Koopvaardij en kustvaart krijgen regeringssteun GROTE KLOPJACHT OP ONTVOERDERS CONSUL Commentaar „Onze vlag moet blijven waaien Twee doden bij botsing Portugezen uit Guinea Lijst tekortkomingen Navo gepubliceerd u I Het Kwartet Fiscus zal soepel zijn Regeling kredietgarantie Proces critaj hit went Nacht kouder Middellandse Zee vervuilt snel Macht Sowjetunie breidt uit Nieuwe Leidse Courant Donderdag 3 december 1970 51ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. f 1,26, p. m. 5,40, p. kw. 16,15Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlement.sredactie) DEN HAAG De regering heeft besloten maatregelen te tref fen om de Nederlandse koopvaardij van de ondergang te redden. Bij het uitblijven van de maatregelen, zei staatssecretaris M. C. Keyzer vannacht in de Tweede Kamer, zal een belangrijk aandeel van de export in gevaar komen. Op den duur zou de Nederlandse vlag in het buitenland een zeldzame verschijning kunnen gaan worden. Er zou een einde komen aan een eeuwenoude Nederlandse activiteit, die-niet alleen onze positie in de we reld zo zeer heeft bevorderd en onze nationale economie in het algemeen sterk heeft gestimuleerd, maar ook grote invloed heeft uitgeoefend op de geestelijke instelling van on6 volk, zo ■ei de staatssecretaris. De maatregelen, die de regering denkt te nemen gelden de grote vaart en de in nood verkerende kustvaart. Garanties Het is de bedoeling, dat verlening van kredietgaranties onder de Rege ling Bijzondere Financieringen wor den mogelijk gemaakt. Voor de grote vaart zullen voor deze garanties stringente voorwaarden gelden voor bijzondere gevallen. Andere maatregelen zijn: De fiscus zal soepel zijn bij de afschrijvingen. De regeling van de nieuwe onbe laste reserves wordt verzacht. De regelingen voor het belastbaar inkomen voor de zeevarenden worden aangepast. Aan maritiem onderzoek, infor matieverwerking en voorlichting wordt de komende jaren bijzon dere aandacht besteed. Dit zal gebeuren in nauwe samenwer king tussen de ministeries van verkeer en waterstaat, van eco nomische zaken en van defensie (Koninklijke Marine). De wensen in het sociale" vlak worden door de departementen nauwkeuriger bekeken. Kleine vaart Voor de kleine handelsvaart en In het bijzonder voor het Noorden zijn de volgende maatregelen van belang. Doorvoering van een slooprege- ling voor kleine handelsvaart- schepen van 20 jaar en ouder, analoog aan de regeling voor de binnenvaart. Er komt een bedrijfsbeëindiging regeling voor de kleine handels vaart. De garantieregeling volgens de Bijzondere financiering wordt toegepast op de kustvaart, even wel onder voorwaarde van sa menwerking in groter verband. De decemberdagen wachten op stemmig wit en ander sereen decor, om ons weemoedig te stemmen, nu het jaar aan zijn twaalfde etappe is begonnen. En als een symbool bij uitstek voor bezinning bij de feestdagen is daar het hert, dat in dit tijdsbestek veelal verscholen gaat onder met sneeuw overdekte bomen, tenminste zo wil ons romantisch hart: daarom bood de houtsnijkunstenaar H. ter Reegen uit Veendam tijdens het bezoek van koningin Juliana aan zijn stad haar een uit hout gesneden hertje aan. OUD-ALBLAS Doordat een trek ker met oplegger, bestuurd door C. J. van G. uit Dordrecht, gisteravond op de gevaarlyke en onverlichte kruising van de provinciale weg met de afrit van rijksweg 15 in Oud- Alblas geen voorrang verleende, is een personenauto met twee inzitten den in volle vaart tegen de opleg ger gereden. Hierbij kwamen om het leven de bestuurder van de auto, de heer J. Hartkoorn (26) uit Bleskensgraaf en zijn plaatsgenoot J. van de Panne (54). Het wrak van de auto moest eerst door een kraanwagen worden wegge sleept, waarna het veel moeite heeft gekost de slachtoffers eruit los te zagen. De bestuurder van de trek kercombinatie bleef ongedeerd. DAKAR De Guinese radio heeft gisteravond omgeroepen dat de rege ring van Equatoriaal Guinea besloten heeft alle Portugese onderdanen uit te wijzen om haar steun aan de re publiek Guinee te onderstrepen. Maandagavond waren al veertig Portugezen uit Equatoriaal Guinea aangekomen. Sommigen vertoonden sporen van mishandeling. Ze zeiden dat ze het land waren uitgezet. MADRID De Baskische na tionalistische organisatie ETA ontkent de Westduitse consul Eugen Beihl (59) te hebben ont voerd. Dit zou het werk zijn van acht leden, die drie maanden terug uit de organisatie zijn ge zet maar die de initialen ETA blijven gebruiken. De militante afscheidingsbeweging zegt in een communiqué, dat hij en kele buitenlandse persbureaus in Spanje werd bezorgd, de methoden van de uitgestoten groep af te keu- Het zijn meestal de mensen die het minst te zeggen heb ben, die het moeilijkst hun mond kunnen houden. MOORF. ruoet eer.-t haar huiswerk maken." Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) dalend. Zod en maan 4 december: zon op 8.29, onder 16.31; maan op 12.48, onder 22.56; 5 december E.K. Hoog water Hoog water. 4 december: Rot terdam le getij 8.J9, 2e getij 21.02; Scheveningen 6.31 - 18.54; Vlissingen 5.21 - 17.54; Willem stad 9.07 - 21.37. DE BILT Een depressie, die gisteren bij Schotland tot ont wikkeling kwam, is vannacht over de Noordzee naar de Duitse Bocht getrokken en bracht ons daarbij regen en wind. Tussen deze naar Polen weg trekkende depressie en een hoge- drukgebied boven Spanje stroom de zachte en vochtige oceaan- lucht West-Europa binnen. Deze lucht wordt weer uit ons land verdreven, doordat op een over de Britse Eilanden nader- bijkomende rug van hoge lucht druk de wind naar noordwest is geruimd en hiermee koudere lucht wordt aangevoerd. Er komen opklaringen in voor, waarbij vannacht in onze omge ving de temperaturen tot dichtbij 0 graden kunnen dalen. De fronten van een diepe oceaandepressie die zich naar IJsland verplaatst, dringen mor gen tot de Britse Eilanden door en zullen pas later op de dag in vloed op het weer bij ons kunnen gaan uitoefenen. ren omdat dit wordt gezien als een vertraging in het revolutionaire pro ces. Beihl werd dinsdagavond bij zijn woning in de Noordspaanse stad San Sebastian ontvoerd. Er is een groot scheepse klopjacht aan de gang. De consul is de eerste diplomaat die in Europa is ontvoerd. PROCES Een met de ETA sympathiserende ballingenorganisaties van Basken in het Frans Bayonne meldde gisteren dat Beihl in goede gezondheid ver keert en dat zijn vrijlating afhanke lijk zal zijn van de uitslag van het proces tegen zestien leden van de ETA. Dat proces is vanmorgen begonnen voor' een militaire rechtbank in Bur gos. Er zijn zeer strenge veiligheids maatregelen genomen. De toegangs wegen worden scherp bewaakt door een politiecompagnie en twee com pagnieën parachutisten. De sfeer in het plaatsje was vanmorgen zeer ge spannen. Gisteravond en vannacht zijn in diverse Spaanse steden betogingen tegen het proces gehouden. In Sevilla werden enkele benzinebommen naar gemeentelijke autobusen gegooid. In Oviedo werden demonstrerende stu denten door de politie verspreid en in Gerona hielden enkele honderden mensen een betoging, die werd af gebroken bij de komst van de politie. De gouverneur van de Baskische provincie Guipuzcoa heeft gewaar schuwd dat de openbare orde des noods met harde middelen zal wor den gehandhaafd. In het communiqué van de ETA stond methoden als ontvoering niet goed te keuren: „Mobilisering van het volk zal het mogelijk maken de ka meraden van het proces in Burgos te redden". Euskadata Askutunasa (Baskische natie en vrijheid) is een uit enkele honderden leden bestaande organisa tie van linkse militanten, die ijveren voor afscheiding van het Baskenland van Spanje. De regering heeft de ETA verbo den. Nog deze week werd in Madrid een Bask tot negen jaar veroordeeld ROME De Franse duiker en zee onderzoeker Jacqucs-Yves Cousteau voorspelt dat als de huidige veront reiniging van het water van de Mid dellandse zee voortgaat, binnen twee of drie generaties de kustbevolking gedwongen zal z(jn zich landinwaarts terug te trekken. De zee zal dan tot op veertig kilometer uit de kust geen leven meer kennen. Cousteau, directeur van het oceano- grafisch museum in Monaco, wees als voornaamste bron van verontreini ging aan olie van schepen en indus trie-afvallen. In minder dan vijftig jaar is de hoeveelheid loonverbindingen die dodelijk zijn voor vis vijfmaal zo groot geworden. Paul Markin, volgens het persbureau UPI een advocaat, afkomstig uit Amsterdam, heeft bij het gerechts hof te Columbus, VS, een eis ingesteld tegen luitenant Calley en de Ameri kaanse regering van 400 miljoen schadevergoeding aan de overledenen en nabestaanden van de massamoord in My Lai, Zuid-Vietnam. f BRUSSEL De ministers van defensie van de Navo-landen zijn gisteren in Brussel tot de conclusie gekomen dat de Navo allerlei tekortkomingen ver toont. In het algemeen wordt geconsta teerd dat de situatie, waarin de Navo verkeert, „minder bevredigend is". De gesignaleerde tekortkomingen betreffen de volgende zaken: het tankwapen van de Warschau- pactlanden heeft een duidelijke overmacht: de gehele luchtverdediging, lucht strijdkrachten, luchtafweer en be scherming van toestellen op de grond: het gehele maritieme vermogen, in het bijzonder de onderzee- bootbestryding; de noordflank van de Navo is bij zonder kwetsbaar. (Noorwegen heeft toegezegd de strategisch be langrijke punten te versterken): militaire eenheden zijn niet op de Dlaats waar zij toegezegd zijn (zoals Nederland maar een briga de heeft in Duitsland). De Navo-ministers hebben het rapport over de geallieerde strategie in de jaren tot 1980 aanvaard. In dit rapport worden bepaalde storende elementen in de internationale situ atie gesignaleerd. Versterken „De tekenen wijzen erop dat de Sowjetunie van plan is haar politieke macht uit te breiden en te verster ken en zich hierbij laat leiden door opvattingen die de ontspanning niet bevorderen." ..Haar opvatting van soevereini teit". aldus het rapport, „is duidelijk in strijd met de beginselen van de VN." Tegelijk neemt het Russisch militair vermogen nog voortdurend toe." Op de Navo-conferentie hebben westerse diplomaten onthuld dat de Sowjetunie kort geleden een nieuw geallieerd plan over de kwestie Ber lijn had aanvaard en daarna weer afgewezen. De Navo beschouwt de bereidheid van de Sowjetunie om met het wes ten tot overeenstemming te komen in de kwestie-Berlijn als een toetssteen voor de communistische bereidheid tot werkelijke ontspanning tussen Oost en West. De Russen zouden hun aanvaarding van het plan onder druk van Oost-Duitsland hebben in getrokken. HET NOG ALTIJD dictatoriaal gere geerde Spanje is niet alleen de verblijfplaats van de man die in het begin van december ieder jaar weer voor enorme drukte in de Nederlandse winkels zorgt. Ook doet het van zich spreken als het land waar mensen die niet langer in on vrijheid willen leven terecht moe ten staan voor een militair tribu naal. Met name gaat het ditmaal om zes tien Basken die medeplichtig wor den geacht aan de moordaanslag, enkele jaren geleden gepleegd op de chef van de politieke politie in de provincie Quipuzcoa. Deze werd verantwoordelijk geacht voor het martelen van politieke gevangenen in dit deel van Baskenland in noordelijk Spanje. Zes van deze politieke gevangenen kunnen van het militair tribunaal een doodvonnis verwachten. En om het niet zo ver te laten komen heeft een militante Baskische afschei dingsbeweging in San Sebastian de Westduitse consul Eugen Beihl ont voerd. Vrijlating van Beihl, die met een Baskische is getrouwd, zal af hangen van het verloop van het proces tegen de zestien gevangenen. Nu is het de vraag, of een dergelijk drukmiddel dat verwerpelijk is, waar er ook gebruik van wordt gemaakt veel indruk zal maken op de leden van het militaire tri bunaal. Canada is niet gezwicht voor dc eisen van de ontvoerders van een Britse consul, over wiens lot na vele weken nog onzekerheid bestaat. In autoritair Spanje zal men nog minder toegeeflijk zijn. Daarom valt wellicht meer tc ver wachten van acties, als het bestuur van de Nederlandse Equipe van de Europese Unie van christen-demo-, craten (waarin ARP, CHU en KVP samenwerken) heeft ondernomen. Het noemt in een beroep op dC' Spaanse autoriteiten dc berechting in strijd met de normale rechtspro cedure in een democratische sa menleving. En met klem vraagt het om normale procesvoering voor een burgerlijke rechtbank, met waarborging van de primaire rechten van ieders ver dachte. Ook dringt het aan op een onmiddellijke invrijheidstelling van alle politieke gevangenen die zich niet aan misdrijven hebben schul dig gemaakt. Dringend wordt ver zocht in ieder geval geen doodstraf ten uitvoer te brengen. Terecht stelt het bestuur zich overi gens achter het herderlijk schrij ven van de Baskische bisschoppen van 22 november jl, waarin alle soorten geweldpleging, zowel de structurele als de subversieve en de repressieve, worden veroordeeld. wegens zijn lidmaatschap van de groepering. De zestien Basken die nu in Burgos terechtstaan, moeten zich verantwoorden wegens de moord in 1968 op inspecteur Manzanas van de geheime politie in San Sebastian. De PvdA heeft in een telegram aan de Spaanse ambassadeur in ons land geprotesteerd „tegen de wijze waar op de rechten van de verdachten in Burgos naar onze democratische maatstaven met voeten zijn getreden". De Nederlandse équipe van de Europese Unie van christen-democra ten waarbij aangesloten ARP, CHU en KVP hebben bij de Spaan se regering aangedrongen op een nor male procesvoering. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op. geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: nnnm? adres: woonpl- I betaling per kwartaal maand Mijn naam is:_ adres; woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1