„Wij tarten moordenaar met meer bewijzen te komen" DE ZAAK VAN DE AGENT EN HET PEUKJE Beurs ongeanimeerd door onrust over de lonen Afleidingsmanoeuvre? Reserve bij politie Zienswijze wordt verdubbeld Aandeelhouder contra SER-fusiecommissie KNVB en NOS weer oneens over voetbal Mevrouw Lewin werd bedreigd door inbrekers FINANCIEEL WEEKOVERZICHT RING Doe-het-zelf zwangerschapstest op de markt Uitbreiding 1 andingsreehten KLM op Canada Golf van staking; bedreigt Italië I ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 (Vervolg van pag. 1) De recherche neemt de man dan ook niet al te serieus. Zij zoekt hem meer in de richting van ,een jonge man. die door Ada is teleurgesteld. Hij bleek overigens wél goed met de familieomstandigheden op de hoogte te zijn en ook de kranten goed bij te houden. Volgens de redactie van het Delftse dagblad, waarmee hij telefonisch con tact had, sprak hij wat moeizaam, maar formuleerde zijn zinnen rede lijk goed. Op vragen van de redac teur ging hij niet in. Hij zei verder alleen de moord om tien over half negen dinsdagmorgen te hebben ge pleegd en „nog wel eens te zullen terugbellen". 0 Grafkransen Het scepticisme is gisteren in dc loop van de dag nog vergroot na de telefonische bestelling van zes graf kransen bij zes verschillende bloe- mcnzaken. Gezegd werd, dat de kran sen „namens de recherche" op de flat moesten worden bezorgd. Op de lin ten moest staan „Rust zacht--Delftse recherche". Een gelijksoortig vreemd voorval deed zich gisteravond voor, toen de Nolctstichting in Schiedam (waar het stoffelijk overschot ligt opgebaard) en twee begrafenisondernemers werden opgebeld met de mededeling, dat het lijk terug moest naar Delft. De tele foonmaniak maakte zich bekend als hoofdinspecteur Brekelmans van de Delftse politie en gaf als motiek, dat dr. Zcldenrust opnieuw sectie moest verrichten met het oog op een moge lijke vergiftiging. De politie is ervan overtuigd.dat deze telefoontjes van dezelfde man afkomstig zijn als het telefoontje aan het Delftse dagblad. Hoewel de politie weinig waarde hecht aan de verklaringen van de man over mevrouw Van Strien, is de (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hernieuwd contact tussen NOS en KNVB inzake de be taling voor tv-uitzendingen van korte flitsen van voetbalwedstrijden in de zondagse sportrubriek. is weer een misser geworden. Het voorstel van de NOS om een drie man sterke bemid- delingscommissic te benoemen is door de KNVB gepareerd met een voorstel tot arbitrage en dat heeft de NOS „zeer tot haar sp-ïjt" moeten afwijzen. De KNVB antwoordde akkoord te gaan met een commissie, maar deze de bevoegdheid te willen geven tot het verstrekken van een bindend ad vies aan beide partijen. Dit nu is ar bitrage. Het NOS-bestuur besloot in zijn vergadering van gisteren, dat het on mogelijk moet worden geacht dat derden beslissen over de hoogte van het bedrag dat de omroep beschik baar kan stellen voor een program ma. De som dient te worden vastge steld binnen het uurbedrag, dat ge middeld voor tv-programma's wordt gerekend. De Raad van, Beheer van de NOS heeft nu de KNVB laten weten.dat er thans tussen hen beide rechts treeks moet worden onderhandeld. Gelukt dit niet op korte termljnt dan zal de datum van 1 januari voor het aflopen van de overbrugginigsperiode alsnog moeten, gelden. Mini-omroepen in geding (Van onze radio-en tv-redactie) HILVERSUM Minister Klompé heeft de NOS gevraagd, het tv-pro- gramma Zienswijze, waarin geeste lijke en maatschappelijke stromingen aan het woord komen, te willen ver dubbelen. Dit is een opmerkelijke vraag, want kennelijk komen hierbij dc mini-omroepen in het geding. Het NOS-bestuur heeft advies ge vraagd aan de tv-programmaraad en deze stelde voor dat te doen, maar de rubriek dan te splitsen in uitzendin gen waarin resp. geestelijke en maat schappelijke stromingen zich kunnen manifesteren. In de gisteren gehouden vergade ring van het NOS-bestuur is dat ad vies aanvaard. Pas in oktober zal aan de wens van de minister kunnen worden voldoen. Gezien het feit, dat de minister verdubbeling van „Zienswijze" vraagt, brengt zij klaarblijkelijk de oewijzing van zendtijd aan de mini's in het geding. Immers schrijft arti kel/19 van de Omroepwet voor, dat de minister zendtijd kan verlenen aan groeperingen op geestelijk en maatschappelijk gebied, die via om roepen en NOS niet voldoende aan hun trekken komen wat manifestatie betreft. Tal van stromingen krijgen bij NOS en omroepen echter Svel gele genheid zich kenbaar te maken, in feite veel meer dan vroeger. Ht lijkt ons duidelijk, dat zowel de omroep (gzien het verzoek aan de minister) als de bewindsvrouwe (gezien de vraag aan de NOS) nu willen onder zoeken, in hoeverre de bestaande en de alsnog gegadigde miniomroepen recht op zendtijd kunnen laten ge lden. Een interessante ontwikkeling. woning van de rechercheur gisteren streng bewaakt. De hele dag zijn er rechercheurs binnen geweest. Telkens als er gebeld werd, deed een vrouwe lijke agent open. Mevrouw Van Strien was nogal in de war, evenals trouwens het hele flatgebouw aan de Papsouselaan. De moord is er het gesprek van de dag. 's Nachts worden de deuren op het nachtslot gedaan nu gebleken is hoe makkelijk men in de galerijflats bin nendringt. De politie zet het onderzoek intus sen met kracht voort.Zelfs in bedrij ven, waar Ada vroeger heeft gewerkt, worden mensen ondervraagd. In to taal zijn 300 man ingeschakeld. Met een uitgebreid buurtonderzoek is men nog steeds bezig. Uit dit laatste kwam gisteren naar voren, dat een buurman van rechercheur Van Strien een paar weken geleden is aangesproken door een onbekende, die vroeg waar er gens in de flat een rechercheur woonde. Over de uitslag van het technisch onderzoek zijn geen nadere gegevens bekendgemaakt. Het sectierapport heeft geen zekerheid kunnen geven omtrent de vraag of Ada voor het misdrijf werd verkracht. Er zijn geen sporen, die daar op duiden. Naambordjes in de hal van de Delftse flat, waarin zich het drama afspeelde: de naam Lans bergen vlak boven die van de Delftse rechercheur. Studenten Nederlands krijgen meer docenten DEN HAAG Nog dit studiejaar zal het aantal staffuncties aan het in stituut voor Neerlandistiek aan de universiteit van Amsterdam met tien tot twaalf worden uigebreid. Dit heeft minister Veringa (onder wijs) gisteren besloten. De bewinds man is vóór een verdere personeels uitbreiding, opdat uiterlijk over drie jaar de verhouding staflid student 1 op 16,5 zal bedragen. De nu getroffen regeling impliceert een verhouding 1 op 17,5. Minister Veringa vindt, dat met de ze beslissing het huidige tekort op korte termijn tot aanvaardbare pro porties wordt teruggebracht, terwijl bovendien een nog betere situatie in 1973 verwacht kan worden. In feen commentaar zegt een aantal stafleden en studenten van het insti tuut tal van bedenkingen te hebben tegen de beslissing van de minister. „De toezeggingen van de minister worden onder zoveel voorbehoud ge daan, dat daaruit nauwelijks enige garanties te verwachten zijn". Gezegd wordt, dat geheel voorbijgegaan is aan de gesignaleerde personeelstekor ten bij de administratie en de bibliot heek. Griekse ondergrondse claimt bomaanslag ATHENE „De beweging van de 20ste oktober", een nieuwe Griekse verzetsorganisatie, heeft laten weten dat zij verantwoordelijk is voor de bomaanslag op het standbeeld van de voormalige Amerikaanse president Truman. Het monument liep deze week lichte schade op. De organisatie verklaarde eveneens dat zij bij het Griekse radiostation twee bommen had geplaatst, die ech ter door de politie werden ontdekt voordat zij tot ontploffing kwamen. Waarnemers constateren een toene mende anti-Amerikaanse stemming als gevolg van het recente besluit van Washington, de levering van zware wapens aan de Griekse kolonels te hervatten. AMSTERDAM De 58-jarige me vrouw F. Lewin-Klitsie, echtgenote van „nieuw rechts" voorzitter Max Lewin, is in haar woning aan het Darwinplantsoen in Amsterdam door een inbreker bedreigd met een pis tool, dat deze vermoedelijk had ge vonden in het nachtkastje van haar man. Toen de vrouw donderdagavond thuis kwam trof zij vier jongelui aan. Zij namen de vlucht nadat een van hen haar het pistool had voorge houden. De hele woning bleek te zijn doorzocht. Er werd een bedrag van 280 vermist. De politie heeft de heer Lewin nog niet kunnen vragen of het door de inbrekers meegenomen pistool zijn eigendom is, omdat hij zich in Grie kenland bevindt. Klacht van Posthumus Meyjes LAREN De heer W. C. Post humus Meyjes, aandeelhouder van de nv „Maatschappij Onder ling belang tot. exploitatie van huizen en gronden in Neder land", die eind oktober een schriftelijke klacht indiende bij SER-fusiecommissie in verband met de gang van zaken rondom het bod op Onderling belang, is niet tevreden met het antwoord van de SER-fusiecommissie. In een»nieuwe brief zegt hij zijn klacht ten aanzien van een zijns in ziens onjuist gevoerd beleid onver kort te moeten handhaven. De briefschrijver komt tot de con clusie dat de fusiecommissie „hoege naamd niets heeft gedaan om te zor gen dat de voorwaarden waarop u een in mijn ogen onjuiste ont heffing verleende, ter kennis van aandeelhouders kwamen". De consequentie van dit beleid is geveest dat zij hoewel zij het bod laag vonden en er liever niet op in gouden gaan dit toch hebben ge daan teneinde niet het risico te lopen straks met een ongewenste groot aandeelhouder in de vennootschap te zitten. „Op een na-aanmelding mocht immers niet worden gerekend." Het gevolg van de tactiek van de fusiecommissie is volgens de heer Posthumus Meyjes geweest dat de thans wel bekende bieder, de exploi tatiemaatschappij de Horizon Gouda in de kaart is gespeeld „U hebt door uw handelen de belangen van aan deelhouders in onderling belang niet op die wijze behartigd zoals in uw eigen fusiecode voorgeschreven", 'zo besluit de brief. (Door Zettie Leeuwenburgh) AMSTERDAM Zeker dertig keer heeft de rechtbank in Am sterdam vrijdag op alle moge lijke manieren gezien hoe een agent een sigarettenpeukje kan uitmaken en laten vallen. Normale, vergrote en vertraagde filmopnamen moeten namelijk het „bewijs van de waarheid" leveren over het feit of de 33-jarige free-lan- ce cineast en tv-regisseur René Cors- ho uit Hilversum gelijkhad, toen hij op 28 maart tijdens de Vara-uitzen- ding „Dit is het begin" aankondigde dat de Amsterdamse hoofdagent van politie J. Gaastra (52) opzettelijk brand had willen stichten in een ge kraakt pand aan de Sarphatistraat. René wordt verdacht van aanran ding van de goede naam en eer van de agent, die een voortreffelijke staat van dienst heeft, zoals de officier van justitie, mr J. H. Bergsma, meedeelt. Wegens smaad eist deze dan ook vijf honderd gulden boete, subsidiair vijf tig dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar tegen de cineast. Het begon allemaal met het kraken van pand 87 in de Sarphatistraat door leden van Oranje Vrijstaat op 22 maart. René aanwezig in het huis maakte enkele shots toen de agent polshoogte kwam nemen en door een raampje van vijftien bij vijftien cen timeter naar binnen keek. Op dat moment had deze een sigaret in zijn mond, nam nog een trekje, verfrom melde het puekje tussen zijn vingers én., liet het vallen. OP 1 april werd tijdens de tv-uit- zending „Dit is het begin" deze film vertoond. Voor René was dit het ver volg op zijn mededeling tijdens de radio-uitzending in maart waarin hij vertelde dat hem „een interessant de tail" was opgevallen bij de montage. Voor de agent was het het einde, Hij voelde zich beledigd door de beschul diging van René en diende een aan klacht in, vooral ook omdat René de tv-uitzending opzettelijk heeft aange kondigd. NIET GEBRUIKEN Komt nog bij dat de agent René heeft verzocht zodra hij merkte dat er was gefilmd, de shots niet te geb ruiken. „Ik wist niet precies wat er opgenomen was", zo verklaart hij te genover de president, mr. M. J. A. Bletz. „Ik stel er prijs op er netjes uit te zien, en er had toch een knoop niet dicht kunnen zijn of zo. Coelho be loofde de shots er uit te halen". „Dat heb ik alleen beloofd omdat de agent een sigaret rookte, wat, zoals hij zei, van zijn baas niet mocht". René verdedigt zich fel: „De ze' handeling zie ik echter als een ge- faitto-inzitte AMSTERDAM Er heerste deze week een ongeanimeerde stemming op de effectenbeurs en de lust om de affaire te ver groten was gering. Men is niet gerust op de ontwikkeling van de lonen, nu er een gebrek aan overeenstemming in de SER is. De nieuwe staatslening is reeds zodanig geklasseerd, dat de pari- koers inmiddels is bereikt. In het gcvcchl tegen de inflatie wordt 1971 een kritiek jaar, aldus jhr. van Lennep, de secr. generaal van de OESO. Dan moet er een doorbraak omen naar een aanzienlijke terug gang in de inf.atie, verklaarde hij. Het ziet er niet naar uit, dat, alt hans wat betreft Nederland, zijn zin zal krijgen, want we zitten lelijk in het moeras met ons loon- en prijspeil. Door een gebrek aan descipline moet de regering een beslissing nemen over het in acht nemen van een z.g. loonpauze. Als de leden van de SER voldoende afstand konden nemen van eigen groepsbelangen, dan had het bedrijfs leven eigen boontjes gedopt en de re gering niet voor zulk een moeilijke beslissing geplaatst om al of niet tot een loonpauze te besluiten. MOEILIJKHEDEN In elk geval voorziet men op de beurs grote moeilijkheden om de kos tenstijging volgend jaar in bedwang te houden. De spanningen op de ar beidsmarkt kunnen tot onverwachte uitbarstingen leiden of tot het op gro te schaal hanteren van „zwarte lo nen" en met zorg ziet men reeds de onderhandelingen over nieuwe CAO's tegemoet, al of niet met inflatieindex ingebouwd. Als voorbeeld noemen wij de eisen van de vakbonden in de bouw over een berbetering van de lonen, welke volgens de aannemers neerkomen op een totale loonkostenstijging in de komende twee jaren van minstens 35 procent. De bouwkosten zullen daard oor alleen al met circa twaalf procent stijgen. Minister Schut heeft onlangs meegedeeld, dat de bouwkosten de laatste drie jaar met dertig procent zijn omhoog gegaan. Op de beurs vreest men, dat we hier in Nederland druk bezig zijn om zelf „de strop te breien, waaraan we straks gehangen worden". Soms hoort men wel zeggen, dat er niets aan de hand is, omdat ook in het buitenland, vooral West-Duitsland; de Inflatie welig tiert. Men vertrouwt er daarbij op, dat „de lift" der inflatie elders minstens zo hard omhoog gaat als hier. Dit lijkt echter een „va ban- que"spel, het gokken op een ander mans tegenslag. VUURBANG A 1 sdeDuitsers. 'die „vuurbang" zijn voor de gevolgen van een diep ingrijpende inflatie (men is de histo rie nog niet vergeten) het overspan ningsproces weten te beteugelen en wij hollen maar door. dan ziten we hier met „de gebakken peren" en prijzen ons uit de markt. De ongunstige positie van onze be- talingsbalns brengen wij hier even eens in herinnering, welke volgens de prognose van het Centraal Planbu reau in 1971 ongunstig zal blijven. Het is duidelijk, dat in de geschet ste omstandigheden, de effectenbeurs zich uitermate geremd voelt in de on dernemingslust. Te meer, daar Wallstrcet dc hausse niet voortzette en donderdag wegens een feestdag gesloten bleef. Van de internationale aandelen kon KLM een koerswinstbehalen. Dit fonds steeg deze week van 144 tot ƒ149. Van de overige internationals wist Kon. Olie zich hel beste te hand haven (gisteren 143.90). terwijl de rest aan enige koersdruk onderhevig was. In de lokale afdelingen overheers ten de koersverliezen. Met name de hoog genoteerde fondsen, welke in betere tijden flink konden stijgen op groei, moesten belangrijk terug. Wij denken aan de uitgeversaandelen, zoals Elsevier, Lluwer en VNU, die deze week wederom koersverliezen hebben geleden. Heineken heeft ook een „veer" moeten laten, ondanks het bericht, dat naast een onveranderd dividend van ƒ3.50 in contanten een bonus in aandelen uit de agioreserve van tien procent zal worden ver strekt. De reactie in de koers na dit be richt tekent het huldig klimaat ter beurze. In gunstige beurstijden zou de aankondiging van een behoorlijke bonus tot een koersstijging aanleiding gebben gegeven; nu vreest men aan bod van stock met een geringer opne mingsvermogen der beurs, zodat koersverlies onvermijdelijk wordt. Heineken zal onderhands ƒ3.5 mil joen aandelen plaatsen in verband met de overname van een pakket van buitenlandse deelnemingen. Nadere mededelingen hierover zijn wel ge wenst en zullen op de vergadering van 10 dec. gegeven worden. De koers van aand. Heineken zakte deze week van 217 tot ƒ201. ERDAL Erdal heeft medegedeeld voor 1970 een zodanige omzetstijging te berei ken, dat de gestegen kosten volledig opgevangen worden en het rendement gehandhaafd blijft. Dit gunstig be richt leidde tot een koersverbeterlng voor dit fonds tot 160. (v.w. 155). J. P. Wyers heeft de aandeelhou ders al voorbereid op een lager divi dend (v.j. 10 pet.) met het bericht, dat het boekjaar 1969/70 lager is uitge vallen en wel repercussies zal hebben op het uit te keren dividend De koers, welke v.w. 112 pet. was, stelde zich gisteren op 106 pet. Aandelen be Wereldhaven moesten ook enig koersverlies lijden. Eerder- heeft deze mij tot expl. van onr. goe deren medegedeeld, dat het resultaat over 1970 ongeveer gelijk aan het voorafgaand boekjaar zou zijn. Giste ren stelde' de koers zich op 415 tegen v.w. 430 pet. De door ons gesignaleerde stijging van de bouwprijzen zal o.i. uiteinde lijk zijn invloed niet missen op de prijzen van courant onroerend goed. De Expl. Mij „Scheveningen" hield de jaarlijkse vergadering, zij het veel te laat en Zwolsman stal ,',de show" met de audio-visuele aanval op het ge meentebestuur van Den iHaag, welke Zwolsman als een soort „lamme goedzak" voorstelde, die alles maar over zijn kant liet gaan. Naar wij menen, heeft Zwolsman de verhouding tot het gemeentebcs- I tuur verscherp en we kunnen ons I niet voorstellen, dat zulks het zake- I lijk belang van zijn concern dient. Als er nu processen gevoerd moeten worden om claims te laten honoreren, vrezen wij een nieuwe beproeving voor de aandeelhouders, terwijl het klimaat om zaken te doen met de gemeente 's Gravenhage, waar zoveel iribraak onmwllen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor ■particulieren. omzélzertezijnl vraag uw assurantieman inlichtingen over IIIjnmond-veriekEringin of pg wend u rechtstrieki tot n,t'. veraektringsmaatschappij V'irmndijkwil fil r'dim-3 tei.QlQ-251329* belangen van de EMS liggen, haast onmogelijk wordt. De koers van EMS was gisteren 17.30, dus 34,6 pet. OBLIGATIES Overeenkomstig onze verwachting is het aanbod van obligaties der nieu we staatslening 8 pet. 15-jarige in middels opgedroogd en de koers stel de zich reeds boven de uitgisftekoers van 99'/r pet op 100 pet. De kooplust uit het buitenland zorgt voor een gunstige tsemming op de obligatie- markt. Intussen is de Nat. Investerings bank (Herstelbak) met een lening van ƒ25 miljoen 8 pet. obl. gekomen per 1978/79, waarvan de uitgiftekoers op 1 dec. a.s. bekend wordt. Voor deze semi-overheidsinstelling heeft men veel waardering en een goede ont- nangst der emissie is te verwachten. TORONTO Gisteren is in Cana da een zwangerschapstest op de markt gekomen, die thuis kan wor den toegepast. De test zou voor 96 pet. akkuraat zijn. Uit de urine van de vrouw kan door het samenbrengen van twee chemische stoffen worden vastgesteld of ze zwanger is. De reactie die de zwangerschap be vestigt, dan wel ontkent duurt twee uur. Dit in tegensteling met de oude methode die 48 uur slopend wachten met zich meebrengt en nog duurder is. Open brief U citeerde uit "Koers" een Open brief aan prof. dr. H. M. Kuitert. Ik ben het met de strekking ook wel eens, maar de wijze kan mij niet be koren. Het heeft iets van een ter verant woording roepen. Misschien hebben we daar allemaal wel enig recht toe. We hoorden nu wel allen van prof. Kuitert. Het lijkt me zelfs niet onmo gelijk, misschien nog bijzonder leer zaam, dat er eens een dissertatie ver scheen: „Van Kuyper tot Kuitert". Enfin, de Open brief. Een ter ver antwoording roepen? Er heeft echter een synode gesproken. Heeft die Sneekse synode eigenlijk niet verant woordelijkheid genomen van een laten begaan? Prof. Kuitert kan nu daar naar ver wijzen: „Buiten schot"... Dan nader de vraagstellingen: „Ziet u..? „Zijn de...?", „Is het...?" Het gelijkt een soort exa men. Dit schijnt mij geen juiste bana- dering. Vraag 10 nog eens afzonderlijk. „Be woog de opgestane Christus zich wer kelijk door gesloten deuren bij Zijn verschijning aan de discipelen te Jeru zalem?" Toch geen strikvraag? Neen, men ging e blijkbaar van uit, dat dit zo moet worden verstaan. Doch dit is een lutherse op-(en mis- )vatting, die In gereformeerde kring niet behoeft te worden geleerd. „De Lutheranen,1 tengevolge van hup stelling van de mededeling van God delijke eigenschappen aan Christus' menselijke natuur, laten zij opgewekt lichaam naast geen lichaam meer zijn. Het ging, leren zij. door steen en hout" I (Gravemeijer '93, II, bl. 523). "Aldus „door gesloten deuren tot zijn discipelen" „Van hetzelfde gevoeenl zijn de Roomsen ten bate van hun Transsubstantiatie" (Gravemeijer, t.a.p.) Calvijn daar ook over (editie Tho- luck, 1833): „quod asserunt Papistae, Christi corpus penetrasse per ianuas clausas." j De pausgezinden beweren, zegt daar| I dus Calvijn, dat het lichaam van! j Christus door de gesloten deuren is heengegaan. Hij, Calvijn, wijst dat af. Het staat er ook niet. Een professor ter verantwoording roepen in het open baar is toch wel een beetje een hache lijke zaak, al is het allemaal goed te begrijpen. NOORDEN (ZH) Ds. A. van der Kooij (herv. pred.) vaar voor de vijftig mensen die er in het huis aanwezig' waren. Er had brand kunnen komen want de agent wist dat er papier achter de deur lag. ïk heb dit als een bloedstollende er varing beleefd en vond het nodig het publiek te wijzen op hetgeen voort kan komen uit gedragingen. Ik heb in het algemeen belang gehandeld". INDRUK In dat algemeen belang gelooft de officier niet zo erg. „Verdachte heeft bij de luisteraars en later de kijkers opzettelijk de indruk willen vestigen dat de agent brand wilde stichten. Dat volgt duidelijk uit zijn woorden. Hij verklaart wel niet met het oog merk gehandeld te hebben om de eer en goede naam van de agent aan te tasten, maar hij is intelligent genoeg om te begrijpen dat de luisteraars dit denken". Twee kopieën van de originele fil mopnamen moeten de rechtbank van Renè's gelijk overtuigen. Eén kopie toont achter elkaar de normale opna me en een vergrote, enigszins ver traagde. De tweede kopie vertoont een sterk vergrote en vertraagde op name. Beeldje voor beeldje worden de bewegingen van de agent ver-, toond: het beeld staat stil op het mo ment dat een vlekje aan dc binnen kant van de deur naar biencden valt. dit moet de geruchtmakende sigaret zijn.... DE officier is niet overtuigd. „Of de vlek op de film inderdaag een siga rettenpeuk is geweest, zal nooit iemand kunnen aantonen. Zelfs ala het waar is, dan nog is verdachte er niet in geslaagd dat aan te tonen. Hij moet bewijzen dat de sigaret brandt". ROUTINE Aan het branden van de sigaret kan sterk worden getwijfeld als men het routinegebaar ziet, waarmee de agent tijdens de zitting demonstreert hie hij een sigaret uitmaakt. Hij ver frommelt deze tussen duim en vin gers en veegt vervoltens zijn vuile hand af aan zijn pantalon. Of er brand had kunnen komen; valt ook te betwijfelen. De president acht het vrij onmogelijk: „Acht u dat er brand zou komen in een pand met marmeren gangen?", zo vraagt hij Coelho. „Nee", verklaart deze, „maar er lagen pamfletten". Waarop mer. bletz opmerkt: „Je stond er met je neus boven op". „Ook een getuige, een woningzoe kende". die geen woning zoekt, heeft ook geen poging gedaan het „vuurt" vallen en hij vond de koppen in de kranten „agent trachtte brand te stichten" erg overtrokken", uit te trappen toen hij het peukje zag KWALIJKE ZAAK „Ook al is deze zaak met de nodige vrolijkheid behandel", zo merkt de offlcieri op, „toch wil ik wijzen op de ernst van deze zitting. Verdachte heeft een politieman opzettelijk brandstichting in zijn schoenen trachten te schuiven. Dat is een van de ergst edlngen, die men een politie ambtenaar voor de voeten kan wer pen. Voor deze verdachte Is de actua liteit veel belangrijker dan dc eer en goede naam van de agent. Een kwa lijke zaak". De raadsman, mr. J. roelse, bpelit dat noch smaad, noch de subsidiair ten laste gelegdebelediging bewezen zijn en concludeert tot vrijsrpaak. De rechtbank doet 11 december uit spraak. SOHIPHOL De Canadese lucht vaartautoriteiten overwegen de KLM, die tot nu toe alleen op Montreal mag vliegen, in de toekomst ook landings rechten te verlenen voor lijnvluchten naar andere Canadese steden. Daar mee zou een jarenlange wens van de KLM in vervulling gaan. Dit deelde gisteren staatssecretaris Keijzer op Schiphol mede, toen hij daar de Canadese minister van ve- keer, Jamieson uitgeleide deed aan het einde van diens bezoek aan ons land. De verlangens van de KLM ene^-'l zijds en de belangen van de nationale I Canadese luchtvaartmaatschappij^] CP-Air anderzijds kwamen enkele, jaren geleden zo scherp met elkaar in>i botsing, dat na het verstrijken van j de luchtvaartovereenkomst tussen i Canada en Nederland niet eens een] nieuw akkoord tot stand kwam. In-; tussen zijn de gemoederen echter tot< rust gekomen en begint de lucht te; klaren. Het liefst zou de KLM naar; Toronto gaan vliegen, maar het) luchtverkeer aldaar is zo intens, dat» de capaciteit van het vliegveld geen verdere groei meer toelaat. ROME Italië dreigt weer in een: golf van stakingen te belanden. Ver-; wacht wordt dat in de komende we-', ken het werk bij de spoorwegen, de- posterijen en de overheidsdiensten zal' worden neergelegd. Gisteren is de stakingsgolf begon-; nen met een 48-uurs staking van dej brandweer. Geëist worden hogere lo— nen en betere promotiekansen. De drie grote Italiaanse vakbonden' hebben voor 10 tot en met 15 decern- ber korte vieruursstakingen afgekon-; digd, om hun protest tegen uitbllj-i vende hervormingen te bekrachtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7