ONTVOERDERS OP CUBA m Commentaar Cross na acht weken vrij Uitwisseling op >o-eiland Exp< Amsterdamse bestellers werken morgen niet over Ansichtkaart van de moordenaa I 1 ndm 1 Vakbonden wachten op beslissing kabinet MINISTER AANGEKLAAGD DOOR AMBTENAAR Het Kwartet Tot oktober 6400 huizen minder klaar Kernwapens c rita) MET mm Opklaringen Kidnapper bekent tweede ontvoering SPANNENDE SECONDEN 1 Politie Delft schiet niets op Zware regenval op Curaeao Moeder en kind verongelukt Prins Christiaan gaat trouwen i Russisch schip in Panamakanaal aan kettting Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 4 december 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p. m. f 5,40, p. kv/.f 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nadat James Jasper Cross vanmorgen om 8 uur onze tijd door de .Cubaanse autoriteiten was vrijgelaten, werd hij over gebracht naar het Joodse algemeen ziekenhuis in Montreal voor een kort medisch onderzoek. MONTREAL „Vandaag heb ik voor het eerst sinds mijn ont voering de zon weer gezien". Dit zei de Britse diplomaat James Cross (49) in een telefoongesprek met de premier van de Cana dese provincie Quebec nadat met zijn bewakers overeenstemming was bereikt over zijn vrijlating. DEN HAAG In de eerste tien maanden van dit jaar zijn 6400 wo ningen minder opgeleverd dan in de zelfde periode van vorig jaar: maar 91.320. Het aantal woningen waaraan werd begonnen steeg echter met ruim 5000 tot 107.200. Hiervan liggen 36800 woningen in de woningwetsector OOK UIT HET RAPPORT van de studie-commissie van de ARP over het veiligheidsbeleid kan worden afgeleid, dat er niet zo zeer sprake is van voor- of tegenstanders van kernbewapening, maar van een ver schil van waardering over de wijze, waarop naar afschaffing moet wor den gestreefd. Ü;2™'" '.LE-KTS.'J£"J? Eenstemmigheid bestaat op he, punt. de vrije sector. De cijfers zijn be kendgemaakt door het CBS. De handelscommissaris werd op 5 oktober in Montreal ontvoerd door leden van het extremistische bevrij dingsfront van Quebec. Vijf dagen later werd ook minister Laporte van Quebec ontvoerd, die een week later vermoord werd gevonden. Cross werd vrijgelaten nadat de politie zijn twee ontvoerders een j vrijgeleide naar Cuba had beloofd. Dit tweetal, Mare Carbonneau en Jacques Lanctot, is vanmorgen met vier familieleden in Havanna aange- komen. De identiteit van een zevende is niet bekendgemaakt. Onder druk van gewapende mili tairen en honderden agenten, die in Iedereen is geneigd weg te deinzen van diegenen die op hem leunen. HALIFAX „Waarom is alleen de mannetjes- leeuw een hippie?" DE BILT Een depressie, die gisteren over Duitsland wegtrok, is nu boven Rusland aangekomen en brengt daar regen en sneeuw. In de lucht die achter de depres sie West-Europa binnenstroomde, daalde vannacht tijdens de pas sage van een rug van hoge lucht druk de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt. Op de fronten van een diepe depressie, die van IJsland oost waarts opdringt, begon het van morgen in onze omgeving op nieuw te regenen. Na de front passage-komt een nieuwe hoe veelheid polaire lucht het vaste land binnenstromen. Hierin komen verspreide op klaringen voor maar ook enkele buien. De temperaturen zullen normaal zijn voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: Heden IC uur 76 cm (1013 millibar); stagend Zon en maan 5 december: zon op 8.30, onder 16.30; maan op 13.03, onder Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 5 december: Rot terdam le getij 9.11. 2e getij 22.04; Scheveningen 7.22 - 19.52; Vlissingen 6.14 - 18.55; Willem stad 10.00 - 22 37. een buitenwijk van Montreal de „ge vangenis" van Cross hadden omsin geld, hadden de ontvoerders hun eisen voor vrijlating van 23 politieke gevangenen moeten laten vallen en stemden ze in met een vrijgeleide naar Cuba. Geblindeerd Even later stapten ze met Cross in een auto, waarvan de ramen met kranten waren geblindeerd,«en wer den ze in volle vaart met een politie- escorte naar het eiland St. Helena in de rivier St. Laurens gereden. Hier is in 1967 de Expo gehouden. St. Helena was reeds enige tijd ge leden door de Canadese regering tot plaats van uitwisseling aangewezen en tot exterritoriaal gebied verklaard. Daar werd nu het gezelschap opge wacht door Richard, EscarUn, -waar- nemend consul vü." Terwijl Lanctot. zijn vrouw en zijn zoon, Cossettc Trudel en zijn vrouw, die een zuster is van Lanctot, en Mare Carbonneau met de onbekende zevende in het Canadese vliegtuig op weg waren naar Cuba, verbleef Cross op het Cubaanse consulaat. Vanmorgen, toen de ontvoerders in Cuba waren aangekomen, kreeg hij zijn vrijheid terug. Zowel de Canadese premier Tru- deau als premier Bourassa van de provincie Quebec verklaarden na een telefoongesprek met Cross, toen hij nog gevangen werd gehouden, dat hij er goed aan toe was en zeer opge wekt deed. Cross had tijdens de on derhandelingen ook getelefoneerd met zijn echtgenote, die in Zwitser land verblijft. Zowel Lanctot als Carbonneau wer den reeds geruime tijd door de politie gezocht. De laatste zou ook een aan deel hebben gehad in de ontvoering van Laporte. Lanctot had meegedaan aan een samenzwering tot ontvoering van de Israëlische handelsvertegen woordiger in Montreal. PARIJS De Parijse taxichauf feur die woensdag werd aangehou den wegens ontvoering van een zeventienjarige jongen, heeft zich in april j.l. aan een zelfde misdrijf schuldig gemaakt. De 27-jarige chauffeur, Mohamed Liefrini, had in april een meisje meegenomen in zijn auto. Haar ouders betaalden toen een losprijs van 20.000 gulden. Gisteren werd hij aangehouden toen hij de losprijs voor Alain Lebard kwam ophalen. De jongen, die twee dagen tevoren was ontvoerd, werd teruggevonden in de woning van de taxichauffeur. Cross op weg met een politieauto naar het eiland St.-Helena, exterrito riaal gebied van het Cubaanse consulaat in Montreal. Achter het stuur Mare Carbonneau. Cross moet zich op de achterbank van de auto be uinden, achter de kranten tegen zij- en achterruiten. De Britse handelsattaché James Cross (foto links en onder), die op 5 oktober door nationalisten in Canada werd ontvoerd, in gesprek met Jerome Chochette, de minister van justite van de Canadese provin cie Quebec. Cross wacht hier in het Canadese paviljoen van de voor malige wereldtentoonstelling op het eiland St. Helena in de St.-Lau- rens op zijn definitieve vrijlating als de ontvoerders veilig in Cuba zijn aangekomen. Mevrouw Barbara Cross, echtgenote van de Britse handelsattaché, met haar hond Holly in Bern, Zwitserland. Mevrouw Cross was naar Zwit serland gegaan, omdat de spanning in Canada haar te groot was. dat het terugdringen van de kern bewapening slechts in fasen kan worden verwezenlijkt. De organi satie der Verenigde Naties is het aangewezen orgaan voor overleg. Het ligt voor de hand. dat ook communistisch China daarbij moet worden betrokken. De meningen verschillen over de wij ze, waarop in Europa het gebruik van kernwapens moet worden uit gesloten. Een atoomvrijc zone, ge leidelijke vermindering van de bewapening en het vertrek van alle buitenlandse troepen (ook uit Oost- Europa) spreken tot de verbeelding. Zij beperken zich echter tot Europa, laten het wereldwijze gevaar van een oorlog met kernwapens in we zen voor wat het is, en maken afgezien daarvan een grondige herwaardering van de conventionele bewapening in Europa nodig, die met het wegvallen der kernwapen- strategie zeer ontoereikend is. Er valt dan ook meer te zeggen voor een streven in wereldverband naar wederzijdse evenredige wapenver mindering en overeenkomsten op het gebied van wapenbeheersing en wapenbeperking. Het uiteindelijke doel: algehele en algemene ontwa pening kan slechts in volgende fa sen worden bereikt. Ook het pleidooi dat Nederland niet langer deelneemt aan de kernwa- penstratcgie van de Navo spreekt aan. Het heeft iets van het goede voorbeeld, dat navolging verdient. In wezen blijft het echter een. ge baar, dat slechts 'mogelijk is omdat Amerika het strategisch machts evenwicht blijft handhaven. Terecht wordt verwezen naar het innerlijk tegenstrijdige beleid van Denemarken en Noorwegen, die niet toestaan dat kernwapens op hun grondgebied worden opgesteld, maar intussen wel volledig deelnemen aan het uitstippelen van de kern wapenstrategie van de Navo. Het is van groot belang, dat het ge sprek over het veiligheidsbeleid wordt voortgezet, omdat het kan leiden tot beter begrip voor ver schillende benaderingswijzen die blijven bestaan over de wijze waar op het kernwapen moet worden uitgebannen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Hoewel de directie van het postdistrict Am sterdam vanmorgen officieel nog niets wist van een weige ring van de bestellers morgen de post te bezorgen, verwachten DELFT De redactie van de Delftsche Courant heeft giste ren een prentbriefkaart gekre gen van een onbekende, die mo gelijk de moordenaar is van de 21-jarige Adri Lansbergen uit Delft. Eerder deze week kreeg de directie ook een anoniem briefje toegezonden. Op de prcntbriefkaarl staat een kleurenafbeelding uit dc Fabeltjes krant. Bor dc Wolf staat op dc kaart in dc woning van Truus de Mier te gluren. Op de achterkant is in een wat onbe holpen schrift en slecht gespeld een aantal straatnamen geschreven, waar Delftse politiemensen wonen: „Paps- souselaan, Floresstraat, Cappeine van Coppelestraat", met daarvoor hakenkruisachtge krabbels. (voor vervolg zie pag. 2) de vakbonden dat de Amster damse postbestellers niet zullen willen overwerken. De postbestelling van Amster dam wordt 's zaterdags altijd met overwerk uitgevoerd. De directie heeft de bestellers ver plicht morgen twee uur te wer ken. Tn Rotterdam is een dergelijke op dracht nog niet gegeven. Mocht dit gebeuren, dan zullen de Rotterdamse bestellers weigeren. Chauffeurs van de PTT te Rotterdam zullen morgen met personenbusjes naar Amsterdam rijden om mogelijke werkwilligen te verzoeken het werk te staken. De drie vakbonden beslissen' pas over een mogelijke uitbreiding van de stiptheidsactie als het kabinet zich vandaag over de zaak heeft uitgesproken. Mochten er na afloop van de vergadering van de minister raad geen resultaten uit de bus ko men die voor de vakbonden bevredi gend zijn, dan zullen zij duidelijke richtlijnen geven aan «het bestellend personeel. „Bewogen" gesprek Dit werd gisteren door de vakbon den, bekend gemaakt, nadat zij enige uren van gedachten hadden gewis seld met de directie van de PTT, een onderhoud dat directeur-generaal H. Reinoud „moeilijk en bewogen" noemde. Het is niet waarschjjnljjk dat de regering aan dc verlangens tegemoet zal komen. Minister Beernink heeft al eerder laten weten niet bereid te z(jn op de eisen in te gaan. Ook mi nister Bakker schijnt op korte ter mijn geen mogelijkheden te zien om iets voor de bestellers te doen. Hij zei gisteren in dc Tweede Kamer dat deze zaak het hele overheidspersoneel raakt en dat zal moeten worden bekeken of dit in aanmerking komt voor een salaris verhoging. De minister benadrukte dat de re gering haar waardering voor het werk van de bestellers al heeft doen blijken door in te stemmen met extra uitkeringen voor overwerk. In het communiqué van vakorgani saties en PTT, na het enige uren du rende gesprek, werd medegedeeld dat de directie van de PTT begrip heeft voor de eisen, maar dat uiteindelijk de regering moet beslissen. Het gaat de ongeveer 15.000 bestellers om 150 gulden salarisverhoging per maand en betere promotiemogelijkheden. WILLEMSTAD Het westelijk deel van Curagao is vannacht opnieuw getroffen door zware regenval. Op verschillende plaatsen werd door de regen vernielingen aan wegen aange richt en konden telefoonverbindingen niet meer functioneren. Er zijn enke le woningen ingestort. Niemand heeft ■verwondingen opgelopen. MAASBREE Bij het oversteken van de provinciale weg in Maasbree zijn de 25-jarigemevrouw H. M. van de LaarGubbels en haar drie jarig zoontje door een personen auto geschept. Moeder en kind werden naar het ziekenhuis in Venlo overgebracht, waar zij kort na aankomst overleden. KOPENHAGEN Prins Christian, een 28-jarige neef van koning Fre- derik van Denemarken gaat trouwen met Ann MaltoftNielssen. Zij werkte tot voor kort in een waren huis. De oudste zoon van Frederik, Ingolf is destijds ook met een niet- adelijke dame getrouwd. MEUBEL DISCOUNT N V. 'I LEIDEN IN Of (0NSUI1WENHMKT LEVEHDAAl 150 HET BETERE MEUBEL VD0R EEN LAGERE PRU5 PANAMASTAD Bij het passe ren van het Panamakanaal is het Russische koopvaardijschip „Shota Rustayeli". aan de ketting gelegd. Een Liberiaanse rederij had dit verzocht aan de Panamese recht bank in Ancon, in verband met de aanvaring die een van haar schepen heeft gehad met een ander schip van de Russische rederij. De Libe riaanse maatschappij wijt de aan varing aan onachtzaamheid van het Russische vaartuig. ALMELO De directeur van het gemeentelijk sociografisch bureau in Almelo, drs. A. J. H. Gietelink, heeft bij de politic een aanklacht tegen minister Beernink (binnenlandse za ken) ingediend. Hij voelt zich in zijn gocd.c eer en naam aangetast door uitlatingen van de minister in het NOS-radioprogramma „praten met dc minister". De bewindsman zei daarin, dat het aantal leken bjj de volkstelling ui terst gering zal zijn. Als garantie daarvoor zag hij het plan zoveel mo gelijk gebruik te maken van enquê teurs, die niet in overheidsdienst zijn. bijvoorbeeld werkloze hoofdar beiders en gepensioneerden. „De heer Beernink gaat er dus van uit, dat de vertrouwelijkheid bij de overheidsdienaren minder ge waarborgd is dan bij enquêteurs, die niet in nverheidsdienst zijn", aldus de heer Gietelink. Hij wil, dat de minister zijn verklaring in het open baar herroept. (Gisteravond heeft de minister in een interview met dc VPRO-televisie ontkend dat er verband ligt tussen zün opmerking over het aantal lek ken en dc mededeling dat niet-amb- tenaren worden ingeschakeld).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1