Tweede AKV: goed voorbereid naar nieuwe vormen zoeken GRANMANS ENTHOUSIAST Ansichtkaart van de moordenaar Paus in Hong Kong aangekomen Een ivoord voor vandaag BIJEENKOMST^ DIRECT NA NIEUWJAAR Commissie van goede diensten zaak Smits Jeugdwerk grijpt terug naar Réveil Griekse Jehova's getuigen mogen niet trouwen Rudolphstichting breidt uit Ds. T. J. Hagen (Melbourne) afgezet 95 Terug uit stamland Afrika Eerst kwestie-Berlijn oplossenvindt Luns Gerei- kerken helpen derde wereldwinkels Veel meer geld nodig voor universiteiten Paulus waarschuwt dat sommigen in latere tijden zullen afvallen van het geloof. Het is een merkwaardige uitdrukking. Deze mensen zullen het geloof niet verliezen, het geloof zal hen verliezen. Zij zul len onderweg het geloof niet kwijtraken. Het geloof zal blijven doorgaan, maar zij zullen het niet kunnen bijhouden. De oorzaak zoekt Paulus niet bij mensen. Zij zullen dwaalgeesten volgen, zegt hij, en leringen van boze geesten. Ineens werpen wij met hem een blik over de muur van het zichtbare, naar een andere wereld. Niet slechts Gods Geest wil de wereld onderrichten maar ook dwaalgeesten doen hun best de mensen te beinvloeden. Het doel is en blijft Gods Koningschap over hemel en aarde, Gods licht schij nend in de verste uithoeken van de aarde. Soms bekruipt ons de angst: Zal ik me niet zelf onder de invloed van zo'n dwaalgeest la ten brengen? Hoe weet ik dat ik de goede weg ga? Er is slechts één antwoord. Geef u over aan de leiding van God, geloof, dat wil zeg gen vertrouw, dat Hij u leidt. We lezen vandaag Johannes 16 vers 16 tot 33. VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 HONG KONG Paus Paulus Is vanmorgen in Hong Kong aangekomen. Het bezoek aan de Engelse kroonkolonie in China is de laatste grote onderbreking van de Aziatische reis van de paus. Op het vliegveld Kai Tak (Van onze kerkredactie) UTRECHT Hoewel het her vormd-gereformeerd jongerenwerk In sommige plaatsen kwijnt of ver dwijnt. zien wij het in andere ge meenten weer opbloeien. Vooral waar in nieuwe vormen teruggegrepen wordt naar de oorsprong van dit jeugdwerk in het Réveil, wordt het ook in deze tijd voor jonge leden van de gemeente als zinvol ervaren. Bijbelstudie en gemeenschap, vor ming en toerusting tot getuigenis en dienst blijken in nauwe verbonden heid met elkaar nog altijd van grote waarde voor de jongeren en voor de gemeente, temidden waarvan zij le ven. Bij alle veranderingen blijft het Woord van God centraal. Dit was de teneur van de algemene ledenvergadering van de hervormd- gereformeerde jeugdbond, een organi satie die zich nauw verwant weet met de Gereformeerde Bond. Uit het verslag van de penning meester, de 'neer S. van Kouwenhove, blijkt dat de financiën een voortdu rende zorg blijven. Dankzij de rijks subsidie en vooral ook dankzij de me dewerking van vele kerkeraden, die door middel van collecten het lande lijk werk van de HGJB steunen, is het echter mogelijk door te gaan. De ledencontributie werd verhoogd van 1,50 tot 2,50. Naar aanleiding van een vraag gaf het bestuur rekenschap van het be sluit om niet mee te doen met Pala ver II. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de dames J. Drost (Utrecht) en N. M. Stoové (Ede), alsmede ds. G. van der End (Zalk). Afscheid werd genomen van mevrouw G. Lochmans- van Heeren (Soest). De vergadering stond onder leiding van voorzitter ds. P. J. Bos van Ameide. wachtte hem een officiële ont vangst. Hoewel de paus heeft verklaard deze reis niet uit politieke motiverin gen te maken, worden toch allerlei gissingen gedaan als zou nu de po litieke betrekkingen tussen Italië en China verbeterd worden, ook die tus sen het Vaticaan en China daarvoor vatbaar zijn. Zo heeft het Vaticaan in Europa al relaties aangeknoopt met andere communistische staten. De Engelse kroonkolonie Hong Kong telt 270.000 rooms-katholieken. Renbaan In Hong Kong zal de paus een be zoek brengen aan een renbaan, waar 20.000 Chinese kinderen hem zullen begroeten. Verder zal hij een open luchtmis opdragen in het regerings stadion. De Boliviaanse kunstenaar Benja min Mendoza heeft vandaag tegen over de rechter van de rechtbank van Pasay verklaard niet schuldig te zijn aan de aanslag van vorige week vrij dag op het vliegveld van Manilla op paus Paulus gepleegd. Het proces tegen de 35-jarige Mendoza zal op 14 december beginnen. ATHENE Bij besluit van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken is het de ambtenaren van de burgerlijke stand voortaan verboden huwelijken te sluiten tussen Jehova's getuigen. De Jehova's getuigen „voldoen niet aan de eisen. gesteJd door een alge meen erkende godsdienstige leer", iets dat in de grondwet wordt ver eist Tot deze sekte, die de laatste jaren sterk is uitgebreid, behoren ongeveer twintigduizend Grieken. Een aantal van hen zit gevangen wegens dienst weigering. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De tweede algemene kerkvergadering bin nen de hervormde kerk, kort weg AKV genoemd, die meteen na nieuwjaar, op zaterdag 2, zondag 3 en maandag 4 januari gehouden zal worden op Kerk en Wereld in Driebergen, heeft haar agenda, die alle punten om vat welke op de eerste AKV zijn blijven liggen, degelijk voorbe reid. Dat is gebeurd door commissies uit leden van de AKV, die hun rapporten in een boekje zagen gebundeld, dat inmiddels naar de afgevaardigden, zo'n 350 man in totaal, van wie een kwart jongeren tussen 18 en 25 jaar, is toegezonden. De voorbesprekingen „thuis" ge schieden volgens een speciale proce dure, die er op uit is dat op de AKV- zelf zo doelmatig mogelijk kan wor den gewerkt, dus tot beslissingen kan worden gekomen. Daarbij heeft men uit de kinderziekten gedurende de pinksterdagen de nodige lering ge trokken. Heel duidelijk zijn een aantal grondtendensen uit de rapporten bij de agenda te signaleren. De eerste is het algemene gevoelen, dat de ver antwoordelijkheid van de gemeente leden voor de kerk van beslissende betekenis moet worden geacht. Daarmee hangt de overtuiging sa men, dat veel meer aan toerusting, training en vorming van die gemeen teleden moet worden gedaan. Van be lang is voorts de tendens, dat men de huidige kerkstructuren niet meer dienstbaar, niet meer functioneel acht en dat dus met volharding naar nieu we vormen van' kerk-zijn dient te worden gezocht. Bij dat zoeken zou men gebruik willen maken van restiltaten o.a. van de organisatieleer en van de leer der groepsprocessen. Met andere woor den: ten behoeve van de kerk dus een nieUw soort deskundigheid Tn willen schakelen. DEMOCRATISERING In een gezamenlijke poging die nieuwe structuren uit te stippelen dient veler verantwoordelHkheid en creativiteit de ruimte krijgen. Men denkt in dit verband heel sterk aan een stimulerende ontwikkeling ten goede van beneden af, hetgeen met een zeker voorbehoud en welbewuste poging tot democratisering van het kerkelijk leven kan worden genoemd. Verder is als algemeen gevoelen naar voren gekomen de bewuste wil dat het resultaat van de AKV-bezin- nine ook werkeliik „doorkomt" zowel in de synode als in de gemeenten. Daarvoor wil men heelnadrukkelijk de vinger aan de Dols blijven houden. Een conclusie uit een der raDporten (die onder meer over de kerkdienst, gemeenschao. geestelijk leven, onder richt, voorlichting, mankracht, leden bestand, grenzen der gom^-ente gaan) is, dat de binnenkerkelijke voor lichting eigenlijk in alle opzichten faalt. In dit verband wordt gezegd, dat idealiter van elk synodestuk twee edities dienen uit te gaan: een in de vaktaal en een in begrijpelijke taSl voox1 elk gemeentelid. In elke ge meente zou een werkcommissie moe ten zijn, die de nodige informatie aan de leden der kerk doorgeeft, zowel via het kerkblad als in de kerkdienst. R ADIO EN T.V. Belangwekkend is wat opgemerkt wordt over het gebruik van radio en tv voor kerkelijke doeleinden. Voor gesteld wordt een motie, die over het gebruik van kerkelijke zendtijd de mening uitspreekt „dat de kerken be reid moeten zijn hun open en kwets bare aanwezigheid in de maat schappij te aanvaarden. De kerk", al dus de voorgestelde motie, „dient be reid te zijn om het evangelie door te geven als bericht van verandering en hoop, daarbij niet noodzakelijk reke ning houdend met de verwachtingen van de kerkelijke luisteraars, respec tievelijk kijkers". Teneinde meer duidelijkheid te verkrijgen over het ledenbestand der Hervormde Kerk wil men een soort monsterenquête gaan invoeren. Alle 18-jarigen wil men persoonlijk gaan bezoeken met centrale vragen als deze: waar sta je?, en: doe je mee, en zo men negatief reageert, deze vragen in een persoonlijk bezoek op het 25ste jaar nog eens herhalen. Dan zal duidelijk worden en kan men de persoon in kwestie daar ook voortaan aan houden of hij of zij daadwerkelijk wil meeleven, alleen belangstellend wil heten, dan wel zichzelf totaal ongeïnteresserd acht. Eenzelfde procedure, maar nu eenma lig, heeft men voor ogen bij alle "pa pieren" leden. Met andere woorden: een bezoek aan alle thans hervormd geregistreerden. KERK SAMEN Wat de gebouwen betreft, zijn er twee conclusies. In de eerste plaats dat aparte kerk per kerkgenootschp per definitie niet nodig zijn en er veel meer gezamenlijk gebruik moet komen. Voorts dat ongebruikte ge bouwen snel dienen te worden afge stoten. In financieel opzicht zou veel meer met een kerkelijke begroting dienen te worden gewerkt en niet aparte potjes voor diakonie, kerkvoogdij et cetera. Er zou voorts een onderzoek moeten komen naar het landelijk hervormde bezit, terwijl tenslotte verschillen tussen rijke en arme ge meenten zouden moeten worden geni velleerd. Over de AKV-zelf wordt o.m. opge merkt, dat dit nimmer een instituut mag worden en dat het zichzelf zo spoedig mogelijk dient op te heffen. Men moet er naar streven zichzelf overbodig te maken, mocht er ooit weer een AKV nodig zijn, dan dient deze uK totaal andere personen' te be staan. De AKV wilde er alleen zijn om een duw in de goede richting te geven. VAANDELCOMMISSIE Dat die duw inderdaad effect sor teert, kan bereikt worden doordat er op wordt toegezien: nu wordt met het resultaat van de AKV ook werkelijk, iets gedaan, zowel in de synode als in de gemeenten. De „instantie" die dat zou moeten doen heet heel beeldend „vaandelcommissie". Voor belangstellenden is het boekje met rapporten bij de komende agen da te bestellen via Informatie AKV, postbus 19, Driebergen. Tenslotte nog dit punt: er is een commissie ingesteld die moet trachten een oplossing in de kwestie van goede diensten bestaat uit me vrouw A. Willemen-Sigel, Oosterhes- selen, drs A. J. Allan, Santpoort, ds A. Horst, Delft en H. W. ter Haar, arts te Driebergen. ACHTERVELD Over anderhalf jaar zal het jeugddorp De Rudolph stichting in Achterveld (U.) uitgebreid zijn met drie nieuwe jongenspaviljoens met veertig paviljoens. De bouwkosten bedragen ruim een miljoen gulden. Negentig procent daarvan wordt vergoed door rege ringssubsidies. De resterende tien procent zijn voor rekening van de Rudolphstichting. Het gebouw, waarin thans de jon gens zijn gehuisvest wordt gepromo veerd tot hoofdgebouw. Het pand, waarin nu het organisatorisch cen trum van de Rudolphstichting is ge vestigd zal te zijner tijd worden ver bouwd tot flatwoningen voor perso neelsleden. (Van onze kerkredactie) MELBOURNE De classis Victoria van de Australische Ge reformeerde Kerken heeft ds. T. J. Hagen van Melbourne afgezet. Dc reden is, dat ds. Hagen zich niet wil conformeren aan het besluit vdn de svivode over de doop met de Heili ge Geest. Gelijk, bekend heeft de synode van de Australische Gereformeerde Ker ken in mei de leer van prof. dr. J. A. Schep over de doop met de Heilige Geest veroordeeld. Reeds eer der had de classis Victoria dat ge daan. Ds. Hagen en de zendingspredi kant ds P Oppelaar waren toen zijn voornaamste verdedigers. Ds. Hagen nam evenals prof Schep in de Australische gereformeerde ge meenschap een vooraanstaande plaats in. Hij maakte zich vooral verdienste lijk door de psalmen in het Engels, te berijmen op de in Nederland bekende wijzen. Hij is 51 jaar. Sinds 1961 stond hij in Melbourne. Daarvoor was hij evangelisat'epredikant in Deventer. Prof. Schep, emeritus hoogleraar aan de theologische hogeschool te Geelong, heeft zich vorig jaar, na de uitspraak van de classis Victoria, aan de Gereformeerde Kerken onttrok ken. Hij wilde (populair gezegd) be paalde pinksteropvattingen in de Ge reformeerde Kerken indragen. De synode sprak uit, dat het onder scheid,'dat hij maakt tussen twee soorten gelovigen: gewone en zij. die als bijzondere ervaring de „doop met de Heilige Geest" ontvangen hebben, niet bijbels is. Alle gelovigen delen in al de weldaden, die Christus voor hen verworven heeft, aldus de synode. Anagram-puzzel Uit de woorden van de eerste rij moe ten de woorden van de tweede rij wor den gevormd. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vormen de naam van een N. Amer. rendier. 1. viskorf met deksel-getroffen 2. water in N. Br.-tijding 3. ontgonnen land-rivier in Duitsland 4. hetzelfde-dienstbode 5. landbouwer-kledingstuk 6. niet gesloten-opschepper 7. nobel-smart Oplossing vorige puxsel Horizontaal: 1. piëdestal, 2. import-Ada, 3. eker-kanis, 4. neep-erg GT, 5. Trler- geer. 6. een-Leende. 7. rede-Ens-eg. 8. Aser-51-ami. 9. strategie. Verticaal: 1. pienter-as. 2. imker-eest, 3. Epe-einder. 4. dorpel-era. 5. erker-Ee st, 6. star-genie. 7. tangens-Ag, 8. Adi- ge-demi.9. last-regie. (Van onze kerkredactie). ZEIST De vier Surinaamse bosneger-opperhoofden die via ons land naar Afrika reisden, zijn ook weer via Nederland vertrokken. In het Slot te Zeist werd hen een ontvangst aange boden door het bestuur van het zendingsgenootschap der Evan gelische Broedergemeente. De Granmans waren overweldigd door de grote hoeveelheid indrukken die ze hadden opgedaan gedurende een reis van drie weken door Ghana, Nigeria en Dahomey. Dc Surinaamse regering had dit bezoek aan de lan den van herkomst mogelijk gemaakt, en daarmee was een lang gekoesterde wens van de stamhoofden in vervul ling gegaan. Granman Gazan van de Aucaner- stam verklaarde: „Dit is een hoogte punt in ons leven geweest. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat mensen uit Suriname teruggaan naar het land waar ze als slaven vandaan gesleept zijn, om het contact te her stellen dat bijna vier eeuwen geleden werd losgesneden." Granman Aboikoini, de bejaarde leider van de Saramaccaners vertelde in bloemrijke en beeldende taal: „Als je een lekkere maaltijd krijgt en je BRUSSEL Minister Luns is voorstander van uitstel van de Europese veiligheidsconferentie tot de viermogendhedenbespre- kingen over Berlijn resultaat hebben opgeleverd. Hij ver klaarde dit gisteren op de bijeen komst van de ministerraad van de Navo-landen in Brussel. Zijn standpunt wordt gedeeld door vrijwel alle andere Navo-landen, met uitzondering van Italië en Denemarken. Dc meerderheid in de Navo vindt, dat de vooruitgang in de gesprekken over Berlijn nog te gering is om nu al met grote onderhandelingen te begin nen. De Duitse minister Scheel zei, dat Berlijn een toetssteen blijft van de plannen van Moskou en dat dit land moet tonen bereid te zijn het bestaan van de banden van Berlijn met het westen te aanvaarden als een der „Europese feiten." Zijn Britse collega Douglas-Home waarschuwde voorzichtig te zijn met onderhandelen met de Sowjetunie. „Moskou spreekt alsmaar over sa menwerking, maar is tegelijkertijd begonnen aan een zorgvuldig voorbe reide opbouw van de maritieme strijdkrachten eerst in het Middel landse Zeegebied, later in de Per zische Golf en de Indische Oceaan." mag maar drie happen nemen, ben je niet verzadigd; zo smaakt deze reis ook naar meer. We hadden van onze voorouders al veel gehoord over Afri ka, en het was alsof we nu voor het eerst na eeuwen weer thuis kwamen, alsof we nooit weggeweest waren zelfs. We werden overal als vorsten ontvangen en vooral als „broeders van het zwarte volk". Verbondenheid De verbondenheid van het zwarte ras, dat maakte op ons allen de grootste iiïdruk. En we hebben zoveel vensstijl, voeding, taal, godsdienst en vensstijl, koeding, taal, godsdienst en nog veel meer, dat het was alsof ons de schellen van de ogen vielen, alsof we in Suriname waren. Overal vielen ons spontane omhelzingen en rijke feestmaaltijden te beurt. Bij de stam van de Ashanti vonden we de meeste overeenkomsten en we denken dan ook alle vier dat wij oorspronkelijk uit dat gebied in Nigeria komen, al zijn de historici het daar nog niet over eens". Ook in godsdienstig opzicht bleken er onverwachte overeenkomsten te bestaan tussen de bosnegers van Su riname en de negers van de West-Af rikaanse landen. Er werden verschei dene heiligdommen bezocht, en soms trof men dezelfde god onder dezelfde naam aan, of eenzelfde slang die ook in Suriname wordt vereerd. Het grootste verschil dat de Granmans was opgevallen, was de geweldige ver menging van kuituren in Afrika. Terwijl in Suriname de hoofdstad puur westers is, zijn de Afrikaanse steden een bonte verzameling van Afrikaanse, westerse en andere kui turen, een ware synthese. Dank Voor het zendingsgenootschap van Zeist hadden de Granmans waarde rende woorden te over. Granman Forster van de Paramaccaners, de enige christen van de vier, zei: „Wij kennen allemaal het werk van de kerk en de zending en we zijn er heel dankbaar voor. Het is voor het eerst dat wij in de gelegenheid zijn de na komelingen van de pioniers die ons in het oerwoud hebben opgezocht, te be danken. Honderdèn 'zendelingen, onderwij zers en doktoren en verpleegsters zijn gekomen en ze hebben een groot en goed werk onder ons gedaan. Maar het werk is niet voltooid, er moet nog veel gedaan worden, en daarom vraag ik u, ook namens de andere Granmans, of u het bosland niet wilt vergeten, maar blijft helpen zoveel u kunt. Vooral het onderwijs moet ver beterd worden, want het lijkt wel alsof wij een beetje stiefmoederlijk bedeeld worden; in de stad zijn goede scholen, maar bij ons niet. Blijft u ons helpen en bidt voor ons". Straks zullen in de residenties van de Granmans grote „groetoes" (volks vergaderingen) worden gehouden, waar ze verslag zullen uitbrengen van hun ervaringen. En zo'n groetoe duurt in dit geval minstens een week, want de Granmans zijn niet gauw klaar met hun verhalen over de reis van hun leven.... De vier Surinaamse, stamhoofden uit Bosland, aldaar Grammans gehe ten tijdens hun persconferentie, waarin ze over hun reiservaringen door Afrika, het land waar hun voor ouders uit afkomstig zijn, vertelden. UTRECHT De stichting van Derde Wereldwinkels waar produkten uit de ontwikkelingslanden te koop zijn krijgt officiële steun vanuit de gereformeerde kerken. Het sekreta- riaat voor ontwikkelingssamenwer king van deze kerken heeft de kerke raden in die plaatsen waar Derde Wereldwinkels gevestigd zijn, ge schreven de belangstelling van de kerkleden voor deze winkels te vra gen en dan niet alleen voor de pro- •dukten die 'men er kan kopen maar ook voor wat met name de jongeren in deze winkels beweegt. Zending en Werelddiakonaat van de gereformeer de kerken hebben ƒ2.500.- gegeven aan d» Landelijke Stichting Derde Werebjvinkels te Odijk als garantie voor de aankoop van produkten. NED. HERV. KERK Beroepen door de classis Amster dam tot pred. v. bijz. werkzaamheden (pastoraal medewerker bij de herv. sticht, voor geestel. volksgezondh. te Amsterdam en omgeving): M. B. Blom, laatstelijk pred. v. buitengew. werk- zaamh. (vlootpred.), wonende te Oegst- geest Aangenomen het beroep v. d. gen. synode tot pred. v. buitengew. werk- zaamh. (docent voor de Morgenland zending a. d. Near East School of Theology te Beiroet): C. G. Baart te Heteren. Belankt voor Zeist (vac. C. Hooy- kaas): J. A. Poelman te Terneuzen: voor Bovenhardinxveld: C. v. Schoon hoven te Vreeswijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Heerde (Gld.): G. de Vries te Rijnsburg-Oegstgeest. (Vervolg van pag. 1) Verder staat op de prentbriefkaart een telefoonnummer uit het district De Lier. wat aan een vrouw bleek toe te behoren. Dit nummer is in ver band met het onderzoek door de po litie niet voor publikatie vrijgegeven. Vraag Voor de politie is het nog de vraag of de briefschrijvende onbekende dezelfde is als de anonieme telefo- neerder of als de onbekende die eer- I der tweemaal telefonisch contact zocht met het Delftse Dagblad. Blijft ook nog de vraag of de brief schrijver ook de wurger is. In prin- sipe heeft de politie, aldus hoofdin specteur Van der Ven, belangstelling voor drie figuren: de werkelijke wur ger, de teiefoneerder en de brief schrijver. Het speurwerk naar de moorde naar van mevrouw Lansbergen heeft de politie nog geen stap verder ge bracht. Van de tips die de politie binnen kreeg na het afdraaien van de band met de stem van de teiefo neerder, die zei de moordenaar te zijn, is het merendeel onbruikbaar gebleken. De politie overweegt begin volgen de week het bandje met de stem op nieuw via de televisie ten gehore te laten brengen, tegelijk met een op roep in andere publiciteitsmedia. Ds. Abma weg bij inwendige zending AMERSFOORT —Het SGP-Kamer- lid ds. H. G. Abma is plotseling afge treden als voorzitter van de Her vormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag. Ds. Abma is jarenlang voorzitter van deze bond geweest. Het aftreden is bekend gemaakt door een berichtje van drie regels in „De Waarheids vriend", het orgaan van de Gerefor meerde bond. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Als het beleid on veranderd wordt voortgezet, zullen de uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs stijgen van 1797 miljoen gulden in 1970 tot naar schatting 3490 miljoen gulden in 1980. Dit betekent dat 2,15 procent van het nationaal in komen aan de universiteiten en ho gescholen zal worden besteed. Dit vooruitzicht maakt het noodza kelijk dat men zich spoedig bezint op de vraag of deze stijging wel past in het voorzieningenpatroon van de ver schillende onderdelen van staatszorg. Aldus wordt opgemerkt in een nota naar aanleiding van de ontwikke lingsplannen van de universiteiten en hogescholen voor de periode 1969 tot 1972. D '66: Huizen moet zelf burgemeester aanwijzen HUIZEN D'66 wil de inwoners van Huizen inspraak geven bij de keuze van een nieuwe burgemeester, na het vertrek van de huidige burge meester mr. P. van Driel, begin 1972. De inspraak wil de partij verwerke lijken in de vorm van een plaatsè- lijk te houden stemming, die dan een voordracht van een viiftal kandidaten moet opleveren. Via de gemeenteraad zou deze voordracht aan de commis saris der Koningin ter kennis ge bracht moeten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2