Jeugd van Oegstgeest in goede handen Studio Kantoor- en handelsgebouw op het Voor dorpterrein ^eeX; Torenflat Cleyn Duin wordt gehandhaafd Voor meheer Van Staden. omdat het so fijn gaat Nog geen gemeenschapscentrum in Leiderdorp biedt meer...veel meer! Dépendance van bibliotheek in wijk Ridderveld Sportzalen bij de Katwijkse scholen PIETER BRUEGELS WERK IN NOORDWIJKSE KERK NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 OEGSTGEEST Ons landje telt miljoenen sportliefhebbers. Een oppervlakkig onderzoek leert, dat dit legioen in drie categorieën is onder te brengen. Het grootste deel behoort tot de passieve en thousiastelingen. Dit gedeelte be volkt wekelijks de kuipen en kuip jes om hun favorieten naar de overwinning te schreeuwen of ver maakt zich koffie drinkend achter de buis met de talloze sportpro gramma's, die de huiskamers wor den ingeslingerd. De sportlieden zelf, al of niet door financiële in jecties geïnspireerd, behoren kwan titatief gerekend tot de tweede groep. Op de derde plaats komt dan het legertje mensen, dat zich op or ganisatorisch terrein verdienstelijk maakt. Tussen die nog altijd tien duizenden mensen neemt jeugd trainer Piet van Staden van de voetbalvereniging Oegstgeest een aparte plaats in. Van Staden (52) offert al veertien jaar lang enkele avonden in de week op om jeugdige voetballer tjes bij amateurverenigingen op te kweken tot volwaardige senioren. Eerst tien jaar ASC, daarna drie jaar bij Koudekerk en nu bij de vierde klasser Oegstgeest. Van Staden wordt bij Oegstgeest, waar hij nu zeven maanden de training van de b-aspiranten leidt, op han den gedragen. Iedere woensdagmiddag om vijf uur fietst hij uit zijn werk in Oegst geest snel naar huis. Thuis ge komen, in de Tasmanstraat in Leiden, verdwijnt 'n kopje thee met koekje in zijn rammelende maag en gewapend met een voet baltas vertrekt hij dan spoorslags naar de Voscuyl. Serieus Om half acht begint hij met de traning van een viertal tic zijn jon gens van twaalf tot veertien jaar. Ook door die, soms leuke, soms oervervelende ventjes, wordt Van Staden op handen gedragen. Toch wordt er geen potje van gemaakt. „Ik houd er niet van de jongens maar een uurtje rond le laten darren. Ik neem ze serieus onder handen. Er wordt keihard ge werkt". Blijkbaar wordt dit door de jongens op prijs gesteld. Ook als er eens een miezerig regentje valt en hun grote broers geen zin hebben om „in dat rotweerte gaan trainen, komen de aspiranten van Van Staden trouw naar De Voscuyl. Misschien ook wel begrijpelijk. Ter wijl die grote broes al lang weten, dat hun ster nooit erg noog aan het voetbalfirmanent zal schijnen, leeft er bij de aspiranten toch nog altijd een kleine hoop (soms zelfs een grote), dat zij eens met hun club in kolkende stadions op be ker jacht zullen gaan. „Dat maakt het juist zo aantrek kelijk", zegt Piet van Staden. „Die jongens zitten allemaal nog boor devol enthousiasme. Daaiom vind ik het steeds weer fijn ze te trai nen. Je weet dan in ieder geval, dat je werk wordt gewaardeerd. Bij de senioren is dat vaak an ders; die beschouwen de training meer als een verplichting". Derde baas Als je Van Stadens loopbaan be kijkt, dringt de vraag zich op waarom hij aan zijn derde „baas" bezig is. „Dat kan ik u gemakke lijk vertellen. Bij ASC waren er organisatorische moeilijkheden". Na een uiteenzetting over die moeilijkheden („We zijn als goede vrienden uit elkaar gegaan volgt het relaas over het „ontslag' bij zijn tweede baas. „Ik was nog maar enkele weken bij ASC gestopt of er stonden vier bestuursleden van Koudekerk bij me op de stoep. Of ik mis- schiean de jeugdtraining bij hen zou willen verzorgen? Ik heb dat toen gedaan, maar na drie jaar had ik er genoeg van. Er werd daar „geknoeid" met de jeugd. Jongens, die allang in de senioren thuis hoorden, werden nog in een jeugdelftal gezet. En dat alleen om een zo goed mogelijk resultaat te krijgen. Daar moesten ze bij mij niet mee aankomen. Kijk, ik ga er wel vanuit, dat de jongens die door mij worden getraind, hogerop moeten komen. Maar je moet met jeugdvoetballers niet gaan knoei en". Van Staden, gediplomeerd jeugd trainer, heeft er bij zijn aspiran ten stevig de wind onder. „Ik ga niet zachtzinnig met ze om. Ik probeer ze discipline bij te brengen* Maar dat doe -<k wel op zo'n manier, dat er tussen trainer en aspirant een band gaat groei en". Hoofdschotel Dat die band inderdaad' bestaat, blijkt wel op de training Ondanks het gure weer draaft een groep kortgebroekte jongens dartel de trainingsrondjes op het verharde veld. Oefeningen met de bal vor men echter de hoofdschotel. Van Staden daarover: „Het komt er in de allereerste plaats op de tech niek aan. Conditie hebben die jongens nog wel. Gerookt wordt er nog niet. In ieder geval niet waar ik bij ben". Van Stadens werk wordt gewaar deerd. Niet alleen door de aspi ranten, maar ook door de leiding van Oegstgeest. Die waardering komt het meest tot uiting in het volgende voorvalletje, dat Van Staden zelf vertelde. „Twee we ken geleden kon de training niet doorgaan. Het had de heie aag ge goten en er stonden grote plassen op het veld. Ondanks de nog steeds neerstromende regen kwam er toch nog een vrij groot aantal jongens. Die moest ik toen teleur stellen en we zijn naar huis ge gaan. Ik was nog maar nauwelyks thuis, of er werd gebeld. Eén van de jongens, een zoon van een banket bakker, was in die stromende re gen naar Leiden gefietst. In zijn jaszak zat een marsepeinen oli fantje met een door hemzelf ge schreven briefje erbij: „Voor me heer Van Staden, omdat het zo fijn gaat". Inbrekers aangehouden SASSENHEIM Gisteravond heeft de politie twee mannen, een 26-jarige inwoner van Rijnsburg en een 31- jarige Oegstgeestenaar aangehouden in verband met een inbraak, die zondag avond bij de technische handelsonder neming Vihamij-Buttinger werd ge pleegd. Beiden bekenden aan de in braak te hebben deelgenomen. De ge stolen goederen, vier wasautomaten en enkele centrifuges werden in hun woningen aangetroffen. Ieder week biedt het radio/tv-magazine Studio I 14 volledige pagina's over de buitenlandse radio en tv. Ja. Studio biedt meerl Elke aflevering zit boordevol boeiende reportages en informaties over de sterren van beeld en geluid. Voor elf stuivers per weekkijkt en luistert u met meer plezier! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder - postzegel met uw naam en adres 7 aan ons antwoordnummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO KATWIJK Aan het begin van de raadsvergadering gisteravond las burgemeester Vermeulen een verklaring voor met betrekking tot de deelneming aan een gemeenschappelijk projekt voor de afvoer van vuil, welk punt in de vergadering van 26 november al uitvoerig was besproken. Hij stelde de raad voor deze zaak terug te nemen en over een maand te beslissen. B. en w. waren tot deze conclusie gekomen na langdurig telefonisch contact met de firma Verolme. De raad ging akkoord. Het volgende punt betrof de voorstelling van het bestemmingsplan Cleyn Duin eerste herziening. Wethouder C. van der Plas deelde de raad mee, dat het college na overleg met het bestuur van de wijkvereniging Cleyn Duin, van mening is, dat de voorgenomen bouw van een torenflat aan de Stadhoudersdreef gehandhaafd moet worden, zij het, dat dit flatgebouw twintig meter be naar het zuidwesten zou komen. Het scholenplan kan niet door gaan, zodat hiervoor nieuwe moeten komen. Hdt feit, dat er niet ruimte moet komen voor 45 lokalen, maar voor 55 (verlaging leerlingenscha- LEIDERDORP Blijkens een uitvoerig pre-advies van B. en W. aan de raad is in principe overeenstemming bereikt met de N.V. Immoproject te Breda over verkoop van het zgn. Voordorpterrein voor 1,5 miljoen. Deze N.V. zal hier een kantoor- en handels gebouw, zo mogelijk met horeca-accommodatie, stichten. Omdat dit gebouw nogal verkeer en parkeerders zal aantrekken, vinden B. en W. het nodig, dat bij het complex 240 parkeerplaatsen worden aan gelegd. Met de door omwonenden naar voren gebrachte bezwaren is rekening gehouden, onder meer door het verschuiven van het hoog ste deel van de bebouwing in de richting van de Oude Rijn. Het architectenbureau N. Schippers N.V. te Den Haag heeft het bouw plan ontworpen. Vóór 1972 zal niet op rijkssteun voor de bouw van een gemeen schapscentrum moeten worden gere kend, zo delen b. en w. de raad ver der mee. Het is inmiddels duidelijk geworden, dat het centrum niet in de eerste fase van het winkelcentrum kan worden opgenomen. Het gebouw zal een investering van ongeveer twee miljoen gulden vergen. Om de aanloopkosten te financieren, vra gen b. en w. de raad nu een krediet van f 1000. Uitbreiding clubhuis Omdat een nieuw plan voor uit breiding van het aantal parkeer plaatsen in de B. G. Cortslaan te veel openbaar groen zou kosten, is het college teruggekomen op het oor spronkelijke plan, dat een uitbrei ding met 20 parkeerplaatsen inhoudt. De kosten hiervan worden geraamd op f 10.000. ALPHEN Met de opening van een dépendance in Ridderveld vrij dag 18 december gaat een wens van de stichting openbare leeszaal en bibliotheek Alphen en van de be woners zelf in vervulling. Behalve het stichtingsbestuur er. het ge meentebestuur. is het vooral de directrice, mevrouw S. H. Puister- Idenburg, die zich hiervoor be ijverd heeft. Nog niet zolang geleden viel de beslissing in Ridderveld ejn dépen dance te stichten. De dépendance wordt voorlopig ondergebracht in Het Kasteel en mevrouw Puister acht dit een goede oplossing. Ze hoopt echter dat men over enkele jaren over een eigen behuizing zal kunnen beschikken. De bibliotheekruimte beslaat ca. 200 m2 en er is ook een leesgele- genheid aan verbonden. Er wordt begonnen met circa 6000 boeken. Dit betekent ruim een boek per inwoner van de nieuwe wijk. Op 18 december om 7 uur gaat de leeszaal en bibliotheek open. De tijden: woensdag t.m. zaterdag \an 2-5 uur voor kinderen; dondeu' t van 2-5 uur voor kinderen en vol wassenen; vrijdag 2-5 uur idem; vrijdagavond van 7-9 uur volwasse nen en zaterdagmorgen van 10 tot 12 uur volwassenen en kinderen. Het clubgebouw van tennisclub De Murwiik kan worden uitgebreid, waarmee een bedrag van f 24.000 is gemoeid. B. en w. stellen de raad voor dit werk onderhands aan te be steden. In 1520 luid S.heim 32 woningen SASSENHEIM Gisteravond had in „Ontmoeting" een kennismaking plaats van het gemeentebestuur met nieuw-ingekomenen. Evenals de vo rige maal was er flinke belangstel ling. Na de koffie gaf de burgemees ter een algemene schets over Sassen- heim in de loop der eeuwen. Om streeks 1520 waren er 32 woningen. Warmond en Voorhout waren toen beduidend groter. Pas in 1850 kwam het in opkomst tegelijk met de bloem- bollenteetl. In 1945 telde Sassenheim 7000 inwoners en afgelopen jaar werd dit 12.000. Vervolgens hield wethouder Wes terbeek een causerie. Er kunnen nog 1000 woningen bij gebouwd worden. Van de 3500 woningen zijn er 957 in beheer bij de gemeente en 527 bij de woningbouwvereniging. Hij ver wachtte dat de wegen in het Kooi- plan. tengevolge van de bodemge steldheid, de eerste jaren nog wel te wensen zullen overlaten. Wethouder Mazee zei dat de ge middelde leeftijd van de nieuwe bur gers 34 jaar is. KATWIJK Uit de resultaten van de voorinschrijving voor de sporthal bleek reeds, dat de belang stelling de capaciteit van de zaal overtreft. Dit is mede een gevolg van het feit, dat de tot nnu toe bij scho len gebouwde gymnastieklokalen zich minder goed lenen voor de beoefe ning van binnensporten als b.v. vol leybal en badminton. Overwogen wordt in plaats van gvmnastiekloka- 'en bij de scholen sportzalen te bou wen. Deze zijn nl. groter en hoger De voor deze sportzalen bestaande subsidieregelingen maken de bouw ervan niet onaantrekkelijk. Iloog en laag water Katwijk KATWIJK AAN ZEE Donder dag 10 december: hoog water 0.40 en 13.05; laag water 8.53 en 21.10. Ook stellen b. en w. voor, nog dit jaar de bouw van de brug over de Dwarswatering naar het sportpark De Bloemerd onderhands aan te be steden. Het krediet van fl,09 mil joen voor het gehele complex moet met f 85.000 worden verhoogd. Nu het aanbal inwoners al boven de 15000 ligt op 1 januari a.s., stellen b. en w. voor de salarissen van amb tenaren en wethouders te verhogen. Voor de wethouders betekent dit een verhoging van de jaarwedde tot f 10.550. Aanleg voetpad Aan de verdere agenda voor de a.s. maandagavond om 8 uur te hou den raadsvergadering ontlenen wij de volgende punten: Uitkering-ineens voor gemeente- personeel wijziging ambtenaren reglement en verplaatsingskosten- verordening; verhoging presentie geld raadsleden; schoolzaken; aan vaarden van een ets van de heer C. D. J. van der Nat; aankoop woning Jaagpad 6; aanleg voetpad langs Oude Rijn tussen Ockenrode en Dijk- gra venlaan; bewegwijzering op Per sant Snoepweg en Engelendaal; aan koop 6 grafkelders. NOORDWIJK In de ongeveer tien jaar van zijn leven dat hij schilderde, heeft Pieter Bruegel, bijgenaamd de Oude, 15251569, ongeveer veertig schil derijen gemaakt, die op het ogenblik zoveel waarde hebben, dat ze zelden of nooit worden tentoongesteld, Om de mensen, die niet in de gelegenheid zijn naar Praag te gaan of naar een van de andere verre steden waar Bruegels schilderijen in musea hangen, heeft Robert de Haas van de afdeling ten toonstellingen van het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumen ten te Den Haag een tentoonsteling samengesteld, die nu in de hervormde kapel te Noordwijk wordt gehouden. De Zwitserse kunstfotograaf Max Setdel heeft van Bruegels schilderijen een prachtige serie foto's gemaakt. Vooral de detailfoto's laten veel zien. De heer De Haas: „In de tijd dat dit soort doeken werd gemaakt las men de schilderijen. Het doek stond helemaal vol met kleine figuurtjes en tafreéltjes en dat ging men op z2n gemak zitten lezen. Dat is nu niet meer zo. Je gaat voor een schilderij staan en moet in één keer een indruk krijgen. Daarom mis je zoveel als je'Bruegels werk oppervlakkig bekijkt. Die detailfoto's leren de mensen zien wat er allemaal op het doek staat. Overigens is Pieter Bruegel jarenlang als de boeren-Bruegel betiteld. Eigen lijk is dat vreemd. Eeuwen geleden heeft iemang gezegd dat hij uit een boeren- dorpje kwam. De volgende zei, dat hij uit een boerengeslacht stamde en de derde, dat hij een boerenzoon was. Door de eeuwen heen is hij als boer aan gemerkt. Maar van die gedachte is men aan het begin van deze eeuw afge stapt. Bruegel bewoog zich in de intellectuele kringen, zodat de bijnaam boe ren-Bruegel helemaal ten onrechte is. Men noemde hem de nationale kunstenaar, die niet door Italië was be ïnvloed. Maar kijk dit gezicht op Napels eens. Hij is duidelijk wél in Italië geweest. Hij maakte een reis over de Alphen en heeft daar een serie teke ningen gemaakt, waarmee hij zijn tijd ver vooruit was. Het was helemaal niet in de mode om die ruwe, voor die tijd afschuwelijk lelijke, bergen te gaan uitbeelden. Alles moest er gecultiveerd uitzien". De fototentoonstelling zal een rondreis langs kleine Nederlandse plaatsen maken. De tentoonstelling is geopend tot 20 december, dagelijks van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur. len), dwingt ertoe. Bovendien twee sportvelden. Mr. J. van der Plas waarschuwde tegen de overrompelende haast waar in de raad nu moest handelen. Hij wilde de bouw uistellen. De heer A. C. Berkheij (CH) wilde ook de bouw van de flat uit- of zelfs afstel len. Ir. F. Langeweg (Vrije Lijat) glrig '0 in op de exploitatie-opzet, waarover hij zei, dat op het plan Cleyn Duin fors wordt verdiend, gestien het feit, dat al in 1968 een storting van bijna zeven ton in het egalisatiefonds had plaats gevonden. Daar de flat gericht is op een zeer speciale bevolkingsgroep, te weten: kleine gezinnen en alleenstaanden, vroeg dit raadslid zich af of de to renflat een wezenlijke bijdrage zou leveren aan de oplossing van de wo ningnood. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat deze flat in feite over bodig is en een op een bredere be volkingsgroep gericht project meer zin heeft. Ook ten aanzien van tocht- effect rond het gebouw had de heer Langeweg bezwaren en een vage angst met betrekking tot de parkeer- mogelijkheden. Het flatgebouw noemde hij ontsie rend. Hij zei zich niet te kunnen ver enigen mte het pre-advies en stelde voor een flatgebouw te zetten met 3 woonlagen en één onderverdieping. Ook de heer J. van Dijk (SGP), voelde niet veel voor het plan en wilde wel eens een mooi buurtje ge maakt zien. Het slot was, dat het plan werd aanvaard, behoudens het zuidelijke en oostelijke deel ervan, waarvoor nieuwe plannen moeten komen. Grem zen Het krediet voor de aankoop van materieel voor de gladheidsbestrij- ding werd goedgevonden. Bij het voorstel tot toekenning van subsidie aan de openbare biblio theek en leeszaal vreesde de heer H. J. den Haan (SGP), dat in de fede ratie de grenzen gaan vervagen. Zijn fractiegenoot Van Dijk wenste in de nieuwe naam het woord christelijk gehandhaafd te zien, daar hij anders tegen zou zijn. Wethouder Haasnoot dacht, dat de nieuwe naam zou wor den „Stichting gemeenschappelijke bibliotheek en leeszaal". Met de stem van de heer Van Dijk tegen, werd het voorstel aanvaard. Vit de BOLLENSTREEK HILLEGOM De raad van Hille- gom komt donderdag 10 december om 8 uur 's avonds bijeen. HILLEGOM Wegens het bei ei ken van de pensioengerechtigde leef tijd neemt directeur Snater van de Coöp. Raiffeisenbank maandag 14 december in Treslong afscneid tij dens een receptie van 15.30 tot 17.30 uur. HILLEGOM De AR kiesvereni ging hield in Weltevreden een leden vergadering. Besloten werd aan drs. J. A. Bakker de tweede plaats te geven op de lijst van Kamerleden en als derde mr. W. Aantjes. De kies vereniging telt ongeveer 90 leden. De heer W. de Kogel deed ae sug gestie het bestuur zo uit te breiden, dat uit elk van de 15 woonwijken een lid zitting heeft. Voorzitter P. Bouma ondersteunde deze suggestie. Op de eerstvolgende bestuursvei ga- dering zal dit nader worden bespro ken. Tot bestuurslid werd de heer P. A. van Zuylen gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4