Palaver '70 wordt geen christelijk „Kralingen" Oranje-Groene Kruis over eigen roeping Prof. Van Itterzon morgen zeventig jaar Uitgewerkt plan van commissie Steenkamp Ramsey: Zuid-Afrika niet verder isoleren Een woord voor vandaag Drugteam moet men zien als EHBO Vrijgemaakte hogeschool 111 studenten Puzzelboek Ter voorbereiding van het nationaal pastoraal beraad Predikantenruzie in Haarlem Onderwijzers niet inschakelen bij volkstelling Hoogleraar van 28 jaar ONDERWIJSBELEID HEEFT GEFAALD Bevel vanwege keizer De Jong BEROEPINGSWERK DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Niet alleen mensen profeteerden in het Oude Testament van de ko mende Messias. Ook dingen profeteren. Daar was het bloed aan de deurposten, maar daar was ook het brood uit de hemel. Een volk trok door de wildernis. Het was op weg naar het beloofde land, dat echter geen inreisvisa zou verlenen voor zovelen. Het beloofde land moest op de vijand bevochten worden. De volkeren rondom Palesti na zagen in de ex-slaven uit Egypte een vijandelijk volk. Waar zou het volk voedsel vandaan halen? God geeft dan dat wonderlijke voedsel, dat als dauw op het kamp neerstrijkt, dat hard is als korianderzaad en wit als sneeuw, dat gemalen moet worden en gebakken en dan smaakt als honingkoeken. En ve le jaren later zegt Christus, dal Hij dat brood is, dat uit de hemel is neergedaald. Hij noemt Zichzelf het Brood des Levens. Archeologen strijden onder elkaar over wat dit manna nu eigenlijk wel geweest is. Sommige christenen houden strak en stijf vol dat het een bijzon der iets is, waarvan het gelijke niet op aarde te vinden is; anderen willen het vereenzelvigen met wat nu nog soms in de woestijn te vinden is. Wat doet het er eigenlijk toe. Het gaat in de bijbel niet om wat het was, maar om wat het betekende. Dit manna sprak. Het wees op de komende Heiland. Wc lezen vandaag: Johannes 19 vers 1 tot 16. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Aan de vruchten kent men de boom. Zo hoop ik, dat het Oranje Groene Kruis te herkennen is als een vrucht van het evangelie. Dit stelde gisteravond op de jaarvergadering van het Oranje Groene Kruis (afdeling Zuid-Holland) voorzitter dr. P. Lopes Cardozo. Wat bezielt ons. was het thema van ds. R. H. G Boiten. Amsterdam, di recteur. van de stichting Oude Zijde KAMPEN Aan de theologi sche Hogeschool van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) studeren thans 111 studenten on der wie één dame. Dit deelde prof. drs. J. van Bruggen mee in de rede, waar mee hij het rectoraat over de hogeschool overdroeg aan prof. dr. C. Trimp. In het afgelopen jaar zijn er drie hoogleraars bijgekomen, zodat de ho geschool er nu zeven heeft met een lector en een docent voor de voorop leiding. Voor de studie werd een nieuw program gemaakt. De docenten wil den zichzelf en elkaar binden aan een nauwkeurig bepaalde studietijd, die een docent mag vragen van de stu denten. Concretisering zal voortgaand overleg vereisen tussen docenten en studenten. Dit heeft, zo betoogde prof. Van Bruggen, niets met democratisering, maar alles met de gemeenschap der heiligen te maken. De studenten be geren geen verlaging van het studie- peil, maar dringen eerder aan op ge degen opleiding. Tevoren hield prof. Van Bruggen een oratie over Romeinen 16. Hij ont wikkelde daarin de hypothese, dat de gemeente te Rome niet door Paulus zelf gesticht is, maar dat hij wel van af het eerste uur nauw bij het werk te Rome betrokken is geweest. Aquila en Prisca zouden de leiding hebben gehad in overleg met de apostel. In direct kan Rome dus een kerk, die door Paulus gesticht is, genoemd worden. Met deze hypothese worden allerlei onderdelen van Romeinen 16 doorzichtiger. 100. Het is een vraag die vaak gesteld wordt in verband met het lid-zijn van een kerk of het uitoefenen van een bepaald dienend beroep als chris ten. Hierin beluisterde de spreker niet alleen aan agressieve maar ook een hoopvolle toon: de mensen ver wachten kennelijk (nog) iets van het christendom. Hij kwam zo op het begrip „godde lijke roeping", waarvan hij o.m. zei: het zit hem niet in de techniek, want een ondersteek blijft een ondersteek, of die nu door een Oranje-Groene Kruiszuster, dan wel door een neu trale zuster wordt gehanteerd. Het gaat om de ontmoeting met de ander. Bij een neutrale instelling is de patiënt doel; bij een christelijke or ganisatie is de mens bedoelde. Van hieruit spitste ds. Boiten zijn betoog toe op allerlei praktische uitwerkin gen van dat laatste. De stof, die ds. Boiten aandroeg gaf genoeg mogelijkheden om er in dis cussiegroepen verder in door te bren gen. Daarbij kwamen ook allerlei punten ter tafel, die bij een eventuele fusie van de drie kruisverenigingen op zullen doemen. In de middagvergadering, die huis houdelijk van aard was, werd o.m. bezorgdheid uitgesproken over de financiële problematiek bij kraamkli nieken, waar de verpleegkosten door het intrekken van overheidssteun de laatste tijd fors zijn opgelopen. LA PAZ Rechtsgerichte Boli viaanse officieren hebben volgens welingelichte kringen gedreigd de ge vangen zittende Fransman Regis Debray te zullen vermoorden. Debray is in 1967 wegens deelne ming aan de guerrillastrijd van Che Guevara tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld. Algemeen wordt verwacht dat de nieuwe Boliviaanse president, José Torres, hem nog voor Kerstmis gratie zal verlenen. (door Riet Diemer) JfjEN HAAG „Je weet niet wat voor gek werk ik doe." Jan J. van Capelleveen is als pu- bliciteitsman van Palaver te rechtgekomen in de „showbizz". „Vanavond moet ik waarschijn lijk nog naar Londen om te re gelen met welk vliegtuig Cliff Richard naar Nederland kan ko men. Gistermiddag hadden we eindelijk na veel moeite Coret- ta King aan de lijn. Haar reac tie: Ik heb het nu te druk. Belt u vanavond maar weer. Tot nu toe is het niet gelukt weer con tact met haar te krijgen." Jan van Capelleveen oud-kerk redacteur van onze bladen blijft overigens welgemoed bij alle proble men en zorgen, die de voorbereiding van het snel-naderende Palaver-feest met zich meebrengt. Zijn enthousias me werkt aanstekelijk. Maar dat mag ook wel, want er zijn nogal wat wij zigingen in het programma gekomen. Sterren die toegezegd hebben te zul len komen zien er op het laatste mo ment van af. Anderen moeten worden gevonden, die op 2 januari geen an dere verplichtingen hebben. En dan is er de kwestie van de drugs, die zo veel stof heeft doen opwaaien. Nog even een geheugen-opfrisser- tje. Palaver, dat op zaterdag 2 janua ri in de Utrechtse jaarbeurshallen zal worden gehouden, „is bedoeld om de jeugd op moderne wijze kennis te la ten maken met de bijbel", zoals het officieel heet. In tegenstelling tot Pa laver 64, waar tot de jeugd werd ge sproken, waar men meer consumptief ingesteld kon zijn wordt bij Palaver 70 een beroep gedaan op de activiteit van de jongeren. Het is één groot feest van beweging, van be,zig zijn, van flitsende dingen zonder afron ding. Jan: „Om negen uur gaan de deu ren open. Op twee verdiepingen zijn er markten met commerciële stands, zoals van Philips, het Boekencentrum en Wolters-Noordhoff. Dan zijn er de ideële stands, zoals van Youth for Christ, het Leger des Heils, Kerk en Vrede en het Neder lands Bijbel Genootschap. Ook jeugd- evangelisatiegroepen en activistische groepen zijn vertegenwoordigd. Derde wereld Ten slotte is er een hele hoek ge wijd aan de derde wereld. Die heb ben we apart gehouden, omdat het zo'n belangrijk onderdeel van de maatschappij is. Daar staan Sjaloom, het werelddiaconaat en de organisatie voor ontwikkelingssamenwerking. Verder is er een speakers' corner met Philip Potter verbonden aan de Wereldraad van kerken voor de afde ling wereldzending, prof. Verkuyl.en pater Jelsma. Er zijn paint-ins, waar men met allerlei materiaal aan het werk kan. Men kan ook aan bewegingsexpressie doen of zich op andere manieren uiten. Ook de Coritta Kent-tentoonstel- ling, maatschappij-kritisch in popart stijl, bekend van Uppsala op Palaver. Een heel belangrijk onderdeel van 1 2 3 4 S 6 7 6 9 2 3 4 s 6 7 B 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal. 1. te verdragen. 2. kelner- strijdperk, 3. spijker-vaste brandstof. 4 deel van de bijbel (afk.)-vordering-gast 5. lokspijs-bij elkaar behorende voor werpen-vreemde munt (afk.), 6. In houdsmaat-woonboot, 7. plaats in Ame- rika-hoog bouwwerk. 8. lied-plaats In Zeeland-muzieknoot, 9. boom-soort ap- peL Verticaal. 1. scheepsruimte-rivler in Rusland, 2. medicijn (Ind)-grond. 3 schrijfkostcn-hijswerktuig. 4. eens-on- ingewijde. 5. moerasvogel-oude munt, 6 leger-ongaarne. 7. hap-plaats in Nk., 8 eenjarig kalf-verstand. 9. schoeisel kluwentje. Oplossing vorige puzzel L slat, 2. Lena, 3. anti, 4. taifoen. 5. orde 6. Eder, 7. nerveus. 8. Edda, 9. Uden, 10 sans. (Van onze kerkrcdactie) DE BILT Prof. dr. G. P. van Itterzon wordt morgen zeventig jaar. Als strijdvaardig voorman van de Confessionele Vereniging, kerkhistoricus, deskundige op het gebied van het hervormde kerkrecht en ook door zijn tal loze werkzaamheden in christe lijke organisaties is prof. Van Itterzon algemeen bekend. Prof. Van Itterzon werd in Am sterdam geboren. Hij studeerde in Leiden, waar hij in 1929 bij prof. dr. A. Eekhof promoveerde op Francis- cus Gomarus. Zijn voorkeur als kerk historicus voor de bloeitijd van het gereformeerd protestantisme in Ne derland is bekend. In 1924 werrl hij predikant in Gel- selaar. In 1928 vertrok hij naar Al- I blasserdam. In 1932 deed hij zijn in- I trede in Den Haag, waar hij 27 jaar in het Laakkwartier werkzaam is ge weest. Nadat hij driemaal op een drietal voor hoogleraar had gestaan (in 1932 in Leiden, in 1937 in Groningen en in 1947 in Utrecht), werd hij in 1959 aan de Utrechtse universiteit benoemd om als opvolger van prof. dr. M. van Rijn onderwijs te geven in de geschiedenis van het christendom en van de leer stellingen van de christelijke gods dienst na het jaar 800. Schoolverzet Prof. Van Itterzon heeft zich-zeei verdienstelijk gemaakt voor het chris telijk onderwijs. In de oorlogsjaren was hij voorzitter van de School raad voor de scholen met de Bijbel Hij leidde met mr. Hangelbroek hel schoolverzet, toen de bezetters het be noemingsrecht van onderwijzers aan de christelijke scholen aantastten. In verband daarmee zat hij in 1942 vier maanden gevangen in Scheveningen en Amersfoort. Hij was ook vice-voorzitter van de Unie Een School met de Bijbel. Van 1938 tot 1954 leidde prof. Van Itterzon het Christelijk Jongemannen Verbond als voorzitter. Hij maakte ook deel uit van het bestuur van de wereldbond van CJMV's. Hij is ook tweede voorzitter van de NCRV. Van zijn vele functies in de Neder landse Hervormde Kerk memoreren wij, dat hij secundus secretaris van de synode was van 1934 tot 1946 en enkele jaren voorzitter van de gene rale commissie voor het opzicht. Confessioneel In de Confessionele Vereniging neemt prof. Van Itterzon een belang rijke plaats in. Met zijn artikelen in haar orgaan, het Hervormd Week blad De Gereformeerde Kerk, bege leidt hij kritisch het doen en laten en haar raden van bijstand. Zijn verdiensten vonden erken ning in een benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ter gelegenheid van zjjn zeventig ste verjaardag zal prof. Van Itterzon zondag om tien uur voorgaan in zijn oude wok in Den Haag. in de An- dreaskerk. Deim&nstraat 7. Palaver is het reli-popsongfestival. Daaraan doen zeven teams mee uit verschillende landen. Later zendt de NCRV dit festival uit, terwijl de band beschikbaar wordt gesteld aan andere Europese tv-stations. Los daarvan treden op Les Hum- phries-singers uit Duitsland, de Joys Strings de beatgroep van het Leger des Heils waarschijnlijk Melanie, de Belg Louis Neefs en vele anderen. Louis Neefs maakt voor de christelijke volkspartij deel uit van de gemeenteraad van Mechelen en bindt nu de strijd aan met de milieu verontreiniging. Op Palaver zingt hij twee nieuwe songs daarover. Druggebruik Jack Filbey en zijn echtgenote heb ben ook toegezegd te zullen komen. Hij is een Anglicaans priester die „zich samen mei zijn vrouw inzet voor het werk in Camebystreet in Londen." De achternaam van het reli-pop songfestival heeft enkele misverstan den veroorzaakt over druggebruik. Jan: „Op de persconferentie is ge zegd: Als zich onder de jongeren druggebruikers bevinden is dat niet na te gaan, dat zullen we moeten ac cepteren, daarom is een drugteam aanwezig. Verhalen over stands, waarin drugs te koop zouden zijn, zijn onjuist. Er is geen sprake van, dat een van de or ganisatoren of het bestuur van Jeugd en Bijbel druggebruik zal tolereren of stimuleren. Uit verantwoordelijk heidsbesef wordt een drugteam ge vormd en niet uit sympathie met het gebruik van drugs. We vinden drug gebruik zelfs gevaarlijk." Les Humphries Singers, op 2 januari op Palaver. Op mijn vraag: je onderscheidt geen hard en soft drugs? volgt Jans laconieke antwoord: „Nee, evenmin als ik onderscheid maak tussen oitde en jonge jenever". „We zien het drugteam als een EH- BO-team. Met dit verschil, dat een EHBO-team klaar is met het verbin den van een wond, maar dat een drugteam niet kan volstaan met eer ste hulp te verlenen. Het is beslist niet de bedoeling, dat Palaver een soort christelijk Kralin gen wordt. Wij hebben meer het Eurosongfestival voor ogen, dan een popfestival. De muziek op Palaver is ook heel anders." Het gevolg van de verkeerde be richtgeving over het druggebruik op Palaver is, dat de man, die de stoelen zou verhuren, nu weigerde en dat vijftien leden van het NBG prompt hun lidmaatschap opzegden. Ter ver duidelijking: achter de stichting Jeugd en Bijbel, die Palaver organi seert, staan het NBG, de Katholieke Bijbel Stichting en talloze andere jeugdorganisaties. Onverdroten wordt verder gewerkt aan de voorbereiding van Palaver. Op een „eigen" kantoor in het jaarbeurs gebouw in Utrecht is de groep „ruim telijke ordening" van de kunstacade mie St. Joost in Breda bezig met de planning van de markt. Maquettes zijn al klaar. De organisatoren spelen met nog veel plannen en ideeën, zoals een ge sloten televisie-circuit en een eigen krant met actueel nieuws, die iedere twee of drie uur uitkomt. Hoeveel mensen verwachten jullie? „We hopen op 25.000. O, ja zou je..." En dat is dan bij dezen gebeurd: het gironummer is 75651 van de Crediet en Effectenbank in Utrecht, onder vermelding: Palaver toegangskaarten. Ze kosten 10,-. JAN J. VAN CAPELLEVEEN. In de showbizz voor Palaver. AMSTERDAM De voorbe reidingscommissie onder leiding van prof. dr. P. Steenkamp heeft op verzoek van de bisschoppen een plan ontworpen voor het nationaal pastoraal beraad, dat een permanente voorzetting zal zijn van het pastoraal concilie. Een eerste rapport met ruwe •contouren werd eerder gepubli ceerd. In het tweede meer uit gewerkte rapport, dat thans op tafel ligt, wordt voorgesteld, dat honderd personen in het natio naal pastoraal beraad zitting zullen nemen. Volgens het laatste plan zal het na tionaal pastoraal beraad samen met de bisschoppen het beleid bepalen en er verantwoordelijk voor zijn. De bis schoppen houden dan een „toetsings- recht", dat hun de mogelijkheden biedt zich van een besluit van het beraad te distanciëren. (Van onze kerkredactie) HAARLEM De beide predikan ten van de Lutherse gemeente in Haarlem zullen in 1971 hun werk neerleggen. De reden daarvoor is, dat er tussen beiden lang een conflictsi tuatie bestaat, die het gemeenteleven ernstig schaadt. Dit schrijft de kerkeraad in een brief aan de 1100 leden van de ge meente. Ds. L. G. C. Grabandt ver dwijnt per 1 januari en ds. G. Kroes per 1 juli. Volgens de kerkeraad hebben de predikanten beiden goede kwaliteiten en verdiensten voor de gemeente, maar zijn zij niet in staat, om in één gemeente samen te werken. De syno de, waaraan advies is gevraagd, deelt die mening. De kerkeraad wil zich niet uitspreken over de vraag, in wel ke mate elk der predikanten aanlei ding heeft gegeven tot de moeilijkhe den. Het is zelfs eens gebeurd, dat een kerkeraadsvergadering moest worden .geschorst als gevolg van een hooglo pende woordenwisseling. Beide predikanten zijn 53 jaar. Ds. Kroes staat sinds 1953 in Haarlem en ds. Grabandt sinds 1962. Door de ongunstige financiële posi tie, waarin de gemeente geraakt is, zal het niet meer mogelijk zijn, om twee nieuwe predikanten te beroepen. DEN HAAG De Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft bij de minister van binnenlandse zaken bezwaar gemaakt tegen het inschake len van onderwijzend personeel bij de komende volkstelling. Dit zal tot sluiting van scholen lei den, vrezen zij en vrouwen, die „ar- beidsverplichtingen hebben", zuilen dan in moeilijkheden komen voor wat betreft de opvang van hun kinderen De vereniging tracht daarom te be vorderen, dat onderwijzend personeel zal worden vrijgesteld van het mee werken aan de volkstelling. „Ongetwijfeld zullen vele gehuwde vrouwen haar medewerking aan de volkstelling willem en kunnen verle nen in part-time verband." TILBURG Aan de Katholie ke Hogeschool is met ingang van 1 januari benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene econo mie dr. A. H. J. J. Kolnaar, thans wetenschappelijk hoofdmedewer ker. Dr. Kolnaar is 28 jaar. Hij zal de jongste hoogleraar in ons land zijn. Hij studeerde bedrijfsecono- metrie aan de Tiïburgse hoge school en slaagde in 1965 cum lau- de voor zijn doctoraal examen. In 1969 promoveerde hij cum laude op het proefschrift „Werktijdver korting en dynamiek". Geschokt door kliksysteem LONDEN Dr. Michael Ram sey, aartsbisschop van Canter bury, is een uitgesproken tegen stander van verdere pogingen om Zuid-Afrika te boycotten. Volgens hem zal isolering van het land de angst slechts doen toenemen. De aartsbischop vindt dat er juist zoveel mogelijk contact zal moeten komen, maar dan met alle groepen in Zuid-Afrika. Dit zei hij gisteren in Londen, na zijn terugkeer van een bezoek van drie weken aan Zuid-Afrika. Het meest is de aartsbisschop in Zuid-Afrika geschokt door de macht van de geheime politie. Men maakt gebruik van arme Afrikanen, die voor een flink salaris hun lotgeno- een bespioneren. Dit aspect van het leven in Zuid-Afrika had hem de eerste dag al getroffen. „De Afrikanen zijn niet werkelijk vrij om te zeggen wat zij denken, omdat het gevaar bestaat dat zij in hechtenis genomen en ondervraagd worden." Ramsey vermoedt dat ook in de kamers waar hij verbleef, afluister apparatuur geplaatst was. Ook had hij het gevoel gehad dat hij in de gaten werd gehouden. Maar het aantal mensen dat be reid is zich tegen het apartheidsbe- leid te keren, noemde het hoofd van de Anglicaanse Kerk verrassend groot, vooral onder de studenten. Hij Het aardige in dit voorstel is, dat Ie- den van andere kerken, geloofsge- meenschappen en levensbeschouwe- lijke groepen worden uitgenodigd deel te nemen in een algemene vergadering, Deze wordt allereerst samengesteld uit het episcopaat, negen gekozen le den, die samen met de bisschoppen het algemeen bestuur zullen vormen, acht leden die worden aangewezen door ieder van de zeven pastorale ra den van de bisdommen. Vijf en twintig leden worden aange wezen door een kiescollege van zes, dat is gevormd uit het algemeen be stuur en de algemene vergadering. De voorstellen van het algemeen bestuur zullen worden voorgelegd aan de algemene vergadering, die twee maal per jaar bijeenkomt. In het tweede rapport wordt bijzon dere aandacht besteed aan het service- instituut over de oprichting waarvan in het eerste rapport al werd gespro ken. Dit instituut zal aan de dagelijk se leiding van de kerk en aan het na tionaal pastoraal beraad deskundige hulp moeten bieden op het terrein van informatie, communicatie en coördina tie. Dat betekent niet, dat allerlei be voegdheden worden geconcentreerd o( dat een eigen beleid zal worden ge voerd. In dit instituut zou het bestaande pastoraal instituut van de Nederland se kerkprovincie (PINK in Rotterdam) moeten opgaan. Een werksecretariaa* een studiecentrum, een afdeling nanciën en personeel en een depart ment voor voorlichting zullen in hei nieuwe instituut verenigd zijn. Nadrukkelijk wordt in het tweede rapport gesteld, dat de oprichting van het nieuwe instituut zo belangrijk is, dat mocht het nationaal pastoraal be raad er niet komen, de plannen voor het service-instituut toch doorgang vinden. In januari zal over de uitvoering van de plannen in het tweede rapport worden beslist. wilde niet voorspellen welke groep zou winnen, „Maar er moet een aan zienlijke verandering komen, als men geweld wil vermijden." De aartsbisschop wilde niets zeg gen over zijn gesprek met premier Vorster. Wel zei hij dat hij na het gesprek met opzet een grimmig ge zicht had getrokken voor de fotogra fen. DEN HAAG Het onderwijsbeleid heeft wat betreft de verlaging van de leerlingenschaal gefaald. Dit schrijft de Algemene Nederlandse Onderwij zersfederatie aan staatssecretaris Grosheide (onderwijs). Zoals het nu staat kan het plan om per 1 januari 1968 tot een maximum van 35 leerlingen per klas te komen, waarschijnlijk nog niet in 1972 wor den uitgevoerd, aldus de ANOF. Vóór 1 mei moet een werkplan wor den opgesteld, op grond waarvan een planmatig beleid kan worden gevoerd om de leerlingenschaal bij het basis onderwijs te verlagen. De ANOF wijst er in haar brief op, dat een dergelijke aanpak het vertrouwen 'zal herstellen en het ont staan van onrust zal vermijden. De staatssecretaris is volgens de overkoepelende organisatie van on derwijzers in ons land onvoldoende tegemoet gekomen aan haar wensen. ODIJK Binnenkort brengt de Sjaloombeweging een speciale wenskaart ter gelegenheid van kerstmis en de jaarwisseling uit. Tegen de achtergrond van een volkstellingkaart is een kerst voorstelling van Bert Bouman in kleur afgedrukt. Als tekst staat op de kaart: „En het geschiedde in die dagen dat er een bevel uitging vanwege keizer De Jong, dat het hele volk moest worden geteld. Deze telling had plaats, toen Nixon het be wind voerde over de Atlantische Gemeenschap"... Aan de adreszijde lopen de puntjes door en kan men vervol gen ....„toch graag een gelukkig kerstfeest en een veilig 1971". Deze kerst-telkaart heeft te maken met het themanummer dat Sjaloom met kerst wil uit brengen en dat geheel over de komende volkstelling zal gaan. De documentatie, de wet, de be handeling in het parlement, de discussies in ons land, de erva ringen onlangs in Zweden en de eigen (Sjaloom)argumenten zullen spelen rond de centrale vraag stelling: „Waar is nou eigenlijk nog het privaat gelegen?" (vraag 11a van de „14e algemene volks telling annex woningtelling",die Sjaloom eigenlijk de enige inte ressante noemt...). NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tot zendingspred. a. h. Instituut Theo- logia GPN te Ambon (opleiding v. predikanten): kand. drs. G. Boer te Oegstgeest; te Rossum: N. W. v. d. Bent, pred. v. bijz. werkzaamh. (as sistent secr. NBG te Apeldoorn); te Rouveen: H. A. v. Slooten te Nijkerk. Aangenomen naar Amsterdam als pastoraal medewerker v. d. stichting geestel. volksgezondh.: M. B. Blom te Oegstgeest. Bedankt voor Bodegraven: A. W. Kranenburg te Hoogeveen; voor Groenekan-Blauwkapel en voor Vee- nendaal: J. C. Schuurman te Putten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2