Kerstpostrage ingetoomd door onze tante Pos? ABORTUS-STICHTING GAAT ACTIE VOEREN I Sttm'j llsmtll Extra verhoging loongrens ziekenfonds omstreden Kapitein pleegde chantage Nederland investeert meer in arme landen Minder moe onderweg door melk onderweg Maanauto seint weer Blad Rode Plein verwarmd Premie van bestellers in gevaar 1 55 Babvsterfte in ons land laag Koekoek is bang „drempel" voor WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 WASHINGTON Het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft voorlopig het voortbestaan van het program tot ontwikkeling van een su- persoon passagiersvliegtuig gered. Het Huis weigerde de Senaat te volgen in de beslissing niet nog eens ruim 1 miljard aan ontwikkelings kosten voor de bouw van twee SST- prototypes uit te geven. (Van een onzer verslaggevers) A MSTERDAM De boekverkopers en warenhuizen zijn bang dat ze met hun Ker6t- en Nieuwjaarskaarten blijven zitten. De gelukwensenrage, die bijna iedere Nederlander aan het eind van 't jaar overvalt als een besmettelijke ziekte, dreigt te wor den ingetoomd door tante Po6. Nu de modelaktie van de postbestellers „voor onbepaalde tijd" zal worden gehouden, vreest men dat het publiek een afwach tende houding zal innemen bij het kopen en verzenden van de papieren gelukwensen. En van uitstel komt afstel. De heer J. H. W. Meijer, directeur van het postdistrict Amsterdam, kan zich voorstellen dat de mensen geen Kerstkaarten zullen versturen als de modelaktie voortduurt Niemand zal kunnen garanderen dat.de Kerstpost op tijd wordt bezorgd. Per dag worden in Amsterdam 800.000 stuks post besteld. Van dit aantal blijft sinds de modelaktie on geveer tien procent liggen, voorname lijk drukwerk en periodieken. De bestellers gaan één keer per dag op stap tegen voorheen twee keer. Op die ene ronde wordt meer meegeno men dan op een normale route. Bij de sortering van de "rauwe post" hebben brieven voorrang. Met de nodige improvisatie kan men de dagelijkse postberg net aan. maar wanneer volgende week de Kerstpiek begint omhoog te kruipen, verwacht men echte moeilijkheden. GEEN GROETEN „Dan maar geen groeten aan tante Neeltje. Wanneer de situatie blijft DEN HAAG Nederland is onder de landen die lid zijn van de „commissie voor ontwikke lingsbijstand" de op een na be langrijkste verschaffer van ka pitaal uit overheids- en particu- liete bron. Aldus de Nederlandse vertegen woordiger bij de OESO, (organisatie vah economische samenwerking en ontwikkeling) de heer J. Kaufmann. Dc totale kapitaalstroom vanuit Nederland naar ontwikkelingslanden is het afgelopen jaar met 32 procent gestegen, tot 1,3 procent van het bru to nationaal produkt. Nederland heeft ruimschoots gehoor gegeven aan de aanbeveling van de tweede wereldhandelsconferentie om één procent van het bruto nationaal product te bestemmen als bijdrage in de totale kapitaalstroom naar ont wikkelingslanden. De overheidshulp, die nu 0,51 pro cent van het bruto nationaal produkt bedraagt, zal volgend jaar worden verhoogd tot 0,8 procent, wat overeen komt met één procent van het netto V. en D. verkoopt begrafenispolissen AMSTERDAM Naast haar reeds bestaande activiteiten op verzeke- riugsgebied, gaat Vroom en Drees- mann nu ook begrafenis- en crema tiepolissen verkopen. Voorlopig zullen in acht vestigingen polissen worden verkocht van de De- la. Deze coöperatieve vereniging voor het verzekeren en verzorgen van be grafenissen en crematies is een van de grootste op dit gebied. Zij telt thans ruim een miljoen verzekerden. V. en D. die zich in juni als Vendo- polis NV met verzekering is gaan be zighouden, werkt samen 'met de assu rantiefirma Langeveldt de Vos de Waal. nationaal inkomen. Dit in het kader van het Nederlandse meerjarenpro gramma. Ook hiervoor had de com missie veel waardering. MEIJER zoals die nu is, zullen we prioriteiten moeten stellen en dan gaat de speci fieke Kerstpost er het eerst uit. Die moet dus later worden bezorgd. In elk geval voor Kerst volgend jaar", grapt de heer Meijer. De bedrijven vrezen dat zij bij het voortduren van de aktie met enorme voorraden Kerstkaarten blijven zit ten. Wanneer de post het nu al niet meer aankan, hoeveel mensen zullen dan toch hun kleurige gelukwensen op de bus doen? Tijdens een Kerstweek wordt drie maal zoveel post aiangeboden als normaal. Voor een stad als Amsterdam betekent dat zo'n 2,5 miljoen stuks per dag. De afdeling voorlichting van de PTT in Den Haag, waar alleen voor het centrum wat post is blijven lig gen, is nieuwsgierig naar de reactie van het publiek op de modelaktie van de bestellers. „Misschien gaat men de Kerstkaarten vroeger verzenden, zo dat we eindelijk de zo gewenste spreiding krijgen". Men verwacht echter in Den Haag, dat men de bestellers zal verplichten tot overwerk. Zij mogen zich daaraan niet onttrekken. Er is verschil van mening over het aantal uren van ver plicht overwerk. Het is in elk geval lager dan het aantal uren dat nor maal elk jaar door de bestellers vrij willig wordt overeewerkt. VERPLICHT In Rotterdam blijft ook zo'n tien procent liggen voor de volgende dag. Directeur J. J. Lugte verwacht aan zienlijke vertragingen met Kerst en Nieuwjaar. Nu al moeten de Kerst wensen een dag langer wachten dan de meer urgente post. Hij verwacht Rijdt veilig met melk UTRECHT In Moskou zullen de bezoekers van sportevenementen en van de grote parades op het Rode plein minder last krijgen van koude voeten. I Tenminste wanneer onze industrie I dé aardgas- en infraroodbranders voor dit doel levert. Deze potentiële order is één van de resultaten die de Stichting Neder landse Export Combinatie boekte na een langdurig bezoek aan de landen van het Oostblok. Tijdens dit bezoek heeft de heer H. J. A. Wilmink, die de NEC vertegen- woordigt, een groot aantal mogelijk- heden geschapen voor export naar deze landen. Volgens de NEC opent deze markt grote perspectieven. UTRECHT De vorige week opgerichte Stichting voor me disch verantwoorde zwanger schapsonderbreking is niet van plan zelf een kliniek te gaan ope nen, maar gelden bijeen te bren gen voor instellingen die al op dit gebied actief zijn. BOCHUM Het Russische maan- voertuig Loenochod is gisteren op nieuw begonnen met uitzendingen naar de aarde, nadat het veertien dagen in de maannacht had vertoefd. De sterrenwacht in Bochum ont ving gisteravond met de parabool- antenne van 20 meter zes minuten lang uitstekende signalen. Men maakt er uit op dat de maanauto de buiten gewoon lage temperatuur tot 130 gra den Celcius onder nul, goed heeft doorstaan. Voorzitter R. van Linschoten. een Utrechtse universiteitsarts, vertelde gisteren dat Stimezo Nederland is op gericht omdat in ons land abortussen, die volgens de wet mogen worden uitgevoerd, niet kunnen worden ver richt doordat vrouwenartsen niet wil len meewerken of doordat dc zieken huizen geen ruimte ter beschikking stellen. De Rotterdamse zenuwarts C. Th. van Schaik meende dat ook aan de gynaecologen-opleiding nog het een en ander schort. In sommige zieken huizen (bijv. het academisch zieken huis in Utrecht) moeten de assisten ten leren een abortus uit te voeren, maar in andere wordt het hun juist verboden. Hij dacht dat de „officiële" uitspra- ken van de gynaecologen vaak in strijd zijn met hun handelen. „Alle vrouwenartsen in Rotterdam en j waarschijnlijk ook elders hebben wel eens een abortus uitgevoerd op ande re dan zuiver medische gronden. Daarbij worden zeer grillige regels gehanteerd zoals: maar dit is een dochter van een goede vriend TV-ACTIE Vrijdag houdt de VARA een natio- I nale inzamelingsactie voor de Stime- I dat. bij een voortduren van de mo- j delaktie, overwerk verplicht zal wor- den gesteld tijdens de Kerstweek. De directeuren mogen zelf een der gelijke beslissing nemen, maar de di recteuren van de diverse postdistric- ten zullen een dergelijk besluit liever genomen zien door de centrale direc tie. Volgens directeur Meijer heeft het publiek gunstig gereageerd op de eisen van de bestellers voor meer loon. Een postbode heeft zelfs „van wege de aktie" een tientje gekregen van 'n postsupporter. „De lonen zijn inderdaad aan de lage kant. Vooral de jongeren zijn fel. Voor veel ouderen is het hun eer te na post een dag te laten liggen. En die mentaliteit is er nog steeds, maar ten aanzien van hel loon heerst een grimmige stemming", aldus directeur Meijer. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens de voor lichtingsdienst van de PTT in Den Haag houden de meeste bestellers in de grote steden de hand aan de richt lijnen van de drie vakbonden. In de kleinere plaatsen heeft de modelaktie, voorzover die daar wordt gevoerd, nauwelijks effect. De richtlijnen voor de modelaktie zijn: geen vrijwillig overwerk ver richten, geen genoegen nemen met het omzetten van diensten en zich stipt houden aan de regels voor het uitoefenen van de taak. Hiermee pro beren de bestellers een loonsverbete ring te krijgen van 150 gulden per maand. Men vraagt zich af of de bestellers hun aktie zullen voortzetten. De drie vakorganisaties zijn het niet eens kunnen worden over de duur van de aktie. Hierover zullen de ledenverga deringen moeten beslissen, vermoede lijk halverwege volgende week. Wan neer de bestellers doorgaan met hun aktie, komt hun premie op overwerk in gevaar. Deze extra vergoeding be draagt 100 voor minder dan 15 uur overwerk, 150 bij 15 tot 25 uur en ƒ200 voor 25 uur overwerk of meer. De meeste bestellers werken aan het eind van het jaar zo'n dertig tot veertig uur vrijwillig over. Wanneer wordt besloten de modelaktie tot aan het eind van dit jaar te houden, dan ontvangt de huisvrouw in de dure decembermaand zo'n 400 gulden min der dan verwacht. Erg zuur. A C 3 iil tteBMBsasK^rr] Minoes van Annie M. G. Uw kind zal het eerste niet zijn dat door een kat wordt geboeid. An nie M.G. Schmidt schreef er een boeiend boek over: Minoes. Het is een raar mens dat door je dakraam naar binnen komt, uitgehongerd, dat spint en kopjes geeft! Dat slaapt in een doos en dol is op vis, dat katte- ogen heeft en de taal van de katten kan verstaan. Half mens, half poes, beschreven met wijsheid en humor. Minoes organiseert voor haar "baas", de leerling-journalist Tibbe, een kattenpersdienst. Alle katten van het dorp vertellen haar de gro temensen-geheimen: Jakkepoes de zwerfkat, Eukemeentje de kerkpoes en de zwarte Monopoolkat van het hotel. Door alle avonturen blijft de vraag spannen: wordt Minoes weer een poes? Met verrukkelijke teke ningen van Carl Hollander weer een aanwinst voor onze kinderliteratuur. (Uitg. De Arbeiderspers, 154 blz. ƒ9.90). Computer-auto 't Kan niet op: speelgoedautootjes worden nu toegerust met een serie onderdelen die de modellen moeten „voeden". Zo'n onderdeeltje geeft de wagen impulsen, de kleine autobezitter kan zijn auto dus programmeren net als een heuse computer. Rechts- of links afslaan, voor- of achteruit rijden, 't kan allemaal ge regeld worden. Amaze-a-matic le vert er een aantal strips bij die een slim jongetje zelf kan bewerken. Aan de hand van een bijgeleverd schema kan hij een programma uit knippen of nieuwe bedenken. Een set kost ƒ24.50. Nieuw in automodel len is de Nederlandse politie-porsche die met whizz-weels is uitgerust zo dat het wagentje bijzonder snel kan rijden. Op de foto nog een Daf- vrach J va gen. De oieuwe Ford Corti na met vinyldak is ook uit in de speelgoedwinkel. Nationale wedstrijd vrijetijdsbesteding Creatieve geesten voor! Vraag een inschrijf-formulier aan voor de Na tionale Wedstrijd Vrijetijdsbeste ding, een veertiende landelijke krachtmeting in handvaardigheid ter gelegenheid van de 26e Internatio nale Huishoudbeurs volgend voor jaar in de RAI. U kunt meedoen in de categorieën haken, breien, kant klossen, weven en borduren, wand kleden, poppen maken, houtarbeid, boetseren en keramiek, werken met diverse materialen, inleg-, fineer- en mozaïekwerk, snijden, gutsen, beeld houwen in hout en steen, model bouw, werkstukken van metaal, schilderen, tekenwerk, fotowerk. Deelname aan meerdere categorieën is mogelijk; per categorie kan slechts één werkstuk worden inge zonden. Even een briefkaart naar Bureau Int. Huishoudbeurs, G. v.d. Veenstraat 94, Amsterdam. Klokkekleedjes Dit klokkekleedje is gewerkt in kruis- en stiksteek op écru-kleurig kaaslinnen. Het werd geborduurd met rode en blauwe mouliné. Het kleedje is geschikt voor ieder model klok. want het patroon kan naar be lieven vergroot of verkleind worden, prijs: garen, stof en patroon met be schrijving 6.85 voor niet-leden. Al leen patroon met beschrijving 1.7J* materiaal voor een volgend exem plaar ƒ5.50. Bestellen: per giro nr 454700 ten name van penningmeeste res Goed Handwerk, Vaillantlaan 74. Den Haag. Op het strookje zetten: bestelling en klokkekleedje patroon 149. Patroon 43 is een klokkekleedje Synte Pieters Scheepje, geschikt voor een zogenaamd Schippertje, in kruissteek op wit linnen. Materiaal patroon en beschrijving ƒ5.80. Pa troon 48: Klokkekleedje voor staart- of stoeltjesklok in kruissteek met randje van Markerwerk; compleet patroon materiaal en beschrijving 7.20. Handwerken voor goede ogen. WD, D*66 en deel KVP tegen plan Roolvink (Van onze parleraentsredactie) DEN HAAG De loongrens voor de ziekenfondsverzekering zal van 14.850 verhoogd worden tot 17.050. Normaal volgens de trend zal de loongrens 15.800 zo. de eerste „van harte-actie" voor de televisie. Het avondprogramma zal steeeds vijf minuten worden onder broken voor mededelingen over de manier waarop men zijn bijdragen kwijt kan. De totalen worden in de RAI in Amsterdam bijgehouden door Henk van Stipriaan en Koos Poste- ma. In Madrid wordt dezer dagen een monument onthuld, gewijd aan mensen in de hele wereld, die de Spaanse taal spreken. Foto: Het monument in Madrid, dat staat op het terrein van de Madrileense universiteit tegenover het Amerikaanse museum. moeten bedragen. Maar minister Roolvink van sociale zaken stel de een extra verhoging voor. En dat bleek gisteren in de Tweede Kamer zoals de minister zelf ook constateerde, een omstreden zaak te zijn. De VVD bleek fel tegen te zijn. „Het is een hoogst ongelukkig, onvol doend gemotiveerd en innerlijk te genstrijdig wetsontwerp", zo luidde de kritiek van mr. Rietkerk van de VVD. Ook D'66 was tegen, bleek uit het betoog van drs. Nypels. Zijn fractie zou nog wel voor willen stemmen als z'n amendementen werden aangeno men om particulier verzekerden de gelegenheid te geven niet op het zie kenfonds terug te vallen. Bezwaren Maar minister Roolvink bleek grote bezwaren te hebben tegen een derge lijke „ontsnappingsclausule". Tijdens de eerste ronde van het de bat bleek ook mejuffrouw Van Leeu wen (a.r.) kritisch te staan tegenover haar partijgenoot-minister. Haar bezwaar was vooral, dat er een algemene studie wordt gemaakt van de structuur van de sociale ver zekeringen. Maar nu wil de minister, in afwachting van de SER-adviezen, al vast ingrijpen. Een dergelijke in grijpen zou alleen juist zijn, wanneer er sprake was van een scheefgegroei de situatie. Ook drs. De Boo (c.h.) zette nog een vraagteken achter de noodzaak van de ingreep. Solidariteit Minister Roolvink betoogde, dat het advies over de structuur van de so ciale verzekeringen en de verzeke- j ringsdruk niet direct kan worden verwacht. Letterlijk alles is aan de I orde gesteld en wordt overhoop ge- haald. Een tussentijdse voorziening is dus wel juist. Het gaat vooral om de In komensgroep tussen de 15.000 tot 17.000 voor wie de sterke stijging van de ziektekosten een zware last betekent. In 1953 bedroegen de ziektekosten 3,6 pet van het nationaal inkomen netto. Dit percentage was in 1968 al tot 5,7 pet. gestegen EDE Nieuw Groen, blad van de Edese afdeling van de Ver eniging van dienstplichtige mili tairen, beschuldigt de kapitein W. L. Groenendaal uit Ede, com mandant van de 25e afdeling lichte luchtdoelartillerie, van chantagepraktijken. Het blad licht dat met een tweetal voor beelden toe. In één geval zou de kapitein een hem onwelgevallige zinsnede uit een request aan de minister van defensie hebben laten schrappen met de me dedeling dat hij anders geen gunstig advies zou geven. In een ander geval zouden zowel de kapitein als diens directe meerdere een soldaat te kennen hebben gege ven dat hij beter niet in beklag kon gaan tegen een opgelegde straf om dat de krijgsraad in dat soort geval len er wel eens Nieuwersluis van zou kunnen maken. De laatste soldaat zou z(jn verge ten winterondergoed voor .zomcron- dergoed te verruilen; hy kreeg daar voor vyf dagen verzwaard arrest. Te gen die straf werd de kapitein een open brief geschreven, waarin werd gezegd dat het vertrouwen in hem na dit incident wel ver te zoeken was: uit angst voor reprcssaillemaatrcge- len ging de brief achteraf niet op de post. Het andere geval betrof een soldaat die terugkwam uit Nieuwersluis en bij de kapitein informeerde of hij nog een verzoek bij de minister moest in dienen om te vragen of hij de straf tijd niet hoeft na te dienen. In be paalde gevallen ook het zijne, is dat nodig. De kapitein deelde hem mee dat hij dat zelf beoordeelde, zodat een re quest niet nodig was. Later kreeg de soldaat te horen dat hij wel een ver zoek moest indienen. H(j vermeldde daarin als reden van de vertraging het verkeerde advies van de kapitein. Deze moet die alinea hebben gekwalificeerd als leugenach tig en geweigerd hebben te tekenen vóór het request was veranderd. Minister Roolvink legde vooral de nadruk op het beginsel van solidari teit in onze sociale verzekeringen. Die solidariteit wordt door de verhoging uitgebreid. Maar de zaak wordt niet overdreven. Drs. De Boo betoogde, dat door de extra verhoging niet de volksverzeke ring langs een achterdeurtje naar binnen wordt gehaald. Het was ech ter juist het iets dichter bij komen van de volksverzekering, waarom mr. Van Lier (soc) voor de extra verho ging was. De heer Maenen (kath.v.) merkte op, dat er geen verschil mag worden gemaakt tussen de ziekenfondspatiënten en de particu liere patiënten. Assurantie Een bezwaar, dat steeds naar voren kwam, was ook dat de particuliere verzekeringsbedrijven benadeeld zou den worden, omdat er zo'n 80.000 mensen terug zouden gaan in het zie kenfonds. De assurantie-tussenperso nen zouden in hun inkomen getroffen zijn. Mr. Rietkerk vroeg in een motie schadeloosstelling voor deze „gedu peerden". Minister Roolvink maakte echter duidelijk, dat dc verhouding tussen verplichte en vrijwillige verzekering niet is verbroken. Andere jaren wa ren de kansen van deze tussenperso nen weer groter. Vandaag zou de Tweede Kamer over de extra verhoging beslissen. Tegen zijn de WD, D'66 en een deel van de fraktie van de KVP. GENEVE Het kindersterftecijfer is verleden jaar het laagst geweest in Nederland. Luxemburg en Zweden. Dit is bekend gemaakt door de we reldgezondheidsorganisatie. Vorig jaar stierven in Nederland van iedere 1000 pas geboren babies er 13.2. In Italië ligt dit cijfer aanzienlijk hoger, daar sterven 30 van de 1000 babies. In Chili is het echter een nog veel triestere zaak. Hoewel het sterftecij fer in vergelijking met 1967 er met 24 procent daalde, kwam dit cijfer van pasgeboren babies van 99,8 tot 75.9 per 1000. EPE De heer Koekoek, leider van de Boerenpartij, verwacht niet dat zyn party in de Kamer zal terug keren. 'Hij uitte op een vergadering in Barneveld felle kritiek op de verho ging van de kiesdrempel waardoor, na zijn zeggen, de grote partijen de Boerenpartij uit de Kamer zullen werken. „Wanneer het Nederlandse volk laks is. zullen wij de drempel van twee procent niet halen", aldus de heer Koekoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7