om te knippen Luns bevestigt zijn aftreden als minister WC; Basken -tegen 6 doodstraf geëist- komen in opstand tegen krijgsraad Huib Goudriaan Nog meer Ambonezen op Binnenhof EEG-personeel in staking Pension was veilig Garantie van 1,5 miljoen voor Staelduynse Bos Groninger blijkt te ziin gewurgd 5=5 nieuwe leidse courant_ DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Ruth Breunis: Niet *o'n hol kerstfeest vieren ROTTERDAM Ze heeft een ongewone flair ora deuren te openen waar ande ren ze nog niet eens zien. En wel voor de mensen, die altijd on der ons zijn: voor hen die in een hoek worden getrapt. Voorjaar 1970 kreeg Ruth Breunis-Cohen, als bestuurslid, de moeilijke taak haar vereniging meer bekendheid te geven, de publiciteit te zoe ken. j Nu, nog geen jaar later, heeft deze vereniging Amnesty In ternational alle krante-pagina's gehaald. Het aantal leden steeg van ongeveer 130 tot 2300: de kracht van de organisatie, die zich overal ter wereld inzet voor politieke gevangenen, is meer toege nomen dan de leiding een jaar geleden had durven hopen. Vandaag is het de Dag van de Rechten van de Mens. Met het oog daarop zei de onvermoeibaar lijkende mevrouw Breunis me gisteren: „Laten we nu inderdaad eens proberen niet zo'n hol kerstfeest te vieren. Laten we de vrijheid die we hier hebben, ge bruiken om iets te doen voor mensen die dat niet hebben." De algemene vergadering van de Verenigde Naties stelde zich op 10 december 1948 (zonder te genstemmers) achter de Univer sele Verklaring van de Rechten' van de Mens. Hierin lezen we dat: „Niemand onderworpen zal worden aan folteringen noch aan wrede, onmenselijke of onterende behandeling of be straffing; niémand onderwor- pen zal worden aan willekeuri ge arrestatie, detentie of ver banning; een ieder het recht heeft op vrijheid van mening en meningsuiting, hetgeen de vrij heid omvat zonder inmenging een mening te koesteren en on geacht grenzen inlichtingen en denkbeelden op te mogen spo ren, ze te ontvangen en door te geven." Nu, 22 jaar later, telt onze we reld nog steeds een kwart miljoen po litieke gevangenen die maar al te vaak worden gemarteld, omdat ze hun mening hebben geuit; wordt, volgens de rapporten van Amnesty International, in Brazilië (bij voor beeld) zeepsop in menselijke licha men geperst en krijgen gevangenen de „koptelefoon" wat inhoudt dat zul ke klappen op de oren worden ge geven dat de trommelvliezen scheu ren. Steun Amnesty! Ruth Breunis: „Met dit soort voor beelden zouden we een tijdje door kunnen gaan, het ene nog gruwelijker en onmenselijker dan het andere. Het verschrikkelijkste is misschien nog wel dat dit gebeurt onder weten schappelijke medische begeleiding, die ervoor moet zorgen dat geen ge vangene te vlug of te gemakkelijk zal sterven en dat er geen verminkingen ontstaan, die later als bewijsmate riaal kunnen dienen." Kunnen wij iets voor politieke ge vangenen en slachtoffers van marte lingen doen? Antwoord: Amnesty In ternational steunen, wat zeer doel treffend is. Ruth Breunis is nog niet vergeten hoeveel geldelijke steun en betuigingen van sympathie zij van onze lezers kreeg na de publicatie over Amnesty in deze rubriek in april van dit jaar. Daarom voor geïnteresseerden hier onder nog een keer doel en werk wijze van Amnesty De vereniging heeft als doel bevrijding of verbete ring van het lot van mensen die voor politieke of godsdienstige overtuiging worden vervolgd. Opgericht in Lon den in 1961. telt Amnesty thans afde lingen in 26 landen, met in totaal 10 ooo actieve medewerkers, die in 850 werkgroepen acties voeren voor vrijlating of materiële steun. Elke groep adopteert zoals Am nesty dat noemt drie gevangenen, waarvan de namen en andere gege vens worden toegezonden door het internationaal secretariaat in Londen dat duizenden namen in de carto theek heeft. Namen uit communisti sche, westers gezinde en politiek on gebonden landen: Amnesty wil poli tiek neutraal zijn. Kerst-kaartenactie De groepen, in Nederland zijn er 24. dringen op vrijlating aan en stu ren geld en bemoedigende brieven. Ook worden zogenaamde kaarten acties waarin om vrijlating wordt gevraagd georganiseerd. Eens per maand krijgen de deelnemers een stencil met gegevens over gevangenen van het secretariaat van Amnesty, en adressen van voor de gevangenhou ding verantwoordelijke autoriteiten, naar wie de kaarten moeten worden gestuurd. In deze maand heeft de vereniging een kerstkaartenactie op touw gezet. Wij kunnen gevangenen met bij Am nesty te kopen kerstkaarten grote morele steun bieden. De prijs is 50 cent per stuk en er staan kerstgroe ten in vele talen op. De kaarten kun nen ook worden gebruikt om aan vrienden of relaties te sturen, wat de vereniging geldelijke steun geeft en haar bekendheid vergroot. Amnesty International houdt zich deze laatste weken van 1970 ook in tensief bezig met het sturen van geld en pakjes naar enkele honderden ge vangenen in Griekenland. Want, zoals bekend, heeft Griekenland op 3 no vember de overeenkomst met het Ro de Kruis, dat de gevangenen onder steunde, verbroken. Amnesty International: „Als reden is opgegeven dat de overeenkomst niet meer nodig zou zijn omdat zich nog maar 596 politieke gevangenen in Griekenland zouden bevinden. Het betekent dat de Griekse regering het buitenland probeert te bedriegen, of dat de administratie niet deugt. Het onderzoekbureau van Amnesty Inter national heeft 1851 politieke gevange nen met naam en toenaam gere gistreerd." Geld op Dit ligt in de lijn van een andere verontrustende ontwikkeling: het on derbrengen van gevangenen naar kleine onherbergzame gevangenissen op het platteland. Het Rode Kruis vormde de enige band met buiten voor deze gevangenen. Amnesty gaat door lot hel eind van dit jaar pakjes en geld naar deze mensen te verstu- DEN HAAG De vier Ambonezen die gisteren op het Binnenhof hun hongerstaking voor een vrije Zuid Molukken begonnen, kregen vannacht gezelschap van nog een aantal Zuid- molukse jongeren. Om negen uur vanmorgen lagen ze nog in hun slaapzak gewikkeld. Bur gemeester Marijnen heeft besloten de jongelui daar te laten zitten. Er wordt geen vergunning gegeven om dat het juridisch een moeilijke vraag is of de actie van de jongelui een optocht of een demonstratie betreft Zolang het op het Binnenhof rustig blijft, ziet de burgemeester geen re den om in te grijpen. fë Ruth Breunis-Cohen: vrijheid die ons een verplichting oplegt Foto Herbert Behrens ren. Maar 1 januari 1971 is het geld op. De gezinnen van de gevangenen zullen dan uit hun huizen worden ge zet, omdat ze de huur niet meer kun nen betalen; de armoede, de honger staat dan voor de deur. Ook voor hulp aan hen kan Am nesty met vermelding „voor /Grieken land" op het girostrookjes, worden gesteund. Ruth Breunis-Cohen trekt er ook op uit om lezingen te houden voor studenten, verenigingen en sociëteiten. In september hield ze de eerste in het kader van een kerk dienst in de rooms-katholieke kerk „Het Steiger" van de orde der Domi nicanen. „Ik sprak daar eerst 's za terdagavonds, en toen 's zondags nog vier keer, bij elke mis eenmaal." Stralend: „En de collectie heeft 1000 gulden opgebracht! Nee, niet voor mij, maar voor Amnesty." Later hield ze haar lezing ook in de Ned. Hervormde Bergkapel te Hille- gersberg en voor een groot aantal verenigingen. Daarnaast houdt ze ad ministratie bij, maakt ze stencils, schrijft ze stukjes over Amnestv voor personeelsbladen, zet ze een archief op poten en geeft ze voorlichting aan persmensen en particulieren. Waarom doe je dit allemaal? Ze antwoordt: „Als je bewust naar de televisie kijkt en de krant leest, sla je op een gegeven moment met je vuist op tafel: dan moet je iets doen Met hopen op andere regimes komen we er niet. we moeten nu aanpakken wat in onze macht ligt. Trouwens, dit werk moet gewoon gedaan worden." Beroep Ruth Breunis-Cohen, ook nog huisvrouw en moeder van twee kinderen, speelt het klaar „het gewoon te doen". Misschien kun nen we haar daarbij helpen. In haar lezing zegt ze: „Ik doe hierbij uit de grond van mijn hart een beroep op uw christe lijke naastenliefde; onze vrijheid, onze welvaart zijn niet zomaar privileges voor onszelf, geen be loning voor geweldige presta ties. U mag het toeval, stom ge luk of goddelijke voorzienig heid noemen dat u vrij bent, in ieder geval legt deze vrijheid ons, misschien vooral ons, een verplichting op: de plicht voor de ander een deur te openen, de ander een sleutel te geven of al leen maar een paar tralies weg te knippen." (Wie de vrqheid van me ningsuiting lief is, ook bui ten onze grenzen, kan kerst kaarten bestellen bjj Am nesty International, Prins Hendriklaan 21, Amsterdam, of geld storten op giro 454000 ten name van de pen ningmeester. Inlichtingen geeft mevrouw Breunis-Co hen, Spoorsingel 72b, Rot terdam, tel. 010-288235.) Ir. Manusama heeft gisteravond een bezoek gebracht aan vier Zuidmolukkers, die op het Haag se Binnenhof in hongerstaking zijn gegaan. Moties in Kamer over Duitse kwestie en China „Ik keer niet terug in een volgend kabinet" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA-Tweede Kamerlid Dankert zei gistermid dag in de Kamer: „Ik mag Luns graag, maar ik heb liever een andere minister van buitenland se zaken". De betreffende bewindsman rea geerde laconiek van achter de rege ringstafel: „Die wens zal in vervul ling gaan". Daarmee bevestigde hij nogmaals de geruchten dat hij in een volgend kabinet niet zal terugkeren. Moeilijk heeft hij het' tijdens zijn laatste begrotingsbehandeling niet gekregen. Zo was de Kamer het in grote meerderheid eens met de minis ter dat uit de ontwikkelingen rond Berlijn het best valt af te leiden hoe het staat met de verhouding tussen Oost en West en met de mogelijkheid van een Europese Veiligheidsconfe rentie. Warschaupact Mr. Berkhouwer (lib.) vroeg zich af hoe het Russische streven naar een Veiligheidsconferentie te rijmen valt met de steeds sterker wordende be wapening van het Warschau-pact. Of dat laatste waar is, betwijfelde mr. Van der Stoel (soc.). Volgens hem zijn de Warschau-pact-landen hele maal niet sterker dan die van de NA VO. Hij kwam met een motie waarin hij de regering vraagt zich in te zet ten voor een aanpak van de Duitse kwestie, het snel beginnen van ver kennende besprekingen tussen Oost en West over vermindering van de militaire sterkte en de oprichting van een permanent orgaan voor overleg over de Europese veiligheid. Het Kamerlid meende dat het ge bied dat onder de NAVO valt, niet moet worden uitgebreid. „Het betref fende artikel in het verdrag zal niet worden veranderd", liet minister Luns bij één van zijn talrijke inter rupties weten. Zo talrijk, dat de voor zitter hem vroeg zich te beperken. China Mr. Van der Stoel kwam niet alleen met een motie over de Oost-West verhouding; samen met D',66 diende hij ook nog een resolutie in waarin hij minister Luns vroeg te bevorde ren dat de vertegenwoordiger van Formosa (Nationalistisch China) in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties plaats maakt voor Communis tisch China. Formosa zou wel lid kunnen blijven van de Algemene Vergadering. De reactie van minister Luns op de motie was: „Uitvoering is vrijwel on mogelijk omdat Formosa in de Veilig heidsraad altijd haar veto uit kan spreken". Mr. Bos (chr. hist.) en dr. Geelker ken (a.r.) zochten het in een andere richting: zij denken aan het geza menlijk toelaten van respectievelijk China en Formosa, Noord- en Zuid Vietnam, Noord- en Zuid-Korea en Oost- en West-Duitsland. De drie woordvoerders van de con fessionele partijen vroegen of in de volgende kabinetsperiode het bedrag dat wordt uitgegeven aan ontwikke lingshulp, wordt verdubbeld van 2900 miljoen tot 5800 miljoen, zoals ook in het Urgentieprogramma van de drie staat. Over de scheidende minister Luns zei de heer Geelkerken aan het slot van zijn betoog: „De minister is vaak in het Nabije Oosten geweest. Daar moest hij zijn schoenen uittrekken als hij een moskee betrad omdat de grond heilig is. Ook in de Kamer heeft hij dat vaak gedaan, zodat hij kennelijk ook die grond als heilig be schouwt. Wij zijn daar erkentelijk voor". Dc heer Dankert was minder en thousiast. Volgens hem heeft Luns zijn persoonlijkheidsshow nooit kunnen verbinden met beleid, en visie. Op zijn beleid heeft de Kamer nooit een greep kunnen krijgen omdat het ontbrak of onsamenhangend was, al dus de PvdA-woordvoerder. BURGOS Het fel omstreden militaire proces in de Spaanse stad Burgos tegen 16 Baskische nationalisten is gistermiddag voortijdig achter gesloten deuren geëindigd, nadat de verdachten in de rechtszaal in opstand waren gekomen en hadden getracht de leden van de krijgsraad aan te vallen. De zitting werd gesloten na het re quisitoir van de aanklager, waarin hij tegen zes der verdachten de doodstraf eiste en in totaal 724 jaar gevangenis straf vorderde. Volgens militaire kringen zullen dr vjjf rechters over twee of drie dagen vonnis wijzen. Het tumult barstte los toen als laatste verdachte Mario Onaindia werd ondervraagd. Hij sprong plotse ling op, hief zijn vuist en deed onder de kreet „leve de vrije Baskische na tie" een uitval naar de krijgsraad. Marslied Een politieman sprong op zijn nek voor hij de tafel kon bereiken, terwijl de andere verdachten nationalistische leuzen en een marslied uit de burger oorlog aanhieven. Een andere Bask probeerde ook tevergeefs de krijgs raad aan te vallen. Na enige minuten was de orde her steld en de zaal ontruimd. Dc ver dachten werden geboeid weggevoerd en pas na het requisitoir terugge bracht voor de rechters. Toen de pre sident van de krijgsraad vroeg of ze nog iets te zeggen hadden, antwoord den ze in de Baskische taal (verboden in de rechtszaal) met nationalistische leuzen. De verdedigers, die na de ontrui ming van de zaal hadden afgezien van hun recht om getuigen op te roe pen, weigerden ook na het requisitoir hun standpunt uiteen te zetten. Zij dienden de tekst van hun pleidooien op schrift in, waarbij zij er tegen protesteerden dat zij niet voldoende mogelijkheden hadden gekregen om de belangen van hun cliënten te be hartigen. BRUSSEL Nadat dinsdag het gesprek tussen de EEG-ministers en het EEG-personeel is afgesprongen, is gisteren een algemene staking onder het EEG-persaneel in Brussel en in andere communautaire centra uitge broken. Deze staking, zo is aangekon digd. zal duren tot maandag. Bekend is dat het personeel twee zaken wil bereiken, namelijk institu tionalisering van een dialoog met zijn werkgever en in de tweede plaats een aanpassing van de wedde. Italië heeft intussen zijn ambassade in Madrid opgedragen, de aandacht van de Spaanse regering te vestigen op de bezorgdheid die het proces bij het Italiaanse volk heeft gewekt. Vol gens officiële kringen in Rome hoopt men dat de Spaanse regering op de een of andere wijze ingrijpt. De Westduitse regering zou na de ontvoering van de Westduitse consul Eugen Beihl door Baskische separa tisten niet alleen met de Spaanse autoriteiten, maar ook met de ont voerders in contact staan, het contact zou plaats hebben in het consulaat- generaal in Bordeaux. AMSTERDAM "Het pension aan de Amstelstraat, waar zaterdag bij een brand negen gastarbeiders om het leven kwamen, voldeed voor het grootste deel aan de brandveiligheids eisen. Het is echter waarschijnlijk dat niet alle voorzieningen, zoals de brandbeveiligingsdeuren, zijn ge bruikt". Aldus heeft burgemeester Samkalden in de gemeenteraad ge zegd. Vandaag werd overlegd over de op richting van een stichting, die zich speciaal met de huisvesting van gast arbeiders zal bezighouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Inditn de provin ciale staten volgende week met een nog door Gedeputeerde Staten in te dienen voorstel akkoord gaan, zal de provincie garant staan voor een be drag van 1,5 miljoen voor de aan koop van het Staelduynsebos. De Rotterdamse golfclub heeft zoals bekend een oplossing geëist voor 1 januari 1971 Wanneer de golfclub het aanbod zal afslaan zal het bos vol gend jaar veranderen in een golfter rein. Het voorstel is een laatste poging om het in het afgelopen jaar fel om streden bos voor de recreatie te be houden. In ieder geval zal voor 31 december duidelijk moeten worden wat er gaat gebeuren, want dan loopt het contract af dat de golfclub heeft gesloten met de eigenaresse van het bos, de familie Van Rijckevorsel De provincie zou graag zien dat de golfclub een ander terrein accepteert, dat kan worden aangelegd in de groengorde rond de Rijnpoorthaven. GRONINGEN De 52-jarige buf- fetbediende J. J. Koning uit Gronin gen, die in de nacht van dinsdag op woensdag in de omgeving van Gro ningen levenloos in een auto werd aangetroffen, blijkt te zijn gewurgd. Het slachtoffer is ook enkele keren met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen. De politie heeft de dader nog niet kunnen opsporen. ASSEN De elf algemene zieken huizen in Drente en Groningen gaan samenwerken. Geprobeerd zal worden de dienstverlening in de twee pro vincies zo optimaal mogelijk te ma ken. Dit werd gisteren meegedeeld door het bestuur van de nieuw gevormde stichting „Samenwerking ziekenhui-, zen Groningen en Drente". Binnen kort zal een bureau voor deze stich ting worden geopend. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: ndres? woonpl. I betaling per L* kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie I 1 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9