Na zes maanden vrijheid voor loonsverhoging Haarlemse rechter: Politie zegt al jaren „zomaar wat" GRENSVERKEER IN I BENELUX EENVOUDIGER Lanser: regering op heilloze weg si t Krakers krijgen weer celstraf Gebruik van de ziekenhui sbedden onderzoeken alles goed en Vakbeweging verontwaardigd Raadhuis met mest besmeurd „Vechten tegen West-Pakistan" Vier concerns met Sijthoff-prijs Het Vaticaan eet geen EEG-boter Ruimte-akkoord 7 DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 (Van onze sociaal-economie redactie) DEN HAAG De door de regering getroffen loonmaatregel houdt in dat de cao's die per 1 januari a.s. moeten worden vernieuwd (en dat zijn er 67 voor ongeveer 600.000 werknemers), een maximale loonstijging mogen hebben van 3 procent voor de periode tot 1 april en van 2 procent voor de periode van 1 april tot 1 juli. Voor cao's, die op 1 februari wór den vernieuwd, gelden dezelfde per centages tot resp. 1 mei en 1 augus tus, enz. De zes-maanden-rem geldt voor alle nieuwe cao's, ongeacht de ingangsdatum, zodat alle nieuwe con tracten in gelijke mate worden ge troffen. Onaangetast Reeds overeengekomen cao-verbe teringen, geldend voor de komende 12 maanden, blijven onaangetast en dat betreft ook reeds overeengekomen verwerking van de extra uitkering. Een meerjarige cao (zoals in de me taalindustrie), die bijvoorbeeld tot eind 1971 is vastgesteld, ondervindt gedurende deze periode geen hinder. Voor de daarop volgende verbeterin gen gelden echter eveneens de maxi ma van 3 en 2 procent gedurende een half jaar. Incidentele inkomensverbeteringen (periodieke verhogingen, anciënniteitstoeslagen e.d.) vallen bui ten de maximaal toelaatbare loonstij- AMSTERDAM Wederom heeft de Amsterdamse politierechter mr. G. H. Nosmes een aantal krakers tot ge vangenisstraf veroordeeld. Het betreft hier de bezetting van een leegstaand pand in Amsterdam op bevrijdings dag. De 74 krakers staan in groepjes te recht; nu waren er zeven aan de beurt In tegenstelling tot een andere politierechter, die de eerste groep conform de eis tot 100 gulden boete veroordeelde, heeft mr. Nomes weder om gemeend gevangenisstraf te moe ten opleggen, variërend van twee we ken tot tien dagen waarvan enkele voorwaardelijk. De officier van justitie had geld boetes van 150 en 100 gulden geëist. Een van de verdachten, een leerling van de School voor de journalistiek. Hessel van H„ voerde op bevrijdings dag een studieopdracht uit, om welke reden hij met een aantal medestu denten in de hoofdstad vertoefde. Zij waren het pand binnengegaan om alternatieve berichtgeving in de we reld te brengen. Zo vertelde Hessel van H. Hij verweet de pers een een zijdige berichtgeving, en stelde dat men in zo'n geval naar binnen moet •gaan, om zichzelf te overtuigen wat er gebeurt. Er komen vertekende berichten, indien de pers in dit geval niet in het gebouw aanwezig is, pleitte Hessel van H. Hierop repliceerde mr. Nomes: „'t Is maar wat je er voor over hebt." gingen van 3 en 2 procent, maar het bedrag van die verbeteringen mag niet worden verhoogd. Na afloop van de zes-maanden-rem zijn de contractspartners weer' vrij om loonsverhogingen overeen.te ko men die naar hun oordeel mogelijk zijn. Reële stijging Hoe de reële loonstijging voor de diverse contracten zal uitkomen is moeilijk te schatten, omdat dit zal afhangen van de prijsstijging die zich gedurende de periode van een Ihalf jaar, waarin de loonrcm geldt, voor doet en dat kan voor de diverse be drijfstakken verschillend zijn. In een toelichting op de loonmaat regel zei minister Nelissen (economi sche zaken) gisteravond, dat de prijs stijging in het eerste halfjaar van 1971 geschat wordt op 3 a 3.5 procent (in het gehele jaar op ruim 6 pro cent), zodat er sprake kan zijn van een reële loonstijging in deze periode van ca. 1.5 procent. Minister Rool- vink: de reële verbetering zal variëren van 0 tot 2 procent, zoals de regering steeds voor ogen heeft ge had. Controle De minister van sociale zaken deel de mee, dat de looncontroledienst die de laatste jaren nauwelijks werkzaam is geweest, nieuw leven zal worden ingeblazen om na te gaan of de loon maatregel in de praktijk ook wordt uitgevoerd. Daarbij zal er in het bijzonder op worden gelet of het euvel van zwarte lonen weer de kop op zal steken, het geen de werkgevers wettelijk verbo den is. „Tegen degenen die zich daar aan niet houden zal zeker een proce dure worden aangespannen", aldus minister Rooi vink. Minister-president De Joi^g ver klaarde dat, nu het bedrijfsleven zelf geen overeenstemming heeft kunnen bereiken, de loonmaatregel onvermij delijk is geworden. „Het is een on aangename maatregel, maar als we haar niet zouden nemen, zou de rege ring ernstig tekort schieten". UTRECHT De stichting Centraal orgaan ziekenhuistarieven zegt in het jaarverslag over 1969 dat het gewenst lijkt, een onderzoek in te stellen naar een eventueel onjuist gebruik van ziekenhuisbedden. Matrozen Met verontwaardiging heb ik er kennis van genomen dat de comman- dant Zeemacht straffen laat uitdelen aan onze marinemannen die op zo'n fantastische wijze in Amsterdam de j straten en de pleinen hebben schoon- j geveegd van oproerkraaiers en on- ruststokers. Is deze commandant niet aan z'n pensioen toe? Welke goede Nederlan der deelt voor deze gebeurtenissen nu straffen uit? Deze mannen moeten op z'n minst veertien dagen prestatie verlof hebben met dubbele betaling. Ze hebben immers weer bewezen dat ze bij negentig procent van onze be volking de trots der natie zijn. LEIDEN G. Knotter De ziekenhuistarieven zijn geba seerd op een minimumbezettingsper centage van negentig. Er wordt nogal eens gesteld, dat de eis om het mini mumbezettingspercentage te halen ertoe leidt, dat te veel en te lang wordt opgenomen. Het CJOZ betwijfelt, of verlaging van het minimumpercentage een op lossing zou vormen voor een onjuist gebruik van de ziekenhuisbedden. Een bezetting die 1 procent boven het huidige minimumpercentage ligt heeft bij een ziekenhuis met 300 bed den een „overdekking" van de vaste lasten van ongeveer ƒ20.000 tot ge volg. Als van een lagere minimumbezet ting wordt uitgegaan dan van 90 pro cent, stijgt niet alleen het bedrag aan afschrijving en rente dat in de ver- pleegprijs is opgenomen maar ook bij een stijging van de bezetting de overdekking. Ziekenhuizen Eindelijk heeft een chirurg genade loze kritiek geoefend op het beleid van ziekenhuizen. Hij eist nieuwe en moderne gebouwen met grote par keerterreinen en helihavens. Het kan niet op in ons protesterende en zelf verzekerde Nederland. Niets is meer goed, weg ermee! Kijk echter naar Pakistan, waar een ramp een ontelbaar aantal doden eiste. Deze mensen kunnen geen eisen meer stellen. De roep om betere behandeling en verzorging en minder lawaai is een loze kreet van patiënten die nooit te vreden zijn. Ze lijden aan de wel vaartsziekte en eisen steeds meer. In dit verband moet de aandacht worden gevestigd op internisten en veroleegsters die moeten omgaan met lastige, alles eisende patiënten. Maar als men zwaar gewond of ernstig ziek is, stelt men geen eisen. Dan is men dankbaar voor de goede zorgen van dokters en verpleegsters. Ik heb meermalen in het zieken huis gelegen, maar steeds waren de behandeling en de verzorging uitste kend. Dat was echter in de tijd van he* establishment. Nu hebben we een nieuwe orde.... Eén ding moeten we in Nederland nog leren: meer de kaken op elkaar houden, niet zoveel zwammen en niet zoveel eisen. Veel kritiek is onrede lijk. Men stelt er vaak niets positiefs tegenover. Ik hoop dat degenen voor wie de kritiek van de genoemde chi rurg bestemd is met een vlijmscherp verweer zullen komen. PAPENDRECHT PI. Boer Dirigent van gewestelijk orkest neemt ontslag C» DELFT Het bestuur van het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland heeft gisteravond meegedeeld dat de dirigent van het orkest, Luis Dispa, zijn ontslag heeft aangeboden. Het bestuur heeft besloten het ontslag te accepteren. Op zo kort mogelijke termijn zal in de vacature worden voorzien. Het orkest kan de verplichtingen geheel nakomen, ter wijl nieuwe contracten op normale wijze kunnen worden afgesloten, zo deelt men ons mede. Het weer in Fnropn weer min. t. nrsl. Amsterdam motregen 7 0.1 Brusse' geh. bew. 5 0.3 Frankfort geh. bew. 3 Genève geh. bew. 0 Kopenhagen onbew 0 Locarno onbew. -3 0 Londen geh. bew. 2 0 Luxemburg geh. bew 2 0 Madrid licht bew. -0 2 Majorca licht bew. 9 0 München geh. bew. 0 Nice onbew. 7 0 Parijs geh. bew 1 0 Rome onbew. 7 0 Zürich geh. bew. -2 0.1 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, is van oordeel dat de regering door de werkgevers in de rich ting van de loonmaatregel ge drongen is. „Een kwalijke zaak, juist terwijl de vakcentrales be gonnen waren de tijd rijp te ma ken voor een loonmatiging." De heer Lanser noemde de maat regel „onbegrijpelijk, onwijs en onverantwoord". „Er zal dan geen sprake zijn van een reële verbetering, maar in feite van een achteruitgang", aldus de CNV-voorzitter, die meende dat de bonden, als de eerste helft van 1971 verstreken is, zullen, proberen in te halen wat de werknemers tekort zijn gekomen en er dan nog wat bovenop proberen te krijgen, met nadere woorden „in het loonmatigingsbesluit is een explosie ingebouwd". De heer Lanser zei te hopen dat het parlement „voldoende wijsheid op zal brengen om het regeringbesluit geen doorgang te laten vinden. De ogen van de vakbeweging zijn thans óp het parlement gericht en onze reactie zal daarvan afhangen". is gelegd „voor een ondergrondse loonbeweging". Deze vakcentrale noemde de maatregel een „klap in het gezicht van de werknemers, die herhaaldelijk hun bereidheid hebben uitgesproken te willen meewerken aan een matiging". Volgens het NKV zal er geen spra ke zijn van een reële inkomensverbe tering, omdat de gemiddelde loonstij ging in de eerste helft van 1971 (on geveer 4 procent) teniet gedaan zal worden door een prijsstijging van on geveer 5 procent (BTW, verwerking van de ƒ400 in de prijzen, huurver hoging per 1 april, belastingstijging, verhoging van premies sociale verze keringen en andere factoren). Woordvoerders van de bouwvak bonden, die bezig zijn aan de afslui ting van een nieuwe CAO voor de 250.000 werknemers in deze bedrijfs tak, noemden de regeringsmaatregel „waanzinnig, diefstal". Alle vakbondsleiders in de bouw voorspellen grote onrust in hun sector en daardoor verlaging van de bouw- produktie. De heer Buijs, voorzitter van de NW-bond, gaat zelfs zover te voorspellen, dat de aannemers alvast een nieuw kort geding tegen de bouwbonden kunnen aanvragen. WERKGEVERS KARATSJI De Oostpakistaanse Awami-liga van sjeik Moejiboe Rah man heeft bij de verkiezingen voor het nieuwe Pakistaanse parlement de absolute meerderheid behaald Rahman zei dat zijn partij voor feen interne autonomie van Oost-Pakistan en tegen de uitbuiting door West-Pa- kistan zal vechten. VLAGTWEDDE Onbekenden hebben gistermorgen het gemeente huis van Vlagtwedde in Sellingen, waar dinsdagavond tumult ontstond na de behandeling door de gemeente raad van de militaire plannen voor Westwolde, met mest bevuild. Vermoedelijk is de mest met be hulp van een strooier tegen de ramen en muren aan de voorkant van het gemeentehuis gejaagd. De dienst gemeentewerken van Vlagtwedde heeft de zaak schoonge maakt. „ONZIN" Ook NW-voorzitter A. H. Kloos zei te verwachten dat de werknemers er in de eerste helft van 1971 op achter uit zullen gaan, „omdat zij gewend zijn aan een uitgavenpakket dat overeenstemt met een verhoging met de 400". De heer Kloos zei zich niet te kun nen voorstellen dat „het parlement in de onzin van deze regeringsmaatregel zal trappen", noch dat de vakbewe ging zich bij deze maatregel zal neer leggen. Woordvoerders van het NKV zeiden dat met het kabinetsbesluit de basis Gistermiddag vond op Schiphol een wereldpremière plaats: voor het eerst in de geschiedenis werd een gouden musicassette uitgereikt en wel aan Los Para- guayos voor hun honderddui zendste cassette Golden Hits. De groep maakt een tournee van een maand door Nederland. De trofee werd uitgereikt door ambassadeur Tomas R. Salamoni van Paraguay. De werkgeversorganisaties toonden gisteravond „volledig begrip" voor de loonmaatregel. Drs. S. C. Bakkenist (VNO): „We zitten in een ernstige economische situatie. Onze welvaart staat op het spel. Er dreigt een voort gezette ernstige inflatie en een te rugslag van dë conjunctuur met grote gevolgen voor de werkgelegenheid. Zo'n situatie rechtvaardigt een ingrij pende maatregel en de regering heeft recht op de medewerking van het ge hele volk'. Ook het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond noemde de maat regel onvermijdelijk. „Het is te hopen dat de regeringsbeslissing door het bedrijfsleven zal worden gerespec teerd. Een correcte toepassing van de loonmaatregel kan een terugkeer naar een normale situatie bespoedi gen", aldus het NCW. De federatie van confessionele on dernemers in het midden- en klein bedrijf sprak zich in soortgelijke geest uit. formaliteiten aan de binnengrenzen af te schaffen, wordt met spoed voortgezet. Geen overeenstemming werd be reikt over de gelijktrekking van de accijnzen, waarbij het vooral gaat om tabak, olie en benzine, alcohol, bier en frisdranken. In maart/april komt dit .onderwerp opnieuw in discussie. Staatssecretaris Grapperhaus dacht dat er dan best een oplossing uit de bus kan komen. Er zal wellicht geen volledige harmonisatie worden be reikt, maar toch wel één die de prij zen zo dicht bij elkaar brengt dat smokkel ervan onaantrekkelijk wordt. VARKENS Ook niet geheel opgelost werd de controle op varkens. Voorlopig is zo afgesproken dat varkens, die vanuit Nederland naar België gaan, een oor merk krijgen waardoor de controle bij grensoverschrijding gemakkelijker wordt. Moeilijkheden omtrent pornografie, dat de Belgen erg hoog zat, zijn opge lost. Ondanks de vrees dat met open stelling van de grenzen een ware stroom van pornografie naar onze zuiderburen zal gaan, zal hierop van af 1 januari geen grenscontrole meer zijn. Dit neemt niet weg dat elk van de landen afzonderlijk beslist wat wél of niet mag en dat pornografie in dat land altijd in beslag kan worden genomen. AMSTERDAM Aan vier onder nemingen is dit jaar de Henri Sijt hoff-prijs voor het beste jaarverslag toegekend. De vier bedrijven zijn Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum maatschappij, Océ-van der Grinten, Chemische fabriek Naarden en Crane Nederland te Deventer. De Henri Sijthoff-prijs wordt sinds 1954 jaarlijks door de uitgever van het Financiële Dagblad, de heer H. A. H. Sijthoff, beschikbaar gesteld voor de jaarverslagen van ondernemingen waarvan de gewone aandelen offi cieel op de Amsterdamse beurs geno teerd zijn en die aan een aantal pri maire eisen voldoen. Het doel van de prijs is een betere financiële publiciteit te stimuleren. Ook de totale publiciteit van de on derneming wordt bij de beoordeling betrokken. ARNHEM Het gerechtshof is begonnen aan de slotfase van de zaak-R.: de Haarlemse rech ter die op 21 februari 1968 op de gevaarlijke en bovendien be sneeuwde Zuiderhoutlaan in Haarlem met zijn slippende auto de 18-jarige Henk Lammers dood reed. De affaire kreeg vooral be kendheid doordat de rechter de politie ervan beschuldigde met zijn spiegelgladde banden te hbeben geknoeid. Het duurde meer dan een jaar voor de Haagse rechtbank aan de behan deling toe kwam, een vertraging voornamelijk door een bezwaarschrift dat de rechter indiende tegen de dag vaarding èn het onderzoek dat de rijksrecherche moest instellen na de beschuldigingen tegen de politie. De officier van justitie eiste drie maanden. De erchtbank sprak de rechter vrij van veroorzaken van de dood van de bromfietser en rijden onder invloed. Hij werd veroordeeld tot duizend gulden boete en een jaar ontzegging omdat hij door op spie gelgladde banden te rijden het ver keer in gevaar had gebracht. Het gerechtshof in Den Haag. waar procureur-generaal mr. Van Voorst tot Voorst zich in striemende bewoor ding uitliet over de manier waarop mr. R. zich aan vervolging trachtte te onttrekken, veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging. Ook het hof achtte het dronken rijden niet bewe zen. De Hoge Raad vernietigde dat vonnis weer, waarop gisteren in Arn hem de slepende affaire opnieuw moest worden behandeld. Geirriteerd In een uiterst geirriteerde atmos feer zelfs de anders zo zachtmoe dige procureur-generaal mr. Van IJsendoorn maande de rechter op een gegeven moment, niet steeds in de rede te vallen passeerde alles wat er tijdens en na het ongeluk gebeurde in extenso de reveu; vooral de poli tiebeambten die als getuige waren opgeroepen werd het vuur na aan de schenen gelegd, wat mede te wijten was aan het ook naar het oordeel van president mr. Croockwit zeer onvol doende onderzoek. Voor de beide raadslieden, mr. dr. Stokvis en mr. Van Empel, was dat laatste aanleiding tot minitieuze na- pluizerij, die zelfs zo ver ging dat op een gegeven moment een kwartier een gegeven moment een kwartier over een niet ter zake doende type fout werd gediscussieerd. Een andere fout was voor mr. Stok vis aanleiding op te merken dat „een of andere voortreffelijke onderge schikte" van de op dat moment als getuige voor het hekje staande hoofd- inspekteur J. Endlich daaraan wel schuldig zou zijn. Mr. Croockewit moest voor de zoveelste maal vragen de zaak niet te veel in de emotionele sfeer te trekken. Onmiddellijk daarop viel mr. R. uit dat de Haarlemse poli tie nu al drie jaar iedere keer zomaar wat zegt. Bloedproef De nu 61-jarige rechter was op de fatale dag in februari 1968 bij een kennis op bezoek geweest; hij dronk toen volgens zijn zeggen een enkele „Bloody Mary" (wodka en tomaten sap). Een deskundige van het gerch- telijk laboratorium stelde na een bloedproef een alcoholpromillage van 1,05 vast. U heeft het ijverig en vernuftig be rekend, maar het lijkt op niks", was de mening van mr. Stokvis over de vraag in hoeverre de rechter onder invloed was geweest. De deskundige, drs. Verburgt van het gerechtelijk la boratorium uit Den Haag, moest toe geven dat het bij een veronderstelling k niets te berekenen. Anders was de verklaring van hoofdagent P. Weemans: „Hij was niet in staat te rijden. Hij was suf, had waterige oogjes, sprak met een dikke tong. Wel waren die sympto men snel verdwenen toen hij ander half uur later op het bureau' zat". Inspecteur Endlich: „Toen ik bin nenkwam zei hij tegen me: „Dag dokter". Ik maakte me bekend, maar nadat ik even later terugkwam zei hij weer: „Dag dokter." Banden Over de banden werd al even lang gepraat: nog steeds blijft mr. R bij dc veronderstelling dat er banden zijn verwisseld, hoewel hij van meet af heeft toegegeven dat juist een week later zijn banden, die duidelijk aan vervanging toe waren, zouden worden vernieuwd. In de verwarring, voornamelijk over de vraag of de helemaal kaal- gesleten linkerachterband zich wel •bij de stapel banden in de reóhtzaal bevond, wisten de betrokken politie mannen precies de juiste aan te wij zen. Ze ontkenden dat er sprake zou kunnen zijn van een „ondergescho ven" band. De laatste getuige die gistermiddag laat aan het woord kwam was de ANWB-deskundige Versteeg, die het rijden met zulke banden zeer onver antwoordelijk noemde. Ook vond hij de veertg kilometer snelheid waar mee de rechter zijn wagen over de gladde Zuiderhoutewg had gestuurd te hoog voor de slechte omstandighe den. Vandaag is de behandeling voortgezet. BRUSSEL Ministers van de Benelux hebben gisteren een aantal maatregelen genomen waardoor het grensverkeer bin nen de drie landen een stuk eenvoudiger wordt. Op 1 januari worden de binnen grensformaliteiten wat betreft het betalen van BTW teruggebracht tot de afgifte van een kopie-factuur. De koper moet dan BTW in eigen land betalen. Overigens zijn particulieren, land bouwers en kleine ondernemers met uitzondering van Luxemburg voorlopig nog verplicht eventuele heffing aan het grenskantoor af te dragen. Uiterlijk 1 februari vervallen de vergunningen voor industriële pro- dukten, te weten kolen, olie, produk- ten onderworpen aan een bestem mingscontrole, wapens, munitie en ander oorlogsmaterieel. ONDERZOEK Ook andere controles en vergun ningen verdwijnen. Het onderzoek naar de mogelijkheden om alle BTW- VATICAANSTAD Vorig jaar ■heeft het Vaticaan geen boter gekocht van Frankrijk of West-Duitsland, zoals het Europese parlementslid Vredeling had beweerd. Volgens een officiële woordvoerder koopt het Vaticaan zijn boter al ja renlang uitsluitend in Oostenrijk en Denemarken. Berichten dat grote partijen uit EEG-landen zijn afgeno men (waarvoor dan restitutie wordt verleend) werden met klem tegenge sproken. In Rotterdam is woensdag weer eens een auto gemangeld door een locomotief van de NS. Het gebeurde ditmaal op de overweg bij de Maeterlinck weg. De Volks wagen op de foto werd zelfs door twee locomotieven gepakt en vijftig meter meegesleurd. De automobilist werd niet gedood. WASHINGTON De Ruimtevaart instanties van de Verenigde Staten en de Sowjet-unie hebben gisteren formeel bevestigd dat zij een over eenkomst hebben gesloten tot bestu dering van de mogelijkheden om hun ruimteschepen aan elkaar te koppe len. Hierdoor zou de mogelijkheid wor den geschapen voor gemeenschappe lijke ruimte-expedities, de oprichting van multi-nationale ruimtestations en internationale reddingsacties in de ruimte. en Milov Honig hun zin krijgen, zullen binnenkort de kinderen zich als „beesten" kunnen ge dragen. Zij ontwerpen namelijk allerhande dierenpakken, waar in kinderen zich volledig uit kunnen leven. Als tijger, beer, kat of zelfs als "mijnheer de Uil" enz. Voorlopig wordt dit alles nog als handwerk verkocht in de nieuwe boetiek "Sam Sam" aan het Singel te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7