„Wij eten verziekt vlees" Reeuwijkse Plassen worden bedreigd Excelsior houdt ADO niet tegen Studie milieubeheer aan TH Twente concentreren DR. SALTET IS VERONTRUST OVER LAWAAI SPEEDBOTEN Mevrouw Van Oosten: De dieren worden misbruikt Weinig getuigen in proces tegen 35 Ambonezen 7 VRIJDAG A DECEMBER 1970 Mevrouw Van Oosten: hoe komt ons vlees tot' stand? UTRECHT „Weet u wel wat u eet? We hebben bet nu wel met z'n allen over de vervuiling van water, bodem en lucht gehad, maar over het bederf van ons voedsel wordt niet gepraat!" Deze aanklacht slingerde mevrouw M. van Oosten-Poortman uit Raalte veront waardigd voor de voeten van de aanwezigen op het vorige week maandag in Scheveningen gehouden Nationaal Appèy van het Comité Natuurbeschermingsjaar 1970. In een gesprek met haar in Utrecht vertelt ze me er van over tuigd te zijn, dat niet alleen bespoten aardappels, groenten en fruit onze voeding (letterlijk) verzieken, maar ook de wijze van fokken van het slachtvee. „Er komen steeds meer kwalen, de ziekenhuizen zijn overvol ondanks de huidige stand van de medische wetenschap. Zou dat alles ook niet te wijten zijn aan onze onnatuurlijke voeding?" Huib Goudriaan Mevrouw Van Oosten is oud verpleegster en verzamelt al 15 jaar jeiten over verkeerd voed sel, verkeerde medicijnen en het daarmee verhand houdende mis bruik van het dier (bijv. vivi sectie). „In 1955 kwam ik in Raalte wonen, en toen ben ik gaan ontdekken in wat voor walgelijke toestanden dieren worden gefokt." Ze heeft plakboeken vol knip sels, die wel duidelijk maken dat de mens de natuur zoveel geweld aandoet, dat het vandaag of morgen goed mis moet gaan. Dor haar activiteiten tegen het misbruik van dier en plant kreeg ze een kring van vrienden en kennissen die achter haar staan. Sadistisch Namens duizenden Nederlanders heeft ze daarvoor verantwoordelijke organisaties en autoriteiten stencils toegestuurd, waarin we lezen: „Ons voedsel wordt via de Volksgezondheid gekeurd, maar weet men wat er wordt gegeten en hoe het tot stand komt? Het vlees is alleen nog eetbaar en smakelijk te maken met kruiden. Vlees en vis zijn smakeloos zonder ingrediënten. Waarom? Omdat alle vet te mesten dieren „uitgebalan ceerd" eten krijgen. Deze dieren wor den van hun prilste jeugd nodeloos gekweld, tot de verlossende dood een einde maakt aan de sadistisch uitge dachte mestmethoden". Fel verzet mevrouw Van Oosten zich tegen het nemen van proeven op dieren, het ziek maken van dieren en daarna beproeven van medicamenten, ten bate van de medische weten schap. Ze meent dat hiermee vivi sectie niet alleen de zedelijke wet ten met voeten worden getreden, maar bovendien de vooruitgang op medisch gebied wordt belemmerd. Geneesmiddelen of geneesmethoden gebaseerd op kunstmatig opgewekte ziekten bij proefdieren, die dus niet zoals bij de mens „spontaan" zijn ontstaan, moeten onbetrouwbaar zijn. „En de dieren lijden zo verschrikke lijk hieronder! Wie eenmaal de ogen van zo'n dier heeft gezien, zal dat nooit vergeten. Een dier kan er niet over praten zoals de mens, lijdt met zijn hele wezen, is één en al pijn". Voor Kamercommissie Namens 26.000 Nederlanders diende mevrouw Van Oosten 15 augustus jl. een verzoek in bij de Tweede Kamer om er bij de regering op aan te drin gen de onnodige vivisectie te verbie den. In de brief werd opgemerkt: „Spreek eerlijk uit dat u het geëxperimenteer met dier en mens beu bent. Spreek uit dat u het voed sel, gekeurd op deze wijze, schadelijk voor de gezondheid vindt". „De klok kan niet worden terugge zet, maar wij behoeven door de we tenschap niet te worden leeggezogen, door nog meer laboratoria, nog meer proeven op levende dieren, die uitein delijk tot niets hebben geleid, gezien de blunders die dagelijks kunnen worden begaan en de gemiddelde leeftijd, die daalt". Op 16 september kreeg mevrouw Van Oosten de gelegenheid in een hoorzitting van de Kamercommissie voor volksgezondheid haar grieven namens de 26.000 Nederlanders te uiten. Heeft ze sindsdien iets ge hoord? „Nee, je mag in Nederland al les zeggen, maar de autoriteiten lap pen het wel aan hun laars. Wij gewo ne Nederlanders komen niet meer aan bod". Verachtelijke methoden Mevrouw Van Oosten kan huive ringwekkende voorbeelden geven van wantoestanden in fokkerijen. Erger lijke fokmethoden, waarbij dieren als verachtelijke winstobjecten worden behandeld De feiten: Kalveren leven in nauwe hokjes waarin ze bijna dag en nacht staan omdat ze nauwelijks kunnert liggen. Ze krijgen nooit zon, nooit frisse lucht en alleen melkpoeder te drin ken. Dit alles omdat de dieren bloed armoede dienen te krijgen om het blanke vlees te leveren, dat de con sument verlangt. Mevrouw Van Oosten: „Kalfsvlees is goed voor zieken, wordt ons ge leerd. Gelooft u dat bloedarm, ver ziekt vlees voedingswaarde heeft? De Dierenbescherming maakte zich vroe ger druk over één kistkalf bij een boer, nu staan soms 80 kalfjes bij een boer in bloedarmoede op hun dood te wachten". Varkens worden tegenwoordig na wekenlange opsluiting, zonder bewe gingsvrijheid, in de veewagens gedre ven. Hun bloed gaat hierdoor uit angst zo snel stromen, dat zij bij dui zenden sterven voordat ze in het slachthuis belanden. Biggen worden als ze een paar dagen oud zijn met een scheermesje op de schoot van de eigenaar of knecht gecastreerd. Er zijn varkens zonder staart omdat ze die van elkaar afbijten door tekorten in de voeding of uit verveling. Als kuikens vijf dagen oud zijn, wordt de snavel afgebrand, omdat ze elkaar anders doodpikken in de te kleine ruimte. Hel kuiken moet in ze ven weken rijp zijn voor de slacht, daarom krijgt het diverse injecties, ook stimulerende middelen in het eten, om tijdig vet genoeg te zijn voor diepvrieskip. Er zijn kippengevangenissen, waar duizenden hennen in een schuur staan zonder ooit daglicht te zien. Deze kippen bevinden zich in legbatterijen, stalen kooien die in vier rijen naast elkaar staan. Elke kooi is 38 cm breed en 45 cm diep. Hierin leven drie leghennen, die zich niet kunnen omdraaien zonder elkaar te hinderen, zich niet kunnen bewe gen en dus maar staan op staaldraad zonder een sprietje hooi of stro. Oorzaak ziekten? Per jaar worden in Nederland 50.000 runderen ziek gemaakt om de benodigde hoeveelheid mond- en klauwzeer smetstof te krijgen voor de bereiding van een vaccin tegen deze ziekte. Op het hoogtepunt van de ziekte, die zeer pijnlijk is, wordt het proefdier geslacht. En: het vlees wordt weer voor consumptie vrijge geven, nadat het door chemische om zettingen van smetstof is bevrijd. Mevrouw van Oosten is ook ver ontrust over het voedsel dat slacht dieren eten. Koppen, poten, veren en darmen van geslachte dieren, maar ook van zieke dieren (snuffelziekte, pest, mond- en klauwzeer) worden vermaald tot diermeel. Dit eten de dieren, die ons tot voedsel dienen. Ze gelooft dat radio-actieve bestra ling, opjagen van de groeiprocessen, toedienen van hormoonpreparaten en tal van injecties tegen besmettelijke ziekten, het vlees dat bij de slager ligt steriel maakt. De voedingswaarde moet hier wel onder lijden. „Ieder weldenkend mens moet zich toch af vragen of hieruit geen ziekten onder de consument kunnen ontstaan". Trouwens, waar blijven de rechten van het dier? „Hoe kun nen fokkers en zij die verant woordelijk zijn voor vivisectie naar christelijke beginselen le ven, terwijl zij weten dat ook het dier door Dezelfde is geschapen als wij mensen? Nee, ik ben niet tegen het eten van vlees, maar wel tegen misbruik van het dier, misbruik van de plant, van de bodem, van de lucht en- van het water." Mevrouw Van Oosten laat me foto's zien. „Hier ziet u honden met kapotgeslagen poten en ver brijzelde geslachtsdelen: men wil weten wat de reacties zijn". Om misselijk van te worden. (Correspondentie-adres van mevrouw M. van Oosten- Poortman is: Hogeweg la, Raalte. Tel. 05720—1598) REEUWIJK „De motor bootverenigingen willen zelf een plafond stellen wat het aantal vergunningen voor motorboten betreft. En dat terwijl er een groeiende be hoefte is aan zo'n vergun ning. Ze zijn zelf discrimine rend ten opzichte van lief hebbers van het snel varen, die nog geen vergunning hebben. Kennelijk zijn ze bang hun bevoorrechte posi tie te verliezen als ze enige solidariteit tonen met hun mede-snelheidsmaniakken". Dit antwoord gaf dr. J. F. Sal- tet (50) op myn opmerking dat het zo eenvoud.ig is minderheids groepen te discrimineren. Dr. Saltet, die al ongeveer dertig jaar aan de 's Gravenbroekse Plas in Reeuwijk woont, is zichtbaar verontrust, verontrust als arts en als vader, die bang is dat zijn kinderen straks in een onleefbaar milieu moeten wonen. „In dertig jaar heb ik gezien hoeveel vernield is aan de flora en de fauna in Nederland. En dat was helemaal niet nodig. Het is technisch mogelijk de natuur schoon te houden. Als we maar willen en beseffen dat een econo misch voordeel, als we nu niets doen, kan omslaan in een econo misch nadeel. Men neemt het een medicus niet kwalijk als hij er niet in slaagt kanker te genezen, maar wel als hij faalt in het ge nepen van een eenvoudige long ontsteking. Met het milieube heer is het net zo", meent dr. Saltet. De Idealistische dokter vindt het een beetje querulanterig een protestactie te beginnen. Maar deze zaak ligt hem dermate na aan het hart dat hij zijn stem wel moest verheffen. Broedplaats De eerste keer deed hij dat in 1965. Toen schreef hij een brief aan het gemeentebestuur waarin hij van zijn verontrusting blijk gaf voor het voortbestaan van' de Reeuwijkse Plassen als broed plaats voor de vogels. Hij wees toen al het lawaai, dat de speed boten produceren, als de grote boosdoener aan. Tot zijn verba zing werd kort daarop (in 1968) een motorbootclub in Reeuwijk opgericht „Op de één of andere manier slaagde deze vereniging erin meer vergunningen voor speedboten bij het gemeentebe stuur log te krijgen", aldus dr. Saltet. Zijn activiteiten namen rechte venredig toe met het aantal speedboten. Hij vond een aantal medestanders in de Hengelsport vereniging Gouda (150 leden), de vereniging Zomers Buiten, een Goudse recreatievereniging, die beschikt over een stuk grond met steigertjes aan de plas Klein Elf hoeven (350 leden) en de groep van de stille armen, een door dr. Saltet zelf in het leven geroepen vereniging die bestaat uit de be woners van het plassengebied. Namens deze verenigingen voerde hij het woord op de hearing voor watersportorganisaties op 10 no vember over de toekomst van de recreatie op de Reeuwijkse Plas sen. Tijdens de tweede hearing op 25 november hoorde dr. Saltet veel gelijkgezinden. Van de zes tien woordvoerders keerden zich toen veertien mensen tegen de motorboten op de plas. „Een dui delijker vingerwijzing voor het gemeentebestuur bestaat niet. Bovendien ben ik nog benaderd door 24 mensen, die net zo ver ontrust zijn als ik ben." In de nabije toekomst is dr. Saltet van plan de mensen op merkzaam te maken op het la waai van speedboten en de me dische en psychische schade, die dat met zich meebrengt. Misdaad Hij noemde het symptoom om bewust lawaai te produceren een misdaad met voorbedachte rade. „Hotels die aan drukke straten liggen worden minder vaak be zocht. De agressie van de speed- bootvaarders is duidelijk. Het is jammer dat het gevaar van ge luidshinder niet in cijfers is uit te d.rukken. Het gemeentebestuur en de polltic tellen alleen maar de geregistreerde, officiële klach ten. Daarom bagatelliseren zij de zaak." Dr. Saltet is van plan aan Pro vinciale Staten te verzoeken het vaarverbod voor speedboten, dat nu alleen voor de plassen Klein Elfhoeven en Ravensberg bestaat, uit te breiden tot alle plassen in Reeuwijk. „Het behoort tot de oerbescha ving dat de mensen elkaar niet hinderen. Het is te gek dat enke le tientallen speedboten de over ige waterrecreanten kunnen ter roriseren. Om dat te verhinderen moeten we scheidingen gaan aan brengen. We hockeyen toch ook niet op de openbare weg. Ik ben een enthousiast bergbeklimmer. Om die sport te beoefenen moet ik een lange reis maken. Een liefhebber van waterskiën of snel varen moet ook maar wat meer moeite doen om zijn favoriete sport te beoefenen en naar een geschikte plas reizen als het IJs- selmeer of de Zeeuwse binnen wateren." Milieubeheer Met graagte citeert dr. Saltet drs. R. Hueting, die in het boekje „Wat is de natuur ons waard?" uiteenzette hoe de ruimte door lawaai wordt beperkt. „We heb ben een plaats nodig waar je je kan terugtrekken. Daarvoor moe ten we vechten. Eigenlijk hebben we een ministerie voor milieube heer nodig. Dit ministerie kan dan ten strijde trekken tegen de grootste bedreiging van deze tijd, de aantasting van het milieu. Het leger en het ministerie van de fensie zijn oude, traditionele in stellingen, die hiervoor best kun nen wijken. Als het land verziekt wordt, is het niet waard zoveel geld ni defensie te stoppen." Ter illustratie wijst hij nog op de situatie in het Sneekermeer. „Op dit negenhonderd hectare grote meer is het snel varen ver boden. De Reeuwijkse Plassen zijn samen ook ongeveer negen honderd hectare. Bovendien ma ken de vele eilandjes de situatie onoverzichtelijk en dus gevaar lijk. Maar het zal wel duren tot dat een ernstig ongeluk is ge beurd voordat een verbod van kracht wordt", denkt dr. Saltet Desondanks blijft hij optimis tisch. „In 1956 vond iedereen ook doodnormaal dat het werd verbo den harder dan vijftig kilometer per uur in de stad te rijden". We zullen in de nabije toekomst nog wel meer horen van deze arts, die zich niet alleen inzet voor de zie ken. STEEF LOBENSTEIJN CIIIT en WD willen versnippering tegengaan (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De rechtbank heeft de volgorde van behandeling gere geld in de strafzaak tegen de 35 Am bonezen die op 31 augustus de ambts woning van de Indonesische ambas sadeur in Wassenaar hebben bezet. Maandag 14 december zullen te rechtstaan Paul C. T. en J. C. U., die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan uitlokking vgn de bezetting. Dinsdag moet Hendrik J. H. zich ver antwoorden voor het lossen van het dodelijk schot op hoofdagent Moole- naar. Alle drie komen ze uit Capelle aan den IJssel. Ook de meesten van de overige verdachten, die daarna te recht moeten staan, komen uit deze plaats. Er zijn, behalve betreffende het doodschieten van de agent, vrijwel geen getuigen gedagvaard. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG De Tweede- Kamerfracties van VVD en CHU willen aan de Technische Hoge school Twente een faculteit voor milieubeheer toegevoegd zien. Het onderwijs op het gebied van de milieuhygiëne is tot nu in ons land erg versnipperd. In En schede kan men tot een nieuwe aanpak komen, wat staatssecre taris Kruisinga (Volksgezond heid zou toejuichen. Ook minis ter Veringa (Onderwijs) zou hier positief tegenover staan. In een toelichting op hun nieuwe plan verklaarden de liberaal Van Dijk en de christelijk-historischen Schuring en Tilanus gisteren dat zij sterk getroffen zijn door mededelin gen van minister Veringa waaruit blijkt dat op zeven plaatsen tegelijk „Iets" aan onderwijs en onderzoek van milieuhygiëne wordt gedaan. Positief Verschillende aspecten komen aan de orde bij de universiteiten en ho gescholen in Amsterdam, Delft en ROTTERDAM De eredi visie kent komend weekeinde weinig spectaculaire toppers. Vrijwel alle titelkandidaten kunnen op hun sloffen twee punten rijker worden. Alhoewel hun tegenstanders dan niet on derschat dienen te worden. Daar komt nog bij dat (degradatie)- katten in nood rare sprongen plegen te maken. Neem ADO - Excelsior. Op pa pier een makkelijke triomf voor de Jezek-elf. Immers ADO voert de ranglijst aan. terwijl Excelsior slechts AZ '67 nog lager geklas seerd weet. Toch moet ADO oppas sen voor de Rotterdammers. Zeker nu de terugkomst van trainer Bob Janse Excelsior een mentale opkik ker heeft gegeven. Daarvan getuigt de ruime 30 overwinning op MVV van zondag j.l. Toch moet ADO op Zuiderpark zijn plaats aan de top van de rang lijst vast kunnen houden. De Hage naars komen in hun sterkste op stelling binnen de lijnen. Ook Ex celsior kent geen blessures. Dat be tekent dat ook Thijs Libregts weer van de partij zal zijn. Feijenoord krijgt het wel heel makkelijk. Tenminste daar ziet het naar uit. want hei bezoekende NAC is vooral in uitwedstrijden geen knip voor de neus waard. Daar komt nog bij dat Feijenoords-pres- tatiecurve in stijgende lijn is. zodat de Happel-elf stellig de winst in de Kuip zal houden. Met welke cij fers? Wellicht ligt eenzelfde score als enkele jaren geleden tegen de Bredase formatie binnen het be reik: 100. Ook Sparta kan op twee winst punten rekenen. Indien MVV ten minste niet onderschat wordt. Maar die fout zullen de Kessler-boys stellig niet maken. Sparta komt on gewijzigd in het veld. Dus nog steeds zonder Charley Bosveld, die nog steeds conditie te kort komt. Relatief de zwaarste wedstrijd moet PSV spelen. De Linder-for- matie moet het opnemen tegen Go Ahead. Een tegenstander die in het verleden altijd moeilijk te overwin nen bleek voor PSV. De vorm van beide ploegen in ogenschouw geno men is PSV echter veruit favoriet. Dat is Ajax tegen Haarlem ook. De Amsterdammers zullen zich stellig niet laten verrassen. Inte gendeel. Slechts overwinningen kunnen de kampioenskansen van de pupillen van Rinus Michels handhaven. Verlies zou Ajax kans loos maken. Ook Twente krijgt het niet al te moeilijk. De Rijvers-formatie moet het in Nijmegen opnemen tegen NEC. Geen gemakkelijke opgave, maar zeker niet al te moeilijk. De vorm van Twente staat borg voor twee winstpunten. Interressant kan het duel tussen Utrecht en Holland Sport worden. Twee ploegen die buiten degrada tie-gevaar zijn en ook niet meer in aanmerking komen voor een toppo sitie. Alle ingrediënten voor een „open" wedstrijd zijn dus aanwezig. De betere ploeg, in dit geval Utrecht zal wel aan het langste eind trékken. Verder wint DWS in het Olym pisch Stadion van Telstar en kan hékkesluiter AZ'67 op eigen veld mogelijk Volendam een punt af handig maken. Wanneer het debac le tegen Ajax tenminste niet door werkt op het spel van de Alkmaar- ders. In de eerste divisie kan DFC weer iets stijgen op de ranglijst. De formatie van Piet de Visser moet het opnemen tegen Helmond Sport. Het moet hier minstens een pun tenverdeling uit kunnen slepen. Zelfs een zege moet tot de moge lijkheden behoren. Datzelfde kan niet gezegd worden van SW. De Schiedammers, die nog steeds met een enorm gebrek aan schotvaar digheid kampen.'kotnen in de wei tegen Willem II. Een gelijkspel lijkt het hoogst haalbare. Kansje. Een trapje lager zijn aller ogen gericht op Hermes DVS. De Schie dammers hebben zich knap tussen de topploegen gevoegd. Die positie moet de Castenmiller-formatie kunnen continueren. Zeker nu NO AD op bezoek komt. Fortuna Vlaardingen vecht voor zijn laatste kansje. De Vlaardingers krijgen het echter weer niet gemakkelijk. Im mers Roda JC is geen katje om zonder handschoenen aan te pak ken.... ROB HARTOG Eindhoven, Enschede, Leiden, Rot terdam (medische faculteit) en Wage- ningen maar nergens is het onder wijs voldoende geïntegreerd in welke studierichting dan ook. Een facul teit voor milieuhygiëne zou erg goed passen in de ontwikkelingsplannen van de jongste TH. De hogeschool zelf staat ook positief tegenover het voorstel, dat is neergelegd in een be knopte nota aan de regering. Het stuk onderscheidt drie reeksen problemen: de verontreiniging van bodem, water en lucht, mee veroor zaakt door de groeiende moeilijkhe den van de afvalverwerking; de in richting van onze schaarse ruimte voor agrarische doeleinden, bebou wing en ontspanning en de daarmee samenhangende bestuurlijke proble- De THT ziet men als zeer geschikt voor bijzondere wetenschappelijke aanpak van deze veelzijdige proble matiek. Het Grondslagenplan van de ze hogeschool spreekt van het schep pen van een universiteit die zich richt op complexe probleemgebieden die voor de toekomstige ontwikke ling van de samenleving van beteke nis zijn. Ook wil men interdisciplinair on derzoek en onderwijs bevorderen op terreinen waar onafhankelijke we tenschapsrichtingen elkaar raken en het aanzien geven aan nieuwe takken der wetenschap. Verder wordt als pluspunt genoemd: het samenspel van de Groningse universiteit met de Twentse ziekenhuizen. Kosten Over de kosten van de milieu-fa culteit merken de Kamerleden op dat concentratie in ieder geval voorde liger is dan „allerlei wilde studie richtingen als kankergezwellen te la ten doorgroeien". Voor de planning van het weten schappelijk onderwijs is vorige week een commissie-De Moor geïnstalleerd. VVD en CHU vinden het echter niet noodzakelijk met het uitspreken van een voorkeur voor één bepaalde in stelling als centrum voor de studie van het milieubeheer te wachten tot deze commissie haar inzichten over de gewenste ontwikkeling van het wetenschappelijk onderwijs geformu leerd heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7