij toont zich ook een algemeen ontwikkeld man. die zich mede verantwoordelijk voelt voor de gang van zaken in maatschappij en kerk. Met de belezenheid, kennis en ervaring die hem ten dienste staan, is hij gekomen tot een soort geordend totaalbeeld, een orthodox-christelijke visie op de grote vragen die aan de orde zijn. Een groot deel van zijn boekje is dan ook gewijd aan de uiteeneenzetting van die visie, die zonder biblicistisch of fundemanta- listisch te zijn. duidelijk bijbelgetrouw is. Een enkele uitspraak mag ik hier over nemen. „Al te overhaaste gevolgtrekkin gen hebben in de loop der tijden reeds te veel onheil gesticht en de Kerk veel schade berokkend" (13). Dokter Hendriks citeert de „Scientist Psalm" van profes sor Walter Hearn, achter in het werkje in het Engels afgedrukt, maar in de tekst door de schrijver, helaas ncgal ongeluk kig, vertaald. Dit is jammer, want hier en daar lokt de vertaling de spot bijna uit: Eiwitmoleculen dna. zich steeds weer delend voor en na. de prototypen van de cel prijzen steeds de God van Israel. Meeldauw, mos en rode bomen mee, vogels in de lucht en vissen in de zee, ritselende kakkerlak en brullende leeuwen. prijzen Jahwè, de God der eeuwen. Halverwege het boekje komt de auteur tot het wezen van de Kerk. steeds ge speld met een hoofdletter, zonder dat duidelijk wordt wat hij hiermee precies bedoelt, gezien de verdeeldheid van de empirische kerken. Zelf lid van de Gereformeerde Kerken qeeft hij een aantal wenken voor de mor gen-, middag- en avonddiensten of sa menkomsten, adviseert over evangelisatie, zending en onderwijs, over pastorale geleiding, naastenliefde en wereldvrede, over de gewenste oprichting van een in ternationaal vredesleger, over seksualiteit en huwelijk, over de diakonale taak en algemene samenwerking. Het komt alles neer op een poging binnen het kader van de bestaande struc turen aan het christelijk leven een nieuw elan te verlenen. Een spreekuur In de kerk, kinderen eventueel mee aan het Avondmaal, vermelding van het onder werp van de preek in het kerkblad, geen nieuwe dure kerken bouwen, de middag- dienst geen herhaling van de morgen- door dr. C. Rijnsdorp dienst, de zondagavond een soort geza menlijke feestviering met een informatief element, actief meedoen in de Wereld raad, afwijzing van elke vorm van discri minatie („elk mens is, om de een of an dere reden, hoogmoedig" bl. 52) enz. „Wereldvrede, het lijkt een onmogelijke taak, maar het is onze opdracht en de Kerk is juist gespecialiseerd In onmoge lijkheden" (61). Deze laatste uitspraak is prachtig. Ik ben van mening, dat voor Christus niets onbeproefd mag worden gelaten en dat het best de moeite waard kan zijn de wenken van de schrijver op te volgen. Aan de andere kant vrees ik toch dat hij de situatie niet diep genoeg heeft gepeild. Sleutelen aan .de status quo alléén kan de kerken niet meer redden. Maar dit is een onderwerp apart. En Ik moet nog een an der boekje bespreken, van de vrouwelijke professor dr. C. J. de Vogel, een kleine geschiedenis van de patristisrhe en vroeg middeleeuwse wijsbegeerte: Wijsgerige as pecten van het vroeg-christelijk denken (Wereldvenster, Baarn, 161 blz„ f 7.50). Dit Is dus een leerboek, in de eerste plaats voor aanstaande theologen en filo sofen, maar evengoed een werkje dat el ke algemeen ontwikkelde lezer aan vak kundige informatie helpt en dat uitste kend te gebruiken is door predikanten, leraren en catecheten. Men krijgt een duidelijk beeld van de Invloeden uit het Griekse denken en uit allerlei syncretistlsche opvattingen zoals dle*ln het Nabije Oosten leefden, op het ontstaan van de officiële kerkleer. Men kan zo zien hoe de rooms-katholleke ker kelijke traditie zich allengs heeft gevormd en ontwikkeld, en men komt onder de indruk van de macht die uitgaat van een zoveel eeuwen oude traditie, wanneer die traditie mede tot kenbron van de waar heid is verklaard. Er Is een Internationale stroming gaan de. die het Joodse denken, veel meer dan tot dusver is gebeurd, wil honoreren en de eenzijdige hellenisering van de wes terse theoloqle wil teqengaan. Het is mij in ieder geval, ook weer uit dit kleine leerboek van prof. De Vogel, duidelijk geworden hoeveel filosofie er In de theologie zit en niet In het minst ook in het populaire theologiseren van het eenvoudige kerkvolk; hoe b.v. de gering schatting van de lichamelijkheid in be paalde christelijke krlnggn op neo-plato- nlstlsche Invloeden teruggaat, op zich zelf niets nieuws natuurlijk, maar je wordt er weer duidelijk bij bepaald. Wat eenmaal uit elkaar gedacht is, kan uiterst moeilijk weer In elkaar gedacht worden en Ik geloof zeker dat het totali- teitsdenken voor een deel in de Joodse sfeer weer moet worden aangeleerd. Symbool hiervoor kan zijn het drietalig opschrift op het kruis van Jezus: He- breeuwt, Grieks en Latijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13