Ministerraad vraagt met Idem: medewerldng bedrijfsleven Complot ontdekt in Ierland Weer gesprek met beide groepen Ingeleende werknemers Zware straf Volendam Tv-toestel voor A. C. van Bommel BISCHOFF DAGVAARDT DE RUITER ten hoogste jaar in dienst RECHTBANKZITTING IN TV-STUDIO rrico Werknemers ontslagen Veldkamp wil één wet voor sociale zekerheid „Wij hebben te weinig over voor defensie" Laatste dringende oproep j Proces van docenten tegen curatoren Beloningsverschil maximaal 10 pet Steekpartij in Amsterdam „Toestand bijzonder ernstig Zonder afvloeiingsregeling 1970 7 ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet wil nog een laatste en dringend beroep doen op het georgani seerd bedrijfsleven om mee te werken aan de door de regering noodzakelijk geachte matiging van de loonontwikkeling. In een langdurige vergadering, die tot kwart voor elf gisteravond duur de, heeft de ministerraad besloten tot dit laatste dringende beroep. De voorzitters van de centrale or ganisaties van de werkgevers en werknemers zijn uitgenodigd voor een gesprek op korte termijn met de ministers. Zij zijn al op de hoogte ge steld van het besluit van het kabi net. Aangenomen wordt, dat het ge sprek maandag wordt gehouden. Na het gesprek met de voorzit ters zal het kabinet in de loop van de volgende week weer bijeenko men voor een extra vergadering. Dan zal het besluit worden geno men wat gedaan moet worden om de loonontwikkeling in 1971 in de hand te houden. Van groot belang zal zyn in wel ke mate overeenstemming kan wor den bereikt met de voorzitters van de organisatie en wat het effect zal zijn van „de laatste dringende oproep". RUIMTE De ministerraad, die besloot tot de ze oproep, na bespreking van de brie ven van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties over de loon ontwikkeling, behandelde het onder werp in breed verband. Zo deelde premier De Jong voor de avondvergadering mee, dat even eens was gesproken over de tegemoet koming aan de oud-invaliden en over de gewenste optrekkingen van de AOW en AWW. Deze problemen zijn van groot belang in verband met eventuele premieverhogingen, die weer een deel van de beschikbare ruimte opeisen. Er is gisteren van de zyde van het kabinet geen informeel overleg ge weest met de vier fraktievoorzitters. In Den Haag bestond gisteravond de verwachting, dat wel in een of andere vorm een loonmaatregel uit de bus zou komen. Het probleem van het kabinet zou vooral zijn, nu de strategie in de strijd tegen de infla tie wel vast staat, welke taktiek ge volgd moet worden. Gedacht wordt bijvoorbeeld ook aan de toepassing van artikel elf van de Loonwet, waar door de regering een grens kan stel len aan de te verwachten loonstijgin gen. Overeenstemming in metaalindustrie UTRECHT De strafcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft Volendam ernstig gestraft naar aan leiding van de ongeregeldheden na de wedstrijd VolendamDWS op 29 november. Hierbij werden scheids rechter Van der Kroft en grensrech ter Van Delft mishandeld. Volendam is een boete opgelegd van 5000 gulden. Bovendien werd de club gestraft met het spelen van een - thuiswedstrijd zonder publiek. De laatste straf is echter onder voor waarden. Zou Volendam voor de, volgende wedstrijd, op 20 december tegen Excelsior, goedgekeurde, hek ken om zijn veld hebben aangebracht dan wordt de straf niet direct uit gevoerd, maar omgezet in een voor-, waardelijke met een proeftijd van een jaar. Bepalend voor de strafmaat zijn ook de ongeregeldheden geweest, Kwartet-kriiiswoordpuzzelactie van het Afwijkende Kind. Alle rich tingen doen mee. Zo nemen ook de Katholieke Landelijke Vereniging voor Sociaal-Pedagogische Zorg en de Stichting „Helpt Elkander" deel. Marja van Dam en Ria de Boer (midden op de fotoschudden de zakken leeg (helemaal, echt waar), een rustig karweitje bij wat ze eerder hebben gedaan: de vele dui zenden brieven nakijken. Het geld is binnengekomen door middel van 50 cent aan postze gels extra, die op de briefkaarten geplakt moesten worden. Hiervoor was de toestemming en medewer king nodig (met liefde verleend) van het gemeentebestuur, de politie (kansspelelement) en de posterijen. ontstaan na de wedstrijd tegen Hol- land Sport op 18 april 1969 en na de ontmoeting tegen Ajax in dit seizoen. De strafcommissie meende dat het bestuur van Volendam onvoldoende acht heeft geslagen op de veiligheid van spelers, scheidsrechter en grens rechters. ZAANDAM Een minderheids groep van aandeelhouders in de NV Gebrs. Bischoff in Zaandam heeft de heer C. M. de Ruiter gedagvaard om dat deze in gebreke zou zijn gebleven de aandelen van Bischoff over te ne men. Volgens, contract was hij ver-, plicht dit per 1 december te doen. De minderheidsgroep wordt voor-'.: namelijk gevormd door de heren A. C. Bischoff en diens zoon W. A. A. Bischoff. de huidige directeur. In de dagvaarding wordt gesteld, dat de overeenkomst met de heer De Ruiter als ontbonden moet worden be schouwd wegens het uitblijven van betalingen. Daarnaast wordt van de heer De Ruiter schadevergoeding geëist. Eis van half jaar I voor schot op oom ARNHEM Tegen de 23-jarige zes maanden voorwaardelijk geëist wegens poging tot moord op zijn oom P. Pfeiffer, eveneens wopnwagenbe- woner, op 30 januari. Tussen oom en neef bestond al ge ruime tijd een scherpe verstandhou ding. De wrijving werd nog ernstiger toen beiden voor een gemeenschappe lijke zaak in Zutphen terecht moes ten staan. De oom bedreigde later zijn neef en deze nam het recht in eigen hand door met een vuurbuks op de auto van de oom te schieten. Hij vuurde drie kogels af, waarvan er een de achterruit doorboorde zon der iemand te raken. Door slingerand rijden wist de oom zijn neef van zich af te schudden. AMSTERDAM Stafleden van het Instituut voor de Nederlandistiek van de Amsterdamse gemeenteuni- versteit hebben besloten een civiele procedure aan te spannen tegen het college van curatoren van de univer siteit. Aanleiding hiertoe is de door de curatoren overgenomen verant woordelijkheid inzake de „onwettige uitschakeling van studenten." Deze overneming van verantwoor delijkheid geldt de uitschakeling van 600 studenten, ,die nu geen onderwijs krijgen. Uit protest hiertegen hebben de an dere studenten al aangekondigd van maandag af te staken. De stafleden, die sinds maandag niet meer werken, hebben gisttren hun onderwijstaak weer op zich ge nomen, zij het onder protest. Sint Nicolaas betwijfelde of alle postpakketten wel op tijd be zorgd zouden worden. Met z'n knechts hielp hij daarom giste ren persoonlijk een handje mee. De uitslagen van de voetbalwed strijden, die vrijdagavond werden gespeeld in de hoogste afdeling van de Westduitse competitie, de Bun- desliga, zijn Bayern Muenchen MSV Duisburg 21 (11); Borussia MoenchengladbachEintracht Frank furt 50 (30); Hannover '96Bo russia Dordtmund 41 (20); Armi- nia BielefeldHertha BSC 11 (1—1). DEN HAAG Ingeleende werk nemers mogen volgend jaar in de metaalindustrie hoogstens negen maanden bij eenzelfde werkgever werken met de mogelijkheid van verlenging tot maximaal een jaar in dien de ondernemingsraad toestem ming geeft. Verder mag het verschil in beloning met de vaste werkne mers hoogstens 10 procent zijn. Nog eens kijken naar Duys BUSSUM De civiele proce-, dure, die de kruidendokter Van der Moosdijk tegen de Avro en Willem Duys heeft aangespan nen, is gisteren in de NOS-studio Vitus in Bussum voortgezet. Deze plaats had de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. K. Franx gekozen omdat hij de uitzen ding van de Vuist van Duys van 13 december wilde bekijken, waarin een klant van de kruidendokter en twee van zijn ontslagen chauffeurs hem van onoirbare praktijken beschuldig den. Ook het weerwoord van Van der Moosdijk in een ingelaste uitzending op 17 december wilde hij zien. Na afloop van de heruitzending in besloten kring, zei de president, dat hij in het kader van het openbare karakter van de zaak nog enige me dedelingen wilde doen. De aanwezige journalisten improvi seerden snel en arrangeerden van stoelen en tafels, die in de opname- ruimte als rekwisieten waren neerge zet, een rechtbank met een opval lende stoel voor de president in het midden. De achtergrond werd ge vormd door een decor van de tv-uit- zending „Kenmerk". Mr. K. W. Zieleman, die als verde diger van de kruidendokter de uit zending in een aparte kamer ook had gevolgd, vond, dat Van der Moosdijk zonder bewijs was gekraakt. Volgens hem hadden de getuigenissen van ontslagen personeel afgezwakt moe ten worden. Mr. J. A. van Waarden, pleiter voor de Avro, wees o.m. op de advertentie van de kruidendokter, waarin deze nette chauffeurs vroeg, die alleen de kruiden hoefden te vervoeren en be zorgen. In de praktijk bleek echter, dat zij de kruiden ook moesten ver kopen. Toen zij daarin niet slaagden, werden zij ontslagen. Hij bracht ook een nieuw feit naar voren: de economische politierechter in Den Bosch heeft enkele dagen ge leden de kruidendokter tot 5000 gul den boete veroordeeld wegens over treding van de vestigingswet droge rijen. De rechtbank zal 26 januari uit spraak doen. HKlSfl j Dilt zijn de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de raad van- overleg in de metaalindustrie'(ROM) overeengekomen om paal en perk te stellen aan ongewenste activitei ten van koppelbazen. Een en ander moet nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan de ledenraadsverga deringen van de organisaties. De nieuwe (landelijke) regeling gaat uit van grondig overleg tussen de werkgever en de ondernemings raad en nauw contact met de vak bonden. Zo zullen aan de onderne mingsraden o.a. de namen van de ingeleende werknemer en naam en adres van het uitleenbedrijf worden verstrekt, terwijl twee maal per jaar de situatie onder ogen zal worden gezien in een gesprek tussen bedrijfs leiding en ondernemingsraad. De werkgevers in het Rijnmond gebied, aangesloten bij de Metaal- bond, zullen hun werknemers legi timatiebewijzen geven om betere controle op degenen die de bedrijfs terreinen betreden, mogelijk te ma ken. AMSTERDAM In de Leidse- straat nabij de Prinsengracht in Am sterdam is vanmorgen vroeg de 23- jarige Amsterdammer J. Gorter door een Frans sprekende man in zijn rechtervoet gestoken. De Amsterdammer slaagde er in een telefooncel dicht bij het politie bureau op het Leidseplein te komen, waar hij de politie belde. Deze trof de hevig bloedende man in de cel aan. 't Heerlijk avondje is gekomen. niet vergeten~Frico eten DUBLIN De Ierse regering heeft gisteravond het recht ge nomen om iedere burger zonder proces gevangen te zetten omdat men „een geheim gewapend complot" tegen de staat heeft ontdekt. Volgens premier Jack Lynch had het complot ten doel voor aanstaande personen te ontvoe ren, banken te overvallen en zelfs functionarissen te ver moorden. UTRECHT Van de 36 personeels leden van Wilma's bouwsyndicaat N.V. te Den Haag, die in een fabriek voor baksteenelementen voor de woning bouw in Amsterdam werkten, zyn de meesten per 1 januari ontslagen, zon der dat voor hen een behoorlijke af vloeiingsregeling is getroffen. Het ont- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Oud-minister van Sociale Zaken dr. Veld kamp heeft gisteren een tussen rapport gepubliceerd om de so ciale zekerheidswetgeving te vereenvoudigen. Al sinds juli i 1967 is hij aan het onderzoeken, hoe dat het beste zou kunnen. Hij wil nu komen tot één wet so ciale zekerheid in plaats van ver schillend wetten. Daarin zouden dan op een eenvoudige manier alle rech- I ten en plichten moeten staan, die de burger heeft als het gaat om bijvoor beeld AOW, ziektekosten, arbeidson geschiktheid, kinderbijslag. Begonnen zou kunnen worden met het opstellen van een basiswet, waar op dan later nog een organisatiewet en een verstrekkingen wet sociale ze kerheden moeten volgen. In de basiswet komen alle bepalin gen die nu her en der verspreid staan in alle mogelijke sociale zekerheids- I wetten. Dr. Veldkamp verwacht het totale aantal terug te brengen van ongeveer twaalfhonderd tot hon derdtwintig. Als het voorontwerp van die basis wet ia ingediend zal er een verzamel wetje moeten komen om die be staande wetten aan te passen. Dr. Veldkamp vindt dat verstandiger dan het opnemen van allerlei omvang rijke „staartbepalingen" in de be staande wetten zelf. IN 1972 Dat voorontwerp kan volgens de oud-minister in de zomer van 1972 gereed zijn. Van de kant van de mi nister van Sociale Zaken is nauwe lijks kritiek te verwachten omdat dr. Veldkamp nauw samenwerkt met het departement en qmdat de Staatscom missie, die zich met deze zaak bezig houdt, het helemaal eens is met zijn uitgangspunten en doelstellingen Het op de helling zette» van alle sociale wetten, wat de bedoeling is van de regering, zal volgens dr. Veld kamp zeker nog vijftien jaar kosten. In een mondelinge toelichting op zijn rapport kwam dr. Veldkamp met het idee om iedere Nederlander een „sociale verzekeringskaart" te geven die dan zou moeten worden opgebor gen in het geheugen van een compu ter. Uitkeringen en veranderingen zouden dan veel sneller verwerkt kunnen worden. Dr Veldkamp: „Ook dat Is een voorbeeld van vereenvou diging." slag is enige tyd geleden aangezegd. Volgens een woordvoerder van de katholieke bouwbond Sint Joseph, van wie bovenstaande gegevens afkomstig zijn, zou aanvankelijk helemaal niets zijn gedaan door de directie van Wil- ma voor het personeel- Pas toen een der personeelsleden zich ging bekla gen bij zijn Vakbond, kwam er bewe ging in de zaak. De personeelschef van het bedrijf zou, aldus de woordvoerder van Sint Joseph, toegezegd hebben dat perso neelsleden die langer dan tien jaar in dienst waren, een nieuwe arbeids plaats aangeboden zouden krijgen door Wilma N.V., terwijl voor de per soneelsleden met minder dan tien dienstjaren een afvloeiingsregeling zou worden getroffen. Later is daar niets meer over gehoord. Inmiddels had het Gewestelijk Ar beidsbureau al toestemming voor het ontslag gegeven, hoe, dat is volgens de woordvoerder van Sint Joseph on duidelijk. De heer Hardy, een der directeuren van Wilma's Bouwsyndicaat, zei gis termiddag dat hij na gesprekken eer der die middag, de ontslagprocedure ook wel wat mager vond en dat nu bepaald was datde werknemers bij het bedrijf met minder dan tien dienst jaren worden uitbetaald tot 15 januari, en zij met meer dan tien dienstjaren slechts enkelen tot 1 februari. Slechts vier of vijf mensen zouden binnen het bedrijf kunnen worden overgeplaatst, aldus de heer Hardy. Hij meende dat met deze procedure, afgaande op informaties van het ar beidsbureau, was voldaan aan de wet telijke voorschriften. Aangaande de reden van het op heffen van de fabriek zei de directeur dat aanvankelijk de gemeente Amster dam een grote afnemer was geweest van de geprefabriceerde uit baksteen opgebouwde wanden. Oorspronkelijk werkten In het bedrijf ruim 120 men sen, een aantal, dat door natuurlijke afvloeiing terugliep tot 36. Tegelijk liepen ook de orders terug. Volgens welingelichte kringen in Dublin zouden het verboden Ierse re publikeinse leger (IRA) en de mili tante splintergroep Saor Eire (vrij Ierland) met de samenzwering te ma- ken hebben. Zoals bekend, streven zij naar hereniging van Ierland met Ul ster. Volgens Lynch zijn inmiddels in terneringskampen opgericht, in - hoofdzaak in de buurt van een leger- basis in Curragh in Midden-Ierland. „De regering acht de toestand bij zonder ernstig", aldus de minsiter, „vooral ook omdat de inlichtingen van de politie zorgvuldig gecontro- leerd zijn". In de afgelopen maanden zijn steeds meer arrestaties verricht in verband met de ontdekking door de Ierse politie van clandestiene wapen opslagplaatsen, in het bijzonder bij de grens met Noord-Ierland. DEN HAAG „Het is een trieste constatering te zien hoe weinig het Nederlandse volk bereid is adequaat bij te dragen voor de defensei. Steeds zijn de uitgaven verminderd, terwijl een steeds stijgend percentage be- stemd wordt voor de betaling van on- - ze rekruten (die meer krijgen dan in alle andere landen van Europa) en n#g wordt er van vele kanten gepro testeerd. Als men ziet, dat het budget voor sociale zaken in enkele jaren is gestegen van 13 tot 18 miljard, dan krijgt defensie met zijn 4 miljard toch wel een luttel bedrag". Dit verklaarde gisteravond minister Luns voor de televisie na afloop van het Navo-beraad in Brussel. Defensie-minister Den Toom sprak in dezelfde geest, maar Verweet bo vendien de publiciteitsmedia de be volking in negatieve zin te beinvloe- den. „Ik vind dat jammer. Er mag wel beinvloed worden, maar dan vol gens eerlijke argumenten, die niet uit de lucht zijn gegrepen." Minister Den Toom zei tijdens het interview ook, dat de door hem gesig naleerde tekortkomingen bij de Navo niet bedoeld zijn om de publieke opi nie te beiyvloeden. „Ik zie dit als een positief punt. We mogen de kop niet in het zand steken". Waar in de komende vijf jaar de 150 miljoen gulden extra voor defen sie vandaan moeten komen, liet hij in het midden. „Het nieuwe kabinet zal bij de defensiebegroting met dit be drag rekening moeten houden". ROTTERDAM De heer A. C. van Bommel, de Savornin-Lohman- laan 91a in Rotterdam, kan zich de gelukkige bezitter noemen van de draagbare tv, hoofdprijs in de gro te Kwartet-puzzelactie, waarvan de opbrengst is bestemd voor de geestelijk gehandicapten. De heer B. C. Mante trok de win nende briefkaart uit een reusachti ge hoop die lag uitgespreid op de tafel in de vergaderkamer van het Kwartetgebouw aan de Rotterdam se Witte de Withstraat. De heer Mante is directeur van het Lande lijk Kollektebureau waarvan de ac tie uitging. Eén van de deelnemen de verenigingen is Philadelphia Landelijke Protestants-Christelijke Vereniging van Ouders en Vrienden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7