BOEKEN Wie had de kleren van Sinterklaas gepikt? astupkobjolcra mt u v r ze l fi wc n 6 Eerlijk Bartje Edel Bartje Venus wint het in helderheid BOEK - gespecialiseerd - BOEK Maxi-voorlichting voor Mirii-spoorwegbouwers ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 J4 door Riet Diemer Buiten stroomde de regen langs de ramen. De lucht was somber. Binnen in een gezel lig verlichte kamer, erg rom melig met stapels papieren op een groot bureau, brandde een open haardvuur, waar voor een grote schommelstoel heen en weer wipte. „Wat moet ik doen, wat moet ik doen?" klonk het uit de stoel, die met zijn rug naar de ka mer stond. Als je binnenkwam, was het niet direct te zien wie er eigenlijk in de stoel zat. Hoe wel, je zou al heel weinig fantasie hebben als je de man, die daar zo huiselijk met zijn pantoffels aan, in de spelende vlammen van de haard zat te turen, niet zou herkennen. In een donkerpaarse kamer jas, met een klein gouden stafje op het 'borstzakje geborduurd, zat Sint Nicolaas. Hij zat in zijn hotelkamer naast een kleren kast, die helemaal open stond. Daardoor kon je goed zien wat erin lag: twee witte jurken met kant van onder, vier paar witte zijden sokken, drie paar schoe nen en wel zes dikke wollen ge breide hemden, want in Neder land vond Sint het altijd maar koud. Ja, als je de Spaanse zon gewend bent Sint zag er tobberig uit. Een enkele keer stond hij op, liep naar de kast en zocht alle plan ken af. Moedeloos zuchtte hij dan, schudde zijn hoofd, en ging weer zitten piekeren. Piekeren en tobben, daar hadden de Zwarte Pieten geen tijd voor. Er moest gewerkt worden. De 'lift in het hotel zoefde op en neer en pakken in mooi versierd Sinterklaaspapier, maar ook pakken soms zo groot, dat er alleen maar grof bruin papier omheen kon, werden naar de zolder van het hotel ge bracht. En toen de zolder vol was, werden de pakken, die met vrachtwagens aankwamen op gestapeld in de grote garage van het hotel, waar wel dertig auto's in konden staan. Af en toe werd even gestopt, dan moest er gegeten worden. Boerenkool met worst. Dat was de lievelingskost van dit Spaan se gezelschap. Maar ze deden er wel een beetje raar mee, want ze stopten er Spaanse pepers in en soms zelfs pepernoten. De kok moest er maar om lachen. Hij had het erg druk, want de koksmaat was al twee dagen weg. „Ik heb griep" had hij ge zegd. toen hij opbelde. Bezorgd keken de Pieten aan tafel naar Sint. (Het was ook wat. Sinds twee dagen was hij zijn tabberd, je weet wel dat is zijn rode mantel, zijn mijter, dat is zijn muts, en ook zijn staf kwijt. Alles hadden Sint en de Pieten afgezocht. „Wat is Sin terklaas zonder pak?" vroeg een van de Zwarte Pieten steeds. "Niets" klonk het dan somber In koor. En met trage tanden werd de boerenkool opgegeten en ging men weer aan het werk. Luid rinkelde op Sints kamer de telefoon. „Hier is mevrouw Jansen, die u dringend wil spreken", klonk de stem van de telefoniste van het hotel. „Ja, ik durf het eigenlijk niet goed te zeggen, stotterde iemand aan de andere kant van de lijn, maar sinds u gisteren bij ons bent ge weest zijn we ons kistje met geld kwijt." „Bij ons geweest... geldkistje weg..Ik begrijp u niet. Al twee dagen zit ik binnen, want ja ziet u m'n kleren zijn zoek. Ik ben niet bij u geweest. Dat was de echte Sint niet." „Nee", gaf mevrouw Janser Prijswinnaars De prijswinnaars van deze weck zijn EVA VAN HEI.TNIN- GEN IN DEN HAAG en INEKE VAN STEENIS IN HELMOND. Puzzeloplossing De zes plaatsen zyn: Arnhem, Deventer, Alkmaar. Amers foort, Aalsmeer en Helmond. Dag Sinterklaasje, dag, dag, dag Zwarte Piet!! Nog gauw even een handje geven voor ze weer naar Spanje vertrekken. toe. „Hij praatte ook zo plat en met zo'n jonge stem, heel an ders dan andere jaren. Ik zal de politie maar opbellen. Dat wilde ik eerst niet doen, want ik dacht, ja u, maar ik vond het ook zo vreemd..." „Nieuwe problemen" mom pelde Sint in zijn baard toen hij de hoorn op het toestel had ge legd. Hij staarde naar buiten, waar de Pieten de pakken in de garage brachten. Op het moment dat hij keek, stonden ze echter om het koks maatje heen, die een splinter nieuwe rode brommer aan de hand had. „Ha, ben je weer be ter en wat een mooie brommer", zei de Piet. die het beste Neder lands sprak. „In m'n schoen gekregen". antwoordde het koksmaatje. Er werd hard gela chen. „Nou ja, naast m'n schoen stond ie" en hij werd rood tot achter z'n oren en begon een beetje te hakkelen. „Vreemd", dacht de slimste Piet, „de Zwarte Pieten, die in een hotel aan de andere kant van de stad logeren zouden die brommer gebracht kunnen heb ben, maar... Spaanse bromfiet sen zien er heel anders uit dan deze. Trouwens, die koksmaat doet zo raar." Op zijn nachtelijke tocht kwam hij ook langs het huis van de koksmaat, die op zijn bed zwaar lag te snurken. In een hoek van de kamer stond een kast. die 'op een kiertje open stond. Een glimp van het maanlicht 'Scheen net in die kier. En wat Piet toen zag... De tabberd, de mijter en de staf van Sinterklaas. Toen was het raadsel opge lost. De koksmaat had de kleren van Sint meegenomen. De ande re dag bekende hij, dat hij ver momd als Sinterklaas het huis van mevrouw Jansen was bin nengedrongen en haar geldkist je had meegenomen... Hartelijk gefeliciteerd met jullie verjaardag!!! 6 dec. Marja Kluin, Irenestraat 20, 's-Gravenzande, 12 jaar, Marian Koster, Zuiderhagen 54, IJsselmon- de, 12 jaar en Piet van Veldhuizen, Crouwelpad 9, Rotterdam. 11 jaar. 8 dec. Anja van Pelt, Gr. Adolf- straat 24, Slikkerveer, 12 jaar en Ada de Ruiter, Ds. SI. Visserstraat 41, Rijsoord, 10 jaar. 9 dec. Hennie Meijer, W. Kin derdijk 179, Alblasserdam, 11 jaar. 11 dec. Tanneke Maris, Molen straat 1, Klundert, 12 jaar, Arno Rijnhout. Kennedysingel 112, Reeu- wijk, 12 jaar en Pia de Vroed. Ju- lianastraat 44, Heinenoord, 11 jaar. 12 dec. Ada v. d Berg, Heen weg 8, 's-Gravenzande, 9 jaar. Han Daudey, Ligusterstraat 57, Den Haag, 9 jaar en Jennie Kweekei. Mr, P. J. Oudweg 27, Zuidland, 8 iaar. Mammie, vleemcLe kleine Bartje, Krijg ik astublieft een kwartje. Een kwartje, da's niet weinig hoor! Zeg mij eerst maar eens waar voor. Voor een oude man, hij staat hard te schreeuwen ginds op straat. Móeder voelt zich diep bewo gen. Strelend kijkt ze hem in d'ogen. Nu dan, om je edel hartje, Krijg jij van mij een kwartje. Toch bedenkt zij zich nog even, Voor het geldstuk wordt gege ven. En wat roept die man dan wel? Heeft hij ook een bel? Bartje glimlacht niet meer, Mammie snapt het zeker weer. IJsco. IJsco, voor een kwartje, Roept de man, zegt Bartje. Natuurlijk hebben we vandaag Sinterklaas in onze puzzel. Hij heeft z*n armen vol pakjes waarin chocoladeletters zitten en is op het dak geklommen om ze in de schoorstenen te laten zakken. Maar wat ziet hij? Op het dak liggen óók allemaal letters. Ja, dat wordt toch wel een beetje te veel, zoveel kan hij er niet kwijt. Weet je wat, denkt hij, ik haal er een paar weg, dat kan best. want ik zie op het dak verschei dene letters liggen die ik ook al in mijn zakjes heb. Jullie begrijpen het natuurlijk al. Je moet wat met die overgeble ven letters doen. Ze vormen de naam van een stuk speelgoed. Doen jullie allemaal mee? De oplossing in sturen vóór dinsdag 8 december. Mercurius, de planeet die altijd in de nabijheid van de Zon vertoeft en daardoor zelden goed zichtbaar is, zal ook tijdens deze maand de cember niet waarneembaar zijn. Beter is het gesteld met Venus. Deze planeet schittert met weerga loze helderheid aan de ochtendhe mel. Venus is thans de helderste „ster" aan het firmament en dat alleen al maakt het mogelijk haar zonder gevaar voor vergissing te herkennen. Men moet dus kijken voor zonsopkomst, boven de zuid oostelijke horizon. Ook Mars is in de vroege mor genuren waar te nemen, eveneens in het zuidoosten, rechts van Ve nus. Deze planeet is minder luister rijk. en niet zo mooi wit van kleur Mars is opvallend roodachtig ge tint, wat haar onder de overige pla neten typeert. De waarneming van Mars kan ook geen grote proble men scheppen; hoewel dus zwak ker dan Venus, is zij nog een op vallend hemellicht. Na de Zon, de Maan en Venus is Jupiter het helderste hemellichaam Men vindt deze planeet thans eveneens 's morgens terug in het zuidoosten, links van Venus en van Mars. Wat betreft kleur lijkt Jupiter meer op Venus. Saturnus is nu In uitstekende omstandigheden waar te nemen. Deze geringde planeet (van de rin gen is met het blote oog niets te zien, daarvoor is een teleskoop no dig) bevindt zich een groot deel van de nacht in het sterrenbeeld Ram. Het helderste object In dit sterrenbeeld is Saturnus. Op 10 december te 15 uur staat de bijna volle Maan in conjunctie met Saturnus. Op 25 december te 6 uur staat de smalle maansikkel In conjunctie met Venus. Rond 16 uur heeft er een samenstand met Jupi ter plaats Op 22 december te 7 uur 36 minuten begint de astrono mische winter T J M. Hllle; Lineaire versterkers In geïntegreerde schakelingen. Ultg. Klu- wer. Deventer. 104 blz„ f9,10, met sche- P. Vijzelaar (red.): TV- en FM-anten- nes. Uig. Kluwer. Deventer. 155 blz., f 13,15 met schema's. P Horst Jongenstranslstorboek. Uitq Kluwer. Deventer, 61 blz., f4.75, met schema's. Rolf Lohberg en Theo Lutz: Wat Is cybernetica? Uig. Kluwer. Deventer, 185 blz f24,50, met scheme's. J. F. van Oort: Hoogfrequent afstand besturing. Ultg. Kluwer, Deventer, 159 blz., f 15,75. met schema's. J H. Jansen: Schemabock lineaire geïntegreerde schakelingen. Ultq. Klu- v/er. Deventer. 95 blz., f 10,75, met sche- Georqe F Haspels. Huizen kijken, hui zen kopen, eerste deel in Casareeks van Kluwer. Deventer in samenwerking met Bouwcentrum. Rotterdam, 148 blz., f9,75, Gerhard Werkmanr Hoe betaal lk ml|n hult?, In Casareeks, Kluwer/Bouwcen- trum, 101 blz., f8,50. Martien J. G. de Jong: Eén perron, maar drie treinen, over Den Brabander. Van Hatum en Hoornik in serie Literaire Verkennlnqen. Uig. Sljthoff, Leiden. 133 blz f 10,75. III. Om de kaart te richten, moet men ze boven het hoofd houden en het noor den (N) laten samenvallen met de noordeli|ke horizon De stand van de hemel 19 die op 15 december. 20 uur. Voor vroegere tiidstippen de kaart draalen In de richting van de wijzers van het uurwerk; voor later tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan Is voor enkele tijdstippen aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Saturnus (S) vermeld. De stippellijn die door de Zwaan gaat. duidt de hartlijn van de Melkweg aan De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak), de Zon de Maan er» de belangrijkste pla neten bevinden zich steeds in de om geving van deze lijn. Robert Wieland: De scheepsjongen en het goud van Tortuga, longensboek. Ultg. West-Friesland, Hoorn. 179 blz., f6,90, met III. Catalijn Claes: De speeldoos. Jeugd boek. Ultg. West-Friesland, 157 blz., f5.90, tnet III. Jac. Broersen: Vrouw van Verre, streekroman. Ultg. West-Friesland, 194 blz.. f 9.90. Henrietta van Eyk: Sinterklaas bll|ft een zomer over. UltQ. West-Friesland, Hoorn. 178 blz.. f6.90. Smidje Verholen en de rore alchimist 80: „Wees kalm, mijn vriend," zei smidje Verholen. „De kunst van het goudmaken zult gij nooit vinden. En voor zover ik het kan bekijken, ;zal dat niemand ooit lukken. Doch wat doet dat ertoe? Het goud is immers niet het belangrijkste in het leven? Het is toch ook altijd het goud geweest, of het verlangen ernaar, dat de oorzaak was van de vele oorlogen, die er zijn geweest? Wie zou er dan niet al het goud van de Wereld voor overhebben, als hij daarmee kon bereiken, dat er nooit meer oorlog kwam?" -- De oude alchimist snoot aangedaan zijn neus en mompelde: „Ghy syt een groot ende wys man, sinjeur. Ghy hebt my duydelyck aenge- toond hoeseere ick myn tydt heb vercnoeyt met het soecken naert waerdeloose gout. Steeckeblind was ick, want nimmer merckte ick datter intussen rondom my hene alderley vernuftighe saecken werden ontdeckt...." In volslagen wanhoop liet de oude baas zijn hoofd op tafel zakken en hij barstte los in een droevig geween. „Goeie grutjes! Wat moet ik nou beginnen met zo'n huilende man?", dacht de smid. Aarzelend begon hij de oude baas over zijn hoofd te strijken en met een opbeurende grijns zei hij: „Kom nou, meneer! Gij zijt een veel te knap man om zo te snikken. Kop op, hoor, want ik heb U dringend nodig om de valse Vosmaer te ontmaskeren. Gij moet heel netjes uw rol blijven spelen en tegenover Vosmaer net doen of ge nog steeds niet weet dat er vliegtuigen en treinen zijn. En intussen moet ge al uw geleerdheid aanwenden om een tegengif te vinden tegen dat geheimzinnige stofje, dat de geest van de mensen in de war gooit. En denk er aan: ik heb er haast mee." „Ick sal het voor U maecken," zuchtte de rare alchimist. „Doch dat is dan meteen myn laatste werck. Daernae sal ick voor allydt de moede ooghen sluyten„Niet zo somber, meneer," lachte de smid. Beste meisjes en jongens. Tante Chris zal deze keer maa» niet zo'n lange brief schrijven. Jul lie zitten natuurlijk te popelen om de pakjes open te maken. Mis schien ook lezen jullie de krant morgen pas en dan hebben jullie het waarschijnlijk weer druk met je cadeaus. Je hebt vast wel een mooi boek of een leuk spel gekre gen. Ik hoor het wel eens. Ik kreeg nog erg leuke tekenin gen van Sinterklaas van Annet Wouters, Leunie (een heel mooie), Annie en Coby van Duyn. Jammer dat ze niet meer in de krant kun nen. Zulke tekeningen kan je niet bewaren voor een volgende keer en vandaag is er geen ruimte voor, want we hebben nu een leuk Sin terklaasverhaal. Maar ze waren al lemaal erg mooi hoor. De puzzel van de vorige week was wel naar jullie zin. hè? Veel kinderen schreven tenminste dat ze het zo'n leuke vonden. Er waren dan ook een heleboel inzendingen en velen schreven er een paar re geltjes bij. Het zou wat te lang worden om ze allemaal te noemen en daarom neem ik er deze keer maar een paar uit. Folbert Pijper moet jij voor marmot en goudvis zorgen? Trudy v.d. Ende zeker wel ge zellig zo met elkaar -, Ernst Kra mer weer beter?, Addie Jon ker ik zal er rekening mee hou den, hoor. Nelie Reyneveld hoeveel hondjes heb jij wel? Tante Jos werkt al een poos niet meer bij de krant Cor v.d. Kaay jij vermaakt je wel met je vriend, hè Eva van Heijningen 'n leuk puzzeltje hoor, ik zal 't bewaren -, letje Harkes was 't een gezellig feest op de club? Nely Hagen wat heb jij een avontuur beleefd, zeg Wiena Verbree leuk weer eens wat van je te horen Heieen Verha gen stel je voor dat je f100 zou winnen, zou dat boffen zijn Maarten de Kort, Larina en Wijnan- da v.d. Voet en Ilse Bregman lie ten hun rapportcijfers zien Ja, die van jou mogen wel wat omhoog hè Larina. Doe maar goed je best Netty v.d. Wel ik heb |e brie ven ontvangen. Heb je een leuke surprise gemaakt? Meisjes en jongens, hierbij wil ik het laten. Ik wens jullie nog een fijne middag of avond en tot de volgende week. Dag hoor, Veel groeten van tante Chris L. J. Veen, Amsterdam heeft twee boeken uitgegeven waaraan de modelspoorwegbouwers (en deze komen in ons land meer voor dan u denkt!) hun hart kunnen ophalen. Eerder verscheen van de heer H. F. Enter het deel "Moderne modelspoorwegen reizigersvervoer", waaraan hij nu een boek heeft toegevoegd over het goederenvervoer. Interessant is, dat de auteur eerst een beschrijving geeft van het nor male "grote" materieel, van de NS, waarbij het buitenlandse materieel, dat in de z.g. "Buurla'ndtreinen" ingeschakeld wordt, niet is vergeten. Aan de hand van de "levende" modellen, wordt dan geïnstrueerd hoe men een spoorwegbedrijf met alles wat eraan vastzit niet alleen zo natuur lijk mogelijk kan nabouwen, maar ook precies zo laten functioneren als in werkelijkheid Ook aan de bouw van de moderne stations wordt veel aandacht besteed. De beide boeken bevatten een groot aantal materieel-foto's benevens een aantal schetsen voor de opzet van een model-modelbedrijf. De ware hobbyist, die tijd (èn geld) beschikbaar heeft kan in deze boeken alles vinden dat hem op weg zal helpen naar ongedachte mogelijkheden. De ontwerpen zijn niet voor één fabrikaat gemaakt, alle grote merken (Fleischmann, Trix en Marklln) kregen hun aparte hoofdstukken. De prijs per deel 14.90) is niet hoog voor boeken van een derge-, lijke uitvoering. Vooral niet als men bedenkt, cfat de ware liefheober wel het honderdvoudige van dit bedrag in zijn hobby investeert! Jelle Vierstra Over vloerbedekking ge» sproken, In Casareeks. Kluwer/Bouwcen- trum. 70 blz., f 7,50. Prof. dr. J Weisgerber: Hugo Claue, In serie Literaire Verkenninqen. Uitg. Sl|t- hoff. Leiden. .147 blz.. f 10,90, lil. Hans Fasold Speelgoed ven takken- hout en van Christel Böning Kettingen en hangers van koper en zilver, in serie Vaardige Handen. Uitg. Zomer Keu- mer M Keuning, Wagenlngen, 80 blz.' ƒ3.35 met ill. W. van Drlmmelen, samensteller: Die ren In gedichten en kleurenfoto's, een juweeltje van een geschenk met werk van vooraanstaande dichters. Ultg. Zo mer Keuning, Wagenlngen, 80 blz.. f 10.50. Dr. J. J. Buskes: Brood voor het hert, b bels dagboek. Uitg. Zomer Keuning, Wagenlngen, 375 blz., f 14,90. Maia Radman: Net als je vader, Mano io, wat het stierenvechten voor een Spanjaard betekent. Uitg. Leopold. Den Haag. 152 blz f 12,90 met III. 72 blz., f 6.91 Rosemary Sutcliff: De roemruchte de den von Robin Hood, avonturen voor de ieugd. Ultg. Leopold, Den Haag, 290 olz.. f 16,90 met lil. James Barow De bewijslast, misdaad in swinging-London. Uitg. Leopold. Den Haag. 246 blz., f 12,90. Helen Hoover: De herten op bezoek, speelt in noorden van Minnesota. Uitg. Leopold, Den Haag. 243 blz., f 16,90. Hilde Spiel: Op Lisa's kamer, de on dergang van een ontwortelde emigrant» in Amerika. Ultg. Leopold, Den Haag, 221 blz-, f 16,90. Johan Febrlclus: De kop van Jut, ro man over dubbele Haagse moord In 1872. Ultg. Leopold. Den Haag, 205 blz, f 47,90. Siegfried E. van Praag: Grenzenzoe kers, verzameling novellen Ultg. Leo pold. Den Haag. 242 blz., f 19,90. Charles M Schulz: vier vertaalde Charlie Brownboekjes In Peanutsserle, t. w Niemand is volmaakt, Charlie Brown, Een maaltje Charlie, met Snoopy toe. Wat je ook doet, Charlie Brown en Kop op, Charlie Brown. Ultg. Bruna, Utrecht, f 2.75 Der deeltle, K. O von Fuchs en Wouter Slob: Uw eigen rijpaard, met tekeningen en foto's. Uitg Hollandla, Baarn, 96 blz., f9,90. Charles Burney: Een posthoorn vol mu ziek, uit de muzikale dagboeken van dr. Ch Burney (1726-1814) Ultg. Oosthoek. Utrecht, voortreffelijke kleurenrepro», 151 blz.. f 37,50. Albert Speer: Herinneringen, deel II. Uitg. In den Toren, Baarn. 359 blz., f 16,90. De vennootschapsbelasting voor d» aangifte over 1970. Ultg. Elsevier, Am sterdam, 192 blz., f 14,50. Loren Elseley: De onberekenbare kos mos. Ultg. Lemnlscaat, Rotterdam, 194 blz f 14,50. William D. Kuil: Utrechtse notltiee, pro zaprijs 1969 van de stad Amsterdam (met tek van auteur). Uitg. Meulenhoff, Am sterdam, 83 blz., f 14,50. Joop Waasdorp: Het naakte leven. Ultg Meulenhoff, Amsterdam. 159 blz., f 10.50. Erskine Caldwell: De schuilhut. Uitg. C de Boer. Bussum, 186 blz f 9.90. Libera Carller: Varen In ballast. Ultg. C. de Boer, Bussum, 109 blz., f 8.90. Dr. J. M. G Kieinpennlnq: Spanje en Portugal, In „Panorama van de wereld". Ultq. Romen Zn„ Roermond, 186 blz., f 6.90 Hans Küng: Wat Is de kerk?, In hoe verre ze moet blllven en In hoeverre ze moet worden wat ze nog niet Is. Ultg. Romen Zn. en Paul Brand. Roermond. 182 blz f 13.90. Max Kruse: Daar gaat de Ie»uw, 112 blz. Daar vliegt de leeuw, 111 blz., en Goed gebruld, leeuw, 110 blz. Ultg. West-Friesland, Hoorn. Deze jeugdboe ken kosten f4,00 d d. Tekeninaen van Horst Lemke. Hannle van TUI Bobo de Boskakelorls, jeugdboek met tek. van Melnt v. Till. Uitg West-Friesland, Hoorn, 101 blz.. f5.90. W. Molenaar: In het land Nlx, leugd- boek met 'tek. van Rel.ptje Venema. Uitg. West-Friesland, Hoorn. 119 blz.. f5.90. Irving Stone: Michelangelo, nu In één band de drie voortreffelijke romans over het leven van de grote meester, te we ten: ..Minnaar en beeldhouwer", ,.D» slaaf van de Sixtllnse kapel" en „Schep per In Gods hand". Ultg. Hollandla, Baarn, 654 blz., f 23,50. Frank T. Bullen: Vier leer voor d» mast, de prilste ervaringen van de ver maarde Engelse zeeschrijver. Ultg. C. de Boer, Bussum, 232 blz.. f 15,90. Onno ter Kuiler 500 jaar Nederlandse schilderkunst, prachtige uitgave op groot formaat met 243 wit-zwart Illustraties en 257 kleurenreproducties met prettig lees bare en instructieve tekst Uitg. De Geïl lustreerde Pers. Amsterdam. 304 blz.. f 29.75 voor abonnees en f 36,90 winkel prijs. B D Swanenburg (red Wereldatlaa voor het gezin, met beschrijvingen van het uitspansel, aarde en landen, geoqra- fische kaarten, kleurenfoto's uit ale lan den en hun vlaggen, plus uitvoerig regis ter. Ultg. De Geïllustreerde Per», Am sterdam. 224 blz. Uitsluitend abonnees f 16.95. Paul de Wispelaere Pierre H Dubol» ea Over René Gyeen. Ultg. Nljgh Van Ditmar. Den Haag. 162 blz.. f 9.90. Catall|n Clees Het schreiende riet, streekroman. Ultg. West-Friesland, 235 blz.. f9,90. Vanavond te zien Nederland 1 NCRV 7.04 uur Swiebertje 8.17 uur Zeskamp in Leiden 9.35 uur herhaling De kleine zielen Nederland 2 VARA 7.04 uur Midweek special: The Flying Bothers 7.30 oor Lucy-show 8.17 uur Rudi Carrell-show (Duits) 9.20 uur Achter het Nieuws 9.45 uur „Ik zoek X", detectivespel 10.35 uur Monty Pythons vliegende circus Vanavond te horen Hilversum I KRO 7.0010.25 uur groot Sinterklaas-surpriseprogram- ma „In antwoord op onze advertentie" 10.40 uur Goal, muziek en sport Hilversum II VARA Sinterklaasafleve- 7.35 uur Spreekt U maar ring, telefoonspel 9.40 uur hoorspel „Hoor wie klopt daar. kinderen" 11.15 uur Trio Louis van Dijk en solisten RADIO VANAVOND Hilversum I 402 m. KRO 18.20 Nieuws. 11.41 Ac tualiteiten 19.00 Verzoekpla- tenprogramma. 22.25 Avondge bed. 22 J0 Nieuws. 22.40 (S) Goal. muzikaal sportpro gramma met kommentaten 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA 18.00 Nieuws :8.n Ac tualiteiten. 18 20 Uitzending van de VVD. 18.30 Lieve Tante Truus: licht programma. 19.05 Nou. en. satirisch program ma. 19 30 Nieuws. 19.35 Spreekt u maar. telefoonspel. 21.40 <S) Hoor wie klopt daar. kind'ren. hoorspel. 22.30 Nieuws 22 40 actueel programma. 23.15 (Si Licht muziekprogramma. 23.40 (S) Moleculen: gitaar en zang. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIE VANAVOND Nederland I. NOS 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars. STER: 18.51 (K) Reclame. NOS: 18 55 <K> Jour naal. STER: 19 00 (Ki Reclame NCRV19.04 (K) Swiebertje TV-serie voor de Jeuad. STER: 19.55 (K) Reclame NOS 20 00 (K) Journaal. STER: 20 12 (KI Reclame. NCRV. 20.17 <K> Ze.«- kamp-Sport. 21.35 De kleine Zielen, TV-feuilleton Dl. (herh.) 21.00 Avondzang en j voordracht NOS: 23.10-23.15 (K) Journaal. Nederland II. NOS: 18.45 (K) De Woefs en de Lamaars - STER 18.51 (K Reclame. NOS 18.55 <K) Jour naal. STER: 19 00 (K) Reclame VARA: 19.04 Muziekgroep: The Flvlng Burrlto Brothers. 19.30 (K) Hier Is Lucy. TV-serie STER: 19 55 (K) Reclame NOS 2000 (JO Journaal. STER: 20.12 (K) Reclame. VARA: 20.17 De Rudl Carrell Show. 21.20 Achter I jhet Nieuws. 21.45 (K) Ik zoek X: detectlve-spelprogramma. '•2.35 (K) Monty Pythons vlie gende circus: Bloot slaat dood: saUrlsch programma. NOS: 23.05-23.10 <K> Journaal. BELGIë Kanalen Nederlands: 2 cn 10 18.10 Zandmannetje. 18.15 De dappere Lassie, familiefilm 10.50 Franse les. 19.52 Zoek licht. 19 57 Mededelingen. 20 00 Nieuws 20.25 Hier is Lu cy. tv-serle. 20.50 Kwlst het wel: Europa 6 plus 4. spelpro- gramma vanuit het Ameri kaans Theater. 21 40 Echo. 22.10 Mannlx. politiefeuilleton (67) 23 00 Nieuws. 23.05 Biljarten reportaae Belgische kampioen schappen Driebanden te Gent RADIO MORGEN Hilversum 1. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Het levende woord 8.15 (S) Badinerie: klassieke muziek (gr) 9.00 Nieuws en waterstanden. 9.15 (S) Laudate: klassieke en mo derne gewijde muziek (gr). 10.00 Eucharistieviering 11.00 Nieuws. 11.02 (Si Promenade orkest (opn.) 11.55 Mededelin gen. NCRV: 12.00 Kerkorgel concert. 12.40 Tussenbeide: ac tuele kroniek. 13.00 Nieuws 1310 (S) De psalmen In de nieuwe berijming. 13.30 (S> NCRV-Vocaal ensemble met orgel. 13.55 Visioen cn visie, poëzie-programma. NOS: 14.15 De Nederlandse orkesten: Noordhollands Phllharmoniscn orkest met soliste copni. (In de pauze: ca. 15.10-15.40 Discussie) 16.25 Oranje Vrijstaat, gastcol lege. CVK17.00 Gereformeer de kerkdienst (vrUaemi. 18.00 Convent: over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Mensen: gesprek. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. PROGRAMMA'S 18 5R W:!de Ganzen NCRV: 19 00 Nieuws 19.07 Koorzang met orgel (gr 19 45 Actueel belijden lezing 20 00 (S) Weens Mozart Ensemble (gr). 20.35 Zondagavondzang. KRO 21.00 (S) Muziek a Go Go. 22.00 Kruispunt: magazine met ach tergrondinformatie over kerk en samenleving. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nieuws. 22.40 De zingende kerk. 23.00 Audio: muzikale informatie voor ken- ners en liefhebbers. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA 8.00 Nieuws. 8.10 Actualiteiten. 9.00 Nieuws. 9.02 Platenpro- 8.18 Voor het platteland. 8.25 i Weer of geen weer. (Om 9.00 Sportmededelingen.) 9.45 Hu manistisch Verbond. IKOR: 10 00 Onderweg: van de hak op de tak de kerk door. 10.30 Dienst van Schrift en Tafel ca. 11.25 Wilde Ganzen. 11.30 Reaktief - een programma na kerktijd AVRO: 12.00 Muzi kaal onthaal. 13.00 Niguws. 13.10 De toestand In de wereld, 1 lezing. 13.35 Delta: een Infor- j matieve show met commenta ren. meningen, voorspellingen! en muziek. NOS: 14.30 Pro gramma voor de buitenlandse arbeiders. VARA: 17 00 (Si Licht orkest met solisten. 17.50 Nieuws NOS: 18.05 Mededelin- gen. 18.10 (St Metro's Concert j Music, met Metropole Orkest. VARA: 18.30 Klatergoud, muzi kaal feuilleton over de wonde re wereld van de spot. 19.00 Zin en tegenzin: discussie over leen actueel onderwerp. VPRO: 19 30 Nieuws 19 35 Sopraan, cello en plano 2000 Test ge test: discussieprogramma AV RO: 20 30 (S) Verzoekplaten- programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Radiojour naal. 22.55 <S>» Licht platenpro- gramma. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III. 240 m. AVRO: 9.00 Nieuws. piatenpro- gramma. 10.0» Nieuws. 10.02 Juist op zondag. 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek Mozaïek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Verzockpla- tenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 De Eddy Becker Show. NOS: 14.00 Nieuws. 14.02-18.00 Langs de Lijn: sportreportages en -beschouwingen met lichte grammofoonmuzlek (15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws.) TELEVISIE MORGEN Nederland I. KRO/RKK: 11.00-12 00 Eucharistlevieilng NOS: 15 00 Journaal 15 02 Weekjournaa» -met tuels voor slechthorenden 15 22 verkeers informatie 15 25 (K) The Bor derers, TV-serie 16.15 (K) Openbaar Kunstbezit i« 30 Re portage van de Volleybalwed strijd voor de Euiopacup 16.55-17 00 Toto-uitslagen TE- LEAC: 18.20-18 50 Dammen voor beginners - les 12 NOS: 18.55 (Kj De Woefs en de La maars CVK/IKOR/RKK: 19 00 (K) Bijbelvertelling voor kin deren CVK/IKOR: 19 05 God ln Amerika: documentaire over modellen van een revolu tionair christendom ln de Ver enigde Staten. KRO: 19.30 (K) Daktari. TV-serie voor de jeugd. NOS: 20.20 (K) Jour naal KRO: 20 25 (K) Advocaat Judd. TV-serie 21.15 (K) Minia tuur van Klabund, literair ca baretprogramma 21.45 Gam ma:.. invaliden per dag?, pro gramma over verkeersonge lukken. NOS: 22 25 (K) Jour naal. KRO: 22.30-23.30 Prome nade-orkest en solisten. Nederland II. NOS: 18 56 (K) De Woefs en de Lamaars 19.00 (K) Journaal 19 05 Fabian van Fallada. feuilleton voor de jeugd 19 30 Studio Sport 1 20 20 <K) Panoramiek: achter grondinformatie over gebeur tenissen in binnen- en buiten land.20.45 (K) Dubbeldekkers. TV-serie. 21.10 Studio Sport II 21.35 (K) De Onvergetelljken: Besprek met Prof Jan Bretv- ner. 22 30-22.35 (K) Journaal KRO 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badi nerie: klassieke: semi-klas- sieke en amusementsmuziek (gr> (7.30 Nieuws: 7.32-7.40 Ac tualiteiten: 8.00-8.10 Nieuws.) 8 25 Overweging. 8.30 Nieuws 8.32 Voor de hulsvrouw (Om 9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 10.00 (S) Operamu ziek (gr). NOS: 10.15 De ko mende week In het Neder landse muziekleven. KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zie ken. 11.30 Bejaardenprogram- ma. 11.55 Mededelingen NCRV: 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma. (12.21 Voor boer en tuinder: 12.26 Medede lingen t.b.v. land- en tuin bouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Hier en Nu: actualiteiten: 12.58 Ra dio-Rebus). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pianorecital. 15.00 Gere formeerde middagdlenst NOS: 15.30 Zoeklicht op Nederland. <16.00-16.02 Nieuws). 17.20 Over heidsvoorlichting. NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel pro gramma met muzikale Illustra tie. (18.19 Politieke Partijen: Uitzending van de CHU. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 Spitsuur Amsterdam: lichte* grammo foonmuzlek en reportages. (7.33-7 38 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 Spitsuur Amsterdam (ver volg). 9.10 Voor de vrouw. (9.35-9.40 Waterstanden). 11.00 Nieuws. NOS: 11.03 Beethoven - 200 VPRO: 12 00 VPRO- Maandag: klassieke muziek met tussen 12.00 en 14.00 nieuws en Informatie over muziek. 14.30 Schoolradio. NOS: 14 50 Tobben met tape: wedstrijd tussen Belgische en Nederlandse teams van ge luidsjagers. 15.20 (S) Eurojazz: lazz band met solisten. 16.00 Nieuws. AVRO: 16.03 Lichte Latijns-Amerikaanse muziek. 16.30 Mikadoo: jeugdprogram ma 17.30 Brabant .Ton maal. 17 55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Pop station. (10.00 Nieuws.) TROS: 11.00 Nieuws. 11 03 Suzle Cream Cheese: lichte platen. 12.00 Nieuws. 12.03 Pop-platen. KRO: 13.00 Nieuws. 13 03-18.00 Pop-mixture. (14.00. 15.00. 16.00 en 17.00 Nieuws). TELEVISIE NEDERLAND I NOS/NOT. 10.45-11.10 School televisie. TELEAC: 12.00-12.30 Onze landbouw nu en straks - les 7. Zondag te zien Nederland 1 KRO 7.05 uur (CVK/IKOR) God in Amerika 7.30 uur Daktari 8.25 uur Advocaait Judd: De weg van het geweld 9.15 uur Miniatuur van de Duitse schrijver Kla bund 9.45 uur Gamma: documentaire over invaliden door verkeersongelukken 10.30 uur jubileumconcert Promenadeorkest en so listen (NOS) Nederland 2 NOS 7.05 uur Fabian 7.30 en 9.10 uur Studio Sport 1 8.20 uur Panoramiek 8.45 uur Dubbeldekkers: Nieuwe uniformen 9.35 uur De onvergetelijken: prof. Jan Bronner, beeldhouwer Zondag te horen Hilversum I NCRV en KRO 5.00 uur (CVK) dienst uit de geref. kerk (vrijge maakt) in Spakenburg, voorganger ds. P. van Gurp (voorzitter Geref. Omroep Ver eniging) 7.07 uur Engelse kerstliederen 8.35 uur Zondagavondzang 9.00 uur amusementsprogramma Muziek a go go. 10.00 uur Kruispunt, discussierubriek 11.00 uur muzikale informatie in Audio Hilversum II VPRO en AVRO 8.0J uur programma over de psychologische test 8.30 uur klassiek verzoekplatenprogramma 10.55 uur Voor de nachit uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 12