iÉ9Fi3|P^$^ Duitse bezetting werd een klucht Hoe fotografen vrouwen zien Ga dan maar fijn fietsen SEKSUOLOGIE: EEN JONGE WETENSCHAP t1 i MÊB^SamÊtBÊUÊmi mal Zelf bestuurde" Engelse kanaaleilanden vormen eigenzinnige wereld ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 iftSiïSlifffi §1»1 P#8 p Gezicht op Guernsey Het is een merkwaardige ervaring om na een vlucht vanaf Schiphol via Londen met de „archipel" van de Engelse Kanaaleilanden (nabij de Franse Normandische kust) kennis te maken, waar geen leger of belasting be staat. De horloges zijn er goedkoper dan in Zwitserland; tabakswarén, parfums en nog wat artikelen „dutyfree", d.w.z. zonder accijns. Het natuurschoon, gezegend door een mild klimaat, heeft met zijn grillige rotskusten en blauwe ministranden (een dorado voor wandelaars en bad gasten) een eigen gezicht. Het is kortom een vergeten paradijs; tenminste wat ons Nederlanders betreft, want onze „touroperators" doen er maar bar weinig aan. Uit de lucht ziet men bij helder weer dadelijk, dat Jersey het groot ste eiland is; op de voet gevolgd door Guernsey en Alderney. Dan zijn er nog de 'kleintjes': Sark, Herm, Jet- hou, Berhou. In totaal 194 km2 dun bevolkt land', dat geografisch feitelijk bij Frankrijk hoort en al eeuwenlang zelfbestuur heeft. Na de capitulatie van Frankrijk waren de Duitsers in '40 vanaf Normandië en Bretagne binnen het half uur bij dit 'brokje Engeland', dat zonder slag of stoot door de 319e Infanteriedivisie onder leiding van generaal-majoor Müller werd bezet. De Duitsers meenden een belang rijke springplank in handen te heb ben om het „perfide Albion" op de knieën te dwingen. Guernsey werd uitgebouwd tot een machtig fort, maar het zou het wachten worden op een vijand, die nooit kwam, want Engeland vond de eilanden 'strate gisch onbelangrijk'. Het werd een modelbezetting .zon der verzet; mede door de afwezigheid van spoorwegen en fabrieken, alsme de de geringe vluchtradius. De recht banken waren mild en het kwam tot verbroederingstonelen met de bevol king, die echter wel merkte na een aantal jaren bezetting wat de begrippen voedselschaarste en surro gaat inhouden. Het schijnt zelfs gebeurd te zijn, dat Duitse officieren in een vrolijke (whisky)stemming het 'God save the king' aanhieven. Gezien ons pakket van gruwelijke oorlogsherinneringen doet een dergelijke bezetting voor ons als een klucht aan. De 'States of Guernsey', die naast T* Aankomst op het feodale, autoloze Sark. eigen pondbiljetten ook eigen postze gels uitgeven, kennen een Luitenant- gouverneur, die de Kroon vertegen woordigt. Maar de feitelijke macht ligt in handen van een zgn. 'Bailiff', die niet slechts het parlement, maar ook het gerechtshof presideert De eigenwilligheid van dit zelfbe stuur, het vasthouden aan een vorm van 'splendid isolation', ontmoet men ook in een enigszins curieuze vorm op de grappige eilandjes Sark en Herm. Sark, feodaal geregeerd door de 86-jarige 'Dame of Sark' (Sibyl Hat haway) wenst geen auto's of moto ren. Slechts paarden, fietsen en een handvol tractoren (noodzakelijk kwaad voor de landbouw) bepalen hier het verkeer. En een groot bord bij de haven verkondigt de toerist, wanneer hij na een uur varen met de 'lijndienst' vanaf Guernsey aange komen is, dat honden en katten uit 'enig ander land' vernietigd zullen worden; gepaard aan een geldboete van tien pond. De charmante 'Dame* in haar 'Seigneurie' (een door bloementuinen omgeven kasteel), haat besmetting, lawaai en stank. Haar feodale rech ten zijn een oud familieërfgoed en ze is hoogstens de Engelse Kroon ver antwoording schuldig. Voor de rest zal haar 'Raad van twaalf wijze mannen' de situatie wel klaren. Eens trouwde ze met Robert Hathaway, een Amerikaanse piloot uit de eerste wereldoorlog, maar hij mocht zich slechts tijdelijk 'Heer van Sark' noe men. Het spreekt vanzelf, dat Sark een oase van rust is (ook vliegtuigen mo gen het eiland niet aandoen), zodat de vaak schilderachtig gelegen hore cabedrijven en pensions hier goede zaken doen. Ook Herm heeft geen auto's, maar dit eiland is zo klein, dat men het binnen drie kwartier rondwandelt; men kan dan genieten van mini- stranden, charmante cottages en duinformaties. Hier vertelt een bord bij het haventje, dat niemand meer na zonsondergang het eiland mag be treden. Er is één goed hotel-restaurant en er zijn ook een paar winkeltjes. Herm, dat beduidend kleiner is dan Sark, opent de reeks van steeds kleiner wordende dwergeilandjes. Niet ver van Guernsey ziet men de contouren van een der allerkleinsten als een donker gezwel uit het water rijzen. Daar de 'Statest er niets aan hadden, verkochten ze het destijds aan een zakenman, die met zijn ge zin erg op 'privacy' gesteld was. Maar men attendeert de toeristen niet slechts op Sark en Herm. Een attractie is op Guernsey ook het on dergronds hospitaal, dat de Duitsers met behulp van buitenlandse dwangarbeiders de grootte gaven van een kleine stad. Het was bedoeld voor de duizenden slachtoffers van de nooit gevoerde 'slag om Guern sey'. Toch zijn er 111 Duitse officieren en manschappen op de kleine be graafplaats van St. Peters Port (de hoofdstad) ter aarde besteld, maar niemand wist precies het 'hoe en wat', totdat we te horen kregen: T>ie zijn op de verschillende eilanden ge storven en naar één begraafplaats gebracht. De meesten zullen wel aan influenza overleden zijn.' De historie vermeldt niets over ge welddaden; wel over het feit, dat de bezetters vlug Engels leerden zij het dan ook, dat ze van de inheemse voertaal, gesproken sedert de tijden van Cromwell, nooit één woord be grepen hebben. Men hanteert een bepaald patois, aangeduid als 'Guernsey French', dat niet geschre ven wordt. De gangbare taal is Engels, maar toch dragen alle straten,, beautyspots en stranden Franse namen, die op hun beurt (ja, taalkundigen kunnen hier hun hart ophalen) weer verbas- -M- Kustwandelingen op de Kanaaleilanden bieden fascinerende panorama's terd worden tot patois. Van Petit Bót maakt men 'Petty Bo', van Camp-du-roi 'Com do wah', van Hommet du Nord 'Who may do nor'.. Het strandleven op kleine zandpla ten in een omlijsting van rotsblokken is in menig opzicht 'geheel anders'. Het water is helder (waar is de zee elders nog zo doorzichtig als hier?) en men moet via allerlei slingerende paden naar beneden. Guernsey heeft 26 buslijnen en een aantal doen de populairste stranden aan. Men gaat er keurig links rijdend heen (we zijn tenslotte in Engeland) en krijgt al even keurig in de 'gesloten tijd' van drie tot vijf 's middags geen alkohol- houdende dranken. (Zo er al een res taurant of iets dergelijks is.) Op deze klok drinkt men op de Kanaaleilanden, evenals in Engeland, de nationale drank: thee. En in de kroegen (pubs) wordt ook hier 's avonds om elf uur een grote bel ge luid, waarna iedereen vanzelfspre kend heengaat. Traditie en discipline wegen tenslotte zwaarder dan gel dende bepalingen. In dit opzicht zijn de Channelislands echt Engels. Als hier iemand voor zijn beurt wil gaan om een plaats in een bus te bemach tigen, moet het een buitenlander zijn. Men kan een uitstapje naar een van de stranden combineren met een zgn, cliffwandeling langs de kust. In Guernsey leidt dit over vlakke en klimmende paden, langs rotsblokken in alle kleuren en via trappen; door bossen en langs idyllische landhui zen. Maar deze door bloemen om rankte droomhuizen met uitzicht op zee (ach, hoe heerlijk: zonder vermo gens- of personele belasting, resp. btw., maar ja, zonder welgevulde geldbuidel gunt men hier outsiders toch geen vestigingsvergunning) zijn er oorzaak van, dat men soms op een autoweg stuit en met de kaart in de hand moet zoeken, waar het bos paadje of de trap naar het natuur schoon weer begint. De panorama's over zee, het ge wriemel der badgasten op de mini- strandjes (als het weer tenminste goed is) soms staat men zo hoog, dat men aan aangespoelde insecten dénkt en de door speelse rotspar tijen gemarkeerde kustlijn, maken een cliffwandeling zeker tot een be levenis. Het gebrek aan kennis van het andere geslacht is van weerskan ten zeer groot en niet zonder geva ren. De seksuologie is nog een jon ge tak van zelfstandige weten schap. „Wie de moeite neemt de lang niet makkelijke lectuur van de „Aula-seksuologie" door te nemen kan een paar vooroordelen kwijt en wordt wat inzicht rijker. Deze serie van uitgeverij Het Spectrum, Utrecht, is van belang voor dokto ren, verpleegsters, maatschappe lijke werkers, en geïnteresseerde leken. De studies staan onder su pervisie van drs. J. Frenken, mede werker aan de NISSO te Zeist. De seksualiteit van de vrouw bevat drie studies van specialisten. De opvolger van Kinsey, Gebhard, beschrijft de resultaten van zijn on derzoek: de vroege jeugd is r«iet geslachtsloos, masturbatie schijnt een voorbereiding tot orgasme, vrouwen die seksueel gemakkelijk reageren, neigen het vaakst tot ge slachtelijke relaties vóór het huwe lijk. De seksualiteit ondergaat ook culturele Invloeden: vrouwen van Samoa staan enthousiast positief ten opzichte van hun seksualiteit, intieme relaties boezemen daaren tegen de vrouwen van het eiland Jvlanus walging in. Dr. J. Raboch, docent aan het seksuologlsch instituut te Praag geeft verslag van storingen in het seksueel reageren der vrouw, geïl lustreerd met veel tabellen. Prof. dr. H. Giese psychiater te Hamburg verstrekt voor de leek het wetenswaardigst materiaal, De seksualiteit van de vrouw is voor de man niet iets dat hem van natu re bekend is. Ze moet voor hem eerst tot ervaring worden. Het an dere geslacht is een ons vreemd geslacht, vreemder dan we kunnen denken. Frigiditeit is te vergelijken met de houding ten opzichte van een maaltijd die niet aanstaat en waarmee men zijn trek niet kan bevredigen ,,De Engelse jongens zijn over sexed. Ze doen het niet alleen de hele tijd, ze praten er ook voortdu rend over", zeggen Nederlandse meisjes, die au pair in Engeland werkten, in het boekje „Jullie En gelsen". Dat komt overeen met de gegevens die Schofield biedt in de studie: Seksueel gedrag van jonge ren. Mijn jongens (15 en 17 jaar) zeg gen erover: „Die Engelse knaper hebben sterke verhalen opgedist aan de ondervragers". Volgens Schofield heeft op zestienjarige leeftijd 14 pet van de jongens en E pet. van de meisjes geslachtsge meenschap gehad. Met 18 jaar zal een derde van de jongens en on geveer één op de zes meisjes ten minste eenmaal geslachtsgemeen schap hebben gehad. Minder dan de helft der ondervraagde jongens gebruikte altijd een of andere me thode tot het voorkomen van zwan gerschap. Van de meisjes nam 61 pet. nooit voorzorgen, zodat acht van de tien meisjes die geslachts gemeenschap hadden, risico's lie pen! De gelegde verbanden zijn ge makkelijk generaliseerbaar naar andere jongeren uit het Westerse cultuurgebied, zeggen de schrij vers. Moraal van dit boekje: (niet expliciet gegeven) je kunt niet te vroeg met voorlichting beginnen wil je abortus voorkomen! Vormen van seksueel gedrag gaat na hoe gedragingen variëren en maakt studie van vergelijkbaar gedrag bij dieren. Want biologi sche aanleg en sociale omstandig heden beïnvloeden het seksuele gedrag van mensen. Geen moraal, wel informatie, met uitgebreide bi- bliografie. „Sociologische aspecten van de homo-seksualiteit" is een verslag van een onderzoek onder driehon derd mannen. Zij werden ingedeeld in drie groepen: gevangenisbewo ners, zij die onder medische be handeling waren en homoseksuelen die nooit als zodanig medische hulp inriepen en niet met de justitie in aanraking kwamen. „Alleen de dap persten en sterksten kunnen de beproeving van sociale vijandighe den doorstaan". Een aanhangsel geeft de strafrechtsituatie in Nederland wat betreft homoseksuele en pedofiele delicten. De schrijver Michael Schofield pleit voor tolerantie: „het is mogelijk homoseksuelen effec tiever in te schakelen en minder ondermijnend te doen zijn, door hen te laten deelnemen in de cul tuur waarvan ze vervreemd zijn ge raakt.". (Aula-seksuologie f 6,50 per deel, Seksualiteit van de vrouw f 4,50). Wist je dat over sex? bevat vra gen van middelbare scholieren uit Paramaribo, beantwoord door Dee Jay Brummel. Soms puntig, soms verwarrend, en niet altijd betrouw baar. Openhartige vragen, niet min der openhartige antwoorden, die ik mijn kinderen liever zelf zou willen geven dan het over tc laten aan een leraar op school. Maar dat is beter dan niets. Uitg. Nieuwe Wie ken, Uithoorn 93 blz. f 5.25. JEANNE DE VLIEGER Daar sta je dan zoals je er staat. Spits uur. Files. Verkeerslicht springt van groen op oranje. Auto's die toeteren en achter je uit de file proberen weg te draaien. Ver keerslicht op rood. Je staat te kijken naar de schade. Achterbumper lelijk ingedeukt. Carrosserie beschadigd. Kofferdeksel om hoog gebogen. En de auto achter je met een ingedeukte voorbumper en bescha digde motorkap. De aanrijding ontstond erg simpel, die auto achter je remde te laat. Dat was alles. Maar die aanrijding stond niet op het pro gramma. En een zekere verwarring dreigt zich dan ook van je meester te maken. Politie waarschuwen? Doch nergens is po litie te bekennen. En heeft bellen veel zin? Getuigen opschrijven? ledereen heeft haast. Auto wegzetten? Daarvoor is in het drukke spitsuurverkeer nauwelijks gelegen heid. Dan maar het zakboekje pakken en de gegevens van de ander noteren. Het is een situatie, die ontelbare keren voorkomt. Onverwacht. En wat dan te doen? De praktijk heeft al lang geleerd, dat het inderdaad bij dergelijke niet ern stige aanrijdingen geen zin heeft, om de politie erbij te halen. Een proces-verbaal wordt toch niet opgemaakt Hoogstens krijg je van de politie een overigens op zich zelf nuttig formuliertje, waarop de belangrijkste ongevalsgegevens kunnen worden vermeld. Het enige, wat er vaak opzit, is zo snel mogelijk de gegevens van de ander, de schuldige, noteren. Verzekeringsmaatschap pijen en verkeersbonden verstrekken han dige kaarten of formuliertjes, die je daar voor kunt gebruiken. Is de auto nog rijd- baar, dan kun je het beste vervolgens maar afscheid nemen van de aanrijder en wegrijden. Is de auto niet meer rijdbaar, dan zal het niet anders kunnen dan hem zo voorzichtig mogelijk aan de kant van de weg proberen te duwen, hem daarna goed afsluiten en de garage bellen. Maar ondertussen is er geen enkele ze kerheid, dat je schade wordt vergoed door de verzekeringmaatschappij van de dader, als je althans zelf niet tegen de eigen autoschade bent verzekerd. Die zekerheid kan ook moeilijk na een aanrijding worden verkregen. Proces-verbaal wordt er immers niet opgemaakt en getuigen zijn vaak niet te krijgen. Je kunt alleen maar hopen en vertrouwen, dat de dader niet zal proberen onder zijn schuld uit te komen en eerlijk zal opbiechten tegen zijn verzekeringmaat schappij, dat hij de schuldige is en dat je recht hebt op vergoeding. In de praktijk blijkt echter de hoog ge noteerd staande medemenselijkheid niet zelden ook in dat opzicht teleurstellend slecht te zijn. Want het gebeurt nogal eens, dat de dader, eenmaal thuis geko men, zich realiseert, dat hij op de verzeke ringspremie een hoge korting voor scha devrij rijden heeft en dat hij die kwijt is als hij schuld bekent en zijn verzekeringmaat schappij op die grond de schade van de aangeredene vergoedt. Dus zwicht hij, ge tuige de praktijk, niet zelden voor de ver leiding om de aanrijding niet te melden bij zijn assuradeur* of de feiten te verdraaien. Dan komt er bij de gedupeerde een brief van die assuradeur, waarin wordt meege deeld, dat de schuld van zijn verzekerde eerst wettig en overtuigend moet worden bewezen. Maar aan die eis kan de bena deelde niet voldoen, want hij heeft geen bewijs. Hij kan dan, zoals dat heet, naar zijn vergoeding fluiten. Dat zijn de situaties, waarin je terecht kunt komen als je graag een auto wilt hebben, maar de premie voor een volle dige verzekering dus inclusief de dek king van de eigen autoschade niet kunt betalen. Het risico van schade zonder ver goeding zal je dan welbewust „op de koop toe" moeten nemen. Dat is naar, maar gewoon waar. Wil je dat risico niet nemen en is er niet genoeg geld om een all-risk verzekering te betalen, ga dan maar met bus of tram of fijn fietsen. Dat klinkt cynisch, maar het is bedoeld als een nuchtere en welgemeende raad. H. LARSEN Fotografen vormen een reislustig volkje. Voor het fotoboek „Vrouwen van Amsterdam" (Foton uitg. maatschappij, Amster dam, 9,90) werd drie maanden lang telefonisch contact ge zocht met het puikje van het plaatjesschietend camerakoor, net zolang tot er zestien gevonden waren die de telefoon aan namen en tevens in de gelegenheid verkeerden binnen de ge stelde termijn foto's te leveren. Nico v. d. Stam betrapte met gevoel voor humor deze verdoolde be langstelling. AI staan fotografen bekend om hun vrijmoedigheid, tegen het ondergaan van een inter view zien ze zo op, dat ze op slag vedette-allures krijgen en moeilijker doen dan ministers, leden der Staten-Generaal, Cor- ry Brokken en Rudy Carrell. Dat heeft Hanneke Meerum Terwogt. ondervonden tijdens haar vraaggesprekken met de fotografen, die in het boek als een soort illustratie bij de foto's zijn gevoegd. Het is juist deze kant, die het fotoboek zo interessant maakt- Je bekijkt eerst de plaatjes om dan terug .te bladeren en te le zen wat die en die fotograaf nn eens van de vrouwen zégt. Ed van der Elsken bijvoorbeeld: „Glamour, née daar ben ik niet zo gek mee. Nou, wel lief de, seks en vriendelijke dingen. Maar niet met dat commerciële, die giechelende door het woud snellende Seven ifpmeisjes, die de barbecue meenemen. Dat vind ik niks". Mattheus Engel werkt met bijna alle topmodellen. „Maar ja, hot lijkt wel of. die allemaal een beetje hetzelfde zijn, één pot nat. Dat komt door hun be roep natuurlijk. Ze hebben alle maal hetzelfde maniertje, stem metje, dag Truusje, dag Elsje, dag schat, lachje, kusje.... Er gebéurt haast nóóit iets met ze" „Modellen doen ook alles wat ze wordt opgedragen, sexy, dra matisch, kinderlijk, bedroefd... alles wat je maar wilt. Dat gaat ten koste van iets, ze verknallen hun persoonlijkheid met dat vak". Cor Jaring, die helemaal weg is van de swingende scene (spreek uit sien) van Amster dam („mijn atelier is de stad"), zegt dat hij zich altijd wil be wijzen tegenover vrouwen. „Ik vergeet dat ik een kale kop heb, dat ik platvoeten heb of kies pijn, ik vergeet dat ik een rottig produkt van deze maatschappij ben. Een creatieve kick weet je wel". En over het huwelijk, of beter over het schijn-huwelijk heeft hij een verbeten oordeel: „Het is jammer dat we zo beïnvloed worden door het establishment, dit gladde adverteerders waar- Tedere band tussen twee generaties. Sfeervolle plaat van Hans Pel- grom. door een huwelijk alleen maar betekent meubeltjes, uitzet, wasmachine, koelkast. Vandaag de dag is huwelijk ziekenfonds, loonstrookje, AOW. nieuwe schoenen voor de kinderen en voor ons kijkgeld, huur. Waar blijft het huwelijk zelf 7" En voor alle duidelijkheid: „Ik ben niet tegen het huwelijk hoor, ik wou maar wat graag trouwen destijds. Maar al die adverteerderspoespas erbij, die ambtenarij eromheen, die ma ken het huwelijk stuk". Suhi Langereis verdient z'n door ROLF HOEKSTRA goed belegde boterham met re clamefotografie. Hij vindt de reclame geen verlakkerij. Hoe wel. „Als je die soep fotogra feert zoals hij uit dit pakje wordt gemaakt, is het een grijze brij op de foto. Dus moeten we dagen zoeken naar die materia len, waardoor er een lekker soepje op de plaat komt. En er zit geen druppeltje echte soep in hoor. Maar ziet het er niet goed uit zo?" De meeste beroepsmodellen vindt hij nogal onuitstaanbaar, giechels, niks. Maar dat moet een goed model eigenlijk ook zijn, „anders kunnen ze niet met al die fotografen werken". Liever fotografeert hij niet-pro- fessionele modellen. „Dan draai ik een lekker muziekje, laat ze relaxen, praten, roken... en dan ineens, boem boem boem heb ik ze, zoals ze zijn, zonder pose". Philips Mechanicus: „Het lijkt me geweldig om alle mensen in Amsterdam te fotograferen. Al lemaal. Ik heb eens het verhaal gehoord van een man die alle mensen in z'n stad kende, uit z'n hoofd. Toen hij alle mensen en kinderen kende, begon hij met hun huisdieren. En de ver schuivingen in de gezinnen. En fin, alles wist hij. Totdat hij op een keer een film zag over zijn stad en hij ineens een mannetje zag dat hij niet kende. Wat, dacht hij, in paniek, wie kan dat in vredesnaam zijn. Hij was het zelf!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11