KERN Christen-zijn èn Braziliaan eigenlijk niet verenigbaar KERSTVERHAAL IN GEWONE TAAL „GUERRILLA-TACTIEK ENIGE MANIER rk Stem rk kerk als van roepende in woestijn Verjongd Lucas-evangelie heet: VRIJ Een woord voor vandaag Aanklacht tegen ds. Toornvliet medio januari in behandeling BEROEPINGSWERK krant van formaat SOLID ARID AD Giio 1804444 Den Haag INTERKERKELIJKE ADVENTSAKTIE VOOR LATIJNS AMERIKA WOENSDAG 9 DECEMBER 7970 NIEU wordt niet langer "uitgehouwen", maar gewoon "gerooid". En de uit drukking "vele andere vermaningen" is heel alledaags "een appèl" gewor den. Op één punt echter is een vernieu wing die gepropageerd werd door de Nieuwe Vertaling weer achter wege gelaten. Niet langer wordt meer gesproken over de "heilige geest", maar er wordt weer geschreven "Hei lige Geest". De schrijfwijze van de Nieuwe Vertaling heeft nooit ingang gevonden en is weer afgeschaft. INLEIDING Aan deze vertaling van het evan gelie van Lucas gaat een korte inlei ding vooraf. Lucas heeft "heel veel aan het evangelie van Marcus ont leend" en ook geput uit het evangelie van Matteüs, maar "toch is meer dan een derde ervan in geen ander evan gelie te vinden". Ook wordt de naam "Vrij" verklaard: „Dat hebben de vertalers als titel boven dit evangelie gezet. Want dat is het grote nieuws waarover het direkt in het begin al gaat: 'Vandaag is in Davids stad jul lie Bevrijder geboren, Christus de Heer!" Deze uitgave bevat t=» evenals de al eerder verschenen deeltjes "Een ge vangene schrijft", „Macht", „Vaart", „Licht" en „Houvast" ook weer voetnoten. Ze geven een andere mo gelijke vertaling, of verklaren een woord. De nieuwe uitgave bevat bovendien 12 fotopagina's en twee landkaarten. De prijs van dit 120 pagina's tellende boek is ƒ2,75. LOFLIED MARIA Een goed voorbeeld van de nieuwe vertaling is Lucas vs. 39-56, waarin het loflied van Maria voorkomt. Die vertaling luidt: „Dadelijk maakte Maria zich reisvaardig en ging met grote spoed naar een stad in het bergland van Juda, naar het huis van Zacharias. Ze groette Elisabet. Toen deze haar groet hoorde, trappel de het kindje in haar buik en Elisa bet werd vervuld met de Heilige Geest en riep luid: „Gezegend ben je boven alle vroit'/en en gezegend is het kind dat je draagt! Waar heb ik het aar. te danken dat de moeder van mijn Heer mij bezoekt? Want toen je me groette en ik je stem hoorde trappelde het kind in mij van blijd schap. Gelukkig ben je, want je gelooft dat in vervulling zal gaan wat de Heer je heeft gezegd". IK PRIJS GOD Toen zei Maria „Met hart en ziel prijs ik de Heer, zing ik de lof van God: hij is mijn bevrijder Hij heeft zich bekommerd om zijn eenvoudige slavin: van nu af zullen mensen van alle tijden mij gelukkig prijzen. Wat heeft de Machtige heilig is zijn naam e=a wonderlijk met mij gehandeld! Ja, hij bekommert zich om wie voor hem buigt. door alle tijden heen. Hij toont in zijn daden de kracht van zijn arm. Trotsaards met al hun verbeelding jaagt hij op de vlucht. Machtige heersers stoot hij van hun troon, en machtelozen brengt hij tot aan zien. Wie honger heeft verzadigt hij met goede gaven, wie overvloed heeft stuurt hij met lege handen heen. Hij bekommert zich om Israël, zijn knecht, en hij vergeet niet wat hij onze voorouders beloofd heeft: barmhartigheid voor Abraham en voor zijn nageslacht tot in eeuwigheid." Emeritaat verleend aan J. den Ouden te Harkstede. GEREF. KERKEN (buiten verband) Beroepen te Eindhoven, W. G. Riet kerk te Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sunnyside (VS), A. M. den Boer te Ridderkerk. Bedankt voor Clifton (VS), D. Hak kenberg te Dordrecht. Niet alleen woorden zijn profetie in de bijbel, maar er zijn ook mensen in de bijbel wier leven zelf een profetie is. En er zijn ook daden die profetisch zijn. Het was een profetie van het volk Israël, toen het in Egypte een lam slachtte en het bloed smeerde aan de deurposten. Zij deden dat misschien onwetend. Zij deden het. omdat God gezegd had: „Wanneer Ik het bloed zie, dan ga Ik u voorbij." Maar dat bloed van het lam redde hen niet. Dat bloed had niet het laatste woord; dat bloed hield de dood niet buiten de deur. Het was het antwoord van de mens op de eis om Gods weg te gaan. Het was de daad van de mens die heen wees naar Golgotha. Hier stond de mens schuldig aan de dood van het dier, maar tegelijkertijd was het dier de middelaar, degene die het antwoord van de mens tot God bracht, die de dood voor de mens droeg. Het wijst allemaal naar Golgotha, waar wij schuldig zijn aan de dood van het Lam Gods. Maar dit Lam was tevens de Middelaar die voor ons tot God ging, die in onze plaats stierf, opdat wij leven zouden. Als wij straks kerstmis vieren, dan moeten wij weten dat daar in de kribbe van Bethlehem het Lam Gods lag, gekomen om het bloed te strijken op de deurposten van ons leven, opdat de doodsengel ons zal passeren. Wc lezen vandaag: Johannes 18 vers 28 tot 40. LICHTENVOORDE De kinderen van de school voor b.l.o. te Lichten voorde zouden vandaag niet naar school gaan. De staking heeft tot doel kracht bij te zetten aan de eisen van de school vereniging. De ouders willen het stichtingsbestuur vervangen door een vereniging waarvan iedereen lid kan worden. Ook eisen zij de terugkomst van het ontslagen hoofd van de school, de heer A. van Tongeren. De moeilijkheden op de school du ren al twee jaar. De heer van Tonge ren, die sinds de oprichting van de school, in 1952, de leiding heeft ge had, is om een prestigekwestie ont slagen. Pogingen van de ouders om hem te rehabiliteren, hebben geen resul taat gehad, omdat zij geen inspraak hebben in het stichtingsbestuur. (door Bert van Duijn) RIO DE JANEIRO In het centrum van de stad hebben vier met machinepistolen gewapende Braziliaanse stadsguerrilla's de Zwitserse ambassadeur ontvoerd. Wij, in West-Europa, hebben de neiging zo'n kidnapping streng te veroordelen, maar niet ver van de plaats waar Giovanni Bucher werd klem gereden, loop ik tussen de voortjachtende mensenstroom met een rooms-katholiek priester, die me op zachte toon om begrip vraagt voor deze guer rillatactiek. De ontvoerders van de Zwitserse ambassadeur Bucher versperden in Rio de Janeiro de weg voor de auto (links onder) waarmee de heer Bucher naar zijn am bassade reed. De obstakels zijn de witte wagen (midden) en een Volkswagen, waarvan net ach terstuk rechts onder nog zicht baar is. (Van onze kerkredactie) NED. HERV. KERK Beroepen te Hollandscheveld, J. Kooien te Werkendam; te Noordoost polder (wljkgemeente Ens-Kraggen- burg), J. Richter te Zoelen; te Zeist, A. J. den Tonkelaar te Bussum. Bedankt voor Marssum, kand. drs. J. de Roo te Mlddelbert (nadere be slissing). GEREF. KERKEN Beroepen te Boerakker. H. van Minnen te Eibergen; te Purmerend (vac. A. A. van der Leer), P. M. Brouwer te Leersum. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Enschede-Noord (vac. O. Mooiweer), A. Kooij te Emmen. Bedankt voor Den Helder, R. T. Ur ban te Ferwerd-Hallum. Hij zegt: „Door de ongehoorde acti viteit van de geheime politie hebben de groepen die naar vermenselijking van onze samenleving streven nau welijks nog contact met elkaar. Er is geen normale communicatie meer mogelijk. Bankovervallen en kidnappings zijn bijna de enige manieren die zijn overgeschoten om de mensen te laten blijken, dat we er zijn. Het is hetzelf de als wat bij u in de oorlog de on dergrondse deed. Die overviel toch ook banken en distributiekantoren, probeerde toch ook met alle middelen gevangenen te bevrijden?" En inderdaad, het is oorlog in Brazilië. Als ik komend uit Argentinië 's nachts op een geheim zinnige manier naar mijn contacta dres wordt geloodst, komt onweer staanbaar de herinnering aan de ja ren '40-'45 bij me op. De angst waart rond door dit immense land. De druk Wordt elke dag groter, de tirannie brekt de harten en de weerstand. Ik praat met opgejaagde mensen op plaatsen die ik niet mag noemen en met namen die ik moet verzwijgen. Hun sporen kunnen zelfs vanuit Ne derland worden gevonden. Vier ge heime diensten hebben vele ogen en oren. Gave mensen Het zijn gave mensen, wier enige misdaad is, dat ze gingen wonen en werken in krottenwijken, de verpau perden daar hielpen en hen attent maakten op de rechten, die zij vol gens de Braziliaanse grondwet heb ben. Dat is voldoende voor -een paar jaar gevangenisstraf wegens „subver sieve acties." Wee ook degenen wier namen in de agenda van deze oproer kraaiers staan. Is de Braziliaanse regering onmen selijker dan die van andere Zuidame- rikaanse landen? Dat is niet aan te nemen. In de regering zelf heerst onenigheid over het toenemende aantal arrestaties, over het steeds verder wegebben van de vrijheid van meningsuiting, over de folteringen in de kille politiecellen. Maar deze regering kan niet meer terug. De geheime diensten zijn haar over het hoofd gegroeid. Zij heeft een verschrikkelijke machine op gang ge bracht, die niet meer is te temmen. De president verschijnt op de tele visie als een aardige, verstandige man. Hij praat over de vele nieuwe wegen die worden aangelegd, over de schitterende nieuwe gebouwen, over het terugdringen van de inflatie. Hij liegt niet. Maar hij zwijgt over de geestelijke vrijheid. Daar valt niet over te praten. Die is vermoord. En de kerk? De r.k. kerk is te laat ontwaakt. Geschrokken kijken de bisschoppen om zich heen, hun ogen gaan open voor het onrecht dat hier voor recht doorgaat, maar ze beseffen tegelijker tijd, dat ze te laat zijn. Schuchtere stem Een paar jaar geleden had de r.k. kerk deze ontwikkeling kunnen om buigen. Nu is zij niet meer dan één van de vele pressiegroepen. Haar schuchtere stem klinkt als die van een roepende in de woestijn. Ook zij kan de voortrollende monstermachine niet stoppa*. Priesters worden gevangen geno men en gemarteld. De regering laat de seminaries weten met welk type geestelijken Brazilië het beste is ge diend: „Met verstandige, eerbare mannen, die het volk eerbied bijbren gen voor wet evi orde en zich bekom meren om het .zieleheil van de scha pen die aan hun hoede zijn toever trouwd." Dat deze schapen ook een hart, hersens en een maag hebben, behoeft hun niet aan te gaan. De protestantse kerken zijn klein en veelal conservatief. Het protestan tisme in Brazilië is pas een eeuw oud en kon zich in deze samenleving slechts een plaats veroveren door zien scherp van de anderen te onderschei den. Dat betekende een sterke wc- reldmijding, een zich afzetten tegen de rooms-katholieken, een verfoeien van politieke en sociale actie. Dat wreekt zich nu. Predikanten die slachtoffer worden van het regime hebben het dubbel moeilijk. Voor hen geen bisschoppen, de in de bres springen, al was het dan enkel maar om te eisen dat zij volgens de bestaande wetten worden behandeld en berecht. Behandeling volgens de wet (een al dan niet rechtvaardige wet) is in Brazilië een buitenkansje. Officieel is het allemaal wel in orde. Men kan maar tien dagen in voorarrest worden gehouden. De moeilijkheid is, dat nie mand te weten komt waar een poli tieke gevangene zich bevindt Zijn familieleden niet, zijn advocaat niet. HAARLEM De kantonrechter heeft aan de verdediger van ds. G. Toornvliet in de zaak tegen deze ra diopredikant in Bloemendaal uitstel van pleidooi verleend, tot 15 januari 1971. Zoals eerder werd gemeld heeft de voorzitter van het bestuur der j stichting „Een woord voor de we- j reld", de heer C. W. J. van Gent te Amsterdam-Noord, tegen ds. Toor- vliet een aanklacht ingediend, omdat hij en zijn echtgenote zich belasterd en beledigd achten. Het is de bedoeling dat het pleidooi namens ds. Toornvliet schriftelijk aan I de Haarlemse kantonrechter zal wor den overgelegd. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. modder. 2. rivier in Siberië. 3. tegen, 4. wervelstorm, 5. regelmaat, 6. bijrivier van de Fulda, 7. zenuwachtig, 8. hoofd werk der oud noorse letteren, 9. plaats in N. Br.. 10. zonder (Frans). Oplossing vorige puzzel Hor. 1. taak. 4. kalm, 7. boertig, 10. koers. 12. angel. 14. ore, 15. tol, 17. Ees, 18. Ilm. 20. arr,. 21. agens. 22. lnn. 24. tra, 26. Ina. 27. Ira, 29. enk. 31. ketel, 33. Adi- ge. 35. illusie. 36. tres. 37. knap. Vert. 1. toko, 2. abeel. 3. kor. 4. kin. 5. ag ger. 6. mals. 8. Est, 9. tal. 11. origine. 13. eerlang. 16. oneer. 19. man, 20. ast, 23. natie. 25 reien, 26 ikat, 27. UI. 28. aas, 30. keep. 32. els, 34. dik. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dif jaar kan iedereen het kerstverhaal lezen in het moderne Nederlands van nu. Bij het Nederlands Bijbelgenootschap is na melijk de vertaling in de serie heden daags Nederlands verschenen van het evangelie van Lucas, onder de titel "Vrij". Het geldt hier het zesde deeltje van een serie, waarin eerder verschenen Een gevangene schrijft (brieven van Paulus aan de Kerk van Rilippi en Filemon), Licht (evangelie van Johan nes), Vaart (Handelingen der aposte len), Macht (evangelie van Marcus, en Houvast (de brieven van Jacobus, Pe trus, Johannes en Judas). In Vrij klinkt de kersttekst als volgt: „Terwijl ze daar waren, werd het haar tijd om het kind ter wereld te brengen en ze schonk het leven aan een zoon. haar eersteling". De kribbe is in deze vertaling een krib geworden. Het jubellied van de engelen klinkt minder gedragen. In plaats van Ere zij God in den hoge en vrede op aarde bij mensen des wel- behagens -zeggen de engelen nu: Eer aan God, hoog in de hemel, en op aarde vrede bij mensen die God goed gezind is. Simeon roept niet langer poëtisch uit: „Want mijn ogen hebben uw heil gezien", maar zegt blij: „Want nu heb ik met eigen ogen de bevrijding ge zien". En er wordt geen 17e-eeuwse taal meer gebruikt als God na de doop van Jezus vanuit zijn hemel spreekt. Het "In U heb Ik mijn wel behagen" is kort maar krachtig "Kind van mijn hart" geworden. NIET PROVOCEREN Vrij is echt een vertaling van en voor deze tijd. Boven de pericoop die vroeger genoemd werd "De verzoe king in de woestijn" staat nu "Jezus laat zich niet provoceren'. En boom Ongeveer drie maanden bleef Ma ria bij haar en toen ging ze weer naar huis". zelfs de rechterlijke macht tast vaak in het duister. Vandaar dat die ter mijn tot in het oneindige kan worden verlengd. Er is geen controle moge- Ujk. En als je dan tenslotte na een jaar voor de rechter komt en het wonder gebeurt, dat je wordt vrijgesproken, dan moet je niet opkijken als buiten een politiewagen klaar staat om je naar een andere gevangenis te ver voeren. Weer weet niemand waar je zit. Als je advocaat te brutaal wordt, de veel gevangenissen afloopt om je te zoeken, dan wordt hij zelf achter slot en grendel gezet. Ben je bij een poging tot arrestatie niet thuis, dan nemen ze je vrouw mee. Sla je bij een folterverhoor niet door, dan halen ze je kinderen om te kijken of meer resultaat wordt ge boekt als je ziet hoe zij worden gepij nigd. Ik zeg, dat de situatie me aan bezet Nederland herinnert en de meeste van mijn zegslieden beamen dat. „De Gestapo is uit zijn graf herrezen." Maar één van héh schudt bekommerd het hoofd: „Dat deden vreemden, bui tenlanders, jullie aan. Hier zijn het onze eigen broeders." Ik vraag naar de omvang van de terreur: „Die geldt voornamelijk de bewust levende mensen, hun die snakken naar geestelijke vrijheid, die Vry, de moderne vertaling van liet Lucas-evangelie, is verlucht met een twaalftal foto's. Dit is de omslagfoto, die de titel in beeld brengt. Bedelende vrouw langs de weg j ergens in Brazilië. kritisch denken, die willen zeggen, schrijven .en lezen wat ze willen, die een oecumenische instelling hébben,' die de massa uif haar onwetendircia ep'inertie 'willen "doérï ontwakèn, die' een rechtvaardige samenleving voor. ogen- hebben. Het gros van de Braziliaanse bevol king is van deze dingen onwetend mist geen geestelijke vrijheid, omdat het zich met al zijn krachten moet inzetten voor de vrijheid om wat te eten te hebben. Lijfeigenen Eénenvijftig procent van de bevol king is analfabeet. Velen leven als lijfeigenen van grootgrondbezitters, die hen ƒ0,75 per dag betalen, een loon dat wordt uitgekeerd in bonnen die alleen zijn te besteden in de super markt van de grote baas. Wie naar de grote steden vlucht, moet zijn heil zoeken in één van die droevige armoereservaten, waar de open riolen door de ongeplaveide straten lopen, waar je woont in een houten of blikken hut, zonder toilet, zonder elektriciteit, zonder waterlei ding, dikwijls ook zonder geld omdat wie daar woont zelden werk kan vin den. We praten over ontwikkelingshulp. Geprezen worden de Wereldraad van Kerken en de acties van Solidaridad. Het wordt steeds moeilijker het geld te bestemder plaatse te krijgen, maar als het komt, komt het in goede han den. Over ontwikkeling via het Westerse bedrijfsleven wordt schamper ge lachen. Voor elke door het Westen in Latijns-Amerika geïnvesteerde dollar vloeien er vijf naar het land van her komst terug. Latijns-Amerika is het grootste wing vest van West-Europa en Noord-Amerika." Pessimistisch Is er hoop op verandering? Een jonge dominee blijkt pessimis- tisoh. Als enig lichtpuntje van de toe nemende onderdrukking ziet hij. dat alle salonprogressiviteit is verdwenen. „Je hebt nu te maken met mensen die het menen, die desnoods hun le ven willen geven in dienst van de gerechtigheid. Je wordt er ook toe gebracht dieper over de samenlevingsstructuren en over het Evangelie na te denken. Straks zal ik wel gevangen worden genomen of gedwongen zijn Brazilië te ontvluchten. Cristen-zijn en in Brazilië wonen, dat zijn twee dingen die haast niet meer met elkaar zijn te verenigen." Twee keer tijdens mijn reis door een deel van Latijns-Amerika werd ik misselijk van ellende. De eerste keer was dat na een wandeling door een armoegetto aan de rand van Bue nos Aires. De tweede keer toen een jong meisje dat armen en verdrukten in de binnenlanden van Brazilië helpt het hoofd in de schoot legde, moede loos voor zich uitstaarde en de zaak er bij neer wilde gooien. Ik vroeg: „Wat kunnen wij voor jullie doen. Hoe kunnen wij jullie helpen?" Ze gaf geen antwoord. Maar toen ik wegging, keek ze me zeer smekend aan, terwijl ze fluister de: „Vergeet ons niet. Laat ons niet verkommeren. Denk dan tenminste aan ons". De nacht is gevallen over Brazilië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2