ys||§|k Bijenkorf opent snelrestaurants Donkere tijden Engeland in n Britten kortere NED. BANK MEER TOEZICHT OP DE GELDSCHIETERS accepteren overgangstijd Top van vakbond heeft geen contact met Staking honderdduizenden mensen Tweede Kamer tegen vertraging van aanleg „smeerpijp" Twee leningen Ned. Bank Commissie voor migratie uit de West Garantie voor particulieren Zilveren rijksdaalder uit roulatie Philip Morris doet sigarenfabrieken over aan Hofnar Veringa steunt „zinnige" afwijkingen Proces hervat tegen Basken Arbitrage over ƒ400 in land en tuinbouw WOENSDAG 9 DECEMBER 197© pond tot voer lerigj usie van ider met dat reet ;ter wde Hij stel fvéf ►uirï feit, ij na had :eer to- er- eer ht- eer ige De prima ballerina van de Parijse Opéra Lyane Daydé voerde op het Soirée du Gala de la Piste et du Cheval in het Cirque d'Hiver-Bouglione in Parijs de dans >yHet paard en de danseres" uit. Foto: Lyane Daydé tijdens de dans ,.Le Cheval et la danseuse LONDEN Koningin Eliza- .beth van Engeland heeft giste ren haar twee bij kaarslicht ge nuttigd, terwijl de regering een dringend beroep op het Engelse volk deed, op deze tweede dag van de staking zuinig te zijn met elektriciteit. John Davies, minister voor handel- f/» industrie, vroeg de grootst moge- itfke medewerking om de elektrici teitsvoorziening van ziekenhuizen en andere instellingen te verzekeren. De werknemers in de elektriciteits bedrijven voeren een stiptheidsactie om 30 procent loonsverhoging af te (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met de stemmen van de oppositie en de Boerenpartij vóór de PvdA-mo- tie van de heer Posthumus ver worpen, waarin om een nota wordt gevraagd over de „smeer pijp", die naar de Eems-Dollard wordt aangelegd. De nota zou in het parlement moe ten worden besprokenw Pas daarna zou de "smeerpijp" kunnen worden aangelegd. De meerderheid van de Kamer meende, dat een vertraging in de uit voering van het projekt, gezien het stinkende water in Oost-Groningen niet verantwoord was. Wel was er een meerderheid van de Kamer voor de motie van me vrouw Veder-Smit (lib.), waarin wordt verzocht de mogelijkheden van het zuiveren van" het industriële af valwater aan de bron te onderzoeken. Overbodig Dit onderzoek zou dan parallel lo pen aan het voorbereidend werk voor de aanleg van de "smeerpijp". Indien mogelijk zou de Kamer over de uitslag van dit onderzoek geïnformeerd moe ten worden. Minister Bakker vond deze motie overbodig, omdat alles toch wel wordt onderzocht. Voor de motie stemden de VVD, mejuffrouw Haars en de heren Bos, Tilanus en Schuring van de CHU, de heren Meijer en Westerterp van de KVP en de gehele oppositie. De instelling van een Verkeersvei- ligheidsdienst gaat zeker niet door. De motie van drs. Van Thijn (soc.) haalde net niet de eindstreep (63-68 stemmen). Behalve de oppositie stem de ook de VVD vooor. Ook werden verworpen de moties van de heer Van Thijn betreffende de instelling van een openbaar vervoers- fonds en een gelijke behandeling van alle openbare vervoersondernemingen bij de verdeling van de rijksbijdra gen. DEN HAAG De NV Bank voor obligatieleningen gaan uitgeven van elk groot 100 miljoen, te weten een 8 1/4 procent 25-jarige lening tot de koers van 100 procent en een pro cent 8-jarige lening, waarvan de koers van uitgifte uiterlijk op 16 de cember zal worden vastgesteld dwingen, wat' tot een chaos in Enge land heeft geleid. Operatie In de meeste gevallen viel de elek triciteit zonder voorafgaande waar schuwing uit, waardoor operaties in ziekenhuizen werden belemmerd. In een ziekenhuis in Bristol moest een chirurg bij kaarslicht vechten voor het leven van een vrouw die pas was geopereerd. In veel streken vielen de verkeers lichten uit, wat in steden tot grote opstoppingen leidde. Ook de signale ring langs de spoorlijnen ondervond hinder. Ongeveer 200.000 a 400.000 vak bondsleden hebben gisteren een- 24-uursstaking gehouden uit protest tegen de regeringsplannen van vak bondshervorming. Kranten versche nen niet, de autofabricagc* lag in veel fabrieken stil en in de havens werd hinder ondervonden. De meeste mensen namen niet veel notitie van deze staking. Kaarsenhan delaren deden drukke zaken, exem plaren die normaal vier penny kosten gingen nu voor wel 15 shilling van de hand. Betrekkelijk DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties loopt ten einde. Aanvankelijk lag het in de bedoeling tot de Kerstdagen door te gaan. Het ziet er echter naar uit, dat komende dinsdag de slotzitting kan worden gehouden. Er wordt dan ook met grote vaart gewerkt. Men mag echter niet aannemen, dat de grote snelheid waarmee resoluties moeten worden afgewerkt invloed heeft op de besluitvorming. De uit- slag van de stemming over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek is geen gevolg van vergadermoeheid. j Er wordt niet zomaar gestemd. Opvallend is dan ook de grote meer derheid, die de apartheidspolitiek een misdaad jegens de mensheid noemt en aandringt op diplomatieke, militaire en economische isolering van het Zuidafrikaanse bewind: zelfs veroordeelt zij de vorming van bantoestans (afzonderlijke neger- gebieden). Het gemak waarmee besluiten als deze worden genomen is bedenke lijk. Eigenlijk zouden vandaag alle landen, die voor de resolutie ge stemd hebben, hun diplomatieke en handelsbetrekkingen met Zuid- Afrika moeten verbreken. In het verleden is echter de daad vrywel nooit bij het woord gevoegd. Ook nu moet worden afgewacht, wel ke waarde moet worden toegekend aan het besluit van een grote meer derheid, dat voor geen der voor stemmers kwalijke gevolgen zal hebben. De landen, die in gebreke blyven hun woord waar te maken, ondermijnen bovendien de geloof waardigheid van de VN-organisatic. Wat de stemming over de Palestijnse vluchtelingen betreft, valt op, dat het aantal onthoudingen groter is dan dat der voorstemmers: er zjjn bovendien 22 tegenstemmers. In het geding is de uitleg van het recht van de vluchtelingen op gelijke rechten en zelfbeschikking. De meerderheid van de vergadering heeft dit recht niet willen afwijzen. Het probleem is echter, dal het niet zonder meer kan worden toegepast. Bedoeld recht geldt voor een gebied dat zichzelf regeert. Nü zou het ook kunnen slaan op een of meer sou- vereinc leden van de Verenigde Naties. DEN HAAG Met alleen de stem men van de Boerenpartij tegen heeft de Tweede Kamer de motie-Van Lier aangenomen, waarin wordt verzocht om een commissie voor de begelei ding van de migratie van Antillianen en Surinamers naar Nederland. Deze studie-commissie moet wor den samengesteld in samenwerking met de regeringen van de Neder landse Antillen en van Suriname. De commissie moet snel rapporteren over de aard en de omvang van de bij deze migratie gerezen problemen. De motie van de heer Van der Spek (pac. soc.), waarin de regering wordt gevraagd op korte termijn tot beëindiging van het Statuut met Su riname en de Nederlandse Antillen over te gaan, verwierp de Kamer met alleen de stemmen van de PSP en CPN voor. AMSTERDAM Bijenkorf- Beheer NV zal in samenwer king met Uniworld (dochter onderneming van de aan de beurs van New York genoteerde International Industries) een aantal nieuwe activiteiten gaan ontplooien, aldus heeft het wa renhuisconcern aangekondigd. Uniworld is een onderneming, die zich heeft gespecialiseerd in het ont wikkelen van concepten voor nieuwe bedrijfsvormen. De samenwerking met Bijenkorf Beheer richt zich in de eerste plaats op Orange Julius Snel restaurants. Op basis van „Franchising" heeft Bijenkorf Beheer de rechten verwor ven om dit type restaurantbedrijf in Nederland te ontwikkelen. In vier tot vijf jaar tijd zullen circa 25 vestigingen geopend worden. Zij specialiseren zich op een sinaasappel drank, de Orange Julius, die een ge heel eigen karakter heeft, aldus de Bijenkorf. Daarnaast omvat het be perkte assortiment verschillende soorten Hamburgers, hot dogs en ge bak en koffie. Op 11 december zal in Amsterdam het eerste Orange Julius Snelrestau rant in Nederland officieeel geopend worden. In Amerika zijn reeds meer dan 400 van deze restaurants in be drijf. Het volgende bedrijfstype dat zal worden ontwikkeld, ligt op een ge heel ander terrein. Het gaat om een reeks sneldrukkerijen en copieerin- richtingen, waarvan de eerste naar verwachting eveneens binnenkort zal worden geopend. Een idee van de heer A. Rullens uit Oosterhout leper- de hem gisteren het hoogste ideeënbedrag ooit in' Ne derland uitbetaald op: 15.000 gulden netto. Gisierer. kreeg hij in aanwezigheid van zijn echtgenote, het bedrag door directeur ir. H. J. de Boer van Enka Breda tijdens een feestelijke bijeenkomst uitgetaald. DEN HAAG De Neder- landsche Bank krijgt veel meer bevoegdheden om toe te zien op kredietinstellingen, van de klei ne geldschietbank tot de Post cheque- en girodienst toe. Handelsbanken en effectenkre- dietinsteUingen mogen straks (aldus een wetsontwerp) hun bedrijf pas uitoefenen als ze minstens een half BRUSSEL Engeland heeft gisteren bij de besprekingen over toetreding tot de EEG een belangrijke concessie gedaan: zodra het land lid is, wil het een overgangsperiode van vijf jaar voor landbouw- en industrie- produkten. De Britten trokken dus hun oor spronkelijk aanbod van twee termij nen drie jaar voor industrie en zes jaar voor landbouw in. De zes EEG-landen toonden zich voldaan met dit nieuwe voorstel. Minder gunstig waren hun reacties op het tweede deel van het Engelse voorstel: van die vijfjarige termijn moeten de financiering en de produk- ten suiker en boter uitgesloten wor den. Bijdrage Als het moment is aangebroken waarop moet worden bepaald wat de vastgestelde bijdrage van het Ver- enigd Koninkrijk zal zijn in de finan ciering van de gemeenschappelijke markt, moet er een soort van balans worden opgemaakt. Die balans, zo luidde het voorstel van de Britse onderhandelaar Rippon, moet uitwijzen wie het meest van de gemeenschappelijke markt profiteert en wie het minst en dit dient het uitgangspunt te vormen voor de defi nitieve vaststelling van de contribu tie der lidstaten. Minister overweegrt: DEN HAAG Minister Witteveen van financiën is van plan de zilveren rijksdaalder uit de roulatie te nemen. Dan komt een eind aan de verwar ring met de gulden. De minister zei dit gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Verschillende Ka merleden hadden kritiek geoefend op de verwarde situatie die ontstaanis nadat de rijksdaalder in omloop werd gebracht. Ir. Van Dis (sg) deed de suggestie, de nieuwe rijksdaalder te voorzien van een „gaatje in het centrum", waardoor verwarring met de gulden wordt voorkomen. De rijksdaalder zou eventueel ook in een vierkant model kunnen worden uitgegeven, zo opperde hij. Bij de kritiek op de nieuwe rijks daalder stak de Kamer ook de hand in eigen boezem. Het was de CH-af- gevaardigde mr. Scholten, die eraan herinnerde dat de verantwoordelijk heid voor de uitgifte van de munt bij de Kamer zelf ligt. miljoen eigen vermogen bezitten (thans 50.000), een jaarrekening publiceren en een meervoudig be stuur hebben. Huidige instellingen hebben drie jaar de tijd om zich aan te passen. Geldschietbanken krijgen zowel bedrijfseconomisch als sociaal-eco nomisch toezicht van de Ned. Bank; de Postcheque- en girodienst, de Rijkspostspaarbank en de Amster damse gemeentegiro alleen sociaal- economisch. De Ned. Bank mag straks de banken verplichten een structu rele kasreserve aan te houden. Zij kan individuele kredietinstel lingen bindende aanwijzingen ge ven, die bij niet-opvolgen kunnen worden gepubliceerd. Er kan een stille curatele (be windvoering worden opgelegd. Er komt een uitgebreide regeling voor banken die in nood ver keren. Er komt ook een regeling voor de rente en andere voorwaarden voor direct opeisbare tegoeden van particulieren, verenigingen en stichtingen. Ten slotte: er komt een onderlinge garantieregeling voor banken. De voorgestelde regeling wordt nodig geacht vanwege de krachtige uitbreiding en structuurveranderin gen in de economie. Het is nodig de reikwijdte van de wet op sociaal- economisch terrein uit te breiden omdat er branchevervaging optreedt tussen het kredietwezen en de an dere monetair-relevante sectoren van het financiënwezen. Een ander wetsonwerp bevat het voorstel, bepaalde geldgevers te ver plichten onderhandse leningen van een kwart miljoen gulden of hoger binnen een week aan te melden bij de Ned. Bank. De gegevens worden per maand samengevat en door het Centraal bureau voor de statistiek gepubli ceerd. Het publiek krijgt dan een beter inzicht in de ontwikkeling van de onderhandse kapitaalmarkt. Bo vendien kan de Ned. Bank een oogje in het zeil houden, omdat zij ver antwoordelijk is voor een ordelijk verloop van de emissies op de openbare kapitaalmarkt. VALKENSWAARD De Ameri kaanse sigarettenfabrikant Philip Morris wil begin volgend jaar zijn sigarenfabrieken in Nederland over doen aan Hofnar. Hierdoor komen de sigarenmerken Senator en Gouden Eeuw weer in Nederlandse handen. Philip Morris nam dit jaar de firma Block (Lexington) en Mignot en De Block (Senator) over; het bedrijf wil zich meer gaan richten op de pro- duktie van sigaretten voor de Euro pese markt. Neutrale planning; (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN „Bij experimenten met nieuwe bestuursvormen zal alleen worden ingegrepen als het niet an ders kan. Wanneer een faculteitsraad of universiteitsraad een zinvol expe riment ontwikkelt, zal dit bij mij waarschijnlijk op niet al te grote be zwaren sluiten." Minister Veringa was op de avond I na de aanvaarding van de wet voor I het nieuwe universitaire bestuur in de Eerste kamer goed op dreef bij een discussie in de Leidse sociëteit Minerva maar men heeft het hem daar ook niet al te moeilijk gemaakt. Een inleidend forum van enkele hoogleraren belandde vrij snel bij de nieuwe planning van het wetenschap pelijk onderwijs volgens de adviezen van het Amerikaanse organisatiebu reau McKinsey. Er werd vrees geuit voor de macht van de nationale stuurgroep die op dit terrein gaat opereren. Samen met de voorstellen van regeringscommissaris Posthumus voor een nieuwe opzet van de univer sitaire studies, zou het er op neer kunnen komen dat de raden van de nieuwe bestuurswet toch niet veel zeggenschap hebben. Prof. Duister- winkel uit Leiden sprak van een schijndemocratie. Planning: Over de planning van McKinsey zei de minister dat men niet kan voort gaan met het nemen van incidentele beslissingen. Er moet een neutrale planningsinstantie komen. Het werk van McKinsey is begeleid door een stuurgroep van hoogleraren waar om zouden die de autonomie van de universiteit in gevaar willen bren gen? Overigens zei de minister dat hij heus niet op een achternamiddag over het al dan niet volgen van de lijn-McKinsey zal beslissen. Hij zegde zijn steun toe aan alle voorstellen tot een „zinnige" afwij king van zijn wet. Wetenschappelijke medewerkers die zitting zouden wil len nemen in het bestuur van de uni versiteit zouden daarin niet belem merd mogen worden. Hij verzekerde hen dat er gezocht zou worden naar een gunstige regeling om het normale carrièreverloop veilig te stellen. Prof. Van Wijnbergen uit Nijmegen gaf een schets van enkele ervaringen met de voorlopige universiteitsraad in Nijmegen: „De nieuwe situatie geeft meer voldoening dan de curatoren- vergadering van vroeger, maar be- stuurswerk blijkt lang niet altijd op windend te zijn." Socioloog!: sisaren roken met tverksevers BURGOS Het proces tegen de zestien Basken in de Spaanse plaats Burgos, dat door ziekte van een juri disch adviseur Van de krijgsraad dreigde te moeten worden gestaakt, is voortgezet. Het was anderhalve dag uitgesteld geweest. De voornaamste verdachte, Fran cisco Javier Izco de la Iglesia, ver klaarde onschuldig te zijn aan moord op het politiehoofd Manzanas. Kolo nel Manuel Ordovas, voorzitter van de krijgsraad, had doorlopend woor den met de zestien advocaten die tel kens. evenals hun cliënten, de mond werden gesnoerd. Intussen wordt nog steeds melding gemaakt van betogingen in Spaanse steden tegen het proces. De zaterdag bij een demonstratie in Eibar gewond geraakte Bask Roberto Perez Jaure- gui is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Hij had een kogel in de longen gekregen. Hij is een vlot en zeker ook kun dig zakenman. Gewaardeerde kracht in het grote concern. Zelf acht hij zijn positie toch nog voor verbete ring vatbaar. Vindt, dat ze „daarbo ven" het toch niet helemaal zien zoals het is: hij is de motor van veler activiteit. Zijn dag kwam. toen het bezoek van de anders onzichtbare Monsieur opperhoofd van de moederzaak werd aangekondigd, Monsieur moest met vlag en wim pel worden ingehaald, voorgelicht ei geamuseerd. Men werkte op top spanning aan het programma. Onz- man had daarbij een vooruitgescho ven post, omdat hij het allerfraaist- en allervlotste Frans sprak. Hij telc foneerde demonstratief met Parij en stond op het vliegveld toen Moi sieur aankwam. Monsieur had zijn wensen kei baar gemaakt. Hij wilde niet allee de top ontmoeten, ook de afdeling chefs. Die hadden hun schoudei opgehaald. Ze hadden genoeg te ve- tellen, maar niet in het Frans. „A: het nu nog in het Engels was.. zei er één. Zo kwam de directeur op het idei Monsieur had grote belangen ln d- Engelssprekende landen, hij zou vast ook in die taal thuis zijn. Met wat diplomatie viste hij het uit. Monsieur lachte en bevestigde het. Hij sprak ook Engels en Ita liaans of Spaans als het moest. De grote bijeenkomst kwam. Mon sieur hield een inleiding en vroeg een ieder hem te antwoorden op zijn vragen en eigen informatie te geven De directeur naast hem zag de kring rond. De wat gesloten gezich ten van hen die het Frans maar moeizaam volgden. „Het wordt zo niks," dacht de di- cteur. Hij waagde het. Of Mon- Monsieur jur het erg zou vinden, het ge brek verder in het Engels te voe- n. daar wij Nederlanders iets ge- ïakkelijker overweg kunnen met 'e taal. Monsieur was welwillend. Hem aakte het niks uit. Monsieur keek p zijn beurt de kring rond. Zag de 'gemene opluchting, maar ook het tetrokken gelaat van zijn speciale tdjudant die hem zo hartelijk op bet vliegveld verwelkomd had. In zijn snelle brein flitste hel lampje aan. Die man scheen dat Engels niet zo te waarderen. Het leek toch een pientere jongen, waar hij wel wat van horen wilde Dus maakte hij nog gauw een draai aan zijn aanbod. Wie Frans prefereerde, moest de vinger maar opsteken. Er ging één vinger om hoog.... Monsieur glimlachte. Aha, zijn afhaler was dus uitsluitend Franstalig... viel hem wat tegen...! Hoffelijk boog hij zich even in diens richting en zei dat hij dan verder in het Engels zou spreken en het voor monsieur daar wel even in het Frans zou herhalen. Vijf minuten later was het ge sprek geanimeerd op gang. Twee keer had Monsieur het Engels, kort en krachtig, in Frans herhaald, toen in het vuur van de discussie, zijn afhaler opeens ook iets te berde bracht. In vloeiend Engels. Alle Frans was verder vergeten. Later in de directeurskamer vroeg Monsieur toch even. langs zijn neus weg, naar de prestaties van de Franstalige. O, die zijn uitstekend. Gelukkig dat incident over de talenkwestie had Monsieur toch enigszins veront rust. Enfin, als hij zijn werk goed deed, moesten ze hem maar rustig op zijn plaatsje laten zitten.... En hij zit er nog. Wat veronge lijkt. dat wel. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Gisteravond sprak voor de Leidse studentenvereni ging SSR prof. Hoeven, socio loog in Rotterdam over de re cente havenstaking. De arbeids situatie geeft hun weliswaar geen gevoel van uitbuiting, maar wel het besef van onrecht vaardigheid in vergelijking met andere groepen in de maat schappij. In andere arbeidssectoren dan het havenbedrijf behoeft steeds minder vuil en gevaarlijk werk te worden verricht. Bij de havenarbeid is dat niet het geval. Bovendien is de havenarbeid erg j onregelmatig wat ten koste gaat van I de vrijetijdsbesteding. Er is veel im provisatie vereist. Vaak moet men overwerken om iets af te krijgen. Door het fusieverschijnsel is de ar- j beidsonzekerheid sterk toegenomen, i „Het gevoel van onrecht wordt j schrijnend als men bedenkt dat kop pelbazen over de lage loonruggen j van de vaste arbeiders heen, losse arbeiders recruteren die veel meer j verdienen dan de vaste, terwijl de koppelbaas zelf ook nog eens flink verdient. Dit alles ten koste van de havenarbeider". Het kernpunt bij de staking was dat de arbeider permanent in een afhankelijke onzekere situatie ver- J keert. Er werden eens 500 arbeiders ontslagen, terwijl men enige tijd la- I ter ze weer nodig had. Voor die situatie hebben vakbon den en werkgevers te weinig oog. Het is dan ook geen wonder dat de vak bonden de situatie niet in de hand hadden. De arbeiders zijn ervan ver vreemd. De top van de vakbond, in gekapseld in het institutionele systeem van de loonvorming, heeft geen con tact meer met de basis. De vakbewe ging van nu is zo vast gekneld in die ene functie van de loonvorming dat taken als scholing en vorming worden verwaarloosd. Prof. Ter Hoeven pleitte dan ook voor splitsing van taken in de vak beweging. Onafhankel;jk van de loonvorming moet er veel meer aandacht komen voor vorming, bijvoorbeeld voor het systeem van arbqidsbeheer in Joego slavië. De staking in Rotterdam was lou ter een sociaal-economische staking, geen politiek-ideologische. Dat komt mede door de eenzijdigheid van de huidige vakbeweging. Het is dan ook onzin te denken dat de stakers zou den zijn geïnstrueerd vanuit verre landen als Albanië. Dit wekt de valse indruk alsof de havenarbeiders zich zomaar voor een karretje laten spannen en dat is nu juist vreselijk moeilijk tegenwoordig. De vakbeweging moet zich minder blind staren op louter materiële ei sen binnen het huidige maatschap pijsysteem en haar leden meer con fronteren met alternatieven voor deze maatschappij. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In de land- en tuinbouw zijn nieuwe moeilijkheden ontstaan over de extra uitkering van de 400. De werkgeversorganisaties die betrokken zijn bij de regionale cao's voor de landbouw in de pro vincie Utrecht en voor de tuinbouw in de drie noordelijke provincies Zuid-Holland en Utrecht, weigeren hun medewerking aan de extra uit kering te verlenen. Dit ofschoon na veel strubbelin gen de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap en de sociale commissie tuinbouw van dit schap, een unaniem advies hebben uitge bracht waaraan de werkgeverspart ners bij de andere regionale cao's zich wel houden. Deze adviezen houden in de beta ling van de extra uitkering van ƒ400 bruto algemeen verplicht te stellen, evenwel met de bepaling dat onder nemers die kunnen aantonen daartoe om bedrijfseconomische redenen niet in staat te zijn, ontheffing kunnen krijgen. De hoofdafdeling sociale zaken heeft nu besloten een onafhankelijke arbitragecommissie in hel leven te roepen om een uitspraak te doen. De cao's voor de land- cn tuinbouw voorzien in deze mogelijkheid. De commissie moet zich voor 15 januari over de kwestie uitspreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5