Kerken present in grootste winkelcentrum van het land Cadeau van zakenleven zinvol besteden Verhaal van het kot van Koekelare DOEL VAN GIDEONS BUNA BEREIKT Conflict luchtlijn I Een woord voor vandaag ZWARE TAAK VOOR WERKCOMMISSIE Uw probleem is het onze.... Paus na vermoeiende reis weer thuis Verzoenend gebaar jegens China Gouden Leninmedaille voor Niemöller BEROEPÏNGSWERK Studenten starten actie voor nieuwe kerk Yan Benthem leidt geref. mannenbond Weinig groei baptisten in Rusland Al 4,3 miljoen voor Pakistan ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 Geloof heb je of je hebt het niet, menen velen. Dat schreven we eni ge dagen geleden. Hoe anders spreekt de bijbel. In I Timotheus 4 krijgt de jonge vriend van Paulus de opdracht om een goed. dienaar te zijn "wel onderlegd in de woorden van het geloofEn een paar regels verder krijgt hij de opdracht: "Oefen u in de godsvrucht." A ltijd weer laat de bijbel een verband zien tussen prediking en ge loof. "Het geloof is uit het gehoor, en het gehoor uit het Woord van God" is een veel geciteerde tekst. Maar we mogen het niet laten bij luisteren. Er komt ook oefening bij te pas. Een mens gelooft maar niet van zelf. Een mens moet leren vertrouwen. Een klein kind moet en soms hardhandig, omdat wij weten hoe noodzakelijk het is ge hoorzaamheid leren. Het moet leren dat vader, en moeder te vertrou wen zijn en dat wat zij zeggen bedoeld is voor zijn welzijn. Een kind van God moet dat ook. Geloof begint bij een heel persoonlijke overgave, bij ons ja-woord aan God. Maar dan moeten wij met Hem leren leven. Wij moeten van dag tot dag leren luisteren, ge hoorzamen en zo ervaren dat Hij te vertrouwen is. Niemand van ons behoeft genoegen te nemen met een klein-geloof God zegt: Oefen u in godsvrucht. En dat begint met oefening in geloven. Dat begint met zeggen: Heer ik houd U aan Uw Woord We lezen vandaag Johannes 17 vers 1 We lezen morgen Johannes 17 vers 13 tot 12. tot 26. (Van onze kerkredactie) LEIDSCHENDAM Drie jaar geleden werd door een evange- lisatiemedewerker een idee geopperd, dat nu gestalte kan krijgen een centrum in het (thans in aanbouw zijnde) grootste winkel centrum van Nederland: Leidsenhage, waar de gezamenlijke ker ken zich kunnen presenteren. Een hijbelboetiek, annex expositie ruimte, annex stiltecentrum, waar zoiets als een citypastoraat moet gaan functioneren. t niet zijn voorden van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke bileven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Waar is de gevelsteen ge bleven, die in een afgebroken wo ning zat in het Kortenbos (Den Haag)? Daarin stond het gedichtje te lezen: „Men bouwt en breekt de we reld rond, Dit alles op een wrakke grond, Die ons eenmaal zal begeven, Alleen die bouwt op Zions steen, Vindt het ware fundament alleen, Tot het eeuwig zalig leven." Antwoord: Een speurtocht, begon nen in het gemeentemuseum, heeft voor ons het resultaat gehad, dat uw steen tenslotte gevonden is in het gemeente-archief, weliswaar op een zeer nederig opbergplaatsje, maar wachtend op de dag dat deze gevel steen weer ingemetseld zal worden; waarschijnlijk eveneens in het Kor tenbos. De betrokken ambtenaar kon nog niet zeggen in welk gebouw dit zal zijn, maar hij meende, in elk geval een gebouw dat met diaconaal of so ciaal werk te maken zou hebben. In elk geval is de steen niet met een heleboel puin verdwenen, doch goed bewaard. Vraag: Gedurende 30 jaar heb ben wij een winkelpand gehuurd. Het is 2'/« jaar geleden verkocht en de nieuwe eigenaar heeft de huur opgezegd met een termijn die mei 1971 afloopt Nu lazen wij dat een wetsontwerp is aangenomen ter be scherming van huurbedrijfsruimte. Welke stappen moeten wij onderne men? Het pand is ons te koop aan geboden, maar «-» gezien de grote financiële gevolgen is dit voor ons onmogelijk te aanvaarden. Antwoord: In uw gemeente heeft u recht op huurbescherming. Een uitzetting zonder tussenkomst van de kantonrechter is onmogelijk. De rechter zal uw belangen afwegen te gen die van de eigenaar. Het is dus zeer wel mogelijk dat u volgens de beslissing van de rechter in dit pand mag blijven. De nieuwe wet is zeer zeker voor u van belang. Wordt deze niet tijdig van kracht, dan zal de kantonrech ter zeker rekening houden met de principes die daaraan ten grondalag liggen. WAARHEID EN EENHEID Orgaan voor het gereformeerd leven. Uitg. Karnen, Bodegraven. (Vraagt proefnummer.) Deze gedachte, door de evangelisa tiemedewerker van een der Leid- schendamse kerken uitgesproken, sloeg bij weer een ander zo aan, dat hij aan het werk ging, contacten be gon te leggen met B. en W. en de Raad van Kerken, waarna een samen- spreking met de stichting Leid senhage ontstond. Resultaat: de toezegging van de stichting Leidsenhage bij monde van dr. A. Dreesmann. de voorzitter, die onmiddellijk voor het idee voelde en een warm pleitbezorger voor deze zaak werd, dat de stichting bereid was gratis de benodigde ruimte daar- FRANKFORT Dominee Martin Niemöller (78) is onderscheiden met de Russische „Leninmedaille in goud" In 1967 had hij reeds de Leninprijs (de Russische ekwivalent voor de No belprijs) voor de vrede gekregen. (Van onze kerkredactie) VATICAAN Paus Paulus, die na zijn vertrek uit Indonesië Hongkong en Ceylon bezocht, is vanmorgen vroeg van zijn tien daagse reis door het Verre Oos ten in Rome teruggekeerd. Na een vlucht van tien uur arri veerde hij op de luchthaven Fiu- micino. Hij werd begroet door zijn staatssecretaris, de Franse kardinaal Jean Villot en andere Vaticaanse functionarissen. De paus, die er vermoeid uitzag, vertrok onmiddellijk naar het Vati- caan, waar hij vanmorgen omstreeks vijf uur aankwam. Een van de hoog tepunten van zijn reis was de ver zoenende toespraak die hij gisteren hield in het stadion van Hongkong, een rede die speciaal bedoeld was voor de 700 miljoen Chinezen in de volksrepubliek China. Deze toespraak wordt algemeen als een gebaar van verzoening tegen over rood-China beschouwd. Gezag hebbende kringen uit het Vaticaan menen, dat deze toespraak wel on schadelijk kan lijken, maar dat er toch een grote betekenis achter moet worden gezocht. Gehoopt wordt dat de pauselijke woorden, die de verzoe nende liefde van Christus tot kern hadden, een wijziging in de houding van Peking ten opzichte van de rk kerk zullen bewerkstelligen. Er werd aan toegevoegd dat de grote omweg die de paus op zijn reis Verontrusten naar Rotterdam ROTTERDAM De landelijke sa menkomst van de vereniging van verontrusten in de Gereformeerde Kerken „Schrift en Getuigenis" en de persvereniging „Waarheid en Een heid" volgende week zaterdag in Rot terdam zal niet gehouden worden in het gebouw Atrium, zoals eerder ge meld, maar in de Nieuwe Oosterkerk, Gerdesiaweg 94, hoek Boezemsingel. In de morgen vergadering zullen na een inleidend woord van ds. W. C. van den Brink van Nieuw-Loosdrecht ds. E. J. Oomkens van Uithuizen en dr. M. J. Arntzen van 's-Gravendeel spreken over de situatie in de Gere formeerde Kerken na de recente sy nodeuitspraken. Deze vergadering be gint om half elf. 's Middags zal er discussie zijn. Ds. M. Vreugdenhil van Nijkerkerveen spreekt een slotwoord. maakte naar de grens van China van minstens even grote betekenis was, als de rede die hij hield. Toen de communisten in 1949 in China aan de macht kwamen waren er ongeveer drie miljoen rooms-ka- tholieken in China. Het Vaticaan weet thans praktisch niets over hun lot. Sinds 1949 zijn door een „patriot tische" kerk in China ongeveer veer tig priesters onwettig tot bisschop gewijd. Deze kerk verklaarde zich onafhankelijk van Rome. Vanuit Hongkong stuurde de paus aan de president van Zuid-Vietnam en het staatshoofd van Cambodja boodschappen, die vrijwel gelijklui dend waren. voor op te leveren, waarvoor verder ook geen huur behoefde te worden betaald. Voorwaarde De inrichting, de eventuele „be manning" en verdere exploitatiekos ten dienden echter voor rekening van de kerken te komen. Bovendien werd van stichtingszijde terecht de voor waarde gesteld, dat dit oecumenische centrum geen doodgeboren kindje mocht worden. Het zal echt moeten functioneren anders geeft de stich ting Leidsenhage er een andere be stemming aan. Uit een brief over deze zaak van de Raad van Kerken te Leidschen- dam blijkt, dat deze raad inmiddels in principe ja heeft gezegd op het aanbod van de stichting Leidsenhage. Ook de plaats van het centrum, dat in de wandeling al „stiltecentrum" is gaan heten, waarin men eens even tot zichzelf zou kunnen komen, ls reeds bepaald, namelijk op het een- Ruwe schets van het stiltecen trum, dat ondergronds, onder de sokkel van een der plastieken, is gesitueerd. De ruimte bene den heeft centraal het stiltecen trum, waaromheen expositieruim te zou kunnen worden gecreëerd. Verder denkt men aan 'n spreek kamer en nog enkele andere dienstvertrekken. Bij de ingang (boven) zouden vitrines kunnen komen waar bijvoorbeeld het NBG in samenwerking met de rk bijbelstichting de nieuwste boe ken en andere publikaties op hun terrein zouden kunnen eta leren. trale plein van het winkelcentrum, dat zich straks tot twee en een half miljoen mensen uit de randstad zal richten. Onder sokkel Op het plein, dat gedurende de eerste fase van de bouw gereed zal komen (najaar 1971) waar onder meer terrasjes, een klein openluchtthea ter en ook een aantal grote plastie ken het geheel zullen verlevendigen is het stiltecentrum gedacht onder de sokkel van een dezer monumen ten. Bijgaande schets geeft daarvan een indruk. Naar de Raad van Kerken in Leid- schendam meedeelt gaan de gedach ten, zoals reeds eerder in enkele edi ties van deze krant is gemeld, uit naar ruimte voor circa 50 personen, waar men stilte kan vinden en rus tig kan zitten zonder meer. De wan den zullen geschikt moeten zijn voor beeldmateriaal (foto's of picturale kunst) die iets overbrengen van de boodschap der kerk, bijvoorbeeld ook aan zending-, missie-, ontwikke lingsgebieden. Er zal verder de mogelijkheid kun nen zijn om regelmatig exposities te houden. Rond de vredesweek zou bij voorbeeld een derde-wereldwinkel kunnen worden ingericht. Ook pauze diensten zouden er goed onderdak kunnen krijgen. Men denkt echter ook aan de mo gelijkheid van een soort informatie centrum, of op zijn minst een ver- wijsbureau waar mensen met moei lijkheden de weg gewezen wordt naar hulpverlenende instanties op geeste lijk en maatschappelijk gebied. Aan het werk ,Naar verluidt zal maandag een werkcommissie door de Raad van Kerken in Leidschendam kunnen zijn samengesteld, die aan de realisering van een en ander zal gaan werken. Deze commissie wacht een uiterst gewichtige en zinvolle taak, namelijk de uitdaging die de gezamenlijke ker ken hier hebben gekregen te aan vaarden door iets van de grond te krijgen, dat straks zinvol kan gaan functioneren. Daar zit heel veel en zwaar werk aan vast. Het wat en hoe zal moeten worden bepaald. Eerste contacten met kerken buiten Leidschendam, die met dit centrum evengoed te maken zullen krijgen zullen moeten worden Een van de vele in aanbouw zijnde overdekte winkelgalerijen, die het winkelcentrum Leidsen hage straks rijk zal zijn. Hard wordt gewerkt om de eerste fase van het omvangrijke project in het najaar van volgend jaar ge reed te hebben. uitgediept, om tot een zo breed mo gelijke, ook financiële samenwerking bij dit project te komen. Geen sine cure als men bedenkt hoezeer alle kerken worstelen om geldelijk het hoofd boven water te houden. Maar dit project moet van de grond. Het enthousiasme van de werkcom missie zal tenslotte de doorslag moe ten geven. Feest Die voorbereidingen kunnen tot een feest voor de gemeente (in de wijdste zin) worden. Dames kunnen aan het werk met naald en draad, mannelijke doe-het-zelvers kunnen meewerken aan de inricliting, de stoffering, kortom de hele aankleding. En wellicht is er een geëngageerde binnenhuisarchitect, die de totale conceptie van het interieur voor zijn rekening wil nemen. Jongeren kunnen worden ingescha keld en wie weet hoe ook tal van bejaarden nog hun steentje willen bijdragen. Het is alles een kwestie voor goed door-denken, organiseren en enthousiasmeren. En wie weet wordt dit centrum, deze moge lijkheid tot presentie van de ker ken te midden van een duizend koppig winkelend publiek wel een voorbeeld voor soortgelijke te nemen initiatieven in andere plaatsen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Bleiswijk J. C. Kool schijn, te Zevenbergen; voor Hasselt C. den Boer, te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen C. Wisse, te Elspeet; te Groningëh A. Hooger- land. te Werkendam. (Van onze kerkredactie) BILTHOVEN We kijken nog even naar het plaatje. Dit ia niet de achterdeur van een boerenschuur. Dit is de ingang van een kerk. Zo kerken de protestantse christenen van Koekelare. „In iedere hotelkamer een bijbel (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Uit het Jaarverslag van de vereniging De Nederlandse Gideons blijkt, dat het doel van de Gideons („ln Iedere hotelkamer een bijbel") na 22 jaar bijna bereikt is. In meer dan 95 procent van de Nederlandse hotels zijn bijbels. Dat betekent natuurlijk niet, dat de Gideons niets meer te doen hebben. De meer dan R5.000 geplaatste bijbels worden regelmatig gecontroleerd. Vermiste en on bruikbare exemplaren worden vervangen. Het is de bijbels aan te zien. dat ze veel worden gelezen. Verder bleek vorig jaar, dat van de 7097 te controleren bijbels 1149 door de gasten waren mee genomen. Hoewel dat niet de bedoeling is van de Gideons, is men er toch niet verdrietig om. Koekelare. nooit van gehoord. Be grijpelijk. Een dorpje in West-Vlaanderen, er gens te situeren in de buurt van de rivier De IJzer Er wonen 7500 mensen. De protes tantse kerk telt 23 leden. En daarmee bestrijkt deze gemeente niet alleen Koekelare zelf, maar ook zestien dor pen in de omgeving met in totaal 54.000 mensen. ODder deze mensen werkt nu vier jaar dominee Wijnand Makkink. Wil je de kerk binnengaan, dan zul je toch echt een buiging moeten ma ken, omdat het dak tot zeer laag reikt. Het interieur ziet er sober, strak en netjes onderhouden uit. De preekstoel wordt gevormd door een oude, opge schilderde onderwijzerslessenaar. On der de klap bevinden zich een tinnen bekertje en een verzilverde schaal: het avondmaalsstel. Aan de andere kant van de kachel (die altijd uitgaat zodra de deur wijd opengaat) staat het harmonium, dat bespeeld wordt door dominee Makkink zelf. De stoelen staan opgepropt naast elkaar. Twee en dertig mensen kun nen er plaats nemen en elke zondag is de kerk barstensvol. Letterlijk, want als je naar de mu ren kijkt, vraag je je af, hoelang ze het dak nog zullen blijven stutten en wat de gevolgen zullen zijn, als de muren het eens tijdens de dienst zul len begeven. Kromgebogen, doordat men Inder tijd de zoldering uit dit voormalige „woonhuis" gebroken heeft, staat het geheel op losse schroeven. Met behulp van twee spanningsijzers over de breedte van de kerk proberen de mu ren elkaar nog op de been te houden. Vanaf de stoelen zie je door een klein raam een hooischelf naast een waterput. Je kunt ook de kerkeraads- kamer zien: een kot vol primitieve landwerktuigen en wat stro. Hier heeft Charley de beheerder zijn gereedschap staan. Sinds 1935 is hij al stoker-buurman, maar (type rend voor Koekelare) tijdens de dienst heeft hij nog nooit een voet in de kerk gezet. Representatief Hier moet een nieuwe kerk komen. Een kerk, die plaats biedt aan hon derd personen. Die een beetje repre sentatief kan zijn, anders verdwijnt de jeugd helemaal. Die een keukentje heeft en sanitair, als je bedenkt, dat de mensen soms twintig kilometer af leggen om de diensten bij te wonen en altijd nog wat na blijven praten. Een gebouw dat tevens dienst kan doen als jeugdcentrum. De jeugd, die zo moeilijk bij elkaar te krijgen is, omdat men zover van elkaar woont, zodat men vaak weer met rooms-ka- tholieken trouwt en de gemeente dreigt te vergrijzen. Een gebouw, kortom, niet alleen voor de zondag, maar waar de hele week activiteiten, ook maatschappe lijk, ontwikkeld kunnen worden. Kosten, inclusief aankoop grond: 100.000 gulden, waarvan de gemeente (14 gezinnen overwegend tot de min der gesitueerden behorend) zelf na twee en een half jaar sparen vijftien duizend gulden bijeen heeft gebracht. Ds. Makkink verdient (mede door dat hij zestien uur per week gods dienstles geeft op rijksscholen) met veel pijn en moeite 520 gulden in de maand. Het is duidelijk, dat deze ge meente er nooit in zal slagen, alleen een nieuwe kerk te bouwen. Foto's Broeder Laga, chef-uitvoerder van bouwwerken, heeft zeer actief de lei ding van de kerkbouw op zich geno men. Hij heeft een collectie artistieke foto's bemachtigd, die hij vergroot, op dik board plakt en afschermt met plastic: een moderne wandversiering die in zwart-wit de schoonheid laat zien van het Westvlaamse land. bij voorbeeld van Brugge. Hij verkoopt de foto's voor 12,50. Drie studenten van het Nederlands Bijbel Instituut (NBR in Bilthoven, Martin de Vries, Gert van der Vegt en Ron Snel hebben nu een actiecomité opgericht. Zij hopen, dat de 85.000 gulden, die de Koekelaarse protestanten nog nodig hebben, uit Nederland kan komen. Zojuist hebben zij een bouwstenen- actie gelanceerd. Men kan bij hen couponboekjes bestellen met coupons van verschillende waarden en ook fo to's van broeder Laga. Zij zoeken enthousiasten, die in hun woonplaats of kerkelijke ge meente contactpersoon voor Koeke lare willen worden, en hopen vooral, dat jeugdverenigingen actief zullen worden. Hun adres is Biltseweg 8, Bosch en Duin (post Bilthoven). Haast is geboden, want de buurt waar de kerk staat, wordt binnen af zienbare tijd (misschien al over een jaar) gesaneerd. Uit kerkhistorisch oogpunt zou Je wensen, dat het kerkje bleef bestaan. Als monument van de volharding van het Belgische protestantisme in de twintigste eeuw. (Van onze kerkredactie) BERGUM Ds. H. van Benthem te Middelburg is met algemene stem men gekozen tot voorzitter van de Gereformeerde Mannenbond. Ds. van Benthum is 45 jaar. Hij was predikant in Holwerd, Wierin- gerwerf, Leeuwarden en Apeldoorn. Sinds 1969 staat hij in Middelburg. Hij heeft deel uitgemaakt van het be stuur van de bond van gereformeerde jeugdverenigingen. Hij volgdt drs. A. I. Koffeman op, die een jaar geleden is overleden. In plaats van de Scheveningse pre dikant ds. L. Loosman, die zich om gezondheidsredenen moest terugtrek ken, is ds. C. W. Kempenaar te Ure- terp gekozen tot tweede voorzitter. Ds. Kempenaar is 30 jaar. (Van onze kerkredactie) MOSKOU De (officiële) unie van baptistengemeenten in Rusland heeft bekend gemaakt, dat in deze gemeen ten in de jaren 1967 - 1969 meer dan dertienduizend mensen gedoopt zijn. Verwacht wordt, dat het er dit jaar meer dan vijfduizend zullen zijn. In Leningrad werden sinds 1967 rond driehonderd mensen gedoopt. De gemeente van Moskou doopte in 1969 182 mensen en in de eerste helft van 1970 124. In Kief werden dit jaar tot nu toe 76 mensen gedoopt, onder wie 45 jongereif. (Deze getallen lijken hoog, maar als we uitgaan van het aantal van 500.000 baptisten in Rusland, dat ge woonlijk aangehouden wordt, dan be tekent 13.000 gedoopten in drie jaar een percentage van 2,6. Ter vergelijking: in de Gerefor meerde K«*en in Nederland (832.000 mensen) werden er in de periode 1967 - 1969 53.283 gedoopt, dat is 6,4 pro cent, red.) DEN HAAG De inzamelactie in kerken en gemeentehuizen vorige week vrijdagavond voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Oost- Pakistan heeft al meer dan drie mil joen gulden opgebracht. Het totaal bedrag, gestort op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis is deze week gestegen van 1,4 naar 3,4 miljoen gulden. Onder de vlag van het Rode Kruis werken nu acht Nederlandse hulporganisaties samen. (Vervolg van pagina 1) „We willen op deze manier mee werken om het leed van de gedupeer de reizigers zoveel mogelijk te ver zachten, maar zullen bovendien niets nalaten om de banden met de KLM te bestendigen en tot een vergelijking te komen." aldus de heer Maes, direc teur van de SLM. Deze week hebben minister Bakker Pn de gevolmachtigde minister van Suriname, dr. Polanen, een voorlopig akkoord bereikt, maar steeds bleef de Surinaamse regering vasthouden aan haar oorspronkelijke opzet, dat de SLM gerechtigd is via Transavia vluchten uit te voeren tussen Neder land en Suriname. Overeenkomst De indruk bestond dat vooral de Surinaamse minister van economische zaken Rens niet bereid was tot enige concessie. De regering van Suriname had het KLM-aanbod afgewezen en bleef vasthouden aan haar standpunt dat de voor vandaag geplande vlucht door Transavia moet worden uitge voerd, omdat de overeenkomst tussen Nederland en Suriname dit niet ver biedt. Als het KLM-aanbod aanvaard zou zijn, zouden weliswaar de 140 passa giers niet de dupe geworden zijn, maar de vernedering voor Suriname zou des te groter zijn. De Nederland se regering blijft echter vasthouden aan haar stelling: Geen Transavia- toestellen op de route naar Parama ribo. De Surinaamse regering en de di rectie van de SLM baseren hun rech ten op een overeenkomst, waarin wordt bepaald dat het luchtverkeer tussen de koninkrijkslanden is voor behouden aan de drie nationale luchtvaartmaatschappijen, KLM, SLM en ALM. De Nederlandse regering meent dat in strijd met de geest van de over eenkomst wordt gehandeld door Transavia het luchtverkeer tussen de beide landen te laten uitvoeren. Deze maatschappij werkt met lagere prij zen dan de drie nationale luchtvaart maatschappijen. De SLM-dienst met Transavia-toe- stellen zou de belangen van de KLM op de Middenatlantische route te veel schade kunnen aandoen, aldus het standpunt van de Nederlandse rege ring. Zij staat volledig achter de wei gering van de Rijksluchtvaartdienst om toestemming te verlenen voor de vluchten met Transavia-toestellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2