NEGEN DODEN BIJ BRAND Modelaktie postbestellers krijgt landelijk karakter Commentaar Citroen Conflict luchtlijn nog niet bijgelegd Het Kwartet Surinaamse regering houdt vast KLM-auto overvallen Centrale bonden: niet overwerken Opzet in het spel? Vechtpartij in bar flHBi het weer Later regen Afschuwelijk drama in Amsterdam Nieuwe Leidse Comramnt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 5 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Burgemeester Samkalden van Amsterdam was getuige van de bltlssings- werkzaamheden en gelastte een uitvoerig onderzoek naar de oorzaak en de omstandigheden van de brand. Redding :ZOETERWOUDSEWEG 23 .l/ftDEN - TELEFOON 21156 v. ZUYLEN v. N1IEVELTSTR. 372"HWASSENAAR TEL. 3013 DEN HAAG De Surinaam se regering blijft op het stand punt staan dat de Surinaamse Buit van f 900.000 aan goud en diamanten LONDEN Drie gewapende rovers hebben gisteravond in het hartje van Londen een vrachtwagen van de KLM met ruim 900.000 gulden aan goud en diamanten overvallen. Ze zijn er met de buit vandoor gegaan. De overval gebeurde tijdens het avondspitsuur bij Hidepark Corner, waar de vrachtwagen door een smalle tunnel moest. Doordat de drie man nen de tunnel blokkeerden moest de wagen stoppen, waarop de rovers de wagen bestormden, zwaaiend met een geweer en een revolver. De chauffeur en de transportbewa ker werden gebonden en kregen een prop in de mond. De dieven reden vervolgens met de vrachtwagen naar een leegstaand pakhuis en laadden daar het goud en de diamanten over. De twee KLM-ers werden geboeid achtergelaten. Door een gat in het dak te maken, wisten zij alarm te slaan. Een grote politie macht heeft de achtervolging ingezet. Zowel het goud als de diamanten waren voor Amsterdam bestemd. luchtvaartmaatschappij (SLM) het recht heeft vluchten uit te voeren tussen Amsterdam en Paramaribo. Dit verklaarde gis teravond de heer K. de Miranda, ambtenaar bij het Surinaamse ministerie van economische za ken, op een persconferentie. Deze verklaring betekende dat het harde gevecht tussen beide regerin gen enerzijds en anderzijds tussen de KLM en SLM/Transavia om de ge regelde luchtlijn op Suriname nog vol op aan de gang is. Dit gevecht kan elk moment naar een hoogtepunt groeien omdat van daag de feestelijke opening zou zijn van de luchtlijn van de SLM tussen Nederland en Suriname. Onzeker Het was vanfriorgen nog onzeker of een extra KLM-vlucht naar Parama ribo, waartoe de KLM besloten had, zou doorgaan. Deze vlucht zou vooral bedoeld zijn voor passagiers, die voor SLM hadden geboekt en zich wilden terugtrekken. Wie in het bezit was van een SLM-passagebiljet 600) mocht zonder bijbetaling mee, anderen moesten het speciale december-tarief van 800 betalen. De heer De Miranda liet weten dat de Surinaamse regering niet zal wei geren de KLM landingsrechten te ont nemen, waartoe zij eventueel gerech tigd is. (voor vervolg zie pag. 2) Brandweerlieden, die met niet minder dan zestien voertuigen en een blusboot aanwezig waren, slaag den erin zeilen te spannen en daar verschillende mensen in op te vangen. Anderen konden door omwonenden worden gered, die met dekens en lakens gereed stonden. Sommigen zagen geen andere uitweg meer dan gewoon op straat te springen, waar ze vaak ernstig gewond bleven lig gen. Voor een raam van de derde ver dieping zag het toegestroomde publiek een man levend verbranden. Later bleek dat deze ongelukkige zich niet meer had kunnen redden, pmdat twee andere slachtoffers zich in doodsnood aan z'n benen hadden vastgeklemd. Volgens nog niet bevestigde be richten waren er in het pand zestien huurkamers, die minstens 40 Marok kanen en 7 Nederlanders huisvestten. Buurtbewoners vertelden dat per persoon een huur van 1U0 gulden per maand moest worden betaald. De po litie acht het niet onmogelijk dat er ook een aantal illegale bewoners aan wezig was. Zeker is in ieder geval dat enkele Marokkanen niet" thuis waren. Vechtpartij Omtrent het ontstaan van de brand bestaan diverse lezingen. Volgens een getuige was er in de bar een vecht partij geweest, die werd gevolgd door een kleine explosie. Daarna had deze getuige de vlammen gretig om zich heen zien grjjpen. Een andere getuige, die op straat stond, had een luchtfliis bespeurd, en onmiddellijk daarna twee mannen zien wegrennen. De politie houdt er rekening mee dat er met een benzine bom is gegooid. De stituatie in de vrij smalle Am- stelstraat was tijdens de brand zeer verward. Brandweerauto's en ambu lancewagens blokkeerden alle zij straten, terwijl er een groot aantal toeschouwers op de been was. Van de negen mensen, die omkwa men, overleed er één in het zieken huis. De stoffelijke resten van de acht anderen konden niet worden ge- identificeerd. Burgemeeester Samkalden. die een groot deel van de slechts één uur durende blussingswerkzaamheden bij woonde, maakte na het bedwingen van de brand een rondgang door het pand. Hij heeft de politie opdracht gegeven vóór maandag eer. uitvoerig rapport uit te brengen over de oor zaak en de omstandigheden van net drama. I l&rutiu/n ME.UBLLE.NI [RUNSBURGH VEILIG GEKOCHT 1 JBU DE VAKMAN (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De modelactie van de Amsterdamse postbestel lers gaat een landelijk karakter aannemen, nu de drie samen werkende centrale bonden van overheidspersoneel (ABVA, KABO en NCBO) gisteravond richtlijnen hebben uitgegeven, die in grote trekken met de in Amsterdam gevoerde aktie over eenstemmen. Deze richtlijnen houden in: 1. het personeel beperkt zich tot het werk dat in de taakomschrijving is aange geven; 2. er wordt geen vrijwillig overwerk verricht; 3. er wordt geen genoegen genomen met het omzetten van diensten. De richtlijnen, die nog gisteravond naar alle afdelingen van de drie cen trale bonden zijn gezonden, werden opgesteld na de onbevredigend ge achte mededelingen die premier De Jong deed tijdens een onderbreking van het kabinetsberaad van gisteren. Hij verklaarde dat de voorstellen van de bonden niet los kunnen wor den gezien van de voorgenomen struc turele herziening van het bezoldigings besluit rijkspersoneel en daarover is het kabinetsberaad nog niet afgerond. Minister Beernink (binnenlandse za ken) is bereid op korte termijn mee te werken aan een nieuw werkclassi- ficatie-onderzoek voor postbestellers, aldus de premier. Geen oplossing De drie bonden van overheidsper soneel menen dat het kabinetsberaad van gisteren en de toezegging van premier De Jong niets hebben bijge dragen tot een spoedige oplossing van het conflict. Zoals bekend komen de eisen der postbestellers neer op een salarisver hoging van ongeveer 150 per maand. De beslissing daarover kan niet door de PTT-directie worden genomen, maar is een zaak van het centrale overleg en het kabinet. Intussen is er vanmorgen in Am sterdam geen post bezorgd. De zater dagse besteldienst wordt geheel in overwerk uitgevoerd en de bestellers hebben ait geweigerd. Ook elders in het land hebben zich vanmorgen stag naties voorgedaan. Als er niet spoedig een oplossing wordt gevonden is de kans groot dat de postbestelling volgende week zal veranderen in een algehele chaos. DE HOOFDPRIJS van onze quiz voor geestelijk ge handicapten HET DRAAGBARE TELEVISIETOESTEL is gewonnen door A. C. v. BOMMEL Sav. Lohmanlaan 91a Rotterdam (Zie voor verslag elders in de krant.) Twee mannen weggerend Het is niet duidelijk hoe de brand is ontstaan. De moge lijkheid moet niet uitgesloten worden geacht dat er een ben zinebom is gegooid. De politie zoekt nog naar twee mannen die zouden zijn weggerend. Onze krant HET is alweer geruime tijd geleden dat we ook in deze eigen krant me dedeling hebben gedaan van po gingen die ook door ons onderno men zouden worden naar vormen van integratie binnen de wereld van de christelijke dagbladpers. Reeds toen dwongen daartoe de om standigheden. die er echter sedert dien. naar zich denken laat, niet gunstiger op geworden zijn. Zoals trouwens héél het concentratiever schijnsel een geducht brok dwang matigheid in zich heeft. Met de voorbereiding van die inte gratie zijn we nog doende. Van daar dat het tot dusver niet tot na- AMSTERDAM Negen gastarbeiders, vermoedelijk allen Marokkanen, zijn vannacht omgekomen bij een felle brand in de Amsterdamse binnenstad. Er waren zes gewonden, van wie er drie in een ziekenhuis zijn opgenomen. Opvoeden is: de strijd tegen zichzelf in zijn kinderen Bij een felle brand in een pen sion voor gastarbeiders in de Amsterdamse binnenstad kwa men vannacht negen personen om het leven. Eén van de slacht offers verbrandde voor het raam. Later bleek dat twee andere bewoners zich in doodsnood aan z'n benen hadden vastgeklemd. Vandaag in ZO ft J. den Boef: Moeilijke sprong over schaduw van verleden ft Joris Boddaert: Verbier en Villars pure skilustoorden ft Jaap Stigter: Duitse bezetting werd klucht (op Engelse Kanaal eilanden) H. Larsen: Ga dan maar fijn fietsen (als u onvoldoende tegen risico van aanrijdingen bent ver zekerd) ft Jeanne de Vlieger: Sexsuologie, een jonge wetenschap ft Rolf Hoekstra: Hoe fotografen vrouwen zien ft S. de Bruin: Een pil die u niet zomaar slikt ft Dr. C. Rijnsdorp: Doffe en kleur rijke ellende ft Hans W. Ledeboer: Labanotatie, notenschrift voor dansers ft Mevr. A. C. Muller-ldzerda: Bol len, anders dan bij de buren ft Riet Diemer: Wie had de kleren van Sinterklaas gepikt ft Dialoog: Ik wil niet leren hoe iemand te doden ft Onze sterrenkundige: Venus wint het in helderheid Correspondentie uit Bonn: Duit sers haalden al vroeg hun wijs heid uit de Nederlanden. DE BILT Er passeert een gebied met flinke opklaringen maar in de loop van zondag be reikt ons een volgend oceaan front met regen. De zuidwesten wind voertdaèrbjj opnieuw zachte lucht aan. Gisteren regende het lang durig met in onze omgeving on geveer 15 milimeter regen. Verleden jaar was het op 5 de cember koud weer met lichte vorst en sneeuwval, dit keer heeft de Sint wisselvallige de pressies te verduren. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. verder strijden. ANONIEM Crita) „Hij huilde niet, mevrouw. Wat u hoorde was mijn kikker." dere informatie van de lezerskring is gekomen. Even noodzakelijk als de voortvarendheid immers is de wijsheid die bij dit alles in acht moet worden genomen. Kranten zijn nu eenmaal wezens die, bij zoveel wat ze gemeen hebben, elk een eigen leven leiden, een eigen persoonlijkheid vertonen, een eigen vertrouwensrelatie hebben met le zer en lezeres. We zouden ook ditmaal nog niets ge zegd hebben, ook al omdat er in wezen nog niets naders te melden is dan bovenstaand immers reeds gepubliceerd beginselbe sluit, indien er, ons ondanks en buiten ons om, deze week niet een en ander in de publiciteit is geko men. Voortijdig, zou men kunnen stellen. Maar op zulke ogenblikken is men als journalist geneigd het hoofd wat beschaamd te buigen. Heeft men zich in zijn journalistieke loop baan zélf steeds voor iets derge lijks weten te hoeden? Hoe het zij, wc zijn binnen dat we reldje van de christelijke dagblad pers nog doende, doende te werken dus aan een krant waarin, zo is de bedoeling, elementen zullen wor den teruggevonden die de onder scheiden lezerskringen van de be trokken bladen aanspreken. Boven dien op weg naar een sterkere krant die de concurrentie vanuit de verdere krantenwereld nog beter zal aankunnen. Want daarom zal het gaan: om het voortbestaan van de christelijke dagbladpers in ons goede land. Een even waardevol als broos bezit, waaraan men terecht hoge eisen stelt, doch waarvan velen onterecht zich nog afzijdig hou den die niettemin voor het lezer schap in aanmerking komen. En ook door dit laatste ontstaan er onvermijdelijk moeilijke toestan den. We hebben het, ook in deze eigen krant, vaak gezegd: het beeld zou gunstiger zijn indien allen, zonder uitzondering, die voor het lezen van een christelijke krant in aanmerking komen, dat ook zouden doen. Be praat dat maar eens met de men sen in uw omgeving. Heus, de le zer heeft op dat voortbestaan van zijn krant heel wat méér „inspraak" dan hij soms lijkt te menen. Een wat somber verhaaltje op Sin terklaasavond? Waarom? Er zit ook in een krant iets van een ge schenk Wij. hier, hebben zo ook ons verlanglijstje, aan de na koming waarvan men als lezer vaak gemakkelijk kan voldoen. En bij nakoming waarvan wij voor de rest zullen zorgen. Ook een gewaar schuwd lezer immers geldt voor twee, althans ingeval hij bereid is daarnaar te handelen. In ernst, wij voor ons blijven dus streven naar het voortbestaan van een christelijke dagbladpers, deze gezien ais plicht en als roeping. De hens staan bij ons aan dek. Maar wie lezer of lezeres zou kun nen zijn late men niet aan de wal. Het zou achteraf wellicht worden betreurd. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.2 cm (1015 millibar), stijgend. Zon cn maan 6 december: zon op 8.32, onder 16.30; maan op 13.15, onder 0.22; 12 december V.M. 7 december: zon op 8.33, onder 16.29; maan op 13.28, onder 1.46; 12 december V.M. Hoog water Hoog water 6 december: Rot terdam le getij 10.14, 2e getij 23.10; Scheveningen 8.24 - 20.58; Vlissingen 7.17 - 20.02; Willem stad 10.59 - 23.38. Hoog water, 7 december: Rot terdam le getij 11.21, 2e getij Scheveningen 9.33 - 22.11; Vlis singen 8.28 - 21.14; Willemstad 12.02 - Het bergen van de doden na het bedwingen van de vlammen. De brand brak uit in een vier verdiepingen hoog pand op de hoek van de Paardenstraat en de Amstelstraat, niet ver van het Rembrandtplein. Binnen een uur was de brandweer het vuur meester, maar van de ingeslote- nen kon niemand worden gered. Ten tijde van de brand bevonden zich in het pand zeker 47 mensen: 40 gastarbeiders en 7 Nederlanders. De meesten van hen moesten van de tweede en derde verdieping naar be neden springen om het vege lijf te redden. De Amsterdamse politie vermoedt dat'de brand het werk is van twee Marokkanen, die, onmiddellijk nadat de eerste vlammen uit het pand sloe gen, hard zijn weggerend en thans worden gezocht. In de op de eerste verdieping gelegen bar zou omstreeks middernacht hevig geruzied zijn, waaVna een explosie zou zijn ge hoord. Toen het trappenhuis van het café pension in lichter laaie stond, speel den zich in het pand afschuwelijke tonelen af. Achter alle ramen zag men de bewoners in paniek heen en weer rennen. Ruiten werden ingedrukt en kapot geschopt, en van de laagste tot de hoogste verdieping klommen ver schrikte mannen in de kozijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1