Anti-racisme-program snelle en duidelijke vraagt] steun Volkskerstsang verdwijnt kerst-inns komen op Wereldraad van Kerken helpt deserteurs Wat deed het Vaticaan met de boter? Em woord voor vandaag Joden in ons land weerbaarheids organisatie Ingezonden Noodzakelijk Kritiek kerken op Nijmegen BER0EP1NGSWERK Ds. Hennephof overleden Complexe zaak veelvormig bestrijden fa Partners fa Vers fa Macht KERKDIENSTEN OP DE FEESTDAGEN fa Communisme fa Addis Abeba Habakuk heeft in zijn kleine profetie, die slechts drie hoofdstukken bevat, geklaagd over het feit dat de rechtvaardigen van alle kanten omsingeld worden door de goddelozen. Hij heeft geklaagd dat de rechtvaardigen zelf niet in staat zijn om hun ziel recht te bewaren. Hij heeft gehoord van het oordeel dat God over hen zal brengen Het tweede hoofdstuk bevat een vijfvoudig: Wee degene die de wet breekt. Het lijkt een goed boek om er door in de geestelijke put terecht te komen. Het lijkt wel of er geen sprankje hoop is. En dan wordt toch nog het laatste hoofdstuk een lied. En dan eindigt deze profeet toch nog, met die wonderlijk blijde woorden: "Nochtans zal ik juichen in de Here." Het geloof schrijft het woord "nochtans" boven ons leven. Eigenlijk is het geloof zo realistisch. Het heeft mets mystieks, niets onnatuurlijks: het durft de feiten recht in de ogen zien, ook de feiten die betrekking hebben op eigen fouten en falen. Maar het zet achter dat alles toch steeds weer: "nochtans". De fouten zijn er, de zonde regeert, maar nochtans is Christus Heer van ons leven. Wc lezen vandaag Johannes 18 vers 15 tot 27. (Van een medewerker) AMSTERDAM Analoog aan de Jewish Defence League in de Verenigde Staten en soort gelijke organisaties in België en Engeland wil men in joodse kring in Nederland komen tot een organisatie van joodse weer baarheid. „Hoewel de algemene situatie in Nederland geen enkele aanleiding geeft om „weerbaar" te doen, mag men toch niet uit het oog verliezen, dat de ramp, die in 1940 over ons volk is gekomen, ons toch iets geleerd moet hebben, namelijk dat wij joden altijd en overal onszelf moeten hel pen. De autoriteiten die leven en goed van alle burgers moeten beschermen en dat in Nederland ook God zij dank doen, stonden destijds machteloos en wij als joden krachteloos". Dit staat te lezen in een landelijke oproep tot aansluiting bij de joodse weerbaarheidsorganisatie in het Nieuw Israëlitisch Weekblad. De op roep is anoniem en als ingezonden stuk geplaatst en de redactie van het NIW vermeldt dat zij voor doorzen ding van brieven zal zorgdragen. Volgens de oproep zijn het niet de verhoudingen in Nederland die aan leiding zijn tot oprichting van een joodse weerbaarheidsorganisatie, „maar het zijn de internationale ont wikkelingen die om een speciale be nadering vragen. Wanneer we zien hoe de joden in de Sowjetunie behan deld worden en daarnaast in Polen, in Oost-Duitsland en verder van lie verlede in het gehele oostblok, dan moet dit alles ons aan het denken zetten". De oproep vervolgt: „Het is echt niet noodzakelijk om alles wat er no dig is voor een rustige, burgerlijke verdediging zo verbazend groots op te zetten, maar het is onzes inziens wel noodzakelijk om niet met de handen over elkaar te gaan zitten" De joodse weerbaarheidsorganisatie wil komen „tot een vriendelijke maar besliste groep van joden die de vrede en de rust liefhebben, maar die deze ir 10 1! 3 1 I9 BB i2 s 18 I '9 I ■21 J |2(H 22" 2 1 124 p i 31 32 34 37 f" ttruiswoord-puzzei Horizontaal. 1. opgegeven werk, 4. be daard. 7. kluchtig. 10. richting. 12. steek wapen. 14. vreemde munt. 15. door- tochtgeld. 17. plaatsje onder Borger. 18. zijtak Saaie. 20 arrondissement (afk.), 21. werkend beginsel, 22. zijtak Donau, 24. baan voor balspel. 26 meisjesnaam, 27. Myth, figuur. 29. bouwland, 31. keu kengerei. 33. rivier in Italië. 35. droom beeld, 36. boordsel. 37. welgevormd. Verticaal. 1. winkel (Ind.), 2. witte po pulier. 3. schrobnet. 4. deel van het ge laat, 5. korte rijzing van zeewater bij eb, 6. sappig. 8. Europeaan. 9. bepaalde hoeveelheid. 11. oorsprong. 13. binnen kort, 16. schande. 19. mens. 20. droog oven (Z.N.). 23 volk. 25. In koor zingen. 26. handweefwerk. 27. zijtak Rijn. 28. lokspijs, 30. kloof. 32. priem, 34. ondoor dringbaar Oplossing vorige puzzel I. cent. 2. hond. 3. aalt, 4. maan, 5. palm. 6. imme, 7. gans, 8. neus, 9. oele. 10. node. II. kaas, 12. wier. 13. eden. 14. kerk. 15. elan. 16. riet. CHAMPIGNONKWEKER dan ook met echte inzet willen ga randeren aan alle joodse bewoners van dit land, garanties die we graag met elkaar willen waarmaken en dan wel blijvend voor onze schoolgaande kinderen, onze verenigingshuizen, on ze bijeenkomsten en vergaderingen, onze jeugdkampen en festiviteiten". NIJMEGEN De Nijmeegse ker ken verwijten het gemeentebestuur van deze stad. dat het een materieel en consumptief welvaartsideaal hul digt en dat het de toekomst niet an ders ziet dan méér arbeidsplaatsen, méér auto's, grotere huizen en méér materiële welvaart. Zij doen dat in een nota, uitgege ven door de Raad van kerken in Nij megen, die een reactie wil zijn op de in april door de gemeente gepubli ceerde „Hoofdlijnen van beleid"; Het is de eerste maal, dat kerken in ons land zich gezamenlijk begeven op het gebied van gemeentelijke politiek en stadsplanning. De raad van kerken brengt zijn kritiek samen in de to taal-term „ééndimensionaal denken". Hij constateert ook met enige be vreemding, dat het gemeentebestuur in zijn beleidsnota helemaal niet spreekt over de rol van de kerken in de stad. NED. HERV. KERK Beroepen te Dedemsvaart (vac. W. Straatsma), A. W. J. A. Knorth te Diepenveente Soest (geest. verz. Zon negloren), H. W. Cólstee te Zuidlaren; te Spijkenisse (vac. G. J. T. van Dijk), G. E. Huizing te Haamstede. Aangenomen naar De Bilt (vac. K. Ooms). W. A. Vlasblom te Willege- Langerak; naar Nieuw- en St. Joos- land. kand. C. J. Kraai te Holysloot. Bedankt voor Stolwijk (2e pred. pl.), J. C. Schuurman te Putten. Emeritaat verleend aan N. Visser te Almelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Brouwershaven-Zonne- maire, kand. P. A. de Bres te Dor drecht. Aangenomen naar Berkel, J. A. Bos te Borne; naar Roosendaal, kand. H. H. Zomer te Kampen. Préparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard, kand. P. A. de Bres, Singel 215, Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nunspeet, J. Westerink te Kerkwerve-Haamstede. Aangenomen naar Amsterdam- Noord. kand. drs. W. C. Moerdijk te Apeldoorn, die bedankt voor Gorin- chem, Noordscheschut en voor Wil- dervank. Bedankt voor Murmerwoude, W. de Joode te Rotterdam-Oost. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Barneveld, W. Hage te Krabbendijke. VRIJE HERV. GEMEENTE Aangenomen naar IJsselmuiden, dhr. A. Kot te Tholen. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT In de ouderdom van 75 jaar is zondag overleden de oud-gereformeerde emerituspredi kant ds. B. Hennephof. De begrafenis is donderdagmiddag om twee uur op de algemene be graafplaats te Dordrecht. Het is de wens van de overledene, dat de plechtigheid zo sober mogelijk, zon der toespraken zal geschieden. Ds. Hennephof werd in Kampen geboren. In 1934 werd hij predikant in de oud-gereformeerde gemeente van Scheveningen. In 1945 maakte hij zich met deze gemeente los van het kerkverband. In datzelfde jaar aan vaardde hij een beroep naar de even eens uitgetreden gemeente van Dor drecht. (Scheveningen is later weer in het kerkverband teruggekeerd). Samen met de oud-gereformeerde kerk van Colijnsplaat en de neder- duits-gereformeerde gemeente van Oud-Beijerland vormde Dordrecht het kerkverband van „Oud-Gerefor meerde Gemeenten, samenlevend in de classis Dordrecht". Van deze drie gemeenten was ds. Hennephof 23 jaar de enige predikant. Een dogmatisch verschil over het leerstuk der rechtvaardigmaking scheidde ds. Hennephof en zijn ge meenten van de Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland en de Gere formeerde Gemeenten. Daarbij was ds. Hennephof een breeddenkend, so ciaal bewogen man. Hij had bijvoor beeld zitting in de telefonische hulp dienst. In 1968 ging hij met emeritaat. Hij werd in 1970 opgevolgd door ds. B. Jongejan, die voordien tot de Presby- teriaal Hervormde Kerkgemeenschap (de groep-Taverne) behoorde. Philips wil tijdelijk korter gaan werken EINDHOVEN Philips is van plan in een aantal van haar ondernemin gen gedurende enige weken korter te gaan werken. De directie zal de ar beidsinspectie hiervoor toestemming vragen. Deze maatregel is nodig om de te hoog opgelopen voorraden op een la ger niveau te brengen. Het betreft hier ongeveer 1400 man, die bij de produktie van onderdelen en mate rialen zijn betrokken. De vakorganisaties zijn akkoord gegaan met het indienen van dit ver zoek. De ondernemingsraden van de verschillende vestigen zijn, evenals het personeel, van het voornemen op de hoogte gesteld. Volkskerstzang in de Doelen te Roterdam, waar de belangstel ling voor dit gebeuren nog steeds elk jaar groot is gebleven. De schrijver van dit artikel, ds. R J. van der Veen, algemeen se cretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, is lid van de advies commissie van het anti-racisme- program van de Wereldraad van Kerken. AMSTERDAM Aanleiding tot het 'Ecumenical Programme to Combat Racism' was niet een ontwikkeling naar een gewelds- ideologie in de Wereldraad van Kerken (WCC), maar inzicht in de escalatie van de raciale spanningen en conflicten in de wereld. Tot grotere inzet werd besloten, hoofdzakelijk maar niet uitslui tend gericht tegen het blank racisme. Dit omdat het blank racis me een zeer groot gevaar voor de wereldsamenleving betekent en sterk verbonden is met internationale, economische en koloniale structuren. Fundamenteel voor het nieuwe pro gramma is een "multiple strategy". Het complexe verschijnsel van het racisme vraagt veelvormige bestrij ding. Hoofddeel van het programma wordt wat de kerken en de WCC zelf kunnen doen. Dit volgen® de reeds eerder ge volgde methode, maar ook aangevuld met zelfonderzoek, met aktie in eigen omgeving, soms met onderzoek naar het effect van investeringen, soms met onderzoek naar het effect van geldoverdracht via zending of we- relddiakonaat, in geval dit landen be treft waarin een raciaal eenzijdig sa mengestelde leiding de bestemming van de gelden bepaalt. Het 'special fund' is niet meer en niet minder dan een aanvulling op het nog niet volledig op gang geko men hoofddeel van het programma en kam noch wil dus een zekere volle digheid suggereren. Het 'special fund' betekent, dat de WCC meer. en meer openlijk dan te voren, bereid is samenwerkend en/of steunend te staan naast organisaties die niet alleen de gevolgen van het racisme willen verzachten, maar ook het racisme zelf bestrijden. DS. R. J. VAN DER VEEN Steun kan worden gegeven aan or ganisaties die bijvoorbeeld binnen de rijke landen de krachten die het ra cisme in stand houden, onderzoeken en bestrijden. Voornamelijk echter is de steun bedoeld voor organisaties waarin de onderdrukten de strijd te gen de schending van hun mens-zijn tot hun eigen zaak hebben gemaakt. In /ulke organisaties zijn zij niet alleen meer object van hulp, maar zijn zij subject in het bepalen van eigen toekomst. Pas in die verant woordelijkheid ervaren zij ten volle het terugvinden van hun menselijke waardigheid en identiteit. Het is daarom, dat de WCC organisaties die de bewustwording en mobilisatie van de onderdrukten organiseren, erkent als onmisbare partners in de strijd tegen het racisme. Zulke organisaties zijn echter zeer gehandicapt door de economische „valse start" die hen door het racisme is en wordt aangedaan. Daarom heeft de WCC besloten door een "transfer of power", zij het via kleine bedra gen, zulke organisaties de kans van een 'take-off' te geven. rzoening De WCC heeft daarmee in enkele concrete raciale conflictsituaties openlijk en metterdaad partij geko zen. De WCC heeft verstaan, dat haar dienst der verzoening in conflictsitua ties een tweevoudige vormgeving kan moeten aannemen, namelijk die van het staan aan de kant van de ver drukten, indaadwerkelijke solodari- 'teit, èn die van openlijke confrontatie met de verdrukkers. Dit laatste echter niet als het gena deloze conflictmodel van het Mar xisme waarbij de verdrukkers defi nitief worden afgeschreven), maar als op de situatie afgestemd ver,zoenings- model. Het vraagt weinig studie van Jezus' confrontatie met het Sanhedrin om de confrontatie als verzoenings model te verstaan (zie de specifieke wijze van genezen op Sabbath, de re de tegen de schriftgeleerden, de inte grale oppositie en de aanvaarding van het bijbehorende lijden, en dan uiteindelijk toch een talrijke schare van priesters die gehoor gaven aan het geloof. Hand. 6:7) Inzicht in de legitimiteit van een meervoudige vormgeving van de dienst der verzoening in conflictsitua ties wordt helaas weinig aangetroffen in die kerken, die lange tijd geves tigde of meerderheidskerken zijn ge weest. Vandaar dat het huidige debat een westers en blank debat is. dat bij de niet-westerse kerken bevreemding verwekt. De WCC heeft geen macht-tot-ge- weld. Structureel al niet, vanwege een aantal pacifistische ledenkerkén. Maar voor alles, en doorslaggevend, theologisch niet. De aard van de kerk van Jezus Christus in haar institutio nele vorm sluit zulk een macht uit. De WCC kon dus bij een "transfer of petver" ook geen macht-tot-geweld overdragen. Dit is als conditio-sine- qua-non gesteld bij het gesprek met de bevrijdingsbewegingen. Het is door hen begrepen en aanvaard. Van daar dat noch de WCC, noch de ont vangende instanties de conditie „niet voor geweld" £ieü als een paternalis tische reductie op de filosofie van overdracht van macht De bevrijdingsbewegingen hebben echter, juist omdat het maar niet om een slechts politieke bevrijding gaat, maar ten diepste om de ruimte tot menswaardige ontplooiing, een hoge prioriteit gegeven aan educatieve programma's. Daarnaast zijn er de bijzonder ur gente medische en welfare program ma's. Niet alleen het werk van het Mozambique Instituut (in Tanzania), maar bijvoorbeeld ook het werk van het Department of Education and Na tional Culture, the Directorate of Health Services, the Section of Social Welfare, the Department of Informa tion en de Women's Section van de Frelimo regering in de bevrijde ge bieden is in deze volstrekt duidelijk en de documentatie daarover is voor ieder beschikbaar. De aard van de macht die de WCC kon overdragen, sluit bij de opzet van deze program ma's aan. Over de besteding in deze zin heb ben de betrokken organisaties hun woord gegeven. Het behoort tot het wezen zelf van de bestrijding van het racisme te geloven dat ook niet-blan- ke leiders een woord hebben, dat zij geven kunnen en houden kunnen. Vandaar dat door de WCC van con trole is afgezien. Vandaar dat de in terpretatie: „het is natuurlijk vestzak - broekzak", of de interpretatie: „ver kapte steun voor oorlogvoering'' wordt afgewezen, zelf9 bij begrip voor mogelijke neveneffecten van de ze gerichte steun. De grote aandacht voor mogelijke neveneffecten vertolkt een merk waardig juist bij deze zaak optredend ethisch purisme van een deel van de blanke christenheid. Die mogelijke neveneffecten vormen, voorzover ze bestaan, allerminst de essentie. De reaktie van de All Africa Con ference of Churches maakt duidelijk, dat deze essentie'begrepen kan wor den door ieder die tot de zaak zelf (Van onze kerkredactie) UTRECHT De volkskerst zang, in 1953 voor het eerst in Utrecht opgekomen onder meer als een oecumenische herken ning en een gebeuren waardoor ook menige buitenkerkelijke werd aangesproken, heeft zijn beste tijd gehad. Dat blijkt uit de dalende belang stelling van de laatste jaren. Men kan gerust zeggen ''at de volkskerstzang bezig is te verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe activiteit: de kerstgastendagen of kerst-inns, verle den jaar voor het eerst door de acti- GENÈVE De Wereldraad van Kerken heeft de aangesloten kerken ge vraagd om 750.000 gulden. Met dit geld wil de Wereldraad jonge Amerikanen helpen, die naar Canada gevlucht zijn om aan de dienstplicht (en mogelijke uitzending naar Vietnam) te ontkomen. Een woordvoerder van de Wereldraad zei, dat het geld niet gebruikt zal worden om desertie te stimuleren. De fondsen zullen aangewend worden om advokaten te betalen, kantoorruimte te huren, te voorzien in reiskosten en voor directe hulp. viteiten van radiopastor ds. A. Kla- mer gestimuleerd. Deze kerst-inns zijn gelegenheden waar iedereen, die daar behoefte aan heeft, gezelligheid en sfeer kan vin den, opdat de feestdagen niet in vol strekte eenzaamheid behoeven te worden doorgebracht. Continu open In de meeste plaatsen van ons land zijn voorbereidingen voor kerst-inns gaande, vaak uitgaande van kerke lijke jongeren. Veelal streeft men er naar gedurende een aantal dagen continu open te zijn. Vele vrijwilli gers zijn voor dit dienstverlenende werk, dat, mits het goed opgezet wordt, inderdaad kans van slgen heeft dat is vorig jaar toen het werk aarzelend op gang kwam wel gebleken in het geweer. Estlandse kerkleider Kopp overleden STOCKHOLM Op 95-jarige leef- tijd is de Estlandse lutherse aartsbis schop Johan Kopp overleden. In 1939 kreeg hij de leiding van zijn kerk, die toen in Estland een dominerende positie innam. Even voordat de Russen in 1944 zijn land bezetten, vluchtte Kopp naar Zweden. Daar organiseerde hij toen de Est landse Lutherse Kerk in Balling schap. Hoe snel de volkskerstzang in be langstelling terugloopt blijkt uit de cijfers in Utrecht. In het topjaar 1956 kwamen nog 9000 mensen naar de Margriethal. Vorig jaar waren het er nog maar ongeveer 3000. Dit jaar heeft men het terecht niet meer aan gedurfd de margriethal te huren. Men komt nu bijeen in de Congreszaal van het nieuwe Jaarbeurscomplex, die 1000 personen kan herbergen. In enkele andere plaatsen, o.m. Rotterdam, blijft de belangstelling nog groot, maar dat zijn uitzonderingen. Gewone zaak Dr. A. Dronkers, voorzitter van het comité volkskerstzang te Utrecht, in feite de geestelijke vader van de volkskerstzang ih Nederland acht een van de belangrijkste oorzaken van de verminderde belangstelling het feit, dat de oecumene een min of meer gewone zaak is geworden. Zeventien jaar geleden was het nog een riskante onderneming om rooms- katholieken en protestanten samen te brengen voor de kerstviering. Nu zou het vreemd zijn als afzonderlijke bij eenkomsten werden georganiseerd. Wat de kerst-inns betreft: er zijn twee categorieën. In de eerste plaats opvang gedurende een aantal dagen, inclusief logies, in conferentiecentra en dergelijke gelegenheden, waarvoor een bescheiden bedrag wordt ge vraagd. In de tweede plaats opvang, waarbij men „in en uit kan lopen" al naar gelang de behoefte. Voor deze categorie kerst-inn^ die gratis toe- gangkelijk zijn worden nevengebou wen van kerken of, indien men dat noodzakelijk aoht „neutralere" ruim ten in stad of dorp gebezigd. Inlichtingen over de wijze van or ganisatie van kerst-inns kunnen wor den verkregen bij de radiopastorie in Hilversum, ds. A. Klamer, Oranje laan 8, telefoon 02150 - 1 55 55 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Om alvast te note ren: het CVK zal op Eerste Kerstdag via Hilversum I tussen 6 en 7 uur een dienst uitzenden welke wordt gehou den in de gereformeerde Pauluskerk in Amstelveen. Voorganger is ds. W. van der Lin den, organist de heer M. Kamminga. De tekst zal zijn 1 Johannes 4 6, „Hierin is de liefde Gods". Op Oudejaarsavond laat het CVK uit de gereformeerde Triumfatorkerk in Den Haag-Oost de jaarwisselings- dienst horen, eveneens op Hilversum I tussen 7.30 en 8.30 uur. Hier preekt dr. C. Gilhuis, die als tekst koos 1 Cor. 2:2. Het Chr. Gemengd Koor ,,'s Gra- venhage-Oost" en het Cypreskerk- koor zingen onder leiding van de heer Jaap Hagg, organist is Freek Ad de Boer, koorbegeleidster Joke Sybesma en trompettist Siebe Sybesma. Na afloop van de dienst wil de ge meente, zingende ps. 134 en ps. 121, de kerk verlaten om elkaar in de hal een goede jaarwisseling te wensen. gaat: The Executive Committee of the All Africa Conference of Chur ches "welcomes the revolution in the thinking of donors in being prepared to trust people who are taking radical action against racism". Het lijkt goed de gesprekken op het bovenstaande te concentreren, en niet op de niet aan de orde zijnde proble matiek omtrent WCC geweld WCC geen geweld. Het van Genève uit aan zich trekken van de verschrikkelijke verantwoordelijkheid van een beslis sing voor bevrijdend geweld elders ja dan nee, past de WCC niet en kan noch wil de WCC op zich nemen. Voor de Europese christenen of kerken geldt .zoveel temeer, dat zij die verantwoordelijkheid niet aan zich kunnen trekken, omdat zij in ze kere zin via Nato wapenen en econo mische structuren medeplichtigen zijn aan het onderdrukkend geweld, en zelf kwaadschiks, maar meestal goedschiks, leven onder de atoompa raplu ter bevestiging van hun vrij heid. Pogingen om tot een ja of nee over steun aan het 'special funcF te komen, binnen het kader van een beoorde ling, van ons uit, over het gevaar dat met de communistische hulp aan de bevrijdingsbewegingen meekomt, ver leggen de probleemstelling van strijd tegen het racisme naar de Oost-Wes£ problematiek. Deze pogingen verleg gen ook de eerste verantwoordelijk heid om de risico's van die hulp te beoordelen vèn Zuidelijk Afrika naèr Europa. Het lijkt beter, als er gewaar- i schuwd moet worden tegen genoemd gevaar, die waarschuwing te adresse- j ren aan de bevrijdingsbewegingen en aan Nyerere en Kaunda, en niet aan kerken in Nederland die een besluit moeten nemen over al of niet bijdra gen aan het 'special fund'. Deze ker ken moeten niet aan niet terzake doende argumenten geholpen worden, die hun moed tot engagement met de strijd tegen het racisme zouden kun-' nen verzwakken. De meest geloofwaardige vorm van, voorkomen van communistische infil tratie lijkt trouwens het verlenen van, morele en materiële hulp uit niet- communistische delen van de wereld. Dit laatste liefst zonder militair-stra tegische bijbedoelingen. Afrika wi'l graag eehs leven zonder uit het Noor den opgedrongen problematiek. Voor het General Committee -r*n de WCC. januari 1971, te Addis Abeba wacht md. een drievoudige taak. Allereerst dient stug te worden vol gehouden en te worden verhelderd, dat „staan aan de kant van" en „gekwalificeerde steun bieden aan" niet gelijk is aan „identificate met alles van het ontreden van" de el- lendigen. Aan de kerk van Jezus Christus is daarvoor een zo over duidelijk model bekend, dat deze taak vervuld moet kunnen worden. De tweede opgave is de eventuele rekening die gepresenteerd zou kunnen worden in verlies aan steun niet karakterloos te ontwijken, maar te betalen als de prijs van werkelijke strijd tegen het racisme. Dienst der verzoening mee via con frontatie als verzoeningsmodel is nimmer zonder prijs. A. H. van den Heuvel' schreef terecht: "We better be poor than wrong". De derde opgave is deze crisis uit te buiten om samen door te groeien van stichtelijke inter-kerkelijkheid naar stichtende, dat is aan de we reld bouwende, oecumeniteit. A. H. van den Heuvel schreef terecht: "Ecumenical education is best done in a crisis. Het Ecumenical Programme to Com bat "Racism van de WCC, met zijn multiple strategy", waarvan als één onderdeel het 'special fund', is m.i een goede poging om met een beklemmend wereldvraagstuk ernstig bezig te zijn binnen de beperkte en eigensoortige mogelijkheden van een gemeenschap van kerken. Dit programma verdient snelle en duidelijke steun van de chris tenen. de kerken, en de oecumenische instellingen. Het lijkt daarvoor de 'kai- ros', het aangewezen, het strategische, en het misschien niet meer terugke rende moment. R. J. van der Veen (lid van het Advisory Committee for the Ecumenical Programme to Combat Racism) DEN HAAG Het socialis tische Europese parlementslid ir. Vredeling heeft de Europese commissie gevraagd waarom het Vaticaan zoveel boter nodig heeft. Vorig jaar werd uit West- Duitsland 60.200 kilo naar het Vaticaan uitgevoerd en uit Frankrijk 1.239.000 kilo, waar voor bijna 1 miljoen aan resti tutie uit het Europese landbouw fonds werd betaald. Het lijkt ir. Vredeling, gezien het aantal inwoners van het Va ticaan weinig waarschijnlijk dat al deze boter daar is gecon sumeerd en hij wil graag weten waar het gebleven is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2