Historische das Navo wil wapenvrije zone in centrum van Europa Noodtoestand in Baskenland MUZÏeK Jaar loon bij fusie-ontslag Invasie uitgevoerd door Portugezen Ouders dreigen kinderen van school te halen Weer celstraf voor krakers KNIL-militair voor doodslag 3 jaar cel in Jongen poogde schoonmaakster te wurgen Lesauto moet bord hebben Nixon: 'ergste van inflatie voorbij Ruzie om bal j leidde tot doodslag KNVB GELASTTE ALLE VOETBAL VOOR VANDAAG GEHEEL AF ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 Pastoor Kerkhof uit Almelo is door Skanevik tot „Sportvisser van het Jaar" uitgeroepen, omdat hij deze zomer een 11 pond zware pollak ving in het naar dit Noorse stadje genoemde fjord. Gisteravond nam, hij in Amsterdam de titel en de daarbij behorende trofee in ontvangst van hoteldirecteur Guddal en diens vrouw. Verleidelijk aanbotl aan Moskou BRUSSEL De. vijftien Navo-lidstaten hebben gisteren besloten pas aan een Europese veiligheidsconferentie te gaan denken als Moskou heeft meege werkt aan het tot stand komen van een akkoord over Berlijn. De ministers van buitenlandse zaken hebben hier echter een verleidelijk politiek aanbod aan verbonden: een plan voor een wapenvrije zone in het centrum van Europa, waar de grote oor logen van de 19de en 20ste eeuw hun oorsprong vonden. Op het jaarlijkse overleg trokken de ministers verder de volgende con clusies: De Navo-landen zijn vastbesloten hun militaire waakzaamheid te hand haven, terwijl het streven naar een verzoening tussen oost en west wordt voortgezet. Door de Westduitse overeenkoms ten met Moskou en Polen is vooruit gang geboekt in de richting van wer kelijke veiligheid in Europa, maar er moet op dit gebied nog een hoop ge daan worden. Hoewel de Russen hun druk op West-Europa verminderen, heeft het uitbouwen van de militaire macht van Rusland in de Middellandse Zee een punt bereikt waarop tegenmaat regelen dringend nodig zijn. Meest geprezen man aan het eind i van het Navo-beraad was gisteren de Nederlandse defensie-minister Den Huren Het beleid van minister Schut komt mijns inziens hierop neer dat de huren van de slechtste woningen waarin de laagst betaalden gehuisvest zijn, met twaalf procent omhoog gaan, zonder dat daar enige verplichting voor de huiseigenaren tegenover staat. Hoe moet de kiezer in deze omstan digheden de juiste man op de juiste plaats krijgen als onze goedbedoelde raadslieden dat niet kunnen? We lezen over astronomischj bedragen voor al lerlei doeleinden, maar wij, die in oude wijken wonen, komen er maar bekaaid af. Zouden ze ons ook nog een gelukkig nieuwjaar wensen? ROTTERDAM A. R. Luyendijk- v. d. Leeuw. Belastingen (2) De heer Kraus heeft op cynische wijze zijn bewondering uitgesproken over de goocheltoeren van minister Witteveen. Ik ben het als agrariër ge heel met de heer Kraus eens. Wij zitten voor zware lasten en bo vendien kunnen wij van alle prijsver hogingen en de btw die we moeten betalen, geen cent doorberekenen. We moeten afwachten wat de produkten op de veiling zullen opbrengen. En m^ar werken van zonsopgang tot zons ondergang. De olieprijzen zijn schrikbarend ge stegen, zoals iedereen bekend kan zijn. De regering heeft steun toegezegd in de vorm van een fooitje. Er komen echter geen reacties van stooktuinders. In andere bedrijfstakken wordt het werk neergelegd wanneer men denkt te weinig te verdienen, maar de agra rische sector heeft dat nog niet ge daan. Dat buit de regering uit. Laat de agrariërs maar dorsen, om het met een I variant op een bekend gezegde uit te I drukken De fiscus zal het niet laten als er j nog een cent van fruittelers, veehou- j ders en tuinders in de wacht kan wor- I den gesleept. Het geld dat aan de ont wikkelingslanden wordt gegeven kan men beter beschikbaar stellen voor de genoemde sectoren. Anders wordt Ne derland zelf noodlijdend. LICHTENVOORDE De ouders van de leerlingen van de St. Ludgerus- school voor buitengewoon onderwijs in Lichtenvoorde hebben het school bestuur gedreigd met een schoolsta king van een dag als dit bestuur niet bereid is hun eisen in te willigen. Zij willen dat de St. Ludgerusstichting, die thans de school bestuurt, direct wordt vervangen door een vereniging met rechtspersoonlijkheid, waarvan iedereen lid kan worden. Voorts eisen zij de terugkeer van het schoolhoofd A. van Tongeren, die enige tijd gele den werd ontslagen. De ouders ver wijten 't bestuur in dezen eigenmach tig optreden. Het ultimatum loopt dinsdagmiddag 12 uur af. Zijn de ei sen dan niet ingewilligd, dan houden de ouders de kinderen woensdag thuis. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter mr G .H. Nomes heeft gisteren opnieuw enkele van de 74 jongelui, die op bevrijdingsdag het lege Amro-Bank-pand in Amsterdam kraakten, tot gevangenisstraffen ver oordeeld. De straffen variërden van 10 dagen, waarvan 7 voorwaardelijk tot twee weken, waarvan een week voorwaar delijk. Toom. Van alle delegaties heeft hij gelukwensen in ontvangst moeten ne men voor het feit dat hij erin ge slaagd is de Europese Navo-landen ertoe te bewegen in totaal 3.5 miljard gulden meer voor de gezamenlijke defensie uit te geven in een periode van vijf jaar. Commentaar van minister Luns, die als opvolger van secretaris-generaal Brosio wordt genoemd: „Den Toom zou een hele goede secretaris-gene raal zijn." Actieprogram CBAT: (Van onze soc- econ. redactie) UTRECHT Aan de sociale zeker heidswetgeving dient met spoed een voorziening te worden toegevoegd voor werknemers, die ontslagen wor den b(j concentraties, fusies, ophef fing, overname en onteigening van bedrijven. Dit wordt gezegd in een aktiepro- gram, dat vrijdag unaniem aanvaard is door de tweedaagse algemene ver-- gadering van de Christelijke bond van werknemers in de agrarische bedrijfs takken en de tabakverwerkende in dustrie. In het aktieprogram wordt daar bij gesproken van de volgende mini ma: a. volledige inkomensgarantie van tenminste een jaar; b. volledig behoud van verkregen pensioenrech ten; c. onverminderde voortzetting van de pensioenopbouw voor werk nemers van 60 jaar en ouder en/of vervroegde pensionering op hetzelfde bedrag dat verkregen zou zijn bij het bereiken van de normale pensioenge rechtigde leeftijd; d. winsten, ont staan door overdracht van een onder neming, moeten voor een deel ten goede komen aan de betrokken werk nemers; e. vergoeding van noodza kelijke verhuis- en inrichtingskosten en f. bij onteigening van bedrijven moeten voor de agrarische werkne mers rechten worden vastgelegd, die vergelijkbaar zijn met die voor eige naren en pachters. Andere punten uit het aktiepro gram zijn: het splitsen van loonsver hogingen in twee delen, nl. een voor iedereen gelijk bedrag ter hoogte van de stijging van de kosten van levens onderhoud en een percentage voor verbeteringen^ die daar bovenuit ko men; spoedig inhalen van de achter stand in beloning van agrarische wernemers bij de werknemers in de industrie en verbetering van de af vloeiingsregeling. Het hoofdbestuur van de CBAT kreeg machtiging de fusiebesprekin gen met een vijftal andere bonden van het CNV voort te zetten. De nieuwe bond, zo werd meegedeeld, zal bijna 102.000 leden omvatten van alle 239.000 bij het CNV aangeslotenen. Een paar jaar geleden zei men in de KVP, ARP en CHU tegen elkaar: zou het nu zo moeilijk zijn om als drie christelijke par tijen met eenzelfde grondslag het eens te worden over één programma? Die vraag was met een uitdaging. Het antwoord was: Laten we het proberen. De deskundigen, politici en pro grammeurs zijn aan het werk gegaan. De geschiedenis kennen we: de ijverige Achttien, die veel vergader den en commissies aan het werk zetten. De rapporten kwamen er uit. Dit politieke geploeg werd door de om standers met stijgende interesse en toenemende verbazing gevolgd. Ook dat was dus nog mogelijk. Ruim een jaar geleden was dit rapporten-werk gereed. De Acht tien trokken zich terug in hun eigen partijen. Om te ontdekken, zo ze het nog niet wisten, dat de nodige reac ties (waarderend en afkeurend) wa ren ontstaan op al die gesprekken over de partijmuren heen. Zo moest weer orde worden ge steld op de eigen zaken. Trouwens, de tijd was aangebroken hard te werken in de eigen partij. Want er moesten programma's worden ge maakt voor de komende verkiezin gen en de volgende regeringsperiode. Uil-daging Om dit spannend verhaal over een politieke ontwikkeling niet te lang te maken: de drie vergaten elkaar niet. Nog altijd was daar die uitdaging. Toen de eigen programma's ongeveer klaar waren, bleek plotseling een stuurgroep uit de drie partijen aan het werk te zijn. Er werd snel gekoerst en dat éne programma kwam op papier te staan. Maar je kon niet zeggen, dat de partijen het met dit werkstuk eens waren. Een KVP-partijraad vond veel te weinig terug van het eigen Steen- kamp-programma en produceerde een motie bij wijze van verlanglijst. Het Convent van de ARP deed het zelfde en ook de Unieraad had zo zijn wensen. De stuurgroep zwoegde weer ver der en wendde het roer in de ver schillende gevraagde richtingen. Re sultaat een nieuw aangevuld en op een aantal punten concreter gemaakt gemeenschappelijk programma. De besturen van de partijen heb ben het donderdag ontvangen. Uit de begeleidende brief blijkt, dat men het niet op alle punten eens is over de bestuurlijke vernieuwing en de democratisering. En tijdens een ge sprek met de drie partijvoorzitters kwam naar voren, dat alles nog niet was uitgepraat. Over de defensie inspanning bestaat bijvoorbeeld evenmin overeenstemming. Maar ARP-voorzitter Veerman zei, dat men het nu voor 99 pet eens was. Waarmee hij onderstreepte, dat het gelukt was. Dat het éne programma er was. De partijvoorzitters hebben het concept van de stuurgroep donder dag in de fraktiekamer van de KVP in het gebouw van de Tweede Ka mer als een document van eenheid tegenover de pers op tafel gelegd. Uniek Volgende week zaterdag zullen de KVP-partijraad, het Convent van de ARP en de Unieraad van de CHU, naar het zich laat aanzien, aanvaar den. De partij vergaderingen zijn in verschillende plaatsen bijeen, zodat er geen happening van gemaakt kan worden De CHU-voorzitter, prof. Van Hulst, sprak donderdag weer over een historische dag. Hij zei: „Wat hier gebeurt is een uniek feit in de oolitieke geschiedenis. Drie partijen komen met één program. Ik geloof niet, dat de Unieraad nog met be- 'angrijke wijzigingen zal komen". KVP-voorzitter Van der Stee: ,,Nou, bij ons kan nog best een ge weldige discussie losbranden." Voorzitter Veerman van de ARP zweeg maar over dit onderwerp. Het convent jvan zijn partij staat ook nog voor de opdracht het zaterdag eens te worden over het defensiebeleid. Zekerheid Wordt het zaterdag een historische dag? Zou deze voorspelling te ge- waagd zijn? Op het concept is in eer ste instantie weer gereserveerd ge reageerd. Geen wonder, want het is duidelijk, dat het om een stuk gaat, dat politiek steeds zwaarder gaat wegen. Het is bestemd voor het regerings program voor de komende periode. De drie partijen voelen zich zeker van hun zaak. Zij zeggen een groot aandeel te hebben geleverd in de politieke duidelijkheid en in deze warrige tijd grotere zekerheid te bie den. Dat zullen we straks horen tij dens de verkiezingscampagnes. De drie lijsttrekkers zullen met dit ge zamenlijk programma op zak zeker drie keer ook gezamenlijk optreden. Ze zouden zich op veel aanspre kende punten kunnen beroepen. De programmapunten voor de de mocratisering van de onderneming zullen aanspreken (geen belangrijke beslissingen buiten de ondernemings raad om) en, om nog iets te noemen, het principe van de openbaarheid van overheidsdocumenten moet wet telijk worden vastgelegd. En uitvoeren Het is duidelijk, een kabinet met dit program als achtergrond krijgt het razend druk. En de oppositie zou al reuze nuttig zijn wanneer ze er ijverig achteraan zit, dat al die pro grammapunten inderdaad worden uitgevoerd zodat de chr. partijen de kiezers niet maar wat wijs hebben gemaakt. Zaterdag zullen de drie christe lijke partijen de palen plaatsen. Prof. Van Hulst heeft gelijk. Het wordt historisch. Ook al zou de hele zaak nog knap- oen. Dan zal de jammerlijkheid van ons politiek bedrijf in de geschiede nisboeken komen te staan. Om dat fiasco te voorkomen na men de drie christelijke partijen ja ren geleden vooral die uitdaging aan. MADRID/BURGOS De Spaanse regering heeft gisteren besloten voor drie maanden de noodtoestand af te kondigen in de Baskische provincie Guipuz- cos. Het besluit viel nadat op nieuw massale stakingen waren uitgebroken uit protest tegen het proces in Burgos:70.000 men sen in de Baskische provincies legden gisteren het werk neer. De politie van San Sebastian heeft inmiddels verklaard over enige ..goe de aanwijzingen;; te beschikken in verband met de ontvoering van de Westduitse consul Beihl. Een van die aanwijzingen leverde de tweede auto, waarmee hij werd ontvoerd. De eer ste werd al eerder gevonden. De poli tie kamt nu alle huizen uit in het stadsdeel, waar de auto werd achter gelaten. Volgens een Baskische hulporgani satie verkeert de consul in goede ge zondheid In San Sebastian betoogden een groot aantal studenten, die leuzen riepen en het verkeer stopzetten. In de plaatselijke kathedraal hebben ze ven mensen, onder wie twee pries ters, zichzelf ingesloten „uit protest tegen het geweld". Ook in Madrid is tegen het proces geprotesteerd Boven Baskenland circuleren helikopters, die kennelijk ten doel hebben demon straties te signaleren. Intussen hebben de verdedigers van de zestien Basken, die in Burgos voor het hoog militair gerechtshof terecht staan gisteren geprotesteerd omdat zij VN-rapport over Guinee onvoldoende faciliteiten krijgen om hun cliënten te verdedigen. Zij schrijven in een telegram, dat dep -resident hen voortdurend buiten de orde verklaart wanneer z:j protest aantekenen tegen de procedure. De president heeft de verdediging al ge dreigd met maatregelen wegens „mi nachting" van het hof als zij hun bezwaren blijven indienen. ARNHEM De 44-jarige oud KNIL-militair I.B., afkomstig van de Kei-eilanden, maar thans wonend in Zevcnaar, is gisteren wegens doodslag door de Arnhemse rechtbank conform de eis tot drie jaar celstraf veroor deeld. B. had op 18 augustus van dit jaar na een ruzie een andere oud- KNIL-militair, J. M. Elwuar, dood geschoten. De ruzie was ontstaan na dat E.,de vrouw van B. had beledigd. De veroordeelde heeft tevoren nooit aanleiding tot moeilijkheden gegeven onder de Keiëzen, in tegendeel: hij speelde steeds een verzoenende rol. woonwagenbewoner J.A.V. Uit Doe- tinchem heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem gisteren HOOGEVEEN Naar eerst nu be kend is geworden, heeft een ongeveer 18-jarige jongen in Hoogeveen don derdagavond een poging tot wurg- moord gedaan op de 29-jarige school- schoonmaakster mevrouw A. Nieboer. Zij was alleen in een kleuterschool toen zij in de gang door de indringer werd vastgegrepen. Tot tweemaal toe probeerde deze haar een touw om de hals te werpen, maar beide keren slaagde mevrouw Nieboer erin om weg te duiken. Zij wist aan de knaap te ontkomen door een flatgebouw binnen te vluchten. De jongen, die nog spoorloos is, ging er vandoor met een handtasje met 50 gulden. De politie zoekt verband tussen de ze wurgpoging en de vele gevallen van tassenroverij in Hoogeveen de laatste tijd. DEN HAAG Autorijden onder toezicht zal binnenkort alleen toeges- staan zijn als de auto een speciaal on derscheidingsteken heeft. Dit teken moet aan andere weggebruikers dui delijk maken, dat de auto wordt be stuurd door een leerling. Minister Bakker (verkeer en waterstaat), die de beslissing over het invoeren van het onderscheidingsteken nam, zal ook bevorderen, dat wordt voorge schreven, dat ae instructeur een rem pedaal, cotkoppelingspedaal en een binnen- en buitenspiegel tot zijn be schikking heeft. WASHINGTON President Nixon heeft gisteren aangekon digd twee maatregelen te zullen nemen ter verhoging van de olieproduktie en ter verlaging van de consumentenprijs van benzine en brandstof voor straalvliegtuigen. Hij heeft de minister van binnen landse zaken opdracht gegeven de vergunningen voor exploitatie van olievelden voor de kust, die federaal bezit zijn. volledig in handen te ne men. Momenteel wordt de winning van olie in deze velden vaak'aan be perkingen gebonden door de regering van de staten, die aan de betrokken kust grenzen. Voorts zal meer ruwe olie uit Canada mbgen worden inge voerd. Nixon verwacht daarmee de stij ging van olie- en benzineprijzen in te tomen. Volgens de president is het ergste van de inflatie in Amerika nu voor bij. ..Maar voor het afremmen van de prijsstijgingen hebben we wel een prijs moeten beta'en; de werkloos heidscijfers laten dat zien". Kritiek leverde Nixon op de hoogte In het Australische Brisbane is mevrouw Beatrice Webber erin geslaagd een mini-hondje te fokken ..speciaal bestemd voor klein behuisde flatbewoners". Het dier. een Silky terrier op verkleinde schaal, wordt niet hoger dan 8 centimeter en kan gemakkelijk in een damestas worden meegenomen. VOORSCHOTEN J. P. Segaar NEW YORK De invasie in Guinee, vorige maand, is uitge voerd door Portugese strijd krachten in samenwerking met afgescheiden Guinese elementen van buiten het land. Dit is de conclusie van een speciale VN- missie, die in Guinee een onder zoek heeft ingesteld. De strijdmacht zou ongeveer 400 man groot zijn geweest. Volgens de commissie waren de schepen, die bij de inval werden ge bruikt, overwegend door blanke Por tugese militairen onder bevel van blanke Portugese militairen onder be vel van blanke Portugese officieren bemand. De meesten van hen kwa men uit Portugees Guinee. De VN-missie baseert haar con clusie op „ontvangen inlichtingen en waarnemingen" in Guinee. De mili tairen, die in twee schepen waren aangevoerd, droegen uniformen, die leken op die van het leger van de republiek Guinee. Na de landing waren de invallers opgedeeld in kleinere groepen. Som migen gingen naar strategische pun ten in Conakry, waaronder legerkam pen, het vliegveld en de elektriciteits centrale Bij de bezetting van een kamp werden politieke gevangener en gevangen genomen Portugezen be vrijd. Volgens de commissie was het doe' van de actie omverwerping van de regering. In officiële kringen in Lissabu heeft het rapport geen verwonderin- gewekt. Men wijst er daar op. da een aantal leden van de commissie a voor het vertrek naar Conakry stel ling tegen Portugal had genomen. Men wacht zonder illusies de bij eenkomst af van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, waar over het rapport zal worden gesproken. van de loonstijgingen in de Ameri kaanse bouw. „Wanneer de lonen in de bouw ruim het dubbele zijn van het nationale gemiddelde in de indu strie, op een moment, dat veel bouw vakkers zonder werk zijn, dan is er iets volkomen fout in het onderhan delingsproces van die bedrijfstak." ASSEN Burenruzie over een bal van de kinderen heeft tot gevolg ge had, dat tegen de 48-jarige bankwer ker A.H.N. uit Nieuw Weerdinge in Drente gisteren wegens doodslag een jaar celstraf werd geëist door de offi cier van justitie bij de Asser recht bank. De man was op 6 juli kwaad met een mes zijn huis uitgestormd om naar hij zei zijn vrouw te bescher men, die door buren was lastig geval len. nadat zij zich met het hinderlijk ballen van buurkinderen had be moeid. Een van de buren was op hem af gestormd met een stok, waarop N. een oud baggermes greep en hem twee steken toebracht, waarvan een dodelijk bleek. Hoewel verdachte verklaarde uit noodweer te hebben gehandeld, vond de officier dit niet bewezen. De raadsman vond, dat geen doodslag al leen zware mishandeling, was bewe zen. Uitspraak op 18 december. DEN HAAG De KNVB heeft gis termiddag besloten alle voor van daag in het zaterdag-amateurvoet- bal vastgestelde wedstrijden af te ge lasten in verband met de slechte ge steldheid van de terreinen. Die maat regel gold zowel voor het kleine competitieprogramma, als alle beker wedstrijden alsmede de programma's van de onderafdelingen. Vanmorgen bleek weer eens ander maal dat de KNVB met een derge lijke beslissing veel te voorbarig is geweest. Aangezien het gisteravond en vannacht niet meer heeft gere gend, zieken vanmorgen talloze vel den uitstekend bruikbaar. Op het bondsbureau wordt nog maar al te vaak vergeten, zo klaagden vanmor gen clubbestuurders, dat de kwali teit van de velden heel wat beter is dan in de vijftiger jaren. De draina ge is hier en daar zo goed, dat, wan neer het na langdurige regenval vyf uur voor de wedstrijd droog wordt, er zonder een enkel bezwaar kan worden gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5