Kleuters goede klanten van tv-reclame Loos bom-alarm bij de KRO Sticker verzeild in Utop ia „De klopslaat 9 jaren over Nieuws over het koppetje heen 11 DINSDAG 8 DECEMBER 1970 Stralende Jetje Craets blijft in de kneuzerige familie een niet-omstre- iden middelpunt, maar niemand weet dat zij ook al op gladde wegen gaat door haar liefdesverhouding met de veel oudere vioolleraar Stefan Kraus ....en wat, als haar geheim uitlekt? Op de foto Elsje Scherjon en Wim 1 Hoddes als het liefdespaar. „De klop op de deur," vanavond op Ned. 2. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gisteren werd de KRO opgebeld met de mededeling dat er een bom in het studiogebouw was -gelegd. Een kwartier later volgde een tweede aankondiging: de bom zou om kwart voor zes ontploffen. Eer men er zeker van was dat het loos alarm betekende, werd het gehele gebouw ontruimd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Mogelijk hebt u wel eens geluisterd naar het vrij nieuwe KRO-radioprogramma voor de late dinsdagavond: Sticker. Een zonderling en misschien juist daarom aantrekkelijk soort actualiteit, dat in uitzending tot stand komt onder eind redactie van Theo Stokkink. Van avond (11.15 uur, Hilversum 1) ver zeilt het programma in „Utopia". U herinnert zich nog wel de beide VPRO-dames uit De Rijp, die haar amteurisme voor camera en micro foon lustig mochten bedrijven en ook graag liederen zongen. Zij babbelen gewoonlijk in Sticker mee, wensen dan er lief en spontaan welterusten als het uit is en genieten daarvoor ook weer alle vrijheid. Maar Sticker zelf bewandelt andere wegen. Exclusieve onderwerpen wor den er door ieder die wat heeft te zeggen, toegelicht, ook op de spontane toer. Vanavond komen utopieën die „zomaar-mensen" koesteren, aan bod. Droombeelden over stedenbouw, sa menleving en verkeer: openbaar ver voer in containers, cirkelvormige straten en auto's van allemaal het zelfde model, die op luchtkussens worden voortbewogen, en een radi caal eind van de luchtvervuiling. Wie al luisterende op een idee komt of dat toch al had, kan opbellen en zijn zegje zeggen. Over de uitvoer baarheid van de utopieën gaat het niet: Sticker, signaleert alleen maar, geeft geen respons en heeft geen op- de-vingers-tikkende deskundigen in de studio. Een heel apart programma. (Van onze" radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vanavond zijn we alweer aan de elfde aflevering van „De klop op de deur" toe. Dan nog vier, en het is gedaan. Wat gaat het allemaal vlug, maar we rennen daii ook met fikse stappen achter Jan Staal aan de hoe langer fioe triester wordende geschiedenis door. Als de tune met het geklop en ge joel voorbij is, zijn we negen jaren verder dan de eerste liefdekus tussen Philip en zijn verguisde Betsy. Met Philip loopt het ook heel droevig af: hij valt van de trap, breekt zijn rug en sterft na een lang lijden. Francien is eenzaam naast haar Jan, Sophie blijft maar jaloers en- Hartonius vervelend en onattent, de aangenomen dochter Els wil haar echte vader gaan zoeken, 't is alle maal misère wat de klok slaat. Frits zit in zijn hutje op de hei te dichten en Frederik noch Annètje hebben erg veel geluk in, hun kinderen, omdat het met Pieter en Eugenie ook al geen rozegeur en maneschijn is. Lief Jetje, af en toe al eens in een flits gezien, is nu in de persoon van Elsje Scherjon een jongedame gewor den, het zonnetje in huis. Zij gaat eindelijk een echte rol spelen in het gezin, maar o wee, ook Jetje heeft haar schuldig geheim: zij is verliefd op haar oudere vioolleraar Kraus en als papa dat zou horen, zou hij ter plekke doodblijven van de schrik, dus houdt Jetje zich muisstil. Intussen gaat de techniek maar voort en wordt de tijd bar modern. Ouders hebben niks meer over de kinderen te zeggen, en de arme volksmeisjes vertikken het, bij de rij kelui te gaan dienen met een schortje voor en mutsje op. Wat een nare tijden, denkt Annètje voor de zoveelste maal, en zij schudt dat hoofdje maar Die ongerustheid over „de zorgvolle tijden" heeft bewerker Jan Staal goed uitgebuit, en we hebben telkens de neiging om te roepen: „Kom. kom, Annètje, je zit nog op fluweel met je zorgen voor de naaste toekomst, wij in 1970 hebben het minstens zo druk als jij met hoofdschudden over „die tegenwoordige jeugd".... Maar laten we vooral niets roepen en er liever lering uit trekken: het is altijd zo geweest dat de jeugd pro gressief was en de tijden veranderen: het zal zo wel blijven ook. Socrates wist er al van mee te praten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Kleuters in de leftijd van 3 tot 5 jaar kijken elke avond ongeveer 20 minuten naar de televisie. Dat leert oifs het rapoort „Jeugd en televisie", voortgekomen uit een NOS-on- derzoek naar kijkdichtheid on der kinderen en opgroeiende jeugd. Niemand zal hiervan verrast opkijken, want we weten alle maal wel, dat bijna nergens het „welterusten" van meneer De Uil, Pipo of Woef dan wel La- maar inderdaad wordt opge volgd door gehoorzame aftocht der kleinen. Die 20 minuten na kwart voor 7 zijn gewoon kleuter-vreugd, want als de strip is geweest komen er altijd opgewekte reclamefilmpjes, die de kleuters ervaren als een levend pren tenboek en waarnaar ze ademloos blijven kijken. Prettig is deze klan dizie van de kleintjes wél voor de recte betrokkenheid van de kinder sfeer raakt, schrikken zije cht. Een slagveld zien zij opgewekt aan, een kind dat in een Nederlandse straat adverteerders, want papa en mama wenden dan ook niet de ogen af. Over deze reclame-vijf-minuten wordt in tal van gezinnen zelfs ge praat, want het „Wat doet die me neer?" en „Die mevrouw heeft een fornuis'', wordt dan gevolgd door vol wassenen-uitleg: „Die meneer gaat een glaasje limonade drinken", en, „Die mevrouw heeft geen fornuis, maar een wasmachine". En wat wil de reclamemaker meer? Hij mag de kleuters wel dankbaar zijn! Dat de kleuters ook blijven mee kijken naar het korte nieuwsbulletin om 7 uur is natuurlijk uit den boze, maar wel logisch verklaarbaar. Vóór het naar bed brengen kijken de ouders nog even dat nieuws en we moeten daar maar niet te zwaar aan tillen, want de meestal niet erg op wekkende berichten gaan toch over de koppetjes van de kleintjes heen. Ze mogen nog eens „boot" of „auto" roepen, verder is dit nare prenten boek toch niet» van werkelijke invloed en geen kleuter gaat gillend naar bed omdat de presentator iets heeft ver teld van arrestaties of ontvoeringen of ongelukken. Dat horen ze niet eens, ze kijken alleen maar en een kapotte auto is „prachtig". Ook wat grotere kinderen, die wél luisteren en verstaan wat er aan we reldellende in de journaals wordt meegedeeld, nemen daarvan toch minder narigheid in zich op dan men gewoonlijk vreest. Zij horen accuut en zij worden minder verschrikt door de beelden die zij .zien daa de volwassenen, die bij het luisteren worden overvallen door een wereld van ach tergrondge dachten, veel meer de gevolgen van een ramp en een oorlogstafereel met een doorgronden,kortom de woord en beeld-mededelingen totaal anders verwerken en daardoor veel vatbaar der zijn voor een schokeffect dan kinderen. Kinderen plaatsen wat zij horen en zien niet in de realiteit, volwassenen NOS helpt Visuews met filmmontase O (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met het oog op de voor vandaag aangekondigde staking ook op London Airport heeft het in ternationale nieuwsagentschap Vis- news de NOS om hulp gevraagd. Het filmmateriaal, dat gewoonlijk in Lon den wordt verwerkt en vandaar uit verzonden naar diverse landen, zou nu op Schiphol aankomen en in Am sterdam worden ontwikkeld. Een technische ploeg van zes man van het agentschap zou naar Hilver sum komen, om in een van de NOS- gebouwen de montage te verrichten, waarna de films weer via Schiphol konden worden gedistribueerd. GENÈVE De Amerikaan dr. Charles C. Parlin is gekozen tot pre sident van de Wereldraad van Me thodisten. Hij is de eerste „leek" op deze post sinds de instelling van deze raad in 1881. Parlin heeft voorheen deel uitgemaakt van het presidium van de Wereldraad van Kerken. Hilversum I 402 m. KRO 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble en solisten. 19.45 Evangelie zonder masker, le zing. 20.00 (S) Mixtuur: moder ne muziek (opn). 20.45 Ons kind onze school, pedago gische kroniek. 21.00 Klassieke kamermuziek. 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.15 (S) Sticker: licht muziekprogram ma. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Ra diojournaal. 18.25 (S) Licht en semble en zangsoliste. 18.55 (S) Big Band Beat: moderne lich te muziek. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Nieuws. 19.35 Van avond. gevarieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelin gen. 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Signaal, muziek van eigen tijd (opn). 23.30 Horizon: muziek uit India. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIE' WWV O.Nll Nederland I NOS: 18.45 (K) De Woels en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. AVRO: 19.04 Toppop: Popshow. 19.30 Tips voor Je toekomst: programma over beroepen- voorUchUng. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. AVRO: 20.20 (K) Lijmen, TV- spel (dl. 2). 21.10 Peyton Place. TV-Ieullleton. 22.00 AVRO's Televizler-Magazine. NOS: 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22.55-23.25 Modelbegrip in we tenschap en techniek - les 10 (herh.) Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18.56 (K) Jour naal. STER: 19.00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Den Haag vandaag. 19.09 Kunstrubriek. KRO: 19.30 (K) De dwaze wereld van Tommy Cooper. TV-serie. STER: 19.55. (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.16 (K) Reclame. KRO: 20.20 (K) Sol Alpert, afl. 11 Uit de TV- serle Mod Squad. 21.10 Brand punt Special. 21.35 Het land van de dwazen, documentaire over de vernleting van het leefmilieu aan de Schelde ten westen van Antwerpen. 22.00 (K) De klop op de deur. TV- feuilleton. NOS- 22.55 (K) Journaal. TELEAC: 23.00—23.20 The seventh key (4). BELGIë Kanalen Nederlands: 2 en in. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Tienerklanken. 19.25 Kijk en kook. 19 50 Keurig Frans. 19.52 Zoeklicht: cultureel nieuws. 19.57 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.25 De held mijns leven. documentair tv-spel over het leven van Charles Dickens. 21.40 Trefpunt. 22.25 kadiq- MOKGEN Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke mu ziek (gr.). (7-25 Horen en zien; 7.30 Nieuws: 7.32—7.50 Hier en Nu: actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Verzoekplatenpro- gramma. (8.30—8.32 Nieuws: 9.00—9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Voor de kleu ters. 9.50 Vier eeuwen muziek. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Aktua-magazine: nieuws, nieuwtjes, reportages, commentaren en muziek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten; 13.00 Raden maar...). 14.00 Huisbezoek: pastoraal gesprek. NCRV: 14.10 (S) Radio Kamer orkest (opn.) 14.45 (S) Boston Symfonie Orkest (gr.). 15.00 In 't zilver: voor oudere luiste raars. 16.00 Nieuws. 16.03 Voor de kleuters. 16.15 Voor de Jeugd. 16.30 (S) Jeugdland: ge varieerd Jeugdprogramma. 17.30 NVRC en Bloc: actueel programma met muzikale il lustratie. 17.50—18.00 Overheids voorlichting. Hilversum II. 198 m. VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7 20 (S) Dag woensdag!: muziek en infor matie. (7.33-7.38 Van de voor pagina.) VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8 00 Nieuws. 8.11 Ac tualiteiten. 8.23 (S) Dag woens dag (vervolg) 9 00 VARA-ra- dioweekblad voor de woens dagochtend. m. om: 9.35 Wa terstanden; 9.40 Schoolradio; 10.45 Voor de kleuters; 11.00 Nieuws en om 11.03 Koffiepau ze. 12.00 (S) Licht ensemble met zangsollsten. 12.25 Fanfa re-orkest (gr.). 13.00 Nieuws. I3.li Actualiteiten. 13.25 Speel ruimte: gevarieerd program ma met om ca. 13.45 Gespro ken portret: ca 14.00 Operette- wereld; ca 14.35 Kinderkoor; ca 14.50 Hautot en zijn zoon. hoorspel: ca 15.40 Een grote naam van> nu: profiel in mu ziek: 16.00 Nws en ca. 16.30 In de Toonzaal. NOS: 17.02 Oude liedjes. 17.20 UNESCO-maga zine. VARA: 17.40 Nederlan ders maken muziek (opn.). 17.56 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte platen. 10.00 Nieuws. 10.03 Radiojournaal. 10.06 Ar beidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Platenpro- gramma. (13.00 Nieuws; 13.03—13.06 Radiojournaal). 14.00 Nieuws. 14.03 Lichtg platen. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boe tiek. 16.00 Nieuws. 16.03—18.00 Lichte platen. (17.00 Nieuws; 17.02—17,06 Radiojournaal.) TELEVISIE! Nederland I NOS/NOT: 10.45-12.00 School televisie. VARA: 17.00—17.30 Kinderprogramma. BELGIË Kanalen Nederlands I en 18. jeugdpro- wel. Pas wanneer beeldnieuws de di- onder een auto raakt, veroorzaakt een Opblijven Bestuderkig van het NOS-rapport leert eigenlijk meer over de gezinsge woonten dan over de kijkdichtheid: kinderen van 68 jaar, zo meldt het, kijken gemiddeld bijna 40 minuten per dag. Dit is dus „opblijven bij de tele visie" tot ongeveer half 8 en dat komt voort uit het feit dat vrij regelmatig nu eens de ene, dan weer de andere omroep tussen 7 en 7.30 uur een voor kinderen geschikt programma ver toont. De gewoonte tot 7.30 uur te mogen blijven kijken impliceert ech ter, dat deze kleine kinderen even goed wel eens zaken krijgen te zien die niet voor hen zijn bedoeld. Alle avondtelevisie is nl. voor vol wassen kijkers (onder wie vanzelf sprekend ook de opgroeiende jeugd wordt gerekend) en een avond-kin derprogramma behoort tot de uitzon deringen. Hier moeten de ouders dus zelf be palen of er opgebleven wordt of niet.... maar helaas is in vele gezinnen de gewoonte de baas en betekent „half acht naar bed" ook: „tot half acht kijken, raak of mis". Kinderen van 9 t m 11 jaar kijken gemiddeld ongeveer een uur per dag. Ook dat is gewoonlijk het uur tussen 7 en 8. Heel juist is het, dat voor hen het uur van achten bedtijd is. Geen journaal meer kijken. Jonge tieners (12 - 14 jaar) brengen het tot anderhalf uur kijken per avond. Hierbij is volstrekt niet altijd het vooravondprogramma betrokken: zij weten zelf al te kiezen wat zij willen zien ai het ligt maar aan het gezin, of zij daarbij een vast bed- gaan-uur moeten aanhouden. Geble ken is echter, dat heel vaak het ge,zin zich in de kleuterstrip vermeit en daarnaar meekijkt. Ook, nu „De Woefs en de Lamaars" zich niet zo zeer verheugen in populariteit. Belangstelling Opmerkelijk is, dat tieners tussen 15 en 17 jaar het ook niet langer ma ken dan plm. anderhalf uur per Radio Kamerorkest begeleidt opera (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Tien dagen lang werkt het Radio Kamerorkest van de NOS mee aan de opvoering van de opera „P Ormindo" van. Francesco Gavalli. een produktie van de Ned. Opera Stichting onder regie van Günther Rennert en met Kenneth Montgomery als dirigent. Het gaat om in totaal 7 voorstellin gen, resp. in Scheveningen, Amster dam en Rotterdam. De NOS-radio zal opnamen maken voor uitzending op een nader vast te stellen datum. Mor genavond is er al een en ander over te horen in het pauzeprogramma dat de NOS om plm. 9.35 uur op Hilver sum I uitzendt. avond. Zij kijken niet meer „om te kijken", maar weten heel goed, wat zij al dan niet willen zien. Hele avon den aan de beeldbuis blijven hangen is er echter voor hen weinig bij. Vanzelfsprekend overigens:: zij hebben huiswerk te maken, gaan uit, willen platen draaien, ontmoeten el kaar. willen knutselen of wat ook. TV-kyken is mede een vorm van vrije tijdsbesteding. Hoeveel tijd ligt mede aan de programma's. Boven 18-jarigen kijken iets meer, maar halen bij elkaar gemiddeld ook niet meer dan een kleine twee uur. Het rapport meldt, dat er geen peil op is te trekken op welke uren van de avond tieners kijken: hier spreekt de selectie dus duidelijk mee. Men ziet gcfrroon lievelingsprogramma's en gaat niet zitten afwachten wat er komt. Dat zijn goede kijkgewoonten. De echte kinderprogramma's op de woensdag- en zaterdagmiddagen ge nieten zeer behoorlijk belangstelling bij kinderen tot 12 jaar. In de periode van het onderzoek (12 tot 25 april j.l.) werden in totaal on geveer 800 fcv-kijkers van 3 tot 17 jaar ondervraagd (over de kleinsten werd met de ouders gepraat). Hierbij bleek (men noemt de steekproef re presentatief) dat tweederde van de kinderen tot 12 jaaT de middagpro gramma's volgen en evenveel naar de dagelijkse kinderstrip (toen nog de Fabeltjeskrant) kijken. Vanavond te zien Nederland 1 AVRO 7.04 uur Toppop, daarna toekomst- tips. 8.20 uur tweede deel Lijmen, tv-spel. 9.10 uur Peyton Place. 10.00 uur actualiteiten in Televizier. Nederland 2 KRO 7.30 uur Tommy Cooper. 8.20 uur Mod Squad. 9.10 Brandpunt special. 9.35 uur documentaire leefmilieu aan de Schelde. 10.00 uur De klop op de deur, deel 11. Vanavond te horen Hilversum 1 KRO 8.00 uur Mixtuur: eigen (moderne) opnamen. 8.45 uur serie „Ons kind - onze school". 9.30 uur Babel, kritisch kunst programma. 10.50 uur Contekst, diseüssiemagazirie. 11.15 uur Sticker. Hilversum II AFRO 7.35' uur Vanavond, groot amuse mentsprogramma 10.00 uur jongerenprogramma „O". 10.00 uur (NOS) Signaal, eigentijdse muziek. Igor von Percha 19 Na een rit van amper drie uur door de nacht in Noordoostelijke richting kwam Paddas naar de wagen aan het einde van de kolonne gereden, waar Vera en de dokter in zaten en wisselde een paar woor den met Starsjinow. Terwijl de militiecolonne verder trok en spoedig in de duisternis verdween boog de wagen onder leiding van Paddas een veldweg in. Starsjinow reed er met drie militiesoldaten achteraan. Na een paar honderd meter bereikten ze de uitlopers van de dichte wouden die zich van hier tot diep in Wit-Rusland uitstrekten. Via zanderige, blijkbaar zeer zelden bereden wegen ging het in het zil verachtige wazige licht van de toenemende maan tussen de duistere, dreigende vijandige muren van het woud urenlang verder. "Waar brengt hij ons heen?" vroeg Vera op een gegeven moment zo zacht.dat alleen de dokter die naast haar zat het kon horen. "Ik dacht dat u sliep '"Allang niet meer. Waar brengt hij ons heen?" "Ik weet het niet. Maar misschien vertelt hij het u wel?" "Nee!" antwoordde ze en ofschoon ze fluisterde klonk haar stem helder en zeer gedecideerd. "Ik kan niet meer met hem praten. Nooit meer. Ik wil hem niet zien, ik wil niet." "Kent u hem van vroeger?" "Ik kende hem. En et is een tijd geweestJe moet liefhebben, zei hij toen. De armen, bezitlozen, verdrukten, vervolgdenDe liefde moet als een brede, nimmer opdrogende stroom 2tjn, die je met zich meevoert en tegen haat en bitterheid beschermt. En nu? Haat, moordVuur. Overal vuur en as Toen ze me naar buiten droe gen heb ik het gezien. Afgebrande muren, holle, geblakerde venster gaten, zwarte schoorstenenEn vaderWat is et met hem gebeurd? Een grafHeeft hijeen graf?" "Dat heeft hij", loog de arts. Want inx;werkelijkheid was het graf van Heinrich von Cosel de ruïne waar, Vera over had gesproken. Dr. Berckheim had daarin naar zijn stoffelijke resten gezocht en niets gevonden. "Op zekere dag zal ik terugkomen", fluisterde Vera. "U zult terugkeren", zei de dokter. "Het is uw huis. Uw land. Maar tot dat momentU moet leven. De tijd en het leven genezen. Elke dag die voorbijgaat is gemakkelijker door te komen. En op zekere morgen ziet men weer hoe de zon opgaat. Men is anders geworden terwijl de nacht verdwenen is Hoorde zij hem? Hij wist het niet. Zij had haar-ogen gesloten, maar toen hij zich dieper over haar heen boog merkte hij aan de gespannen trekken van haar bleke, vermagerde gezicht dat zij niet sliep. Zouden zijn woorden door het pantser van pijn kunnen dringen dat haar omgaf? Slaap nu maar, probeer tenminste in je slaap vergetelheid te vinden dacht hij, terwijl hij met een voorzichtig, verlegen gebaar een haar- sliert uit haar voorhoofd veegde: nu geen dokter meer, maar een man wiens hart bezwaard was van medelijden, tederheid en een ontkie mende liefde. Op de middaguren van de volgende dag arriveerden ze bij een meer met vlakke, met riet begroeide oevers temidden van uitgestrekte wouden. Met een vlot voeren ze naar een ongeveer tweehonderd me ter uit de oever liggend, dicht begroeid eiland. Daar stond op een open plek, omgeven door dicht struikgewas en hoge essen en olmen, een kleine blokhut. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en de rare alchimist 82: „Ik kan vanmorgen niet werken, Stef", zei smidje Verholen, die weer net deed of hij Zacharias Zemelmans was. „Ik moet naar de stad „Wat nou?" riep Stef verbaasd. „Je bent nog geen halve dag by me in dienst en moet je nou al verlof heb ben?" „Tja zei de smid. „Ik heb mijn rente- kaart vergeten, zie je. En mijn ziekenfondsbonnetjes, mijn formulieren voor de ongevallenwet, mijn ver huiskaart, mijn vestigings vergunning, mjjn pokken briefje, mijn geboortebe- wys en myn „Hou op", smeekte Stef. „Als ik ambtenaar was, zou ik me gelukkig voelen met al die malle paperassen, maar nubrrrik griezel als ik eraan denk. Ga maar gauw naar de stad. Als je wilt kun je mijn auto gebruiken". „Graag", antwoordde de smid. „Ik ben nog al een goeie automobilist, al zeg ik het zelf. Maar ik wist niet, dat jij een wagen had": „Het is een oud beessie", zei Stef.,, Dat neemt echter niet weg, dat-ie nog héél best loopt. Héél best!" Stef haalde van achter het huis een bijzonder antieke wagen te voorschijn en duwde die naar het pleintje voor de smidse. Toen begon hy op krachtdadige wijze met een slinger rond te roeren in de blikken ingewanden van het karretje. En wat iedereen misschien voor onmogelijk had gehouden, de motor sloeg waarlijk aan. Even later stond het oude karretje al te trillen en te proesten van wild verlangen om aan het rijden te gaan. Smidje Verholen stapte in, en zie even later reed hy al hotsebotsend over de weg van Aarpelo naar de grote stad

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11