SOLZJENITSIN GAAT NIET Het onderwijsbeleid faalt Commentaar f4.50 Veel kritiek J Ingrijpende sanering van goederenvervoer NS Gemaskerde man overvalt bank Voordelig en lekker eten? winterpot Kabinet akkoord met kleinere klassen Avondje uit? Avondretour! Enkele reis +één kwartje Klassen worden kleiner Vredestein: toekomst is hoopvol „Chips"-fabriek gaat sluiten Van Leer gaat vatenfabriek in Israël bouwen Twee schoten gelost Voorzitter Zijlstra (PCBO-sectie): 1970 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 Bang niet terug te mogen keren Vierde belangrijke werk klaar I STOCKHOLM De Russi- ie auteur Solzjenitsin zal niet irsoonlijk in Stockholm de no- ilprijs voor literatuur in ont- ïgst nemen, zo heeft de nobel- ichting gisteren bekendge- laakt. De stichting ontleende •ze informatie aan het Zweedse inisterie van buitenlandse za- ;n. In Moskou circuleerde gisteren het erucht dat Solzjenitsin zijn aanvan- elijk voornemen naar Stockholm te eizen om de onderscheiding in ont- angst te nemen, had laten varen ien hij bemerkte dat het hem uitge- iikte uitreisvisum niet in zijn terug- eer voorzag. em de terugkeer naar zijn baderland nmogelijk zou worden gemaakt. Sol- ejenitsin zou volgens een vriend zich oud voelen om nog in een ander and dan de Sowjetunie te kunnen arden. Mikpunt Sinds de toekenning van de nobel- rijs is hij het mikpunt geworden an veel kritiek in de Russische pers. liet de literaire waarde van zijn yerk maar politieke motieven wer en gehonoreerd, zo schreef de com- nunistische pers. Twee weken geleden is Solzjenitsin ;ereed gekomen met zijn vierde grote nerk „Augustus 1914", een roman over de eerste werldoorlog. Slechts ién van zijn romans, „en dag uit het even van Iwan Denisowitsj", is in lusland uitgegeven. „Kankerpavil- oen" was de censuur als gepasseerd, naar de uitgave werd op het laatste moment verhinderd. „De eerste tring" is door geen enkele Sowjet- ïitgeverij geaccepteerd. Alle drie boeken zijn een sensatei n het westen geworden door hun briljante stijl en hun anti-Stalinistis che inhoud. hij op het ogenblik in persoonlijke moeilijkheden verkeert omdat hij wil scheiden van zijn vrouw om met een jonger meisje, dat nog aan de univer siteit van Moskou studeert, te trou wen. i Klimaat Vraag naar de Voor slechts inclusief een heerlijke, Hollandse maaltijd. Bij de stations- restaurants. voordelig uit met NS (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Met ingang van 1 januari zullen de klassen bij het kleuteronderwijs kleiner kunnen worden. Bij het basison derwijs is dit volgend jaar au gustus mogelijk wanneer de ver laging van de leerlingenschaal wordt doorgevoerd. Het kabinet heeft gisteren deze voor het onderwijs gunstige maatre gelen, die reeds in de begroting wa ren aangekondigd, goedgekeurd. De verlaging van de leerlingen- schaal draagt bij het kleuteronder wijs een beperkt karakter in verband met het aantal beschikbare kleuter leidsters. Er zullen ongeveer 300 kleuterleidsters meer nodig zijn. Extra leerkrachten De nieuwe maatregel komt er op neer, dat een kleuterschool met 113 leerlingen een vierde leidster krijgt. Dit aantal is sedert 1 augustus 115. Daarvoor was het 118. En voor 1 ja nuari waren er 121 kleuters nodig voor een vierde leidster. Bij de lagere scholen wordt 1 augustus van het volgend jaar de 36 schaal ingevoerd. Door deze verlaging zullen er 750 leerkrachten extra nodig zijn. Een verdere verlaging was n.ït mogelijk, omdat er niet meer onder wijzers en onderwijzeressen zijn. De situatie is nu zo, dat een lagere school met 1 6 leerlingen een zesde leerkracht krijgt en dus een volledige school wordt. Dat aantal is nu 170. In september waren er voor zes leerkrachten nog 211 leerlingen nodig. De leerlingenschaal voor het basison derwijs ziet er nu als volgt uit: Tot en met 25 leerlingen, één leerkracht, van 26 tot en met 61 leerlingen twee leerkrachten; van 62 tot en met 93 drie en van 94 tot en met 126 vier leerkrachten. Verder zijn er steeds 36 leerlingen nodig voor een leerkracht extra. Jubileum ds. Overduin 43.000 gulden VEENENDAAL Ds J. Overduin heeft tot nu toe ruim 43.000 gulden ontvangen ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum en huwe lijksfeest. Van de drie „doelen" kan de ver vallen kerk in Depok bij Djakarta ge heel geholpen worden. Het weeshuis in Kenia en het opbouwwerk in Sici lië krijgen ieder 10.000 gulden. Schakel: Onrendabele laad- en losplaatsen sluiten Vandaag vertrok een grote groep Nederlandse artiesten naar Brazilië, waar zij drie maanden zullen optreden. Op de achterste nj het ballet van Heieen de Clerq, op de voorgrond v.l.n.r.: The Dutch Rolling Stars, Les Shalom met daartussen Richard Ross. wereldkampioen-goochelen 1970 en organisator Charles Aerts. NOORDELOOS olgende week wordt in de Tweede Kamer de begroting van verkeer en waterstaat behandeld. Maar het spectaculaire punt uit deze begroting zal pas later in discussie komen. De verliespositie van het spoorwegbedrijf komt bij afzon derlijk wetsontwerp aan de orde; de regering zal dat nog vóór 31 december bij de Kamer indienen. Het wetsontwerp Sanering fi nanciën spoorwegen zal naar de heer M. W. Schakel, Tweede- Kamerlid voor de ARP en voor zitter van de Protestants-chris telijke bond van beroepsgoede- renvervoerders (PCB)meent een forse discussie opleveren. Het tekort van de NS over 1970 bedraagt al ƒ110 miljoen; er was bo vendien uit de schatkist reeds een bijdrage geleverd voor bedrijfs- vremde lasten van 70 miljoen. Voorts drukken op het NS-bedrijf rentelasten tot een jaarlijks bedrag van 30 miljoen. Bij de wet zal nu de oude schul denlast gedelgd moeten worden via een overgangsregeling en de positie van het bedrijf gesaneerd. Sanering renderende laad- en losplaatsen zul len moeten sluiten, want ook de ge meenten betalen de verliezn niet. Wel gelooft hij dat dze sluiting zich zal moeten voltrekken in fasen. „Het kwalijke van de verliezen op het goederenvervoer bij de NS is, dat de NS-tekorten uit d algemene mid delen moeten worden opgevangen. Ten principale wordt hier het parti culiere vervoersbedrijf op oneerlijke wijze beconcurreerd met overheids geld". De heer Schakel is overigens als voorzitter van de wegvervoerders niet blind voor de voordelen, die de NS in de toekomst ook aan het goederen vervoer kunnen bieden. Massa De NS hebben een sterke positie bij het vervoer van massagoederen, spe ciaal bij het vervoer per container uit de Rotterdamse havens over een af- Als een tweede belangrijk onder- we prnoemde de heer Schakel de sa nering van het goederenvervoer bij de NS. Het Amerikaanse bureau McKinsey heeft een onderzoek inge steld naar dit goederenvervoer. De conclusie van dit rapport is keihard: het NS-goederenvervoer moet ingrij pend worden gesaneerd. Van de thans bestaande 450 laad- en losplaatsen bij de NS moeten er maar 50 tot 100 over blijven, omdat de rest met verlies werkt. Voor vele gemeenten is een spoor wegstation en een laad- en losplaats een statyssymbool, maar de heer Schakel is van mening, dat de niet- stand van meer dan 500 kilometer. Op de langere afstanden zal het weg vervoer het spoorwegbedrijf niet kunnen verslaan. Binnen de afstand van 500 kilome ter (binnen deze grens ligt ook het Roergebied) zal het wegvervoer in de toekomst de concurrentie van de NS op het gebied van containers echter goed aan kunnen. Ook de binnen vaart zal hierbij nog een belangrijke rol gaan spelen. Ondanks all ekritiek op het Neder landse spoorwegbedrijf wilde de heer Schakel graag toegeven, dat Neder land nog het gezondste spoorwegbe drijf in West-Europa bezit. Wegvervoer Naast zijn kritiek op het spoorweg bedrijf uitte de heer Schakel ook ern stige kritiek op de voortdurende las tenverzwaring voor het particuliere wegvervoer. Het vervoer heeft van zelfsprekend te maken met de jaar maar ook jaarlijks met verzwaring van de motorrijtuigenbelasting, ver hoging van de brandstofbelasting, ho gere verzekeringspremies, hogere BTW bij de uitbreiding van het wa genpark enz. De PCB-voorzitter noemde de si tuatie in het wegvervoer ronduit zor gelijk. Een groot aantal kleinere be drijven dreigt te verdwijnen. De in vesteringen komen in gevaar, de winstmarges staan onder zware druk, waardoor de vervoerscapaciteit on voldoende dreigt mee te groeien met het aanbod van vervoer. „De extra lastenverzwaring voor het wegvervoer is onbillijk vergele ken bij het overige bedrijfsleven. In dit pakket zal verlichting moeten ko men". De heer Schakel had echter nog al le vertrouwen in het Nederlandse vervoersbedrijf op grond van presta ties in het verleden". De grootste re volutionair in het bedrijfsleven is de vervoerder over de weg. Dit zal zo blijven, desnoods met enorme aan passingen aan nieuwe technische om standigheden". DOETINCHEM, (ANP) „Er is in Nederland en omringende landen een nog groter gebruik te verwachten van fietsen en bromfietsen. De trend om de fiets als vervoermiddel ook voor ontspanningsdoeleinden te gebruiken heeft zich ook in 1970 duidelijk door gezet. De ontwikkeling van de fiets als trainingsmiddel om fit te blijven zal de vraag naar rijwielen eveneens doen toenemen. Dit biedt Vredestein Doetinchem als bandenleverancier goede mogelijkheden. Mede door een aantal wijzigingen in de organisatie en interne moderni sering verwachten wij er in te zullen slagen een goede toekomst zeker te stellen". Deze hoopvolle uitspraak deed de directeur van Vredestein Doetinchem NV de ir. J. Barentsz, tij dens de jaarrede voor het personeel. OOSTERWOLDE De .directie van decoöperatieve vereniging Saco- no te Oosterwolde, een aardappelver- werkende industrie, heeft besloten een van haar drie vestigingen in Oos terwolde per eind december te slui ten. Aanleiding hiervoor is geweest dat geen sluitende exploitatie kon worden verkregen. In de op te heffen vestiging wordt in hoofdzaak „chips" geproduceerd. Uit een marktonderzoek is gebleken dat de vraag naar dit produkt de eer ste jaren niet noemenswaard zal stij gen. Volgens de directie is op grond hiervan het op gang houden van de produktie economisch gezien niet meer verantwoord. De 29 personeels leden. die door de sluiting worden ge troffen zullen in de andere vestigin gen worden opgenomen. UTRECHT Uit een vitrine in het aartsbisschoppelijk museum is een gebeden- en getijdenboekje uit ca. 1450 verdwenen. Het is afkomstig uit de rooms-ka- tholieke kerk in Zevenaar. De afme tingen zijn 15 bij 10,8 cm. Het boekje (perkament) is in een nieuwe leren band gebonden. De diefstal werd ont dekt bij het afstoffen van de vitrine door een suppoost EEN BELANGRIJK onderwerp op de vergadering van de Navo-minister- raad te Brussel zal volgende week zyn de mogelijkheid van een Euro pese veiligheidsconferentie, waaraan ook Amerika en Canada zouden deelnemen. In beginsel hebben de lidstaten van de Navo geen bezwaar tegen de agenda van de Warschaupactlanden. Dat is op de voorjaarszitting te Rome wéér eens vastgesteld. Wel willen zjj er belangryke punten aan toevoegen. Zo wensen zy te praten over wedcr- zydse en afgewogen vermindering van de strydkrachten, en niet alleen over een niet-aanvalsverdrag en het verbeteren van de handelsbe trekkingen, zoals Moskou verlangt. zy zyn bereid een Europese veilig heidsconferentie mogeiyk te maken, als uit de voortgang van diverse contacten (SALT te Helsinki, de Duitse kwestie en het Beriynse pro bleem) biykt, dat het klimaat vol doende is verbeterd. Of dit laatste zo is, moeten de minis ters volgende week uitmaken. Aan te nemen valt, dat zy onvoldoende voortgang zulen constateren. On danks de pluskanten van de verdra gen van Bonn met Moskou en War schau. Daar staan minkanten tegenover, zoals de impasse in het viermogendheden- overleg over Beriyn. Een regeling is voor Bonn voorwaarde voor defi nitieve aanvaarding van het Duits- Russische verdrag. Moskou weigert mee te werken. En het is de vraag, of het rechtstreekse overleg tussen vertegenwoordigers van de beide Duitse staten, dat op lager niveau dan in Erfurt en Kas sei wordt voortgezet, positief resul taat zal hebben. Terzijde speelt ook de rol van Rus land in het Nabye Oosten mee. Er heerst in de meste Navolanden op zyn minst grote terughoudendheid over de Russische bedoelingen: in Europa vriendeiyk zyn en elders met de sabel rammelen. Men kan zich afvragen, of het juist is, dat de Navo-ministerraad de mo- gelykheid van een Europese veilig heidsconferentie laat afhangen van de houding van Moskou en eigenlyk geen rekening houdt met de satel lietstaten. De gebeurtenissen in Tsjechoslowakye (augustus 1968) hebben ertoe ge leid, dat niet gepoogd wordt de Oosteuropese landen „los te weken" van Moskou, terwijl niet de bereid heid bestaat ze in geval van nood by ,te staan. Het is een nuchtere constatering, die de Russen in de kaart lijkt te spe len. Zy houdt echter rekening met de werkelykheid en die is he- laas nog altyd niet rooskleurig. Want Moskou houdt de teugels strak. DEN HAAG De 'heer O. van Leer, lid >van de familie van industriëlen, die over de gehele we reld vatenfabrieken bezitten, heeft met de Israëlische regering een con tract gesloten voor een op te richten fabriek naast het atoomcentrum te Nahal Sorek. De isotopen van het atoomcentrum zullen in dit bedrijf worden gebruikt voor sterilisatie van levensmiddelen en medicijnen. Dit systeem zal ook voor fabricage van plastics worden gebruikt, terwijl andere mogelijkhe den nog in onderzoek zijn. Honderden kippen, muizen, konijnen, vogels, enz. frebben in het RAI- gebouw in Amsterdam op de Savoa- kleindierententoonstelling 'weer om de hoogste eer gestreden: wie zou d mooiste zijn? De Brahmahaan, vijf kilo zwaar!, houdt vanaf de weegschaal zijn concurrenten in het oog. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een met een vuur- buks gewapende man heeft vrijdag avond omstreeks zeven uur een over val gepleegd op een bijkantoor van de Spaarbank-Rotterdam aan de Groene Hilledijk. De man drong het gebouw binnen, deed een greep in de kas en verdween met naar schat ting enkele duizenden guldens. Bij het binnenkomen en het verlaten van het gebouw loste de man, die een nylonkous over zijn gezicht had ge trokken, een schot. Niemand werd evenwel geraakt. Op het tijdstip van de overval wa ren ongeveer vijftien mensen in het gebouw waarvan vijf man bankper soneel. De bank was in verband met koopavond geopend. De overvaller liep regelrecht naar een loket waar achter de 22-jarige bankbediende R. de Wit zat. Onder dreiging van het vuurwapen werd de bankbediende gedwongen de kas op de balie te zet ten. De gemaskerde overvaller deed hierna een greep in de kas en ver dween onder het lossen van een tweede schot. Geen van de aanwezi gen heeft door de consternatie kun nen zien in welke richting de man vluchtte en of hij gebruik maakte van een vervoermiddel. Ondanks het feit dat het spaar bankkantoor niet beschikt over een zogenaamd „stil" alarm een om standigheid waarop de politie vrij dagavond kritiek had wist het bankpersoneel snel contact te maken met het hoofdbureau van politie. Het spaarbankkantoor aan de Groene Hilledijk is overigens een van de wei- I nige banken in Rotterdam die niet over een „stil" alarm beschikt. Een vijftienjarige jongen heeft zich gisteravond bij de politie te Alphen aan de Rijn gemeld, nadat hij om streeks negen uur tevergeefs gepoogd had een overval te plegen op het bij kantoor van de Raiffeissenbank. Dank zij snel optreden van de eoht- genote van de beheerder van het kantoor, mevrouw G. Kuyper-Pols. moest de jongen, die zich vermomd had met een grote bivakmuts en een donkere bril, het hazepad kiezen. Naar de politie meedeelde is de jon gen een onevenwichtige figuur. Hij ls al meermalen van huis weggelopen. Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) voordelig uit met NS ARNHEM Op de jaarver gadering van de sectie basison derwijs van de protestants- christelijke bond van onderwij zend personeel (PCBO)die van daag in hotel Haarhuis in Arn hem wordt gehouden, heeft voor zitter L. Zijlstra gezegd, dat het onderwijsbeleid van de over heid faalt ten opzichte van zeer duidelijke en concrete zaken. Hij noemde hierbij de verlaging van de leerlingenschaal bij het ba sisonderwijs in fasen. De slotfase zou reeds op 1 januari 1968 zijn bereikt. Hij concludeerde, dat het basisonder wijs jaren achte.rop is geraakt bij een redelijke planning van de klasse grootte. Een onduldbaar uitstel vond de heer Zijlstra het. dat een verzoek van de Algemene Nederlandse onderwij zers federatie (ANOF) om op korte termijn een advies te krijgen over de meest gewenste klassegrootte eerst onder ogen zal worden gezien bij de voorbereidingen tot invoering vap een nieuwe wet op het basisonder wijs. De heer Zijlstra ging ook in op de onderwijsparagrafen van diverse po litieke partijen. Het kwam hem als absoluut'noodzakelijk voor, dat bij de komende kabinetsformatie onder meer over de dringende aangelegen heden van het onderwijs zeer con crete afspraken worden gemaakt, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar mogen zijn. De regering moet plannen kunnen opstellen, die op bepaalde termijn ook uitgevoerd dienen te wordeh. „En la ten de parlementariërs anders de moed eens opbrengen als aan duide lijke redelijke verlangens niet wordt tegemoet gekomen, hun stem tegen de begroting uit te brengen", aldus de voorzitter. Hij meende, dat het schort aan een duidelijke conceptie, en toerei kende visie bij de overheid. Hij sig naleerde politieke onwil of onmacht bij een groot deel van Yparlement. Hij vond voorts, dat dp drie vakcen trales zich duidelijker hebben uitge sproken. Hun actieprogram biedt per spectief om op middellange termijn een stuk materiële vooruitgang om te zetten in reëel welzijn. Hij pleitte ten slotte nog voor een volledige integratie van kleuter- «n basisonderwijs, een integratie, die perspectieven opent op een onder wijssysteem, waarin het kind centraal staat en waarin de aansluitingspro blemen overwonnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9