INSPRAAK LUCHTMACHT oa boot Commentaren ACTIE TEGEN VOLKSTELLING Democratisering beleid Ook bestellers Maasstad willen actie verscherpen Moderne' staking werven Rellen in Spanje Het Kwartet Betogingen tegen proces in Burgos Gigantische orders voor Verolme Versobering van aantal militaire tradities Golda Meir wil gesprek met Sadat Prinsjesdag vervroegd IN VIETNAM Kerstbestand niet verlengd BROOD WEER DUURDER VOLUMA-ORGELS Ol Nieuwe leidse Courant Vrijdag 11 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijt» hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. f 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur U zult er een unieke cöllectie j electronischè orgels en piano's aantreffen van véle merken, modellen én prijzen. betalingsspreiding. inruilen franco leverinq landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGfifc-.EN PIANOHANDEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 I 4 I Bezoek de toonzalën of vraag brochures. - MADRID Tn verscheidene Spaanse steden hebben zich gisteren rellen voorgedaan tussen politie en mensen, die betoogden tegen het pro ces in Burgos. Vooral in Madrid de den zich ernstige ongeregeldheden voor. Ook in Parijs, vlak bij de Spaanse ambassade, ontstond een hevig ge vecht tussen duizenden betogers en de politie. De Italiaanse havenarbeiders zullen op verzoek van de vakbonden tussen 13 en 19 december geen Spaanse schepen laden of lossen. Aan andere landen in Europa is gevraagd dit voorbeeld te volgen. De echtgenote en dochter van de ontvoerde Westduitse consul Eugen Beihl hebben paus Paulus gevraagd I zijn invloed aan te wenden om tot vrijlating van de consul te komen. Een soortgelijk verzoek hadden ze al 1 eerder aan generaal Franco >en i Bondskanselier Brandt gericht. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Het Verolme-con- cern heeft deze week niet minder dan vier opdrachten voor mammoettankers geboekt en een voor een bulkcarrier. Het bedrag dat met deze orders is gemoeid bedraagt f 500 miljoen. Bij de Amsterdamse partner van het concern, de NDSM, zullen twee mam moettankers van 225.000 ton gebouwd worden voor de Israëlische staats- rederij ZIM. De schepen moeten in 1973 en 1974 opgeleverd worden. Per stuk kosten de schepen 115 milioen gulden. Bij Verolme in de Botlek is door de Britse maatschappij Dovey Hawtin een order voor een super-tanker ge- pllaatst van 250.000 ton alsmede een Noorse order voor de" bouw van een 250.000 tonner. Deze laatste tanker wordt gebouwd voor rekening van Helmer Staubó. De werf in Alblasserdam tenslotte zal een bulkcarrier van 31.000 ton gaan bouwen voor rekening van de Duitse rederij Braasch. De orderpor tefeuille van het scheepsbouwconcern, dat volgend jaar naar alle waarschijn lijkheid samen met de Rijn-Schelde tot een van de grootste concerns ter wereld zal gaan behoren, is hiermee tot aan de rand gevuld. De werf heeft in portefeuille vier tankers voor BP, twee voor Texaco, drie voor Esso, twee voor Petrofina en twee voor Chevron, alsmede de zo juist bekend gemaakte opdrachten. Allemaal tankers van rond 225.000 ton. Soeliarto naar Molukken DJAKARTA President Soeharto brengt volgende maand een bezoek aan de Molukken. De reis is driemaal uitgesteld naar aanleiding van be richten over communistische activi teiten op deze eilanden. De onderlinge omgangsvormen binnen de Luchtmaebt zullen moeten worden aangepast. Dat geldt bijvoorbeeld het groeten, het melden en het afmelden. De informatie moet zo volledig en open mogelijk zijn en dient tijdig te geschieden. Mondig DEN HAAG De leiding van de Koninklijke luchtmacht heeft besloten tot democratisering van het beleid en versobering van de militaire traditeis. Ze wil een ingrijpende mentaliteits verandering tot stand brengen en het personeel meer kansen geven zich te ontplooien. Minister Den Toom van De fensie heeft zich in principe ver enigd met een rapport, dat hier over dezer dagen is uitgebracht onder leiding van generaal- majoor J. W. Thijssens en dat vandaag aan een groot aantal be trokkenen is aangeboden. De moderne visie over informatie, openheid, communicatie, inspraak, medebeslissen en delegatie van be voegdheden moet meer ingang krij gen in de luchtmacht, aldus het rapport. Gezag Uitgangspunt voor een nieuwe be- leidsfilosofie is de opvatting dat ge zag in beginsel niet stoelt op de hiërarchieke positie, maar op de er kenning en waardering voer de ma nier waarop de leider bijdraagt tot verwezenlijking van de doelstellingen en taken van de groep. Het rapport komt lot de volgende aanbevelingen: De organisatie van de luchtmacht moet zo eenvoudig mogelijk zijn; Informatie moet volledig, open en tijdig zijn. Ze moet onbelemmerd en niet vertekend van boven naar beneden en van beneden naar bo ven overkomen; Er moet inspraak komen op drie niveau's: op topniveau met het accent op arbeidsvoorwaarden, op basisniveau met het accent op leef- en werksituatie en op de plaats van arbeid met het accent op de uitvoering daarvan. De door de werkgroepen aanbevolen openheid zal sneller dari tot nu toe kunnen leiden tot openbaarheid en publiciteit. Versobering Het personeelsbeleid zal meer deel moeten gaan uitmaken van het totale beleid, waarbij sterker gelet moet worden op het individu. Van groot belang wordt geacht de plaats van de dienstplichtigen in het geheel. Zij, moeten een zinvolle bijdrage kunnen leveren in het functioneren van de organisatie. De plaatsen waar ze te werk worden gesteld moeten zoveel mogelijk aansluiten op hun opleiding in de maatschappij. Om de ontwikkelingen binnen de luchtmacht zoveel mogelijk gelijke tred te laten houden met die in de samenleving, wordt aanbevolen tot versobering van de uiterlijke ver schijningsvorm van de krijgsmacht Hiermee zijn o.a. parades bedoeld. Ook de onderlinge omvangsvormen moeten worden aangepast, zoals de groctplicht, melden en afmelden. Voorts wordt voorgesteld het maat schappelijk dienstbetoon te bevorde ren door het inzetten van materieel bij branden, rampen e.d. TELAVIV De Israëlische pre mier mevrouw Golda Meir is bereid de Egyptische president Anwar el Sa- dat op zijn verzoek te ontmoeten om de crisis in het Nabije Oosten te be spreken. Indien nodig wil zij ook een privé-uitnodiging ontvangen om in het geheim te gaan onderhandelen. Mevrouw Meir zeidit gisteren op een bijeekomst. van de socialistische partij in Tel Aviv. Ze voegde eraan toe, dat ze voor een dergelijke ont moeting zonder moeilijkheden de goedkeuring van het Israëlische kabi-' net zou krijgen. Dinsdag antwoord kabinet DEN HAAG Het kabinet zal dinsdag aan de grondwetscommissie uit de Tweede Kamer bekendmaken of het mogelijk is om Prinsjesdag nu de derde dinsdag in september naar een vroeger tijdstip te ver schuiven. Een groep Kamerleden had hierom gevraagd opdat er voldoende tijd zal zijn om de begrotingen in het parle ment af te handelen. De heer Wiegel (lib.) vond dat Prinsjesdag wel in de Grondwet moet blijven staan, omdat dit een garantie is voor de Staten- Generaal dat de begroting op tijd wordt aangeboden. Prins Claus was als gastheer gistermiddag naar Schiphol ge komen om koningin Annemarie van Griekenland, de prins en prinses van Hessen en koning Contsantijn van Griekenland te verwelkomen. Zij verblijven op uitnodiging van prinses Beatrix en prins Claus enkele dagen in ons land. Postverfraging wordt groter SAIGON Het bewind in Saigon en zijn tegenstander, de Vietcong, hebben gisteren beide het idee van een verlengd bestand, dat op de Eer ste Kerstdag had moeten beginnen, van de hand gewezen. Over een Zuidvietnamees en Ame rikaans voorstel tot vrijlating van krijgsgevangenen zou gesproken kun nen worden als Washington belooft zijn troepen voor volgend jaar 30 juni terug te trekken, aldus de Vietcong. ROTTERDAM De Rotter damse kaderleden van de drie erkende ambtenarenbonden voe len er veel voor. de stiptheids acties van de PTT-bestellers te verscherpen. Dit is gebleken in de gisteren gehouden vergade ring van kaderleden. Dinsdag zal een ledenvergadering worden gehouden, waarop de bestel lers zich zullen uitspreken over ver scherping van de modelactie. Hun Amsterdamse collega's zullen morgen vergaderen over dit punt. DEN HAAG Met ingang van maandag zal de broodprijs omhoog gaan met één cent per 800 gram. Bro den van 400 gram worden niet duur der. Minister Nelissen heeft deze verho ging toegestaan op grond van kosten stijgingen. Ook op 9 november was het brood al duurder geworden. Volgens de heer J. van Geffen, secretaris van de Algemene bond van ambtenaren, zullen de Rotterdamse bestellers dinsdag zeer waarschijnlijk besluiten tot een wat „hardere" actie. Tot nu toe vindt men het effect te gering. Het kantoorpersoneel van de PTT in de Maasstad heeft zich solidair ver klaard met de bestellers. Gewoonlijk verricht het kantoorpersoneel in de week voor Kerst bestellerswerk, maar men heeft dit jaar hiervan afgezien. Vertraging De modelactie begint duidelijk zijn sporen te vertonen. Verscheidene grote steden kijken elke dag tegen een con stante achterstand aan van zo'n tien procent. Met het toenemen van de (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Bij de wer ven Wilton, RDM en Nieuwe Wa terweg is vannacht nauwelijks gewerkt. De nachtploegen hiel den zich aan het donderdag ge geven parool: discussiëren. De acties verlopen ordelijk. Men verwachtte bij RDM en WF van daag een mededeling van de di rectie aan het personeel over de loonmaatregel van de regering. De moderne vorm van staken be gon gisteren bij Wilton-Feijenoord. De zaken liggen nu echter heel an ders dan tijdens de grote metaal- en havenstaking die in feite de 400-gul- den-golf op gang bracht. Het personeel van de werven kreeg toen na enkele dagen toezegging van een uitkering ineens, en bovendien van doorberekening van het verschil in beloning tussen koppelbazen en vast personeel in de loonschaal per 1 januari. Nu komt deze laatste in ge vaar. „Dan is onze staking vergeefs ge weest", is de algemene gedachte. Van de directie worden nieuwe concrete toezeggingen verwacht. Volgens de heer A. Schravemade van de Metaalbedrijfsbond NVV be staat de stellige indruk dat de direc tie van het Rijn-Schelde-concern zich aan het akkoord zal houden. Hij ver wachtte dat de metaalwerkgevers in het Rijnmondgebied één lijn zullen trekken. In de andere metaalbedrijven in het Waterweggebied heerste betrekkelijke rust. De ondernemingsraad van Gusto in Schiedam zou vandaag met de di rectie een onderhoud willen hebben. als de werkgevers weigeren te be talen. Een en ander is voor een deel ken nelijk bedoeld om het parlement on-, der druk te zetten, dat volgende week dinsdag over de loonrem zal discus siëren en woensdag over de moties, die ongetwijfeld zullen worden in gediend, moet stemmen. Inmiddels zijn twee regeringspar tijen, de ARP en de CHU, gisteren na langdurig fractieberaad nog niet akkoord gegaan met de loonmaat regel. Beide fracties zullen dinsdag de situatie verder bespreken. Bouw De drie bouwvakbonden hebben besloten hun door de werkgevers ver worpen (en door de regering verbo den) looneisen per 1 januari als inge gaan te beschouwen en hun leden niet „in de kou" te zullen laten staan UNIEK VOOR KLASSIEKE MUZIEK Komt kennis maken en vergelijken. Ver koopmij. Voluma, Vredebest 16-18, Gouda, tel. 01820 10039. DEN HAAG In de komende da gen zullen de leden van het actiecomité De Grote Weigering, die zich tegen de volkstelling keren, di verse ministers telefonisch een per soonlijke vraag stellen. Dergelijke vragen komen voor op de lijsten die de Nederlandse bevol king in zal moeten vullen bij de ko mende volkstelling. De actie wordt gehouden onder het motto „leef het privéleven". Een publicatie van het actiecomité „de staatscourant", die deze daad heeft aangekondigd, bevat een aantal „wenken voor uw gezin en uzelf". Eén van deze wenken is een hand leiding om niet aan deze volkstelling mee te doen. De activisten geven de raad een brief aan de betreffende burgemeester te zenden en hem te verzoeken het boekje met vragen niet op te sturen. Verder waarschuwen zij voor poli- tie-intimidatie en raden zij aan het tot een rechtszitting te laten komen. Volgens de actiegroep bestaat er slechts een kleine kans op een ver oordeling. omdat het gerecht niet op zoveel zaken is berekend. De krant wijst er op dat de Zweed se regering de resultaten van het on langs daar gehouden bevolkingson derzoek aan het Amerikaanse be drijfsleven heeft verkocht, onder wei gering overigens van het district Gö- thenborg. kerstpost dreigt dit percentage op te lopen. Vooral wanneer volgende week de modelactie wordt verscherpt, zijn grote moeilijkheden te verwachten en moet vermoedelijk het overwerk ver plicht worden gesteld. Studenten die tijdelijk bijspringen, houden zich ook aan de stiptheidsactie. Sporen Nu al stapelen de postzakken zich op de perrons op. waar ze treinen missen. In Utrecht liep het aantal perronwagens met post deze week op van 15 maandag tot 65 donderdag nacht. Ook op Schiphol begint men hinder te ondervinden van de vertragingen in de postbestellingen. De achterstand bedraagt daar ongeveer twee dagen en de bedryven voelen zich hierdoor ernstig benadeeld. DE LUCHTMACHT verdient een compliment, omdat zy als eerste onderdeel van de krygsmacht niet langer verstoppertje wil spelen voor de veranderingen in onze sa menleving. De opvatting dat de samenleving alleen met mondige burgers is gediend, heeft nu ook de krygsmacht bereikt. En dat werd tyd, want in de stroom versnelling van maatschappelijke ontwikkelingen dreigde de krygs macht steeds meer in het isole ment te geraken. Van dat isolement getuigde o.a. soms de houding van de leiding, die ge bonden aan tradities en voorschrif ten, geen antwoord wist en soms ook niet kon geven op de democra- tiseringsacties van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM). Van groot belang achten wij in het rapport van de luchtmacht de er- keniiing van de opvatting, dat binnen de luchtmacht een open dialoog mogelyk moet zijn over de geloofwaardigheid, noodzaak en geoorloofdheid van geweld. Deze moest tot dusver tc veel in de sfeer van liet persoonlijke gesprek met de gecstelyken binnen de krygsmacht worden gehouden. Wie echter gedwongen wordt tot een eventueel gewapenderhand verdedigen van onze westerse waarden, moet in de gelegenheid worden gesteld tot een open ge sprek binnen de krygsmacht. Onduidelijk EEN MASSALE strategische inzet van kernwapens op het gebied van de tegenstander is in stryd met Gods evangelie en Gods geboden en zou de verhouding tussen doel en middelen omkeren. Dit zegt het ontwerp-program van actie van de ARP over het veiligheidsbeleid. De formulering Iaat in het midden, of een andere (en dus niet een massale strategische) inzet wel ge oorloofd zou zyn. Het kan zyn, dat de uitspraak verder gaat dan be doeld werd. Want verderop in de zelfde paragraaf wordt gezegd, dat afschaffing van kernwapens even min aanvaardbaar is. Voor het verkrygen van duidelijkheid moet worden uitgesproken, of het gebruik van deze wapens onder alle omstandigheden ongeoorloofd is. Temeer omdat vastgesteld wordt dat zy een etisch en politiek nood zakelijk doel dienen: voorkomen dat zy ooit tegen de mensheid wor den gebruikt. Het valt op, dat de in de aanhef ge citeerde uitspraak vrywcl geheel is overgenomen uit dc nota van de commissie van voorbereiding on der leiding van dr. C. Boertien. De commissie spreekt echter niet van „inzet van", maar van „aanval met". Mogelyk hebben de samenstellers van het ontwerp-program het begrip „aanval met" te begrensd gevon den, omdat het dc mogclykheid van een verdedigingsoorlog zou openlaten. „Inzet van" is veel min der voor andere uitleg vatbaar. De vraag naar wat wel toelaatbaar is blyft dan echter. Een verdediging in laatste instan tie gebaseerd op het bestaan van afschrikwekkende kernwapens verliest haar waarde als vaststaat, dat dc bcrèidheid ontbreekt ze in te zetten. Is dit laatste zo, dan moet het duidelyk worden uitge sproken. In dat geval moet wel worden beseft, dat het etisch en politiek noodzake- lyke doel wordt voorbijgestreefd. I De blik van de nieuws gierige vindt niet zelden meer, dan hij wenste te vinden. LESSING (RITA) ..Waarom moeten we aardrijkskunde leren. Vanavond veranderen ze op de tv alles misschien weer." Zon en maan 12 december: zon op 8.39, onder 16.28; maan op 15.32, onder 8.45; Volle Maan. Hoog water Hoog water, 12 december: Rot terdam le getij 4.14, 2e getij 16.27; Scheveningen 2.15 - 14.33; Vlis^ingen 1.05 - 13.22; Willem stad 4.42 - 17.04. KIEV liiirc» Miieuw zacht DE BILT Het hogedrukge- bied dan donderdag boven de Noordzee lag heeft zich naar Mid den-Europa verplaatst maar een uitloper ervan handhaaft zich nog boven de Noordzee en Zuid- Scandinavië. Kleine trogvormige storingen trekken via de Golf van Biscaje noordwaarts. Met een zuidoostelijke wind wordt hans iets koudere en dro gere lucht naar onze omgeving getransporteerd, waardoor de kans op opklaringen toeneemt. De thans aanwezige bewolking is zo dun dat de regenkansen vrijwel nihil zijn. Boven Zuid-Frankrijk aanwezige zeer zachte lucht kan in de loop van het weekeinde tot onze omgeving doordringen. In geheel Europa komt nog steeds geen vorst van enige bete kenis voor. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: twee tot zeven gra den boven normaal; max. temp.: een tot vijf graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: lieden 10 uur 47.2 cm (1029 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1