Britten moeten nog steeds bij kaarslicht leven Aantal landbouwbedrijven over 15 jaar gehalveerd Uitgaan in Nederland betrekkelijk goedkoop Ontvoerders bonden Cross staven dynamiet om z'n hoofd HET ZIT SNOR VOOR DE MAN Onderwijs onderweg Rijn vervuilers in beroep In verstedelijkte westen van ons land Praatpalen voor meer doeleinden DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Elect riciteit sar beider» wijzen voorstel af KLEEF De advocaat van de Hamburgse reder Bernhold, die maandag in het eerste Westduitse Rijnvervuilingsproces tot acht maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en boetes van in totaal 85.000 mark is veroordeeld, heeft beroep tegen het vonnis aangetekend. Hij verklaarde dat het hoogge rechtshof in Karlsruhe zich nu voor de eerste maal met de bepalingen van de waterhuishouding zal moeten gaan bezighouden. De advocaat vindt dat de rechtbank in Kleef jegens Bernhold subjectief te werk is gegaan. LONDEN De leiders van de ongeveer 125.000 werknemers bij de Britse electriciteitsbedrij- ven hebben gisteravond een voorstel van minister Carr van arbeid om hun looneisen aan een onafhankelijke arbitragecom missie voor te leggen van de hand gewezen. Het was de eerste maal dat de re gering een initiatief nam in het ar beidsconflict dat al drie dagen duurt. Een actieleider zei dat men het voorstel had afgewezen omdat een arbitragecommissie meteen al beïn vloed zal worden door hetgeen de regering over de loonsituatie heeft gezegd. Volgens haar kunnen de lonen in de genationaliseerde energiebedrijven met niet meer dan twee pond sterling per week worden verhoogd. De werk- DEN HAAG Volgens het Britse blad Financial Times is het uitgaansleven in Nederland betrekkelijk goedkoop. Zij hebben, tegen dc achtergrond van de voortdurende stijging van de kosten van het levensonderhoud over de gehele wereld, een overzicht hier van gemaakt. Voor vier personen kost een avond je uit in Amsterdam volgens het blad in totaal 59,50 dollar, wat overeen komt met zo'n 210 gulden. Dit uitje omvat een diner in een goed restau rant, een bezoek aan een nachtclub De inter city trein Maastricht- Amsterdam botste gisteravond om half zeven op een onbevei ligde overweg in Heeze (onder Eindhoven) tegen een vracht auto. Treinmachinist J. Fonteijn uit Eindhoven kwam om. Zwaar gewond werden de chauffeur van de wagen, J. van Gessel, en zijn bijrijder, J. J. de Ruiter, heiden uit Best. De locomotief en één wagon ontspoorden. De NS dachten vanmiddag het baanvak Weert-Eindhoven weer te kunnen gebruiken. inclusief champagne en een acht kilometer lange taxirit. Dublin is iets goedkoper, daar kost een soortgelijk avondje ongeveer 205 gulden. Veel duurder zijn Brussel^ Parijs en Rome. Voor een avondje uit moet men daar respectievelijk 536, 466 en 367 gulden in de portefeuille hebben. Het blad heeft ook de kosten ver geleken van een voedselpakket, in de diverse hoofdsteden. Voor een pakket van vlees, brood, aardappelen, eieren, boter, suiker en nog een aantal artikelen die op het Europese huishoudlijstje niet zullen ontbreken betaalt men in Amsterdam zo'n 61 gulden. Gaat een Nederlandse huisvrouw- dezelfde boodschappen in Stockholm halen, dan moet ze wel bijna twee keer zoveel geld meenemen om deze te kunnen betalen. Stockholm is dan ook de duurste stad van Europa. Onze zuiderburen zijn anders ook niet de goedkoopste, daar betaalt men voor hetzelfde pakket ongeveer 72 gulden Goedkoper zijn Spanje. Portugal en Joegoslavië. Het blad vermeldt niet of het bij deze prijsvergelijkingen het verschil in lonen heeft betrokken. nemers eisen zes pond om hun week loon op het gemiddelde van dertig pond te brengen. Voelbaar De gevolgen van de langzaamaan- actie worden steeds meer voelbaar. Gisteren zat ongeveer eenderde van alle Engelsen in het donker en menig een zonder verwarming. Als vol gende week 26.000 man technisch personeel zich bij de actie aansluit, zal de situatie nog benarder worden. Verscheidene dagbladen voorspellen het ingrijpen van de regering als een zeer reële mogelijkheid. Zij zou dan militairen kunnen inschakelen, doch men ziet niet hoe dezen zonder hulp van de arbeiders de electriciteitsbe- drijven op gang kunnen houden. In gehele districten van Londen viel gisteren de stroom uit. Onder an dere Fleet Street, waar veel kranten zijn gevestigd, was hiervan het slachtoffer. Parlement In het parlementsgebouw zaten de volksvertegenwoordigers knus bijeen in het licht van kaarsen die zij op hun banken hadden gezet. De zaal wachters liepen met ouderwetse stal lantaarns rond, zodat men zich in een parlementsvergadering in de vorige eeuw waande. Geen vers brood op 2 januari DEN HAAG Het nieuwe jaar zal zonder het nuttigen van vers brood moeten worden begonnen. Na overleg hebben de bakkersbe drijven geadviseerd op 2 januari de dag tussen nieuwjaarsdag en zon dag geen brood te bakken. Met eet na deze feestdag toch wei nig brood en het bakkerijpersoneel is dan wel aan een extra vrije dag toe. AMSTERDAM Over vijf tien jaar zou in het westen van het land nog plaats kunnen zijn voor een kleine 44 procent van het huidige aantal landbouwbe drijven, de tuinbouw niet mee gerekend. Tot deze prognose kwam drs. D. H. Franssens, planoloog van het Land bouwschap, gisteren op de algemene vergadering van de Hollandse maat schappij van landbouw in Amster dam. Hij baseerde zijn berekening op twee hoofdgegevens. Enerzijds zal in die vjjftien jaar de agrarische be- drijfsgrootte moeten verdubbelen, wil men de opbrengsten gelijke tred doen houden met de kostenstijgingen en anderzijds zullen 52.500 hectaren een achtste deel van de in het westen aanwezige cultuurgrond ten behoe ve van industrie, stedenbouw, recreatie enz. aan de landbouw worden ont trokken. Verbetering LONDEN De Britse diplo maat James Cross heeft giste ren tijdens een persconferentie op uiterst koele wijze beschreven wat hij heeft meegemaakt tij dens de zestig dagen dat hij in handen was van Canadese ex tremisten en dat hij elk moment voor zijn leven moest vrezen. De 49-jarige handelsattaché ont hulde dat zijn ontvoerders een keertje foto's van hem hadden geno men terwijl staven dynamiet om zijn hoofd waren gebonden. Deze foto's zijn overigens nooit gepubliceerd. Het allerergste ogenblik was toen hij twee weken na zijn gijzeling naar de radio mocht luisteren en' over het nieuws hoorde dat minister Laporte door een andere afdeling van het Be vrijdingsfront van Quebec was ver moord. .,De mensen die mij vasthielden, wisten hier van af voordat het was omgeroepen", vertelde hij met stellige zekerheid. „Ik hoorde in dezelfde uit zending dat mijn lijk was gevonden. Mijn 'grootste zorg was dat mijn vrouw het bericht zou horen. Ik ken de mijn toestand, maar zij niet." Zijn gehele gevangenschap had Cross een kap moeten dragen. Na verloop van tijd mocht hij die afzet ten voor het kijken naar de tv en werden ook zijn handboeien afge daan. „Ik heb aan ontsnappen gedacht, maar wist dat ik dan zou worden neergeschoten. Bovendien wist ik niet waar ik was en welke kant ik op moest om de woning te verlaten. Ik besloot maar het gewoon uit te hou den en zo mogelijk een etmaal langer in leven te blijven", aldus Cross. Onder bepaalde voorwaarden acht hij in het verstedelijkte gebied een ontwikkeling van de landbouw „tegen de verdrukking in" mogelijk. Voor de westelijke veenweidegebieden is ver betering van de waterhuishouding en van de agrarische ontsluiting urgent. Daarmee kan men beter niet wachten totdat voor deze gebieden ruilverka velingsplannen klaar zijn. Drs. Franssens verklaarde zich „tot op zekere hoogte" voor uitbreiding van het havengebied op de Maasvlak te. Daarvan is namelijk geen gevaar te duchten voor verdere verzilting van het binnenland: van havenaanleg in de Hoekse Waard wel. De inkomenspositie van dc land bouw in Noord- en Zuid-Holland zal dit jaar belangrijk minder zijn dan in 1969, verwacht de heer W. H. Jas, voorzitter van de maatschappij. De weersomstandigheden maakten dat het vee laat de weide inging en dat de suikerbieten laat werden ge zaaid. De bieten blijken nu in het De coupé waarin ik terecht kwam in de trein van Den Haag naar Gro ningen glom van nieuwheid. Een glanzende betimmering, ruime rek ken langs de zijwand boven, zelfs de ramen nog onbespat. De wagen liep vol. Drie heren, kennelijk vergadermoe, installeerden zich paast en tegenover me. Ze zaten nauwelijks toen de trein aantrok. Een merkwaardig piep-bromgeluid vulde de ruimte. Een der heren veerde uit zijn wat luie houding om hoog en riep: „muziek...!" Een seconde later echter bleek het alleen maar een ondefinieerbaar ge roezemoes ergens anders in de trein te zijn, dat vaag door de luidspreker boven de verbindingsdeur drong. De teleurstelling werd echter al bij Voorburg goed gemaakt door een amicale heer met N.S.-embleem, die de kaartjesknippende conducteur vergezelde en beladen was met pa perassen. De muziekfantast toonde zijn kaartje en de conducteur gaf de begeleider een seintje. Die straalde als een hengelaar, die de dobber ziet bewegen. Beet.... „Mijneer gaat naar Groningen?". Zou meneer dan willen meewerken aan een enquête?" Het formulier lag al op meneers schoot en meneer vond het kennelijk leuk. Een ogen blik later zaten we er gevieren aan te werken. Het ging om het zïtge- mak van de banken. Of het hoofd goed rustte? We klapten allemaal het achter hoofd tegen de steun. En zeiden: „Neen...." Schoten toen wat onderuit in on gegeneerde lighouding, .zochten met de schedels rust, maar het lukte niet... De uitverkoren formulierinvuller krabbelde wat op. Het moet, als hij eerlijk is geWeest. vernietigend zijn geworden. Het volgend experiment scheen de beenvrijheid te betreffen, want hij Ziiicii begon zijn, inderdaad nogal lange, onderdanen in verschillende bochten te wringen. Vervolgens Vj.vam het armgemak aan de beurt. Elleboog op de leuning, de hand op het fluweel, de onderarm rustend. Het leek of we gevieren kamergymnastiek beoefen den. „Zet er alstublieft bij", zo gaf ik, mijn vrouwelijke inbreng, „dat het op de hoekplaats zo lastig is zonder zijwand. Geen vrouw weet waar ze haar handtas moet laten in deze wa gons." De meneer controleerde het vra genlijstje. „Daar staat niks over..." zei hij en liet de damestasjes genadeloos val len. De laatste vraag: „Hoe lang zou u nog wel in deze trein kunnen zit ten?" We drukten ruggen, strekten be nen, zochten nog aldoor naar hoofd ontspanning en besloten gemeen schappelijk, dat dit een onwijze vraag was. Men zit in een trein zolang als het moet, niet korter, niet langer. Je kunt er nu eenmaal niet uit stappen en er achteraan gaan hollen. En je rijdt geen meter verder dan het eindstation. De N.S.-méneer kwam het formu lier ophalen met veel dank. Toen hij weg was bleven we on rustig draaien in kritisch voelen naar ons welzitten. Het was gek, maar dat lükte steeds minder. Waar we aanvankelijk ons ont spannen hadden neergezet, scheen nu een dwangmatige ruimte te zijn, waar we niet in pasten. Het station Utrecht binnenrijdend pakte ik mijn spullen en maakte me vertrekvaardig. Ze zagen het met ietwat jaloerse blikken aan. „Nog twee uur..." zuchtte één, „alsmaar weten dat je zit..." Hun weergroet was wat mat toen ik. als een ontslagen gevangene, de vrijheid tegemoet ging... AMSTERDAM De man met het haarstukje is al geaccepteerd, de kortgewiekte dienstplichtige zet in het weekend een langlokkige pruik op, maar het allernieuwste is dat de man zich een martiaal voorkomen kan geven door een snor op te plak ken. Een snor, die hem even heldhaftig maakt als de roodgejaste leden van het Britse Royal Regiment. De snor is een uitvinding van Max Factor en is verkrijgbaar in een luxe verpakking compleet met plakmiddel en losweek- vocht. Bovendien bevat de doos nog een prachtige flacon Leather Cologne for Men, zodat de man die de snor koopt zijn ijdelheid kan camoufleren en de verkoopster wijsmaken, dat hij het edel vocht wenst en de snor op de koop toeneemt.... Met de snor kan hij experimente ren, want er kan een krul ingedraaid worden of een hangende knevel van gemaakt worden, desgewenst kan de snor bijgeknipt worden in elk model. Voor het vrouwelijk schoon is een oplossing door Max Factor gevonden voor het geknoei met eyeliners. Er is nu een kokertje, waarin een ragfijn penseeltje van sabelbont past, dat automatisch met een beetje eyeliner bevochtigd wordt, waardoor er net genoeg is voor de twee gewenste streepjes. Het „gouden" kokertje sluit herme tisch en het penseeltje is altijd klaar j voor gebruik. Er wordt geen druppel I verspild. Deze Linemaker de Luxe is verkrijgbaar in zes tinten. De vulling kan vernieuwd worden. algemeen een lage suikeropbrengst te geven en ook de opbrengsten van granen zijn tegengevallen. Ondanks de staking in de elek triciteitscentrale gaat het leven in Londen verder. De bezoekers van een Londense pub drinken hun biertje bij kaarslicht. UTRECHT In de PTT-kabel. die gebruikt zal worden voor het praat- palensysteem, zijn ook adert, gereser veerd voor andere doeleinden, onder meer voor de gladheidsbcstrijding. Daarom zal bij wijze van proef op rijksweg 28 van Hoevelaken tot de brug over de Vecht bij Zwolle op afstanden van ongeveer tien kilome- gladheidmelders worden geplaatst, van verschillende makelij met daar bij temperatuur- en vochtmeters om de werking te kunnen vergelijken en controleren. Dit is gebleken uit enkele pre-ad- viezen, die het uitgangspunt voor eer* discussie vormde op de vandaag in Utrecht gehouden algemene vergade ring van de Vereniging Het Neder landse Wegencongres. Rijkswaterstaat streeft naar een opzet van steunpunten voor de glad heidsbestrijding langs de autosnelwe gen, waarbij materiaal, uitrusting en mensen optimaal kunnen worden in- ge,zet. Voor een „probleemloze'* autosnelweg is een onderlinge afstand van 20 kilometer voor de steunpunten voldoende, meende de heer H. Hoek stra, secretaris van de commissie gladheidsbestrijding. Drs. J. van der Kolk, van het bu reau verkeersveiligheid van Rijkswa terstaat, stelde dat het aan de hand van verkregen informaties mogelijk zal zijn om via de kabel Kvaarschu- wingstekens, die langs de weg staan zoals knipperlichten en verdwijnbor- den in te schakelen. Het kabelnet kan dus voor drie doeleinden gebruikt worden: praatpa len, informatie en signalering. De be nodigde energie hiervoor kan niet via dit net. maar moet apart worden aan gevoerd. door Ton Elias Bij 140 leerlingen van lts'en, ma vo's en havo's is kortgeleden een groeionderzoek begonnen dat uitgaat van de Nijmeegse universiteit; om precies te zijn: van de vakgroep an tropologie van de afdeling anatomie, embryologie en fysische antropologie bij de medische faculteit. Toen bij de behandeling van een of ander onderwijsstuk in de kamer mevrouw Schouwenaar van de WD eens wees op de snelle groei van kinderen in hun puberteit, keek men wat vreemd op. In discussies over het onderwijs worden kinderen ge handicapt of ze zijn begaafd; ze blij ven zitten of je laat ze doorstromen, maar je ziet ze uit de papier- en praatwinkel zelden levend tevoor schijn komen als de harde groeiers die ze zijn. Het blad „Nieuws" van de katholieke universiteit vermeldt nu interessante gegevens over de meting van die groei. Spurt Er is twee keer een groeispurt. De eerste ligt voor jongens en meisjes rond de 6 a 7 jaar; de tweede voor meisjes tussen 9 en 14 en voor jon gens tussen 12 en 16. De groei kan het best gemeten worden aan de on derarmen, maar precies meten niet eenvoudig. In Nijmegen is een meetkop ontwikkeld die de pols knobbel omschrijft; met het Griekse woord voor beengewricht kwam men tot de benaming „condylograaf". De afstand tussen elleboog en pols kan nu erg nauwkeurig gemeten worden er wordt gesproken van een meet- fout van niet meer dan 0,09 mm. De groei wordt om de 21 dagen gemeten. Men verwacht dan telkens een 0,6 mm langere onderarm te zien, tot in de groeispurt. In deze fase zal de groei dubbel zo sterk zijn. Opzettelijk worden leerlingen van verschillende schooltypen geme ten. Door dit onderzoek hoopt men te kunnen bepalen wanneer iemand in de groeispurt komt of zit; de top snelheid van de groei zal worden nagegaan, seizoeninvloeden, de in vloeden van infectieziekten enz. Bij voorbeeld voor dc dosering van me dicijnen is het belangrijk te weten op welke plaats van de groeicurve een kind zit. De condylograaf is het produkt van een belangrijk stuk samenwer king binnen de antropologie. De fy sische antropologie houdt zich pri mair bezig met het lichamelijke as pect en de culturele antropologie met het culturele. Beide takken van wetenschap hebben elkaar nodig om de evolutie van de mens te begrij pen. gegeven. Hij zet de vwo-havo-leer- lingen apart en zwijgt over leerlin gen van mavo en lager beroepson derwijs. Zo wordt de middenschool gedachte helemaal de das om ge daan. Die onderschool zou men beter „opzijschool" kunnen noemen, aldus dit commentaar. Is dat zo? Je kunt ook redeneren: een middenschool is sociaal wense lijk, maar ligt in ons land onder wijskundig moeilijk. Laten pioniers vooral gauw de kans krijgen de middenschool uit te proberen, maar men moet niet denken de constructie van een school waarin alle leerlin gen van lts tot en met gymnasium bijeenblijven, op grote schaal met een te kunnen afdwingen. Met een onderschool gaan we in ieder geval niet de verkeerde kant op dacht ik. Maar ik wil de lezer niet onthou den dat anderen de SG zien als een man die de klok terugzet. Twente De Tweede-Kamerfracties van WD en CHU zijn met het plan ko men aanzetten de studie van het mi lieubeheer te concentreren in een speciale faculteit aan de TH Twente. Er wordt nu op zeven plaatsen ver snipperd aan milieuhygiëne gedaan; het is beter op één plaats een goede greep te krijgen op de gehele pro blematiek. CHU en VVD zijn ook bij de strijd over de vestigingsplaats van de me dische faculteit opgekomen voor Twente. Hun nieuwe idee ziet er niet slecht uit, maar op de perscon ferentie over deze zaak overkwam het mij dat ik even de ogen sloot en me indacht dat er een paar Kamer leden van andere fracties aan het woord waren die een soortgelijk pleidooi hielden, maar dan voor een andere hogeschool zeg Wagenin- gen of Delft. Zo'n gedachtenvlucht is fataal. Tegenover elk argument voor Twente is namelijk een ander argu ment voor een andere instelling te plaatsen en soms kun je zelfs vol staan met dezelfde argumenten. De leek krijgt daarbij hetzelfde machte loze gevoel als er ook was bij de discussies die vooraf zijn gegaan aan de vestiging van de TH in Eindho ven, de TH in Enschede, de eventue le TH in Noord-Holland en de me dische faculteit in Maastricht: voor legio plaatsen kan indrukwekkend gepleit worden. Onzii En verder.. Twee weken terug stonden in deze rubriek een paar regels over de sug gestie van secretaris-generaal Van Wolferen die in Zoetermeer de ge dachte lanceerde dat men een te groot wordende vwo-havo-school zou moeten opdelen in een onder- en bovenschool. Boven getekende uitte het vermoeden dat dit een praktische bijdragen zou kunnen zijn tot het oplossen van de structuurproblemen in het voortgezet- onderwijs. Er is een streven naar versteviging van de dwarsverbindingen tussen de verschillende onderwijsvormen die aansluiten op het basisonderwijs; of als men dit te slap vindt uitge drukt naar het on geselecteerd bijeenhouden van de leerlingen in de eerste iaren van het voortgezet onderwiis. Waar dit op uit zal draai en, weten we nog niet. maar een onderschool zou een bruikbare aan zet kunnen zijn voor omschakeling op een nieuwe situatie. Naast deze tekstuitleg is echter ook een andere mogelijk. Een andere krant meent dat de secretaris-gene raal het denken over de onderwijs structuur voor kinderen van 11 jaar en oudgf een zwenking terug heeft was er op dezelfde dag waarop dit plan gepresenteerd werd, de officiële publikatie van het McKin- sey-rapport over de planning van het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs. Over dat dikke stuk valt nog heel wat te zeggen, maar dit keer alleen een simpele opmerking over toon en sfeer. Het rapport staat vol duidelijke voorbeelden van hoe de dingen in de universiteiten en hogescholen geor ganiseerd en gezegd moeten worden. Dat gaat zo: „We shall establish a the new Office of planning to assist administration and academic staff in determining the future direction of this university in a more thoughtful, thorough, and systematic fashion. We shall make special efforts to be more effective and efficient in the use of our administrative resources" (enz. enz.) Vergeleken met het advies van het Amerikaanse organisatiebureau is het CH-VVD-voorstel gewoon een lachertje: er dient deugdelijk ge pland te worden. Maar laten we el kaar daarbij zondebekentenissen in de stijl van „ik ben niet efficiënt geweest" besparen. Het stuk van McKinsey heeft hier en daar de na vrante klank van de beterschapsbe loften van zielige foutenmakers in dictatoriaal geregeerde landen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11