Bollen, anders dan bij de buren WP-Jaarboek in feestgewaad Uit lezerskring Ik wil niet leren hoe ik iemand moet doden dialoog ONJUIST ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 2 Natuurlijk kunnan we t niat stel len zonder onze Nederlandse bloembollen, want een tuin zonder tulpen, hyacinten en narcissen mist in 't voorjaar iets waar onze rots- plantjes, al zijn het kleurige kus sens, niet tegenop kunnen. Maar de echte liefhebber speurt daar naast nog wel eens naar een bol gewas dat zijn buurman niet heeft. Iets bijzonders voor tuin of kamer, waarop iedere bezoeker afvliegt met de woorden: „Wat heb jij daar voor wonderlijke bloemen staan?" Dat Is zeker het geval met Spa- raxis tricolor, een bijzonder mooi knolgewas uit de Kaap, dat bij voorkeur laat in 't najaar en half december nog met succes kan worden geplant. De Sparaxia vormt opvallende bloemen In trossen om streeks mei - juni, dikwijls twee kleurig. die tot onze sterkste snij bloemen behoren. Voor het kweken In huis leent de Sparaxis zich niet, maar de knolletjes kunnen buiten worden geplant op een zonnig beschut plekje of in een koude bak. De grond goed spitten en de knolletjes ,zeven tot acht cm diep en vijf cm uit elkaar planten. Eventueel ook in potten te kweken in kant en klare potgrond in de bak. In een gera- niumpot van twaalf cm middellijn worden vijf knolletjes gezet en met twee tot drie cm aarde bedekt. In de bek ingraven en glas er over. In de volle grond geplant, zullen we er flink wat turfmolm, blad of stro overheen moeten aanbrengen om ze tegen vorst te beschermen. Daarnaast kunnen we de sierlij ke Ixia noemen in gemengde kleu ren met afstekend hart. Meer be kend omdat ze nogal eens door bloemisten in bloemwerk worden gebruikt. Niet spectaculair in de tuin, maar wel erg plezierig voor een anljbloemenvakje. Behandeling en bloeitijd zijn precies gelijk aan die van de Sparaxis en ook hier is goed afdekken tegen de winterkou belangrijk. Iets geheel anders voor hen die geen tuin hebben of die graag wat bijzondere bollen in huis willen kweken, is het eveneens Zuldafri- kaanse bolgewas Lachenalia, dat vroeg in 't voorjaar bloeit met han gende buisvormige bloemen In de kleuren rood of geel. Een attractie. In een geraniumpot zetten we vijf tot zeven bollen. Wel verlangt de Lachenalia een speciaal grond- mengsel dat zowel voedzaam als kalkhoudend zal moeten zijn. Kant en klare potgrond is bruik baar, mits met wat fijn kalkpuln, zo mogelijk wat kiel en oude koemest vermengd. De bollen worden twee tot drie cm diep geplant. De potten worden In een lichte zonnige ka- Sparaxis tricolor, In gemengde kleuren gekweekt Corraapondantie aan da haar A. i. Ivans, Frankanalag 00, Dan Haag. Uit de lezerskring komen nu en dan inzendingen binnen, die wij conform onze toezegging in de ze rubriek graag willen behande len. Het eerste Priva-tomool laat de Westlandse kampioen J. Stoor vogel nog niet tos. Als deelnemer heeft hij veel geleerd en Is hij nog enthousiaster gaan dammen. In een van zijn partijen deed zich dit In teressante fragment voor: (1) Zwart: 6. 8, 10. 11, 12, 14. 16/19, 23. 35 Wit: 25/27, 29, 32. 34. 36. 38, 42. 43. 45. 48 Wit overwoog 3833 omdat de schijnbaar goede verdediging faalt. 35—40; 42—38. 17—21; 26x17, 11x31; 36x27, 12—17; 33—281. 18—22 Of?; 29x18. 22x42; 48x37. 40x29; 25—20, 14x25; 27—22, 17x28; 32x5. Niettemin is er volgene onze briefschrijver een reddende remise, die zwart zeker genomen zou heb ben, door: 17—21; 26x17, 11x31: 36x27, 14—20; 25x5, 19—24; 29x20, 35—40; 5x28. 40x47. Het komt ons echter voor dat de overblijvende stand wel degelijk voor wit gewonnen zal zijn. De heer G. C. Kolsloot van het gepromoveerde Papendrecht (wist u dat daar elke zaterdagmorgen druk gedamd wordt in verband met de Teleac-curaus?) behoort ook tot onze trouwe Inzenders. F. Kelzar Papandrecht Het bekende Winkler Prins Jaar boek vraagt dit jaar bijzondere aandacht. Ten eerste omdat deze twintigste editie samenvalt met de viering van het honderdjarig be staan van de Winkler Prin3 Ency clopedie. Ten andere omdat Else vier dit feit tot uitdrukking heeft gebracht door deze uitgave een feestelijk karakter te geven. Dit werk bevat thans naasc de vast terugkerende artikelen een groot aantal onderwerpen die door de actualiteit worden bepaald. Uit voerig wordt ingegaan op de uit eenlopende uitingen van net stre ven naar maatschappelijk? ver nieuwingen. die zich in elke be volkingsgroep aftekenen. We den ken hierbij aan de acties van de Dolle Mma's. de Kabouters, de Dam8lapers, het kunstenaarsverzet de acties rond het toneelgebeuren met daarnaast de grote gebeurte nissen het terrein van de ruim tevaar,. Het jaarboek heeft hierdoor met alleen een grotere omvang gekre gen. doch men heeft het feeste lijke karakter mede in een rijkere illuatrerlng, waarvan zelfs een ge deelte in kleur, tot uitdrukking wil len brengen. Wie dit boek ter hand neemt, raakt geboeid door de overzichte lijke en voorlichtende artikelen waarin met volstrekte objectiviteit een beeld van onze tijd wordt ge geven. Uit dit oogpunt is dit werk. niet alleen voor de encyclopedie- bezitters, maar voor vele lezers on misbaar. (424 blzf 16.90). Rabbi-omnibus De idee. een detectivestory te laten spelen in een joodse ge meenschap met als complicerende factoren specifiek joodse levens opvattingen en Inzichten omtrent de menselijke samenleving, is hoogst origineel. Met deze factoren is Harry Ke melman er in geslaagd op de Ame rikaanse best-sellerlijst te komen Zijn boeken spelen zich af in een klein Amerikaans stadie en de fi guren. die allerlei misdaden tot op lossing brengen, zijn de commis saris van politie Hugh Lanigan, een qemoedelljk man van Ierse af komst, en de jonge rabbijn David Small. Jood en niet-jood, grede vrienden, elkander wederkerig hoog achtend, die samen waat raadsel achtigheden oplossen. Drie van zijn verhalen zijn nu gebundeld in ..Rabbi Omnibus" vertaald in het Nederlands door A J Richel, uitgegeven bij ..V.'est- Frlesland". Hoorn. (416 blz, f 11.90). DE SADE De vele morbide romans die de Franse markies De Sade omstreeks 1800 in de gevangenis schreef heb ben historie gemaakt door de per versiteit die naar hem Is genoemd Nu is het sadisme helaas geen ver schijnsel dat alleen door osychia- ters Interessant is. het la sinds wereldoorlog 2 een van de grote problemen van de mensheid. Meer mer gezet met veel frisse lucht, om te beginnen zonder verwarming. Matig gieten op de aarde en pas als de neuzen een paar centimeter lang zijn in een matig verwarmde kamer zetten, waar ze vrij veel be goten worden, tot het met de bloei is afgelopen. Tenslotte een zeer merkwaardig bolgewasje voor rotspartij of bor der. nl. Allium karataviensis (sierui) met metaalachtig glanzende grijs met rood blad en roodlila bloem- hoofdjes. Dit botanische „uitje" wordt niet hoger dan 25 - 30 cm en kan na vijf cm diep te zijn ge plant Jarenlang vast blijven staan, een voordeel dat menigeen een zucht van verlichting zal doen sla ken. A.C. MUfcLER-IDZERDA (2) Zwart: 1/4, 6. 8/18, 23 Wit: 26. 27. 33/39, 41/45. 47/49 Wit berekende deze verrassende mogelijkheid: 33—29, 10—1471 2722 slaat zwart 18x27 dan houdt wit een goede stand over; op 17x28 zou volgen: 3430, 23x25; 26—21, 16x27; 38—32 enz. In dezelfde partij deed zich een standaardremise voor. die voor on ze lezers leerzaam kan zijn: (3) Zwart: 9. dam 33 Wit: 16. 21. 31. dam 41 Zwart was er als de kippen bij om remise te maken door 914! 41x10, 33—221 31—26 en wit kan niet meer winnen. dat rechtvaardigt nog niet de her uitgaaf van Liefdes misdaden, een van De Sades bekendste boeken, nu in een paperback van 562 blad zijden bij Bert Bakker/Daamen ver schenen. want een groot schrijver kan men de markies niet noemen Een enkel verhaal uit deze verza meling. zoals dat van Eugénle Fran- val, was ons wel genoeg geweest Pennings boeken ledereen weet dat de belangstel ling van de jeugd vandaag in het algemeen nogal wat anders is ge richt dan enkele decennia geleden Daarom kan het voor ouders van nu een verrassende ervaring zijn als zij merken dat hun kinderen met dezelfde boeken „weglopen" die zfj in hün jongere jaren met rode oortjes uitlazen Het is niet onmogelijk dat dit ge beurt met L. Pennings boeken over de Boerenoorlog. Bij La Rivière en Voorhoeve zijn „Voortrekkers- bloed". „De scherpschutters van Zuld-Afrika" en „De held van Spionkop" nog eens weer versche nen. nu In één band met als titel „Pennings Vrijheids Omnibus". Een pil van 446 pagina's onster felijke avonturen, waar jongens van zo ongeveer twaalf tot zestien, ze ventien jaar echt nog wel plezier aan zullen beleven En die hun va ders. hoe ze ook over het Zuld- Afrika van vandaag mogen denken, best eens opnieuw willen doorne men. Het boek koet 10,90. Collegium aureum In een speciale aanbieding (tij delijk ƒ8,90!) werd door Harmo- nla Mundi een verzamelplaat van het „Huisorkest" van dit label, het zoveel mogelijk op oorspron kelijke instrumenten, maar toch steeds muzikantesk en niet dor „wetenschappelijk" spelende en semble „Collegium aureum" uit gebracht. Het is eer voortdurend genot naar de klanken van deze eigen lijk louter voor hun plezier spe lende knappe musici die het Zuidduitse slot Kirchheim als „home" hebben te luisteren. De plaat, die ook technisch van hoog gehalte is, bevat drie stuk ken van de reeks „Les Indes lantes" van Jean-Philippe Rameau (Rondeau, Tambourin en Chacon ne) en Bach's verrukkelijke twee de Brandenburgse concert (met clarino, blokfluit en barokhobo) op de eerste zijde. De andere kant biedt naast Handels opvallend originele twee de Concerto grosso uit op. 3 ook de geniaal door de „Londense" Bach (Joharm Christian) gecom poneerde Slnfonia In Es op.18 no. 1 voor twee orkesten. Een en ander zal voor de pla- tenliefhebber. die mét dit en semble nog niet zo vertrouwd la. ongetwijfeld aanleiding zijn, om zich meer van het „gouden colle ge" aan te schaffenl (Harmonia mundi 6835.500). Bachs wereld Philips is met een verrassende najaarsaanbieding gekomen, ver rassend niet alleen om de grote repertoirekeuze op het terrein van de klassieke muziek, maar mede door de kortingen van 33 tot 66 pet. op de prljzea Een bijzonderheid is ook de uitvoering van het begeleidende tekstboek dat een uitstekende in leiding geeft op het tijdsbeeld en tijdgenoten waarin de opgenomen werken werden gecomponeerd. Daarvan Is de l.p. "1685—1750 De wereld van Bach" een schoon voorbeeld. Ongeveer 24 pagina's tekst en de plaat zelf bevat opna men van het Brandenburgs Con cert No 3, Air uit Suite No 3, Badlnerl uit Suite No 2, Jesu. joy of man's desiring. Concert voor vier klavieren en het Concert voor twee violen De uitvoerenden zijn I Musici. Raymond Leppard, Helmut Wan- schermann, Isolde Ahlgrlmm en Henryk Szeryng. Voor de concert bezoekers bekende namen en voor de Bachllefhebbers ook be kende werken in een boelende uitvoering, vooral van de twee genoemde concerten, die mooi en warm van klank zijn. Ook voor hen die moeite had den met hun waarderen van Bach Is deze introductie toch wel bij zonder van belang omdat de toe lichting verhelderend werkt en In zicht geeft in Bachs composities. Philips stereo 6830 004. Mevrouw D Boekhoudt- Pronk uit Den Haag: Onze zoon moest ook in "dienst" maar hij wilde niet. „Ik wil niet leren hoe ik iemand dood moet schieten", zei hij. Mijn man zei hem dat hij dan helpen kon zijn vaderland te verdedigen in tij den van gevaar, maar onze zoon zag dat anders. Hij wilde naar de ontwikkelingsgebieden Daar hij slechts kantoorervaring had ging dat niet. Toen werd ons aangeraden hem te laten emigreren en dat is gebeurd. Hij is nu al twintig maanden in Australië en daarmee heeft hij niet de gemakkelijkste weg ge kozen. Voor mij ook niet, want wanneer zien wij hem terug? Gelukkig krijgen we veel post en daaruit is te merken dat hij verstandiger, meer „man" is ge worden. Daarvoor hoef je niet in militaire dienst te zijn ge weest". Mevrouw J. Christiaanse te Alphen aan den Rijn heeft haar portie wel geleverd aan het va derland: „Mijn man twee jaar in dienst. Onze oudste zoon drie en een half jaar met twee poli tiële akties in Indonesië, de tweede zoon twee en een half jaar in Indonesië, onze derde zoon twee jaar In militaire dienst. Voor de twee oudsten geldt de desillusie omtrent de afloop in Indonesië. Natuurlijk zijn ze anders geworden, erva ring ten goede en ten kwade. Tucht en training kwamen hun lichamelijk ten goede. Ook de kameraadschap. Nog heb ik brieven uit die tijd; openhartig waren ze over hun strijd en ge loofsbelijdenis. Voor die Jon gens werd toen een blad opge richt. het heette „Het zit in de lucht". Ik heb er ook In geschre ven, de jongens kwamen er achter dat ik het was, ze von den dat fijn. Vaak lees ik nog dankbaar hun brieven door". „Waarom die steeds terugke rende fulminaties tegen de krijgsmacht?" vraagt de heer L. R. van Vliet in Den Haag, die veertig jaar 's Konlngs wapen rok droeg, in 1944 In Normandië landde en dus recht vanspreken heeft. „Wanneer de „vogels" uitvliegen barst van de burgermaatschappij de kritiek los. Moeten we bij ho ren en lezen van zoveel nega tiefs niet de hand In eigen boe zem steken en ons afvragen zijn dat onze kinderen die hun ware aard tonen? Wanneer een luitenant zich voor het front van de troep .in zijn woordkeus ver galoppeert. dan worden er na dien „honderd" vloekende luite nants ten tonele gevoerd. Wan neer op een soldatenkamer of tijdens velddienst ontstel/end wordt gevloekt of gevuilbekt, dan zwijgt een luit thuis waar schijnlijk tegen zijn vrouw. Het vloeken is een nationale zonde van ons volk. Als er vele malen tegen opgetreden wordt, dan is dat in het leger. Ook in dit op zicht heeft de burgermaat schappij een enorme achter stand op het leger". „Ik bestrijd dat een militair wordt opgeleid om te moorden. Met nadruk citeer ik een onzer krijgsgeschiedkundigen: „Iedere Nederlander mag in genomen zijn met de wapen roem zijner landgenoten omdat hun oorlogen óf de handhaving van het recht óf de zelfverdedi ging tot drijfveer hebben ge had" „Bij alle rudimenten speelt het pacifisme een destructieve rol, bezig om onze democratie te slopen. Moet het de kant op van 1940. moet saamhorigheid pas blijken als we overweldigd worden? Zakelijk: de positieve invloed van de militaire dienst s groter dan de negatieve. Men wordt er zelfstandig. krijgt saamhorigheidsgevoel en daar ontbreekt het in de huidige maatschappij nog al aan. Ik ben mij bewust dat ook in het leger excessen zullen blijven maar met de door mij geschetste persoonlijke instelling zuHen ze verdwijnen en zal men beseffen welk een groot goed vrijheid „De militaire dienst is nodig voor het vaderland", zegt me vrouw R. O. L. te Rotterdam. „De meeste jongens zijn zich daarvan bewust. In deze zondi ge wereld kunnen leuzen als: „ledereen moet vrede willen, dan komt er géén oorlog" - en: „Er moeten geen wapens ge maakt worden", niet opgaan. Je vindt het erg als je Je zoon op die leeftijd los moet laten, want zo is het toch maar. Hun op voeding blijft hen bij, en het is toch wel goed dat ze leren op eigen benen te staan. We moe ten hen in het gebed blijven gedenken, want de verleiding Is groot. Ik vraag me af: dat ge blaf en gesnauw van de hogere rangen tegen de Jongens Is dat wel nodig? Ik spreek van zes jaar terug, toen kregen ze al straf als hun knopen niet goed gepoetst waren en dan was het een weekend niet naar huisl Zoiets brengt de Jongens in op stand. Ze worden toch maar uit arbeid en studie gehaald en moesten toen van een heel klein zakgeldje rondkomen. Wat vriendelijkheid en een goede sfeer willen er wel In. Natuurlijk spreek je zo niet tegen je zoon die in dienst is maar leer je hem volkomen gehoorzaamheid. Ondanks alles heeft onze zoon er een leuke tijd gehad, zegt hij". Mevrouw M. te D. stemt daarmee in: „Ik heb zelf jon gens en vind in dienst gaan wel nuttig. Ze moeten een poosje van huis om hun thuis weer te leren waarderen. Je kunt er la ter beter een gesprek mee voe ren. Ze gebruiken hun gedach ten beter, wij ouders hoeven niet meer voor hun te denken. Ze worden vrijer en leren meer voor een ander over te hebben. Als er t'en jongens bij elkaar zitten, kun je aan de gesprek ken merken of ze al dan niet in dienst zijn geweest. Als ze ge leerd hebben te gehoorzamen, kunnen ze ook een ander leren zich te gedragen. Omdat veel studenten van huis uit geen ge zag erkennen, zullen ze geen aezag afdwingen." Igor von Percha 17 De extreem-linkse krachten, de sociaalrevolutionairen en de Bol sjewisten wonnen zienderogen terrein. Politie was er niet meer; die was door een onbetrouwbare militie vervangen. Het leger bevond zich in een toestand van ontbinding. Een greep naar de macht van de aan de tsaar trouwe generaal Kornilow mislukte; de soldaten gehoorzaam den hem niet meer, gooiden de wapens neer en stroomden naar het achterland. Dat was het ogenblik waarop de Duitse troepen een nieuw offen sief inzetten. Bij hun opmars naar Riga stootten zij nauwelijks op tegenstand. Op 18 augustus naderden zij, uit de richting van Tesche en Frauen- burg komend, ook het afgebrande landgoed Cosel, waar zich de groep militiesoldaten onder leiding van Paddas bevond. Dr. Berckheim had er tevergeefs op aangedrongen hem naar het krijgsgevangenenkamp Plankaln terug te brengen. "U beweert dat uw mensen u daar nodig hebben, dokter. Dat mag dan waar zijn. Mijn mensen hebben echter ook een dokter nodig. Het is buiten kijf wie de voorrang genieten. Ik heb een paar gewonden, ziekenU zult hier veel werk hebben." Bij deze woorden was er een spottende uitdrukking in de ogen van Paddas gekomen. "Voor u als arts zal het wel niet veel uitmaken wie u helpt - zelfs al vindt u de uniformen en de rode armbanden die wij dragen onaangenaam." Wat Paddas over zijn gewonden en zieken gezegd had, klopte. Dr. Berckheim wist echter zeer goed dat de verwonding van Vera net zo belangrijk voor hem was. Ze lag in een van de kamertjes van het tuiniershuisje. Het venster keek uit op de achterkant zodat zij het afgebrande herenhuis niet kon zien. Ook Anna, die dag en nacht voor haar zorgde vertelde haar niet wat er in die fatale nacht was gebeurd. "Ze geeft mij steeds ontwijkende antwoorden", zei Vera op een keer tegen Dr. Berckheim toen hij haar een nieuw verband aanlegde. "Ik moet weten wat er met mijn vader is gebeurd, dokter. Vertelt u het mij alstublieft "Ik heb uw vader niet gezien", antwoordde de dokter ontwijkend. "Is hij - dood?" Nu was het verschrikkelijke, definitieve woord gevallen - terwijl de dokter het niet langer over zijn hart kon verkrijgen tegen het meisje te liegen. Waarom zou hij haar valse hoop geven als zij de waarheid op zekere dag - en dat zou niet lang meer duren - toch zou horen? En het was beslist beter dat zij het van hem hoorde dan van een van die mannen voor wie het woord dood zijn verschrikke lijke betekenis had verloren en die geen medelijden meer kenden. "Hij is dood", zei hij zacht. "Paddas?" "Nee. Een van zijn mannen." Na dit gesprek verviel Vera in een eigenaardige verstarring. Ze sprak nauwelijks een woord meer, terwijl de blik in haar ogen af wezig, in de verte verloren, in een alleen voor haar toegankelijke wereld vertoefde. Op de namiddag van de vierde dag was het artillerievuur het land goed zo dicht genaderd dat men het afvuren en de inslag al apart kon horen. Een bataljon Russische infanterie trok voorbij: haveloze grijze gestalten met holle gczichen en doffe ogen, terwijl velen geen wapens meer hadden. (WORDT VERVOLGD) De meeste aandacht krijgt ongetwijfeld de wijze waarop een geboden contract moet worden gemaakt. Via allerlei conventies is een eindbod bereikt dat de spelers over het algemeen wel op de Juiste manier hebben bereikt, communicatiestoornis tussen de part ners. of een over- of onderschatting van de kaart, daargelaten. Het tegenspelen is even wel even belangrijk; vraagt dikwijls meer van de verbeeldingskracht omdat gegevens over de sterkte van partners kaart veelal ontbre ken. Daardoor is om te beginnen de uitkomst voor velen een vraagteken, al heeft men door het biedverloop natuurlijk wel een bepaalde' Informatie. Niettemin kunnen zich vooral verrassingen voordoen door de uitkomst. Immers, wanneer b.v. tegen een manchecontract moet worden gespeeld en men zelf een vrij zwakke kaart heeft, is één mogelijkheid het realiseren van een introefslag. zeker wanneer de kaart zich daartoe door middel van een singleton of doubleton toe leent. Dat men daardoor van de regen In de drup kan raken omdat men een onjuiste uitkomst heeft gekozen, kan o.m. met het volgende spel worden aange toond. 2 H B 7 6 3 2 O H V B 10 2 2 H B 8 7 5 4 0? 8 10 7 6 B 10 6 Noord speelde vijf klaveren en oost kwam daartegen uit met harten acht, indachtig de Introever. Harten acht werd voor de aas, waarna zuid twee keer troef speelde (west kon maar één keer bijlopen en speelde in de derde slag schoppen 21). Noord zette Correspondentie aan de heer B. I. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. daarna schoppen drie voor, die via de boer voor zuid werd. West bekende niet, zodat de schoppenverdeling duidelijk was. Zuid vervolgde derhalve met schoppen ne gen voor de heer van oost. De clou Is nu dat oost geen harten kan terugkomen, waardoor west in staat is de downslag te incasseren. Nu pas kwam oost met ruiten voor zuid, waarna noord aan slag werd gebracht met troef. De laatste troef was er nu uit, zodat schoppen vrouw en tien vrijkaarten waren, waarop zuid zijn twee verliezende ruiten kwijt kon. Daarna kon de tweede ruiten van noord worden afgetroefd, waarna alleen nog' een hartenslag verloren -ging. Ook het ophouden van schoppen heer In de tweede schoppen slag baat niet, want schoppen vrouw wordt toch hoog. De juiste uitkomst blijkt in ieder geval rui ten te zijn, want dan kan eenzelfde afspel niet worden toegepast en gaat noord down. Men ziet, dat zelfs een zo voor de hand liggende uitkomst-slngleton harten-niet altijd tot het gewenste resultaat leidt. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. kolk, S. keper, 9. Are», 12. Maa». 14. aar, 15. alap, 17. matt, 19. atol, 21. Em. 23. nominatie. 26. do, 27. dek, 28. eer. 29. kor. 30. ed., 31. apot, ,33. Ier», 36. re. 37. Leen, 39. taaar, 41. elan. 43. neet. 44. peao, 45. bate, 47. entre, 50. akal, S3, ad., 54. para, 56. olim, 58. ma, 59. rel, 60. roe, 62. neb. 63. er, 64. momenteel. 68. Ne, 69. merk, 70. Dell. 72. keep, 73. rem, 75. Neer, 77. maia, 78. mella, 79. Nero. VERT.: 2. om. 3. lam, 4. kaan. 6. es. 7. panne. 8. er. 9. aloé, 10. ral, 11. e.p.. 13. etoop, 15. atier, 16. pedel. 18. Em. 19. at. 20. voren. 22. mede. 24. let», 25. aria, 20. Dora, 31. aneep, 32. otter, 34. PUZZEL VAN DE WEEK 40. aat. 42. lok. 45. baret. 46. ader. 48. nare, 49. roet, 51 amen, 52. label, 55. Adorp, 57. Ineen, 61. ongel, 64. meea, 65. mk., 66. e.d.. 67. Llen, 69 Mei, 71. lee. 72. ka. 73. Ré. 74. ml, 70. Rr. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er a|Jn drla prijzen, •en van 10 an twaa van ƒ5. KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL: 1. maat; 4. korte sok; 7. eerbied; 9. wetering; 10. gra naat; 12. vreemde munt; 13. organische verbinding; 14. vlug; 15. vlaskam; 18. voorvoegsel; 20. bravourstukje; 23. bloem; 25. uitstekend; 26. gezel; 27. ketting; 29. sterke drank; 31. zandheuvel; 32. bouwland: 37. glazen plaat; 39. stamsymbool; 40. lichte bedwelming; 41. rivier In Italië; 42. voorteken; 43. plaats In Drente; 44. valdeurtje aan een sluis; 45. groot wijnglas. VERTICAAL: 1. opgewekt; 2. niet begroeid; 3. deugniet; 4. plaats In Groningen; 5. gezellig; 6. plaatsje tussen Arnhem en Apeldoorn; 8. op lettend; 9. slim; 11. teleurstellend; 16. mannetjeseend (Z.N.); 17. eenjarig kalf; 18. plaats In N.Br 19. platte steen; 21. afgeknotte boomstam; 22. volk; 23. werktuig van de goudsmid; 24 kippenloop; 28. soort duif; 29. gevangenis; 30. zangstuk; 33. wang; 34. brede grove lat; 35. optocht; 36. rivier In Afrika; 38. haal; 40. toespraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 10