Demonstratie van politie tegen het salarisbeleid TEGEN ZESTIEN BASKEN? NIEUW PROCES „Duimpje soppen" slecht voor ontwikkeling gebit Lonen Forse geldboetes voor twaalf Rij nvervuilers I Overspanning op arbeidsmarkt onverminderd krant van formaat Polen verdenkt Amerikaan van spionage Jordanië akkoord met Palestijnen Veroordeling gevraagd van Portugal op afloop Spanje wacht gespannen Uitkering-ineens dienstplichtigen wordt niet hoger Stroom alleen Verkade wapent zich tegen een overval Russisch protest bij VS tegen gijzeling schip KAPITEINS VRIJGESPROKEN 197: NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DINSDAG 8 DECEMBER 1970 (■een 500 maar 1200 gulden ineens (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ter afsluiting van een geëmotioneerde protest- I vergadering van tweeduizend politiemannen, die gistermiddag in het Congresgebouw in Den Haag werd gehouden, werd een motie aangenomen. Daarin wordt gezegd dat: geen wezenlijk overleg over de uitkering-ineens met de overheid kon worden gevoerd; Beweging ER LIJKT WEER WAT beweging te komen in de vastgelopen situatie in het Nabije Oosten. Het wachten is op Israël, dat op zijn beurt geen stappen zal ondernemen zolang het niet met Amerika tot bindende af spraken is gekomen. Heel wat proefballonnetjes zijn in de afgelopen maanden opgelaten om na te gaan, welke mogelijkheden zich voordoen voor een oplossing die de veiligheid van Israël niet opnieuw in gevaar brengt. Enkele suggesties werden toegeschre ven aan minister van defensie Da- jan, die nog niet zo lang geleden niets wilde weten van een vredes regeling welke de militaire terug tocht van Israël onvermijdelijk zou maken. Hij was de man, die voorkeur gaf aan de ongemakkelijke en zeker niet on- vaarlijke situatie zoals die sinds de juni-oorlog van 1967 bestaat. In vre desbesprekingen zag hij voor Israël geen voordeel. Aangenomen mag worden, dat ook Dajan zich heeft neergelegd bij de noodzakelijkheid, naar een gegaran deerde vredesregeling met dc Ara bische landen in het bijzonder met Egypte en Jordanië te stre ven. De geheel nieuwe toestand, ontstaan na het overlijden van president Nas ser, maar ook door het daarvoor al slechter worden van de militaire po sitie van Israël tegenover Egypte, vroeg om een nieuwe aanpak. Hel was duidelijk, dat niet kon wor den volstaan met Amerikaanse le veranties van modern oorlogsma teriaal teneinde het evenwicht zo veel mogelijk te herstellen. Een ge sprek kan niet langer worden ver meden. Egypte heelt stilzwijgend ingestemd met verlenging van het bestand aan het Suezkanaal, maar het heeft ge dreigd, het te zullen beëindigen als Israël zich aan besprekingen in VN- verband bljjft onttrekken. Begin februari loopt de tweede perio- de i taakverzwaringen een aan zienlijk hogere uitkering dan de door het kabinet voorgestelde ƒ500 wetti gen; het politiepersoneel niet mag sta ken, maar dat daarom juist de over heid meer ruimte voor verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden zal moe ten scheppen, ter voorkoming dat het ontstemde politiepersoneel zijn toe vlucht zou moeten nemen tot midde len die uitholling van het gezag in de hand zouden werken. Gezien deze punten dringen de le den van de Nederlandse Politiebond, voor wie de vergadering was belegd, er met klem bij de regering op aan het daarheen te leiden dat de taak verzwaringen binnen de kortst moge lijke termijn in een duidelijke her waardering van de politiefuncties tot uiting komen. Massaal De bijeenkomst werd het massaal protest tegen het beleid van de over heid. Spandoeken die de agenten in groten getale hadden meegebracht, onderstreepten de gevoelens. „Haal ons uit de Beër(nink)put". De voorzitter van de NPB, de heer A. K. Mud, zei in zijn openingstoe spraak: „De politieambtenaren heb ben het griezelige gevoel dat ze ach terop Taken, omdat ze niet mogen staken." Vice-voorzitter De Boon van het NVV noemde de ƒ500 die minister Bee mink heeft toegezegd eerder een belediging dan een tegemoetkoming. „Minachting en wantrouwen zijn deel van de politieman als hij in aanra king met het publiek komt. Er moet een modern personeelsbeleid komen. Zelfs met ƒ1200 los je de problemen niet op." De heer De Boon deelde mee dat het NW bereid is de politie bij het oplossen van de problemen- niet al leen in morele maar ook in materiële zin te steunen. Mr. E. H. de Vrieze, secretaris van de NPB, wees op het belamg van een structurele, dus blijvende salarisver betering. ,Het tekort bjj de politie wordt thans verhaald op de mensen die er nu zijn. Dank zij het perso neelstekort bij de politie steekt de overheid 20 tot 25 miljoen in de zak. Wij houden als hoofdbestuur van de NPB de felle reacties van de poli tiemensen niet meer tegen. Integen deel1, we gaan aan het hoofd van de stoet staan," aldus mr. De Vrieze. De NPB-secretaris was >mèt alle andere sprekers uitermate teleurge steld in de houding van de katholieke de van negentig dagen af. Als vóór die tijd het gesprek niet goed op gang is gebracht, moet gerekend worden met hervatting van de vijan delijkheden. Zo ver mag Israël het niet laten komen. Er zijn dan ook aanwijzingen dat, niet lang nadat minister Dajan een be zoek aan Amerika heeft gebracht, van Israëlische zijde het verzet te gen vredesbesprekingen wordt op gegeven. Met veel geven en nemen moet het mogelijk zijn een oplossing te vin den om een oorlog te voorkomen, die anders op den duur onvermij delijk kan worden. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed- j werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: adres: |woonpl._ I betaling per L kwartaal maand Mijn naam is:, adres: woonpl: Stuur Mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie en protestants-christelijke politie bond, die geen medewerking aan de protestvergadering en de motie heb ben willen geven. De heer B. A. Dijkhuizen uit Am sterdam merkte hierover op: „Op een der meest kritieke ogenblikken laten de katholieken en protestanten ons in de steek. Ze hadden hier moeten zijn om zich solidair met ons te verkla ren." Onder donderend applaus, onder steund door tientallen snerpende poli- tiefluitjes, riep de 'Amsterdammer uit: „De agent zou wel eens de weg van de oncontroleerbare actie kunnen betreden." De leden van de Nederlandse Poli tiebond hebben het kabinet op duide lijke wijze kenbaar gemaakt, hoe zij over de zaak van de Nederlandse po litieman denken. DEN HAAG De overspanning op de arbeidsmarkt met een landelijk werkloosheidscijfer van VI» procent en een vraag naar 133.700 arbeids krachten duurt voort. Eind november bedroeg de ar beidsreserve van mannen en vrou wen samen (seizoeninvloeden uit geschakeld) 54.200, dat is ruim 2000 minder dan eind oktober. Rel is de feitelijke werkloosheid in deze maand iets gestegen en de vraag gedaald, maar dat wordt ge heel aan seizoeninvloden toegeschre ven. In vijf jaar is het werkloosheid cijfer voor november niet zo laag geweest. WARSCHAU Volgens de Ameri kaanse ambassade in Warschau wordt de 43-jarige Amerikaanse ingenieur Adam Muller al meer dan een maand vastgehouden op verdenking van spionage. Muller, die van Poolse origine is, werd eind oktober aangehouden toen hij zijn vader bezocht. Voor zover bekend zijn geen voor zieningen getroffen voor een proces. Zal dit plaats hebben, dan kan hij minimaal tot 5 jaar en maximaal tot de doodstraf worden veroordeeld. AMMAN De Jordaanse regering en de Palestijnse verzetsbeweging hebben (voor de zoveelste maal) over eenstemming bereikt om aan de ge spannen situatie en gewapende inci denten een einde te maken. Dit akkoord werd bereikt door de tussenkomst van het Arabische hoge militaire comité, de verzoeningscom missie die bij de topconferentie in Kairo was ingesteld. Meer dan tweeduizend politie mannen uit heel Nederland zijn gisteren in het Congresgebouw te Den Haag bijeengekomen om op demonstratieve wijze hun ongenoegen te uiten over het politiebeleid van de regering. NEW YORK b Vijf Afrikaanse en Aziatische leden van de Veiligheids raad hebben gisteren geëist dat Por tugal moet worden veroordeeld voor het deelnemen aan de recente invasie in Guinee. Als iets dergelijks zich herhaalt moeten sancties worden in gesteld, vinden ze. Portugal zal schadevergoeding moeten betalen voor het verlies aan mensenlevens en de materiële schade bij de recente militaire aanval. Wes terse diplomaten geloven niet dat de resolutie het zal halen. BURGOS De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het proces tgen de zestien van trreur en moord beschuldigde Basken in Bur gos wordt gestaakt en dat er een nieuwe rechtszaak moet worden voorbereid. Kapitein Troncoso, juridisch adviseur van de krijgsraad, heeft zich namelijk ziek gemeld. Vol gens het militaire strafproces recht mag hij niet worden ver vangen en dan zou een nieuw proces nodig zijn. Waarnemers menen dat er best eens sprake kan zijn van een "poli tieke ziekte". Het proces heeft name- Bij kinderen die ouder zijn dan zes jaar UTRECHT „Als kinderen vóór hun zesde verjaardag van het duimzuigen kunnen worden afgebracht en als tevens kan worden voorkomen dat voor die leeftijd de melkkiezen worden verwijderd, zou het aantal ge bitsafwijkingen op negenjarige leeftijd aanzienlijk kleiner zijn dan thans het geval is". Dit is een van de conclusies uit het proefschrift waarop mejuffrouw Martje de Boer, lector in de preven tieve orthodontie aan de Rijksuniver- Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden (Vervolg van pag. 1) Ik betreur dat heel erg diep, want niets zou beier geweest zijn dan een formule, 'waarop zowel de regering als de werkgevers en de werknemers konden varen. Tenslotte moeten we het met z'n drieën doen, niemand kan dat alleen". 2 procent Het is waarschijnlijk dat de ko mende algemene maatregel een be perking van de reële contractloonstij ging zal inhouden tot maximaal 2 procent, het percentage dat de rege ring reeds genoemd heeft bij het overleg met de Stichting van de Ar beid. Minister Roolvink: „Dit cijfer is aan de hoge kant, maar ik besef dat het gezien de voortdurende span ningen op de arbeidsmarkt niet veel lager kan". Zoals bekend hebben (nadat de 2 procent door de regering genoemd was) ook de centrale werkgeversorga nisaties in industrie, landbouw en midden- en kleinbedrijf dit cijfer ge noemd als het maximaal aanvaardba re percentage. De vakbeweging wil geen concreet cijfer noemen, omdat zoals gister avond nog weer eens werd benadrukt de beoogde loonmatiging het resul taat moet zijn van de onderhandelin gen tussen de werkgevers en werkne mers in de bedrijfstakken, iets waar in de ondernemerscentrales geen ver trouwen hebben. De vakcentrales hebben evenwel meermalen laten doorschemeren geen kleinere reële loonstijging dan 2.75 pet. welk percentage reeds in enkele bedrijfstakken (w.o. de metaalindu strie met 250.000 werknemers- is overeengekomen. Ook deze akkoorden zullen evenwel onder de algemene maatregel vallen. Alles op rood Op de na afloop van het beraad zowel door 'de werkgevers- als de werknemersvoorzitters (afzonderlijk gegeven persconferenties werden de reeds zo dikwijls aangevoerde argu- siteit te Utrecht, vanmiddag is ge promoveerd tot doctor in de genees kunde. Uit haar onderzoek dat in 1960 van start ging en waarbij 442 kinderen uit Meppel waren betrokken, con cludeerde zij voorts dat het aanbe veling verdient het kind in de eerste zes levensjaren al de nodige tand heelkundige aandacht te geven omdat tal van afwijkingen dan op latere leeftijd kunnen worden voorkomen. Gunstig Kinderen die nooit aan duim- of vingerzuigen hebben gedaan, verto nen op negenjarige leeftijd relatief de meest gunstige afstanden tussen on der- en bovensnijtanden. Als tussen het vijfde jaar en negende jaar met zuigen wordt gestopt, treedt enige spontane correctie op. Dr. de Boer voelt wel iets voor het idee, babies gedurende de eerste drie levensmaanden zo nu en dan koker tjes of wanten te laten dragen. Een buitenlands onderzoek heeft namelijk uitgewezen, dat voorkomen kan wor den dan kinderen duimzuigen aan wennen als wordt belet dat zij hun duim in de mond stoppen op de mo menten dat ze daartoe de meeste nei ging hebben (voor het slapen gaan en als ze honger krijsen). Wel zal eerst moeten worden onderzocht of de kin deren daardoor geen frustraties oplo pen. Duim- en vingerzuigen komt bij meisjes meer voor dan bij jongens. Toen de onderzochte groep vijf jaar, behoorde 57 procent van de jongens en 66 procent van de meisje tot de duimzuigers, vier jaar daarna was dat resp. nog 29 en 38 procent. Borstvoeding Bij jongens die op hun negende nog duimzuigen, is de duur van de borst voeding vaak korter geweest dan bij jongens die dat niet doen, maar bij de meisjes viel een dergelijke samen hang niet aan te tonen. Uit het onderzoek van dr. De Boer is gebleken, dat de eerste blijvende kiezen en snijtanden bij meisjes vroeger doorbreken dan bij jongens. Bij bijna negentig procent van de kinderen waren, toen ze naar de la gere school gingen, al één of meer blijvende kiezen doorgebraken. Ook daarom drong dr. De Boer, in het kader van de huidige schooltand- verzorging, aan op het invoeren van de zogenaamde „voerverzorging". Op vallend was dat het aantal doorbra ken in de zomer groter is dan in de winter. DEN HAAG Minister Den Toom is niet bereid te bevorderen dat de dienstplichtige militairen voor de uit kering ineens worden gelijkgesteld met de burger- en militaire ambtena ren. Hij antwoordt het Tweede-Kamer lid Wieldraaijer (soc.) dat bij de toe- 1 1 1 I Penning van deze uitkering wat de Cfhn Ir 1 ho°Ste betreft is afgeweken van de V vJUf-L öv/JLl-L IJv regeling voor de ambtenaren, omdat het hier aan salarismaatregel betreft. lijk in Spanje een protestactie ontke tend tegen de regering-Franco, welke ongekend is sinds het einde van de burgeroorlog in 1939. Wonden opengehaald Steeds meer wordt de regering in de hoek gedrukt en het schijnt dage lijks voor haar moeilijker te worden om daar nog uit te komen. Het proces heeft wonden opengehaald welke in de 31 jaar van het regiem van Franco vergeten schenen te zijn. Een Spaanse journalist zei: „Ik heb dezelfde argumenten van links en rechts vóór de burgeroorlog ook ge hoord". Een week geleden schenen de meeste Spanjaarden nog weinig be langstelling te tonen voor het proces. Vorige week dinsdagavond werd het land er met de neus opgedrukt door de ontvoering van de Westduitse con sul Eugen Beihl. De ontvoerders, extremistische Bas- kische nationalisten, hebben gedreigd hem te zullen doden als het militiar tribunaal doodvonnissen uitspreekt Beihl gaf gisteren overigens op nieuw teken van leven: in een brief bedankte hij de Westduitse ambassa de voor alles wat tot nu toe voor ZAANDAM De heer L. Schrader uit Amsterdam heeft m principe overeenstemming bereikt met de heer J. J. H. Bischoff over de overdracht van het meerderheidspakket aande len van de laatste in de NV Gebr. Brêchoff Handelmaatschappij te Zaandam. De heer Schrader verklaarde op te treden namens een niet met name ge noemde derde. Over deze derde zei hij vanmorgen: „Het is een concern waarin Bischoff wel rond kan dan sen." Volgens de heer Schrader blijven alle filialen van Bischoff met de hui dige personeelsbezetting gehand haafd. AMSTERDAM De Amsterdamse fotograaf G. T. (30), die zondagavond wegens poging tot moord op zijn ge wezen vrouw werd aangehouden, is gisteren op vrije voeten gesteld. Volgens de politie heeft de man, die aan de deur van de woning van de vrouw een installatie had bevestigd waarmee hij de deurknop onder stroom kon zetten, geen strafbaar feit gepleegd. Uit de waarschuwing „220 vólt" die de fotograaf op de deur had aange bracht, blijkt dat hij de vrouw niet heeft willen doden. Zelf verklaarde de fotograaf, dat hij zijn ex-echtge note slechts schrik wilde aanjagen en de deurknop niet onder stroom stond. Bioscoonbezoek is gedaald DEN HAAG Minister Klompé zal de bioscoopondernemers met 10 miljoen tegemoetkomen, als compen satie voor de door hen te betalen ver makelijkheidsbelasting. Dit schrijft de bewindsvrouwe in een nota, naar aanleiding van een ac countantsonderzoek van het bioscoop bedrijf. Hieruit blijkt dat de situatie sinds het vorige onderzoek, uit 1961, aanmerkelijk is verslechterd. De totale bruto-recette is in 1968 en 1969 zelfs gedaald, terwijl de kosten aanzienlijk zijn gestegen. Het weer in Enropa Totdusver geldt als regel dat de salariëring van de dienstplichtigen lager is dan die van de militaire ambtenaren. De minister had zich op de hoogte gesteld van het standpunt van de Vereniging voor dienstplichtige mili tairen. Aan de beslissing is een lang durige beraad voorafgegaan, waarbij aan het standpunt van de WDM grote betekenis is toegekend. hem is gedaan en vroeg hij bescher ming voor zijn vrouw en dochter. Onbillijk Het proces heeft inmiddels betogin gen, bloedige botsingen en stakingen ontketend. Niet om het Baskische se paratisme te ondersteunen, maar als protest tegen de onbillijkheid van het proces, aldus waarnemers. Slechts één op de vijftig Spanjaar den is een Bask. Maar bet voorbeeld van het Baskische activisme tegen het centralisme van Madrid schijnt elders tot de verbeelding te spreken. De meeste van de 33 miljoen Span jaarden wachten gespannen op het vervolg. ZAANDAM Om zich te bescher men tegen ongewenste invloeden in de vennootschap heeft de koninklijke Verkade fabrieken NV een stichting opgericht. Deze Verkade Trustee zal het beheer over de aandelen Verkade gaan uitoefenen en voor deze aande len certificaten afgeven. Het bestuur wordt gevormd door leden van de directie van Verkade. Het geplaatste kapitaal van ƒ4 min. staat geheel op naam. Het ligt niet in de bedoeling voor de hier tegenover uit te geven niet-royeerbare certifica ten beursnotering aan te vragen. MOSKOU De Sowjetunie heeft gisteren bij dc Verenigde Staten ge protesteerd tegen het vasthouden van een Russisch passagiersschip in het Panamakanaal. Het schip, de Sjota Roestaweli, werd vorige week door de Amerikaanse autoriteiten aan de ket ting gelegd op verzoek van de eige naars van de tanker Aquarius. Dit schip had in september een aanvaring gehad met de Svetlogorsk, die tot dezelfde rederij behoort als de Sjota Roestaweli. Nadag de Russische regering zich tot een bedrag van twaalf miljoen dollar garant had gesteld voor een eventuele schadevergoeding aan de tanker kon het passagiersschip 36 uur later het Panamakanaal verlaten. Rusland noemt de gijzeling in strijd met de gebruikelijke procedures bij schadeclaims. menten nog eens in grote lijnen her haald. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. C. Bakkenist, deelde mee dat minister Witteveen van financiën (die met zijn ambtgenoten van economische zaken en van landbouw het overleg even eens bijwoonde er op heeft gezien tijd verder is verslechterend. „Alle in dicatoren staan nu op rood", aldus de ze minister. weer max. t. gist. min.t. gist. nrsl. Amsterdam zw. bew 6 1 Brussel zw. bew 5 0.4 Frankfort zw. bew -0 0.6 Genève geh. bew 3 2 Innsbruck geh. bew. 1 3 Kopenhagen onbew. +0 4 I.ocarno geh. bew. G Londen onbew. 3 o.l Luxemburg onbew. 1 0.4 Madrid 1. bew. -3 0 Majorca regen 8 12 MUnchen mist -3 1 Nice regen 8 2 Parijs zw. bew. 5 0.1 Rome regen 11 8 Wenen zw. bew. -1 0 Zürich onbew. -1 4 KLEEF Een rechtbank in Klef heeft gisteren de Ham- burgse rbder dr. Jürgen Bern- hold veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf voorwaar delijk en een geldboete van 5.000 mark wegens opzettelijke overtreding van de wet o"p de waterbeheersing. Bernholds procuratiehouder Wer- Kortmann kreeg zeven maanden voorwaardelijk en tien medeplichti gen kregen boetes van 500 tot 5.000 mark. De kapiteins Hans Fischer en Hans-Joachim Schenk werden vrijge sproken. Reder Bernhold werd bovendien veroordeeld tot een boete van 80.000 mark, welk geld zal worden gebruikt voor het zuiverhouden van open wa ter. De procuratiehouder moer 15.000 mark betalen aan de maatschappij tot redding van drenkelingen in Ham burg. OPZETTELIJK De beklaagden werden schuldig be vonden aan het opzettelijk lozen van afvalstoffen van een raffinaderij in de Rijn, waarbij zij moeten hebben geweten dat zij het water verontrei nigden. De rechtbank achtte bewezen dat de „heren van de rederij" bij de ja renlange vervuiling van de Rijn door de Hamburger Lloyd de hand in het spel hebben gehad. Niet de kapiteins maar de rederij had economische be langen bij het lozen van raffinade rijafvalstoffen in de Rijn. „Bern holds doel was winst". Volgens de rechtbank waren tussen 1965 en 1968 door schepen van Bern- holds rederij in totaal 8650 ton zwaargiftig afvalwater in de Rijn ge lost, hoewel dc rederij zich bij ver drag had verplicht de afvalstoffen in zee te lozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9