MOEILIJKE SPRONG OVER SCHADUW VAN VERLEDEN Verbier en Villars pure skilustoorden I IATERDAG 5 DECEMBER 1970 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Verbier, gelegen op 1500 meter, is zo'n modern ski-oord met de onbegrensde mogelijkheden. Het heeft tientallen pistes, waarop elke categorie skiër zich kan uitleven. Naast de vele sleep- en stoel- tjesliften zijn er twee teleferiques die de geroutineerde skiër naar 3000 meter brengen. Vanaf dit hoogste punt kan men lange afda lingen maken naar twee verschil lende valleien. door Joris Boddaert Behalve skiën zijn er in Verbier nog tal van andere sporten moge lijk. waarvan wandelen één van de belangrijkste is. Opvallend van Ver bier is dat er in het wijd uitge strekte dorp uitzonderlijk veel cha lets staan, die via grote verhuur kantoren (ook direct vanuit Neder land) te huur zijn. Gezegd moet worden dat de hotels en de uit gaansmogelijkheden van Verbier aan de dure kant zijn, maar daar voor zit men dan ook wel in één van de beste (en meest zonnige) skigebieden ter wereld. Eenvoudiger van opzet is het plaatsje Villars, dat evenals Ver bier slechts anderhalf uur rijden van Lausanne verwijderd is. Het skigebied van Villars is minder uit gestrekt (1300 - 2200 meter) en be- i door J. den Boef Het uitblijven van een regeling voor de kwestie Berlijn zet het enkele maanden geleden Russïsch-Duitse niet-aanvals-verdrag op losse schroeven en kan ook moeilijkheden opleveren voor het normalisatie-verdrag, dat onlangs tussen Polen en West-Duitsland tot stand is gekomen. Bondskanselier Willy Brandt heeft het definitief van kracht worden van het verdrag met Moskou afhankelijk gesteld van regeling van het Berlijnse probleem. Als de Russen niet meewerken kan hij deze voorwaarde moeilijk laten vallen omdat hij ook wat het akkoord met Polen betreft is aangewezen op een meerderheid in de Bondsdag die de regerings partijen (socialisten en liberalen) wellicht niet kunnen opbrengen. geven. Ook de socialisten heb ben lang de zaak in het midden gelaten. Dat zij nu met de steun van de liberalen tot een besluit zijn gekomen, getuigt van poli tieke moed ook al wordt die niet in dank afgenomen. Groot is de tegenkanting in CDU-CSU-kringen, waar men niet over de schaduw van het verleden lijkt te kunnen sprin gen. Fel is de oppositie van de Beierse CSU-voorzitter Franz Joseph Strauss, wiens invloed in het christendemocratische kamp als gevolg van de flinke verkiezingsoverwinning van en kele weken geleden lijbt te zul len toenemen. Het zou betreurenswaardig zijn» als in de Bondsdag over het normalisatieverdrag met Polen een onverkwikkelijke po litieke strijd tussen regerings partijen en oppositie zou uitbre ken. De toenaderingpogingen tot Poten en andere Oosteuropese landen zouden er ernstige scha de van ondervinden. Overigens wordt in het nor malisatieverdrag met nadruk vermeden, over „erkenning" te spreken. Vastgesteld wordt, dat de Oder-Neisse-grens sinds het Potsdammer-akkoord van 1A45 de Poolse westgrens „aangeeft". Om die reden wordt ook naar bestaande verdragen verwezen. In Potsdam werd nl. vastge steld, dat „de uiteindelijke vast stelling van de Poolse westgrens in een vredesregeling voor ge-| heel Duitsland zal geschieden".' Bovendien is de westelijke, geallieerden meegedeeld, dati het verdrag met Polen in naam' van West-Duitsland werd af gesloten en dat s=» met andere woorden een regering voor geheel Duitsland er later niet aan gebonden zal zijn. Dat het normalisatieverdrag ook in het belang van de Duit sers is, werd onlangs verdedigd door Klaus Mehnert, die aan vankelijk tegen onderhandelin gen met Polen was. Reden: de Poolse leiders eisten vooraf-- gaande volkenrechtelijke erken ning van Ulbrichts DDR. Later lieten zij deze voor waarde vallen, blijkbaar tot groot ongenoegen van hun Oostduitsc vrienden. Met vol doening stelt Mehnert in Christ und Welt vast, dat de letters DDR niet in de verdragstekst' voorkomen en dat de overeen-' komst op generlei wijze een be lemmering zal vormen voor eventuele hereniging van- Duits land. Mehnert meent, dat het ver drag voor de Duitsers niet als doel op zichzelf mag worden ge zien, maar als middel om tot verzoening met de Polen te ko men» zoals de Duitsers die met hun. westelijke buurlanden heb ben nagestreefd. ..We zullen tot de ontdekking komen, dat we een zeer hoge prijs betaald heb ben met het afstaan van onze oostelijke gebiedsdelen als er in Bonn een wilde politieke strijd uitbreekt, die in de Bondsdag slechts een. zeer kleine meerder heid voor het verdrag mogelijk maakt. Er zou niet tegenover staan wat wij er van hoopten: verzoening met Polen". Tijdens gesprekken in War schau heeft Mehnert de Polen op het hart gebonden, niet ver baasd te zijn» als in West-Duits land felle oppositie tegen het normalisatieverdrag wordt ge voerd. Het is ook in het belang van de Polen, dat zij er zo wei nig mogelijk dandaeht aan schenken, aldus Mehnert, die de reactie op het verlies van de vroegere Duitse gebieden verge lijkt met die van een lichaam, dat een ingrijpende amputatie ondergaat. Tenslotte vroeg Mehneri zijn gesprekspartners, hun houding tegenover West- Duitsland niet door de DDR van Ulbricht te laten voorschrijven» Zijn advies voor de Westduit- «ers: zakelijke debatten over het verdrag, beheersing van de emoties en spoedige ratificering door een indrukwekkende meerderheid. Het lijkt ons een bijzonder goede raad van iemand die ».veet, waarover hij het heeft. Kanselier Willy Brandt (op foto boven in gesprek met de Russischa premier Kosygin (rechts onderin), terwijl partijleider Brezjnef (staande in het midden achter de tolk) een oogje in het zeil houdt, ging zelf naar Moskou om het Russisch- Duitse niet-aanvalsverdrag te on dertekenen. Enkele weken geleden sloot West-Duitsland met Polen een normalisatieverdrag. waarin de Oder-Neisse-linie als Poolse west grens werd aanvaard (zie kaart). Het wachten is nu nog op een re geling van de kwestie Berlijn, die verbetering moet brengen in het lot van de miljoenenbevolking van West-Berlijn (foto links). In dit stadsdeel, waar de schitterende lichten nog altijd contrasteren met de silhouetten van grote gebouwen, voelt men zich meer dan ooit op gesloten. schillen, over de uitvoering tus sen de beide Duitse staten, zou den ter beslechting aan de grote vier voorgelegd moeten worden Na korte tijd kwam Moskou echter op dit besluit terug. Wat de erkenning van de Odcr-Neisse-grens tussen Polen en Oost-Duitsland betreft, heeft Bonn zich slechts bij d'c feite lijke situatie neergelegd. Het is altnjd een. publiek geheim ge weest', dat West-Duitsland be reid was de nieuwe Poolse westgrens definitief te aanvaar den in een vredesverdrag vpor geheel Duitsland. Dat was al het geval, toen kanselier Adenauer nog aan het bewind was. Om redenen van binnenlamdspolitieke aard werd dit echter nooit openlijk tioege- Verbier, ski-dorado met onbegrensde mogelijkheden. De meningen over de bedoelingen van de Sowjetunie verschillen. Som migen zien als eerste Russische mo tief voor het sluiten van een niet- aanvalsverdrag een mogelijkheid tot consolidatie van de eigen heerschap pij in wat Moskou noemt de socialis tische gemeenschap tot aan de Elbe. Andere oogmerken zouden zijn: het terugdringen van de Amerikaanse troepen uit Europa, verzwakking van de Westduitse binding aan de Navo en uitbreiding van de Westeuropese hulp ter overwinning van de enorme economische moeilijkheden in Rus land zelf. Diplomaten, uit Oost-Europa gaan ervan uit, dat het Rus- sisch-Duitse verdrag de blokpo- litiek van de Russische leiders geenszins losser maakt. Zij me nen, dat het integendeel in het westelijke kamp middelpunt vliedende krachten zal oproe pen» wat tot verschuiving van het evenwicht in Europa kan leiden. Dit zou betekenen: toeneming van hei isolationisme in Ameri ka en verkleining van de Chi nese storingsinvloed in Oost- Europa. Deze diplomaten zou den hei betreuren, dat de wes telijke landen geen conceptie hebben, tegenover het consolida- tieprogram van de Sowjetunie. In Le Figaro schrijft Ray mond' Aron, dat Moskou van de totdusver gesloten akkoorden een. bevestiging verwacht van de huidige grenzen van de „so cialistische gemeenschap". In de ogen van Rusland en Oost- Duitsland (DDR) is de Berlynsc enclave in die gemeenschap een van de beletselen voor definitie ve stabilisatie van het naoorlog se Europa. Bonn verwacht verbetering in het lot van d'e Westberlijners en duurzame overeenstemming over het lot van de vroegere Duitse hoofdstad. Beide partijen streven blijkbaar tegengestelde doeleinden na. Minder pessimistische waar nemers verwerpen de gedachte, dat, Rusland een harde lijn. ten aanzien van West-Berlijn wil aanhoud,'en, om Bonn onder druk te zetten. Zij. menen, dat do Russen wèl een oplossing aan de hand willen doen, die voo.r Bonn en de westelijke ge allieerden aanvaardbaar is, maar dat de Oostduitse partij baas Ulbricht zich blijft verzet ten. De conferentie van de zgn. Warschaupactlanden» die in de afgelopen week ïn. de DDR werd gehouden, zou bedoeld ge weest zijn om Ulbricht (die ge nezen bleek te zijn van een be weerde lichte hartaanval) tot matiging aan te sporen. In dit verband is het opval lend, dat Rusland aanvankelijk in het overleg van de zgn. grote vier (die verantwoordelijk zijn l:l Oncfer Pools bestuur (EO Onder bestuur van de U.S.S.R. 0 km 500 Nog een paar weken en duizenden Nederlanders trek ken het hooggebergte van Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk in om verzekerd te zijn van een (witte- rustge vende Kerst die zowel de lichamelijke als de geestelijke gezondheid in alle opzichten goed zal doen. Door de nog steeds stijgende welvaart zijn elk jaar meer mensen in staat om van een extra vakantie te genieten. Het zij hun gegund, want niets werkt zo ontspan nend als een korte, sportieve wintersportvakantie die echt niet zo kostbaar hoeft te zijn als men doorgaans aanneemt. Inderdaad, met Kerstmis en Nieuwjaar zijn tal van hoteliers ge neigd hun prijzen wat op te schroeven, maar na 10 januari zijn tal van wintersportoorden slechts voor de helft bezet, wat vooral in de kleine plaatsen een prijsverla ging tot gevolg heeft. Deze off- season-periode loopt veelal van 10 - 31 januari. In februari en met Pasen is het weer hoogseizoen, wanneer veel Zwitsers en Fransen zelf met va kantie gaan. Vooral de duurdere oorden zitten dan helemaal vol. Elk jaar wordt de aspirant „win tersporter" in tal van publicaties erop gewezen welke voorbereidin gen men voor een bezoek aan de (vaak onbekende) bergen moet treffen: terecht, want onbekendheid met het hooggebergte is vooral voor beginnende skiërs een hoogst onaangename zaak. Wij laten ditmaal die nuttige wenken voor wat ze zijn omdat wij in dit korte bestek iets dieper wil len ingaan op twee Zwitserse win tersportplaatsen. namelijk Verbier en Villars. In deze specifieke ski oorden (gelegen in de Frans-spre kende kantons Valais en Vaud) kwamen begin van dit jaar ruim 200 journalisten uit zo'n twintig lan den bijeen om als gast gedurende een kleine week de mogelijkheden van beide plaatsen te bekijken en (middels ski-wedstrijden) uit te proberen. Nu schijnen beide plaatsen het Tn eigen land nauwelijks nodig te hebben om door de internationale pers bekeken te worden, aangezien deze ski-oorden bij de ingewijden al jarenlang geliefd zijn. Toch kun nen dergelijke plaatsjes (net als bijvoorbeeld het Oostenrijkse Bad Gastein en het Franse dorp Cour- chevel) af en toe een forse dosis publiciteit best gebruiken om zo doende hun ski-mogelijkheden aar een groter buitenlands publiek be kendheid te geven. Tot voor enkele jaren kende de Nederlander maar één groot skige bied, namelijk Tirol, dat men veelal in de zomervakantie ontdekt had Daar is langzamerhand verandering in gekomen, men kreeg in de gaten dat tal van Zwitserse plaatsen lang niet zo vol zaten, en dat de prijzer veelal aelijk lagen aan de Oosten rijkse. Daarnaast ontdekte men dal het ter afwisseling wel eens fijn is om in een Franstalig gebied te ver toeven en dat niet alleen vanwege de heerlijke Franse keuken. vat daardoor juist voor de iets minder ervaren skiër veel mogelijk heden. Vanuit het dorp gaat een speciaal treintje naar een centraal gelegen pleisterplaats op 850 me ter. Dit biedt het voordeel dat het hele gezin op een charmante ma nier naar de pistes kan komen en daar met kleine kinderen heerlijk kan wandelen en sleeën. Villars heeft ook enkele uitste kende familiehotels die vooral bui- ten het seizoen zeer redelijk be taalbaar zijn. Ook de liften en ski lessen (per week Fr. 35) zijn niet al te duur. Er zijn in Villars veel recreatiemogelijkheden, een bosrij ke omgeving en voor de schaat sers een moderne kunstijsbaan. Een belangrijke zaak die nie mand in de hand heeft, is het aan tal uren zonneschijn. Wij geven toe dat maart en april wat dat betreft gunstiger maanden zijn. Toch blijft januari niet ver achter en men is in deze maand vrijwel altijd verzekerd van genoeg sneeuw. Zowel Verbier als Villars zijn vanaf Lausanne de gehele winter per auto bereikbaar, verder zijn er rechtstreekse treinverbindingen met de respectieve dalstations, Marigny en Aigle. Beide plaatsen trekken veel Zwitserse en Franse jeugd (uit Lausanne en Genève) die meestal voor één dag of een lang weekeinde hun intrek nemen. Ook al i6 Oostenrijk nog steeds favoriet bij de Nederlandse win tersporter, de Zwitserse en Franse Alpen zijn een bezoek (alleen al ter afwisseling) dubbel en dwars waardl Het skigebied van Villars is een schitterend oefenterrein voor de iets minder ervaren skiër.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9